Haarlems Dagblad ett «Qprectjtc $5aarlcmaf$e Courant (3trato 1656) Kamerleden Abdoel Aziz deelt de lakens uit in Makassar R.I.S.-troepen nog op de rede van Makassar ..Geen medewerking aan regering die Leopold onvoorwaardelijk terug wenst" Van Zeeland vormt Katholiek kabinet aangevuld met partijlozen Treinrampen in Brazilië en Spanje Het weerbericht in beeld 64e Jasfgang No. 19521 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 8 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom MET ENIGE VERWONDERING heb ik het Voorlopig Verslag gelezen over een wetsontwerp, waarin wordt voorge steld de schadeloosstelling van de leden der Tweede Kamer te verhogen. Volgens dit ontwerp zouden zij inplaats van 6000 per jaar voortaan 7200 krijgen; de leden die buiten Den Haag wonen daarboven nog eens 600 of 1200, naarmate van de afstand. Om die laatste onderscheiding vast te stellen heeft men twee kringen aangegeven; hij wiens woonplaats buiten de binnenste kring ligt zou 600 en hij die buiten de buitenste kring woont 1200 meer krijgen. Er zijn colleges waarin men op dit punt amendementen zou gaan in dienen, bijvoorbeeld om clrie of vier krin gen te maken en de hoogste extra-toelage niet op 1200 maar op 1000 te stellen of wellicht op 1400. Maar wij mogen aan nemen dat de Tweede Kamer haar tijd te kostbaar voor dit soort discussies zal achten. Hetgeen mij verwondert in het Voor lopig Verslag is dat „zeer vele leden" het verhogen van hun schadeloosstelling blijkbaar zo'n gênante zaak vinden. Zij pogen er zich als het ware over te ver ontschuldigen. Als staal van bescheiden heid zouden wij dit treffend en als blijk van bezorgdheid voor de zwaar-belaagde belastingbetaler zelfs ontroerend kunnen achten, ware het niet dat de zeer vele leden kennelijk benauwd zijn voor wat het publiek ervan denken zal. Dit zou begrij pelijk zijn als zij van hun positie misbruik maakten door naar hartelust uit de staats ruif le smullen, Maar het tegendeel is het geval. Wij betalen onze volksvertegen woordigers slecht en de voorgestelde ver betering is maar karig. In het Voorlopig Verslag wordt opgemerkt dat hetgeen na aftrek van onkosten van de huidige schadeloosstelling overblijft voor sommige leden nog niet gelijk is aan het loon van een geschoolde arbeider, hoewel de aard van het werk en-de belangrijkheid van de functie een hogere vergoeding wettigen. Dat is sober uitgedrukt. Laat mij een ver gelijking maken met de toestanden in Rusland. Volksvertegenwoordigers in de werkelijke zin des woords bestaan daar niet, maar wel veel mensen op verant woordelijke posten, evenals in ieder ander land. Het Russische bewind heeft er geen bezwaar tegen hen voor het dragen van die verantwoordelijkheid en voor hun kennis hoog te- bezoldigen. In het Russi sche bedrijfsleven zijn de verschillen tus sen de beloningen van mensen op leidende en van mensen op ondergeschikte posten zelfs groter, dan in de Westerse landen. Welnu: er is reden voor zulk onderscheid, want er wordt meer ontwikkeling en groter concentratie voor het uitoefenen van leidende functies gevergd en zij bren gen meer zorgen mee. In Rusland zullen die zorgen ongetwijfeld het zwaarst wegen (tenminste voor al diegenen, die aan het behoud van hun leven gehecht zijn) maar in het Westen zijn ze, ofschoon dat punt zich niet voordoet, ook zeer werkelijk. De functie van Tweede Kamerlid is zonder twijfel belan/.ijk en verantwoor delijk. Haar vervulling is in de loop der jaren steeds zwaarder eisen gaan stellen en de vergoeding, ervoor gegeven, is slech ter inplaats van beter geworden. Als men de stijging na de oorlog vergelijkt met de uitgebreide werkzaamheden en de vermin- derë koopkracht van de gulden blijkt dat. Nu is door „sommige" leden betoogd dat zij helemaal niet voelen voor verhoging, omdat huns inziens het werk en de positie der politici juist aan morele kracht win nen tengevolge van het feit, dat zij slechts een zeer matige vergoeding ontvangen. Deze leden achten het voor een Kamerlid wenselijk een tweede functie uit te oefe nen, bijvoorbeeld die van advocaat of journalist. Het argument herinnert aan de oude tijd, waarin Kamerleden allen tot de welgestelde klassen der bevolking be hoorden en bovendien zoveel minder werk als Kamerlid hadden dat zij het als zij geen fractieleider waren wel als een soort bijbetrekking konden beschouwen. Die tijd is lang voorbij. Van meer dan één kant is de wenselijkheid geopperd, dat het aantal van hopderd Kamerleden vergroot zal worden om de velerlei werkzaamheden goed verricht te krijgen. Hetgeen sommige leden" voorstellen is eigenlijk het tegen overgestelde: laten de honderd leden er maar allemaal andere functies bij zien te krijgem Daar lijkt ons niets voor te zeggen. Wij zien ook niet in dat werk en positie van een Kamerlid aan morele kracht zou den winnen bij een matige vergoeding. Neemt men het gemopper, dat sommige mensen bij zo'n voorstel doen horen, niet veel te zwaar op? Nog maar weinige maan den geleden zijn de salarissen van de mi nisters verhoogd. Dat is ook met pijn en met zure commentaren van sommige zijden gebeurd; niettemin waren onze ministers salarissen zo ongeveer de laagste in Europa. Het zou beter zijn zulk gemopper te zien voor wat het waard is: eensdeels ingegeven door de veel-voorkomende lust om te „kan keren": anderdeels door een soort krenten- wegers-mentaliteit. In verhouding tot het totaal der staatsbegroting zijn de bedragen, bij de schadeloosstelling van ministers en Kamerleden gemoeid, nietig. Dat weten de mensen die. even nadenken ook wel en het hele gemopper zal binnen een week na de aanneming van het voorstel verstomd zijn en zich opnieuw op het vaste programma nummer (in vervolgen) richten. Wie dat verzorgt weet iedereen. Ja, ik bedoel mi nister Lieftinck. Onze hoogste gezagsor ganen moeten zich maar eens aan deze op vallende figuur uit hun midden spiegelen. Binnenkort zal hij zijn eerste lustrum als minister van Financiën kunnen vieren. Dat er meer mensen op verantwoorde lijke posten in ons staatsbestel zijn die slecht betaald worden is hier al eerder in het licht gesteld. De gelegenheid om daarop t.z.t. terug te komen zal er zeker zijn. R. P. Bus te water In de buurt van Oldenburg (Duitsland) is een bus te water gereden, tengevolge waarvan negen personen het leven lieten en zes anderen ernstige verwondingen op liepen. Er zouden 40 personen in de bus gezeten hebben toen het ongeluk gebeurde. De bus reed in een kanaal bij een poging van de chauffeur om een tegenligger te ontwijken. Hij weigert naar Djakarta te gaan, doch schrijft: „Ik heb de plicht Oost-lndonesië te verdedigen" DJAKARTA, 8 April (Aneta) Naar Aneta van officiële zijde vernam is een korvet van de zeemacht der R.I.S., de „Hang Toeah" uit Tandjong Priok ver trokken met de opdracht contact op te nemen met het bataljon Worang, dat zich aan boord van de schepen „Waikelo" en „Bontekoe" bevindt, die nog op de rede van Makassar liggen. Aan boord van de „Hang Toeah" bevindt zich kolonel Bam- bang Soegeng, waarnemend chef staf van de strijdkrachten der R.I.S. Het korvet, dat bij de souvereiniteitsoverdracht door de koninklijke marine aan de zeemacht der R.I.S. werd overgedragen, heeft levensmiddelen aan boord voor de leden van het bataljon Worang. Abdoel Aziz heeft geweigerd levens middelentransporten van Makassar naar de schepen van het bataljon Worang door te laten. De R.I.S.-regering had de regering van Oost-lndonesië verzocht voor de. voeding van het bataljon Worang zorg te dragen, zolang de schepen op de rede van Makas sar liggen. In zijn brief aan de regering van de R.I.S. heeft Abdoel Aziz geschreven, clat hij zich als zoon van Indonesië verplicht achtte, de staat Oost-lndonesië te verdedi gen tegen de verwarringwekkende invloed van binnen en van buiten af. Radiotoespraak van Aziz Onze Indonesische correspondent seint ons uit Makassar: In het door geruchten enigszins nerveus geworden Makassar liggen de soldaten van Abdoel Aziz met versterkte wachten aan de haven om een eventuele landing goedgewa pend te kunnen opvangen. Op iedere zeven man (alle met geweren gewapend) zijn er twee mortieren en een brengun. Het TNI-kamp te Soengoeminassa dat, om bloedvergieten te voorkomen, niet stor menderhand was ingenomen maar militaire politie van de T.N.I. ter bewaking had ge kregen, zou, volgens opdracht van Moko- ginta aan de kampcommandant deze de wa pens innemen en overdragen aan Aziz. In de rporgen bleek het kamp echter verlaten. De bezetting, ongeveer 200 man, was, teza men met de militaire politie, en met mede neming van de. wapens, gevlucht. Donderdag heeft kapitein Aziz voor de ■adio gesproken over de moeilijkheden, waarvoor men de K.N.I.L.-mannen heeft geplaatst. Hij zeide dat de tegenstanders demonstraties hebben gehouden bij K.N. I.L.-kampen en daarbij hebben geroepen dat de K.N.I.L.-mannen weer zouden wor den geïnterneerd. Hij uitte zijn grieven over de vertraging bij de inschakeling in R.I.S.-dienst en keerde zich tegen Djakarta, dat gezegd heeft dat in Oost-lndonesië ge wetenloze misdadigers een overval hebben Aziz wees er op dat integendeel krijgs tucht en discipline de troepen van vroegere actie hebben afgehouden. Onze commandanten aldus Aziz, hebben veel met ons gepraat. Maar zijn zij in staat ons lot voor de tóekomst te verzekeren? Spreker achtte dat onmogelijk. En wat dan? Wij moeten'strijden, zeide hij, voor ons eigen lot en voor dat van onze Oost-Indo nesische vrienden. Zijt gij waarlijk vaderlandslievend of vergeet gij uw vaderland? Wij vragen u het bewijs van uw gezindheid te leveren". Tegenover deze oproep van Aziz staat een oproep van legercommandant Buurman van Vreede, om naar de kampementen terug te keren. De militaire gebeurtenissen in Makassar hebben ook de politieke spanningen tussen de Negara Indonesia Timoer en Djokja doen toenemen, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. Tevens zijn de kansen op een vreedzame oplossing langs de weg van overleg zeer verminderd. De regering van de R.I.S. heeft haar teleurstel ling en verstoordheid betoond wegens het feit, dat de eerste minister van Oost-lndo nesië niet in het speciale vliegtuig, dat door de regering van de R.I.S. naar Makas sar was gezonden, is meegekomen. Slechts de minister van Voorlichting, Ratoelangi, is gearriveerd, doch de regering der R.I.S. is niet bereid met hem alleen de situatie te bespreken. Ook de driehoeks-conferentie (Oost-Indonesië-Djokja-R.I.S.), die mor gen te Djakarta zou beginnen is reeds af gelast. De zegsman van de regering der R.I.S. verklaarde tegenover de speciale correspondent van het A.N.P.dat de in structies aan het bataljon Worang ge handhaafd blijven. Het bataljon ligt nog ste'eds op de rede van Makassar. De kans is niet uitgesloten, dat het bataljon toch zal landen. In kringen van de regering der R.I.S. wordt de actie van Abdoel Aziz reeds in verband gebracht met de actie Wester ling. Men herinnerde hierbij 'aan het feit, dat Abdoel Aziz onder Westerling heeft gediend op Zuid-Celebes in 1946, „waarbij 40.000 Pemuda's het leven lieten in de na tionale strijd". Uit andere delen van Oost-lndonesië zijn nog geen berichten of reacties ten aanzien van het gebeurde ontvangen. Intussen wordt vernomen, dat de Neder landse ambtenaren in Oost-lndonesië een zeer dringend advies van de Hoge Com missaris hebben ontvangen om zich buiten alle controversen te houden. Ultimatum De regering der R.I.S. heeft in een ver klaring bekend gemaakt, dat aan kapitein Abdoel Aziz vier maal 24 uur tijd wordt gegeven om naar Djakarta te reizen, ten einde verantwoording over zijn optreden af te leggen. Dr. Ratoelangi, de Oost-Indo nesische minister van Voorlichting, heeft namens zijn regering aan de regering der R.I.S. verklaard, dat de Oost-Indonesische regering niets heeft uit te staan met de actie van Abdoel Aziz en dat geen der gezags- apparaten van de Negara zich in deze kwestie gemengd hebben. Hiermede, aldus de verklaring, is het duidelijk, dat het militaire optreden te Makassar niets te maken heeft met de verdediging van de Negara. Voorts werd medegedeeld, dat ten- tenminste 300 niet-gereorganiseerde leden van het K.N.I.L. aan de actie deelnamen. In verband hiermede vertoeft luitenant- generaal Buurman van Vreeden te Makas sar en zal hij na zijn terugkeer te Djakarta besprekingen met de regering der RIS voe ren, teneinde de kwestie van deze militairen van het K.N.I.L., die individueel optraden, af te wikkelen, aldus besluit de verklaring van de regering der R.I.S. Deelgebieden ingelijfd DJAKARTA, 7 April. (Aneta). Bij besluit van de president van de RIS zijn de gebieden Bandjar, Dajak Besar, Z.O. Borneo, Bangka, Billiton, Riouw en het zelfbestuursgebied Kotawaringin bij het grondgebied van de republik Indonesia gevoegd. Hotelbrand in Londen In de nacht van Donderdag op Vrijdag is brand uitgebroken in een hotel in het centrum van Londen. Er vielen drie doden en acht gewonden. Een 34-jarige vrouw sprong van de derde verdieping naar be neden en vond de dood.-Er bevonden zich dertien mensen in het hotel. De brand weer was het vuur na een uur meester. Een brandweerman liep verwondingen op. Nieuwe ondergezaghebber van Saba Tot opvolger van de heer M. J. Huith als ondergezaghebber van Saba is benoemd de heer P- Dijkstra, adjunct-commies op de administratie van financiën te Willem stad. Dat de Koninklijke familie tijdens haar Paasvacantie in Val d'Isère de twee jongste prinsesjes niet vergeet, blijkt wel uit deze foto. Gezamelijk worden geschenken voor prinses Margriet en prinses Marijke uitgezocht. Belgische Liberalen namen beslissing BRUSSEL, 7 April, (Belga). De alge mene vergadering van de Liberale natio nale partijraad, te Brussel gehouden, heeft, met eenparigheid van stemmen van de 784 aanwezigen een motie aangenomen, waarin goedkeuring wordt gehecht aan een Donderdag door de Liberale parle- mentsfracties gedane verklaring, dat zij „weigeren deel te nemen aan eer. regering of een regering steunen, die zou pogen de Koningskwestie op te lossen door de on voorwaardelijke terugkeer des Konings temidden van tweedracht en steunend op een wankele meerderheid" In de motie van de partijraad wordt verder gezegd, dat „de Liberale partij op haar standpunt blijft staan, dat alle moge lijke pogingen gedaan dienen te worden om een oplossing van nationale eendracht en verzoening te vinden". Alle sprekers op het nationale congres der Liberale partij hebben erop aange drongen een scheuring in de partij te ver mijden. Zoals men weet, is er een aantal Vlaamse politieke mandatarissen, die voorstander zijn van een terugkeer van de Koning. Uit het feit, dat ook zij heden voor de betrokken motie hebben gestemd, mag worden afgeleid, dat zij zich hebben onderworpen aan de partij-discipline. De beslissing van de Liberale partij betekent, dat kabinetsformateur Paul van Zeeland thans nog slechts overblijft een homogeen katholieke regering te vormen. Deze regering zou slechts het vertrou wensvotum in de Kamer krijgen, indien twee Vlaamse liberalen zich van de overi ge Liberalen afscheidden, iets wat na he* nationale congres van heden wordt be twijfeld. Mocht deze katholieke homogene rege ring niet het vertrouwen krijgen van de Kamer, dan zou dit betekenen, dat de wet gevende Kamers worden ontbonden en nieuwe verkiezingen gehouden zullen moe ten worden. Op een Vrijdagmiddag gehouden pers conferentie heeft kabinetsformateur Paul van Zeeland verklaard dat 11a de motie, welke het nationale congres van de Liberale partij Vrijdagmorgen heeft aangenomen, de basis is weggevallen, waarop hij had verwacht een liberaal-katholieke regering te kunnen samenstellen. Hij heeft thans het besluit genomen een regering te vormen van katholieke politici, aangevuld met buiten-parlementaire per- van liberale richting. „Dit kabinet heb ik reeds op zak", zo zeide Paul van Zeeland. De Prins-Regent zou hem Zaterdagmiddag om 12 uur ont vangen. pe samenstelling van deze rege ring zal heden worden bekend gemaakt en de leden er van zullen nog vandaag de eed op de grondwet afleggen. De nieuwe rege ring zal zich Dinsdag aan de afzonderlijke Kamers voorstellen ter verkrijging van het vertrouwenvotum. Op een vraag van een der journalisten of. indien de Kamer van Volksvertegen woordigers waar de CVP twee stemmen ontbreken aan de meerderheid zijn ver trouwen aan de nieuwe regring zóu ont houden, het parlement zou worden ont bonden, antwoordde van Zeeland: „Indien het parlement de regering vertrouwen niet geeft, dan is het aan liet land zich op nieuw in verkiezingen uit te spreken". In politieke kringen te Brussel is men van oordeel, dat Paul Struye waarschijn lijk de portefeuille van Buitenlandse Za ken zal ontvangen, aangezien van Zeeland zich wil beperken tot het eerste-minister- schap. De vraag die men zich thans stelt is, of de nieuwe regering het vertrouwensvotum van het parlement zal krijgen. De senaat zal ongetwijfeld zijn vertrouwen uitspre ken, daar de CVP hier een meerderheid heeft van negen zetels. In de Kamer ont breken de CVP daarentegen twee stemmen aan de meerderheid en minstens twee li berale koningsgezinde Vlamingen zouden zich dus moeten afscheiden van hun partij genoten wil de nieuwe regering ook hier het vertrouwen krijgen. De liberale Vla mingen La I-Iaye en De Wilde hebben reeds herhaaldelijk bekend gemaakt, dat zij voor iedere regering zouden stemmen, die de terugkeer van de Koning op haar pro gramma zet. Afgewacht dient echter hoe hun houding thans zal zijn, nadat het na tionale congres van de Liberale partij he den met algemene stemmen de motie heeft goedgekeurd, waarin alle liberale politici op het hart wordt gedrukt, het vertrouwen te onthouden aan iedere regering, die de onvoorwaardelijke terugkeer van Koning Leopold op haar programma plaatst. Liberalen voor regeringsverklaring? Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: De heer Van Zeeland zal hedenmiddag aan Prins Regent Karei een homogeen ka tholiek kabinet, dat ook linkse persoonlijk heden bevat, voor de eedsaflegging voor stellen. Reeds Dinsdag zal deze regering aan beide Kamers het vertrouwen vragen. In de week van 16 tot 22 April zouden de verenigde Kamers bijeengeroepen kunnen worden om de verbannïngswet af te schaf fen. De heer Van Zeeland, die de mede werking van de Vlaamse liberale parle mentsleden niet kon verkrijgen, zal noch tans een regeringsverklaring afleggen, welke waarschijnlijk de goedkeuring zal wegdragen van een groot aantal liberalen. De motie van het 724 leden tellende libe rale congres laat de deur op een kier, want gisteren werd door het secretariaat des Konings een mededeling van de Koning bekend gemaakt waarin de belangrijke passage voorkomt dat de Koning, nadat hij in zijn prerogatieven hersteld zal zijn, „met de verantwoordelijke regering de maatregelen zal overwegen, welke de toe stand gebiedt", en waarbij de Koning slechts zal rekening houden met ,,'s lands belang". In liberale kringen wekte deze verkla ring de indruk dat de Koning tenslotte toch zal aftreden. Van Zeeland zeide echter dat men in deze verklaring niets anders moet zoeken dan de geest van verzoening, welke de Koning bezielt. Honderd-veertig doden, talrijke gewonden Brazilië rouwt om de dood van 120 mensen, die om het leven kwamen toen een sneltrein met vacantiegangers van een brug over de rivier de Tanguara stortte. Het ongeluk gebeurde Donderdag op 160 km. afstand van Rio. Vele van de duizend passagiers in de Rio-Victoria express sliepen toen enkele brugpijlers, door overstromingen onder mijnd, het begaven. De locomotief en vier rijtuigen vielen in de rivier en drie andere rijtuigen liepen op de oever in elkaar. Een 40-tal lijken werd uit de rivier ge haald. Andere waren aangespoeld. De eerste 35 doden zijn te Rio aangekomen. Er is een 100-tal gewonden. Ook in Spanje is een ernstig treinonge luk gebeurd. Vier rijtuigen van de snel trein Madrid-Oviedo zijn bij Villalana, 25 km. van Oviedo verwijderd, ontspoord. De wagens, die volgens medereizigers propvol mensen zaten, stortten van tien meter hoogte naar beneden op een weg. In verband met de Paasdagen waren er vele pelgrims in de trein, die ter gele genheid van het Heilig jaar een bezoek aan Rome wilden brengen. Officieel wordt gemeld, dat twintig per sonen om het leven zijn gekfemen. Tot dusver zijn 65 zwaar gewonden uit de vernielde wagons gehaald en in de zie kenhuizen te Oviedo, Gijon en Avilez op genomen. Meer dan honderd personen liepen kneuzingen op. Het gebied rondom Oviedo heeft Dins dag van een aardbeving te lijden gehad. In de stad zelf werden enkele huizen bescha digd. Het is nog niet bekend, of het onge luk een gevolg van de aardbeving kan zijn geweest. Ernstige beschuldigingen tegen Sultan Hamid DJAKARTA. 7 April (A.N-P.) Van welingelichte zijde heeft de speciale corres pondent van het A.N.P. nog bijzonderheden vernomen over de beschuldigingen, die tegen Sultan Hamid II zijn geuit. Volgens de zegsman van deze correspondent zijn er overtuigende bewijzen voorhanden, dat Sultan Hamid de leiding had in de actie- Westerling. Er is een schema van het Apra- leger gevonden, waarin Hamid als com mandant bovenaan stond. Na de actie van Bandoeng maakte Sultan Hamid Wester ling een verwijt en vroeg hem: „Waar heb jij strategie geleerd? Je moet op 25 Januari in Djakarta beginnen en wel 's avonds om uur, wanneer het kabinet zitting heeft. Neem dan het gehele kabinet gevangen". De aanval is mislukt, omdat de kabinets zitting onverwachts anderhalf uur ver vroegd werd. Ook zou Sultan Hamid besprekingen hebbèh gevoerd over en plannen gemaakt voor een aanval op het parlementsgebouw op 15 Februari, toen het parlement door president Soekarno werd geopend. Dit werd verhinderd doordat een heel bataljon van het leger van de RIS het gebouw bewaakte, terwijl Westerling hierop niet had gerekend en te weinig troepen had. Na de mislukking van de aanval te Djakarta, zou Hamid tegen Westerling hebben gezegd: „Een Ara bier zal het beter doen dan een Turk". De vele gesprekken van Sultan Hamid met Westerling zijn geheel gereconstrueerd door de getuigenverhoren waarvan de voornaamste getuige was een Indonesische Het woord is aan Voltaire Er is één ding sterker dan alle legers ter wereld en dat is een idéé, welks tijd is gekomen. luitenant van het KNIL die de contactman is geweest tussen Westerling en Hamid. Verdere getuigen zyn hoge Nederlandse officieren. De Sultan zou ook aan Westerling Pon- tianak hebben aangeboden als uitwijk plaats. Hamid was reeds enige tijd geleden door de autoriteiten benaderd over aan het licht gekomen feiten, doch hij wilde niet beken nen. Ontvluchten werd hem onmogelijk gemaakt, doordat hij voortdurend gescha duwd werd. Na zijn arrestatie is hij onmid dellijk verhoord, doch tijdens het verhoor was hij geheel uitgeput van zenuwen. De zegsman van de speciale correspondent van het ANP zeide nog: „Hamid is voor ons thans hetzelfde als Westerling". In Nederlandse kringen te Djakarta hoorde de speciale correspondent van het ANP hedenmorgen, dat thans het lange gevangen houden van Ritman en vele Ne derlanders begrijpelijk wordt, evenals de grote omzichtigheid van de RIS om iemand tot de gevangenen toe te laten. Ook de moeilijkheid om tijdens het onderzoek mededelingen te doen is thans begrijpelijk. „De regering van'de RIS heeft grote moed en kracht getoond door niet te aarzelen tegen een eigen lid op te treden", aldus verklaarden deze waarnemers, voor wie de arrestatie overigens niet onverwachts kwam. Naar Aneta uit doorgaans welingelichte kringen verneemt, is Sultan Hamid over gebracht naar een plaats op Java, buiten Djakarta, waar zijn verhoor wordt voort gezet. In het Chamartinstadion in Madrid ver sloeg het Spaanse voetbalelftal het Portu gese nationale team met 5I in de voor ronde voor de in Juni te Rio de Janeiro te spelen landen-wereldkampioenschappen voetbal. Generaal Franco (bij uitzondering in burgerkleding) en zijn echtgenote woonden de wedstrijd bij en waren zoals uit deze foto blijkt, kennelijk verheugd over de Spaanse zege. Van Dinsdag af publiceren wij dagelijks een weerkaartje WAAR KOMT HET WEER VANDAAN? Dat is de vraag die sinds de oudste tijden de mensheid hevig geïnteresseerd heeft zoals uit oude geschriften blijkt. Pas in de vorige eeuw is men begonnen met behulp van kaarten en het bestuderen van de verschijnselen iets meer van de proces sen te weten te komen, die zich in de atmosfeer afspelen. Een geleidelijke uit breiding van het net van waarnemings stations stelde de meteorologen in staat in de loop der jaren steeds betrouwbaarder verwachtingen op te stellen. Alhoewel er nog altijd een zeker percen tage weersverwachtingen faalt, is de be langstelling er voor toch zo groot, dat er zowel in Europa als in Amerika vrijwel geen dagblad verschijnt en geen nieuwsuit zending de aether ingaat zonder weerbe richt. Het blijkt echter steeds meer, dat men naast de korte samenvattende weers verwachting een toelichtend overzicht wenst. Men wil meer van het weer en de weersontwikkelingen weten. In de meeste gevallen kan men zich omtrent de heer sende weerstoestand gemakkelijk op de hoogte stellen aan de hand van kaartjes, icaarop de belangrijkste weerselementen zijn aangegeven. Ten gerieve van de lezers zullen wij daarom met ingang van aan staande Dinsdag voortaan dagelijks een door het K.N.M.I. in De Bilt samejigesteld weerkaartje publiceren, dat als illustratie van het iveerbericht een overzicht geeft van de ontwikkeling der weerstoestanden Met Pasen bewolkt en wat regen Het uitgestrekte gebied van hoge lucht druk, dat van Noord-Scandinavië tot het Middellandse Zeegebied reikt, verplaatst zich langzaam naar het Oosten. Als ge volg daarvan heeft het fraaie weer in onze omgeving zijn hoogtepunt bereikt. De depressie op de oceaan breidt zijn invloed geleidelijk verder over West-Europa uit. Gedurende de Paasdagen zal er dan ook meer bewolking voorkomen en het front van de depressie zal vannacht of morgen ochtend plaatselijk in ons land (voor namelijk in de Noord-Westelijke helft) aanleiding geven tot enige regen. Daarna blijft het hoogstwaarschijnlijk over wegend droog, maar de binnendringende oceaanlucht zal het overdag wat kouder doen worden. in de omgeving van ons land. Wij laten over deze kaartjes het K.N.M.I. aan het woord, dat zegt: „Op deze kaartjes komen onder meer voor lijnen van gelijke luchtdruk (dc z.g. isobaren), die dc depressies en hoge druk- gebieden insluiten. Voorts worden er op aangegeven de belangrijke neerslaggebie- den en de fronten of scheidijigslijncn tus sen lucht van uiteenlopende herkomst. Men kan de fronten ook opvatten als de grens lijnen van de gebieden, waarbinnen een bepaald weertype voorkomt. Met behulp van eenvoudige symbolen wordt bovendien het heersende weer op een aantal stations in Europa en op de oceaan in beeld ge bracht. De te verwachten veranderingen kan men afleiden uit de pijlen, die de ver plaatsingsrichting aangeven van de druk- systemen, fronten en regengebieden. OVERDAG KOUDER Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later op dc meeste plaatsen opklaringen. Vrij krachtige tot krachtige en langs dc Waddenkust wellicht tijdelijk harde - Zuid-Westelijke wind. Overdag kouder. 9 April: Zon op 5.58 uur. onder 19.26 uur Maan op 3.29 uur. onder 10.04 uur (Laatste kwartier) 10 April: Zor. op 5.56 uur. onder 19.28 uur Maan op 4.04 uur. onder 11.25 uur 11 April: Zon op 5.54 uur, onder 19.30 uur Maan op 4.28 uur, onder 12.48 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 April: Hoog water: 7.33 en 2O-04 uur. Laag water: 3.11 en 15 37 uur. Zondag 9 April: Hoog water: 8.33 en 21 14 uur. Laag water: 3.56 en 16.27 uur. Maandag 10 April: Hoog water: 9.51 en 22.42 uur. Laag water: 4.52 en 17.43 uur. Dinsdag 11 April: Hoog water: 11-29 en 00.00 uur„ Laag water: 6.20 en 19.28 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1