Haarlems Dagblad Herman Moerkerk Hij zal echter zijn pogingen na de Haagse conferentie voortzetten Léon Blum, leider der Franse socialisten, overleden ■West-Duitsland en het Saargebied uitgenodigd voor Raad van Europa Weerbericht 64e Jaargang No. 19515 Bureaux: Grote Houtstraat 93. Telefoon Adver tenties en Administratie 10724. 14825. Redactie: 10600. Directie 13082. Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 31 Maart 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 33 cent, per kwartaal ƒ4,25. Franco" per post 4.75 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. en <&prctijtc Tjaariemscije €oucant (3trato 1656) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom EEN TENTOONSTELLING van werken van wijlen de schilder-tekenaar Her man Moerkerk zal vanavond in 1e Kunst handel Leffelaar op de Wagenweg worden geopend. Hij stierf zeven maanden geleden, zeventig jaar oud. Hij stierf vlak nabij de zalen, waarin nu dit werk een deel van zijn grote, levende productie in zijn lange kunstenaars-loopbaan bijeen is gebracht. Velen van u 'hebben hem gekend, want in de naoorlogse jaren is hij onze recensent van beeldende kunst geweest en ook als men hem las leerde men hem kennen. Hij was zo openhartig en hield zo van de na tuur en de mensen en het leven, dat hij dat steeds moest zeggen: als hij schilderde en tekende, maar ook als hij schreef. Hier boven heb ik hem alleen ten aanzien van deze tentoonstelling aangeduid. Maar hij was in waarheid schilder-tekenaar-journa- list. Nu aan hem herinnerd wordt in een kunstzaal moet de krant dit woord eraan toevoegen. Het is voor ons een dankbaar woord, want het zijn niet dan schone herin neringen, die wij aan hem hebben. Hij was een zonnige en een warme natuur. Hij was een vriend. Toen ik hem indertijd gevraagd heb de taak van recensent op zich te nemen heeft hij geaarzeld. ,.Ge weet het: men loopt soms gevaar anderen te kwetsen in hun gevoelens, zonder dat men dat bedoeld heeft. Dat is mijn vrees: Ik wil anderen niet kwetsen." Wij hebben er opnieuw over gesproken. „Men zal u verstaan, vriend," heb ik gezegd. En tenslotte heeft hij het dan toch gedaan. Men heeft hem verstaan en ik weet dat ook dit werk hem lief is geweest. Ons heeft 'het verheugd. Hij wilde de mensen wat geven hij wilde altijd de mensen wat geven en in zijn klare taal moet hij menigeenmeer inzicht gegeven' hebben in die voor velen zo geheimzinnige Kunst. Dat hebben wij dan ook meermalen horen getuigen. Vaak kwam hij ter re dactie: een altijd welkome bezoeker. Een zonnestraal gleed met hem binnen. Dat wij Noqrderlingen niet zo onbevan gen vrolijk kunnen zijn als de Bossenaren uit wier midden hij kwam, dat wij geen Carnavals-g^est verstaan, heeft hem altijd verwonderd. Hij heeft ons willen helpen. Ik geloof dat hij daarom met zoveel geest drift en onbaatzuchtigheid zich zo ingespannen heeft om die levende, beko rende optochten te ontwerpen. Ik moet hun kleur en vreugde geven, heeft hij daarbij gedacht. Het is zijn opvolger dr. Schmidt-Degener die over de tentoonstelling van zijn werk zal schrijven. De leek moge hier getuigen dat hij Herman's liefde voor de mens en voor de natuur overal in herkend heeft, het meest wellicht in zijn tekeningen die hij 'altijd, vaak.'in een onbegrijpelijk-snelle greep van wat hem bekoord of ontroerd had of zijn immer-wakkere humor geraakt, op het papier wierp. Het kon hem invallen een brief met een tekening te beantwoor den: zij 'beviel hem, hij zette haar in kleu ren, pakte haar zorgvuldig in en plotseling werd ge met dit antwoord verrast. Sterk trok het komische hem: anderzijds-is waar wat I^gnri Calker in zijn boek „In het atelier van de schilder" over hem geschre ven heeft: „Hij kent ook het schrijnende wee van de armoede, van tobbers en wrak ken en verhaalt ervan vol ontroering en deernis. Hij kent de Schilderachtige achter buurtjes van Antwerpen even goed als die van Haarlem en Den Bosch en tekent ze met de warmste innigheid." Ge moet niet denken dat Herman Moer kerk' nu die zo vaak ten onrechte veronder stelde lieveling der Fortuin was, wie het zomaar aanwoei in zijn leven. Zulke lieve lingen kent Fortuna niet. Wie bijzondere gaven deelachtig zijn geworden moet altijd hard werken, harder en stugger dan de meesten, om ze tot ontwikkeling te bren gen. Hij moet studeren en beproeven, steeds weer, al lijkt het soms eindeloos. Dat is ook Moerkerk's deel geweest. Hij heeft gans zijn leven door hard gewerkt en er zijn vreugde aan beleefd. Toen hij mij zei dat hij diep in de zestig was, heb ik het niet willen geloven. Ik heb het later móeten gelovfen toen een groot leed zijn oudste zoon viel ten prooi aan een ongeneeslijke ziekte hem trof. Hij is die slag niet te boven gekomen. Hij werkte voort, maar de vreugde was heengegaan uit zijn blik, de veerkracht uit zijn stap. Hij werd moe en klaagde óver pijnen, die aanvankelijk rheu- matisch schenen te zijn. Maai- de oorzaak bleek een andere te wezen en zijn ziekbed, waarop hem toen hij zeventig werd nog de getuigenis van zijn vele vrienden en zijn onderscheiding door H. M. de Koningin werd gebracht, werd zijn laatste. Het was zwaar en langdurig. Tot het bericht kwam dat de zonnige Zuiderling in het Noorden was heengegaan. Ik weet niet wie het geschreven heeft, wat gedrukt stond op de rouwkaart die ter andere zijde zijn portret droeg, in zwarte omlijning. Wie het geschreven heeft wat stond onder de woorden: Gedenk in Uw godvruchtige gebeden Herman Moerkerk. Maar het worde hier, op dezg dag van her denking, overgeschreven: „De overledene deze vriend van allen die een kunste naar was bij de gratie Gods. moet welge vallig geweest zijn aan Gods hart. omdat hij, als onze Heer, de mensen heeft lief gehad. Hij heeft zijn vréugde beleefd aan Gods schone Schepping, maar boven alles aan de mensen, en onder hen aan de een- voudigen van hart. Zoals het oog des Heren mild en zachtmoedig was voor de armen en zwakken, zo heeft hij zonder bezeren, zo- der spot, zonder ironie en zonder enige scherpte, als een eeuwige optimist, de men sen op zijn doeken vereeuwigd met al hun schilderachtige 'eigenaardigheden, waarvan hij het vaak rauwe uiterlijk wist te tempe ren door het verborgen licht hunner zielen. Zijn werk heeft ons altijd beter gemaakt, omdat hij zijn drievoudige roeping van mens, kunstenaar en Christen als vanzelf tot een levenseenheid wist te maken. Het moet hem zwaai- gevallen zijn het oog te sluiten voor de schoonheid dezer aarde. Moge de goede God hem alree de onbe schrijfelijke visioenen des hemels geopend hebben." Ik denk dat velen de tentoonstelling van zijn wei-k zullen gaan zien. R. P. Duke Ellington naar ons land Er worden onderhandelingen gevoerd om het beroemde jazz-orkest van Duke Elling ton, bestaande uit twintig musici, dat de volgende week in Parijs een begin maakt met een tournée door de hoofdsteden van West-Europa, ook in ons land te laten op treden. Waarschijnlijk zal dit medio April twee keer geschieden, namelijk in Amster dam en 's Gravenhage. Devèze niet geslaagd Protest van Katholieke zijde Op een persconferentie heeft de Belgi sche liberale kabinetsformateur Albert Devèze de journalisten Donderdagmiddag medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is een formule te vinden, die aannemelijk was voor de drie politieke partijen ter op lossing van de Koningskwestie in nationale De oplossing, die Devèze voorstond, was bijeenroepen van de Kamers in gemeen schappelijke vergadering ter opheffing van het regentschap, de terugkeer van de Ko ning en de troonrede voor het parlement. Hierna had de vorst in het belang van de sociale orde en de eenheid in het land moeten aftreden ten gunste van zijn zoon Boudewijn. Dit voorstel is, aldus Devèze, echter afgestuit op de onverzoenlijke hou ding der C.V.P. Onder deze omstandighe den was Devèze van plan geweest de prins-regent te verzoeken hem te ontslaan van zijn opdracht. Daar het bestuur van de liberale partij evenwel de wens heeft uitgesproken dat hij zich in verbinding zou stellen met de Koning om deze ver slag uit te brengen over zijn onderhande lingen met vertegenwoordigers van het economische en sociale leven in België, heeft de prins-regent hem verzocht zijn taak na de conferentie van Den Haag vóórt te zetten. Met betrekking tot een eventuele ont binding van het parlement verklaarde, de heer Devèze nog, dat hij in de loop van zijn besprekingen de overtuiging had ge kregen, dat hierdoor geen enkele wijziging in de problemen zou worden gebracht. De partijen zijn verdeeld over de opportuni teit van een ontbinding der Kamers en op deze basis had ik niet de politieke steun kunnen krijgen van een regering, die voor het parlement had kunnen verschijnen. In politieke kringen te Brussel heeft het aanblijven van Devèze als kabinetsforma teur enige verbazing gewekt, aangezien men er in het algemeen rekening mede hield, dat hij zijn taak definitief zou op geven. De besprekingen die hij heeft ge voerd in het bestuur der liberale partij blijken hem evenwel van gedachten te hebben doen veranderen. Men onthoudt zich in dit stadium nog van commentaar op de nieuw, geschapen situatie en wacht af wat het antwoord van Koning Leopold zal zijn op het verzoek van Devèze om audiëntie. In kringen van de Belgische Christelijke Volkspartij toont men zich in het alge- Kolen bonvrij met ingang van 1 Mei De minister van Economische Zaken heeft besloten de distributie en de rantsoenering van vaste brandstoffen voor huisbrand en kleine industrie met ingang van 1 Mei 1950 te doen eindigen. Dit houdt in, dat bij aankoop van brand stoffen van deze datum af geen bonnen of vergunningen meer nodig zijn, omdat de huisbrandpositie thans over het geheel ge nomen voldoende ruimte laat, om een nor male behoefte van de bevolking te dekken. Het „ligt voorlopig niet in de bedoeling de prijzen vrij te laten. Oost-Duitse liberalen werden ziek van partij-programma Na de bekendmaking van het besluit van het bestuur van de Oost-Duitse liberaal- democratische partij, om adhaesie te betui gen aan een gemeenschappelijk programma, waarmede alle Oost-Duitse partijen aan de op 15 October in de Sovjet-zóne van Duits land te houden verkiezingen zullen deel nemen, hebben leden, die in verschillende delen van Oost-Duitsland hoge regerings functies bekleedden, voor het lidmaatschap van de partij bedankt. Zo is dr. Rheinhold Uhle, Saksisch minis ter van Landbouw, afgetreden, terwijl dr. Erich Damerpw zijn functie van partijvoor zitter in Saksen-Anhalt heeft opgegeven. Zes andere vooraanstaande leden der libe raal-democratische partij in Saksen-Anhalt hebben bedankt als leden van het parle ment van deze staat, terwijl zij ook hun partijfuncties hebben neergelegd. Het hoofdbestuur van de Oost-Duitse liberaal-democratische partij heeft een of ficiële verklaring uitgegeven, waarin wordt gezegd dat het overgrote deel der betrok kenen om „gezondheidsredenen" is afge treden. meen zeer gebelgd over het feit, dat de heer Devèze naar Den Haag vertrekt, zon der dat hij er in geslaagd zal zijn een re gering te vormen. Het katholieke blad „De Standaard" weet in dit verband te berichten, dat de voorzitter van de C.V.P., baron Van der Straten-Waillet, uit eigen beweging naar de heer Devèze is gegaan om uitdrukking te geven aan de ontevredenheid, die in katholieke kringen heerst over de gang van zaken. Baron Van der Straten-Waillet zou hebben verklaard, dat het in strijd is met de traditie dat er niets aan de re geringscrisis wordt gedaan in de drie da gen, die de heer Devèze in Nederland zal doorbrengen, De voorzitter van de C.V.P. zou hebben gezegd, dat de C.V.P. de crisis zo snel mogelijk wenst te zien eindigen. N.S.B.'ers hielpen de Duitsers bij de inval in Nederland Tegen de voortvluchtige Haarlemmer M. van H. levenslang geëist Drie voormalige N.S.B.'ers, aan wie ten laste was gelegd dat zij de Duitsers hadden geholpen bij de opmars naar de Nederland se grens op 9 en 10 Mei 1940. hadden zich voor de Bijzondere Strafkamer van de Utrechtse rechtbank te verantwoorden. Het waren de Haarlemmer M. v. H., de uit Düs- seldorf afkomstige H. E. en de Leidenaar J. D. Zij hadden begin 1940 in Duitsland een militaire opleiding gekregen voor de inval in Nederland. Met ongeveer 150 an dere N.S.B.'ers namen zij deel aan de op mars der Duitsers tegen Nederland in de nacht van 9 op 10 Mei 1940, zoals zij ter zitting toegaven. Van H. had een belangrijk aandeel gehad in de overval op de spoor wegbrug bij Gennep. Tegen Van H„ die voortvluchtig is, eiste de officier van justitie levenslange gevan genisstraf, tegen E. 20 jaar en tegen D. 16 jaar met aftrek. De.uitspraak werd bepaald op 7 April. „Hi| was een groot man" (Maurice Schuman) PARIJS, (Reifler). Léon Blum, de leider der Franse socialisten, is Donderdag in de leeftijd van 78 jaar overleden. Blum werd in Mei van het vorig jaar ernstig ziek en heeft twee operaties onder gaan. Hij leed aan aderontsteking. Blum was een vooraanstaand rechtsge leerde, journalist en politicus. Hij was de eerste Joodse en de eerste socialistische premier van Frankrijk. Drie maal is hij premier geweest. De gematigden in Frank rijk noemden hem „de rijke leider van de arme socialisten". Gedurende de oorlog is hij te Vichy berecht en door de Duitsers gevangen gezet. Blum is geheel onverwacht overleden in zijn landhuis buiten Parijs. De laatste tijd leefde hij teruggetrokken, alleen schreef hij nog dikwijls in het blad van de socialis tische partij. Léon Blum, die drie maal minister-presi dent van Frankrijk is geweest, heeft jareri met de volle inzet van zijn persoonlijkheid voor de zaak van het socialisme gevochten. Met zijn blad „Populaire" achter zich had hij de leiding van de socialisten in de Nationale Vergadering. Als partijleider en heftig tegenstander van het Bolsjewisme verzette hij zich reso luut tegen een coalitie-regering, maar in 1936 kwam hij door de omstandigheden, voortvloeiend uit het Stavisky-schandaal van 1934, aan het hoofd van een „Volks- fronf'-regering, waar hij geen vertrouwen in had. Na de overrompeling van Frank rijk en de vorming van de regering-Pétain werd Blum in Februari 1S42 als „oorlogs misdadiger" berecht. Evenals andere voor aanstaande Franse leiders werd hij er van beschuldigd te weinig op oorlog voorbereid te zijn geweest. Hij bevond zich nog in de gevangenis, toen de' Duitsers de demarcatie lijn overtrokken. Zij brachten hem naar een Duits concentratiekamp. De bejaarde staatsman vertoefde achtereenvolgens in acht concentratiekampen, waaronder Da chau, voordat hij in Mei 1945 door de ge allieerde legers uit een kamp in Noord- Italië werd bevrijd. In 1946 door het Franse kabinet tot buitengewoon ambassadeur be noemd om financiële en economische mis sies in het buitenland op zich te nemen, be werkstelligde hij door onderhandelingen te Washington een lening voor Frankrijk. In December 1946 werd Blum voor de derde maal minister-president van Frank rijk, doch een slechte gezondheid noopte hem in Januari 1947 af te treden. In November 1947 kreeg Blum in de Nationale Vergadering tien stemmen te weinig om voor de vierde maal premier te worden. Rouw in Frankrijk De Franse president, Vincent Auriol, is onmiddellijk naar Blums buitenhuis gegaan toen hij van het overlijden hoorde. Léon Jouhaux, algemeen secretaris van de niet-communistische vakbond „Force Ouvrière" en hoofd van het Wereldverbond van vrije vakverenigingen, zei: „Ik be treur het heengaan van een patriot en een verlicht staatsman, die veel heeft bijgedra gen tot de sociale hervormingen, in Frank rijk". In hotel De Witte Brug in Scheveningen recipieerden gisteravond de stafchefs van het Atlantische pact. - Op de foto van links naar rechts: de Britse ambassadeur Sir Philip Nicholls, de Amerikaanse 7"ninister van Defensie Johnsm, minister-president dr. Drees, minister Schokking en de Amerikaanse stafchef generaal Omar Bradley. Léon Blum Maurice Schuman, fractieleider van de M.R.P. in de Nationale Vergadering, zeide: „Ik heb mijn beste vriend verloren. Hij was een groot man". De plotselinge dood van Blum heeft de Franse socialistische partij beroofd van haar prominente leider en de Franse lite ratuur van een criticus van naam. Blum is tweemaal getrouwd geweest. Zijn tweede vrouw vergezelde hem toen hij in Duitsland geïnterneerd werd. Alle vooraanstaande figuren van de Franse politieke wereld hebben een bezoek gebracht aan het sterfhuis. Mevrouw Blum deelde hun mede, dat haar echtgenoot na de lunch begonnen was met het schrijven van een artikel voor de „Populaire". Niet lang daarna verklaarde hij, zich niet goed te voelen. Veertig minuten later stierf hij. Het Italiaanse parlement onderbrak Don derdagavond zijn zitting vijf minuten ten teken van rouw over de dood van Blum. Het minister-comité te Straatsburg schorste de vergadering een half uur. In de Franse Nationale Vergadering ver klaarde voorzitter Herriot met een van ont roering trillende stem: ,.De dood van Léon Blum is een verschrikkelijk verlies voor Frankrijk, voor de republiek, voor de den kende mensheid, voor de internationale samenwerking. Hij was een groot demo craat, die gevangenschap en verbanning heeft gekend". Premier Bidaült verklaarde dat zij, die hem gekend hadden, hem zeer lief hadden. Hij bracht hulde aan „een man, die zijn leven aan één ideaal heeft gewijd". Nederlandse deelneming 's-GRAVENHAGE, 30 Maart. - Diep ge troffen door het overlijden van de Franse socialistische staatsman Léon Blum zeide minister-president dr W. Drees heden avond: „Ik heb de grootste bewondering voor deze man, die zo vele lange jaren een strijder voor het socialisme is geweest en die bovendien zo breed van opvatting was". In het 'bijzonder had dr. Dreés waardering voor de manier, waarop wijlen Blum ge streefd heeft naar evenwichtige regeringen en naar bescherming van de democratie in Frankrijk. „Ik heb Léon Blum in Frankrijk tijdens een internationale conferentie in oorlogs tijd. kort voordat Nederland overrompeld werd, ontmoet", aldus dr. Drees. „Daar heb ik hem leren bewonderen om zijn grote en zijn diepgaande' kennis van waarlijk socialistische grondbeginselen. Tijdens de oorlog heb ik steeds grote waardering ge had voor zijn moed en zijn vasthoudend heid aan de socialistische principes onder de moeilijkste omstandigheden. Zijn dood is een groot verlies voor het internationale socialisme en voor Frankrijk" aldus de mi nister-president dr. Drees. Ook de fractieleider van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, jhr. mr, M. van der Goes van Naters was zeer geroerd door het verscheiden van Léon Blum. „Léon Blum was een uitermate vrijzin nig denker en staatsrechtgeleerde. Hij heeft goede boeken over de hervorming van staatsrecht en regeringen het licht doen zien. Wij zullen in hpm een man van emotie en gevoel missen. Benden opereren op de Philippijnen „Voor maatschappelijke orde" wordt geplunderd en gemoord Groepen „dissidenten", waarvan sommige duizend man sterk, zouden zijn, hebben een tiental stadjes ten Noorden en ten Zuiden van Manilla op het eiland Luzon (Philip pijnen) geplunderd en in brand gestoken, aldus berichten, die te Manilla worden ontvangen. Twintig personen werden gedood en vijf tig gewond, aldus deze berichten. Volgens de Manillese dagbladen zijn de aanvallen uitgevoerd door leden van de „Huks", een beweging van onafhankelijke linkse guerilla-strijders, welke in 1942 ae strijd tegen de Japanners aanbond en die door de Amerikanen werd erkend, toen deze de Japanners in midden-Luzon bestreden (de naam „Huks" is afgeleid van Hukbong Ba jan Laban Sa Hapon", hetgeen ongeveer betekent „door het volk gevormd anti-Japans leger"). Na afloop van de oorlog weigerden de ..huks" de wapens neer te leggen. Zij ver klaarden te zullen doorvechten voor „maat schappelijke rechtvaardigheid en hervor mingen op landbouwkundig gebied". De aanvallen, die zij thans hebben gedaan, zouden zijn ondernomen in verband met het achtjarige bestaan van de organisatie. Bij de botsingen zijn verscheidene politie mannen gedood. Te Tanaoean, nabij de haven Batangas, werd gedurende twee uur tussen „huks" en de politie gevochten. 200 huizen en winkels werden door de opstan delingen geplunderd en in brand gestoken. Alle woningen aan het marktplein van de stad gingen in vlammen op. Het aan de hoofdweg naar Manilla ge legen Mabalcat werd door drie honderd op standelingen aangevallen. Zij schoten de dochter van een sergeant der politie neer en staken tien huizen in brand. In de nabijheid van de plaats Mexico viel politie in een hinderlaag van de „huks". Een kapitein van politie werd gedood. Duizend „hulcs"-leden bezetten geduren de drie uur de stad San Pablo. Zij sneden de radio- en telefoonverbindingen af en plunderden de winkels. Aan de plunderin gen werd ook door vrouwelijke leden van de „huks" deelgenomen. Het woord is aan Fliègende Blatter: De muren hebben oren. Soms hebben ook de oren muren. Aanbod aan crediteuren van L.V.V.S. nietig verklaard Raad voor het Rechtsherstel beslist ten gunste van appèl- lahten De afdeling rechtspraak van de Raad voor het rechtsherstel heeft uitspraak ge daan in de zaal? vtm de heren Vis en Po lak, die een bezwaarschrift hadden inge- diènd tegen een voorstel van de „Liqui datie van Verwaltung Sarphatistraat". Dit voorstel komt neer ftp een uitkering van 70 aan crediteuren, met de aanvaarding van welk voorste! de crediteuren van alle overige vorderingen afstand moeten doen. De Raad voor het rechtsherstel heeft appellanten ontvankelijk verklaard in hun beroep-en in hun vorderingen. De Raad heeft met terugwerkende kracht het be sluit van het Beheersinstituut, waarvan beroep, vernietigd eveuals (met terug werkende ki-acht tot 12 Januari 1950) het aanbod van dc beheerders-vereffenaars van „Liquidatie van Verwaltung Sarphati straat" en de overige beslissingen van die beheerders-vereffenaars en het Beheers instituut. Alle uitvoering, aan dat aanbod reeds gegeven ot' alsnog te geven,, wordt nietig verklaard. De Raad voor Rechtsherstel heeft be volen, dat onverwijld wordt overgegaan tot verificatie van alle bij de beheerders vereffenaars ingediende schuldvorderin gen, waarna terstond moet worden over gegaan tot een uitkering aan de erkende schuldeisers'tot een 20 hoog mogelijk per centage hunner vorderingen. Binnen twee maanden na deze uitspraak moet aan de schuldeisers de beslissing no pens dat percentage bekend worden ge maakt. Het Nederlandse Beheersinstituut is ver oordeeld in de kosten van het geding. „Duitsland stelde geen eisen, docii slechts vragen" STRAATSBURG, (Reuter). Het mi nisterscomité van de Raad van Europa heeft Donderdag besloten West-Duitsland en het Saargebied uit te nodigen toe te treden tot de Raad van Europa als toege voegde leden. De uitnodigingen zijn heden verstuurd. Duitsland zal ze via de drie Hoge Commis sarissen en het Saargebied via de Franse regering ontvangen, zo verklaarde de Franse minister van Buitenlandse Zaken. Schuman, na afloop van de vergadering van Donderdag. Er zijn geen voorwaarden verbonden aan de invitaties, behalve de aanvaarding van het statuut van de Raad en de bereid heid, de bepalingen ervan goed te keuren en na te leven. Volgens artikel drie van het statuut, zo deelde Schuman journalisten mede, zou toelating van volwaardige leden van de raad volledige souvereiniteit vooronder- steUen, die West-Duitsland noch de Saar op het ogenblik bezitten. Schuman sprak voorts de wens uit on- .officieel de indruk te willen wegnemen, dat Adenauer voorwaarden zou hebben Generaal Omar Bradley maant tot sterkte In zijn kamer in hotel de Witte Brug te 's-Gravenhage ontmoeten wij generaal Omar Bradley, chef van het comité van staven in de Verenigde Staten en voor zitter van het militair comité van de At lantische verdedigingsorganisatie. Hij vertelt ons van zijn bezoek aan ons land, los van de conferentie over het At lantisch pact. Het is het eerste bezoek aan. Nederland, al is hij er eigenlijk tijdens de oorlog al even geweest. Dat was in het Zuiden, toen de frontlijn van het 9de Ame rikaanse leger door Limburg liep en gene raal Simpson zijn hoofdkwartier in Maas tricht had. Zondag maakte hij een tocht door Noord holland en gebruikte hij de lunch in Hoorn. Hij kwam ook even door Amsterdam. Maandag was hij in Soestdijk, waar hij door Koningin Juliana en Prins Bernhard werd ontvangen. Het gesprek komt op militaire aange legenheden. Kans op een oorlog? Generaal Bradley hoopt nog altijd, dat er iets zal gebeuren, dat de houding van de Russen zal doen veranderen. Hij moet toegeven, dat er altijd een kans op oorlog is, zolang die hou ding niet wordt veranderd. Maar hij is optimistisch gestemd ten aanzien van de vrede, zolang wij sterk blijven. „Juist als wij niet sterk blijven in onze gezamenlijke verdediging, dan is er veel meer kans op een oorlog," aldus de Amerikaanse gene raal. De organisatie van de 12 landen in het Atlantisch pact en hun gezamenlijke ver dediging zullen indruk maken op de wereld, aldus generaal Bradley. „Ik ben van mer.ing dat deze organisatie allereerst een orgaan is tot het handhaven van de vrede, dus tot het tegengaan van de oorlog. Door deze or ganisatie en een sterke verdediging, zal men de kansen op vrede verbeteren." „Maar zal die organisatie een bezetting kunnen verhinderen," zo wordt hem ge vraagd. „Door de samenwerking van de 12 landen en het realiseren van de gezamen lijke verdediging, zoals die'thans wordt opgezet, zullen wij sterk zijn. Door die sterkte kunnen wij een bezetting van een land verhinderen," aldus generaal' Omar Bradley. vastgeknoopt aan het lidmaatschap van West-Duitsland in zijn onlangs aan de drie Hoge Commissarissen gezonden schrijven. Zijn drie punten waren geen voorwaarden doch vragen, waarop thans antwoord was gegeven, aldus Schuman. „Het is thans aan West-Duitsland om te beslissen of de uit nodiging van de Raad van Europa aan vaardbaar wordt". Het ministerscomité besprak Donderdag eveneens zijn betrekking tot de consulta tieve vergadering. Men was het er over eens, zo verklaarde Schuman. dat er een gebrek was aan contact tussen de twee or ganen en deze situatie diende te worden verbeterd. De ministers bestudeerden de verschil lende voorstellen, die door de commissies van de Assemblee en het secretariaat van de riiad te dezer zake waren ingediend en besloten enige leden van het ministers comité voor het onderhouden van perma nent contact met de consultatieve verga dering aan te wijzen. De West-Duitse kanselier, dr. Konrad Adenauer, verklaarde Donderdagavond, dat hij de tekst van het besluit van het rainisterscomiié wilde bestuderen en leden van de politieke partijen over hun houding wilde raadplegen alvorens enig besluit te nemen over de aanvaarding van de uitno- ging aan West-Duitsland om als toege voegd lid tot de Raad van Europa toe te treden. Nader is verklaard, dat de kwestie Vrij dag op een kabinetsvergadering ?ou wor den overwogen. In regeringskringen te Bonn zeide men, dat er enige tijd zou moeten verlopen voor dat de officiële uitnodiging de regering zou bereiken. Er kon derhalve geen onmid dellijke beslissing worden verwacht. Rcynaud -wil Europese verkiezingen Aan een diner, dat de Amerikaanse com missie voor een verenigd Europa te zijner ere te New York heeft gegeven, verklaarde de Franse oud-premier Reynaud. dat er in Europa verkiezingen voor de Straatsburgse Assemblee moeten worden gehouden „om de volken van de afzonderlijke Europese naties bewust te maken van het gevaar, dat hén alle bedreigt". Hij verklaarde zich tevens voorstander van een Atlantische unie, doch Europa zou eerst „op economisch gebied hiertoe waar dig" moeten worden. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwaar bewolkt met voornamelijk in het Noorder. van het land plaatselijk wat lichte regen of motregen. Matige en langs de Waddenkust krachtige .Westelijke wind. Vannacht zachter, overdag ongeveer dezelfde tempera tuur als vandaag 1 April: 6.16 uur. onder 19.13 uur 17.32 uur. onder 5.55 uur Zon op Maan op Hoog en laag water in IJmuidcn Vrydag 31 Maart: Hoog water: 1.56 en 14.16 uur. Laag water: 9.44 en 22.13 uur. Zaterdag I April: Hoog water: 2.41 en 14.59 iiur. Laag water: 10.35 en 23.01 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1