Haarlemse raad begon met begroting fleem geesi risico Bouckaert loon ZOUTLOOS PATRIA DAMES Grootste schoonheidsontdekking sinds 1863 1 cS>ncuJi .Clowntje Riek RgBBDr Paviljoen Paradis Donderdag 23 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant De behandeling van een uit vijftien pun ten bestaande agenda, ging aan de alge mene beschouwingen over de Haarlemse gemeentebegroting voor 1950, waarmee de raad zich gisteren ging bezighouden, vooraf. De heer Proper (CPN) ver-zette zich tegen de voorgestelde legesheffing op door het Huisvestingsbureau afgegeven vergun ningen. Wethouder Bakker vond, dat een kleine vooral in vergelijking met andere steden vergoeding' voor de diensten van het Huisvestingsbureau niet onbillijk ge noemd kon worden. De Communisten lieten hun tegenstem aantekenen. De heren Spek (AR) en Van Hou- w el in gen Kijkhoek (CHU) betuig den hun instemming met de voorgestelde uitbreiding van de sanatoriumstichting van het St. Elisabethsgasthuis door het huren van de gebouwen van de Glarastichting te Zandvoort. De laatste spreker bepleitte voorrang van Haarlemse patiënten, nu deze uitbreiding uit Haarlemse beurs wordt be taald, een suggestie die wethouder Bak ker aan de Regenten zal doorgeven. De voorgestelde aankoop van een huis aan de Spoorwegstraat en de herstelling van een reeks percelen aan de Tulpen straat, hetgeen de gemeente op 24.000 zal komen te staan, deed de heer Spek het college in overweging geven, alvorens in de toekomst verder te gaan met de aan koop van woningen in het kader van de saneringsplannen, eerst de toestand waar in deze huizen zich bevinden te bekijken. Zoals het thans ligt, komt de aankoopsom van de grond gemiddeld op ƒ55,— per vierkante meter. De heren Stoffels (WD) en Schippers (KVP) hielden een betoog van gelijke strekking, waarop wethouder Angenent beloofde bij de oegrotingsdebatten daarop terug te komen. De heer Hennevelt (CPN) merkte nog tevreden op, dat thans uit het rapport van de directeur van Bouw- en Woning toezicht duidelijk was gebleken, dat de woningen aan de Tulpenstraat in nog deplorabele? toestand verkeren dan hij enige tijd geleden had geschetst. Hij vond het onjuist, dat de kosten der verbetering geheel op de bewoners worden verhaald. Algeihene beschouwingen De algemene beschouwingen werden dit jaar geopend door de heer E. F. Al- brecht (Arbeid), die begon met een woord van waardering voor het College en het gemeentepersoneel en ter herden king van de in Indonesië gevallenen. Hij hoopte evenals degenen die na hem spraken dat het gemeentebestuur aan dacht zou besteden aan de toekomst der gedemobiliseerden. Spreker wees voorts op de geheel eigen taak van de gemeente ter activering van het burgerschap, tot het vormen van een innerlijk krachtig en democratisch volk, waarbij de Engelse „civic weeks" een goed voorbeeld kunnen zijn. De heer Albrecht meende, dat het rap port van de industrialisatie-commissie een bestel vroegtijdig Uw 7 pers. trouwauto's bij Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 (Adv Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Maart. 1950 ONDERTROUWD: 22 Mrt, A. L. de Graaf en M. C. Janssens; J. W. Bouman en J. A. Luiten; I, Leeuwenstein en M. H. van der Cuw; A. L, van den Berg en A. Groot: A. H. Heck en G. C. Roemers; J. van Looij en S. J. Wassink; D. E, van Leeuwen en J. G. Hersevoort; L, Plug en H. L. Schmidt; A. W. Ruyter en J. Verboom; J. van Loij en J. D. Bliek; L. van Kuik en J. Mens; J. H. C. Kröse en W. Vlietstra; C. Groeneveld en A. Hoofd; J. J. van der Rol en J. D. Wijker; J. de Vries en P. Balk; J. Staphorst en L. B. G. Tork; K J. Klabou en J. Kramer; J Hoek man en M. Rol; J. W. de Graaf en G. Ver- kouter. GEHUWD: 22 Mrt, H. C. Emmen en P. G. M, Heidens; W. A. M. Buters en A, M. Cal- velage; J. H M, Jonkers en P. C. M. Jans sen; A. J. van Helden en C. F. J. van Leuven; N. T. W. Habraken en C. M. van Brugge; W. C. Vermeer en A. Rosman; G. L. Reemer en L. J, Faas; K. de Jonge en M. C. Harmsen; G. Miedema en J. M. Roubos:' P. H. Christiaans en A. C. Leising; B. Schluter en G. I. Raspoort; J. M. Leuven en C. A. van Steijn; P. M. van Dijk en C, M. Louwe- rens; D. H. J. Hulskes en A. H. Geeven; A, Gabel en C. M. M. Gokke; J. Selhorst en H, A, G. Dubelaar; C. Melse en A. van Mourik; K. H, Martens en W C, J. van de Kamp; H. J. van Norden en A. J. Quist: J. Terlouw en S. F. van Breukelen; J. van Wijk en G. E. Kuijper. BEVALLEN van een zoon; 19 Mrt, C. F. H. A. van der Linden—Nicolai; 20 Mrt, A. van der Klugt—van den Bunt; 21 Mrt, A. Smeets—Ruygh; B. Piers—Teeuwen; H W. M. Stevenhaagen—Essenberg; A. Raven— 1 Grin: P. A. HavenaarKlinkenberg; 22 Mrt. C. R, Gardenier—Deurloo; A. Tangerman— Linthorst; J. van EmmerikCaldenhove. BEVALLEN van een dochter: 21 Mrt, K. Nieuwenhuijse—van der Linden; J. van den TweelVos; C. A. C. van Houtenvan Dis seldorp OVERLEDEN: 20 Mrt, M. C. Dirks—Fon- teijne, 89 j., Rozenpriëelstraat; T Eijsker Lakeman 71 j., Overtonstraat; M. K. C. Koe nen—Bigge, 58 j., Bilderdijkstraat; P. J. van Weel—van Deursen. 50 j., Bisschop Otto- straat; 21 Mrt, C. BaakKomen, 60 j., Reijer Anslostraat. lacune vertoonde, waar een antwoord moest worden gegeven op het verband tussen de landelijke industrialisatie en de bestemming' van de Haarlemse industrie terreinen. Een sociografisch bureau zou hierover trouwens verhelderend kunnen werken en juist deze onontbeerlijke in stelling willen, B. en W. om financiële redenen laten vervallen. Inzake de werk loosheidsbestrijding en de openbare wer- kenpolitiek achtte hij de taak van de cen trale overheid primair. Voorts bepleitte hij de opstelling van twee tienjaren plan nen, een van „wenselijkheden" en een van „onmiddellijk te verwezenlijken mogelijk heden". Voor de keuze van de daarop te plaatsen objecten zou een sociografisch bureau goede diensten kunnen bewijzen. De heer Hooy (KVP) uitte, evenals bij vorige gelegenheden, zijn verlangen naar een efficiency-onderzoek bij het gemeen telijk apparaat en maakte met genoegen melding van het feit, „dat de Vereniging van Nederlandse gemeenten in deze wij zei- was gebleken dan het College van B. en W." De heer Hooy waarschuwde, speciaal ten aanzien van de activering van de bur gerzin, tegen teveel aan centralisatie en ontzegde de gemeente een vormende taak ten aanzien van de ingezetenen. Wel meen de hij dat het op de weg van de gemeente ligt de industrialisatie actief te bevor deren. Over de financiële toestand merkte mevr. Schelt ernaConradi (VVD) op, dat het College op gerechtvaardige wijze heeft voorzien in de na de vaststel ling van de begroting ontstane' tekor ten, al had zij liever de Gravestenen- brug niet herbouwd gezien en vond zij het maar problematisch of de schoolpsycholo gische dienst ieder jaar de 45.000,die hij vergt, rendabel maakt. Ten aanzien van de werkgelegenheid geloofde spreek ster dat ons land in de toekomst één werk gemeenschap moet worden, en zij kondig de aan, dat haar fractie niet zou meewer ken aan financiële deelneming door de overheid aan industriële objecten. De heer Proper (CPN) verweet het College dat het uit liefde voor het At lantisch pact niet voldoende diligent was geweest om een groter aandeel uit de Rijksbelastingopbrengst te verkrijgen en geloofde „dat de gemeente het hellend vlak der bezuinigingen zou opgaan". Ook liet de heer Proper een pessimistisch ge luid horen over de mogelijkheden der in dustrialisatie. De heer Spek (AR) roemde het open oog van B. en W. voor de zorgelijke financiële situatie en lichtte het grote be lang toe, dat Haarlem bij de voorgenomen concentratie der landelijke energiebedrij ven heeft. Hij zou gaarne zien, dat B. en W. een grotere rijksuitkering voor de vol gende jaren zouden bepleiten. Spreker had tot heden vergeefs uit gezien naar het prae-advies over de wijkraden en vestig de de aandacht op het keurslijf waarin Haarlem vooral ook met het oog op de bevolkingsaanwas en de recreatie is gekneld. In dit opzicht toont Heemstede heel wat meer begrip dan Bloemendaal, dat Haarlemse kinderen en sportvereni gingen uit zijn gebied weert. Het rapport van de industrialisatie-commissie had de heer Spek door het louter constaterende karakter daarvan teleurgesteld. De daar in voorgestelde middelen om de aandacht der bedrijven op Haarlem als vestigings plaats voor de nijverheid te vestigen, noemde spreker wel heel simpel en, evenals de heer Albrecht, geloofde hij in het nut van een sociografisch bureau. Als laatste sprak de heer Van Hou- welingen R ij k hoek (CHU). Bij alle waardering voor het College vreesde hij, dat te vergaande specialisatie van het onderwijs een te grote financiële last voor de gemeente zal betekenen en sprak de hoop uit, dat het College eens net zo voortvarend in de woningbouw zal wor den als het in onderwijs-aangelegenheden is. De avondvergadering begon met finan ciële en economische beschouwingen van de heren Mensink (Arb.) en Schip pers (K.V.P.), Laatsgenoemde liet scher pe critiek horen op de lauwe wijze, waar op de gemeente tot nu industrialisatie- politiek had bedreven, hetgeen hij toe schreef aan het niet meegroeien met de eisen van de tijd door de gemeente-ambte naren. Ook het rapport van de industriali- Voor dieet - patiënten thans ook verkrijgbaar zoutloze CREAM CRACKERS *„de enige echte" PATRIA PRIMA (Adv. Onze nieuwe collectie voorjaarsrnantels is gereed gekomen en bevat voor elk type de juiste kleur en het juiste model. De exclusieve modellen en stoffen van exportkwaliteit zullen U bij het dragen de voldoening geven een man cel te bezitten, waarvan er geen 13 in een dozijn gaan. Komt U eens vrijblijvend kijken, het loont beslist de moeite ende prij zen zullen U meevallen. SCH1NRELES? Gen. Crcnjéstraat la-lb - Tel. 16045 Uw adres voor kwaliteitskleding satie-commissie ademde eenzelfde geest, Verbetering van de toegangswegen tot de Waarderpolder aan de Oostelijke zijde van het Spaarne zou naar sprekers mening meer aanbeveling verdienen dan de bouw van de Prinsenbrug. Wethouder Bakker, die op zijn porte feuille betrekking hebbende opmerkingen beantwoordde, deed de heer Hooy en an deren voor de tóekomst weer de toezegging een balans op te stellen. Spreker ging de ontwikkeling van de financiële verhouding tussen rijk en gemeenten na, lichtte de noodzakelijkheid van de hogere uitgave voor sociale en medische zorg toe. De sociograaf moest daarom tijdelijk sneuvelen. De heer Bakker wees erop, dat de getroffen bezuinigingsmaatregelen nog geen afbraak vormen van reeds begonnen voorzieningen. Da gemeente doet zelfs met dit budget nog meer dan verleden jaar. Wethouder Angenent had zich de cri tiek op het woningbouwbeleid., die in som mige opmerkingen had doorgeklonken, aangetrokken en zei nogmals het rijtje klaargekomen en in aanbouw zijnde (op het. ogenblik 594) woningen op. In totaal 1241 woningen sinds 1945, ongerekend de 200 montagewoningen en het Huis voor Beiaarden. Zeer binnenkort (volgens de raad zo spoedig mogelijk) komt een plan ter tafel voor 83 woningen buiten het bouwvolume met verminderde rijksbijdrage. Over de toegangsweg tot industrieterrei nen in de Waarderpolder de wethouder was niet zo teleurgesteld over het industri alisatierapport als de meeste leden vroeg de heer Angenent zich af of een betere landverbinding Inderdaad de voorkeur zou verdienen boven de bouw van de Prinsen- brug. De definitieve plannen voor een indus trieflat bevinden zich in een vergevorderd stadium. De wethouder van bedrijven, de heer W. F, H a p p hield zich allereerst bezig met het vraagstuk der werkloosheid. Hij ver wachtte niet zo'n scherpe terugval der conjunctuur als zich na de eerste wereld oorlog had voorgedaan. De cijfers zijn op het ogenblik in ieder geval niet veront rustend. Evenals de heer Albrecht vond de heer Happé het voor alles noodzakelijk de mensen geregeld werkgelegenheid te bie den. Binnenkort kunnen voorstellen tege moet gezien worden voor een gemeentelijke werkvoorzieningsregeling aan handarbei ders. Bovendien zullen B. en W. arbeidsinten sieve plannen en die zijn er genoeg in voorraad houden voor de slechte tijden. Wethouder Happé verzekerde inzonder heid de heer Schippers, dat het college alle aandacht heeft voor het industrialisatie probleem, in het bijzonder ook voor de actieve aantrekking van bedrijven. „De legende, dat wij geen belangstelling hier voor hebben, moet de wereld maar eens uit zo zei spreker nadrukkelijk; de con tacten met de gegadigden van de laatste jaren moeten gehandhaafd en verstevigd worden. In overweging is het uitkomen met een stand op de Jaarbeurs. Mensen uit het bedrijfsleven zullen betrokken moeten worden in de stimulering van de industria lisatie van Haarlem. De wethouder twijfelde er niet aan of de raad zou bereid blijken aan de hieruit voortvloeiende „costen die voor de baet uitgaan" mee te werken. Woningnood en onderwijs te Haarlem Woningprobleem wordt ook een onderwijsprobleem In het Haarlemse. Schoolblad, het orgaan van de afdeling van de Nederlandse Onder wijzers Vereniging worden verschillende gevallen opgesomd van onderwijzers die hier benoemd waren maar die veel moeite gehad hebben om een woning te krijgen. In verschillende gevallen is dit zelfs niet gelukt ook al verleent het huis vestingsbureau alle mogelijke medewer king en dat heeft tengevolge gehad dat de benoemden na enige tijd naar elders ver trokken waar wel een woning beschikbaar was. Er wordt gezgd: „En zo is het woningprobleem zoetjes aan hier ook een onderwijsprobleem ge worden. Haarlem kan, indien het zijn onderwijzerscorps met fris bloed wil ver sterken, niet meer putten uit de ruime keuze van weleer. Collega's met een gezin vallen af, als ze niet over woongelegenheid beschikken, dat als ruilobject kan dienen. Voor benoemingen 0 bij het U.L.O. kon Haarlem vroeger te kust en te keur gaan b;j collega's, die reeds bij het Ulo werk-, zaam waren. Er was eens een tijd, dat men in Haarlem bijna niet bij het Ulo be noemd kon worden, als men niet een akte M.O. kon tonen. Hoe is dat nu? Een be noeming. naar Haarlem moet al een grote promotie betekenen, als men het huisves- tingsrisico wil aanvaarden. Dus zien de hoofden van de Ulo-scholen zich genood zaakt om hun nieuwe personeel groten deels te kiezen uit onderwijzers bij het L.O., met het risico, dat het. werk met oudere leerlingen deze laatsten niet ligt, zodat ook die kans op teleurstellingen weer groter wordt. Er dreigt dus gevaar voor het onderwijs in twee stadia. Alvoren een benoeming heeft plaats gehad, ondervindt men de be zwaren van een beperkte keuze en na de benoeming bestaat de kans, dat het niet vinden van een woning leidt tot spoedig vertrek of in het ergste geval tot een zo danige geestesgesteldheid bij de betrok kene, dat van goed onderwijs geen sprake kan zijn". ADVERTENTIE Vrouwen profiteren van Marshall-Plan ZEEPKWALITEIT UNIEK VOOR EUROPA. De historie meldt, dat Cleopatra zich in ezelinnenmelk baadde, om haar huid mooi te houden. In de loop der tijden hebben mooie vrouwen nog veel vreemder midde len te baat genomen. Een goede vijftig jaar geleden begonnen de fabrikanten van de tegenwoordige Castella-zeep, als eersten in de wereld, heilzame oliën aan hun zeep toe te voegen, waardoor deze zeep ook wel dadig voor de huid werd. En het is wederom de fabrikante van Castella, de N.V- Dobbelman te Nijmegen, die (door middel van het Marshall-Plan) als eerste in Europa een schoonheidszeep maakt volgens een volslagen nieuwe meiho- de. Dit geschiedt met behulp van een z.g. Sharples-installatie, die de zeep zuiver maakt met een kracht, 14000 maal machtiger dan de zwaartekrachtde grootste sehoonheidsontdelcking sinds 1863. De nieuwe Chstella Schoonheidszeep is dan ook ongekend zuiver, onzegbaar zacht en heilzaam voor de huid, en geparfumeerd op een niet na te volgen manier. De slagzin „Iedere vrouw kan mooi zijn" krijgt daai*- door -groter betekenis dan ooit. Binnen zeven dagen moet zelfs een verwaarloosde huid opleven tot nieuwe jeugd en stralende frisheid. STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 bezorgt ook aan hüis Mors d'oeuvre variïé Russische eieren Huzarensalade ra a0[3 0®siarai3sao0rj0E3Bsa0BBBi (Adv.) Fietser dook in de flikken Een veertienjarige jongen die gisteravond met grote snelheid de bocht van de Generaal Cronjéstraat naar de Kloosterstraat in Haar lem-Noord wilde nemen, raakte de macht over het stuur kwijt en maakte een salto door de spiegelruit van een chocoladewinkel. De onfortuinlijke hardrijder kreeg geen letsel. De heer Th. Brouwer onderscheiden Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd zal de heer Th. Brouwer, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Zaandam, wonende te Heemstede zijn loopbaan beëindigen. De datum van ont slag is nog niet bepaald. In de dezer dagen gehouden maandelijkse bijeenkomst van inspecteurs van het lager onderwijs in de tweede hoofdinspectie heeft een vertegenwoordiger van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de heer Brouwer meegedeeld, dat de Konin gin hem benoemd had tot officier in de orde van Oranje Nassau. oor de kir, tl e ren (Adv.) „Nou zal ik je het huis eens laten zien!" bood Bunkie aan. Samen liepen grote tuin door, die rondom de mooie villa lag. En daarna kwamen ze aan de deur van een tuinkamerwaar ze binnen gingen. „Hier heen", zei Bunkie. „Ik zal je naar de speelkamer brengen, toaar ik thuis hoor. Hier, eerst deze gang doorKijk, daar is de deur al. Moet je eens zien, daar staat al het speelgoed." Ze stonden nu voor een deur, die op een kier stond. Rick keek naar binnen. Hij zag een heleboel speelgoed, een poppenhuis, blokkendozen, ballen en wat niet al. „Van wie is dat eigenlijk?" vroeg Rick. „Van Bob en Lukje", legde Bunkie uit. ..Broer en zus, weet je". „Zijn ze aardig voor je?" wou Rick weten. „O, ja hoor!" zei Bunkie. „Ze behandelen ons goed en ze maken hun speelgoed niet stuk, maar ze zijn er erg netjes op, nooit ruw of slordig. Ze zijn nu weg, met vacantie, daarom kan ik nu gaan waar ik wil. Ik heb het hier best naar m'n zin. Jij moest ook maar hier blijven!" Dat zou ik graag willen!" zei clowntje Rick. De zaak van de verdronken Haarlemse schilder Taxi-chauffeur thans ook in vrijheid gesteld De Haarlemse politie heeft kunnen vast stellen dat de schilder D. L. O., die op 21 Februari niet van een tocht naar Amster dam terugkeerde en wiens stoffelijk over schot uit de Jan Gijzenvaart werd opge- •haald, niet bij de brug in de Rijksstraat weg doch bij de Van Zinneveltbrug in de Delftlaan is verdronken. De recherche kan thans meter voor meter reconstrueren wat er bij de Jeugdherberg is gebeurd op het beslissende laatste ogenblik na. Dit is mo gelijk geworden doordat een onzer lezers zich naar aanleiding van ons bericht van Maandag herinnerde, dat hij op de be wuste nacht op de Van Zinneveltbrug die toen nog niet verlicht was, want de Delftlaan was nog niet officieel geopend een onverlichte auto had zien staan. Ook had hij een zware plons gehoord. De chauffeur van de taxi, waarmee O. en de Amsterdamse vrouw naar Haarlem zijn gekomen, die aanvankelijk verklaarde zijn passagiers bij de Jan Gijzenbrug te hebben uitgelaten, heeft toegegeven met hen naar de Delftlaan te zijn gereden. Daar heeft O. mét hem afgerekend. De bestuurder van de taxi zegt echter niets te weten van wat er gebeurd is, nadat O. en de vrouw zich hebben verwijderd, 't Is evenwel noe niet duidelijk hoe het on geluk zich vervolgens heeft toegedragen. Aangenomen wordt dat de schilder, hoewel hij het een en ander had gedronken, toch tamelijk goed bij zzn positieven was. Bo vendien zijn er geen aanwijsbare motieven voor de vrouw of de taxi-chauffeur om een misdrijf te begaan. Aan de andere kant is de hardnekkige ontkenning van de vrouw ooit op de Van Zinneveltburg te zijn geweest, opvallend. Indien er van moord geen sprake zou zijn, dan is het denkbaar dat straf vervolging plaats heeft omdat de ver dachten nagelaten zouden hebben hulp te boeden aan een in levensgevaar verkerend persoon. De 49-jarige Amsterdamse taxi-chauf feur L. T, B. is vanmorgen na bij de Haar lemse Officier van Justitie te zijn voor geleid, in vrijheid gesteld. Op het ogenblik bevindt zich dus alleen nog de 45-jarige vrouw H. C. S. in hech tenis. „De Avro op stop met Snip en Snap" „De AVRO op stap met Snip en Snap" is de titel van de revue, welke René Slees- wijk's Nederlandse Revue Woensdagavond bracht op een door de AVRO voorbereide bijeenkomst in het Gemeentelijk Concert gebouw. Vanavond treedt het gezelschap voor de tweede keer op en te verwachten is het, dat het evenveel succes zal boeken als gisteren. De bekende medewerkers (sters) van de radio verschijnen voor he't voetlicht en in het bijzonder vragen Willy Walden en Piet Muy- selaar de aandacht. Zij werken mee in ver scheidene sketches en natuurlijk ook als juffrouw Snip en juffrouw Snap. Hetty Berger, Elis Rührup en Jean Smits hebben een aandeel in het succes van de voorstelling. „The four rhythm aces" is een groepje van vier zangers, dat in staat is de bezoekers vrolijke ogenblikken te bezorgen. Verschei dene malen zijn de zangers te horen en het publiek stelde dat op hoge prijs. Angela en Anthony vormen een goed danspaar, dat niet alleen in individuele num mers, doch ook in de finales meewerkt. De nummers, waarin alle leden van het gezel schap otpraden waren het beste verzorgd. Het begon met Amsterdam als wereldstad, later volgden „South America" en „Fan fare". Deze gedeelten van de revue droegen bij aan het succes van de avond. De mede werksters van „The Rodney Brothers" en van „The dancing Lovelies" dienen in het bijzonder genoemd te worden. De Haarlemse raad benoemde gister middag mejuffrouw M. Kieft tot lid van de Commissie B tot wering van schoolverzuim en" de heer J. Buys tot onderwijzer aan de A. H. Gerhardschool voor Mulo. Bel M 3, O DAG EN NACHT Haarlemse Reddingsbrigade won hersengymnastiek Met het dpel de theoretische kennis van het vei'lenen van hulp aan drenkelingen bij de leden van Reddingsbrigades te be vorderen heeft het bestuur van het district Noordholland van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen in het afgelopen seizoen een wedstrijd hersen gymnastiek gehouden. Dinsdag waren de winnende ploegen uit de rayons Alk maar, Amsterdam en Haarlem in hotel „Royal" bijeen en wel de ploegen van de Castricumse-, de Haarlemse- en de Zaandamse Reddingsbrigade. Er werden in totaal zestien vragen gesteld. De stand na het stellen van acht vragen was:, Haarlem 5'A punt, Castricum en Zaandam ieder 5 punten. Ook bij de volgende acht vragen behielden de Haarlemmers de leiding. De eindstand v/as: Haarlem 10>£ pnt, Castri cum 10 punten en Zaandam 9 punten. Na afloop wenste de heer Kattestaart, voor zitter van het district Noordholland, de Haarlemse Brigade geluk. De prijsuitreiking zal geschieden op 10 Apfil tijdens de algemene vergadering van het district Noordholland in hotel „Royal". Hierna heeft de heer Joh. M. Schmidt enige zwemfilms vertoond. POPILINE OVERHEMDEN - met vast Trubenijsboord in 4 effen kleuren 11.75, 15.25, 16.95 CONFECTIE- EN MODEMAGAZIJN Spaarnwouderstraat 47-80 Telefoon 21392 Lezing over kunst en mystiek Voor de Theosofische Vereniging hield de pianist en componist Hans Schouwman een lezing over het verband tussen de muziek en de mystieke gedachte, die uitdrukking geeft aan bovenzinnelijke ervaringen. Alle ware kunst, aldus spreker, is het resultaat van de inspiratie door de geestelijke wereld. Als voorbeeld daarvan noemde hij „Fioretti" van Franciscus van Assisi, waarin een typische beschrijving voorkomt van de men selijke aandoeningen en veranderingen ten gevolge van mystieke aanraking. Wat be treft de müzieklitteratuur herinnerde spre ker aan de „Passionen" van Bach, de sym- phonische werken van Bruckner, Mahler en Scriabine, de liederen van Schubert, Mahler en Diepenbrock. De altzangeres ïelena SchouwmanQuispel zong ter ver duidelijking enige werken van de laatst genoemde componisten, onder andere op teksten van de dichter Novalis. C.H.U. Gisteravond hield de C.H.-Kiesvereriï- ging te Haarlem haar jaarvergadering. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mej. mr, F. Bijlsma en de heren A. Meyer en J. K. West. De heer mr. A. Wensing hield een in leiding over de gevolgen van de huidige hoge belastingen, welke zijns inziens een belemmering zijn voor de verhoging van de arbeidsproductiviteit en ook de ont plooiing van het bedrijfsleven in do weg staan, vooral omdat de mogelijkheid van sparen ontbreekt. Sparen is nodig ter wille van de 50.000 nieuwe arbeidskrachten, die jaarlijks in het arbeidsproces moeten worden opgeno men en ook ter wille van de woningvoor ziening. Zo is belastingverlaging dringend nodig in het belang van ons gehele volk. JSga ontsnapt (Adv.) FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 26) Zij zitten er gedurig in te roeren met een glazen staafje, dan duizelen de suikerkor rels om elkander heen door het gele bier, dan komt er een kraag van wit schuim over de rand te staan. De hotelhouder kijkt een beetje vreemd, hij is dat niet gewend in zijn Bergen, dat kleine kinderen bier drinken. Gefeliciteerd Van der Giezen, zegt Sjoerd, maar moet je nu je kinderen dronken voeren? Van der Giezen lacht zijn brede, vaderlijke lach, hij kijkt rond zijn kring :n slaat met de vlakke handen op de leu ningen van zijn versierde stoel. Het is feest ('.indaag, zegt hij, het is feest vandaag, zij uilen er niet dronken van wbrden, want er zit suiker in. En zij krijgen maar één glaasje. Zij moeten weten dat het een bij zondere dag is, dat het een feestelijke dag is. Ik heb dit vat bier cadeau gedaan aan Bart van Dijk, hij heeft het maar subiet aangesproken. Vat een stoel, mijnheer de hotelhouder uit Bergen, wij moeten samen drinken op een lang leven voor onze schil der Van Dijk, die mijn engelbewaarder is geweest. Wij moeten drinken op mijnheer Verhagen, dat hij gelukkig moge worden, want hij heeft mij gelukkig gemaakt. En wij moeten drinken op de hotelhouder uit Bergen, die met zijn twee vrienden naar het Zuiden is komen zien wat er gedaan kon worden om een huisvader uit de mi sère te helpen. Ik zal dat nooit vergeten. Wij zijn een arm volk hier op de zand- dorpen, wij weten niet veel van de wereld af. Maar ik weet dat er ook in Holland mensen met een hart leven. Dat is een hele toespraak, daar moet de kleine kastelein zich eens het voorhoofd van afvegen. De hotelhouder schuift met zijn stoel tussen de kinderen in, hij pakt er van weerskanten een in de nek en zegt; En daar is jullie vader weer terug in het Meiboompje, hoe vinden jullie dat wel? Hij is een kindervriend, hij zou er een paar van die vlaskoppekes mee naar Bergen willen nemen. Niel Verhagen zit naast Annelies, hij heeft zijn arm op de rugleuning van haar stoel gelegd. Hij heeft zijn best gedaan met het koppige bier, zijn wangen zijn er rood van en hij voelt zich plezierig. Er zijn voor Niel Verhagen twee zaken die hem altijd verkwikken, een vrouw en een scheut alcohol. Hij wordt dan zo helder van geest, de vermoeienis valt van hem af, hij ziet het leven dan als een stuk stop verf dat hij met de handen kneden kan. Als de kleinen hun bier op hebben, moe ten zij naar boven, het is bedtijd ook al is het een feestdag. Annelies en de oudste meisjes beredderen dat vlug en kordaat, maar als de bende aan kant is en schietge bedjes ligt te zeggen om in slaap te kun nen komen, staat Niel Verhagen onder aan de trap op Annelies te wachten. Ik moet je het een en ander vertel len, ik zou willen dat je een wandelingetje met me ging maken. Annelies heeft dat in een of andere vorm verwacht, zij .heeft er zich op voor bereid. Zij doet zwijgend een jasje aan en gaat hem voor door de achterdeur, terwijl de anderen in de gelagkamer voort gaan met hun vat bier leeg te maken. Hoe gaat dat met mensen als Niel Ver hagen, die in een donkere avond de nabij heid voelen van een jonge vrouw, hij neemt haar arm, hij praat zacht en dringend. Hij vertelt haar van zijn leven, van zijn wilde natuur, van zijn onstilbaar verlangen dat hem na iedere roes weer ongelukkiger doet zijn. Hij maakt een mislukking van zich zelf, hij maakt zich tot drenkeling die ge red wil worden. Misschien wil Niel Ver hagen op dat moment wel gered worden, maar hij weet dat het niet meer kan. Het doet hem goed te praten alsof er nog een kans is en Annelies, die onervaren Anne lies! Zij ziet zich de reddingsgordel in handen gegeven, zij kan een mens, met wie zij medelijden heeft, boven water hou den. Zij heeft nooit veel met liefde te ma ken gehad. Er is een drang die haar naar de Man drijft hier is een man die haar verlangt te hebben. Annelies heeft zich nooit zo dicht bij de liefde gevoeld, zij heeft daar alleen maar boeken over ge lezen. Niel Verhagen is een man uit een boek, hij is een man die op een geheim zinnige manier de aandacht van een vrouw weet te trekken en vast te houden. Hij is een probleem dat boeit. Ik weet niets van je, zegt Annelies zacht, het is vreemd, maar ik heb me wel eens wijsgemaakt dat er geen man op de wereld is wiens vrouw ik zou wil len zijn. Dat komt omdat er nooit een man geweest is die ik kon doorgronden. Ik kan nooit op de bodem van hun ziel kijken, zij zijn vaak zo onbegrijpelijk. Ik zou mijn man willen kennen als een boek, van begin tot eind, regel voor regel. Ik vind het prettig om met je te praten, maar ik heb het gevoel dat je niet één, maar twee personen bent. Een die me wat van zijn leven vertelt, en een ander die stil en ondoorgrondelijk zwijgt. Twee personen in Niel Verhagen. Anne lies heeft daar een waar woord gesproken. Niel Verhagen moet dat bij zichzelf be kennen, hij is er even stil van. Zij heeft hem daar even in de spiegel laten kijken. Hij weet het maar al te goed, hij loopt hier wat te vertellen tegen dat meisje, in de hoop dat het haar dichter bij hem zal brengen. De ene persoon in Niel Verhagen praat tegen haar, de ander wacht somber en ongeduldig tot hij haar zal kunnen om vatten. Het is niet eerlijk, maar het is de natuur van Niel Verhagen. Hij heeft het instinct om vrouwen te kneden, de ene 'keer doet hij het zo, de volgende keer weer anders. Hij beredeneert dat niet, het is zijn gave dat onbewust te kunnen verstaan bij ieder soort vrouw die hij ontmoet. Hij noemt dat zijn duivel die hem de vrou wen uitlevert. Annelies wordt gekneed, hij roept in haar het verlangen wakker deze droevige man geluk te geven. Annelies ziet dat ver langen voor liefde aan, misschien is dat liefde. Is het geen liefde, gelukkig te zijn om het geluk van een ander? Liefde heeft duizenden vormen, wie haar wil gelijk schakelen doodt haar. Zij wandelen door de donkere dreven, er staan hoge, ruisende bomen langs hun weg, het dorp slaapt rondom hen achter zwarte ramen. Niel Verhagen voelt haar bij iedere stap nader tot zich, hij glim lacht in de duisternis vreugdeloos en mat, Dat meisje biedt hem een warm hart, een eerlijk kloppend hart met vele goede ga ven. Zijn duivel zal het hem een poosje laten, een dag of wat, en dan zijn tol eisen. Hij zal het hart met een grijns in stukken breken. Niel Verhagen weet het, hij zal in zijn leven nooit een hart als dit mogen bewaren en koesteren. Hij heeft dat recht verspeeld, hij kan er niet meer mee om gaan zonder dat het verkilt of verbloedt. Hij weet dat, hij is daar soms zwaarmoedig onder. Maar hij kan niet zonder vrouwen. En alle vrouwen hebben een hart. Bart van Dijk zit in de gelagkamer van het Meiboompje voor geweld bier te drin ken. Het is er stil geworden, Van der Gie zen zit zo'n beetje te knikkebollen, de ho telhouder probeert zich voor te stellen wat zijn vrouw er van zeggen zal als hij haar vertelt dat hij hier in het dorp een pavil joen Paradis gekocht heelt. Het was een waanzinnig idee. Dat zal zij zeggen. Dat is het ook, daar is de hotelhouder uit Ber gen het volkomen- mee eens. Daarom vindt hij het zo plezierig, welke mens kan zijn waanzinnige ideeën uitvoeren? Hij kan dat, hij heeft dat gedaan. Het zou veel mensen gelukkig maken als zij het ook konden doen. Bart, zegt de hotelhouder, ik moet je wat vertellen. Je zult er van achterover vallen. Met een glas bier als dit in mij hand val ik niet en nooit achterover, zegt Bart, vertel op. Je zult er grote ogen van opzetten, dat zeg ik je. Kijk eens uit liet raam. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6