Geeft Uw vrouw De Haarlemse stadswijken Kinderwagens Wandeiwagens L H. K@rstjens Jongeheren costuums SCHINDELER Radicaal Beinigend LAXEER-AKKERTJES htoip hfcrij. IVi. BOOIMAN Predikbeurten Taxi? Bel 1.2.3.4.5 LOCOMOTIEF RIJWIELEN NICO VAN SCHAGEN - ZONEN Kort en Bondig Donderdag 6 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscke Courant Hel Haarlemmerhoutkwarfier wijkf sterk af van de andere wijken der gemeente Eenige dagen geleden gaven wij een be schouwing over verschillende wijken van Haarlem, waarbij in het bijzonder aan dacht gevraagd werd voor de oude stad, •:1e Leidse buurt en het Amsterdamse cwartier. Haarlem-Noord Oud-Schoten, met inbegrip van de Cronjébuurt en de Indische Buurt, .omvat 17 procent van de Haarlemse bevolking. De kinderrijkdom in deze wijk ligt iets boven het Haarlems gemiddelde; het aan tal boven 65-jarigen is daarentegen iets beneden het gemiddelde. Het aantal Rooms Katholieken en Ned. Hervormden in dit stadsdeel is wat lager, het aantal Gereformeerden en buiten kerkelijken wat hoger dan de plaatselijke norm. Wat de bestaansbronnen betreft vinden hier meer inwoners dan normaal emplooi in de nijverheid; handel en verkeer zijn als bestaansbron van normale betekenis. Overheidspersoneel, onderwijskrachten en beoefenaren van vrije beroepen wonen hier relatief weinig. Niet leerplichtige jonge mensen, die nog dagonderwijs ge nieten, zijn er in dit stadsdeel ook min der dan het gemiddelde. Hetzelfde kan gezegd worden ten aan zien van de zelfstandige bedrijfshoofden; daarentegen wonen hier vrij wat kleine zelfstandigen. Ook het aantal gehuwde vrouwen, die beroepsarbeid verrichten in het bedrijf van de echtgenoot is vrij hoog. In dit stadsdeel wonen veel arbeiders, maar ook het getal hier woonachtige ho ger gesalarieerde employés is niet gering. Het Kleverpark Het Kleverpark- en Huis-te-Zaanen- kwartier is de grootste Haai'lemse stads wijk: hier woont een kwart van onze ge hele bevolking. De kinderrijkdom ligt hier boven het gemiddelde; het aantal boven 65-jarigen is daarentegen beneden de plaatselijke norm. Het aantal Rooms-Katholieken is in dit stadsdeel pl.m. 10 procent lager, het aan tal Ned. Hervormden 10 procent hoger dan het gemiddelde. Onder de bestaansbronnen van de be woners van deze wijk neemt de nijverheid een normale plaats in; handél en verkeer geven meer aan dan het Haarlemse ge middelde emplooi. In dit stadsdeel woont veel overheidspersoneel. Opvallend groot is hier verder de groep van niet meer leerplichtige jongemensen, dat dagonder wijs geniet. Het aantal arbeiders ligt hier pl.m. 10 procent beneden de Haarlemse normen; ook het aantal zelfstandige bedrijfshoof den en kleine zelfstandigen is hier relatief laag. Daarentegen wonen hier zeer veel beter gesalarieerde employés. Het Haarlemmerhoutkwartier Het Haarlemmerhout-kwartier, dat 7.5 procent van de plaatselijke bevolking om vat, vertoont in verschillend opzicht een geheel ander beeld. Dit komt reeds dade lijk tot uitdrukking in de verhoudings- cijfers tussen de aantallen mannen en vrouwen. Bij een algemene Haarlemse verhouding van 1000 mannen tégenover 1080 vrouwen, vinden wij hier een ver houding van 1000 mannen tegenover bijna 1500 vrouwen. Voor een belangrijk deel wordt dit verschil veroorzaakt door instel- in Engelse en luxe modellen. reeds vanaf f 39.50 GROTE SORTERING KINDERSTOELEN SPEELGOEDEREN voor alle leeftijden GEN. CRONJéSTRAAT 82 - TEL. 13053 (Adv.) Woningbouw in de „half- vrije sector" te Haarlem Aan Haarlem is een contin gent van 50 woningen toe gewezen De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft het aantal wonin gen dat in de „half vrije sector" gebouwd kan worden (huizen die buiten het bouw volume vallen en waarvoor het rijk een toeslag geeft) over de provincies verdeeld. De provinciale besturen hebben daarop een onderverdeling voor de gemeenten gemaakt. Aan Haarlem zijn voorlopig 50 woningen toegewezen. Haarlem had een plan op stapel staan voor 83 woningen in deze half vrije sec tor. Dit volledige plan is thans ingediend. Haarlem hoopt toestemming te krijgen om alle 83 huizen te bouwen, hoewel de voor lopige toezegging slechts 50 is. Wij vernemen dat daarop wel kans is, maar dat het dan om 33 woningen zal gaan in-de vorm van een voorschot op de toe wijzing van 1951. De woningen die Haarlem wil bouwen, komen aan de Eksterstraat in Haarlem- Noord. Het worden huizen met drie woon lagen. De huur zal variëren: 6 voor type B, ƒ6,60 voor type A, ƒ7,15 voor type C en 7,75 voor type D. Er komen ook duplexwoningen. Het be nedengedeelte zal 6 huur doen en het bovengedeelte 7,05. De stichtingskosten zijn door B. en W. in totaal geraamd op 626.000. De woningen zijn bestemd voor de woningbouwvereniging „Onze Woning". Bij het bepalen der huren is rekening ge houden met de rijksbijdrage van 100 per woning. Type A (18 woningen) heeft een in houd van 221 kubieke meter. Zij bevatten een woonkamer, 3 slaapkamers, keuken en douchecel. Geschikt voor 4 a 5 personen. Type B (21 woningen), inhoud 202 ku bieke meter. Deze bevatten: 1 woonkamer, 2 slaapkamers, keuken en douchecel. Ge schikt voor 3 a 4 personen. Type C (30 wohingen), inhoud 240 ku bieke meter; 1 woonkamer, 3 slaapkamers, beuken en douchecel. Gesclrikt voor 6 per sonen. Type D, 5 duplexhuizen (10 woningen), inhoud 290 kubieke meter. Beneden: woon kamer, slaapkamer en keuken; boven: woonkamer, 2 slaapkamers en spoelruirrite. Type E, 9 eengezinswoningen, bevattende 1 woonkamer, 3 slaapkamers, keuken en douchecel. Geschikt voor 6 personen. lingen als ziekenhuizen, enz. Schakelen wij dit deel van de bevolking evenwel ge heel uit, dan blijft toch nog een verhou ding bestaan van 1000 mannen tegenover 1390 vrouwen. De grotere gemiddelde'wel stand in dit stadsdeel en het -hiermede verband houdend grote aantal inwonende dienstboden is in dit verband mede een factor. Het aantal kinderen in deze wijk ligt 20 tot 25 procent beneden de plaatselijke norm; het aantal boven 65-jarigen even wel ligt bijna 50 procent boven de norm! Wat de godsdienstige gezindheid van de bewoners betreft, wijkt geen enkel ander Haarlems stadsdeel zo zeer van het plaat selijke gemiddelde af als het Zuiderhout- kwart icr. De Ned. Hervormde Kerk telt hier bijna 50 procent méér leden; ook de Gereformeerde Kerk kan in deze wijk bo gen op 25 procent méér leden dan het Haarlemse gemiddelde. De Rooms Katho lieke Kerk daarentegen blijft in deze wijk 25 procent beneden de plaatselijke norm, terwijl de groep der buiten-kerkelijken hier 20 procent beneden deze norm blijft. Arbeidersgezinnen wonen in dit stads deel weinig; voor zover de nijverheid de bestaansbron van de inwoners is, betreft het öf zelfstandige bedrijfshoofden óf be ter gesalarieerde employés. Hoger over heidspersoneel en beoefenaren van vrije beroepen wonen hier oveneens in belang rijke mate. Het aantal jonge mensen bo ven de leerplichtige leeftijd, die dagonder wijs genieten, is hier relatief zeer hoog. Het Rozenpriëel Hier woont 3.5 procent van de Haarlemse bevolking. Het aantal kinderen in deze buurt is normaal, het aantal oude mensen is er hoog. Het aantal Rooms Katholieken en Gere formeerden is hier normaal; de groep der Ned. Hervormden is pl.m. 15 procent be neden het normale; de groep van de buiten-kerkelijken ligt evenveel boven de norm. Er wonen hier veel arbeiders en kleine met lange pantalon f 49.00 en f 54.00 Gen. Cronjéstraat la-lb - Tel. 16045 Uw adres voor kwaliteitskleding zelfstandigen; voor de eerstgenoemde categorie is de nijverheid de voornaamste bestaansbron. De Harmenjansweg Deze wijk, waartoe behalve de gevange- nisbuurt ook de Waarder- en Veerpolder wordt gerekend, huisvest 1.5 procent van de Haarlemmers. Evenals in de Amster damse buurt overtreffen ook hier de man nen de vrouwen in aantal. Het is een wijk met veel kinderen en weinig oude mensen. Overheidspersoneel woont hier betrekkelijk weinig. Het Ramplaankwartier In dit stadsdeel heeft zich 3 procent van onze bevolking gevestigd. Hier zijn relatief veel kinderen en weinig oude mensen. Er wonen veel Rooms Katholieken (15 procent boven de norm); het aantal protestanten is normaal, het getal buiten-kerkelijken is 15 procent beneden de norm. In deze omgeving woont veel overheids personeel. Arbeidersgezinnen wonen hier relatief weinig, beter gesalarieerde em ployés daarentegen zeer veel. Spaarndam In de wijk Spaarndam, de kleinste van alle, woont slechts 0.6 procent van de Haarlemmers. Ook hier overtreffen de mannen de vrouwen in aantal. Kinderen en boven 65-jarigen vormen een normaal percentage van de bevolking. Er wonen' hoofdzakelijk arbeidersgezin nen, wier bestaansbron in de nijverheid ligt. Het aantal niet leerplichtige jonge mensen, dat dagonderwijs volgt,"is relatief verken tegen verstoppi^ n De Emmabloem-collecte Reeds worden collectanten gevraagd De tuberculose maakt nog veel te veel slachtoffers en daarom is een nieuwe grote aanval op touw gezet tegen deze volks vijand. Bij deze aanval is het in de eerste plaats nodig dat er meer ruimte beschikbaar komt voor het geneeskundig onderzoek. Het oude consultatiebureau biedt geen ruimte meer en daarom moet er een nieuw consultatie bureau komen. De plannen hiervoor zijn reeds in een gevorderd stadium. - Willen deze plannen echter tot uitvoering komen, dan moet de Emmabloemcollecte een da verend succes worden. Op 26 April zal de Emmabloem-collecte te Haarlem en Bloemendaal worden gehou den. En hiervoor is aller hulp nodig, niet alleen door een ruime gift in het busje, doch ook door het verlenen van medewer king als collectant (e). Collectanten kunnen zich opgeven aan het Consultatie-bureau, Ged. Oude Gracht 41, telefoon 11604. De door de Duitsers vernielde huizen aan de Westergracht In de oorlog werden door de Duitsers 4 beneden- en bovenwoningen aan de Westei'gracht vernietigd. B. en W. stellen voor de grond voor 4000,aan te kopen van de Ned. Spoor wegen, om het daardoor mogelijk te ma ken dat er ter plaatse wederom huizen gebouwd worden. GEN CRONJÉSTRAAT 129 HAARLEM - TEL 11385 De verbetering van de Kleine Houtweg Het volgend jaar mogelijk? De N.Z.H.V.M. heeft thans de tramrails uit de Hout verwijderd. Voor het Pavil joen heeft de dienst voor de Hout en de Plantsoenen de open plekken op het gras veld opgevuld, zodat daar weer een be hoorlijk geheel verkregen is. Ook de tramrails langs de Kleine Hout weg zijn verwijderd. Het is de bedoeling op de plaats een nieuwe rijweg te maken, zodat er dan twee rijbanen komen van de Paviljoenslaan tot aan de zijweg die naar het Haarlemmerhoutpark toegang geeft. Van dit jaar kon voor dit werk nog geen ci'ediet op de gemeentebegroting uitge trokken worden. Gehoopt wordt dat dit voor 1951 kan, want er is behoefte aan deze verkeersverbelering, vooral met het oog op de autobussen. Haarlemmer vindt procédé op litho-gebied uit Een Haarlemse galvanisateur de heer P. Regters, heeft na negen maanden experi menteren een procédé gevonden om multi- lith- en rotaprint-platen te vervaardigen. Deze platen, die worden gebruikt bij de vervaardiging van lithografieën, moesten tot op heden uit Amerika en Engeland worden geïmporteerd, omdat alleen deze twee landen over dit procédé beschikten. Andere Nederlandse experts hebben ook al gedurende geruime tijd hun hoofd ge broken over de vraag hoe men de korn- laag op de alluminium-platen moest krij gen, doch zij waren daar nog niet in ge slaagd. De heer Regter hoopt dat zijn pro cédé voor ons land een aanzienlijke devie zen-besparing zal betekenen. Houd Uw wol als nieuw Iv,). Wit wordt hagelwit, Kleur krijgt nieuwe fleur B en W willen grond kopen Geschikt voor het plaatsen van een circus, het houden van een tentoonstelling, enz. In onze gemeente bestaat dringende be hoefte aan grond, alwaar voor tijdelijke zaken, zoals een circus, een tentoonstelling e.d. plaats kan worden geboden. Hiervoor is geschikt te achten het aan de N.V. Ne derlandse Spoorwegen in eigendom toebe horende terrein, gelegen tussen de spoor baan HaarlemUitgeest en de Delft, ten noorden van de spoorbaan Haarlem Zandvoort en ten zuiden van de Korte Ver- spronckweg. Dit gaf B. en W. aanleiding om zich over de aankoop van bedoeld ter rein in verbinding te stellen met de eige nares. Er is overeenstemming verkregen over de prijs die ƒ60.000 zal bedragen. B. en W. merken op, dat de gronden krachtens de daarop betrekking hebbende uitbreidings plannen besteind zijn onderscheidenlijk voor sportterrein en kinderspeelplaats. Daarom is ook het bezit van die gronden voor de gemeente van groot belang. Bij aankoop van vorenbedoelde gronden zullen enige werken moeten worden uitge voerd onmiddellijk verband houdende met de overdracht van de gronden, zóals het aanbrengen van een afrastering ter lengte van 616 m, het verrichten van enig grond werk (400 m2) op de terreinen ten zuiden van de Korte Verspronckweg en het ver plaatsen van grenspalen. De daaraan ver bonden kosten zijn geraamd op rond ƒ13,250,—. Uitbreidingsplan B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor het uitbreidingsplan Noord te wijzigen. Ten N.W. van de Planeten- laan zijn gronden gereserveerd voor een christelijk lyceum. In verband daarmede is het gewenst de aan de Planetenlaan ontworpen half open bebouwing van een gezinswoningen te handhaven, terwijl het verder gewenst is aan de Z.O.-zijde van die laan de geprojecteerde bebouwing te vervangen door een gesloten flatbebou wing van drie woonlagen. Jongen door steen aan oog getroffen Gistermiddag stond een zes-jarig jongetje op de onderste sport van een ladder in de Brouwerslraat. Een 12-jarige jongen die op het dak stond van het huis waar de ladder tegenaan leunde, verbood hem dit en gooide, om zijn verbod kracht bij te zetten, een steen naar beneden. Ongelukkigerwijze trof deze steen het jongetje in het linkeroog. Het kereltje is in het St. Elisabeths Gasthuis ter verpleging opgenomen. Het is niet onmoge lijk, dat het kind zijn oog zal moeten missen. Het Natuurreservaat Voorstel van B. en W. aan de Raad van Haarlem B. en W. van Haarlem doen thans een voorstel over de financiële medewerking van Haarlem aan het Natuurreservaat. B. en W. merken op, dat het bezwaar lijk ontkend kan worden, dat ook de be langen van Haarlem bij deze aankoop ten nauwste betrokken zijn. Om die reden meent het college dat het redelijk is, dat Haarlem voor 10 procent participeert in de kosten. Minister Schokking spreekt in plaats van generaal Kruis Op herdenking in Grote Kerk Daar generaal mr, I-I. J. Kruis op 3 Mei verhinderd is zijn herdenkingsrede op de bijeenkomst van het Comité „Ereschuld en dankbaarheid" in de Grote Kerk te Haarlem te houden, heeft het comité thans de minister van Oorlog en Marine, mr. W. F. Schokking, bereid gevonden bij die ge legenheid het woord te voeren. VOOR AL UUJ PAASDRANKEN ADVOCAAT een klasse op zich GEMAAKT VAM VERSE EIEREN FUME BRAMDEWUN EN iUIKER per rnoothouitnae fins f3,00 onze succesartikelen van de dames voorjaarsbeurs GOUDLIKEUR per^u fL« 4&5 zeer oude gehever p.lb- f.20 wun koperu - distilleerderij winkels door de hele stad Comedia brengt nieuw blijspel tijdens de Paasdagen De toneelgroep Comedia geeft Zaterdag avond in de Haarlemse Schouwburg de première van het blijspel „Uitstekend My- lord!" (oorspronkelijke titel „The Chil- tern Hundreds") door William Douglas Home onder regie van Jan Teulings. De medewerkenden zijn Péronne Hosang, El len Vogel, Marie Gilhuys-Sasbach, Yda Andrea, Jules Verstraete, Han Bentz van den Berg, Ton Lutz en de regisseur. De voorstelling wordt herhaald op de avon den van de beide'Paasdagen. Op Dinsdag 18 April (abonnements voorstelling) kan men de eerste opvoering zien van „De dood van een handelsreizi ger" door Arthur Miller onder regie van Johan' de Meester, met onder anderen: Magda Janssens, Mimi Boesnach, John Gobau, Ko van Dijk en Fons Rademakers. Het Amsterdams Toneelgezelschap heeft ditzelfde stuk eveneens op het répertoire genomen en zal er reeds op Zaterdag 8 April in de hoofdstedelijke schouwburg de première van geven onder regie van Al- bert van Dalsum met Louis Saalborn in de hoofdrol. Aankoop van grond De eigenaar van 904 rh2 grond aan de Slangenkruidlaan wil dit voor 9,50 per m2 aan de gemeente Haarlem verkopen. B. en W. stellen de raad voor daartoe over te gaan omdat een deel van de grond vermoedelijk nodig zal zijn voor de bouw van eep Muio-school, daar de daarvoor bestemde grond niet voldoende is. Bezuiniging op bouwkosten Nu de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting minimum inhoudsmaten voor woningen heeft vastgesteld, stellen B. en W. van Haarlem aan de Raad voor in de Bouwverordening de hoogtemaat der kamer te verdagen van 2.70 tot 2.60 meter. Dit verlaagt de inhoudsmaat van huizen met een grondoppervlak van 40 M2 met 4 M3. Voor étagebouw zal het verschil 7 a 8 M3 per woning zijn. ADVERTENTIE met Pasen eens „keukenvrij". Bestel eens een Paasdiner bij Cuisinier. Uitzending van diners op elk gewenst uur. Vraagt prijsopgave. 2e EMMASTRAAT 36 - TEL. 14627 VRIJDAG 7 APRIL 1950 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk 7: Ds G. J. Waardenburg. Sterfuur. Nieuwe Kerk. 10: Ds. J. Bronsgeest, H. Avondmaal 7: Ds. E. Pot, H. Avondmaal. Noordcrkerk. 7: Dr. A. J, Raslcer, H. Avondmaal. Ooster- kerk. 7: Ds. E. Dijkhuis, H. Avondmaal.Rust- huis, Jansstraat. 10: Ds. E. Dijkhuis, H. Av. Ver. van Vryz. Hervormden. Jacobstraat 6. 7.30: Dr. J. de Graaf. H. Av. Eglise Wallonne Begijnhof 30. Vendredi 7 Avril a 19 h 30: Service de Vendredi Saint, présidé par le pasteur G. Roth, d'Amsterdam, Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6. 8: Sterfdag en H. Av. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 8: Dhr. J. A. Bruyn, Wassenaar, Lijdenspredi- king, Broedergemeente, Parklaan 34. 10: Ds. Schutz. Lezen der Lijdensgeschiedenis 2.30: Herdenking van het Sterfuur. Koorzang. O, R. G. Centrum. Westerhoutpark 1 A. 7.30: Ds. A, R. de Jong. H. Av Evang. Luth. Gemeente. Witte Herenstraat.' 8: Ds. C. H. Brandt, H. Av. Ver. Doopsgez. Gemeente. 7: Ds. Leendertz, H. Av. Zaterdag 7: Paasspel. Remonstr. Gercf. Gemeente. 7.30: Dr J. W. Herfst, H. Av. Geref. Kerk. Wilhelminakerk 7.30: Ds. A. M. Boeijinga. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 8: Ds J. W. Weenink (geb. Sa lem). Pinkstergemeente, geb. Immanuël, Nieuwe Kruisstraat 14. 7.30: Samenkomst. Hersteld Apost, Zendingsgemeente, Jacobij- nestraat 15. 10 en 7: Godsdienstoefening. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Immanuëlkerk. 10: Ds G. Koch. Julianakerk 7: Dr. M. v. d. Voet, H. Av. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 7.30: Ds. J. A. van Arkel Chr. Geref. Kerk, Floresstraat. 8: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds Bartlema. 7: Ds. Oskamp, H. Av, Kapel Nieuw Vreden- hof. 10.30: Ds. Henkels, H Av. 7: Ds. van Nieuwenhuijzen, H. Av. Aula Chr. Lyceum geen dienst. Ned. Prbt. Bond, Postlaan 16. 7.30: Dr. W. R. M Noordhoff, Rem., H'lem. Geref. Kerk. Chr. Lyceum. 7.30: Ds. A. Don- dorp. Koediefslaan 7.30: Ds. J. Overduin, Amsterdam. Camplaan 7.30: Dr. P. J. Richel AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 7.30: Ds. J E. Drost, H. Av. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. M. Maas. Openb. Belijdenis des geloofs. 7: Dez'elfde. H. Av BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10.30 en 7: Dr. J. H. Stelma. H. Av. Geref. Kerk. 7.30: Dr. J. L. Koole. Vrije Kath. Kerk. 9: Gez. Prima. 3: Meditatie en predicatie. 7.30: Goede Vrijdag-avondwijding.. Zaterdag 9: Liturgische plechtigheden, daarna Gezon gen Prime. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 7.15: Dr. Ch de Beus, H. Av. Geref. Kerk. 7.30: Ds. W. Fijn v. Draat, H. Avondmaal. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: H. Av. 7: Ds. A. J. Kromhout. H. Av. en Dankz HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Salverda. H. Av. 7: Dezelfde. H. Av. en Dank zegging. NIEÜW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. Openb Geloofsbe lijdenis. 7: Dezelfde, H. Av. Abhènes. 10: Ds. E. Pot, Haarlem. Bethel. 7: Ds Mr. G. A. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerlc. 10: Dhr. A. C. Brörens, Voorbereiding. 3: Ds. J. C. Salverda. H. Av. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. -7.30: Ds. Tichelaar, H Av. „De Toorts" en Kapel geen dienst. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 8: Ds. J. Kroon, H. Av West. Kon. Emmaschool. Raafstr. 8: Ds G. H. v. d. Woord. H Avondmaal. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. C. de Ru, H. Av. 7: Ds E. Só- raber, H. Av. en Dankzegging Geref. Kerk, Julianaweg, 8: Ds. A. de Rui tér. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. Witte Donderdag 8: Gez. H. Mis met processie naar het rust- altaar. 7.30 n.m. Overweging van Jezus liefdegeheim. Vrijdag. 8: Aanvang van de plechtigheden. 3: Oefening van de H. Kruis weg. Zaterdag 7: Aanvang van- de plechtig heden. 8.30: Gez. Paasmis. LIS SE. Ned. Herv. Kerk, 10: Ds. C. Jonge- boer. Openbare Belijdenis. 5: Dezelfde. H. Av. Ned. Prot. Bond. 7: Ds A. E. K. Pols. Geref. Kerk. 7: Dr. Th. Ruys Jr.Geref Kerk (Art. 31) 7: Ds J. J. Verleur. Geref. Gemeen te. 7: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 7: Leesdienst. Christ. Geref. Kerk. 7: Ds. H. W. Eerland. AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. (Adv,) Herstel van een woning De gemeente kocht onlangs in de veiling het perceel Rozenprieelstraat 52. Het is een pakhuis met bovenwoning. B, en W. vragen nu een crediet van 2300,om het bovenhuis te herstellen. Het kan dan verhuurd worden voor 5,per week. Onteigening De raad van Haarlem besloot destijds tot onteigening van gronden ten Noorden van de weg naar Schiphol, ten Oosten van de Schalkwij kerweg en ten Westen van de Gouwwetering. Onderhandelingen met de eigenaars om tot overeenstemming te komen hadden geen resultaat. Daarom stel len B. en W. de raad voor om tot een rechtsvordering over te gaan. Nutsspaarbank te Haarlem In de maand Maart is bij de Nuts-Spaar- bank te Haarlem ingelegd een bedrag van f803.875,54, waaronder via de ophaaldienst f38.953,48 en bij de afdeling Jeugdspaar- bank f 3536,86. Terugbetaald werd f 777.815,40. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 360. Daarnaast hebben zich 114 nieu we deelnemers bij de Jeugdspaarbank aan gemeld. Op 31 Maart 1950 bedroeg het totaal aan tal inleggers 64.840 met een tegoed van f 24.997.096,04. Jan Zurakowski, testpiloot van de Gloster-fabriek stapt op London Airport uit de Meteor-straaljager na zijn recordvlucht van Londen naar Kopenhagen en terug, waar voor hij twee uur en 23 minuten nodig had. RUDGE WHITWORTH VESTING - SPARTA - SIMPLEX GIERSTRAAT 40-42 - TELEFOON 17768 (Adv.) BINNENLAND In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van f25.000 gevallen op nummer 6884. Het examen ter verkrijging van de akte als hoofdonderwijzer(es) zal dit jaar worden gehouden te Arnhem, Breda, Roermond, 's Gravenhage, Haarlem. Rotterdam, Utrecht, Groningen, Leeuwarden en Zwolle. Het schriftelijk gedeelte van het examen zal worden afgenomen op 6 Juli. Het mondeling examen op 18 Juli. Op 25 April zal de groep „administra tieve bibliotheken" van de sectie speciale bibliotheken der Nederlandse Vereniging van Bibliothecarissen haar eerste landelijke vergadering houden te Utrecht. Tegen de directie van een restaurant in de Leidsestraat te Amsterdam eiste de procu reur-generaal bij 't Amsterdamse gerechtshof wegens overtreding van prijzenbeschikkin gen een boete van drieduizend gulden. De Hoge raad had deze zaak, waarbij de tucht rechter de directie tot 10.000 gulden had veroordeeld, naar het Amsterdamse hol verwezen. Het kasteel-museum „Sypestein" te Nieuw Loosdrecht, dat vermaard is om zijn collectie Loosdrechts porcelein en talloze antiqueteiten, zal op de beide Paasdagen voor bezoekers zijn opengesteld. Het Haagse gerechtshof sprak de Rot- terdamse chocoladefabrikant L. de H. vrij, die door de Rotterdamse rechtbank tot een boete van f 500 - was veroordeeld wegens overtredingen van het Buitengewoon Be sluit Arbeidsverhoudingen. Aan het perso neel van de fabriek werden prestatiepremies uitbetaald, hetgeen als overtreding werd aangemerkt. Voor het hof werd aangevoerd dat dergelijke premies reeds vóór 10 Mei 1940 werden uitgekeerd. In Landsmeer werden twee minder jarige jongens uit Amsterdam in een café aangehouden, die door hun grote verterin gen in het oog liepen. Bij onderzoek bleek, dat zij geregeld ten nadele van een familie lid geld hadden gestolen, in totaal ongeveer f 5000. De Nederlandse Spoorwegen zullen een groot aantal extra-treinen laten rijden op Donderdag, Vrijdag, Zaterdag, Maandag en Dinsdag. Opgericht is een centraal orgaan voor de groothandel onder de naam van „Ver bond van de Nederlandse Groothandel". Eind 1948 is hij Fokker een voorontwerp voor een klein verkeersvliegtuig met straal- voortstuwing- gereed gekomen. Dit vooront werp was overeenkomstig ideeën van de K.L.M. uitgewerkt. In enkele nieuwe ont werpen werden door Fokker daarna de op merkingen van de K.L.M. over het eerste onrtyerp verwerkt. Dé gemeente Venlo zal aan een schoen- handelaar f 6000 betalen voor door de ge meente na een bombardement tijdens de oorlog verkochte en weggeschonken 3000 •paar schoenen uit de voorraad van deze .handelaar. De schoenen werden na een bom inslag ih een schuilhoek ontdekt. Zij werden toen in beslag genomen. De oudste ambtenaar van de Burger lijke Stand in Nederland, de heer K. Zijp te Abbekerk, heeft op zijn verzoek eervol ont slag gekregen. De heer Zijp is 83 jaar oud en fungeerde 52 jaar als ambtenaar van de Burgerlijke Stand Binnenkort zal het kleinste raadhuis in Noordholland dat van de gemeente Abbe kerk, aan zijn bestemming worden onttrok ken. Er zijn namelijk'plannen om een'nieuw gemeentehuis te bouwen. Het tegenwoordige heeft één werkruimte. Dit vertrek is secre tarie, burgemeesterskamer en raadzaal. HAARLEM EN OMGEVING Zondagavond zal in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat een bijzondere jeugdsamen- komst worden gehouden, waarop mejuffrouw Ida Gibbs uit Australië, die als zendelinge naar Afrika gaat om daar onder de melaat sen te werken, zal spreken over „Wie is mijn naaste?". Medewerkenden zijn Mimi van der Loo, Dén Haag (zang) en Elly Ver meulen (declamatie). De leiding berust bij de heer H. van den Brink te Bloemendaal. De burgemeester van Bloemendaal, jhr, mr. C. J. A. den Tex, en de wethouder van Onderwijs en Personeelszaken, mr. F. P. Th. Rohling, zullen Vrijdag geen spreekuur houden. Op Maandag 10 April zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. Zonneveld, Aagje Dekenstraat 24 penningmeester werd van de Woningstichting „Ons Huis". Het onderlinge steunfonds „Door Ons Voor Ons", opgericht door het personeel van de N.V. Stoomzeepfabriek Het Klaver blad te Haarlem bestaat heden 15 jaar. In de cantine van de Ripperda-kazerne aan de Kleverlaan is de laatste wedstrijd gespeeld van het door de onder-officieren- ontspanningsvereniging „Het Gevleugelde Wiel" en K.J.C. „De Vier Azen", te Haar lem, georganiseerd onderling klaverjas- tournooi, dat zes wedstrijden omvatte. Het totaal aantal punten, behaald gedurende dit tournooi, beliep voor „De Vier Azen" 201.874 en voor „Het Gevleugelde Wiel 191.780. Na afloop reikte de wedstrijdleider sergant- majoor Dolron de prijzen uit. De heer P. Halsema te Overveen zal op Maandag 1 Mei 25 jaar organist zijn van de Ned. Herv. Gemeente te Bloemendaal. De kerkeraad wil deze dag niet ongemerkt doen voorbijgaan, waarvoor de jubilaris Zondag middag 30 April te 3 uur in het Jeugdhuis zal worden ontvangen. Voor de vereniging „Oost en West" wordt een lezing met lichtbeelden gehouden op Woensdag 12 April door de heer drs. L. Coomans de Ruiter in „De Leeuwerik" over „Volk en beschaving in de Minahassa". Voor de verbouwing en uitbreiding van het politieposthuis aan de Amsterdamse Vaart werd een crediet van f7200 dóór de Raad verleend. Thans blijkt evenwel f7959 nodig te zijn zodat B. en W. aan de Raad alsnog f 759 vragen. De Haarlemse gemeenteraad vergadert Woensdagmiddag 12 April. Er is een agenda van 23 punten. In de Oranjestraat haalde gistermiddag een vrachtauto die een transportfiets van eén bakker wilde passeren, niet genoeg uit. De bakfiets werd zes meter meegesleept en kantelde daarna, waardoor broden, kadetjes en pakken beschuit over de straat rolden. De bakfiets werd ernstig beschadigd, De vrachtauto reed door, Rectificatie. Bij de in ons blad van gisteren opgenomen foto van de stichting van het Nationale Parlc „De Kennemer Duinen" stond als notaris de heer W. ter Weel vermeld. Dit moest zijn notaris H. M. van Weel xiit Bloemendaal. Dr. J. S. Bartstra heeft bedankt voor zijn benoeming tot lid van de commissie van toezicht op de Stadsbibliotheek en Leeszaal. Nu worden door B. en W. voor een benoe ming aanbevolen: 1. J. G. Dijkman, leraar aan het Coornhertlyceum en 2. B. Rijpstra, hoofd der Anslijnschöol. De heer Sj. L. Bronting te Haarlem is aan de Amsterdamse universiteit cum lauctó geslaagd voor het doctoraal examen chemie,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8