stöökölïé] TEEUWEN'SÏ Kolenhandel N.V. j Begroting 1950 over de eindstreep SLEUTEL WEG! RoKiN SIGARENROKERS Bedspreien TAXI 18000 QKort en Bondig Fa E. BELLAART Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch Zaterdag 1 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 5 Na negen vergaderingen Haarlemse raad schonk aandacht aan het emigratieprobleem De laatste aan de begroting voor 1950 gewijde vergadering van de Haarlemse ge meenteraad begon met een uitgebreide be schouwing van de beer Janssen (Arb.) over Hoofdstuk IX: Maatschappelijke steun en voorzorg. Deze spreker herinnerde aan de oude socialistische eis van een wettelijke regeling der wachtgeld- en werkloosheids verzekering. Aan de huidige overbruggings regeling kleeft zijns inziens het bezwaar van de ambtelijke uitvoering, hoewel in het verstreken jaar dit gedeeltelijk is on dervangen door vertegenwoordigers van de erkende vakbeweging in te schakelen. De heer Janssen vreesde voor de toekomst een „harde kern" van langdurige werklozen. Deze mogen, aldus de heer Janssen, niet aan de Armenzorg worden overgeleverd. Ook wees hij erop, dat het huidige arbei dersbudget geen lastenverzwaring door premiebetaling kan velen, zodat looncom- pensatie onvermijdelijk schijnt. Evenals zijn fractiegenoten Albrecht en Mensink be pleitte de heer Janssen ter beperking van de werkloosheid een politiek van aan draaien der belastingschroeven tijdens de opgaande conjunctuur met een beperking der openbare werken, een politiek van goedkoop geld en belastingverlaging in de magere jaren. In het bijzonder vroeg hij verruiming der werkgelegenheid voor de werkloze hoofdarbeiders en financiële me dewerking bij emigratie, ook wanneer het geschoolden betreft. Nauwe samenwerking tussen gemeente secretarie, Sociale Zaken, Arbeidsbureau en belastingadministratie achtte hij in het belang der emigrerenden gewenst. De heer Janssen vond het billijk, dat de vakcentralen, die zich voor de uitkering van de overbruggingsregeling grote uitga ven getroosten, daarvoor van de gemeente een vergoeding ontvangen. Tenslotte uitte spreker zijn bezorgdheid over de zeer onvoldoende huisvesting van de Dienst der Sociale Zaken. Een nieuw gebouw voor deze dienst vond hij urgenter dan een nieuw politiebureau. De heer Bet tink (V.V.D.) wijdde enige woorden aan de gevolgen van het gebrek aan verantwoordelijkheidsbesef, dat bij een groot deel van de bevolking te con stateren valt. Evenals de heer Janssen ver gat ook deze spreker de moeilijke positie der kleine zelfstandigen en bejaarden niet en toonde hij zich voorstander van emi gratie. De heer Vooren (C.P.N.) bi-ak een lans voor aanstelling als arbeidscontractant van een drietal werkloze hoofdarbeiders, thans tijdelijk bij enkele diensten werk zaam en ging vervolgens tot een algemeen- politieke oratio over. De heer Van der Veldt (K.V.P.) hoopte niet, dat de D. U. W. het toekomstland van een onverhoopt groot aantal wei'klozen zou worden en dat de huidige regering een betere openbare wer- ken-politiek zou voeren dan haar voorgang sters van vóór 1940. De heer S i 1 v i s (A.R.) wilde de aan dacht der arbeiders gevestigd zien op de mogelijkheden van vakopleiding, omscho ling en herscholing, waarna de heer Van Houwelingen Rijkhoek (C.H.U.) in het bijzonder de goede verstandhou ding tussen Sociale Zaken en de diaconieën roemde. Hij waarschuwde ertegen de sociale zekerheid tot een onverantwoord peil op te voeren, daar dit naar zijn inzicht initiatief- dodend zou werken. Uitbreiding van de Nazorginrichting achtte hij dringend nood zakelijk. Subtiele verhoudingen De wethouder van Sociale Zaken, de heer W. F. Happé, belichtte de subtiele verhou dingen waaronder zijn Dienst moet werken en de zware eisen die aan de daarbij werk zame ambtenaren worden gesteld. Zij moe ten „in de huid van de gesteunden kruipen" om de band tussen overheid en hulpbehoe venden die zich niet tot financiële hulp beperkt, doch ook morele steun omvat zo goed mogelijk te doen zijn. Uit vele brieven blijkt, dat men daar vaak in slaagt. De wethouder vond het van het grootste belang dat mensen tijdens een gedwongen werkloosheid lichamelijk en geestelijk „fit" worden gehouden. Het col lege zal overigens ten aanzien van dit vraagstuk waakzaam blijven. Het was de heer Happé opgevallen', dat men in het al gemeen zeer lichtvaardig over emigratie denkt. Emigratie van geschoolden juichte hij niet toe en niet in ieder geval valt ge lijktijdig vertrek van de kostwinner en diens gezin aan te bevelen. Overigens ge loofde hij dat het zwaartepunt voor de emigratie vooral ligt bij het Gewestelijk Arbeidsbureau. Dat geldt evenzeer voor de tewerkstelling der werkloze hoofdarbeiders. De gemeente heeft, als werkgeefster, bij eigen diensten de mogelijkheden daartoe onderzocht en slechts een gering aantal „gaatjes" gevonden, op zich zelf een ge zond verschijnsel. B. en W. zullen zich nog beraden over een eventuele vergoeding voor Vanuit België!.... ontvingen wij een sortering truitjes en pakjes, zo allerliefst, zo snoezig, zo apart en in zo'n mooi model, zoals U nog zelden gezien heeft. Daarbij zijn de prijzen nog bizonder laag. ryQVèëm VOOR DE BABY ANEGANG 46 - HAARLEM Burgerlijk© stand van Haarlem HAARLEM, 31 Maart 1950 GEHUWD: 31 Mrt, C. J. Groen en W. F. Sandijck. BEVALLEN: van een zoon: 30 Mrt, C. M. van der Horstvan den Nouwland; J. M. Nassettevan Lom; J. van HardeveldVer gers; E. Nord—van der Graaf; 31 Mrt. B. KleinJelsma, BEVALLEN van een dochter: 28 Mrt, C. J. van Driestvan Woudenberg; 29 Mrt, T. Snoeks—Klomp: 30 Mrt, A. Verwer—Kun nen; T. DecossauxSinnema; N. M. Straat man—van den Broeke; E. J. SnoeksSmit; 31 Mrt, K. Bel—Mooij. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" 4 <A4v.) de bemiddeling door de vakorganisaties bij de uitvoering van de overbruggingsregeling. Elf jaar opgeschoten Wat het gebouw van Sociale Zaken be> treft, de wethouder herinnerde zich, dat hij er elf jaar geleden ook reeds over had ge sproken, zodat hij in ieder geval kon vast stellen, dat de oplossing van dit probleem elf jaar nader is gekomen. Intussen zijn de huisvestingen van politie en Openbare Werken zeker niet minder urgent. Spreker gaf evenals de heer Van der Veldt de voorkeur aan vestiging van mid delgrote en kleine bedrijven, vooral ver edelingsindustrieën, die arbeidsintensiever zijn, boven grote, aan-de-loopende-band- fabrieken en betreurde het dat er een tame lijk grote groep is, die alleen werk aan vaardt, dat vlak in de buurt is. Een groep bouwvakarbeiders bijvoorbeeld wilde, tot dat opneming in de D.U.W. dreigde, niet ir Rotterdam gaan werken, waar zij dringend nodig waren. Naar aanleiding van enkele opmerkingen kondigde de heer Janssen bij de replie ken de totstandkoming aan van een speciaal plan van de Partij van de Arbeid ter op lossing van de huidige middenstandspro blemen. Mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V.V.D.) gaf in een kostelijk speechje uiting aan haar vrees, dat de twee gemeen telijke vertegenwoordigers op sleutelposi ties in het bestuur van het Bureau voor Huishoudelijke Voorlichting te weinig con tact hebben met het werkcomité en dat dit de animo, der vrijwillige krachten doodt. „Laat de dames het werk toch doen!" zo luidde haar ook door mejuffrouw Bolsius (K.VJ?.) aangeheven strijd kreet, waarop wethouder Happé maar voorzichtig inging. Hij geloofde dat de in vloed van „Sociale Zaken" eigenlijk ge ring is. Hij vond het meer een kwestie van „een vinger in de pap hebben" en ver trouwde dat men op het ogenblik goed op weg is naar een harmonieuze organisatie. Wethouder Bakker onthulde, dat het met de bouw der Nazorgpaviljoens aan de Schalkwijkerweg niet zo vlot gaat, omdat het uitbreidingsplan een andere bestem ming voor deze gronden aangeeft. Men zoekt voor het tweede paviljoen nog een tijdelijke oplossing. Snel naar de finish Bij de uiterst korte algemene be schouwingen over het Hoofdstuk „Handel en Nijverheid" brak de heer Straathof (K.V.P.) een lans voor de instelling van een Advies- en Contactcommissie, waarbij de heer F i b b e (V.V.D.) zich aansloot. Wethouder Happé deelde mede, dat zulk een commissie wordt voorbereid, waarin, zo stelde hij de heer Mensink (Arb.).gerust, alle op dit gebied werkzame organisaties vertegenwoordigd zullen zijn. Bovendien zullen enkele sectoren een aparte afgevaardigde kunnen aanwijzen. Andere opmerkingen ontlokte het elfde kapittel niet en ook het dertiende Be drijven gaf geen aanleiding tot alge mene beschouwingen. ADVERTENTIE Door de grote vraag enerzijds en vertraging In de aflevering anderzijds zien wij ons ge noodzaakt de verkoop van. RoKiN-sigaren tijdelijk te beperken. Daarom kunnen de e.v. dagen geen telefonische en schriftelijke or ders worden uitgevoerd. Onvoorziene om standigheden voorbehouden, zult U eind volgende week weer normaal kunnen be stellen. Nijhof-sigarenhandel te Bloemen, daal, tel. 22011 De heer Spek (A.-R.) bracht bij het onvermijdelijke punt „Eigen beheer" bij Openbare Werken de vraag ter sprake of dit beheer in de praktijk niet verder gaat dan de raad in 1947 in principe aangaf. De Memorie van Antwoord en de loon- posten op de begroting van Openbare Werken geven volgens hem voet aan die veronderstelling, hetgeen hij onjuist vond tegenover de middenstand. Een geruststellende verklaring van het College zou hij zeer op prijs stellen en zo ook de heren Van Velsen (K.V.P.) en Fib be (V.V.D.) De heer B 1 o k d ij k (Arbeid) daar entegen vond dat de cijfers over de om vang van het „Eigen beheer" de zienswijze van de vorige sprekers niet staafden en ook wethouder Angenent meende, dat de heer Spek c.s. spoken zagen. Particu lieren worden zoveel mogelijk ingescha keld. de personeelstoeneming is niet ver oorzaakt door het „Eigen beheer". Wethouder Bakker beantwoordde de heer F i b b e, die boze plannen koesterde ten aanzien van de Gemeentelijke Zieken huisverzekering, omdat deze naar zijn opinie tekort schiet in de uitoefening van haar sociale taak, daar patiënten van wie opneming in een ziekenhuis vast staat niet worden ingeschreven. De wethouder vond, dat er in het laatste geval geen sprake was van een risico, het zou gelijk staan met het afsluiten van een brandverzekering voor een huis, dat al in lichterlaaie staat. Ook voor een verhoogde premie voelde de heer Bakker niets, omdat de reserve voor een dergelijk groot risico veel te klein is. Nadat wethouder Bakker nog diverse posten formeel in orde gebracht had, bracht loco-burgemeester Geluk het ge hele budget in stemming. De heer Proper en zijn politieke vrienden vroegen op grond van hun bij de algemene beschou wingen ontwikkelde standpunt aanteke ning van hun tegen-stemmen. Mevrouw Scheltema was reeds ver dwenen en daarom sprak de heer Van der Veldt als nestor van de vroed schap het verlossende laatste woord. Het werd een bijzonder humoristisch woord, want de geachte afgevaardigde had alle versprekingen en andere vermakelijkhe den zorgvuldig geregistreerd en bracht ze op virtuoze wijze in herinnering. Hij dankte voorzitter Geluk voor zijn aangename lei ding en formuleerde een wens tot een spoedig en algeheel herstel van de burge meester. Daarbij sloot de heer Geluk zich namens het College van harte aan, waarbij hij het compliment voor de prettige sfeer doorgaf aan de raadsleden, die daartoe hadden meegewerkt. Om kwart over zes viel de hamer voor goed. medaillon geweven, prima kwaliteit 170/215 cm15.90 180/210 cmf 8.90 160/200 cm 5.95 Fa. v. VASTENHOVEN Van Ostadestraat 4-6 Telefoon 10413 voor huisbrand- en industrie- J doeleinden Vraagt prijsopgaaf en inlichtingen bij g Raadhuisstraat 23, Heemstede Telefoon 28057 (Adv.) Nummering candidatenlijsten Provinciale Staten Vanmorgen vergaderde het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noordholland op het Stadhuis te Haarlem voor de num mering der ingekomen lijsten. Zes partijen hadden gebruik gemaakt van het recht van voorkeur. De nummering werd als volgt vastgesteld: 1. Partij van de Arbeid. 2. Katholieke Volkspartij. 3. Bloklijst „Voor vrede en brood". 4. Anti-Revolutionaire Partij. 5. Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie. 6. Christelijk Historische Unie. 7. Re volutionaire Communistische Partij (alleen voor de kieskringen Amsterdam, Hoorn, Zaandam en Weesp). 8. Katholieke Na tionale Partij. 9. Staatkundig Gereformeer de Partij. 10. Gereformeerd Politiek Ver bond. Echtpaar f rijssenaar vijf en vijftig jaar gehuwd Dinsdag 18 April hoopt het echtpaar J. H. Trijssenaar-Klein Starink de dag te vie ren, dat het vijf-en-vijftig jaar in de echt is verbonden. De heer en mevrouw Trijs- senaar komen uit Velp. Daar had de heer Trijssenaar vroeger een bakkerij. Om ge zondheidsredenen vestigde hij zich als kruidenier in Doesburg en leverde zijn wa ren onder andere aan de militairen. In 1910 las de aanstaande bruid een advertentie in de krant, dat er een echtpaar gevraagd werd om op te treden als huismeester en huismeesteres van het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem. Tweehonderd vijftig echtparen solliciteerden naar de betrekkin gen en benoemd werden de heer en me vrouw Trijssenaar. Tot 1930 hebben beiden hun functie be kleed. Zij woonden in een der gebouwen van het ziekenhuis. Na hun pensionnering vestigden zij zich in de Duvenvoordestraat 90; waar zij nog wonen. Haarlemse Vredesraad De Haarlemse Vredesraad waarbij thans 18 verenigingen zijn aangesloten, verzoekt ons te willen mededelen, dat hij als een vertakking dient te worden beschouwd van de Nederlandse Beweging tot Bevor dering van Internationale Vrede en Inter nationale Veiligheid, welke in 1947 met medewerking van het Nederlandse Rode Kruis in het leven is geroepen. Het is van belang dat dit verband niet uit het oog verloren wordt. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596. Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000. Frans Hals apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. HEEMSTEDE: Heemsteedse Apotheek, Binnenweg 98, telefoon 28197. Aerdenliout-apotheek. Zandvoortselaan 164. BLOEMENDAAL: Santpoorter Apotheek, Bloeemndaalseweg 145, Santpoort-Station. Elswout-apotheek, Bloemendaalseweg 341, Overveen. Tehuis voor voogdijkinderen in Santpoort-Station Huize „Dina" in Santpoox-t-Station wordt weldra herdoopt in „Duinzicht" en zal dan plaats bieden aan een twintigtal pupillen van de Vrijzinnig Protestantse Voogdij vereniging „Tot Steun". Voorheen werd het pand gebruikt voor moeilijk-opvoed bare Joodse meisjes. Deze verblijdende mededeling werd gisteravond gedaan door de propagandist van de vereniging „Tot Steun", de heer P. A. Donker, die op de eerste bijeenkomst van het Comité voor sociaal werk in Vrij zinnig-godsdienstige geest in Velsen een overzicht gaf van het werk van genoemde vereniging. Laatste H. O. V.-concert van het winterseizoen Publiek bracht ovatie aan dirigent en orkest Met het laatste concert van serie C werd Vrijdagavond het winterseizoen van de H.O.V. besloten. Toon Verhey dirigeerde en de pianiste Lia Palla was soliste. Zij speelde het Concert in f van Ghopin. Lia Palla is een begaafde pianiste, wie het waarachtig niet. aan temperament en ge zonde muzikaliteit ontbreekt. Practisch zal zij in onverschillig welke stijl behoorlijk muziek maken. Dat deed zij dan ook in dit Concert van Chopin; maar wij kregen toch niet de overtuiging dat dit een muziek is die haar sterk aanspreekt. Dit zij gezegd met alle respect voor wat zij er niet zonder zwoegen van maakte. Het be langrijkste deel van ?t werk. het Larghetto, dat de indruk maakt van een lang uitge sponnen Nocturne, onderbroken door een dialoog met het orkest als alternatief, was als interpretatie ook het beste. De prestatie van Lia Palla werd door het publiek dank baar ontvangen. Verhey opende de avond met de ouver ture „Het leven voor de Tsaar" van Glinka, de vader van de nationale Russi sche muziek. In deze partituur, uit 1836, is echter nog geen Slavische karakteristiek merkbaar; zij is geschreven in de Cosmo- politische stijl van die dagen, degelijk klas siek opgebouwd naar Italiaanse modellen. Weber en Berlioz schijnen in die tijd nog buiten Glinka's gezichtspunt gelegen te hebben. Met dat al is deze ouverture toch een aardig stuk dat in de goede vertolking, die Verhey er met het orkest van gaf, zijn effect niet mistte. „Les Préludes" van Liszt en de „Piet Hein Rhapsodie" van Peter van Anrooy vormden het tweede gedeelte van het pro gramma. En, wat zelden voorkomt, het pu bliek bracht na het dankbare werk van Liszt, staande een ovatie aan dirigent en orkest. Ook na de Piet Hein Rhapsodie was er een onbedaarlijk applaus. Dit laatste is vooral te begrijpen, want het publiek wilde zijn dank betuigen, niet alleen voor deze uitvoering en voor deze avond, maar voor de vele avonden van het afgelopen winter seizoen, die onder de loverstaf van Verhey ieder maal tot en feest gemaakt werden. Deze spontane dankbetuiging, die tevens met een bloemenhulde aan de dirigent ge paard-ging, mag begrepen worden als een motie van vertrouwen in het beleid van de H.O.V. en als een blijk van hartelijke ver bondenheid van het muziekminnend pu bliek met deze waardevolle culturele in stelling. JOS. DE KLERK. In IJmuiden en Santpoort komen ruim 500 montagewoningen De woningbouw in Velsen neemt steeds grotere vormen aan. In de Heerenduinen is men onlangs begonnen met de bouw van 133 woningen volgens het systeem „Ele- mentenbouw-KRABO" en dezer dagen is op dezelfde plaats een begin gemaakt met de bouw van 242 korrelbètonwoningen. Hoewel in beide complexen sprake is van montagebouw, zullen de huizen het uiter lijk hebben van baksteenbouw. Zodra men met het leggen der funderingen in de Hee renduinen zal zijn gereed gekomen begint men met het volgende programmapunt: het bouwen van 143 woningen in Sant poort. Het ligt in de lijn der verwachtingen dat reeds in Juni de eerste huizen in de Hee renduinen voor bewoning geschikt zullen zijn. Ook met de bojuw van de 242 korrel- betonwoningen en het complex in Sant poort hoopt men nog dit jaar gereed te komen. Complex voor ouden van dagen In het bouwplan van de Heerenduinen is voorts een tehuis voor ouden van dagen geprojecteerd. Het schetsplan hiervan is reeds in een ver gevorderd stadium, doch zal nog ter goedkeuring aan het college van burge meester en wethouders moeten worden voorgelegd. In dit tehuis zullen dertig oud jes onderdak kunnen vinden en er omheen zullen nog ongeveer dertig woningen wor den gezet, welke eveneens voor ouden van dagen zullen worden ingericht. De bediening van de bewoners van deze omliggende huisjes zal eventueel van het „moederhuis" uit kunnen geschieden. Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 - t/o de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 4.60 per maand REPARATIES VRIJ (Adv.) Wat zeg je me daarvan Kennemer Lyceum bracht een jubileum-revue Op twintig April zal het dertig jaar ge leden zijn dat de vereniging „Kennemer Lyceum" werd opgericht met het doel „het doen geven van voorbei-eidend hoger en van middelbaar onderwijs en al hetgeen daarmede in verband staat, aan jongens en meisjes". Aangezien door de oorlogs omstandigheden het vijfde lustrum uiter aard zonder feestelijkheden voorbij moest gaan, heeft men de viering van dit jubi leum grootser opgezet dan normaliter zou zijn gebeurd. Gistcx*avond werd in de Haar lemse schouwburg een zeer druk bezochte receptie gehouden, gevolgd door de opvoe ring van de revue „Wat zeg je me daar van?" en een soort spectacle-coupé in drie talen. Voor het doek opging hield de tegen- woordige rector, de heer E. van Meir, een korte rede ter begroeting van de vele ge nodigden en onderwijs-autoriteiten, zich in het bijzonder richtend tot zijn voorganger dr. A. de Vletter met de door luid applaus beaamde woorden: „U wordt omringd door dankbare oucl-leerlingen van de school, die u gemaakt hebt!" Daarna speelde het schoolox-kest onder leiding van de heer Fred Luyken de speciaal voor dit ensemble gecomponeerde „Serenade" van Sas Bunge, waarmee het zich kort geleden op het In- terscholair Jeugdtournooi zo opvallend onderscheidde. Tot vertoning kwam eerst het vierde bedrijf uit „L'Avare" van Molière (de scène waarin La Flèche zich van de geld kist meester maakt en de vader met zijn zoon strijdt om de schone Mariane) onder leiding van de Franse leraar J. M. Huvser. die tevens op zeer verdienstelijke wijze de titelrol vertolkte. Het geheel was wel aar dig, doch de regie scheen zich te hebben beperkt tot een zo goed mogelijke inter pretatie van de tekst. Het vreemde décor (daarin zou men Ibsen of Heijermans kun nen opvoeren) cn de onzinnige meubile ring deden veel van de charme van het costuumstuk verloren gaan. Dit bezwaar gold minder sterk voor de twee fragmen ten uit cle dramatische biografie van ko ningin Victoria (uit de pas bij J. B. Wol- ters verschenen selectie „Happy and Glo rious" door Laurence Housman) ingestu deerd door de leraar Kolhorn Visser, waar in men een knappe uitbeelding zag van Lord Conyngham en zo goed als perfect Engels beluisterde uit de mond van de koningin-moeder. Het hoogtepunt van het eerste deel van het programma was even wel de heldere cn weldoordachte voor dracht van het sprookje „Frau Holle". Een geestig schouwspel Na de pauze trok de alleraardigste ju bileum-revue „Wat zeg je me daarvan?" geestig geschreven door en gespeeld on der leiding van J. W. Wichers over de planken, die zoveel succes oogstte dat het toneel na afloop herschapen leek te zijn in de praalwagen van een bloemencorso. Men had hiervoor d,e medewerking inge roepen van de oud-leerlingen mevrouw J. van Olphen-Odink en de heer J. Kop, die met de vereiste vlotheid, ondanks de soms wat mager uitgevallen tekst, als commère en compère fungeerden. Het is onmogelijk om in kort bestek de gehele inhoud van dit schouwspel weer te geven. Herinneringen aan het verleden (bijzonder in de smaak viel speciaal het voortreffelijk geslaagde achterdoek met de zogenaamde „houten kast" aan de Bloe- mendaalse weg) wisselden af met actuele grappen, bijvoorbeeld met betrekking tol het gebruik van woordenboeken op het eindexamen, welke vorm van onderwys- vernieuwing met kostelijke overdrijving werd geparodieerd. Zeker niet ongenoemd mag blijven het aandeel van de ballet groep, ingestudeerd door mevrouw M. G. van de Klashorst-Verbeek, die de bloemen- wals uit „De Notenkraker" van Tsjaikofski uitvoerde. Vooral de aantrekkelijke ensem bles verdienden de gebrachte hulde ten volle. Door middel van een gramofoonplaat sprak dr. De Vletter de jubilerende instel ling toe, hetgeen tot groot enthousiasme in de zaal aanleiding gaf evenals trouwens de vertoning van het portret van de heer Van Meir in kamptenue met de commen taar: „Geen wonder dat ze die rector ge maakt hebben!" Ook concierge Pooters moest zich vele loftuitingen laten welge vallen. Zijn komische dapperheid in de be zettingsjaren leverde stof voor de koste lijke scène „Luft-alarm!" Wij zouden aan het opsommen kunnen blijven: de dwaze poppenkast, de liederen bij het kampvuur, het clowneske inter mezzo, het tafereel met de ijscoman zonder vaste standplaats en de imitatie van enige leraren maar wij moeten deze bespre king sluiten met de verzekering van onze grote bewondering van deze buitengewoon leuke avond. De heer O. Wiemeyer reikte als bestuurslid van de vereniging „Ael- bertsberg" na afloop talrijke bloemstukken en fruitmanden aan de deelnemers uit, daarbij de echtgenoten van de leraren niet vergetend. DAVID KONING. De heer G. Renders te Heemstede nam 30 jaar geleden van F. Domela Nieuwenhuis de redactie over van de „Vije Socialist". Op Eerste Paasdag wordt de heer Rijnders door de Vrije Socialistische Beweging in „Fras- cati" te Amsterdam gehuldigd. „Niémand wil n»ü geloven" (Rembrandt) Dat niemand Robert Yonng in deze film wil geloven, is niet verwonderlijk, want zijn escapades met de leden van het vrouwelijk geslacht zijn van dien aard, dat een dergelijk vertrouwen totaal misplaatst zou zijn. Boven dien komen er ongelukken van, want de financiële voordelen van zijn verbintenis sen wegen zwaarder dan zijn gevoelens en dat kost indirect twee van de dames het leven. Roberts belevenissen eindigen in de rechtszaal. Omdat niemand hem wil geloven, wacht hij zijn vonnis niet eens af en maakt er een eind aan, dat de toeschouwer niet erg kan bevredigen, evenmin als trouwens dit gehele onwaarschijnlijke verhaal. S. K. ..De secretaresse van meneer" (Frans Hals). Wie als de hoofdpersoon in deze film de beschikking heeft over een secreta resse die onder alle omstandigheden mee wil werken, om haar patroon vooruit te hel pen in moeilijke en soms hachelijke situaties, is een gelukkig mens. Het tweetal vertoeft voor zaken in Washington, waar het bijna onmogelijk is onderdak te vinden, Dank zij het energiek optreden van de secretaresse slagen zij er in onderdak te krijgen, doch daartoe is het noodzakelijk dat zij als dienst meisje en de baas als butler optreedt. Voor al de „butler" doet daarbij vele vreemde ervaringen op; vooral als zijn verloofde in hetzelfde huis terecht komt, Maar het baantje biedt toch ook voordelen. Hoe inge- wikkelender de situatie voor „meneer" wordt, des te gezelliger wordt de film. Veel plezier beleeft de toeschouwer, als hij het tweetal in de keuken aan hel werk ziet of als hij fruïtsla ziet serveren op een huiselijk di- nertje. Fred Macmurray en Paulette God- dard zorgen voor veel vrolijkheid in deze amusante Amerikaanse film. A. O. „De gevangenen van het Haaienciland" (City). De dood van Abraham Lincoln, de zestiende president van de Verenigde Staten van Amerika, die door een pistoolschot, ge lost door een aanhanger van de zuidelijke staten, tijdens een schouwburgvoorstelling om het leven kwam, is aanleiding tot arres tatie van een aantal tegenstanders van de president. Streng wordt er opgetreden en zoals de film „De gevangenen van het Haaieneiland" laat zien, is er onder de aan gehoudenen een dokter, die er van beschul digd wordt bewust te hebben medegewerkt aan de aanslag. Zonder een nauwkeurig onderzoek wordt hij tot levenslange straf veroordeeld, door te brengen op het Haaien eiland, vanwaar de meeste gevangenen niet meer levend terugkeren. De vrouw van de dokter en enige vrienden die overtuigd zijn van 'smans onschuld, stellen pogingen in het werk hem weer vrij te krijgen en zijn eerherstel te bevorderen. De film geeft in het bijzonder weer het verblijf in de ver schrikkelijke gevangenis. Een ontsnappings poging wordt goed in beeld gebracht, even als de verschrikkingen die ontstaan als een besmettelijke ziekte onder de gevangenen uitbreekt. De dokter blijft zijn roeping trouw en wordt tenslotte gerehabiliteerd. A. O. The third Man (L u x o r). De Haarlem mers kunnen nog steeds niet genoeg krijgen van Harry Lime, en Reeds film, die nu de vijfde week ingaat, is zo langzamerhand op weg naar een record-prolongatie. Abbott cn Costello zwaaien af (Palace). De twee onafscheidelijke dwazen beleven in deze film hun terugkeer naar de burger maatschappij, die niet bepaald wordt ver gemakkelijkt door het feit dat zij een oor logsweesje uit Frankrijk hebben meegesmok keld. Het heeft niet veel zin om hun beleve nissen op de voet te volgen, want van de hak op de tak springen is een vermoeiende bezigheid, maar wanneer men weet, dat zij tenslotte terecht komen bij de fabrikant van een race-auto, dan is het makkelijk te vat ten, dat dit rappe apparaat hen met huive ringwekkende snelheid in de moeilijkheden voert. Het is een vermakelijke geschiedenis, die voor een gezonde portie lachen zorgt. W. L. B. De grote bosbrand (Sp a a me) Deze week is er een dubbele dosis sensatie in het theater aan de Kleine Houtstraat: Charles Bickford zorgt voor de eerste portie in een film over het leven van de „iumber men" in de Amerikaanse wouden, die haar climax vindt in de redding van een groepje hout hakkers uit een woudbrand door een vak broeder, die eigenlijk bizonder weinig reden heeft om zijn collega's „uit de brand" te hel pen. Het is een tamelijk ruig verhaal met sentimentele inslagen en de bosbrandopnamen zijn kennelijk voor een groot deel getru- queerd, maar desondanks ontbreekt het niet aan spanning, evenmin als in de tweede film „De terugkeer van Wildfire", waarin men behalve de gebruikelijke Wildwesterij, fraaie natuuropnamen van canyons en een interessant gevecht tussen wilde paarden te zien krijgt, c. BINNENLAND De president van de Maastrichtse recht bank heeft uitspraak gedaan in een kort ge ding tussen de Kerkraadse slagers cn de coöperatie „De Arbeidersconsum" over de verkoop van vlees in de filialen van de coöperatie. De president heeft de slagers in het gelijk gesteld cn de „Consum" gelast de verkoop van vers vlees te staken. De vakraad voor het kappersbedrüf heeft de ondernemers geadviseerd om op Tweede Paasdag de heren- en dameskap salons de gehele dag en op de nationale feestdag 5 Mei na 's middags één uur te sluiten. Vrijdag is op Terschelling feest ge vierd ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de zeevaartschool „Willem arenösz". Van alle huzen woei de vlag en alle schepen in de haven waren gepavoiseerd. Een flottielje mijnenvegers voer 's middags de haven binnen als groet van de Comman dant Zeemacht Nederland. Des middags werd een druk bezochte receptie gehouden, welke bezocht werd door een groot aantal prominente figuren uit onderwijs- en zee vaartkringen, 'oenevens tal van oud-leerlin gen van de zeevaartschool, die uit alle delen van de wereld naar Terschelling waren ge komen om dit feest mee te vieren. HAARLEM EN OMGEVING Het Vrij Evangelisatie Zangkoor „De Lofstem", onder leiding van de heer Co de Jong, houdt op Maandagavond 3 April een Paaswijdingsdienst in de Broederkerk. Park laan. Medewerkenden zijn de heren J. Schat, Evangelist: Arentscn. hobo; Co de Jong, orgel en mej. Elly Vermeulen, declamatie. Te Heemstede is een anti-huurverho ging comité opgericht. De bedoeling is hand tekeningen te verzamelen op een adres aan de regering. Secretaris van het comité is de heer H. C. Bank. Balistraat 23. Woensdag 5 April zal in het gebouw der Vereniging van Vrijzinnig Hervormden een bijeenkomst worden gehouden van de Haarlemse Ouderraad, waarop besproken zal worden het onderwerp „Waar gaan onze kinderen heen na het zesde leerjaar?". Wet houder D. J. A. Geluk houdt een inleiding, dr. C. Spoelder spreekt over „Schoolkeuze na het zesde leerjaar" en de heer W. F. Jansen behandelt het onderwerp „Schoolkeuze en beroepskeuze". (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade I, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN „Santpoorts Bloei" De Amerikaanse filmindustrie, wijs ge worden door de concurrentie van de jonge Europese studio's, besteedt de laatste ander half jaar meer zorg aan haar producten dan vlak na de oorlog het geval was. Een goed voorbeeld daarvan vormt „Brief van een onbekende vrouw", naar een no velle van Stefan Zweig, die gisteravond werd en vanavond voor „Santpoorts Bloei" wordt vertoond. Voor het grote publiek zal deze rolprent aantrekkelijk zijn door het meespelen van Joan Fontaine, bekend uit „Rebecca". Regisseur is de vroegere Oos tenrijker Max Opuls, die er voortreffelijk in slaagde de subtiele sfeer van het oude Wenen te herscheppen. De vertolking blinkt niet uit door gedurfde vondsten of door een bijzondere visie, doch is geheel en al aan gepast aan het sobere scenario. Het rhythme van de film is zelfs bepaald langzaam, maar daardoor krijgt de zorg die aan de détails is besteed, juist meer relief. Joan Fontaine speelde de traditionele teleurgeste.de vrouw met de terughoudendheid, die bij het kies uitgewerkte gegeven past. De Franse acteur Louis Jourdan gaf een goed afge wogen creatie van de ongedurige vrouwen veroveraar. J. H. B. DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND Handbalprogramma Met belangstelling wordt het resultaat legemoetgezien van de wedstrijd tussen de districtsploegen dames en heren van West A en B. Over het algemeen is het spel in West B iets sterker, doch van de zijde van West A is een grote tegenstand te verwach ten vooral voor wat de dames betreft, die zes internationals in haar gelederen tellen. De opstellingen zijn als volgt: Dames. Doel: A. Mewe; achter: Kloos en De Jong (aller, van Zeeburg); midden: M. Ferdinant (ADA), Steenhorst (Zeeburg). De Bruyn (Achilles); voor: I. Rijshouwer (BHC). T. Handgraaf (Concordia), E. Dam mers (Zeeburg), Kanne (Zeeburg), Hemel rijk (Zeeburg). Reserves: Heerschap (HHC), Koster (HHC), Roos (Amersfoort). Heren. Doel: Martini (BL Wit): achter: T. Erdman (Niloc) en D. Tromp (Aalsmeer); mdiden: S. Jonker (AHC), G. v. Westhre- nen (Niloc) en P. Tromp (Aalsmeer); voor: Fr. Wiebes (Attila), T. Herrema (Sp, Vor eent). S. de Jong (Niloc), Eygenhuis (Aals meer) en Oostrum (Niloc), Reserves: Meulenbeck (Sp. Vereent) en Brondijk (Amersfoort). Van groot belang zijn de wedstrijden van Bato. De dames zowel als de heren kunnen zich, wanneer zij de respectievelijke tegen standers BGV en AVA 2 overwinnen, kam pioen noemen. Voetbal Om de Zilveren Wondertent Ook dit jaar houdt de Hac_:e tweede klasser VUC een serie nederlaagwedstrijden. VUC zal in deze wedstrijden uitkomen tegen Hermes DVS. EDO, Xerxes, Willem II, NAC en waarschijnlijk BW en VSV. Mocht een van deze clubs verhinderd zijn doel te neen, dan zal Stormvogels worden uitgeno digd. Het elftal, dat VUC de grootste neder laag toebrengt, ontvangt de „zilveren wondertent". De wedstrijden worden ge speeld op de avonden van 5 April. 19 April. 26 April, 3 Mei, 10 Mei, 24 Mei en 31 Mei De eerste wedstrijd op Woensdag 5 Apri. gaat tegen Hermes DVS. Jeugdelftal—Bondselftal Woensdagavond om halfacht zal op het terrein van Haarlem een voetbalwedstrijd bij kunstlicht worden gespeeld tussen het Nederlands jeugdelftal. dat binnenkort tegen België uitkomt en een bondselftal.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7