Wegvervoer wordt steeds sneller, steeds moderner en steeds beter "«"««mi muuf/m i fyouvdj j KELLER Sigarenkokers Amsterdamse Beurs QKort en Bondig ZOJUIST ONTVANGEN Ceta-Beve/l-utoó, de zuitUqe w&s mét têdf/edZijtt! Een stijging van de werkloosheid verwacht „Toch geen reden voor pessimisme'' - zo meent de directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau E. G. J. v.d. WERFF ZOON Philips, Erres, Waldorp Radio J.G.Kaasenbrood.. Technisch groot! Donderdag 23 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Bedrijfsauto's op de RAI Voor iedere afstand en voor iedere lading is er een geschikte auto In het Amsterdamse RAI-gebouw levert de bedryfsautomobielententoonstelling, die hedenmiddag door de minister van Ver keer en Waterstaat, rar, D. G. W. Spitzen, zou worden geopend, een imposante de monstratie van de techniek van het hui dige bedrijfsvervoer op de weg. Honder den vrachtwagens en autobussen uit tal van landen zijn er geëxposeerd en het doet goed te zien, dat de Nederlandse in dustrie op dit gebied verre van achterlijk is, zoowel wat betreft de carrosserie-bouw als de constructie van complete wagens. Zoals men weet wordt de RAI dit keer ge splitst in een bedrijfsauto- en een per sonen-auto-show en al zal de eerste voor de leek mogelijk minder attractief zijn, minder interessant is zij zeker niet, vooral wanneer men beseft welk een belangrijke plaats het wegvervoer in de laatste tien tallen jaren is gaan innemen. Die vorde ring wordt nergens beter geïllustreerd dan door het gele T Ford-autobusje, dat eens de trots van de lijn Doetinchem- Hengelo was, maar er thans naast de zware en majestueuze reiswagens welis waar genoegelijk, maar hopeloos ver ouderd uitziet. Deze KAI-tentoonstelling omvat 66 mer ken, waarvan 15 Amerikaanse, 14 Duitse, 19 Engelse, 8 Franse, 5 Nederlandse, 2 Zweedse en 2 Italiaanse; Oostenrijk, Tjse- choslowakije en Zwitserland zijn ieder met één merk vertegenwoordigd. Hoewel het natuurlijk moeilijk is de tendenties van de huidige ontwikkeling van de bedrijfsauto te generaliseren, kan wel worden vastgesteld, dat men in het algemeen heeft gestreefd naar opvoering van het motor-vermogen. Daarmee wordt niet alleen een hogere snelheid nage streefd, maar men heeft er vooral een ver mogen-overschot mee willen bereiken, dat gunstig is voor de levensduur van de mo tor. Een ander opvallend verschijnsel is, dat zoveel wagens zijn uitgerust met een ver naar voren, geplaatste cabine, die ook de motor omvat, om de wagens een gro tere laadruimte te verschaffen en ze bo vendien handelbaarder in het verkeer te maken. Ook de Nederlandse industrie heeft het in die richting gezocht, zoals de één-tonner van DAF en de Handyvan van de firma Beers bewijzen. Deze laatste wa gen heeft trouwens meer interessante eigenschappen. En daarvan is de „uitrol- bare" machinekamer. Zoals bij het opnoe men van de merken al is gebleken, heeft de Duitse industrie een verrassende come back gemaakt. Zij brengt een aantal chas sis met luchtgekoelde motoren zoals de Volkswagen, de Tempo, de Wendax en de Magirus. Naast deze zijn er een paar mas sale Diesel-chassis van Büssing te zien. Wat de Diesel-chassis betreft is trou wens ook de stand van Kromhout de moeite waard. Het is natuurlijk niet mogelijk een ge- j detailleerd overzicht te geven van de enorme verscheidenheid van types die deze RAI te zien geeft, zowel wat chassis als carrosserieën betreft, maar bij deze on volledige opsomming mogen de kleine electrische bestelwagens nochtans niet vergeten worden, vooral met het oog op de te verwachten stijging van de benzine prijs, die een rendabel wegvervoer voor vele firma's onmogelijk gaat maken. Deze electrische wagentjes zijn zeer eenvoudig te hanteren, maar hebben meestal een actie-radius van 80 km. per dag, zodat zij uiteraard alleen voor locaal vervoer ge bruikt kunnen worden. Voor langere af standen zullen daarom de kleinere Diesel wagens zoals de 1% tons-Hanomag wel de nodige belangstelling trekken. Carrosserieën Naast de chassis-bouw is - een grote plaats ingeruimd voor de producten der carrossiers, waaronder in de eerste plaats een paar enorme reiswagens opvallen. On der de laatste bevindt zich een bus van de N.V. Verheul, die binnenkort op een trans-Europese lijn naar Rome zal gaan rijden. Deze bus heeft dertig verstelbare vliegtuigstoelen, een "W.C., een ijskast, een wastafel en een boordtelefoon. Ook een aantal andere bussen beschikt over een verbazingwekkend comfort. De show wagens van enige fabrieken konden ons minder bekoren. Zo staat er een afschu welijk, futuristisch stroomlijngeval, dat met zijn zonderling uiterlijk de aandacht voor de producten van een koekjes-fabri kant moet trekken. Ket nuttig effect van de brandweerwagens, zieken-auto's, vuil niswagens, tractoren, die er met een opge trokken neus omheen stonden, deed daar naast weldadig aan. Onderdelen Behalve de auto-tentoonstelling, is er in de bijzaal een zeer uitgebreide expo sitie van alle onderdelen, accessoires, in strumenten en gereedschappen, die met auto's iets van doen hebben. Niet zozeer uit commerciële als wel uit veiligheids overwegingen zouden wij iedere automo bilist aanraden zijn reactie-vermogen te laten testen op een bijzonder vernuftig in strument dat door een inspecteur van de rijschool der Londense politie wordt ge hanteerd in de stand van Ferodo. Van twee boven elkaar geplaatste driehoeken kunnen willekeurig alle zijden worden verlicht. Gaan twee evenwijdige zijden branden dan moet men een gaspedaal los laten en op een rem trappen. Een grote wijzer geeft dan tot in honderdste secon den nauwkeurig uw „schrikseconde" aan. Zo zijn er tal van attracties op deze RAI, in de eerste plaats voor de man die in zijn bedrijf met automobielen te ma ken heeft, maar toch ook voor al degenen die om andere redenen belang stellen in dat fascinerende ding, dat automobiel heet. De tentoonstelling blijft tot 1 April ge opend. Houd Uw was toch in huis! De handige Hoover el. wasmachine 2 helpt U snel en goed! p: Kom eens bij ons kijken! RONINCIS-NETrrC 6 (Bi® Kroonprins Constantin van Griekenland en zijn zusjes prinses Sophie (links) en prinses Catherine bewonderen in Athene enkele van de 25.000 eendags-Leghorn- kuikens, die per vliegtuig uit Holland ge ïmporteerd zijn om de Griekse kippen- stapel te verbeteren. De „Volendam" bracht 2000 militairen terug Met het troepentransportschip „Volen dam" kwamen gisteravond 2001 militairen uit Indonesië in Nederland terug. Voordat hedenmorgen de ontscheping begon, wer den de militairen toegesproken door de kapitein J. C. Bührmann namens de Ko ningin, door mr. W. H. Fockema An- dreae, staatssecretaris van Oorlog, namens de regering en door de kolonel C. F. Pahud de Mortanges namens de inspec teur-generaal van de Koninklijke Land macht, Prin§ Bernhard. De ontscheping werd bijgewoond door de chef van de generale staf, generaal mr. H. J. Kruis, en door generaal-majoor Engles van de 7 December-divisie. Wegens enorm succes geven wij tot 15 April 10% KORTING op het overtrekken van lampekappen. Spaarnwouderstraat 13 - Telefoon 15778 (Adv.) Agenda voor Haarlem DONDERDAG 23 MAART Gem. Concertgebouw: AVRO-revue met Snip en Snap, 8 uur. Westerhoutpark la, Onafhankelijk Religieus Centrum, spreker ds. C. Aalders, 8 uur. Nassauplein 8, G. Al- lard spreekt over „Het. magnetisme en de vijf stromen van vitaliteit", 8 uur. Frans Hals; „Spionnage in Lakeview", 18 j.. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Theater Plezier „Het staat in de sterren", 8 uur. Palace: „Schep vreugde in 't leven", £lle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De kam pioen melkboer", alle leeft., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Motorduivels". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 24 MAART Gem. Concertgebouw: Ledenconcert HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. ADVERTENTIE De onlangs onder het merk „RoKiN" in de handel gebrachte klasse-sigaar heeft ruim schoots aan de verwachtingen voldaan! Dit blijkt uit de vele Proeforders welke na de le Bekendmaking tot tevredenheid zijn uit gevoerd, alsmede uit het stijgende aantal nabestellingen. Bovenstaande ervaringen hebben ons over tuigd dat we op de goede weg zijn en dat de „RoKiN-Sigaar" er mag zijn! Daarom heb ben we besloten de thans gevormde Kring var. vaste „RoKiN-Rokers'' gestadig uit te breiden. Sigarenrokers (uit Haarlem-Heemstede-Bloe- m endaal en Santpoort) die eisen stellen en „hun merk" nog niet hebben kunnen vin denworden uitgenodigd 'n. proef te pro beren. RoKiN-Sigaren worden als Corona's gele verd in oud-Hollandse kistverpakking van 50 stuks (2 x 25 gebost) tegen de prijs van f 12.50 per kist d. i. 25 ct. p. stuk. Orders van mini maal een kist kunt U telefonisch of schrifte lijk opgeven. Ze worden U dan franco thuis of top kantoor bezorgd. Ook kan elk gewenst kwantum aan de zaak worden gehaald. Tien tegen één dat U - né de le Proef - „vaste Afnemer'' wordt! ALLEENVESKOOP: NIJHGF-SIOARENHANDEL Speciaalzaak te BLOEMEND AAL t/o Postkantoor TEL. 2201! Drie tunnels onder het IJ zullen 100 millioen kosten Naar de hoofdstedelijke wethouder mr. J. J. van de Velde hedenmorgen op een persconferentie meedeelde, zal 't zeker nog wel een half jaar duren voor het door de dienst van Publieke Werken uit te bren gen geétailleerde rapport met betrekking tot de aanleg van de IJ-tunnels te Amster dam voor publicatie gereed is. Het zoge naamde „tunnelbureau" van deze dienst zal dan ongeveer vijf jaar aan deze voor bereidingen hebben gewerkt. Er zullen drie tunnels komen, op ver schillende plaatsen: één voor auto's en twee voor wielrijders en voetgangers, de laatste met respectievelijk negen en zeven rol trappen. Er zijn aan de aanleg van deze tunnels zeer ingrijpende verkeerstechnische maatregelen verbonden ten gevolge van de bijzonderë eisen van toegang en afvoer. De capaciteit van de tunnels zal voldoende zijn om ook op de spits-uren het drukste verkeer, dat men op grond van speciaal daartoe gehouden tellingen verwachten kan. zonder vertraging te verwerken. Blijkens de laatste uitlatingen van de minister van Verkeer en Waterstaat in de Eerste Kamer is het dagelijks bestuur van Amsterdam geenszins in activiteit tekort geschoten. Omdat echter ook de regering een belangrijk aandeel in de investeringen zal moeten dragen, bewegen de besprekin gen zich voorlopig nog alleen in de finan ciële sfeer. Deze worden voortgezet zodra minister Lieftinck uit Indonesië terug is. Ook wordt gedacht aan financiering uit de Marshall-hulp. Ongeacht mogelijke prijs stijgingen zullen de drie tunnels waarvan de bouwtijd op circa vijf jaar kan worden geschat tezamen een kleine honderd millioen gulden kosten. De prijzen van wa terbouwkundige werken zijn thans drie maal, die van mechanische werken vijfmaal zo hoog als voor de oorlog. Overigens heeft minister Spitzen ver klaard dat de aanleg van de Velser-tunnel voorrang zal genieten. De in 1939 begonnen bouw zal in 1951 worden voortgezet, als tenminste de begroting wordt aangenomen. De Nederlandse Spoorwegen hebben hun aanvankelijke bezwaren zij wilden een afzonderlijke tunnel op een andere plaats inmiddels laten varen. Ook de aanleg van deze Velser-tunnel zal circa vijf jaar vergen, doch men behoeft met het begin van de werkzaamheden voqr de IJ-tunnel niet op voltooiing daarvan te wachten. LUCHTVAARTOVEREENKOMST TUSSEN NEDERLAND EN IJSLAND Woensdag is op het ministerie van Buiten landse Zaken in Den Haag een luchtvaart overeenkomst ondertekend tussen de rege ringen van IJsland en Nederland. De over eenkomst voorziet in het onderhouden van luchtdiensten naar en via IJsland en Neder land door de luchtvaartmaatschappijen van beide landen. Slotkoers Openings Heden koersen Koninklijke Olie 277% 280 214% 216% 223% 224% A. K. U 177% 178% Fokker 128% Nederlandse Ford Nederlandse Kabel 280% v. Berkei's Patent 115% Scheepvaart-Unie. 139% 138% Holl.Amerika Lijn 156 Deli Maatschappij 134% 135% H. V. A 137% 138% A'dam Rubber 139% 141% Ned. Handel Mij.. 154% N.-I. Handelsbank 100 Billiton Mij, II 264 „Keukenhof" geopend De tentoonstelling van de stichting „Keu kenhof" te Lisse is vanmiddag door de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, de heer S. L. Mansholt, offi cieel geopend. Namens het stichtingsbe stuur heeft de voorzitter de heer T. M. H. van Waveren de minister welkom geheten. Hij deelde mee, dat de Koningin het be schermvrouweschap van de tentoonstelling 1950 heeft willen aanvaarden. De heer Van Waveren bracht hulde aan de oud-burge meester van Lisse mr. Lambooy, die voor zitter van de stichting is geweest. Als dank voor zijn pionierswerk bood spreker het ere-voorzitterschap van de tentoonstelling aan. Na verder dank te hebben gebracht aan Graaf van Lynden, voor het feit, dat hij een gedeelte van zijn mooie landgoed voor tien jaar heeft willen afstaan en voor zijn medewerking bij de ontwikkeling der plannen, memoreerde hij in het kort de historie der stichting. Deze begon met 100 kapitaal en het idéé, langzaam aan met behulp van de gemeente Lisse, die 60.000 voor het doel voteerde de zaak van jaar tot jaar te ontwikkelen. Er ging echter van de schoon heid van dit bos een zo magische bekoring uit dat ook de meest verstokte tegenstan ders, zij het uit de bollenstreek of buiten staanders, voor de plannen der stichting werden gewonnen. De bollenmensen heb ben tevens getoond bereid en in staat te zijn zich geheel uit vrije overtuiging te beperken en te onderwerpen aan de regels, opgelegd door het bestuur en aan de lei ding van de heer W. van der Lee, die ont werp en arrangement verzorgde. De bond van Bloembollenhandelaren heeft van de aanvang af het plan van Keukenhof met raad en daad enthousiast gesteund en dat niet in de eerste plaats omdat de bond zijn feestelijkheden bij zijn vijftigjarig bestaan met zijn vele buiten landse gasten om en op de Keukenhof zal organiseren, maar vooral omdat de kans werd geboden aan de wereld te laten zien, hoe men bloembollen in de tuin moet verwerken. JAGT HORLOGEMAKER KI. Houtstraat 105 - Tel. 14448 FRIESE KLOKKEN Engelse Tafelklokken - Bim Bam klokken VERKOOP REPARATIE (Adv.) Heemstede Propaganda-avond A.N.W.B. Voor de propaganda-bij eenkomst van de A.N.W.B. welke Woensdagavond in „Het Wapen van Heemstede" werd gehouden, bestond zo'n grote belangstelling, dat niet minder dan 150 belangstellenden weer naar huis moesten gaan. In zijn openingsvvoord deelde de heer Th. Palstra, na een inleidend woord van de consul voor Heemstede, de heer M. D. Scheer, mede, dat nog dit jaar Heemstede een tweede bijeenkomst zal krijgen. De heer Palstra gaf een uitvoe rige beschrijving omtrent het doel en stre ven van de A.N.W.B. De organisatie telt ruim 200.000 leden en verricht in alle tak ken van sport baanbrekend werk. Vertoond werd de kleurenfilm over de Wegenwacht. Zij liet zien van hoeveel nut de Wegenwacht voor het motorisch ver keer is. Na afloop werden belangstellenden in de gelegenheid gesteld, een kleine expositie te bezichtigen welke een beeld gaf van het vele werk dat de bond tot stand heeft gebracht. Bloemendaal BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: E. P. Prins—Verheijde, d.; C. Z. Kostelijk—Visser, d.; H. J. Vermeulen Koster, z.; J. VusschersKok, d. ONDERTROUWD: F. A. Raps en M. Kuijl; J. C van Iepenburg en C. F. v d. Berg. OVERLEDEN: A. Dekker. 73 j.; T. A. Steetslcamp, 7 mnd.; E. W. Wittop Koning Huisman. BINNENLAND Aan rar. J. C. van der Minne is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's Hertogenbosch, onder dankbetuiging voor de door her., in rechterlijke betrekkin gen bewezen diensten, en is benoemd tot advocaat-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch mr. S. J. van der Hoeven, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissementsrechtbank tc Maastricht. Tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bil de Birmaanse Unie is benoemd jhr. H. P. J. Bosch van Drakenstein, die in de eerste helft van April naar zijn nieuwe post zal vertrekken. Jhr. Bosch van Drakenstein was laatstelijk gezant in Grie kenland. HAARLEM EN OMGEVING De voorjaarstentoonstelling van het genootschap „Kunst zij ons doel" wordt op Zaterdagmiddag 25 Maart in het museum ..Het Huis van Looy" geopend en blijft tot 17 April dagelijks toegankelijk. De expositie omvat olieverfschilderijen, aquarellen, beeld houwwerken, tekeningen, grafiek en toege paste kunst. Het koor Katholiek Haarlem geeft op Donderdag 30 Maart een uitvoering in de Gemeentelijke Concertzaal, waaraan mede werking wordt verleend door de H.O.V, en de baritons Lucien Louman en Frans van de Ven. Onder leiding van Albert de Klerk worden ten gehore gebracht de Marcus Passie van Lorenzo Perosi en het Stabat Mater van Verdi „Haarlems Motctgezelschap" onder lei ding van Maarten W. Kooy brengt op Woens dag 5 April in de Bakenesserkerk de eerste uitvoering in Haarlem van de „Lucas- Passion" van Heinrich Schütz. Als solisten werken mede de tenor Jan Laarveld en de bas Kees Deenik. Het verbouwen van het herenhuis van dr. H. D. A, G. Immink aan de Bloemen- daalscweg te Bloemendaal is opgedragen aan de fa. J. Plevier en Zoon aldaar, Het voornemen bestaat een afdeling Bloemendaal-Santpoort van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling op te richten. Tot nog toe behoorden deze plaatsen onder de afdeling Haarlem. De Haarlemse rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de technische be drijfsleider G. v, d. H. uit Bennebroek, aan wie ten laste was gelegd verduistering van stofknopen, bouten en enkele voorwerpen uit een fabriek, waar onderdelen van knopen worden gemaakt- Het vonnis luidde f 100 subsidiair 30 dagen hechtenis. De verduiste ring van stofknopen en van bouten werd bewezen geacht en niet het overige deel van het ten laste gelegde. De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank heeft een gevangenisstraf van een jaar met aftrek van voorarrest geëist tegen de Zaandammer J. de G., verdacht van het onttrekken van goederen aan een faillisse ment. De verdediger mr. F. J. D, Theijsse Jr. merkte op, dat verdachte gehandeld heeft om zijn gezin te onderhouden en verzocht clementie. 2uiWL iaj'eï/ GEN.CRONJESTRAAT 129 HAARLEM - TEL 11385 (Adv.) Het aantal werklozen in Haarlem en omgeving, dat begin Februari 2336 bedroeg, is thans dank zij het voorjaar, dat altijd de werkgelegenheid gunstig beïnvloedt gedaald tot 2034. Een vermindering dus met 304. Ongunstiger is evenwel dat er verleden jaar op dezelfde dag slechts 1350 werk lozen waren. Een verschil dus van 684 of bijna 50 De heer A. P. M. van Riel, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Haarlem, schrijft in zijn jaarverslag dat binnenkort in druk verschijnt, dat 1949 een jaar van ommekeer is geweest wat de ontwikkeling van de arbeidsmarkt betreft. De behoefte van het bedrijfsleven aan arbeidskrachten werd in het jaarverslag van 1946 gekwalificeerd als een onver zadigbare honger, in dat van 1947 werd geconstateerd dat het tekort omvangrijk was, doch in omvang afnam en in 1948 werd gesproken van een ingetreden even wichtstoestand op de arbeidsmarkt. 1949 liet een nog niet groot, doch duidelijk waarneembaar, overschot zien. De vraag dringt zich op, of verwacht moet worden dat de tendenz van de afge lopen jar-en, zich in 1950 zal voortzetten. Met inachtneming van de reserve die altijd nodig is bij het maken van een prog nose moet voor het jaar 1950 een voort gaande stijging van de werkloosheid ver wacht worden. Ofschoon zo gaat de directeur voort de toegenomen en nog toenemende werkloosheid, ongetwijfeld noopt tot waakzaamheid en alle krachten moeten worden ingespannen om te zorgen dat het aantal werklozen zo laag mogelijk blijft, bestaat er gelukkig geen enkele reden voor een paniekstemming. De stijgende werkloosheid in 1949 is niet een gevolg geweest van een verminderde bedrijvig heid, doch is alleen veroorzaakt doordat de aanwas van de beroepsbevolking groter is geweest, dan de uitbreiding van de werkgelegenheid. Trouwens ook de werkloosheidscijfers geven nog geen reden tot bijzonder pessi misme. Op 1 Januari 1949 bedroeg het aan tal geregistreerde werklozen in het ge west Haarlem 2203, op 31 December 3290. Een stijging dus met ongeveer 1100 of bijna 50 Ofschoon de stijging procentueel zeer aanzienlijk is, is zij toch niet verontrus tend, omdat zij moet worden gezien in het licht van de extreem lage werkloosheid in het begin van 1949. Wordt de werk loosheid in 1949 vergeleken met het aan tal werklozen op 1 Januari 1936. dat onge veer 16.000 bedroeg, dan blijkt dat ook thans de verhouding tussen vraag en aan bod op de arbeidsmarkt nog betrekkelijk gunstig kan worden genoemd. De omvang van de werkloosheid kan ook vrij duidelijk worden weergegeven, door haar uit te drukken in een percentage van de mannelijke beroepsbevolking. In 1936 was ruim 10 van de mannelijke beroepsbevolking werkloos; in 1949 ruim 1,5 Zoals te verwachten was, viel. de groot ste werkloosheid in het verslagjaar te con stateren onder de ongeschoolden. Ook in de categorie geoefende arbeidskrachten was het aanbod echter groter dan de vraag. Aan goed geschoolde arbeidskrachten be stond in vrijwel alle bedrijfstakken nog steeds behoefte. Bijzonder ontmoedigend stemt het, dat ondanks het feit dat steeds weer blijkt dat vakmanschap de kans op langdurige werkloosheid zeer sterk ver kleint, bij het opgroeiende geslacht, het besef dat het opdoen van grote vakbe kwaamheid noodzakelijk is, nog te weinig is doorgedrongen. Niet voldoende kan er op worden gehamerd, dat voor de meeste vakken niet volstaan kan worden met het opdoen van vakbekwaamheid in de prac- tijk, doch dat daarnaast het volgen van practische en theoretische lessen in de avonduren volstrekt noodzakelijk is. Vor ming van goede vaklieden is bovendien voorwaarde voor liet slagen van de Ne derlandse industrialisatieplannen. Gecon stateerd moet worden, dat niet alleen de handenarbeider blyk geeft van te weinig ernst en doorzettingsvermogen b-j de vak studie, doch dat hetzelfde in ten minste even sterke mate geldt voor de hoofdar beiders. HBS- en ULO-diploma geven al leen een algemene grondslag; de eigen lijke vakstudie moet na het verlaten der schoolbanken nog beginnen. Oudere arbeidskrachten Het in vorige jaarverslagen reeds ge signaleerde euvel van moeilijke plaats baarheid van oudere arbeidskrachten, deed zich in 1949 in versterkte mate gevoelen. Werknemers, die de 40-jarige leeftijd heb ben overschreden en werkloos worden, komen, zelfs wanneer ze beschikken over meer dan middelmatige kwaliteiten, moei lijk weer aan de slag. Hoe onwaarschijn lijk het ook klinkt, sollicitaties van flinke, gezonde mensen van 42 of 43 jaar worden vaak afgewezen, omdat de sollicitanten te oud zijn! Sterk treft steeds weer dat juist de grote bedrijven dergelijke arbeidskrachten stel selmatig weren, ofschoon deze mensen juist in deze periode van hun leven op het toppunt van hun kunnen staan. „Al kan niet worden ontkend, dat verschillende fac toren, waaronder als voornaamste de pen sioenaanspraken kunnen worden genoemd, de aanneming van dergelijk personeel soms moeilijk maken, moet aan de andere kant worden geconstateerd dat er aan een maatschappij, die arbeidskrachten die nauwelijks de middelbare leeftijd hebben bereikt, uitstoot omdat ze te oud zijn, iets hapert". De jongeren De ervaringen in het jaar 1949 met de jongere generatie opgedaan, zijn wel be moedigend. Onmiskenbaar is de geest on der de jeugd beter geworden. Ongetwijfeld heeft de ruimer wordende arbeidsmarkt, en daardoor de vergrote kans op werk loosheid, te dien aanzien gunstig gewerkt. Het besef dat voor iedere verloren gegane betrekking, drie andere werkgevers klaar stonden om een nieuw dienstverband aan te gaan, werkte fnuikend op de men taliteit van de jongeren. Zij oefenden hierdoor een machtspositie uit, die in geen enkele verhouding stond tot hun maat schappelijke waarde. Een evenwicht tussen de behoefte aan jeugdigen en het aanbod van jeugdigen, zoals op het ogenblik be staat. betekent een terugkeer naar ge zond© verhoudingen. Bij de vrouwelijke jeugd is deze even wichtstoestand nog niet bereikt. De vraag naar jeugdig vrouwelijk personeel is nog steeds zeer groot en overtreft verre het aanbod. Als gevolg hiervan valt onder de meisjes zeer grote onrust te constateren. Conflicten tussen werkgever en werk neemsters over wisseling van werkkring, zonder dat steekhoudende argumenten voor vertrek bestaan, doen zich vrijwel dagelijks voor. iVlatrassenreparatie 's Morgens gehaald, 's avonds gebracht. v. MARUMSTRAAT 18 TELEFOON 18900 (Adv GR. HOUTSTR. 131 SMEDESTRAAT 7 Tel. 10271 Tel. 1128? Betaling desgewenst ln overleg (Adv.» SCHEEPVAART Aagtekcrk, 21 anker Suez, 22 te Pt. Said verw Aletta (t), 21 v Djakarta n. Pladju. Amstelland. 21 v. Las Palmas. Aalsdijk, 21 5(0 m. W.ZW. Ouessant. Adinda <t16 v. Singapore n. Haiphong. Alcyone. 212 120 m. W. Finisterre. Aldabi, 21 v. Antw. n. Hamburg. Almdijk. 21 (20 m. NO. Bermuda. Amstelstad, 21 440 m. W. Finisterre. Axcldijk. 21 630 m. W. Ouessant Albireo, pass. 21 St. Vincent. Algonquin Victory. 25 verw. te R'dam v. N. York Appingcdam. 22 te Cadiz v. Ma'-aga. Arendskerk, 23 v. Cochin te Aleppy. Alkaid. 22 ar.kcr bil boei NF 2 door mist. Alcinous, 20 tc Singapore. Alphernt. 22 in Straat Florida. Amstelkcrk, pass. 22 Finisterre. Amstelveen. 18 te New Orleans terug. Aalsum. 22 v. Karachi n. R'dam. Alcor. 22 v. Victoria te Bahla. Alderamin. pass 22 Guernsey. Algenib, pass. 22 Finisterre. Alnati, dwars Maceio 22. Abbedijk. 23 v. Bah in. Agamemnon. 23 v. New York n. Aruba. Akkrumdijk 23tc Norfolk v. Pliiladelphia. Alblasserdijk. 22 tc Houston v, Corpuschrlstl. Andijk, 23 tc Antwerpen v. Londen, Arkeldijk, 23 v. Antwerpen. Arindne, 21 v. Palermo. Bali. 21 v. Scmarang, 22 verw. te Djakarta. Barendrecht (t), pass. 21 Finisterre. Bengkalis, 212 te Salala. Elijdendijk. 21 200 m. O.t.N. Malta. Bengkalis, 21 v. Salala n. Aden. Bennekom, 22 te Liverpool. Bloemfontein, 22 v. Tcneriffe. Boissevain, 22 v. Manilla. Baarn, 22 v. Antofagasta n. Tocopilla. Bonaire, 23 te Ponta del Gada. Ereda, 23 v A'dam n. Zuid Pacific. Celebes, 21 tc Liverpool. Camphuys, 23 v Soerabaja te Semarang. Castel Bianco. 22 120 m. Z. Kp. Comorin. Castor, 20 v. New York n. Curacao. Cleodora (t). 22 v. Miri n. Sydney. Coryda (t 22 v. Killingholme n. Abadan. Cottica. 22 v. Trinidad. Duivendrecht (t>. 21 270 m. O. Kp. Race Dalerdljk. 22 te Los Angeles. Delfshaven, pass. 23 St. Vincent. Edam. 21 720 m. O. Kp. Race. Esso Amsterdam (t). 21 360 m. NO Sombrero cil. Esso Den Haag (t). 21 740 m. ZW. Fayal. Eendracht. 22 op de Schelde n. Hamburg. Ena, It). 22 v. Sue;:. Erlnna <t>. 22 v. Pladju n. Singapore. Fiesland. 21 v. Singapore n. TJ. Pandan. Fnrnisum. 22 v. Melilla n. IJmuiden. Felipes iti. 23 v. Tripoli te Malta. Fairsea, 22 100 m. W.NW. Ferim. Goya. 212 540 m. O.ZO. Guardafuï. Groote Beer. 21 v. Djakarta n. A'dam. Gadila (t), 22 verw. Menaelahmadl v. Roua8n. Gaasterkerk, 22 v. Teneriffe. Ganymedcs, pass. 23 Dungeness. Georglc, 26 22 u. Hoek v. Holland verw. Helder. 20 v. Puerto Montt n. Montevideo. Helicon. 22 v. Aruba n, Curacao, Haarlem, 23 te Antwerpen. Hoogkerk, 22 te Yokohama v. R'dam. Hecuba, 22 v. Paramaribo n. George Town. Helena. 22 te Antwerpen. Hermes, 19 v. Tutoya n. Puerto Cabello. Hilversum, 22 te Suez. Hestia, 22 v. Barranquilla n. Curacao. Indrapoera. 23 pass. 5 u. Kp. Bon. Ilos. 23 te R'dam v. Gibraltar. Ittersum. pass. 22 Finisterre. Jacob Cats. 21 60 m. NW. Kormo. Japara. 22 verw. Belawan v. Moulmein. Joost v. d. Vondel. 21 460 m. O.NO. Bermuda. Katwijk, 21 nog te Rouaan. Kota Agoeng, 22 7 u. te Genua. Keöoc. 22 v. Moulmein n. Pankalpinang, Kota Baroc, pass. 22 21 u. Gibraltar. Kota Gede. 19 te Accra v. TakoradL Kelbergen. 22 v. R'dam n. Savona. Lawak, 22 te Bombay v. Colombo. Leersum, 21 v. Port Gentil n. Pointe Noire. Lekkerkerk. pass 212 Kp. Palos. Limburg, 22 te Port Elizabeth v. Kaapstad. Laertes, pass. 21 Kp. St. Vincent. Lucita (t). 21 te Hamble v. Heysham. Luna, 21 v. Oran n. Hamburg. Lemsterkerk. 22 11 m. dwars Kp. Trafalgar. Langkoeas. 22 v. Makassar n. Soerabaja. Larenberg, 22 v. Accra te Port Harcourt. I.inge, 22 v. Freetown n. Duala. Loppersum, pass. 22 Ibiza. Leopoldskerk, 23 te R'dam v. Londen. Macuba (t), 21 v, Tripoli n. Hamburg. Maetsuycker, 18 te Fremantle v. Djakarta. Malvina (t), pass. 21 Ouessant. Mataram, 21 v. Belawan. Maas. 22 verw. Trinidad. Maashaven, 21 110 m. O.t.N. Rio Grande. Maasland. 21 240 m. O. St. Vincent. Mariekerk, 21 400 m. Z.ZW. GuardafuL Modjokerto, 21 te Makassar. Murena (t), 21 dwars Okinawa. Mentor, pass. 21 Finisterre. Marken, 20 v. Bahrein n. Koeweit. Melampus, 21 v. Cheribon n. Soerabaja. Merwede. 22 v. Luanda te Novoredondo. Metula (t). pass. 22 Azoren. Molenkerk. 22 te Port Said. Muiderkerk. 22 v. Kaapstad n.Pt. Elizabeth. Mijarecht (t), 23 v. Antwerpen te Vlaardingen. Malvina, 22 verw. Le Havre v. Port Said. Nestor, pass. 21 Finisterre. Noordam, 21 450 m. ZO. Kp. Race. Nederland ft). 22 te Rastanura v. Teneriffe. Nieuw Amsterdam. 22 te Trinidad verw. Oranje Fontein. 18 te Beira v. Lorenzo Marquez. Omala (t). 19 te Balïkpapan v. Pladju. Oberon, 22 v. Carupano n. Aruba. Odysseus. 21 v. Lissabon n. Gibraltar. Polydorus, 19 te New York v. Java. Poelau Laut. 21 bij Semarang. Prins Frederlk Hendrik, 21 150 m. Z. Finisterre. Prins Joh. Willem Friso. 21 490 m. W.t.N. Flores Prins Maurits. 21 320 m. W. Ouessant. Prins Willem IV. 21 te Barranquilla vj Curacao. Prins W. v. Oranje, 21 te Hamburg v.l R'dam. Prins Willem V. 21 verw. te Jacmel v. Port au Prince Paula (t), 23 te Bangkok verw. v. Singapore. Papendrecht, 22 v. Plymouth n. Le Havre. Perna (t). 23 v. Abadan n. Madras. Phrontis. 22 pass. Kp. Bougaroni. Randkerk, pass. 21 Ouessant. Rotti, pass. 212 Guardafuï. Ruys, 21 v. Mauritius n. Mombassa. Rempang, pass. 22 Gibraltar. Rufina (t). 21 v. Sint Eustatius n. Jamaica. Rjjn, 21 te Freetown v. Cardiff. Rijnland, 21 v. Rio de Janeiro n. Santos. Rijnkerk, 21 v. R'dam n. Antwerpen. Raki. 22 v. Colombo n. Belawan. Reael. 22 v. Soerabaja n. Makassar. Stad Haarlem. 21 te Savona v. Vlaardingen. Sigli, 23 v. Moelmeln te Belawan verw. Slotcrdijk, 21 400 m Z.ZO. Ko. Race. Stad Alkmaar, pass. 21 Kp. Palos. Stanvac Benakat <t). 21 v. Tandjong Oeban n. Soengeigerong. Straat Soenda. 27 verw. te Penang v. Zanzibar. Sunetta (t), pass. 21 Salala. Salawati. pass. 22 Gibraltar. Sarpedon, 22 v. Port au Prince n. Laguaira. Stad Breda. 21 te Ganga v. Dar es Salaam. Stad Schiedam, pass. 21 Canarische eil n. Pepcl. Stuyvesant. 21 v. Laguaira n. Aruba. Sommelsdijk, 22 verw. Suez. Stad Arnhem, 21 v. Sfax n. Gibraltar. Salatiga. 19 v. Vancouver n. Singapore. Saliand. 22 v. Bremen n. Hamburg, Saroena (t), 22 v. Singapore te Muntok rede. Schiedijk, 22 v. Djakarta n. Cheribon. Somersetshire, pass. 22 Aden. Tabinta, pass. 21 Socotra. Tibia (t), 21 dwars Victoria n. Para. Tjibesar, pass. 21 Okinawa. Tjtmenteng, 21 v. Kohsichan n. Singapore. Tjisadane. 20 te Hongkong v. Singapore. Tarakan, pass. 21 Sabring. Tiberius, 21 200 m. NW. Trinidad n. Cape Haitlen Tabian, 20 te New Orleans v. Port Arthur. Talisse. pass. 22 Azoren. Tjikampek. 23 v, Port Elizabeth te Kaapstad. Trajanus, 29 v. Kp. Haiticn n- Caracol. Utrecht, pass. 22 Fort Aleza. Van 't Hoff. 21 800 m. W. Flores, Vulcanus. 24 verw. v. Oran te R'dam. Vlacella (t). 21 G00 m. W. Kangaroe eil. Volendam. 23 te R'dam v. Djakarta Waterland. 21 v. Santos n. Bahla Westerdam. 21 750 m. W.tZ. Scilly. Willem Barendsz. 21 nog 1000 m. n. Kaapstad v. vangstgebiericn. Winterswijk, pass. 21 Ouessant. Waterman. 24 15 u. Hoek van Holland. Willem Ruys. 21 720m. W.NW. Mini coy. Waterman, pass 22 Ouessant 24 3 u. H v Holl. Zeeman. 20 tc Djakarta v. Calcutta. Zuiderkruis. 21 pass. Elba Cape. Zeeland, pass, 21 Port Soedan. Zonnewijk, pass. 22 Wight

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7