Haarlems Dagblad Verwondering Koning Leopold wil Devèze ontvangen doch: „Geen nieuwe raadplegi mgen De Raad van ministers te Straatsburg handelde urgente kwestie af Ontwikkeling van West-Duitsland voltrekt zich niet in vrijheid en zelfstandigheid „Duitslands deelneming is onontbeerlijk, doch het kan geen voorwaarden stellen'' 64e Jaargang No. 19516 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 1 April 1950 cn Oprcttitc 'igaatlctuQrtjc <£outant (Strata 165-6) Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per weck 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom PROF. PAUL ELLIOTT is een Ameri kaanse atoom-geleerde", zoals dat tegenwoordig genoemd wordt. Hij neeft on langs verklaard.dat als verscheidene water stof-atoombommen hoog in de lucht tegelijk tot ontploffing werden gebracht, er een wijziging in de seizoenen zou kunnen komen. De winter zou langer en de zomer korter kunnen worden. Misschien heeft het u gehinderd dat juist dit geopperd is cn niet hei omgekeerde. Maar daar moet gij u niet over verbazen: het omgekeerde is on getwijfeld niet te bereiken en zijn de atoom geleerden er soms om ons het leven te ver aangenamen? Integendeel. Dat is toch wel duidelijk genoeg. Nu dan. Het jaar zou ook tot 370 dagen verlengd kunnen worden. Hier kunt ge de vraag stellen, welke be hoefte daaraan bestaat, maar dat is geen slimme vraag. Het feit alleen dat de weten schap van prol'. Paul Elliott 'het mogelijk zou maken, hel jaar met vijf dagen te ver lengen. is van belang. Een»korte toelichting zegt: De beweging van de Aarde om de zon ën de rotatiesnelheid zijn namelijk afhan kelijk van de hoeveelheid energie, die de Aarde van de zon ontvangt door ontploffing van waterstof, te weten ongeveer vier pond pér seconde. Door een kunstmatige water slof-ontploffing zou dus de beweging der Aarde gewijzigd kunnen worden. Is er niet meer reden om zich ongerust te maken over de gedachten, die in de eenzijdig werkende breinen der atoom geleerden opkomen en over de experimen ten, die zij wellicht zullen ondernemen, dan over een veronderstelde derde wereldoor log? Onlangs heeft een Amerikaanse jour nalist aan een ander licht der atoom-weten schap, dr. Urey, de vraag gesteld of bij zekere ontploffings-proeven niet de „ket tingreactie" zou kunnen volgen, die het leven op Aarde geheel of grotendeels zou vernietigen. Een Amerikaans tijdschrift deelde mede, dat. dr. Urey hierop geant woord had dat er geen reden is om zich hierover bezorgd te maken, omdat de Aarde maai- zo'n kleine planeet is. Met andere woorden: „Maak u geen zorgen over het heelal, dat blijft toch bestaan en zal dat kléine planeetje nauwelijks missen." Men zal moeten toegeven dat dit een opvatting is, die getuigt van „wijde bliek" en bereid heid tot zelfopoffering. Maar ook van ge latenheid bij opoffering van tweeduizend millioen anderen. Misschien hebben enigen van hen sindsdien getracht, dr. Urey tot het besef te brengen dat er ook nog andere overwegingen dan die van zijn wetenschap pelijk inzicht bestaan. In elk geval zijn die hem nu bekend, want zij nadere ver klaring, die Reuter later uit Columbus sein de (dat is een Amerikaanse stad) geeft blijk van ontwaken uit een droom. „Doodsbe nauwd ben ik voor de waterstof-bom", al dus bekende dr. Harold Urey, natuurkun dige, die een belangrijke aandeel in de ont wikkeling van de bom heeft gehad, in een interview. „Soms denk ik, dat bidden de enige uitweg is. Ik wilde dat ik rechtstreeks toegang had tot de Allerhoogste om Hem raad te vragen." Misschien betekent dit dat hij op weg is naar een ontdekking, die talloze mensen vóór hem hebben gedaan en die Wijsheid geldt. Maar hij denkt het nog maar „soms". Zou zulk een kans ook bestaan voor dr. Hans Bethe? Deze,- evenzeer aangeduid als Amerikaan (ofschoon zijn voornaam doet vermoeden dal hij het nog maar kort is) en eveneens atoombom-maker, heeft ook zijn afschuw over de waterstof-bom uilgespro ken, .nadat hij al jaren aan bommen ge werkt had. -Hij heeft gezegd dat de H-bom geen oorlogswapen is, omdat men er niet voldoende militaire doelen, maar alleen bevolkingen mee vernietigen kan. (Hetgeen eerder is geschied,) Hij heeft, aan het hoofd van twaalf collega's, gewaarschuwd dat men het ding nooit gebruiken moet en ten slotte medegedeeld dat hij doorgaat met eraan te werken, omdat president Truman zulks bevolen heeft. Hetgeen ik niet begrijp is de levenshou ding van deze mensen. En ook niet die van hun vakgenoten, die hetzelfde bedrijf in Rusland uitoefenen. Dat laatstgenoemden zich in zwijgen hullen en de wereld de sen sationele verklaringen onthouden, waarin hun Amerikaanse collega's uitmunten is ongetwijfeld alleen te danken aan een be vel van Moskou cn raakt de hoofdzaak niet. Zij maken immers, evenals de Amerikanen, bommen. Achten al deze mensen zich daar toe gerechtigd zonder zich de vraag te stel len of zij wellicht:, aan de grens der mense lijke wetenschap, trachten door te dringen in dat Geweldige Onbekende dat niet voor menselijk weten bestemd is? Menen zij, dat men op groncl van een „ideologie" het be staan van de Mensheid op bet spel mag zetten? Of dat dit te verdedigen is met het begrip Wetenschap? Ik begrijp dat niet en ben ervan over tuigd dat tallozen met mij het evenmin be grijpen. Wie zijn deze mensen en wat dur ven zij wel aan? Hoe is het mogelijk dat men in een zo verwarde en slecht-bestuur- de wereld als waarin wij leven helse werk tuigen durft vervaardigen, waarvan men de uitwerking zelfs niet schatten kan, maar waarmee men niettemin maar experimen- ten neemt (zoals op het eiland Bikini en in Rusland), terwijl men weet dat de mens heid zulke middelen niet mogen worden toevertrouwd? Wellicht zouden anderen een poging kun nen doen om hun allen duidelijk te maken, dat de gevolgen van hun arbeid mede voor hun verantwoording zullen zijn en dat zij zich daar niet aan kunnen onttrekken door ertegen te waarschuwen en daarna weer aoor te.werken of door te verklaren dat zij „soms" denken dat bidden de enige uit weg is. Worden zulke pogingen, behalve in een enkel geval, wel eens gedaan? Blijk baar niet. R. P. TERUGBETALING VAN KOSTEN WEGENS ONVRIJWILLIG VERBLIJF IN HET BUITENLAND. Het lid van de Tweede Kamer jkvr. IVittewaall van Stoetwegen (C.H.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of het waar is dat vanwege het ministerie van Binnenlandse Zaken thans, vijf jaar na cle bevrijding, van diegenen die tijdens de oorlog voor de bezetter naar het buitenland hebben moeten vluchten, terugbetaling wordt verlangd van de kos ten welke aan hun onvrijwillig verblijf buitenlands waren verbonden, tot het no minaal bedrag van de in rekening gebrach te kosten, zonder dat daarbij acht wordt geslagen op de draagkracht van de be trokkenen. Verbittering in de Liberale partij Het secretariaat van Koning Leopold deelt volgens ANP mede, dat, „daar mi nister Devèze verzocht heeft Maandag of Dinsdag door de Koning te worden ont vangen, teneinde hem op de hoogte te stel len van de conclusies, getrokken uit zijn raadplegingen en onderhandelingen als regeringsformateur", de Koning op dit ver zoek zal ingaan. Verder wordt nog meegedeeld, dat de .Koning, daar hij „cloor zijn verklaring' aan cle voorzitters van de Kamers zijn stand punt heeft bekend gemaakt, op het ogen blik niet overweegt te Pregny tot nieuwe raadpleging over te gaan". Devèze zal Maandag naar Pregny gaan. In politieke kringen te-Brussel legt men het antwoord van Koning Leopold op het verzoek van Devèze over het algemeen zo uit, dat hieruit blijkt, dat de vorst voor nemens is zich strikt le houden aan zijn verklaring van 16 Maart dat zonder ver wijl de Kamers bijeen geroepen dienen te worden om een einde te maken aan de wet op het regentschap. In deze kringen meent men te weten, dat Devèze de Koning heeft voorgesteld tegelijk met hem ook enige andere politici te horen, onder wie Lilar en Max Leo Gérard, personen die de zaak van de Koning steeds toegedaan zijn geweest. Uit het antwoord van de Koning' blijkt echter duidelijk, dat Koning Leopold geen delegatie meer wenst te ontvangen en slechts aan Devèze audiëntie zal verlenen. Men verwacht le Brussel niet, dat na het onderhoud tussen cle Koning en Devèze een communiqué zal worden uitgegeven. Men is over het algemeen van oordeel dat, nu de Koning duidelijk heeft te verstaan gegeven, dat hij zijn standpunt niet wenst te wijzi gen, uit het onderhoud tussen de vorst en de kabinetsformateur geen enkel element zal voortkomen, dat in staat zal stellen de regeringscrisis in nationale zin op te lossen. Naar „Lc Soir" schrijft, heeft het ant woord van de Koning vooral in liberale kringen verbittering gewekt. Volgens het blad verwachtte -men in de liberale partij, dat haar pogingen cm tot een verzoening te geraken op hun juiste waarde zouden worden geschat. „Het is duidelijk", zo ver klaart men in deze kringen, „dat het land zich in een chaos zonder weerga bevindt en wij hadden gehoopt, dat het initiatief van mensen van goede wil goed ontvangen zou worden. Dit is ongelukkigerwijze niet het geval geweest". Devèze heeft de Koning verzocht ook een delegatie van drie vooraanstaande libe ralen te ontvangen. De secretaris van Ko ning Leopold, Pirenne. zeide in een brief, welke Vrijdagavond werd gepubliceerd, dat de Koning Devèze alleen zou ontvangen. Het onderhoud zou, aldus het schrijven, „strikt vertrouwelijk" zijn en er zou geen communiqué worden uitgegeven. Agende voor de Veiligheidsraad voorgesteld Volgens de New York Times heeft Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, voorge steld, dat de volgende problemen door de voorgestelde speciale bijeenkomst van de Veiligheidsraad zullen worden besproken. 1. China, met inbegrip van de kwestie der Chinese vertegenwoordiging. 2. De atoomenergie en de vraagstukken van de atoom- en de waterstofbom. 3. Vermindering van de toegelaten wa penen. 4. Toelating van nieuwe leden tot de UNO. 5. Vorming van een internationale politiemacht. 6. Plannen voor het houden van perio dieke bijeenkomsten van de Veiligheids raad, welke worden bijgewoond door cle ministers van Buitenlandse Zaken of de regeringshoofden. Tien kloosterlingen staan terecht in Praag PRAAG 31 Maart. (Reuter). Te Praag is het proces begonnen tegen tien Rooms- katholielce orde-geestelijken, die er van beschuldigd worden de bevolking tegen de slaat te hebben opgezet en communisten met excommunicatie te hebben bedreigd, waardoor zij de wet op de bescherming van de staal hadden overtreden. Westelijke correspondenten werden niet tot de gerechtszaal toegelaten. Radio Praag meldt, dat Aug us tin Ma- chalka, abt van een. klooster te Nova Rise in Moravië, heeft bekend, dat hij zich aan legen de staat gerichte activiteit had schul dig gemaakt. De tien katholieke geestelijken, clie vol gens het- officiële Tsjochoslowaakse pers bureau Ceteka worden beschuldigd van „spionnage in dienst van het Vaticaan, dat zich direct na afloop van de oorlog met het Amerikaanse imperialisme heeft verbonden en van samenzwering tegen de Tjechoslowaakse staat, het verbergen van kerkschatten, het organiseren van fluis tercampagnes tegen de staat en het ver bergen van wapens van Amerikaanse en Duitse oorsprong in kloosters", behoren tot vijf verschillende orden der R.K. kerk, namelijk die der Fransciscanen, Domini canen, Redemptoristen, Jezuieten en Pre- monstratensers. Drie van de tien beklaagden zijn abten, die volgens Ceteka met bisschoppelijke be voegdheid zijn bekleed. Ontwerp-garantiewet voor militairen van het K.N.I.L. Er is een garantie wet voor militairen van het K.N.I.L. in ontwerp gereed gekomen. Zodra de ministers, die thans nog de unie conferentie in Djakarta bijwonen, in Ne derland zijn teruggekeerd, zal het ontwerp in de ministerraad worden besproken. Dit ontwerp komt in grote lijnen overeen met het ontwerp van de garantiewet voor het civiele personeel in Indonesië. Vrijdag arriveerde de Engelsche minister van Defensie, Shinwell, in ons land in verband met de conferentie der ministers van het Atlantisch pact. Hij bracht een bezoek aan de tentoonstelling ..Keukenhof' te Lissc, waar hij de zeldzame bloemen- variëteiten bewonderde. Naast de heer Shinwell de heer T. van Waveren, directeur van „Keukenhof' (rechts). Commissie ingesteld die de betrekkingen tussen de ministers en de Assemblée moet verbeteren STRAATSBURG. 31 Maart (Reuter). Het comité van ministers van de Raad van Europa heeft heden besloten tot de oprich ting van een gemeenschappelijke vaste commissie, samengesteld uit het comité en de Consultatieve Vergadering, ter verbete ring van de onderlinge betrekkingen. De commissie zal bestaan uit zeven leden, die het comité van ministers vertegenwoor digen, en zeven leden, die worden benoemd door het vaste comité van de Consultatieve Vergadering. De commissie zal geen besluiten nemen, maar moeilijkheden en problemen bespre ken, wanneer dit noodzakelijk geacht wordt. De commissie zal worden gepresideerd door de voorzitter va de Consultatieve Vergade- ng, de heer Spaak. Het comité van ministers heeft ook de betrekkingen lussen de Raad van Europa en de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking (O.E.E.S.) behandeld. De ministers hebben voorts de definitieve tekst opgesteld van de uitnodiging aan ^West-Duitsland en het Saargebied om tot 'de raad toe te treden. West-Duitsland zal achttien zetels in de consultatieve vergade- ng kunnen bezetten, het Saargebied drie. Zwitserland, dat wel lid is van de O.E.E.S. maar niet van de Raad van Europa, zou volgens officieuse berichten aan de O.E.E.S. hebben medegedeeld dat het bezwaar zal maken tegen het beschikbaar stellen van alle inlichtingen van de O.E.E.S. aan de Raad. Een andere kwestie is de Amerikaanse houding tegenover het voorstel om de O.E. E.S. met de Raad van Europa te verbinden. Aan de ontwerp-commissie, die de be trekking van de O.E.E.S. met de Raad van Europa zal bestuderen, zal een plan wor den voorgelegd van de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin. Op 11 April zal het tien jaar geleden zijndat in het hoofdkwartier van de B.B.C., Bush House, een begin werd gemaakt met de Nederlandse uitzendingen. - Op de foto ziet men de Nederlandse sectie van de B.B.C. tijdens haar maandelijkse sectieverga dering. Van links naar rechts: Coos Mulder. F. H. V/inand, Theo Joelces. Ton de Vletter, Herman Marx, H. B. Fortuin (met dc rug vaar de cameraWilo Stoel, Fernand Renier en Ernst Hameetman. Dit plan werd beschreven als een plan voor „de natuurlijke groei van de betrek kingen" tussen beide organen. Bevin zou in zijn plan hebben voorgesteld, dat de Raad van Europa evenveel inlichtingen zou moe ten krijgen als de parlementen van de leden-staten van de O.E.E.S. ontvangen. Naar verluidt zouden de ministers alge meen van gevoelen zijn, dat het plan-Bevin niet ver genoeg.tegemoet komt aan de ver langens van de Assemblée. Bevin's plan zou met name niet g'eAvagen van het recht van de Assemblée of haar commissies om functionarissen van de O.E.E.S. om inlich tingen te verzoeken, zoals door de Assem blée was verzocht. Hedenochtend heeft het ministerscomité zijn laatste vergadering gehouden. De voor naamste onderwerpen ter bespreking waren de rechten van de mens en financiële kwes ties. De vaste commissie heeft als datum voor de volgende vergadering der Assemblée 31 Juli voorgesteld. Duitsland's antwoord komt half April BONN, 31 Maart (A.F.P.). Het ant woord van West-Duitsland op de uitnodi ging van het ministerscomité van de Raad van Europa is tot half April in beraad ge houden. Op een bespreking van kanselier Adenauer met de fractie-voorzitters is be sloten het bondsparlement niet voor het Paas-recès bijeen te roepen om de kwestie van Duitslands toetreding tot de Europese Raad te behandelen. Jongeman bood een sergeant een gestolen fototoestel aan Vrijdagavond laat stonden bij de bushalte in Beverwijk enige militairen te wachten en een jongeman voegde zich bij het gezel schap. Hij vroeg aan een sergeant, of hij een fototoestel wilde kopen. De prijs be droeg 25. De militair had er geen belang stelling voor. In de bus vroeg de jongeman opnieuw, of de sergeant interesse had voor het fototoestel. Deze vertrouwde de zaak niet, vooral omdat de jongeman in het bezit was van een tas. waarin nog meer voor werpen zaten. Hij verzocht de chauffeur van de autobus te stoppen bij het bureau van politie in Haarlem en daarna werd de bezitter van het fototoestel aan de politie overgegeven. Een onderzoek werd ingesteld en het bleek, dat de jongeman, de negen tienjarige J. E. van der W. uit Beverwijk in de loop van Vrijdagavond uit een auto in Beverwijk een akte-tas had gestolen, waarin zich ook het fototoestel bevond. Besnoeide Marshallhulp goedgekeurd, scherts-amendement verworpen Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft het eergisteren bij een proef- stemming in commissie-zitting genomen besluit om Engeland Marshall-hulp te ont houden, zolang Ierland verdeeld is, met 226 tegen 60 stemmen verworpen. Het Huis heeft zijn goedkeuring gehecht aan het programma voor hulp aan het bui tenland, dat met ingang van 1 Juli een periode van 12 maanden bestrijkt. De stemverhouding was 287 voor en 86 tegen. Verder bevestigde hel Huis met 254 te gen 38 stemmen het eerder genomen be sluit om het bedrag van het plan-Marshall, dat oorspronkelijk 2.950.000.000 dollar be droeg met 250 millioen te verminderen. De wet moet door het Congres (Huis en Senaat gezamenlijk) worden goedgekeurd alvorens zij ter tekening aan president Truman gezonden kan worden. Het woord is aan Véra de Talleyrand: Schoonheid trekt aan; geest be koort; goedheid houdt ons vast. Ministers van Defensie in Den Haag bijeen In de loop van Vrijdag arriveerden de ministers van Defensie van tien landen in - Den Haag ter bijwoning van de ministers- vorgadering van het Atlantisch pact. Alleen de IJslandse minister is nog niet aange komen. Hedenmorgen om 10 uur begon in de Prinses Juliana kazerne in Den Haag, het hoofdkwartier van dc generale staf, de bij eenkomst van de ministers. Op het podium stonden de twaalf vlag gen van de landen van het Atlantisch pact. Bloemstukken en fleurige tulpen gaven de zaal een prettig aanzicht. Toen de fotografen hun werk hadden ge daan stond de Amerikaanse minister van Defensie Louis Johnson op om de gedele geerden toe te spreken. Hij besloot zijn rede met een hartelijk woord van dank aan de Nederlandse rege ring voor de gastvrije ontvangst, die de gedelegeerden was ten deel gevallen. Tenslotte zei de heer Johnson: „Laat ons nu gaan beginnen met het dringende werk, dat de volken van de Westerse wereld aan ons hebben toevertrouwd en laat ons het goed doen. Laat ons werken voor vrede door kracht, de beste garantie voor de be scherming van onze vrijheid en onze levenswijze". Hierna begon de besloten conferentie. De voor het seizoen 1950—1951 aan de „Haagse Comedie" verbonden leden hebben unaniem besloten de eventuele benoeming van Joris Diels als mededirecteur en regis seur van dit gezelschap te aanvaarden. Vele Kamerleden menen: Meer initiatief van Nederland gevraagd De Tweede Kamer heeft een verslag uit gebracht over de bij die Kamer aanhan gige nota over de stand van zaken met betrekking tot het Duitse vraagstuk. Verscheidene leden verklaarden dat de ontwikkeling van het onder geallieerde controle staande West-Duitsland zich niet in vrijheid en zelfstandigheid voltrekt. Een streven naar werkelijke democratie vindt in Duitsland op zijn weg ruïnès. desillusies, gekrenkte eigenwaan en geestelijk nihilis me, zoals die door het regime van Hitier cn diens oorlog zijn ontstaan. Vele leden vroegen zich af of de thans gevoerde politiek inderdaad leidt tot het bereiken van de integratie van Duitsland in Europa. Het kwam deze leden voor dat dit niet het geval is. Het noodlottige is, dat door discriminatie het doel niet bereikt wordt. Zij heeft tot gevolg, dat de Duit sers zich beledigd gevoelen en zich inner lijk van het Westen afkeren. Dat zij zich nog niet tot het Oosten wenden, komt alleen, omdat zij van wat voor hen thans twee kwaden zijn, althans niet de ergste de politieke kansberekeningen kan de zaak willen kiezen. Een kleine verschuiving in veranderen. Integratie is alleen mogelijk en psychisch te verwerken, als zij ge schiedt op voet van gelijkheid. Aangezien de geallieerde politiek ener zijds de Duitsers bij het Westen wil be trekken en in het Westen opnemen en Nederlandse lening aan Indonesië DJAKARTA, 31 Maart (Aneta) Er is overeenstemming bereikt over een lening van Nederland aan Indonesië groot 200 millioen, aldus vernam Aneta van door gaans welingelichte zijde. Op de conferentie der unieministers werd eveneens overeenstemming bereikt ten aanzien van een financiële regeling be treffende de uitbetaling der pensioenen. Minister Stikker over de Raad van Europa STRAATSBURG, 31 Maart. In een interview met de speciale correspondent van het ANP gaf minister Stikker vandaag als zijn mening te kennen, dat de huidige zitting van het comité der ministers een zeer gunstig verloop heeft gehad en dat de resultaten ervan bemoedigend geacht kun nen worden voor de verdere ontwikkeling van de Raad van Europa. Wat de toetreding van .West-Duitsland tot de raad btereft/zeide rhSpiSter Stikker, dat het belang daarvan blijkt uit de doel stellingen van de organisatie zelve. „De Raad van Europa is ingesteld 'om de demo cratische Europese-landen.bijeen te bren gen. Daarbij acht ik dé médewerking van Duitsland onontbeerlijk, aangezien zonder de opneming van dit land slechts een on voldoende mate van eenheid bereikt zou kunnen worden", zo zeide minister Stikker. Hij voegde daaraan toe: „Dat betekent evenwel niet, dat de deelneming van Bonn in het huidige stadium zo belangrijk zou zijn, dat Duitsland aan zijn toetreding be paalde voorwaarden zou kunnen verbin den. Als completering van de West-Euro- pese gemeenschap hoort Duitsland er in derdaad bij, doch de toetreding zal op nor male wijze en zonder bijzondere voorwaar den moeten geschieden". Wat betreft de onlangs door de voor zitter van de raadgevende vergadering, Spaak, geuite critielc op de instelling van het comité der ministers tegenover de As semblee, was minister Stikker de mening toegedaan, dat de thans genomen besluiten der ministers zullen kunnen bijdragen tot een betere verstandhouding en samen werking tussen de beide voornaamste or ganen van de Raad van Europa. Op de vraag of aan de Raad van Europa en in het bijzonder de raadgevende Assem blee in detoekomst een grotere rol zou kunnen worden toebedeeld in de behande ling, van economische vraagstukken, ant woordde minister Stikker: „Een van de voornaamste aspecten van de raad en van dé Assemblée is, dat zij de in Europa levende publieke opinie weergeeft. Dit is van het grootste belang. Door een juiste peiling van de openbare mening kunnen in Europa resultaten worden bereikt, waartoe men nooit zou kunnen komen wanneer er niet een orgaan als dat van Straatsburg was, dat zich over de levende gedachten en eisen kon uitspreken. Daarom ben ik van mening, dat de Assemblée zich zal moeten concentreren op de behandeling van de grote en algemene Europese vraagstukken teneinde daaromtrent positieve gedrags lijnen te formuleren. Ik geloof, dat het niet op de weg ligt van de Assemblée om zich bezig te houden met technische vraag stukken en detailproblemen". anderzijds ten aanzien van buitenlandse politiek en bewapening Duitsland niet als gelijkwaardig met de andere staten wil beschouwen, moet deze politiek voor wat het eerste doel betreft mislukken. Deze leden achtten een politiek mogelijk, die Duitsland gelijkwaardig maakt met de andere Europese landen en het geheel op voet van gelijkheid plaatst en die noch tans de gevaren, verbonden aan een Duits machtsherstel, neutraliseert. Deze politiek bestaat in het geheel op voet van gelijkheid opnemen van Duitsland in de federale en prae-federale organen, die wij in Europa kennen en in het vervolgens volledig fede raal organiseren van de Europese defensie. Vele leden brachten de Nederlandse poli tiek tegenover de bezettingsmogendheden in Duitsland ter sprake. Zij waren zich ervan bewust, dat de regering op grote tegenwerking bij de geallieerde bezetters stuit en daardoor zeer belemmerd wordt in haar activiteit. Toch vroegen zij zich af, of onze houding in de afgelopen jaren niet te passief was en of niet meer initiatief van regeringszijde had kunnen uitgaan. Volgens vele leden staan Europa en dus ook Nederland voor het probleem der Duitse herbewapening. Het lijkt niet ver antwoord de West-Europese defensie te organiseren zonder het West-Duitse gebied daarin te betrekken. Van verschillende zijden werd gevraagd, of de regering ook thans nog vasthoudt aan haar eerder geformuleerde territoriale eisen. Vele leden zouden dit bepaald niet bevorderlijk achten voor een ontwikkeling in positieve richting der Nederlands-Duitse betrekkingen. Geen interim-rapport over het England-Spiel De Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940-1945 heeft aan de Tweede Kamer mee gedeeld, dat op het ogenblik een vierde en vijfde deel van haar verslag in bewerking zijn. Beide delen worden zeer omvangrijk. Voor het eerst heeft de commissie zich genoodzaakt gezien de stukken, betrekking hebbende op het verhoor van een voor haar verschenen getuige, te stellen in handen van de officier van justitie wegens verdenking van meineed. Het betreft hier een getuige in zake het England-Spiel. Aan de commissie is gevraagd, of zij een interim-rapport over het England-Spiel zou kunnen uitbrengen. Deze vraag heeft zij ontkennend bc-antwoord. Zolang haar onderzoek niet voltooid is, heeft zij er ern stig bezwaar tegen, bepaalde conclusies aan de openbaarheid prijs te geven. VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond lot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Meesc zwaar bewolkt met af en toe lichte regen. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde wind tussen Zuid-West en West. Wei nig verandering in temperatuur. 2 April: 6.14 uur, onder 19.14 uur 19.03 uur, onder 6.06 uur (Volle maan) 3 April: 6.12 uur, onder 19.16 uur Maan op 20.37 uur, onder 6-19 uur Hoog en laag water in IJmuidcn Zaterdag 1 April: Hoog water: 2.41 en 14.59 uur. Laag water: 10.35 en 23.0] uur. Zondag 2 April: Hoog water: 3.20 en 15 37 uur. Laag water: 11.19 en 23.42 uur. Maandag 3 April: Hoog water: 3.59 en 16.16 uur. Laag water: 12.01 en 00.00 uur. Zon op Maan op Zon op

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1