Magere hockey-zege van Nederlandse dames Paviljoen Paradis Maandag 27 Maart 1950 4 dat als linkshalf zal worden opgesteld mej. G. Wijnstroom. Het Nederlandse elftal is dus als volgt samengesteld: Doel: Jo Jurissen (BDHC); Achter: Emy Loeb van Zuylenburg" (Rood Wit) en Ilse Piel (HHYC); Midden: Noortje Huurman-Buissant (Hil versum), Corry Nagel (Kieviten) en Greet Wijnstroom (BDHC); Voor: Lily Nypels (Amsterdam), Willy Broers (Be Fair), Heuf Vreede (Rood Wit), Marjolein Francken (BDHC) en Ens Lach de Bere (Hilversum). Reserves: Frieda Brouwer (HHYC) en Dini Burgersdijk (Leiden). Met de vroegere aanvoerster mejuffrouw Smitshuysen voor de eerste maal in bijna 15 jaar op de eretribune heeft het Nederlands dameshockey-elftal in het Wagener stadion te Amstelveen de twee en twintigste wedstrijd gespeeld en de zeventiende overwinning behaald op de hockeyploeg van België. Met een zege van 1-0 heeft liet ditmaal niet oranje, doch in witte shirts en blauwe rokjes gestoken Nederlands elftal revanche genomen voor de nederlaag, die het verleden jaar in België leed. Het verjongde Belgische elftal, dat de nederlaag feitelijk uitsluitend te wijten heeft aan een gebrek aan snelheid, toonde dikwijls zeer goed samenspel, maar stuitte in de betrouwbare Nederlandse achter hoede steeds weer op te grote tegenstand. Ilse Piel was beter op dreef, dan de tech nisch zo voortreffelijke Emv Loeb van Zuy lenburg en alleen de Belgische rechts binnen mej. P. Marckx van Leopold slaagde er zo nu en dan in met bewonderenswaar dige rushes door te breken. Voor de rust liep deze uitblinkster in de Belgische voor hoede zij het niet zonder geluk door de gehele verdediging heen. Een doelpunt bleef echter uit, want van vlak bij schoot zij de bal hoog over Jo Jurissen en de doellat heen. Voor de rust legden de Nederlandse dames de tegenstandsters haar wil op. Dat bleek alleen al uit een aqhttal stvafcorners, die aan onze landgenoten werden toege wezen tegen de Belgen geen enkele. In die periode toonde Corrie Nagel zich op de spilplaats een waardig opvolgster van mej. Smitshuysen. In de middenlinie, waarin mevrouw N. Huurman-Buissant uit Hil versum rechts speelde, was nog een nieuw gezicht. Aangezien Greet Wijnstroom ge blesseerd is, speelde op de linkshalfplaats als debutante Dini Burgersdijk (Leiden), die af en toe goede dingen deed, zonder overigens uit te blinken. De tweede debu tante in de Nederlandse ploeg was links buiten mejuffrouw Lach de Bere, de nau welijks 1.50 meter lange Hilversumse speel ster, die na haar goede spel in de wedstrijd tegen België B wat tegenviel. Dank zij de verkiezing van deze Hilversumse was de rechtervleugel ditmaal samengesteld uit Lily Nypels en Willy Broers. De laatste deed in deze wedstrijd .ondanks een groot gebrek aan voldoende sticktechniek, van zich spreken door haar grote snelheid en doortastendheid. Ook de tweede binnen- speelster, Marjolein Francken, speelde een goede wedstrijd, vooral nu aanvoerster Heuf Vreede op de middenvoorplaats wei nig kans kreeg tegen de fanatieke en tech nisch goede Belgische spil mevrouw Mom- maerts-Ponty. De twee Nederlandse binnenspeelsters zorgden samen voor een keurig doelpunt. Afgezwenkt naar de vleugel gaf Willy Broers een harde, lange voorzet, die de toelopende Marjolein Francken op haar Stick opving. De bal maakte een sprong omhoog en de linksbinnen werkte hem on houdbaar langs de uitstekende Belgische doelverdedigster mej. J. Valcke. Na de rust was er geen sprake meer van Nederlands overwicht, maar erg veel gevaar dreigde er voor het doel van Jo Jurissen toch niet. Was het er al eens, dan was zij er steeds tijdig bij om de bal met ferme trappen buiten de cirkel te werken. Zonder twijfel zouden de Belgische dames meer kansen hebben gehad, indien hun aanvoerster en midvoor mejuffrouw S. Maas van Antwerpen enkele strafcorners beter had gestopt. Met een 1-0 overwinning voor Nederland kwam het einde. Nederlands dameselftal tegen Engeland Onmiddellijk na afloop van de wedstrijd tegen België, heeft de keuzecommissie be sloten de Nederlandse ploeg voor de op Za terdag 1 April in Nottingham te spelen wedstrijd tegen het Engelse dames-elftal ongewijzigd te laten, met dien verstande, In Arristerdam werd een internationale rugbywedstrijd gespeeld tussen Nederland en Belgiëdie door onze Zuiderburen met 53 gewonnen zoerd. Hier wordt een Bel gische aanval onschadelijk gemaakt. naar de Dammen Laros bereikt eindstrijd van Nederlands kampioenschap De uitslagen van de dertiende en tevens laatste ronde van de voorwedstrijden per soonlijk damkampioenschap van Neder land 1951 luidden: LarosDoornbos 20; Anderson Veenstra 11; BergsmaOnnink 20; DrenthJurg 11; BaasWestra 20, HaasdonkDe Ren 20; HamVan Aal ten 11. De eindstand luidt: 1. en 2. Bergsma (Wartena) en Haas donk (Den Haag) iecler 18 pnt.; 3. Jurg (Almelo) 16 pnt.; 4. en 5. Laros (IJmui- den) en Van Aalten (Huissen) ieder 15 pnt.; 6. en 7. Doornbos (Appingedam) en Onnink (Aalten) ieder 14 pnt.; 8. Ham (Rotterdam) 13 pnt.; 9. Anderson (Goes) 12 pnt.; 10. en 11. Westra (Almelo) en Drenth (Emmercompascurn) ieder 11 pnt.; 13. Veenstra .(Breezand) 8 pnt.; 14. De Ren ('s Hertogenbosch) 7 pnt. Bergsma, Haasdonk, Jurg, Laros en Van Aalten hebben het recht om in 1951 deel te nemen aan het tournooi om het per soonlijk kampioenschap van Nedei'land. Tussen Doornbos en Onnink moeten drie barragepartijen gespeeld worden om eveneens aan het tournooi in 1951 te mo gen deelnemen. Indien zij na de barrage partijen wederom gelijk komen te staan zal de eerstvolgende winstpartij de be slissing geven. Op Vrijdag 31 Maart en Zaterdag 1 April zullen de partijen tussen Doornbos en Onnink gespeeld worden. Korfbal Oosterkwartier tweede klas Doordat Oosterkwartier zijn laatste wedstrijd in de Koog met 51 verloor van Koog Zaandijk is het lot' van dit twaalftal beslist en de ploeg zal de volgende com petitie in de tweede klasse, moeten uit komen. Ook Aurora zal in het nieuwe seizoen een klasse lager moeten spelen, doordat dit twaalftal na een spannende wedstrijd ver loor van Excelsior en wel met 31. Dit twaalftal degradeert naar de derde klasse. Het begin van de wedstrijd was bemoedi gend, want reeds na een paar minuten spelens narn Aurora de leiding, die het twaalftal zelfs geruime tijd behield. Echter nog voor de rust maakte Excelsior gelijk. In de tweede helft domineerden de gasten, doch de verdediging van Aurora hield voorlopig stand, totdat 25 minuten voor het einde Excelsior de stand op.l2 bracht en later op 13. Hoewel Aurora moedig volhield, slaagde de ploeg er niet in de achterstand in te lopen. Het einde kwam met een verdiende nederlaag. Sport Vereent 2 won met 32 van Am sterdam-Zuid 2 en handhaafde zich door deze overwinning in.de reserve tweede klasse. De overige uitslagen luiden: le klasse: Luto-Rohda 3—5; .S.V.K.— Blauw Wit. 2—5. 2e kl. A: DVD—AW 5—7; ZKV- Tennis Tennisbanen bij Olympisch Stadion zijn uitgebreid Krijt en Rinkel zijn de eerste geweest, die gespeeld hebben op de nieuwe banen van het tennispark van het Olympisch stadion, dat Zaterdagmiddag met enkele woorden door de directeur D. J. van Bes- sem officieel is geopend. Het centre court is met de houten en in de loop der jaren vermolmde tribunes verdwenen en zo zijn er thans voor het restaurant tien in plaats van drie banen. Indien nodig kan er ech ter een centre court met tijdelijke tribunes (en des winters een ijsbaan) worden uit gezet. Rinkel bood alleen in de tweede set van de demonstratiewedstrijd tegen Krijt tegenstand, maar in de eerste en de derde gaven de betere forehand met de langere, snellere en goed geplaatste drives van Krijt de doorslag. Krijt won met 63, 1416, 62. Ook met Van Gasselt ver loor Rinkel van Krijt, die in het dubbel spel met Holst een 64, 46, 64 over winning boekte. Athletiek Frankrijk zegevierde in de cross des nations Te Brussel werd de cross des nations, een hindernisloop over 9 Engelse mijl (14,480 km), gehouden. Aan deze wedstrijd namen 89 athleten. uit totaal 10 landen deel. De uitslag luidt: 1. Theys (België) 45 min. 42 sec. 2. Mi- moun (Frankrijk) 45.50.8; 3. Harmza (Frankrijk) 46; 4. Aaron, (Engeland) 46.09; 5. Van de Watteyne (België) 46.10; 6. Bal- dona (Spanje) 46.32; 7. Olney. (Engeland) 46.35; 8. Petitjean (Frankrijk) 46.38. De prestaties van de Nederlandse deel nemers zijn: 30. Lataster (Avon, Heerlen) 48.04; 62.'Slegt (PSV) 49.58: 65. Van Veen (Siomo, Den Haag) 50.10: 70. Overdijk (AAC, Amsterdam) 50.55; 71. Vinken (Em ma, Treebeek) 50.56; 72. Bobeldijk (MSV, Medemblik) 51; 73. De Koning (Achilles, Bergen op Zoom) 51.01; 77. Huizinga (Vi tesse, Leeuwarden) 52.14; 78. Dobbelaere (Marathon, Vlissingen) 52.18. Het landenklassement, waarvoor de zes beste tijden per land golden, luidt: 1. Frank rijk 43 p. 2. België 77 p. 3. Engeland 82 p. 4. Spanje 152 p. 5. Zwitserland 216 p. 6. Ierland 235 p. 7. Schotland 261 p. 8. Wales 367 p. 9. Nederland 370 x>. 10. Luxemburg 470 p. Schaken In de toekomst heeft de bond slechts een hoofdklasse In de vergadering van de bondsraad van de Koninklijke Nederlandse Schaak bond is besloten de competitie volgens een pyramide samen te stellen. Tot nu toe had men vier groepen in de hoofdklasse doch met ingang van het seizoen 1950 1951 zal er slechts een hoofdklasse zijn, bestaande uit de volgende acht clubs VAS (Amsterdam), Spangen (Rotterdam), Eindhoven 1 en 2, Max Euwe (Amster dam), Philidor (Leeuwarden), ASC (Am sterdam) en Utrecht of Kralingen. Laatstgenoemde clubs moeten nog voor een plaats in de hoofdklasse een" beslis singswedstrijd spelen. De winnaar van deze hoofdklasse mag zich kampioen van Nederland -noemen. Gy ii ■ei pen wai 1, nar Ma< 3 B 93.1 Haf mai (Qv Ge( j. Pri: A. pnt 12 dar 3 -2. -Vogel Geel 2e kl. B: Amsterdam-Zuid-Groen 2—4: Samos-KCN 3—1. 3e kl. A: KCO—A'mum 1—17; OKV- KVH 0—0. Reserve 2e kl.: ZKV 2-Westerkwartier 3 2—11. Reserve 2e kl.: Luto 2-Blauw Wit 4 42; BEP 2-Roda 2 23; Groen Geel 2-Land- lust 2 6—2. In de Haarlemse Korfbalbond zijn gespeeld: Eerste klasse: Aurora 3-Oosthoek 1 14; Haarlem 1-Oosterkwartier 3 45; THB 1-Nieuw Flora 1 1—6; tweede klasse: Sport Vereent 3-Nieuw Flora 2 42; Oosthoek 2-Haarlem 2 14; derde klasse: Animo Ready 3-Sport Vereent 4 02; Oosthoek 4-Watervliet 4 012. Adspiranten: Eerste klasse: Oosthoek a-Haariem a 15; Aurora a-Sport Ver eent a 06; tweede klasse: Watervliet a- Animo Ready a 50; Nieuw Flora a-Oost hoek b 50 (reglementair); derde klasse: Haarlem d-Aurora b 10; Haarlem e- Oosterkwartier c 0—3; Oosthoek c-Sport Vereent c 20. Biljarten De Jong kampioen 38/2 In Leeuwarden zijn de wedstrijden om het Nederlands kampioenschap 33/2 hoofdklas "gespeeld. De eindstand luidt: m. p. car. brt. h.: De Jong '12 2749 95 Kruythof Van Keyen Oosterhout Kastelijn Franken Wijdeveld Wijnen ELENFABRlEK.LEEM.Vy.&8QENl Zijl Scl cor de Ve gat bei Freebooter wint de National De Grand National, 's werelds zwaarste steeple-chase, die Zaterdag op de Aintree- baan bij Liverpool werd gehouden, is ge wonnen door één van de favorieten (10—1), het paard Freebooter, gereden door de jockey J. Power. Eén van de andere favo rieten, Wot No Sun, werd tweede voor Acthon Major. Het paard van de Engelse koningin en prinses Elizabeth, Monaveen, werd vijfde. In totaal kwamen 49 paarden aan de start voor de race die over neg'en kilometer gaat en dertig hindernissen bevat. Monaveen nam de kop en hield deze over de helft van de course, doch daarna zakte de achtjarige Steepler af. Freebooter en Cloncarring kwa men vervolgens opzetten en namen de lei ding over. Met nog twee hindernissen voor de boeg lagen de paarden nek aan nel-:, maar Cloncarring kwam op de één na laat ste hindernis ten val. Daarmee was de strijd al beslist, want Freebooter lag 15 lengten voor op Wot No Sun en de negen-jarige ruin won onbedreigd. Ook de strijd om de tweede en derde plaats leverde niet veel spanning op want Wot No Sun lag 10 lengten voor op Acthon Major. Rowland Roy bezette na een kort duel met Monaveen de vierde plaats. De race werd door 300.000 toeschouwers, waaronder de Britse koninklijke familie bij gewoond. Dit is een record-aantal. Freebooterpasseert de eindstreep. 2353 2546 2540 2070 2095 2216 14) Bunkie nam Clowntje Rick mee naar een kast in de hoek van de speelkamer. En daarin stond een alleraardigst poppenhuis Deur en ramen en venstertjes, alles was er aan. Beertje Bunkie opende de voordeur en ging met Rick naar binnen. Ooo wat fijn!" riep Rick bewonderend uit. Hij stond met grote ogen te kijken naar de leuke meubeltjes, de schilderijtjes aan de wand en de gordijntjes voor de raampjes. Het zag er ook alleraardigst uit. „Nou, als we deze trap op gaan, komen we in de slaapkamer. Kom maar mee". Ze gingen naar boven en daar stond warempel een poppenledikant, met kussens en dekens en al. „Kijk, hier kunnen we slapen!" zei Bunkie. Waterpolo Haarlem tegen Den Haag Na afloop van de wedstrijden om de zwemkampioensehappen in een overdekt bad, welke Dinsdagavond in het Sportfond- senbacl zullen worden gehouden, zijn de waterpoloploegen als volgt samengesteld: Den Plaag: doel: J. van Woerkom (Zian); achter: F. Knierem (Zian), PI. Stam (HZ en PC) en W. Weyhencke (HZ en PC); voor: W. van Halm (Zian), M. van Gelder (HZ en PC) en F. Smal (Zian). Haarlem: doel: E. Vrugt (HPC); achter: C. Braasem (Haarlem), P. Swier. (VZV) en G. Bijlsma (Haarlem; voor: B. Diepersloot (Haarlem), J. Hogeland (HVGB) en J. Tjebbes (HPC). Waterpolocompetitie In het begin van de vorige week ijpeft het heren-zevental van Haarlem voor de derde ronde van de bekercompetitie in Hil versum gespeeld tegen Robben 2 en een overwinning behaald van 133. Met deze overwinning werd het in de vierde ronde geplaatst. Voor Zaterdagavond was vastge steld de wedstrijd PlaarlemIJ. Plet IJ gaf er echter de voorkeur aan om Haarlem de punten te schenken, zodat Haarlem nu in de vijfde ronde moet spelen tegen HZPC. De wedstrijd HVGBVZV werd Zater dagavond in het Sportfondsenbad gespeeld voor afdeling I heren, van de kringcompe titie. In de eerste helft werden goede aan vallen opgezet. Uit een voorzet van Hoge land bezorgde Frankenthal HVGB de lei ding. Bij het nemen van eenhoekworp door Halsema plaatste deze de bal naar Rol die de voorsprong vergrootte (2-0). Nadat Ho- geland de stand op 3-0 had gebracht ging de rust in. In de tweede helft was de tegen stand van VZV gebrokérl. 35 seconden na de hervatting doelpuntte Rol. Bijkerk en Rol voerden de stand op tot 6-0, waarna de doelverdediger van HVGB wegens een bles sure aan de voet het water moest verlaten. HVGB speelde zonder doelverdediger ver der en VZV liet een man uitvallen. Bijkerk bracht de eindstand op 7-0. In afdeling II dames werd gespeeld de wedstrijd HVGB 2VZV 2. De punten gin gen naar Velsen dat met 7-3 won. De wed strijd Haarlem 2HVGB 2, gespeeld voor 'afdeling II heren, eindigde in een 3-1 over winning voor HVGB 2. DWT 3 ging te water tegen PIPC 4, voor afdeling IV; de Pleem- stedenaren wonnen met 3-2. In de wedstrijd D"WTHPC, afdeling jongens werden de punten gedeeld (1-1). sleepte. De uitslag van de samengestelde wed strijd, waaraan door een vijftiental com binaties werd deelgenomen, luidde: 1. H. Eysvogel op Hubert (dressuur 89 pnt., cross 233 pnt., springen 90 pnt.); 2. T. Timmer op O'Flynn (75. 227. 100); 3. A. Schram op Dwight (98,192, 100), 4. dr. Van Schaik op Rathmore (103, 182, 100); 5. J. C. Spangenberg jr. op Franklin (93, 206, 83); 6. J. van Leeuwen op Hassan (100, 192, 80). Draverijen te Alkmaar De uitslagen van de te Alkmaar gehou den draverijen luiden: Openingsprijs. Afstand 1740 m. Prijzen- draverij voor paarden die nog geen 400 hebben gewonnen, le afdeling: 1. Otella (J. de Vlieger) tijd 2.41; km-tijd 1.34.7. 2. Orient Express (W. H. Geersen) tijd 2.41.9; km-tijd 1.35.3. 3. Oviedo A (R. van Wierin- gen) tijd 2.45.4; km-tijd 1.37.3. Totalisator: winnend 4.30; plaats' 1.10, 1.10, 1.10; gekoppeld 1.60; covercall (2e aank.) 6.40. Openingsprijs. Afstand 1740 m, 2e af deling. 1. O Dorothy (F. A. Bosveld) tijd 2.45.1; km-tijd 1.37.2. 2. Nac de Major (R. van Wielingen) tijd 2.45.5; km-tijd 1.37.4. 3. Nanda D (J. Ham) tijd 2.47.3; km-tijd 1.38.5. Totalisator: winnend 2.30; plaats 1.20, f 1.20, 1.40; gekoopeld 4; cover call 4. Alcmariaprijs. Afstand 1740 m. Prijzen- draverij voor paarden die 400, doch nog geen 1000 hebben gewonnen. 1. Lord Tod- dington (J. van Leeuwen Jr.) tijd 2.43.4; km-tijd 1.32.8; 2. Master van Vredenhof (E. Kruithof) tijd 2.44.8; km-tijd 1.34.7; 3. Nar- ciso (J. Wagenaar) tijd 2.45; km-tijd 1.35.9. Totalisator: winnend' 9.70; plaats 2.40, 3.50, 1.50; gekoppeld 90.40; covercall 12.90. In mcmoriom Teun de Graaf-prijs. Af stand 2020 m. Prfjzendraverjj voor paarden die 1000, doch nog geen 2000 hebben gewonnen. 1. Mc Heny (P. A. Strooper) tijd 3.06.8; km-tijd 1.30.7. 2. Narciso van Zora (J. Wagenaar) tijd 3.06.9; km-tijd 1.29.9; 3. Martine van Axkit (D. Zuidland) tijd 3.08.8; km-tijd 1.31.6. Totalisator: win nend: 7.80; plaats 2.60, 3,90, 5.30; gekoppeld 21.10, covercall 7.80. Grote prijs van Alkmaar. Afstand 2040 m. Prijzen draverij internationaal voor paarden welke 5000 of meer hebben gewonnen. 1. Luxor (W. PI. Geersen) tijd 2.59.9; Ion- tijd 1.28.2; 2. Karei Pluto (P. A. Meinardi) tijd 3.01; km-tijd 1.28.7. 3. Jacob Diamant (J. K. van Gosliga) tijd 3.02; km-tijd 1.30.1. Totalisator: winnend 1.60, plaats f 1.50, 2.50; gekoppeld 8; covercall 4.40. Kortebaandraverij a. 1. Miss A (J. Wage naar) tijd 1.03. 2. Johannes (J. van Leeu wen Jr.) tijd 1.04.2. Totalisator: winnend 1.20, plaats 1.10, 1.20, gekoppeld 5.20, covercall 4,70. i De totale omzet bedroeg 51.830.50. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door J. L. Lodewijks 29) Maar daar heb ik mijn plezier van ge had, zegt Sjoerd. Hij zal op het stuk grond dat kaal komt onder paviljoen Paradis vandaan een aardig dubbel villatje laten zetten, waar de rest van de materialen in wordt verwerkt. Wie weèt, zey'. hij tegen Bart van Dijk, wie weet ga ik oaar nog eens wonen met mijn vrouw als ik de zaak van de hand doe, want ik vind het een aardig dorp, dat dorp van jou. Je kunt dan zeggen dat we van dorp geruild hebben. Bart van Dijk zit in Bergen met een vreemde onrust in het hart. l'ft deze dagen gaat hij vaak naar het stille kerkhof, waar hij met Martha praat om wat op zijn ge mak te .raken. Hij vertelt haar over zijn afscheid van Annelies, die naar Zaltbom- mel is teruggegaan. Hij krijgt het idee dat Martha er om moet glimlachen, omdat ze er alles al van weet. Dat afscheid, het was een enkel woord, een handdruk en een blik. Ik hoop, dat we u eens in Zaltbommel zullen zien, heeft Annelies gezegd, ik zal veel aan u moeten denken. Wei, komt gij eens naar Bergen, ie vondt het daar zo mooi, g'e hebt er nog niet veel van gezien, dat waren zijn woorden met een glimlach. Annelies in Bergen zij past daar in het blonde duin. Zij zou met blote voeten en de wind in het haar langs het strand moeten lopen, bruin en donker tegen het blauw van lucht en water. Hij zou haar hier op zijn terras willen hebben, in een luie stoel met een boek op de schoot, zo zou hij haar willen schilderen. Hij zou haar kunnen schilderen in hon derden houdingen, ook al zou zij er niet zijn. Hij kent haar zonnige lach, "haar lich tende ogen, haar sterke, lenige lichaam ook zonder haar te zien. Hij heeft in zijn ge heugen haar gezicht zoals het was toen zij de waarheid in Niel Verhagen zijn bran dende ogen las. Niel Verhagen die is dezelfde avond nog in zijn wagen weggereden, in razende vaart is hij de nacht ingesuisd, hij heeft niets meer van zich laten horen. Bart van Dijk heeft naderhand de tra gedie in het gemoed van deze jongen beseft, hij heeft begrepen hoe gruwelijk de vro lijke flirts van deze jongeman moesten zijn, die de Don Juan speelde met onles bare dorst, die liefdeswoorden prevelde als een acteur, omdat hij in gezelschap is van een duivel die zijn tol eist, en hem steeds maar voortjaagt van de ene naar de andere. Daar heeft die venijnige tante Jans met haar scherpe tong gezegd waar het op stond, zij heeft in Niel Verhagen zijn ogen gelezen wat er aan de hand was. Zij heeft Niel Verhagen gebrandmerkt de nacht in gestuurd. Sinds Bart van Dijk weer in zijn Bergen terug is, heeft hij het gevoel van nooit meer te zullen schilderen. Hij probeert het iedere dag opnieuw, hij zit uren achtereen te prutsen zonder dat' hij iets verder komt. Er lijkt een draad gebroken tussen zijn hart en zijn handen, hij kan zijn ziel niet meer op het doek krijgen. Als hij zijn werk bekijkt en na enkele minuten een golf van drift over zijn machteloosheid hem bij de keel grijpt, rukt hij het gekaderde doek van de ezel en trapt het met zijn zware schoe nen tot een ruïne van splinters en rafels, hij keilt zijn verven en penselen in een hoek en slaat met een snik en een grauw de deur achter zich dicht dat de ruiten staan te lamenteren. Dan rent hij door de duinwegen naar het strand, er staat een krachtige Westenwind die hoge schuim koppen op het zand smijt. Hij rukt zich de kleren van het lijf, schopt ze op een hoop en steigert het wa ter in, öm die ganse ellende van niets kunnen en niets hebben van zich af te spoelen. In de koele, winderige schemer slaat hij zijn armen om de golven heen, hij rolt met hen om en om, hij knijpt ze fijn en werpt ze achter zich weg, hij vecht met de zee. Tot hij stijf en koud weer op het strand strompelt en zijn kleren met een vloek en een zucht aantrekt over zijn natte leden, die rillen in de koele wind. Hij holt naar huis en stormt buiten adem de trap op naar zijn slaapkamer, waar hij zich in een wollen deken draait en dwars over zijn bed in een diepe, droomloze slaap tuimelt. In de morgen giert de Zuidwester om zijn huis, hij wordt wakker van het klap peren der ramen die hij heeft laten open staan. Zij zwieren open en dicht met jam merend gepiep, alsof ze bang zijn te wor den meegesleurd. Bart van Dijk ziet buiten de zandwolken voorbij jagen, er wervelen razende wolleen langs de grauwe hemel, het spookt er op zee en op het land. Dat is geen weer, zeggen de mensen en zij kruipen achter de tafel met een spijtig gevoel over de verloren dag. Maar Bart van Dijk zegt niet: dat is geen weer. hij vindt dit weer om respect voor te krijgen en gaat er op uit met stevige laarzen aan in een veilige regenjas. Hij wurmt zich vooruit tegen de Zuidwester in, hij gaat dwars over het duin naar het hotel, want Sjoerd zal hem verwachten. Dit is weer om samen zwijgend op stap te gaan, om samen zwijgend tegen de hoogste duinen op te klimmen en te zien hoe die luie, vadsige zee, die hele dagen onder een warme zon op haar rug heeft gelegen, de zweep van de Zuidwester over haar leden krijgt en huilend haar duizend armen uitslaat over het lege strand. In het hotel zijn de gasten nog in diepe slaap. Zij hebben zich vanmorgen een keer omgedraaid toen zij de wind hoorden, zij hebben vandaag een excuus om lang te slapen. Het is geen weer om naar het strand te gaan en bruin te branden. Sjoerd geeft zijn orders uit en schiet in zijn zwarte olie,jas, hij heeft die voor der gelijke gelegenheden aangeschaft. Hij zet een pet op, dat is als een barometer zegt Sjoerd altijd, als ik mijn pet op zet dan kan je er van op aan dat het buiten waait van jewelste. Sjoerd met zijn barometer op. Bart laat zijn haren fladderen in de wind. Zo trekken zij achter elkander de duinen in, de hoogten op, zij gaan naar een kleine tearoom hoog in het duin tegen het strand aan, waar anders achter glazen wanden de oude dametjes en heren met zonnebrillen op en een boek op de schoot het terrasje bevolken. Nu is het leeg en kil, het is alsof de wind met een forse scheut al die dame tjes en heren heeft weggeblazen. Men heeft een prachtig uitzicht hier, men kijkt er recht in de kolkende schuimmassa's, die het strand teisteren. Als de twee op het terrasje aankomen, begint onverhoeds een klaterende regen te vallen, het is alsof een geweldige sluis met een handgreep wagenwijd is openge zet. Van Sjoerd zijn barometer loopt het water in straaltjes voor zijn ogen, hij zet zijn pet achterstevoor om er geen last van te hebben. Zij staan daar mét twee handen geklemd om de balustrade, zij moeten zich stevig vasthouden om niet achteruit te worden gedrukt door de straffe vlagen van de storm. Dat is geen weer, zeggen de badgasten. Bart van Dijk kijkt naar de zee, hij ziet hoe het strand ligt te bidden en sme ken om niet weggegorgeld te worden in de keel van dat grommende, tierende monster. Hij ziet hoe de kletterende golven opstormen tegen de duinen, die verschrikt hun wenkbrauwen van helmgras optrek ken en koppig en dom blijven staan waar zij staan. Daar heeft die zee het even te kwaad gekregen vandaag, zij moet zich eens uit leven. Zij tolt over zichzelf heen, zij wen telt zich als een. dartel paard in de voor jaarswei. Zij gooit honderd benen tegelijk in de lucht, zij is losgeslagen vandaag, (Slot volglfè

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6