De saneringsmaatregelen het bloembollenvak in HEROPENING Heinrich Schutz vergeleken me! Joh. Seb. Bach Taxi? Bel 1.2,3,4,5 Kort en Bondig Dinsdag 4 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlenisclie Courant Sectie Bloembolienkwekers van de LTB peilde dé stemming: meerderheid voor een gulden middenweg" De „tijdelijk" ingevoerde maatregelen ter sanering van hel Bloembollenvak hebben het nu ruim zestien jaar uitgehouden. Van de aanvang af zijn ze bestreden, en die be strijding' resulteerde in een besluit van de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur, die in 1949 zich uitsprak voor al gehele afschaffing der saneringsmaatrege len. Toen de minister dit besluit naast zich neerlegde en alleen de hyacintenteelt (die naar zijn mening zichzelf wel verder op de been kon houden) vrijgaf, ging men nog een stap verder. De Algemene Vereniging trok zich terug uit het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, waarin ze, zij het dan niet rechtstreeks, vertegenwoordigd was. Doordat de regering enerzijds en de Al gemene Vereniging anderzijds op hun stuk bleven staan, geraakte men in een impasse, en die situaties hebben de standsorganisa- ties, met name de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB) aangegrepen om tot een eigen standpunt in deze materie, enz, zo mogelijk, tot een oplossing te komen. ITet vakgroepsbestuur heeft op de jaar vergadering van de Sectie Bloembollen kwekers voorgesteld, aan te dringen op af schaffing der saneringsmaatregelen met uitzondering van de teeltregeling. Het grondde dit op de veronderstelling, dat vraag en aanbod thans vrijwel in even wicht zijn en de kwekers, zonder in menging van regeringszijde, deze toestand kunnen bestendigen. Om echter een ongewenste uitbreiding van de teelt, cn een mogelijke verplaatsing naar de landbouwbedrijven die en massa zouden kunnen gaan telen te voorkomen, wenste men de teeltregeling te handhaven, met dien verstande dat bij een eventuele uitbreiding in de eerste plaats de jonge en kleine kwekers hiervan zouden profiteren. Interessant experiment De voorzitter, burgemeester Elders van Eovenkarspel, heeft op deze vergadering kans gezien, door drie achtereenvolgende stemmingen, de gevoelens te peilen in de sectie Bloembollenkwekers der L.T.B. aan gaande de saneringsmaatregelen. Hij bracht daartoe eerst een voorstel in stemming, dat de gevoelens der extreme anti-saneerders vertolkte: alles weg! De voorstemmers waren verre in de minder heid. Toen kwam de leans van hen, die het surplusfonds wensen te handhaven, omdat ze vrezen dat anders „de bodem uit de markt valt": Bij de toelichting van dit voor- stel kwhm duidelijk naar voren, dat een deel der bloembolienkwekers het risico tracht te elimineren doot het handhaven van het surplusfonds. Merkwaardig genoeg' waren er verscheidene kleine kwekers (die immer hel; grootste contingent anti-saneer ders hebben opgeleverd) die het zekere voor het onzekere kozen en de maatregelen toch liever gehandhaafd wensten te zien. Maar ook dit voorstel haalde nog geen veertig procent der stemmen. Tenslotte kwam het voorstel van het vakgroepbestuur in stemming, dat met 156-72 stemmen werd aangenomen. Standsorganisaties en Algemene Vereniging Door deze uitslag heeft de L.T.B. zich officieel gedistancieerd van het door de Algemene Vereniging voor Bloembollen cultuur ingenomen standpunt. Binnen de L.T.B. heerste trouwens reeds lang de op vatting dat het sanerings-vraagstuk, met zijn sociale en economische aspecten, alleen kan worden opgelost door de op principiële grondslag staande standsorganisaties en niet door de Algemene Vereniging, die krachtens haar doelstelling als vaktechni sche organisatie dient te worden be schouwd. Nog scherper kwam dit standpunt tot uiting bij de bespreking van het voorstel, dat prijkt op de agenda voor de op 17 April te houden algemene vergadering van „Bloembollencultuur" aangaande het tot standkomen van een pensioenregeling op vrijwillige basis. Ook hier, oordeelt de L.T.B., begeeft de Algemene Vereniging zich buiten haar eigen terrein; deze kwestie dient (door de standsorganisaties te worden behandeld. Daar de leden van de L.T.B. in overgrote meerderheid ook lid zijn van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, zal dit standpunt bij de bespreking van het hiervoor genoemde voorstel ongetwijfeld naar voren komen. In het orgaan der L.T.B. „Boer en Tuinder" worden de leden dan ook opgewekt, volgens.deze opvatting hun houding tegenover het voorstel van het hoofdbestuur der Algemene Vereniging le bepalen. Plannen van het Nieuw Guinea-comité In een bijeenkomst van de stichting „Nationaal Nieuw Guinea-comité" is een uiteenzetting gegeven van doel en streven van het comité, de plannen tot het uitvoe ren daarvan en de reeds bereikte resul taten. Het comité streeft er naar gegevens over Nieuw Guinea te verzamelen en ter algemene kennis te brengen. Door de ont wikkeling van het gebied van de Stille Zuidzee en hel verloop der gebeurtenissen van de laatste tijd mag, zo meent het comité, met grote waarschijnlijkheid wor den verwacht, dat Nederland en Nieuw Guinea duurzaam verenigd zullen blijven. Het comité doet niet actief aan politiek, ofschoon de kwestie Nieuw Guinea met kan worden losgemaakt van dc politieke ver houdingen in Nederland. De kolonisatie vormt een belangrijk aspect van het vraagstuk Nieuw Guinea. Brieven van kolonisten, waarin dringend om steun verzocht werd, brachten het comité er toe. een nationale hulpactie te organiseren. Door industrieën werden reeds grote hoeveelheden goederen ver strekt, die met de ..Bantam" op 6 April worden verscheept. Om echter direct in de bestaande nood te kunnen voorzien, zal ook van het vervoer door de lucht gebruik worden gemaakt. Iedere week kan een hoeveelheid van 100 kilogram kosteloos door de K.L.M. worden vervoerd. In de Fuhropschool te Haarlem heeft dc secretaris van het Indische Jeugdcentrum de milliocvsle Maandagcent in ontvangst genomen. Hel Indische Jeugdcentrum ontvangL van de leerlingen van 200 scholen door geheel Nederland iedere Maandag een cent voor dc T.B.C.-bestrijding in Indonesië. Van de nu binnengekomen millioen centen zijn. een compleet, ingerichte Röntgen-installatie en 33.000 PAS-tabletten voor de Emmakliniek van Dr. Gerlach in Medan gekocht, die eerstdaags .zullen worden verscheept. Foto: De 6-jarige Marijke Junes van de eerste klas overhandigt de. secretaris van het Indische Jeugdcentrum, de heer W. Galjaard, de millioenste cent. Twee verkeersongevallen Op de Delftlaan reed gistermorgen een drie en twintig-jarige winkeljuffrouw op haar rijwiel met hulpmotor en werd inge haald door een vrachtauto, waarvan letter en nummer onbekend zijn gebleven. Door het voorbijrijden van deze auto schrok zij en viel. Zij werd in bewusteloze toestand door de motorbrigade naast de weg aangetroffen. Met een lichte hersenschud ding is zij per ziekenauto naar het Grote Gasthuis overgebracht en vandaar naar haar woning. Op de hoek Oranjeboomstraat—Wester- grachl verliet gistermiddag een vierjarige jongen het trottoir en liep voor een met een paard bespannen lege groentewagen langs. Het knaapje werd door het paard omver ge lopen. Een lid van de Ongevallendienst was ter plaatse doch constateerde geen letsel. Burgerlijke stand van Haarlem' HAARLEM. 3 April 1950 BEVALLEN van een zoon: 1 April. A. J. F'. UitermarkHonnebier: 2 April. M. M. Brandvan Schaick: A. H. G. van Zomeren —Klooster: M. J. HaringsmaBakker; A. M. ter MetzCop. BEVALLEN van een dochter: 1 April, A. M C. Zweiphcnnigvan Heinsbergen: C. H. F. WesselingKoper; A. J. De VreeóeGod ding: 2 April. .T. A JansenBerendregt; H. J. PutsBraam. OVERLEDEN: 31 Mrt. S. van Straten. 79 j.. M. v. Heemskerkstraat: 2 April, M Smid. 70 i.. Dicpenbrockstraat: Y. O. M. Oude Tijdhof. 15 u„ Gaslhuislaan. Feest«voor ouden van dagen „De Haarlemse Postfanfare" heelt goed werk gedaan voor de ouden van dagen, door hen uit te nodigen voor een feestelijke bijeen komst in het Concertgebouw. Hiervoor be stond grote belangstelling en de bezoekers (sters) hebben Zaterdag een prettige middag gehad. Natuurlijk verleende de fanfare in de eer ste plaats medewerking en bracht op goede wijze een aantal nummers ten gehore. In de loop van de middag bleek, dat er onder de leden van het postpersoneel nog vele artist en zijn, die een gezelschap op aangename wijze kunnen vermaken. Er waren zangers, een sneltekenaar, die een beeld gaf van het. ver enigingsleven bij de post en ook kreeg_ men een indruk hoe het in een circus zou kunnen toegaan. Tenminste een „paard" betrad de zaal en dat vermaakte dc gasten op bijzon-' dere wijze. Een uitgebreid programma was samenge steld, dat zeer in dë smaak is gevallen, Van de voorbereiding van dit feest hebben dë medewerkenden veel plezier beleefd. Bewijzen van Nederlanderschap Sedert 1 April worden' aan het bureau Bevolking ten Stadhuize te Haarlem be wijzen van Nederlanderschap afgegeven, welke dienen als reïspapier voor België en Luxemburg. Men dient zich, ter verkrij ging van deze bewijzen, persoonlijk te mel den. Minderjarigen behoeven toestemming van één der ouders of van de voogd. Ook voor het geven van toestemming is persoon lijke verschijning vereist. De bewijzen kosten 3,De folo moet voldoen aan de eisen gesteld aan pasfoto's. NAADLOOS BEHANGEN!! Thans geen ergerlijke naden meer!! Vraagt offerte en stalenzending BEHANGER!,! HEINSBERGEN RADBOÜDSTRAAT 33 - HAARLEM-N. TELEFOON 22106 (Adv.) Woensdag 5 April heropenen wij ons geheel gemoderniseerd en naar de eisen des tijds in gericht Hótel-Café-Restaurani. RECEPTIE 5 APRIL VAN 3—5 UUR Hotel Café Restaurant „OUD ST. JAN" H. L. Dahmen JANSWEG 20 TELEFOON 17630 (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 4 APRIL Palace: „Bud Abott en Lou Costello zwaaien af", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De secretaresse van meneer", alle leeft., 2.30, 7 en 9 uur. City: „De gevangenen van het haaien-eiland", 18 j., 2.15. 4,30, 7 en 9.15 uur. Spaame: „De grote bosbrand". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Niemand wil mij geloven". 18 j., 2, 4.15. 7 en 9.13 uur. WOENSDAG 5 APRIL Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. R. D. Baart de la Faille overleden In de ouderdom van zes en zestig jaar is overleden de heer R. D. Baart de la Faille, oud-rijksarchivaris van Noordholland. De overledene is op 23 Juli 1833 in Leeuwarden geboren en studeerde letteren aan de univer siteit te Groningen. Na eerst volontair te zijn geweest op het rijksarchief te Gronin gen werd hij met ingang van 1 April 1908 benoemd tot adjunctcommies van het Rijks archief te Haarlem. Bij Koninklijk Besluit van 27 Maart 1918 volgde zijn bevordering tot commies. Op 1 Mei 1923 werd hij hoofd commies-chartermeester en na het aftreden van jhr. mr. B M. de Jonge van Ellemeet op 2 Januari 1933 werd de heer Baart de la Faille waarnemend rijksarchivaris. Met ingang van 1 Januari 1938 trad hij op als rijksarchivaris cn op 1 Januari 1948 heeft hij om gezondheidsredenen zijn functie moeten neerleggen na bijna veertig jaar in dienst van het rijk werkzaam fc zijn geweest. Voorts was de thans overledene inspecteur van de gemeente- en waterstaatsarchiev in de provincie Noordholland, beheerder van dc provinciale atlas en bewaarder van de historische vertrekken, welke destijds in hetgebouw der Provinciale Griffie aan Dreef gevestigd waren. In 1931 publiceerde de heer Baart de la Faille in het „Nederlands archief" een arti kel over „Hollandse kaartmakers en land meters in de zestiende eeuw". Zijn belang stelling ging.in' het bijzonder uit naai- kaar ten en prenten. De overledene is bestuurslid geweest var de vereniging „Haerlem" en voorzitter var de afdeling Haarlem van de Ushond Hol lands Noorderkwartier. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in alle stilte ter aarde besteld. DE BESTE VERVOERDER van al Uw goederen is BESTELDIENST A.B.C. BARRE VOET ESTRA AT 2, HAARLEM Telefoon 1842S - Na 6 uur 14155, 11810 Bijbelse voordracht-avond door Willem Berkhemer De verwoesting van Jeruzalem door de troepen van de Babylonische heerser Ne- bucadnezar in het jaar 587 voor het begin van onze jaartelling was een der ramp zaligste 'gebeurtenissen in de bewogen ge schiedenis van deze Joodse stad. De ver woesting werd gevolgd door het wegvoeren van de bevolking naar Babylonie in bal lingschap. Een verklaring van diepere oor zaken en aanleidingen tot deze ontzettende nationale ramp geeft de Bijbel en wel zeer direct in het boek van de profeet Jeremia en in de Klaagliedex-en door hem geschre ven. De Commissie voor Bijzonder Kerke- werk van de Nederlands Hervormde Ge meente te Haarlem heeft voor dit Bijbel gedeelte speciale aandacht gevraagd op een bijeenkomst, die gisteravond in de Grote Kerk gehouden werd, waar Willem Berk hemer de hoofdstukken 4, 5, 6, 22, 32, 36, 38 en 39 van het boek Jeremia en de hoofd stukken 3 en 5 van de Klaagliederen decla meerde. Deze voordracht stond niet op zich zelf. Zij was een schakel in een reeks van dergelijke avonden, alle bedoeld om een verhelderend licht op enige Bijbel fragmenten te werpen, hun onderling ver band in geestelijke zin aan te tonen en om hiermede de basis voor een persoonlijk ge loofsleven te verstevigen. In deze zin hoopt de genoemde commissie nog een aantal bij eenkomsten in dezelfde trant te kunnen beleggen. Willem Berkhemer stond met zijn decla matie van „De verwoesting van Jerusalem" voor een haast bovenmenselijke laak. Want in de enorme ruimte van het kerkgebouw golden niet de eisen, die in een betrekkelijk ldeine ruimte van bijvoorbeeld een schouw burg of voordrachtzaal aan een declama tor gesteld kunnen worden. Thans moest worden afgezien van uitdrukking door ver fijnde klanksterkte-nuancering. Willem Berkhemer moest (om een kunstschilders term te gebruiken) met grote vlakken wer ken. Men moet grote bewondering hebben voor het uil houdingsvermogen van de declamator, wiens voordracht twee uur in beslag nam en die ondanks deze langdurige krachtsinspannning geen enkele physieke inzinking vertoonde. Niet. minder bewonde ring past voor zijn sterke concentratie-ver inogen. Terwille van de verstaanbaarheid moest er langzaam gesproken worden, een factor, die met de reeds genoemde nuancerings- wijze. tenslotte bet monumentale karakter van de voordracht bepaalde Maar dit ka rakter pasic voortreffelijk bij het stoere Oud-Testamèiitische spraakgebruik van de gekozen Stalen-vertaliug. Wat bii de ge zegde fragmenten opviel, was de klare, directe uitdrukking, zowel het epische en het dramatische als het lyrische element betreffende. Willem Berkhemer vond hier voor telkens weer de juiste toon en deed zo de toehoorders het Bijbel-gebeuren met ontroering beleven. Ter onderbreking van de declamatie speelde de organist Feike Asma improvisa ties, die geheel in de sfeer gehouden wer den van hel voorgedragen verhaal. F. ZWAAWSWIJK. De ontwikkeling van de Passie-muziek De uitvoering op Woensdag 5 April in de Bakenesserkerk van de Lucas-Passion van Heinrich Schütz, door Haarlems Motetge zelschap onder leiding van Maarten Kooy. geeft ons aanleiding om een korte beschou wing te wijden aan deze oude Passie muziek en ze enigszins te vergelijken met de Passies van Bach, vooral met die naar Mattheus, waarvan de C.O.V. onder leiding van George Robert (op Donderdag en Vrij dag) en „Doopsgezind Zangkoor" onder leiding van Piet. van Egmond (op Tweede Paasdag) uitvoeringen zal geven. Schütz en Bach zijn ten opzichte van dc Passie-muziek schakels in een lange keten, waarvan het begin ver in het verleden ligt. Dit begin is te zoeken in het psalmodi ërend voordragen van het Evangelie in de Oude Kerk, waar al vroeg het gebruik ontstond om de Passie-verhalen, wegens hun dramatisch accent, door drie geeste lijken te laten zingen: de woorden van de verhaler in c, die van Christus in laag f, die van de overige personen en van het volk in hoog f; een manier die men in ka tholieke kerken nu nog kan horen. Bij de opkomst van de meerstemmige muziek lag het voor de hand, dat aan een koor de rol van het volk toebedeeld werd. Ook in deze vorm wordt de Passie in de Roomse Kerk nog vertolkt. Doorgecomponeerde Passies in motetvorm hebben, minder opgang ge maakt. De Hervorming van Luther heelt zich bij de gebruikelijke wijze van uitvoeren aangesloten. Weldra werd echter het Latijn door de volkstaal vervangen. Instrumen tale begeleiding was en bleef voorlopig uit gesloten. Dit is de kern gebleven van de Passie. Als eigenaardigheid zij vermeld, dat het opschrift als inleidend koor gezongen werd, wat ook herinnert aan de aanhef van iedere Evangelie-lezing in de Oude Kerk. Gelei delijk maakte de Gregoriaanse reciteertoon plaats voor nieuwe declamatie-formules; dit veranderde in wezen weinig, alleen kreeg de melodie-curve bij sommige passa ges een meer plastische uitdrukking. Merk waardig is hel echter, dat de koorgedeelten in polyfone stijl veel verwantschap bleven vertonen. Een vergelijking tussen Latijnse Passies en die van Schütz en Bach laat op dit punt interessante overeenkomsten con stateren. Een volgende stap bracht net koraal, als afwisseling en moment van overweging, tevens als deelneming van de gemeente. De instrumentale begeleiding kwam er bij en uiteindelijk dc oratorische elementen, in de vorm van vrij ingelaste soli en koren, die het geestelijk drama kwamen versterken en hei geheel een ongemene uitbreiding gaven. Met deze schakel zyn we bij Bach en (niet zo zeer om de vojm dan wel om de inten siteit van diens werk) op het hoogtepunt van de Passie-muziek gekomen. Bach had al voorgangers gehad, die de kern van het lijdensverhaal, het authentieke Bijbel woord hadden te kort gedaan, of laten over woekeren door bijkomstigheden. En dat zou na hem nog erger worden. Maar de Leipziger Cantor hield de kern zuiver en hoeveel belang hij er aan hechtte bewijst de speciale zorg waarmee hij de Evange lie-tekst, met rode inkt, in zijn partituur noteerde. Maar Bach was ook de geniale kunstenaar, die hel leven van zijn Kerk in de koralen weerspiegeld zag en er zich als Christen en als kunstenaar in uitleefde. Heinrich Schütz is een eeuw vroeger dan Bach ter wereld gekomen. Als schakel in de Passie-muziek tooqt hij heel andere aspecten. Vooreerst speelt het koraal bii hem geen rol en ook van bespiegelende of extra-dramatisch ingelaste nummers is bij hem geen sprake. En hoewel hij in andere geestelijke werken Psalmen, Sympho- niae sacrae enzovoorts orkestbegeleiding aanvaardde, ziet hij daar in zijn drie Pas sionen totaal van af. Ze zijn zuiver a ca- pella en zelfs de recitatieven missen alle begeleiding. Schütz is, met voorbijzien van de evolutie, in de Passion als het ware tot haar uitgangspunt teruggekomen. Zijn ver- haal-toon is van een haast gregoriaanse objectiviteit en zijn „volks-koren" sluiten aan bij de polyfone traditie, die trouwens zal doorwerken tot in Bachs Matthaeus- Passion. Schütz begint, naar middeleeuws gebruik met de aanhef: „Das Leiden unsers Herren Jesu Christ, wie uns das beschreibet der A.MSTERDAMSCKF. RIJTUIG MIJ. heilige Evangeliste Lucas" en hij besluit met een koor op een beginnende proza tekst. Doch Overigens bepaalt hij zich strikt tot het .Woord". Deze soberheid heeft de heropleving van Schütz' Passionen in de eeuw die achter ons ligt. waarin het werk van Bach schitterend baan kon breken, in de weg gestaan. Men heeft getracht hem te doen aanvaarden, door aan zijn recitatie ven een orgelbegeleiding toe te voegen en door koralen in te lassen; dal is ook met zijn Matlheus-Passion tamelijk wel ge lukt. Maar we zijn nu zover, dal we dit lapmiddel om zijn werk te redden van dc hand kunnen wijzen. De geest van dc tijd heeft er toe meegewerkt om het sublieme te ontdekken in de pure naaktheid dezer kunst. Schütz is tachtig jaar oud moeten wor den om, in .zichzelf verzonken en vervuld van zijn geheiligd onderzoek, alles over boord te gooien, wat hem overbodig leek. Zijn inspiratie was er niet minder sterk om. Wij willen hier slechts wijzen op de beel dende kracht van zijn koren, waaronder in de Lucas-Passion het „Hevr, sollen wir mit dem Schwert drein schlagen?" een knap voorbeeW is. En als we dan de volgende dagen weer de onvolprezen Mattheus-Passion van Bach horen, dan ervaren wij wèl de aanwending van alles wat Schütz verwierp of niet ken de, omdat hel op het genie Bach wachtte om met hem geboren te wordert. Maar dan ondervinden wij tevens dat hij met zijn barokke rijkdom aan middelen hetzelfde doel nastreeft en ook bereikt, in alle op rechtheid en sublieme schoonheid, die èn de zoeker naar Gods Woord en de speurder naar artistieke voldragenheid de hoogste bevrediging schenken. JOS. DE KLERK Dokter Van Walsum gehuldigd Gisteren heeft cle bekende Heemstecdse arts J. G. M. van Walsum zijn zilveren jubileum als medicus gevierd. Hij hield ter gelegenheid daarvan een receptie t.e zijnen huize die door tallozen werd bezocht. Voor dc receptie wei'd hij door het huldigings comité bij monde van de heer A. T. van Wijngaarden toegesproken, die de gevoelens van erkentelijkheid en bewondering, die alle patiëijten voor hem voelen, tot. uiting bracht en vertelde dal het comité de dokter als huldeblijk een buitenlandse reis aan biedt. Dokter Van Walsum dankte geroerd voor deze hulde en zei dat zijn 'aak hem altijd licht was gevallen omdat hij gedreven werd door de liefde voor zijn medemens. De receptie z.elf bracht een eindeloze stroom van bezoekers en een grote toevloed van bloemen en cadeaux. Onder de aanwe zigen .bevonden zich ook de voorzitter en de secretaris van de Haarlemse kring van de Maatschappij vooi Geneeskunst, respectie velijk de heer A. H. de Vries en dr. R. Vedder en verder maakten alle Heem- steedse artsen gebruik van de gelegenheid om hun collega tc feliciteren. AA. Cieremans onderscheiden Op de Engelse ambassade is door de am bassadeur de „Kings Medal for courage in the cause ol' freedom" uitgereikt aan een oud-HaarJemmer, Maarten Cieremans. De heer Cieremans, die reeds eerder werd onderscheiden met de Bronzen Leeuw en het Kruis van Verdienste, werd in 1922 in Haar lem geboren en ging hier op school tot 1938. Hii ontsnapte in 1943 naar Engeland en werd daar opgeleid tot agent-parachutist. In 1944 werd hij boven Nederland neerge laten waar hij een jaar lang als geheim agent werkte. Hij keerde daarna naar Enge land terug. In 1945 kreeg hij als vrijwilliger nog een bijzondere opdracht in Indonesië als eerste luitenant der parachutisten. George Robert hervat Donderdag zij'n orgelconcerten De wekelijkse orgelconcerten door de stads- organist George Robert worden op Donder dag 6 April hervat en zijn als vanouds voor het publiek kosteloos toegankelijk. Ter ge legenheid van de Bach-herdenking op 28 Juli zal het twee eeuwen geleden zijn dat deze componist overleed brengt George Robert al diens orgelwerken (verzameld in de negen banden van de Peters Editie) ten gehore. De concerten worden gedurende de maan den April tot November iedere Donderdag middag gegeven van 2 tot 3 uur (dat is dus een uur vroeger dan verleden jaar) en gedu rende de maanden Mei tot October tevens iedere Dinsdagavond van 8 tot 9 uur. Tien van deze concerten zijn geheel aan Bach gewijd, onder meer die op de Dins dagen 9 en 16 Mei. waarop de Orgelmis in grote en kleine bewerking wordt uitge voerd. Het concert van de eerste Donderdag middag bevat een aantal koraalbewerkingen uit hel zogenaamde Orgelbüchlein, die be trekking hebben op de lijdensweken. BINNENLAND i Doetinchrm heeft als eerste gemeente in de Achterhoek cn als derde gemeente in ons land een houten senii-permanente Oostenrijkse montage-schop? gekregen. Dc totale bouwkosten worden geraamd op f 100.000. Daar zal nog circa f 15.000 bijkomen voor hel meubilair. In ile nacht van 21 op 22 Juli J942 werd het middeleeuwse kerkgebouw tc Hees bij Nijmegen door oen bomaanval zwaar be schadigd. Hel gebouw is thans in de oude stijl aan dc Hervormde Gemeente over gedragen. Op 25 April zuilen door de rentmeester der domeinen tc Wieringcrtvcrf 35 tuinders- bedrijven in de Wieringermeer worden aan- besteed. Dc gemeenteraad van Oosthuizen be sloot onlangs het voormalige station met goederenloods te laten verbouwen tot der tien woningen. De huurder, een grote kaas handel. zou hierdoor gedwongen zijn, hot bedrijf naar elders tc verplaatsen. Een groot aantal Oosthuiz.enarcn zou hierdoor werk loos worden. Er is nu een request bij de raad ingediend om het besluit ongedaan te maken. Op 5 Mei zullen op het Canadese kerk hof te Groesbcck bij Nijmegen de in Neder land gesneuvelde Canadese militairen wor den herdacht, Tegen de tandarts J. H. L. W. uit Kcrk- rade is drie maanden gevangenisstraf geëtsl omdat hij een hond. die als politiehond werd afgericht, had neergeschoten. Voor de rechtbank zei de tandarts dat hij zich door de hond bedreigd had gevoeld. Op 12 en 13 April zal in het gemeente museum tc Den Haag de veertiende jeugd wedstrijd in welsprekendheid en voor drachtskunst, georganiseerd door de Maat schappij tot Bevordering van Woordkunst, worden gehouden. De deelnemers moeten een rede, een voordracht en een improvisatie houden Jhr. H. P. J. Bosch van Drakcstein is benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister bij de Birmaanse Unie. Te Vecncndaal zijn vijf personen uit één gezin ziek geworden na het eten van vlees dat waarschijnlijk bedorven was. Iemand heeft zich door vernieling van een gebrandschilderd raam- toegang ver schaft tot de Sint Servaaskerk te Maastricht en een groot aantal offerblokken leeg gehaald. De Jagers zullen op 13 Mei in de Grote Kerk te Naaldwijk alle gevallenen herden- den van de onderdelen, die in Mei 1940 in en om Naaldwijk gelegerd zijn geweest. In Huizen (N.H.) is men begonnen met de doorlichting van de bevolking, hetgeen in het gehele Gooi zal geschieden. Voor autoreizen naar Frankrijk is een nieuw triptiek in gebruik genomen. De „Acquits a Caution" die nog niet voor een reis naar Frankrijk zijn gebruikt, hebben hun geldigheid verloren. Negen-en-twintig varkeus zijn in de vlammen omgekomen toen tc Altforst, ge meente Appeltern, een landbouwschuur tot de grond toe afbrandde. De varkens waren niet verzekerd. Toen drie mannen "s avonds laat op de Noorawal in Den Haag een stoffeerderij gingen leeghalen, kwam dc buurman van de stoffeerder naar buiten, gelastte de mannen de goederen, die zij op een bakfiets hadden geladen, naar binnen te brengen en daarna te wachten tot de politie was gewaarschuwd, Een der mannen deed dit inderdaad, de twee anderen waren spoedig achterhaald, Enige weken na de bevrijding werd in Rotterdam het stoffelijk overschot van een jonge vrouw uit het water opgehaald. Het lijk was in een zak genaaid, zodat er geen twijfel bestond over de vraag of hier mis daad in het spel was. Dezer dagen heeft de politie, in verband met dit misdrijf enkele personen gearresteerd. In dc heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de prijs van 1 10.000 gevallen op nummer 20292. De totale hoeveelheid vrij geld bedroog per 31 Januari 1950 f7430 millioen. waar van £3063 millioen chartaal en f4367 mil lioen giraal geld. Het totaal geblokkeerd tegoed bedroeg per 31 December 1949 f1131 millioen. tegen* f 1358 millioen per 30 Sep tember 1949. HAARLEM EN OMGEVING De collecte voor dc zending heeft bij de Ned. Herv. Gemeente van Bloemendaal f 1148,68 opgebracht. De afd. Haarlem van dc Kon. Ncd. Bond van Oud-Onderofficieren houdt op Donder dag 6 April haar jaarvergadering in het bondsgebouw. Schouwtjeslaan. De agenda vermeldt o.a. de verkiezing van drie be stuursleden. wegens periodiek aftreden van voorzitter, 2e secretaris en le commissaris. Verder de verkiezing van een propaganda- commissie met het oog op de vele repa triërende onderofficieren, die door bemid deling van de afdeling zoveel mogelijk aan betrekkingen geholpen worden. Ds. Th. J. Muddc. predikant bij dc Prov. ziekenhuizen te Santpoort herdenkt morgen de dag waarop hij voor 25 jaar zijn ambt te Maden aanvaardde nadat hij te voren hulp predikant was geweest te Musselkanaal. De jubilaris diende de gemeenten van Exloër- mond en Brammen, werd in 1946 predikant in algemene dienst voor de geïnterneerden met standplaats Dieren en is sedert kort werkzaam als geestelijk verzorger in de ge stichten te Santpoort. Ds. A. J. P. Bocke eni. pred., viert a.s. Zondag zijn 75e verjaardag. Ds. Boekc werd 6 April 1902 predikant- te Noordwijkerhoul en vertrok in 1913 naar Schoorl welke ge meente hij gediend heeft, tot aan zijn emeri taat tot 1 November 1942. De feestelijkheden ter viering van het vijftig-jarig bestaan van het gemengd koor Polyhymnia beginnen op de middag van de Tweede Paasdag met de loting, die dc beurt van optreden der deelnemers aan het inter nationaal zangconcours zal bepalen. Enkele buitenlandse koren zullen hierbij vertegen woordigd zijn. Dc heer M. C. J. Wanrooy te Haarlem is aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam geslaagd voor het doctoraal examen aardrijkskunde. Vanmorgen om halftwaulf nam een chauffeur van een bus van de NZHVM de bocht Stationsplein naar het viaduct van de Kruisweg te groot en kwam in botsing met een kleine vrachtauto, welke in de richting 'van de stad reed. De voertuigen werden be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Gisteren is dc gehele Huisense bevolkingop 300 weigeraars na, „doorgelicht". De meeste Huizenaars maakten een dankbaar gebruik van deze gratis gezondheidscontrole zij her dart dot er vele schroom oalligen onder waren, zoals dc Huizense schone op de foto, die heimelijk met gemengde gevoelens haar portie Röntgenstralen afwacht. Victor Silvester komt naar Haarlem De dansschool Kwekkeboom houdt op April in het Krelagchuis een groot slotba! waaraan wordt meegewerkt door het Engelse dansorkest van Victor Silvesti r. Dit orkest hc-eft zijn faam verworven door hel spelen van dansmuziek in „strikt tempo", hetgeen een einde maakte aan het afwisselend hollen en stilstaan, waartoe sommige andere or kesten dc dansers soms plegen te dwingen. Hel is de eerste maal dat Victor Silvester in Haarlem speelt, al heeft hij hier vroeger wel danslessen aan dansleraren gegeven. Het or kest zal tijdens zijn verblijf in Holland voorts nog optreden in Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht. Erewedstrijd H.F.C.H.V.V. Ter gelegenheid van het behalen van het kampioenschap speelt HFC Zondagmiddag op het terrein aan de Spanjaardslaan een erewedstrijd tegen HVV uit. Den Haag. De eerste promotiewedstrijd van HFC zal op Zondag 23 April worden gespeeld.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5