OTTGERING c 3 Ontwerp voor nationaal monument op de Dam te Amsterdam De radio geeft Dinsdag Q Wereldnieuws Maandag 27 Maart 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 2 Twintig meter hoge zuil met urnengalerij De Nationale Monumentencommissie voor Oorlogsgedcnktckens heeft mede gedeeld, dat het nationaal monument op de Dam in Amsterdam geplaatst zal wor den waar thans een plantsoen het voor lopig monument omzoomt. Dit plantsoen zal vervangen worden door een bestrating gelijk aan die voor het Koninklijk Paleis. Het monument zal bestaan uit een grote ellipsvormige zuil, die meer dan twintig meter hoog zal zijn. Deze zuil wordt ge plaatst op een verhoogd plateau, dat weer het middelpunt is van cirkelvormige brede treden. De urnengalerij zal een sector van een dezer cirkels zijn. Beelden en een vlaggemast completeren het geheel. Het werkcomité heeft zich de medewer king weten te verzekeren van de beeld houwer John Radecker, die in nauwe samenwerking met de architect J. J. P. Oud een voorlopig ontwerp voor het op te richten monument heeft gemaakt. Om tot een juiste plaatsing van het nationaal monument te komen zijn ver schillende mogelijkheden overwogen. Door een plaatsing in de as van het Dam rak en Rokin zou het verkeer te zeer wor den gehinderd. Plaatsing op het terrein van het tegenwoordige Damplantsoen werd gewenst geacht. Het plantsoen zal worden opgeofferd en na ophoging worden vervangen door een bestrating van dezelfde soort als die, welke voor het plein voor het Koninklijk Paleis is aangebracht. Op deze wijze kan de Dam tot een groot plein worden ge maakt, dat niet meer door het verkeer in tweeën wordt gedeeld. De zuil zal worden aangebracht op een verhoogd plateau, 'dat het middelpunt is van cirkelvormige, zeer brede treden, die er geleidelijk heen leiden. De urnengalerij vormt een sector van een der cirkels. De urnen zullen door sluitstukken met wapens en inscripties worden afge schermd. De wand van de urnengalerij zal ingehakte opschriften krijgen. De zuil, die het middelpunt van het monument vormt, zal worden vervaardigd Van veredeld beton. Links en rechts komen de beelden, die het verzet symboliseren. In het midden wordt de ellende van de oorlog uitgebeeld. Boven deze beelden zal een vrouwen figuur de overwinning symboliseren. In het midden zal een deel van de be strating over de treden heen met iets meer relief in het bestratingsmateriaal worden uitgebeeld als een loper waarover men zich bij plechtigheden naar het monument zal kunnen begeven. De kosten van het vervaardigen van het monument, voor de fundering en het\ in Honderd kasteleins in Maastricht protesteren Hun verloven vervallen op 1 Mei Ongeveer honderd kasteleins in Maas tricht van wie per 1 Mei de z.g. commandi taire verloven vervallen, hebben telegram men gezonden aan de ministers van Econo mische Zaken en Binnenlandse Zaken, waarin wordt betoogd dat de sluiting van een groot aantal café's in Maastricht in strijd is met dé Benelux-gedachte, omdat voor Maastricht als grensplaats een derge lijke maatregel van bijzonder groot nadeel is. Het ontnemen van hun broodwinning be schouwen de kasteleins als een groot sociaal onrecht. 'n héérlijke drank uit zuiver fruit HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Ochtendblad. 8.40 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Hersengymnastiek. 9.25 Platen. 9.35 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Vrolijke muziek. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Mezzosopraan en piano. 11.30 Voor zie ken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13,15 Financieel weekoverzicht. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 15.55 Strijksextet. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Orgel. 19.00 Voor kinde ren. 19.05 Fanfare-orkest. 19.30 Toneel beschouwing. 19.45 „Paris vous parle". 19/50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Orgel. 22.20 Moderne muziek met toelichting. 23.00 Nieuws 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 „Lichtbaken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Piano. 11.50 Gods dienstige causerie, 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30—12.33 Weerbericht). 12,55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.00 Strijkkwartet en altviool. 14.30 Platen. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor kinderen. 17.15•Felicitaties. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 „Kleren maken de man", klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Viool en clavecimbel. 20.30 Lij densmeditatie. 21.30 Koor, radiophilharmo- nisch orkest en solisten. 22.42 Religieuze causerie en gebe'd. 23.00 Nieuws, 23.15 Ka merorkest en solist. orde brengen van het middenvak van het Dam-lerrein worden begroot op 385.000. De Nationale Monumentencommissie voor Oorlogsgedenktekens, heeft aan het werkcomité voorlopig een bedrag van 150.000 voor de oprichting van-het natio nale monument in het vooruitzicht ge steld. Dit bedrag zal voor de oprichting van het monument niet voldoende zijn. Er worden maatregelen beraamd welke de totstandkoming van het gedénkteken mogelijk zullen moeten maken. per rol De grootste en de beste EEN TUNNEL BIJ HET STATION TE ZAANDAM. Tussen de Nederlandse Spoorwegen, de Provinciale Waterstaat in Noordholland en het gemeentebestuur van Zaandam worden besprekingen gevoerd om van het Zaan- damse station af onder de provinciale weg Zaandam—Alkmaar een tunnel te bouwen, waarvan de reizigers, die naar en van het Zaandamse station gaan en komen, gebruik zullen moeten maken. Het voorlopig ontwerp van de beeldhouwer John Rcideeker en de architect J. J. P. Oud van het nationaal monument op de Dam te Amsterdam. „Nederland heeft dit jaar geen leger" Nu binnenkort de ministers van Defensie der bij het Atlantisch Pact aangesloten landen in Den Haag zullen vei-gaderen zal, zo schrijft de Haagse correspondent van de „V olkskran t", aan de Nederlandse vertegenwoordiger de vraag worden ge steld hoe het in dit land met de militaire' plannen is gesteld. In een uitvoerige be schouwing 'zet de correspondent uiteen, dat het defensiebeleid in een impasse is ge raakt, want Nederland zal het ruim een jaar zonder leger moeten stellen, totdat de komende lichting van October,-- ongeveer 20.000 man, is opgeleidt Slechts, 5.000 man zijn nu nog maar onder dienst. Na het bezoek van veldmaarschalk Mont gomery in 1948 aan ons land en zijn be sprekingen over Nederlands aandeel in de West-Europese verdediging heeft de Ge nerale Staf plannen gemaakt, die volgens de correspondent in de prullenmand zijn verdwenen. Hij herinnertvoorts aan de mededelingen van de minister van Ooi-log aan de Eerste Kamer in Mei 1949 over de opbouw van een leger om aan de. verplich tingen tegenover de Westelijke Unie te voldoen. Daarin was sprake van de her scholing der uit Indonesië teruggekeerde troepen. Dit zou in 1950 gebeuren met ten hoogste 20.000 man. „Doch wat is de werkelijkheid? -De repa triërende troepen, waarin zeker drie erva ren en volledige divisies verborgen zitten, gaan naar huis. De onderdelen wórden uit hun verband gehaald en verspreid. Voor die mannen is dat prettig. Ze hebben lang' genoeg in het uniform gelopen. Maar voor het land is het gevaarlijk; tegenover de mede-ondertekenaars van het Pact niet verantwoord. De Verenigde Staten gaan wapenen zen den. Dat deze schenkingen alle moeilijk heden op het gebied der uitrusting uit de weg zullen ruimen is een illusie. De ka nonnen, welke zullen komen, zijn niet direct bruikbaar. Er behoren bepaalde uit rustingsstukken bij, welke Nederland zelf moet maken. De artillerie-inrichting „Hem- brug" is daarvoor de aangewezen fabriek". De correspondent besluit: „Ondertussen wachten de Staten-Gene- raal nog' steeds op de herziene begroting voor 1950 van de ministeries van Oorlog en Marine. Op de helft van deze maand had zij bij de Tweede Kamer moeten zijn. Wat is hiervan *de reden? Besluiteloosr beid ten clepartemente of onenigheid tus sen de departementale leiding en de chefs van staven of tussen Oorlog en Financiën?" Onder het opschrift „Niet praten maar doen" heeft de N i e u w e R o 11 e r d a m s e Courant (lib.) onlangs eveneens aange drongen op besteding van de vele tien tallen millioenen guldens die voor militair materiaal worden uitgegeven, bij de Neder landse industrie. „Met instemming kan worden vastge steld, dat de ergerlijke uitwassen van geld- en materieelverspilling uit de dagen van na de bevrijding nagenoeg zijn ver dwenen, al zijn naar onze mening de delen van de strijdkrachten nog in genen dele in het stadium van vóór 1940, toen elk dubbeltje enige malen werd omgedraaid, voor het werd uitgegeven. Wij beseffen zeer goed, dat de voorbije oorlog op de geestesgesteldheid van de grote massa een zodanige invloed heeft uitgeoefend, dat de terugkeer tot de normen van vóór 1940 nog een langdurig proces zal zijn". Ook dè N.R.C. herinnert aan de Memo rie van Antwoord van 1949, waarin de minister van Oorlog aan de Eerste Kamer mededeelt, dat besprekingen tussen het bedrijfsleven en de militaire aanschaffings diensten gehouden worden. „Uit deze zinsnede ademt een geest van tevredenheid: er vinden besprekingen plaats, waarbij alle betrokkenen tegen woordig zijn. Wanneer men evenwel het oor te luisteren legt bij de industrie, wordt meestal een ander geluid gehoord. De reden Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES EEN ZONNIGE SFEER in Uw woning, met BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjéslraat 135, Haarlem-N., Tel. 11657 "Vraag onze nieuwe stalenboeken is, dat de industriëlen niet gebaat zijn met besprekingen, doch als zakenlieden zwart op wit ccontracten wensen, zodat zij weten, waar zij aan toe zijn. Met alle waardering voor hetgeen reeds is bereikt, menen wij toch, dat er op het gebied van het inscha kelen, van de Nederlandse industrie sneller kan Worden gewerkt en dat er takken van. nijverheid zijn, waarvoor het optimistische beeld van de minister géenszins opgaat. Wij bedoelen inzonderheid de wapen- en mu nitie-industrie". Besprekingen over Amerikaanse reis van Concertgebouw-orkest hervat Mr. J. W. de Jong Schouwenburg, vice- voorzitter van de raad van bestuur van het Concertgebouw te Amsterdam, is Zon dagmorgen van een drie-daags verblijf in New York op het vliegveld Schiphol teruggekeerd. Hoewel op de voorgrond plaatsend dat zijn bezoek een persoonlijke aangelegen heid had gegolden, verklaarde hij van de gelegenheid gebruik te hebben gemaakt om na te gaan welke moeilijkheden de voorgenomen tournee van 't Concertge bouworkest hadden verijdeld en te pogen ieder misverstand uit de weg te ruimen. Hij meende dat zijn missie een succes mocht worden genoemd en zal aan directie en bestuur van het Concertgebouw ver slag van zijn besprekingen uitbrengen. De Nederlandse consul-generaal te New York, de heer Cnoop Koopmans, deelde aan een verslaggever van het ANP mede dat de onderhandelingen door beide par tijen in goed vertrouwen zijn hervat. Men zal van beide zijden concessies moeten doen, doch de kansen dat de tournée nog dit jaar op de oorspronkelijk vastgestelde datum zal kunnenbeginnen, zijn aanzien lijk gestegen. Vele Haarlemmers gedupeerd door zwervende student „Kunt U mij ook twaalf gulden lenen? Mijn hotelrekening is wat hoger uitgeval len dan ik had verwacht en ik moet nog naar Kerkrade, om vandaar naar mijn standplaats op Timor, waar ik missie-arts ben, te worden gezonden." Met dit verzoek heeft de zwervende 29-jarige H. J. K., eens medisch student, heel wat rooms-kalholieke Haarlemmers de dupe van een oplichting laten worden. Er klopte niets van dit verhaal, want K., die zich bij voorkeur „Dr. de Kuyper" liet noemen, was niet alleen geen arts, doch had bovendien geen hotelrekening, die hem inderdaad door een Haarlemse hotelhouder voor genoten logies en maal tijden was gepresenteerd, betaald. DeHaarlemse politie kon niet veel anders doen dan de opsporing van „Dr. de Kuyper" verzoeken, want tegen de tijd dat de slachtoffers zich bij de recherche Vervoegden, zat K. alweer ergens anders met een mooi verhaal. In Goes bijvoorbeeld vertelde hij zelfs dat hij zich als opvolger van een korte lings overleden collega wilde vestigen en als oogarts van Prinses Marijke was op getreden, hetgeen een grote stroom Zeeuwse ooglijders naar het centrum van Zuid-Beveland ten gevolge had. In de pers werd aan zijn persoon enige aandacht ge schonken, maar dat vond zelfs K. te ge-' waagd worden, zodat hij ijlings de wijk nam, met achterlating van een flinke schuld bij zijn pensionhoudster én bij een boekhandelaar bij wie hij allerlei vak litteratuur had gekocht. Vervolgens kwamen ook uit Den Haag, Amsterdam, Zwolle, Apeldoorn en Gro ningen berichten over zijn activiteit, maar toen hij 'tenslotte in Nijmegen hetzelfde spelletje wilde spelen, liep hij tegen de lamp. Hij werd door de plaatselijke politie aangehouden en ingesloten. Burgerlijks stand van Haarlem HAARLEM,. 25 Maart 1950 GEHUWD: 25 Mrt, J. Terpstra en T. W. Horbeek. BEVALLEN van een zoon: 24 Mrt, L. D. WilminkKraak: A. E. C. Wilbrink—Boer- rigter; 25 Mrt, M. PlantingReumer; I. S. C. Stevens van AbbeRegtering. BEVALLEN van een dochter: 23 Mrt, M. A. Roozenvan Kleeff; 24 Mrt, C. G. Venema Reijn; M. M. Boutersevan der Weele; 25 Mrt, L. de WinterWarmerdam. OVERLEDEN: 23 Mrt, W. J. Cornelisse, 67 j., Waarderpolder; 24 Mrt, Kohier Knoop, 76 j., Pijnboomstraat;R.""Borreman, 65 j., Nagtzaamstraat. Gedenkboek van bollenhandelaren aan Koningin Juliana aangeboden Vorstin zal officieus bezoek aan „Keukenhof" brengen Vanmorgen heeft Koningin Juliana op paleis Soestdijk een kleine delegatie van de Bond van Bloembollenhandelaren ontvan gen. De voorzitter van de bond, de heer T. M. H. van Waveren. en de administra teur, mr. F. J. D. Theyse, boden de Konin gin' het eerste exemplaar aan van het jubi leumboek dat uitgegeven wordt ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van deze bond. Koningin Juliana deelde aan de heer Van Waveren die tevens voorzitter is van de bloemententoonstelling „Keukenhof" mede dat zij het plan heeft een officieus bezoek aan deze tentoonstelling te brengen. Mevrouw E. de Moi—Rijnveid wordt zeventig jaar Mevrouw E. de Mol-Rijnveld, echtge note van dr. W. _E. de Mol, de bekende we tenschappelijke werker op het gebied van bloembollen, hoopt 31 Maart haar zeven tigste verjaardag te vieren. Meer dan de helft van haar leven heeft deze bescheiden en eenvoudige vrouw een groot aandeel gehad in de wetenschappe lijke arbeid van dr. De Mol. Zij voerde in 1922 de merkwaardige bestuivingsproeven uit met de door haar man opzettelijk ge kweekte verdubbelde sluifmeelkorrels. Zij oogstte de 1300 ontstane zaden en potte die elk in een afzonderlijk bloempotje. Plet ge lukte haar 900 zaden tot ontkieming te brengen. Elk kiemworteltje werd door haar minutieus tot een afzonderlijk micro- toompreparaat verwerkt en microscopisch onderzocht. De grote verrassing bleef niet uit: er bleken acht triploïde (24 chromosomige) hyacinten te zijn ontstaan. Toen het echtpaar geruime tijd werk zaam was aan de Columbia Universiteit in de Verenigde Staten op liet laboratorium van de vermaarde erfelijkheidsonderzoe ker Morgan, kon niemand mevrouw De Mol het vervaardigen van cicrotoom-pre- p'araten verbeteren. Nadien heeft Morgan tal van buitenlanders naar het werk van de thans zeventigjarige verwezen. Uit waardering voor haar arbeid zullen de gebroeders Segers te Lisse aan een dei- merkwaardigste en fraaiste tulpen, 'die dr. De Mol door Röntgenbestraling' heeft ver kregen, op 31 Maart de meisjesnaam van mevrouw De Mol geven: Estella Rijnveid. Vorig' jaar bestond er van deze tulp, met zijn aan elk bloemblad rechts en links helderwit segment, een grote bol en nog twee kleine bolletjes. Voor een dezer bol letjes bood een vakman terstond duizend gulden. Comedia geeft op Dinsdag 28 Maart nog een voorstelling in de Stadsschouwburg van het blijspel „Wat iedere vrouw wel weet" door James Barrie, onder regie van Johan de Meester, met in de voornaamste rollen Ank van der Moer, Rika Hopper, Ko van. Dijk en Jules Verstraete. Wei 6pci,ic/um CoiuxJ ye/i&ed.... gIJ. LOTTGER1NG "t'ijclig gereed (Mits (Ut gebracht) VERVEN STOMEN STOPPAGE HAARLEM: AMSTERDAMSCHEVAART 28-32-TEL. 11561 GR.H0UTSTR5nEL10771 Badhotel te Baarn wordt tehuis voor oorlogsslachtoffers Het vroegere badhotel te Baarn, het Astoria Chalet, zal niet heropend worden. Het krijgt een nieuwe bestemming als tehuis voor bejaarde oorlogsslachtoffers, die nu op het kasteel „De Schaffelaar" te Barneveld, dat daarvoor niet langer ge schikt is, worden verpleegd. Bovendien zal in het Astoria Chalet elke maand een nieuwe groep oorlogsinvaliden worden ge huisvest, aan wie het gebruik van kunst ledematen moet worden geleerd. De Rijks gebouwendienst heeft het chalet voor vijf jaren voor dit doel gehuurd van de N.V. „Astoria" te Amsterdam. Met de exploi tatie van het Astoria Chalet als hötel wilde het niet vlotten en reeds maanden geleden zocht men naar een oplossing. Het gemeen tebestuur heeft vruchteloos pogingen aan gewend om het Astoria Chalet als hotel te behouden. Op 26 April zal de hötelinventaris onder de hamer komen. Amsterdammer liet zijn gekantelde auto liggen Zaterdagavond om twaalf uur kreeg de politie van Bloemendaal bericht, dat er in de omgeving van het Helmmonument een auto op zijn kant lag. Er waren geen passa giers aanwezig. De politie trok er heen, doch zij trof evenmin iemand aan. Uit een onderzoek bleek,, dat de eigenaar een Am sterdammer was. Hem werd een bezoek gebracht en de man vertelde dat hij op de Zeeweg had gereden en geschrokken was voor een haas of een konijn, dat over de weg liep. De Amsterdammer raakte de macht over zijn stuur kwijt, reed tegen de beplanting op en de auto kantelde. Hij had geen wonden opgelopen en is in de rich ting van Bloemendaal gelopen. Met een particuliere auto is hij naar Amsterdam ge reden. Aan de beplanting was enige schade toegebracht. PANDA. EN DE MEESTEÏDMUZIKANT 67. Toen Panda weg wandelde met de woonwagen, ivas hij blij te moede. „Mis schien zijn we die dure viool dan wel kwijt", dacht hij luchtig, „maar we hebben in ieder geval het circus weer en daar kunnen Maestro Fiedeldum en ik best iets moois van maken!" Hij luas zo in deze en dergelijke gedachten verdiept, dat hij niet lette op de schrille schrik-schreeuwen, die achter hem opklonken en hij was dan ook volkomen verrast, toen er een klein jongetje achter hem aan kwam stuiven dat hem toeriep: „Mijnheer Circus! Mijn heer Circüs! U hebt een leeuw verloren!" „Een,,, een wdt heb ik verloren?" vroeg Panda verbaasd. „Een leeuw!" antivoordde hét jongetje. „Hij loopt vrij' rond op het pleintje en de agenten gaan op hem jagen!" „Oho! Aha!" sprak Panda en hij begon met zijn snelle verstand er iets van te begrij pen. „Een leeuw zei je, hè? „Wel ga jij maar vast terug naar het plein en zeg tegen die agenten, dat ze niet op mijn leeuw moeten schieten, omdat ik er sl aan kom met mijn vangnet!" Zo gezegd, zo gedaan. Panda wendde de wagen om en keerde terug naar het pleintje. Daar was intussen Joris Goedbloed lelijk in de moei lijkheden geraakt! Zonder de wagen had hij immers niet kunnen vluchten en de gillen der voorbijgangers hadden in allerijl gewapende politie-mannen naderbij gelokt wakkere dienders, die zich nu gereed maakten om een spannendejacht op het verscheurende monster te beginnen. Van uit hoeken en gaten, vanuit ramen en vanaf de daken werden er revolvers op Joris gericht. De omwonenden staarden vol spanning uit hun vensters en de heer Kraaksma genoot van een voortreffelijk uitzicht uit zijn uitstalkast een mooi momentje van ontspanning dus in 's mans anders zo eentonig leven. Maar het was, om kort te gaan, de hoogste tijd dat Panda op het toneel verscheen en dat deed hij dan ook, Ruzie. In het Italiaanse plaatsje Modena kregen twee kappersbedienden een zo hevige ruzie, dat zij hun klanten in de steek lieten om met hun scheerkwas ten het geschil te beslechten. Dit kwam één van hen echter niet afdoende voor, zodat .hij zijn scheerkwast wegwierp, zich op zijn collega stortte en deze de neus afbeet. Tegen de boksbeugels. Duitse en Ameri kaanse functionarissen zullen bespre kingen voeren over het verbieden van windbuksen, boksbeugels, ploerten doders en laijge messen. Genoemde artikelen liggen in de Duitse „sport"- zaken overal te koop en ook op de beurs in Frankfurt werden zij geëx poseerd en volgens de zakenlieden goed verkocht. Met de gummiknuppel. Ondanks een ver bod van de autoriteiten in West-Ber- lijn hebben ongeveer 500 jonge commu nisten Zaterdag in de Britse sector van Berlijn een open lucht-bijeenkomst ge houden. De luidsprekers van de politie auto's waardoor de jongelui werden verzocht uiteen te gaan, werden met gejoel overstemd. De politie voerde daarna een charge met de gummi knuppel uit en veegde het plein schoon. Vliegramp. Een Turks vliegtuig is vlak bij het vliegveld van Ankara neergestort en verbrand. Vijftien personen kwamen daarbij om liet leven, onder wie een Engelsman, twee Amerikanen, twee. functionarissen van het Bulgaarse con sulaat en een Griekse diplomatieke koerier. Revolutie ging niet door. De Boliviaanse regering heeft een communistisch revo lutionair complot ontdekt, dat plannen had uitgebroed om aanstaande Dinsdag een opstand te ontketenen. Het com plot werd geleid, zo zegt de regering, door een hoge Russische en enige Franse communistische agenten. De sa menzweerders werden Zaterdagavond gearresteerd toen zij een vergadering hielden om de laatste hand aan de plannen te leggen. Werkloosheid. Volgens een schatting van de Amerikaanse arbeidsbureaux, zijn er op het ogenblik in de V.S. vijf mil- lioen werklozen op een totaal van 59 millioen voor het arbeidsproces be schikbare mensen. Dit is twee millioen meer dan in 1948 en in 1949. Volgens de AFL, een Amerikaanse vakbond, moet de regering thans binnen een jaar werkgelegenheid voor deze men sen scheppen, omdat zij er anders niet meer in zal slagen de werkloosheid in de V.S. te beteugelen. Geen vrees? Een Amerikaans expert op het gebied van de atoom-bom, John Hancock, heeft verklaard dat de Amerikanen geen vrees voor de wa terstofbom hoeven te koesteren, omdat het apparaat niet in een vliegtuig ver voerd kan worden. Het ontstekings mechanisme van de bom maakt het on mogelijk er een bombardement mee uit te voeren, zoals wij dat kennen, aldus Hancock. Wel een plan. Het eerste plan voor de be scherming van een grote Amerikaanse stad tegen bombardeinenten is thans gereed gekomen. Het betreft St. Louis, een belangrijk spoorwegknooppunt in de V.S, Voorlopig zullen voor een honderdtal grote Amerikaanse steden soortgelijke 'plannen worden opgesteld. Tunnel. Het Italiaanse blad II Populo, meldt dat alles gereed is voor het bo ren van een tunnel door de Mont Blanc en voor de aanleg van een nieu we autoweg, die Frankrijk, Zwitserland en Italië met elkaar zal verbinden. Weldra zullen duizenden 'arbeiders be ginnen met dit grote werk én een weg banen door de rotsen, die handel en vreemdelingenverkeer ongetwijfeld ten goede zal komem De drie betrokken landen hebben reeds 60 millioen Zwit serse francs gestort. Men verwacht dat per jaar 500,000 personen en 300.000 ton goederen door de tunnel zullen gaan. Dodenmuur. Twee Oostenrijkse vrouwen zijn Zaterdag het slachtoffer geworden van de „dodenmuur" aan de Oosten rijks-Hongaarse grens. Toen zij pro beerden Hongarije binnen te komen om een bezoek te brengen aan familie leden, die vlak over de grens wonen, werden zij door Hongaarse wachtpos ten met machinegeweren doodgescho ten. Steeds groter. Vijftien jaar geleden ver grootten de sterkste miscroscopen slechts 100 maal. Kort voor de oorlog werd de electronenmicroscoop uitge vonden, wat al een hele stap verder w%s, want deze gaf een maximale ver groting' van bijna 100.000 keer. Dit record is nu weer geslagen door de nieuwste vinding', namelijk de pro tonen-microscoop, die momenteel in het College de France staat opgesteld en een millioen maal vergroten kan. Minister Spitzen sprak voor de buitenlandse pers De minister van Verkeer en Waterstaat, Qir. D. G. W. Spitzen, heeft Zaterdag aan een lunch, aangèboden door de Buiten landse Persvereniging in Nederland, in het Internationaal Cultureel centrum te Am sterdam het woord gevoerd over de tak ken van verkeer, die onder zijn beheer vallen. De minister deelde onder andere mede dat thans de wet autovervoer personen, die een technische herziening heeft onder gaan, weer geheel van toepassing is. Voor de oorlog werden in de interlocale auto busdiensten door 4500 autobussen met 123.000 zitplaatsen per maand 6 millioen reizigers vervoerd. Thans bedraagt het aantal reizigers van 5200 autobussen met 180.000 zitplaatsen 19 millioen. Terwijl het aantal bussen met 15 en het aantal zit plaatsen met 46 procent is gestegen, is het aantal reizigers met meer dan 200 procent vooruitgegaan. Bestonden er in 1937 nog' ruim 400 lijndienstondernemingen, meest met kleine bedrijven, thans is dit aantal verminderd tot beneden de 100, waarvan de. helft kan worden beschouwd als streek- vervoerondernemingen met gemiddeld 60 autobussen. Over het herstel der spoorwe gen zei de minister, dat de totale lengte van het net, welke voor de oorlog ruim 3300 km. bedroeg, in 1948 deze lengte heeft overschreden. Weliswaar was het aantal reizigerszitplaatsen minder dan de helft van 1938, namelijk ruim 76.000 tegenover bijna 160.000, maar het totale aantal ver voerde reizigers bedroeg in 1948 177 mil lioen, tegenover ruim 80 millioen in 1938. De minister gaf voorts een uitvoerig overzicht van de Nederlandse scheepvaart, de luchtvaart, de aanleg van wegen, het Amsterdam-Rijnkanaal en de inpoldering •van het IJselmeer.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2