BUREN HORLOGES Hoofdinspecteur der belastingen was zijn relaties behulpzaam Ontwerp-Paardenwet tijdelijk weer op stal VAN N8EL ^ks> VOORJAAR VERLOVEN? Vrijdag 17 Maart 1950 3 RECHTBANK Drie-en-een-half jaar geëist en ontzetting uit zijn functie „Deze verdachte is liet slachtoffer geworden van een schraapzucht en geldgierigheid die hun weerga niet licht zullen vinden. Hij heeft zijn bevoegdbeden misbruikt voor knevelarij en staat desondanks thans nog met een opgewekte parmantigheid en het Financiële Weekblad in zijn zak terecht. Hoewel hij een man van ontwikkeling en zeer pienter is, zou ik mij toch niet verbazen indien de rechtbank een onderzoek naar zijn geestvermogens zou gelasten". Zo zag de Officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Yalk Bouman, de 45-jarige hoofdinspecteur-titulair der belastingen W. J. I. M. van B. uit Heemstede, die zich gedurende een zitting van zeven uur voor de Haarlemse arrondissementsrechtbank bad te verantwoorden wegens een groot aantal delicten die hij in de uitoefening van zijn functie zou hebben gepleegd. Zo had de verdachte in het voorjaar van I haar dood zou worden overhandigd, waarin 1948 een vervalste Corot willen kopen die zij mededeelde, dat hij kon behouden wat deel uitmaakte van een inboedel van een hij van haar had. Amsterdamse kunsthandelaar waar con servatoir beslag op was gelegd. Hoewel deze het doek liever had behouden, stemde hij, toen "van B. hem opbelde, toch toe in de verkoop, naai- deze als getuige ver klaarde. President, mi". H. J. Ferwerda: „U wou liever goede vrienden met iemand van de belastingen blijven, u had verscheidene bezwaarschriften lopen". De verdachte voert aan, dat hij de Ontvanger, de heer L. H. H. Lieve, in de transactie had gekend en dat deze geen bezwaar had gemaakt. De heer Lieve, als getuige .gehoord, zei evenwel, dat het voorstel van Van B. iets ongehoords was. „Als belasting-ambtenaar doe je zoiets niet", had hij uitdrukkelijk gezegd. Hij had Van B. bovendien onder het oog gehouden, dat het beslag pas op geheven zou worden, indien de koopsom was voldaan. Hoewel het schilderij nooit weid betaald, verhuisde het toch naar ver- dachtes woning. De rijkshoofdinspecteur- titulair J. Kuilman had tijdens het onder zoek ontdekt, dat de door de verdachte behandelde aanslagen van de kunsthande laar ten onrechte met dertien mille waren verminderd. Enige belangrijke vermogens bestanddelen, zoals schilderijen en tapij ten. die bij een huiszoeking waren gevon den, waren niet in de staat van het vermo gen opgenomen. De heer Kuilman had deze vervolgens weer hersteld. De verdachte beweerde dat hij gegronde redenen had om lot een verminderde aanslag over te gaan cn dat de handelwijze van de heer Kuilman ongeoorloofd was. President: „Ja, u moet nodig aanmer king maken op wat een belastingambtenaar al of niet rnag doen!" Wijn Met de bekende Amsterdamse wijnim- porteur K. onderhield Van B. eveneens goede betrekkingen. Hij was hem behulp zaam bij het invullen van het zijn belas tingformulieren, waartoe hij bij K. op het kantoor kwam en daarbij het dossier voor het gemak maar meenam. Ook bestelde de verdachte zijn wijnen bij IC, die no*al gemakkelijk voor zijn debiteuren scheen, want een onbetaalde nota van f 141 had hij maar op zijn privé-rekening afgeboekt. Zoals aan al zijn goede relaties had IC met Kerstmis en met Pasen aan Van B. zes flessen wijn gestuurd, doch zo zei K. giste ren stellig: ..Iedere gedachte aan omkoperij was mij vreemd". President.: „En het gevolg was, dat uw aanslag zo soepel werd geregeld, dat u tweeduizend gulden minder moest betalen dan u zelf had berekend". Bovendien had Van B. een transactie in geblokkeerd geld verricht, waarbij IC voor een tegoed van f 19.000, f 15.000 terug kreeg. Het hoofd van de Inspectie Amsterdam der belastingen, de heer D. van der Heg, bevestigde de zienswijze van dc president, dat het volkomen absurd, ja zelfs ambte lijk verboden is, dat een ambtenaar der be lastingen de belastingplichtigen thuis gaat helpen met het invullen der biljetten. Speculatie Ook een 87-jarige Haarlemse dame werd door de verdachte bijgestaan bij het invul len van haar aanslagbiljetten. In 1947 kwam hij met haar overeen dat zij vijf duizend gulden op .zijn giro zou storten om daarmee gezamelijk te speculeren. De winst zouden zij samen delen het verlies zou alleen door de dame, Waarvan ver dachte uit hoofde van zijn functie wist dat zij zeer vermogend was, worden gedragen. President: „Een overeenkomst, die in het Romeinse recht al verboden was". Nadat Van B. twee transacties had uit gevoerd, stopte hij de speculaties en schreef de vijfduizend gulden op naam van zijn kinderen over. Hij verkeerde in de mening, zoals hij gisteren zei, dat het bedrag hem was geschonken. President: „Bij notariële acte? U weet toch, dat dat bij een dergelijke schenking vereist is". Verdachte: „Ik was het eerlijk gezegci vergeten. Maar dan ben ik het bedrag haar nog schuldig en bereid het terug te geven!" Een getuige die de dame gedurende enige tijd had verzorgd, verklaarde dat deze meermalen had gezegd: „Ik kan die pape rassen van Van B. maar niet los krijgen. Hij heeft me voor vijf mille te pakken". Daar de belangrijkste getuige voor deze kwestie zelf niet kon verschijnen, moest worden volstaan met het voorlezen van haar bij de rechtercommissaris afgelegde verklaring, waarbij de verdediger opmerk te dat hij de juistheid daarvan niet aan vaardde. Volgens de dame zelf had Van B. zich aan haar opgedrongen en had zij het bedrag niet geschonken. Wel had zij een briefje klaar gemaakt dat aan Van B. na Er is nog handel in Barneveld Verdachte meende, dat de dame zich niet zo duidelijk had uitgedrukt dat hij de strek king van haar woorden goed had kunnen begrijpen. In ieder geval zou zij hem nooit enig verwijt hebben gemaakt. Schilderijen Tenslotte kwam het punt ter sprake dat de gehele zaak tegen Van B. aan het rollen had gebracht. Hij 'had een oude kennis, een Amsterdamse handelsagent, geholpen bij het invullen van de formulieren voor de vermogensaanwasbelasting en daarbij de' aanwijzing gegeven, dat de handelsagent voor de oorlog epn vermogen van ruim zestig mille aan schilderijen had bezeten, hoewel hij wist dat dat niet, waar was. Van B. verklaarde, dat zijn vriend reeds met de rijksaccountant over deze schilderijen had gesproken en dus moeilijk kon terug krabbelen. Bovendien spraken zij af, dat, indien de belastingen naar de juistheid van deze post zouden informeren, Van B. zou zeggen, dat hij de schilderijen had gezien. Er werd inderdaad naar gevraagd en toen de handelsagent Van B. als referentie opgaf, had de rijkaccountant- de heer J. Koerse aanvankelijk geen argwaan ge koesterd. Wel vroeg hij om een specificatie van de schilderijen, die inmiddels verkocht zouden zijn, en het was juist dat lijstje dat in hoge mate zijn wantrouwen opwekte. Het was te gedetailleerd en aan de andere kant niet precies genoeg. Daarom wilde hij het kunstbezit van de handelsagent zelf wel eens bezichtigen, hetgeen na enig aar zelen werd toegestaan, want de doeken hingen op een geheimzinnig afgesloten zol derkamertje omdat de vrouw van de agent niets van diens liefhebberij mocht weten. Toen de heer Koerse kwam, trof hij tot zijn verbazing een collectie kitsch aan, ter wijl de handelsagent een opsomming van allerlei meesters uit de Haagse school had, gegeven. De heer Van der Heg gaf nog een per soonsbeschrijving van de verdachte: een harde werker, een eenzelvig man, die wel eens te uitvoerige rapporten schreef waar in naast zeer schrandere, plotseling zeer vreemde opmerkingen konden voorkomen. Bij het publiek was hij niet bijzonder be mind. Niet aangenaam Het is geen aangename taak om een lid van een zo uitermate betrouwbaar corps als dat der belastingambtenaren te moeten vervolgen, zo zei mr. Van der Valk Bouma in zijn requisitoir. Het is evenwel een groot geluk dat deze kwestie door de dienst zelf is opgespoord, aanhangig gemaakt en uitge zocht. Men heeft niet geschroomd het mes in eigen vlees te zetten en de Officier be- Prins Bemhard heeft zich tijdens een receptie in Ottawa geruime tijd onderhouden mei leden van de Nederlandse gemeenschap in Canada. Tijdens de receptie van links naar rechts mevrouiv Van Roy en, Prins Bemhard. de Nederlandse ambassadeur in Canada, dr. J. H. van R,oyen, en de heer Co van Horn met zijn zoontje Harm uit Renfrew. Ontarioafkomstig uit de provincie Zeeland. tuigde zijn erkentelijkheid aan de getuigen Van de Heg, Bus, Koerse en Kuilman voor de wijze waarop zij hun medewerking had den verleend. De Officier legde er de nadruk op dat de feiten niet beperkt zijn tot de in de ten laste legging vermelde punten. Het betreft hier een bloemlezing. Spreker was tot de conclusie gekomen, dat Van B. schuldig was aan falsificatie, onttrekken van een voorwerp aan een beslag, verduistering, medeplichtigheid en aan het doen van een valse aangifte en het opzettelijk verstrek ken van onjuiste gegevens. Het gemanipuleer met geblokkeerde gelden Van B. bood daartoe zijn dien sten aan onder gefingeerde namen noemde de Officier in hoge mate verwer- pelijk. „Verdachte bedong een volslagen woekerprijs, waarbij hij zelfs arme lie den fleste". Mr. Van der Valk B&uman vond deze inhaligheid een pathologisch karakter dragen. Mede uit een oogpunt van generale pre ventie achtte hij een gevoelige straf op zijn plaats en eiste drie jaar en zés maanden met aftrek alsmede ontzetting uit het recht een functie bij de Rijksbelastingdienst te bekleden. De verdediger, mr. S. van Oven, zwaaide lof toe aan de rechter-commissaris, doch was teleurgesteld over het requisitoir, om dat dat naar zijn mening bui ter) de ten laste legging was gegaan. Pleiter had de indruk, dat men niet zozeer wilde straffen omdat er strafbare feiten waren begaan dan wel omdat het hier een hoofdinspecteur der belastingen betrol Ten aanzien van de feiten merkte mr. Van Oven op, dat hier in geen enkel der geval het bewijs van de schulden het boos opzet was geleverd. Hij kon het met de Officier -eens zijn wanneer- deze zijn cliënt niet geheel normaal noemde. Hij zag hem als een man die verdwaald was geraakt in de belastingvoorschriften en daarbij de goede en de kwade paden met elkaar had verward. Naar zijn mening kon geen veroordeling volgen en moest de zaak disciplinair wor den afgedaan. Het verzoek van de verdediger tot on middellijke invrijheidstelling werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak op 30 Maart. TWEEDE KAMER Regering overweegt verbeteringen ten behoeve van gepensionneerden (Van onze parlementaire redacteur) Vrijwel de gehele middag heeft de Twee de Kamer gisteren gewijd aan algemene beschouwingen over de door minister Mans- holt voorgestelde nieuwe Paardenwet, waarop, na het antwoord van de bewinds man, het ontwerp weer van de baan ge raakte, omdat wel duidelijk was, dat het zelfs na enige door de minister aan de dag gelegde tegemoetkomendheid, in de huidige vorm toch geen schijn van kans maakte. En dus ging de koppige voerman aldus had hij zich zelf genoemd gretig op het denkbeeld van de Kamervoorzitter in om het geval nog maar eens nader in overleg met de vaste commissie voor Landbouw te bespreken. De vraag rijst, of het niet beter geweest ware, als men terstond die weg had bewandeld, te meer aangezien daarop eergisteren al was aangedrongen. „Het aanhangige voorstel had het licht helemaal niet moeten zien; het tijdstip van zijn geboorte deugt niet, evenmin als de inhoud. Bovendien is het reactionair", gaf de heer Van der Heuvel (A.R.) te verstaan. Hij zeide dat juist tot en met de wet van 1939 de overheidsbemoeiing was teruggedrongen. Te dwingend optreden van de overheid, in plaats van de stamboek verenigingen veel meer haar nuttig ge bleken werk te laten doen, was wel het grootste bezwaar tegen het ontwerp. Die gedachte hoorde men ook uiten dooi de heer Den Har to g (V.V.D.) en dooi de heer Van der We yden (K.V.P.). Mr. Stokvis (Comm.) klaagde erover dat naar zijn smaak de voorgestelde strenge overheidsregeling de individuele vrijheid van de burger te veel aantast! Alleen d r. Ir. V o n d e 1 i n g (Arbeid) en de heer D e Ruiter (C.H.) vielen de minister bij, be werende, dat het heus zulk een vaart niet zou lopen en dat onder meer de verbods regeling met betrekking tot bepaalde krui singen volkomen op haar plaats was. Na- In verband met de pseudo-vogelpest was ook gisteren de .pluimveemarkt te Barne veld gesloten, maar de handelaars gingen rustig hun gang, zij het dan op andere tuurlijk nam ook minister Mansholt dit 'standpunt in. Maar het eind was dat het ontwerp tijdelijk op stal werd gezet, wijze. Wel is het een feit mede als gevolg van het seizoen dat de pluimveehouders zich er angstvallig voor wachten pluimvee aan te kopen; zij beperken zich tot de ver koop van slachtkippen, welke gekocht werden door de exporthandel. Deze heeft dus zijn aarzelende houding prijs gegeven. Er werden lagere prijzen genoteerd in ver band met de hogere kosten, die de hande laren nu moeten maken. Op de eierenmarkt m Barneveld werd redelijk gehandeld, ofschoon de prijzen wegens de geringe afzetmogelijkheden van de export daalden tot elf of twaalf gulden per honderd stuks. Totale aanvoer onge veer een millioen. Een korte gedachtenwisseling naar aan leiding van de verlenging van de voorlo pige handhaving en wijziging van de Pachtregeling 1945 bood minister Weijers de gelegenheid mee te delen, dat het door de desbetreffende commissie opgestelde voorontwerp voor herziening van de Pacht wet weldra openbaar zal worden gemaakt. De vergadering eindigde met mondelinge vragen en antwoorden. Zowel de heer Sta pelkamp (A.R.) als de heer Van S1 e e n (Arbeid) wensten van de minister van Binnenlandse Zaken te vernemen of er nu niet eindelijk eens iets komt van wij ziging der door gepensionneerden ontvan gen bedragen, die wegens de in de loop dei- laatste jaren aanmerkelijk gestegen kosten van levensonderhoud veelal niet meer toe reikend zijn. Minister Teulings moest de heer Stapel kamp meedelen, dat een soortgelijke maat regel als de verhoging met 5 pet. van de toeslagen voor ouden van dagen ten op zichte van de pensioenen niet mogelijk zal zijn. Wel overweegt de regering in hoe verre in redelijkheid aan de belangen van de gepensionneerden tegemoet kan worden gekomen, waarbij zij natuurlijk tevens heeft te denken aan wat 's lands financiën kunnen verdragen. Zo spoedig mogelijk zal de Kamer er meer over horen. De smeekbede van de heer Van Sleen om tenminste een „streefdatum" ten aan zien van dat „zo spoedig mogelijk" te wil len aangeven, bleef onverhoord, aangezien minister Teulings hiertoe geen kans zag nu het een aangelegenheid betreft, waar omtrent overleg in het kabinet nodig is. Daarop kon de minister niet vooruitlopen. M.S. „Bonneville" overgedragen aan Noorwegen Wederom heeft een nieuw Noors schip de haven van Amsterdam achter zich ge laten. Ditmaal was het de „Bonneville", de laatste van een serie van vier schepen, die in opdracht van de rederij A. F. Kla- veness en Co. te Oslo, bij de Nederlandse dok- en scheepsbouwmaatschappij op stapel is gezet. Het eerste schip van deze serie was de „Bougainville", gevolgd door de „Sunnyville" en de „Bronxville". Op 9 Mei van het vorige jaar werd met de aanbouw van de „Bonneville" begon nen, op 22 November 1949 werd het schip te water gelaten en gisteren verliet het de plaats waar het geboren werd en getogen is om uit te varen voor een, zoals de heer F. de Boer, directeur van de N.D.S.M. na de overdracht zei „hopelijk voorspoedige levensreis". De „Bonneville" is een vracht- en passa giersschip, dat door de rederij gebruikt zal voorden voor de dienst tussen Noord- Amerika (Oost- en Westkust), Afrika en Azië. Het schip heeft een inhoud van 9000 ton en kan twaalf passagiers vervoeren. De voortstuwing geschiedt door een direct om keerbare 6-cylinder dubbelwerkenae Die selmotor met een vermogen van 6500 pk. die -het schip een snelheid kan geven van zestien zeemijlen. Voor dezelfde rederij staat bij de N.D.S.M. nog een 16.000 tons tanker op stapel, die de naam „Sommerstaat" zal krygen. Prins Bemhard te New York „Nederland wenst dollars te verdienen, niet te krijgen" NEW YORK. Donderdag is Prins Bemhard te gast geweest op een lunch, aangeboden door Thomas J. Watson, waar aan onder meer persoonlijkheden uit het zakenleven, de uitgeverij en het onderwijs aanzaten. Bij deze gelegenheid hield de Prins een toespraak, waarin hij met klem verklaarde, dat er veel gelijkenis was tussen de Amerikaanse en de Nederlandse zienswijze evenals tussen de idealen van beide landen. Daarom, zo vervolgde de Prins, werd het in Nederland zo gewaar deerd, dat de gemeenschappelijke banden werden verzegeld door het Atlantische Pact. Wellicht, aldus ae Prins, hebben de be richten over een zogenaamd verlangen naar neutraliteit in West-Europa -u ver ontrust. Ik kan echter met het grootste gezag verklaren, dal deze gevoelens in Ne derland niet bestaan, hoewel Nederland honderd jaar lang volgens traditie neutraal is geweest, De Nederlanders zijn realis.- tisch en zij zien wel degelijk in, dat er geen ontkomen is aan de werkelijkheid van he den door een dagdroom-neutraliteit, Voor zover ik beoordelen kan hebben onze West- Europese geallieerden dezelfde gevoelens van vastbeslotenheid. De na-oorlogse toestand heeft Neder land gedwongen naar nieuwe hulpbronnen uit te zien, zo vervolgde Prins Bemhard. Zoals gij hebt kunnen zien. zoekt Ne derland thans aan de andere zijde van de Oceaan een middel voor het verdienen van hun eigen onderhoud. De Nederlanders wensen hun dollars te verdienen en deze niet zo maar te ontvangen. Daarom wordt de energie gericht op de mogelijkheden Van export naar de Verenigde Staten. „In dien Europa weer op eigen benen moet staan en ik geloof dat dit de wens van de Verenigde Staten is dan is een toe nemende invoer in Amerika noodzakelijk". Friezen staken een dijk door Voor de Leeuwarder rechtbank stonden gisteren vijf Friese veehouders uit Smalle- brugge, Dijken, Woudsend en Teroele te recht, beschuldigd vail het doorsteken van een waterkering, teneinde van een mui-, zenplaag te worden verlost.'Twee veehou ders uit die omgeving hadden hier niet aan mee willen doen, maar ondervonden natuurlijk wel de gevolgen. - De vijf verdachten verklaarden voor de rechtbank, dat het land in kwaliteit was vooruitgegaan; dit werd bevestigd door een landbouwconsulent uit Sneek. De offi cier van justitie eiste tegen ieder der ver dachten een boete van ƒ25 of vijf dagen: zij werden veroordeeld tot tien gulden boete of vijf dagen. Een der verdachten werd wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. le klas ZWITSERS FABRIEKSMERK Grote Houtstraat 86 N.B. Wij brengen een aardig Schwarz- walder klokje met gewicht, prima kwaliteit, voor slechts 7 Bouwplannen van Haarlem Vijftig woningen in de „half vrije sector" Haarlems gemeentebestuur kan wat de bouw van huizen betreft nog altijd niet veel meer doen dan zich beperken tot het afwerken van het bouwplan dat ge koppeld is aan het (zeer beperkte) bouw volume. Er worden thans plannen uitge werkt voor 180 montagewoningen, waarbij dan, zoals wij reeds eerder hebben mede gedeeld hoogbouw zal worden toegepast. Verder is er alleen mogelijkheid om te bouwen in de zogenaamde.half vrije sec tor", overeenkomstig het door de minister goedgekeurde plan-Bouman te Hilversum. Daarvoor is evenwel een contingent vast gesteld. Voor de provincie Noordholland is dit niet hoger dan 550. Haarlem hoopt daarvan 50 woningen toegewezen te krij gen. Ook daarvoor worden plannen uit gewerkt, waarbij, als die plannen kunnen doorgaan, eveneens hoogbouw zal worden toegepast. In de „vrije sector" kan Haarlem niet bou wen, want dan zou de gemeente financieel risico op zich moeten nemen. Bovendien wordt dit bouwen voor de gemeente te duur. Daarom kunnen alleen particulieren daarvan gebruik maken. De twee vrouwelijke leden van het Tsjechoslowaakse gezantschap in Den Haag. mej. Ludvova. attaché, en mej. Palova, kan selarijbeambte. die op verzoek van de Neder landse regering naar Praag zijn terugge roepen, zijn per trein daarheen vertrokken. Uitgifte van 500 millioen aan 2^2 pet. opbouwobligaties In de Nederlandse Staatscourant is een uitvoeringsbeschikking van de minister van Financiën gepubliceerd, welke de uitgifte regelt van opbouwobligaties. welke is voor zien in de wet op de materiële oorlogs schade. Deze wet kent de mogelijkheid om ont heffing van de op de bijdrage rustende be stedingsplicht te verkrijgen. Teneinde te voorkomen, dat de op deze wijze vrijge maakte bedragen onttrokken worden aan de wederopbouw, is nu de mogelijkheid geopend om voor deze bedragen opbouw obligaties uit té geven. Hierdoor zal het mogelijk worden, dat personen, die niet tot herbouw willen of kunnen overgaan, hun bijdrage in verhandelbare opbouwobliga ties uitbetaald krijgen, zodat zij na ver koop der obligaties het bedrag van hun bij dragen in geld in handen kunnen krijgen. Tevens zal het hierdoor mogelijk worden, op verwoeste objecten rustende hypotheken af te lossen. De hypotheekhouder krijgt dan zijn vordering uitbetaald in opbouw obligaties. De opbouwobligaties worden a pari uit gegeven tot een bedrag van ten hoogste vijfhonderd millioen gulden, in coupures van 1000 gulden, 500 gulden en 100 gulden. De afgifte aan een gerechtigde word per inschrijving beperkt, voorzover het cou pures van 500 gulden betreft tot één cou pure en voorzover het coupures van 100 gulden-betreft tot vier coupures. De opbouwobligaties kunnen te allen tijde door de houder ter aflossing a pari worden aangeboden, mits aan bepaalde voorwaarden is voldaan, bijvoorbeeld in dien de belanghebbende een verklaring van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting kan overleggen, waaruit blijkt, dat hij een bedrag gelijk aan dat der op bouwobligaties voor herbouw heeft be steed. De opbouwobligaties, welke een rente dragen van 2\'2 procent zijn voorzien van jaarcoupons. De looptijd is ten hoogste twintig jaren, te rekenen van 1 Januari 1949 af. Als opvolger van prof. R. Casimir is de heer J. C. Deering tc Voorburg benoemd tot voorzitter van het Instituut voor Midden standsontwikkeling. Beeldende Kunst Nieuwe „Beels" is razend snel De 500 cc. renwagen die door de Heem- steedse coureur Lex Beels is geconstrueerd, heeft gisteren de verwachtingen van al degenen die meegewerkt hebben aan deze eerste Nederlandse race-automobiel, ten volle vervuld. Voor het eerst draaide de kleine ,.500" op het Z"andvoortse circuit op eigen kracht en het is onomstotelijk vast komen te staan dat de „Beels" veruit dc snelste is van aile 500 cc.-renvvagens die tot nu toe zijn geproduceerd. De maandenlange voorbereidingen vonden gistermiddag hun beloning, toen de wagen duchtig aan de tand werd gevoeld. Het was bij lange na niet mogelijk om er uit te halen wat er in zat, want er zat nog geen caros- seric op, hetgeen twee nadelen met zich mee bracht. Ten eerste was de luchtweerstand door het ontbreken van iedere stroomlijn nog veel te groot en ten tweede werd de JAP-motor onvoldoende gekoeld omdat de koelingstunnel die in de ca rosser ie wordt op genomen ontbrak. Om te heet worden tegen te gaan was de compressie-verhouding te ruggebracht van 1 op 16 tot 1 op 13. zo-d3t de JAP die vorig seizoen al danig op zijn falie heeft gehad, eigenlijk onvoldoende vermo gen leverde, en een nogal „wollig" geluid produceerde. Gekleefd aan de binnenkant van de bocht gaat Beels met zijn nieuwe 500 cc door de haarspeld onder dc Hunzcrug op het Zand- voorlse circuit. Er zit nog geen carrosserie op het ivagentje, maar dat neemt niet weg dat. Beels gisteren keer op keer dc rccord- lijd voor zijn klasse haalde. Nochtans slaagde Beels er in om iedere ronde het 500 cc.-record voor dit circuit (2 min. 15 sec.l ie evenaren. Dit record werd vorig jaar door hemzelf met een Cooper ge vestigd toen hij tijdens de race in de hitte van de strijd verbitterd slag leverde en alle risico's nam, die er maar te nemen vielen. Nu draaide de „Beels" al 180 km. per uur op de rechte einden en het is zeker geen boude voorspelling, wanneer men zegt dat de „Beels" met carosserie en de nieuwe JAP- motor die 5 pk.' meer geeft niet ver van de 200 km. per uur zal draaien en ronden zal kunnen maken tegen de 2 min 5 sec. Tér vergelijking diene. dat de anderhalve liter Grand "Prix wagens met compressor ook ongeveer die tijd nodig hebben om rond te komen. Hoe hard de „Beels" zal draaien wanneer de nieuwe 1100 cc. JAP gemonteerd zal worden, durft men zich nauwelijks voor te stellen, maar dat het ontaard snel zal zijn. staat wel vast. Wanneer men voorts bedenkt dat de Coo pers hooguit 175 km. halen en de "nieuwe Franse types ook niet teveel om het lijf hebben, dan moet men wel tot de conclusie komen, dat mits er niets kapot gaat. Beels en stalgenoot Richardson van de zomer heer en meester in hun klasse zullen zijn. Onge twijfeld zullen de twee proto-types nog wel enige kinderziektes gaan verionen, maar Beels heeft ruimschoots de lijd om ze eens flink door elkaar te rammelen, zodat die kwalen zich wel tijdig zullen openbaren en verholpen kunnen worden. Behalve de snelheid kwam gistermiddag 09k de fabuleuze wegligging van de Beels. die nota bene nog zonder schokbrekers reed, tot uiting. Het wagentje ligt en stuurt als geen ander, zo zelfs dat baandïrecteur Hu- gcnholtz, die nadat Beels en Richardson hadden gereden, ook op het slappe koord kwam, er prompt een ronde in twee en een halve minuut uit reed. Er is dus ruimschoots reden om dc prestaties van dit Nederlandse product in internationale evenementen van het komend seizoen met vertrouwen tege moet te zien. Op 11 Juni, bij de 500 cc.-race op het Zandvoortse circuit, zullen Beels cn Richardson met hun wagens debuteren. Waterpoloprogramma Het programma van de Zaterdagavond in het Sportfondsenbad te spelen wateroolo- wedstrijden luidt: Van Duylbeker-comnetitie, dames, eerste ronde: HVGBRDZ Bekercompetitie Koninklijke Nederlandse Zwembond, derde ronde, heren: HVGB ZIAN. Competitie, kring Haarlem, afdeling I. dames: HPC—VZV: afdeling I, heren: DWR VZV; afdeling II. heren: DWR 2-VZV 2. Keuze uit de collectie van H. P. Bremmer I11 de afgelopen week heeft burgemeester Schokking een tentoonstelling in het Haags Gemeentemuseum ter ere van H. P. Brem mer geopend. Zijn rede werd voorafgegaan door een causerie van deze thans 79-jarige verzamelaar, die tevens leraar in practische aesthetica en scheppend kunstenaar is. Het waren de adviezen van H. P. Bremmer. die de collectie KrollerMtiller, zich thans be vindend op de Hoge Veluwe, hebben bij eengebracht. In zijn aesthetische beschouwingswijze acht Bremmer de analyse, de bestudering van hel afzonderlijke kunstwerk als het onfeilbare uitgangspunt, De eigenlijke kunsthistorie, die onder andere de toeschrij ving cn datering tot taak heeft, geraakt daardoor enigszins op de achtergrond. Dat heeft hem in het begin van zijn activiteit heel wat ongenoegen en spot op dc hals gehaald, bijvoorbeeld in de trant van ,.Is uw Bremmeritis al bijna over?" of „Brem- mert u ook?" Maar het enthousiasme van Bremmer verhinderde, dat dergelijke grap jes vaste grond onder de voeten kregen. We hadden dan ook gaarne gezien dat de cata logus van deze expositie wat meer in de geest van Bremmer zou zijn opgesteld, dat wil zeggen voorzien van explicaties van de tentoongestelde werken. Veel daarvan j diende jarenlang als materiaal ter illustra tie van Bremmers lezingen. Vandaar mis schien ook de doorgaans bescheiden af metingen. De inleiding tot de tentoonstelling door dr. I-I. E. van Gelder beperkte zieh tot bij zonderheden betreffende Bremmers loop baan. Gaarne hadden we de mening van deze deskundige eens vernomen over be paalde toeschrijvingen van enkele der oud- Hollandse werken, bijvoorbeeld die aan Hercules Seghers en aan Vermeer, Een deel van deze stukken hangt in een wel erg somber zaaltje. In de grootste groep, die der moderne kunst, gevormd door schilderijen uit de negentiende en twintigste eeuw, bevinden zich enkele interessante stukken, Odilon Redons pastel „Dame met astrakan-mantel" is vanwege het fijne gelaat te vergelijken met de vrouwenkoppen van Charles Léandre. al is de melancholie van laatst genoemde gezonder en meer verwant aan Montrnartre. de Parijse kunstenaarswijk. Van H. A. van Daalhoff (geboren te Haar lem in 1867) nu eens geen aquarium, maar fijne poëtische werkjes, zoals „Het witte huifeje". Leerrijk is het de groei van A. Herb in (geboren in 1882) te observeren aan de hand van drie stukjes (gedateerd 1904 tot 1914), waarin eerst losse toetsen a la Sisley opvallen, doch daarna steeds sterker wordende contouren of omtrekken, die tenslotte als een dwangvoorstelling gaan werken en in de richting van de gla zenierstechniek wijzen. Isaac Israels (1.8651934), die naar onze mening nu toch wel definitief de roem van zijn vader Jozef heeft overtroffen, is hier vertegenwoordigd met een gevoelig Manet achtig doek, voorstellende „Dame aan kap tafel" en met een stukje „Strandboulevard". (De Israëlsen woonden te Scheveningen aan de Noord Boulevard, zoals iedere Ha genaar wel weet). Van B. A. van der Leek vindt men er een achttal door de tijd ach terhaalde stukjes. De stijl van „Het zieke meisje" („bekoorlijk" vaal en bleek van kleur) wordt door steeds verdergaande ab strahering vervangen. Het door hem ver vaardigde affiche van deze tentoonstelling brengt een geestige puzzle met zwarte streepjes en gekleurde geometrische figuur tjes: het is een „abstracte" kalfskop. Derge lijke stukken zouden misschien ook als psy chologisch test-materiaal dienst' kunnen doen, al zullen normale proefpersonen nog wel eens tot verrassend verschillende resul taten komen. Wie van nr. 67 niet de naam (De clrie gratiecn) kent, kan er evengoed „de drie schoorsteenvegers" of „de drie harlekijns" van maken. Uit Bremmers eigen werk is er onder meer „Dennebomen", fijn en vlak van be handeling als een met fineer beplakt pre senteerblad. Van Thorn Prikker (1868 1932) doet het duistere „Avond" aan als een symphonie in groen-blauw. Het stuk is door een aantal grove barsten niet meer te genieten. Prikker zocht in twee Franse tekeningen een-opvrolijking van zijn colo- riet. Van John Radecker: een goed. maar enigszins koel zelfportret. Bijzonder ge slaagd is Charley Toorops stilleven „Boeken en bloemen" van 1923. Deze artiste heeft grillige stijlveranderingen doorgemaakt, zij kan zowel teder als kloek zijn. Het is een interessante collectie, maar het blijft te betreuren dat de eigenaar op een bepaald ogenblik is opgehouden te verzamelen. Desondanks is men dankbaar een aantal belangrijke werken in origineel te mogen hebben bewonderen. Het volgend jaar wordt Bremmer tachtig. Moge men die gelegenheid aangrijpen om bijvoorbeeld in Amsterdam een nieuwe keur uit deze ver zameling te exposeren om een beeld te geven van een ander, dichter bij ons lig gend terrein van zijn welbestede leven. H, SCHMIDT DEGENER. Gaat U zich Gaarne tonen wij U onze collectie GLADDE RINGEN J. FORTGENS ZOON Horlogers - Juweliers Sedert 50 jaar gevestigd KONINGSTRAAT hoek Jacobjjucstraat Tel. 10510 Geen filialen Agenda voor Haarlem VRIJDAG 17 MAART Gem. Concertgebouw: Concert HOV. 8 uur Frans llals: ..Spionnage in Lakeview", 18 j.| 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Theater Ple zier „Het staat in de sterren". 8 uur. Palace: „Schep vreugde in 'i lever.", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: ..The third man", 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De kam pioen melkboer", alle leeft., 2.15 4.30, 7 en 9.15 _uur. Spaarnc: „Motorduivéls", 14 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Krclagehuis: Damesvoor- jaarsbeurs tot 11 uur. ZATERDAG 18 MAART Stadsschouwburg: „Wat iedere vrouw wel weet", (Comedia). 8 uur. Bioscopen: Middag en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5