Haarlems Dagblad Kapitein Aziz nog steeds heer en meester in Makassar Rooseveli Vermist Amerikaans legervliegtuig is misschien door Russen neergeschoten De Belgische Prins-Regent stelt de aanvaarding van nieuw kabinet uit Voorlopige regeling voor het nationale plan 64e Jaargang No. 19523 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Woensdag 12 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107.* Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «©pretljtc 'Daadctnsclic Courant (3tnno t6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Pecreboom VANDAAG is het vijf jaar geleden dat Franklin Delano Roosevelt, president der Verenigde Staten, stierf. Hij was een groot mens en een groot staatsman. Men kan niet zonder ware eerbied aan hem denken. Voor ons, in het Westen van dit kleine land, kwam het 'bericht van zijn heengaan op een tijdstip toen wij, ver magerd en uitgeput na een hongerwinter, hunkerend de naderende bevrijding tege moet zagen. Wij waren vervuld van ons eigen lot. Niettemin maakte dat doodsbe richt uit het verre Amerika diepe indruk, niet alleen omdat erkend werd in hoe grote mate wij straks onze bevrijding aan deze man te danken zouden hebben, maar ook omdat men begreep dat de wereld zulk een grote figuur zozeer nodig had. Onder de drie grote leiders der bondgenoten, die Hitier bestreden, was hij in de openbare mening steeds de eerste en een zeer bui- tengewone plaats blijven innemen: die van de grootste Mens. Men kan ook nu aan Roosevelt niet denken zonder gevoelens van warmte en sympathie, die uitgaan boven de bewondering voor zijn bekwaam heid en inzicht en zijn ongelooflijke ener gie. Zelden of nooit in de wereldgeschie denis zal het een staatsmap gegeven zijn-, zulke gevoelens ook buiten zijn eigen land te wekken en te behouden Franklin Delano Roosevelt was geen zoon uit een armelijke omgeving, die als krantenjongen of bordenwasser zijn loop baan beginnen moest en zich maatschap pelijk moeizaam omhoog werken, zoals dat in zoveel andere gevallen in de Verenigde Staten is gebeurd. Hij stamde uit een van de aanzienlijkste families in Amerika, die in het begin der eeuw reeds een president (Theodore Roosevelt) en bovendien andere prominente persoonlijkheden had voort gebracht. Fortuin lachte hem toe en wel slagen vergezelde hem op zijn weg, zijn huwelijk was gelukkig en al het goede scheen hem in dit leven beschoren te zijn tot hij, op 39-jarige leeftijd, door kinder verlamming werd getroffen. De historie van die jaren is vaak vermeld: door gewel dige wilskracht slaagde hij erin, zijn inva liditeit in zulk een mate te overwinnen dat hij zijn maatschappelijke taak volkomen kon hervatten. De zware beproeving had hem gerijpt, het was een man niet alleen van grote gaven en werkkracht, maar ook van diep inzicht, van begrip voor zijn medemensen en hun zorgen en moeilijk heden, die in Januari 1929 tot gouverneur van de staat New York werd gekozen en minder dan vier jaar daarna, als candidaat der Democratische Partij, tot president der Verenigde Staten. Op 4 Maart 1933 aan vaardde hij voor-het eerst het president schap; nog driemaal zou hij daarna her kozen worden. In de geschiedenis der V.S. was het nooit voorgekomen dat een presi dent meer dan één maal herkozen werd. Slechts enkele weken voor die vierde Maart 1933 was Adolf Hitler in Duitsland aan het bewind gekomen. De ambtspe rioden van de Amerikaanse president en de Führer van het Derde Rijk zouden vrij wel samenvallen en bijna gelijktijdig zouden zij sterven. Is het ontstaan van het geen men een Roosevelt-legende zou kun nen noemen niet sterk beïnvloed door de gedachte dat de Voorzienigheid tegenover de genius van het Kwaad deze man had gesteld om hem. te overwinnen? Roosevelts ruim twaalfjarige bewinds- tijd heeft hem van liet begin tot het einde met grote, soms schier onoplosbaarlijkende problemen doen worstelen. Hij werd presi dent toen de economische wereldcrisis een dieptepunt bereikt had. Door de resolute toepassing van zijn New Deal zette hij een crisis-bestrijding in, die hem ongekend ge zag deed verwerven en een vertrouwen en volgzaamheid bij 't Congres deden ontstaan die uiterstsnelle en ingrijpende wet geving mogelijk maakten. Het is op deze plaats eerder uiteengezet hoe groot de macht is, die de Amerikaanse Constitutie de president verleent, indien hij de per soonlijkheid is die zich dat waardig toont. Het zou in dit korte bestek te ver voeren, de grote beslissingen uit Roosevelts voor oorlogs bewind in herinnering te brengen. Later is wel gebleken dat hij in die tijd de oorlog niet alleen zag komen maar ook begreep, dat Amerika aan de verdediging der democratie deel zou moeten nemen. Zijn hulp aan Engeland toen het alleen moest strijden, zijn voortreffelijke samen werking met Churchill en zijn toenaderend beleid tot de'Russen, zijn vertrouwen dat op de basis van die bondgenootschappe lijke samenwerking een na-oorlogse vrede met Rusland te bouwen zou zijn.... dat ligt alles nog vers in de herinnering. Dat Roosevelt zich ten aanzien van de Russen en van Stalin in zijn beleid vergist zou hebben is hem door critici in zijn eigen land later meermalen nagegeven. Hetgeen ontbreel|| in hun bewijsvoering is dat zij niet kunnen aantonen, wat hij waar ge maakt zou hebben als hij was blijven leven. Dat ook een man als Roosevelt beleidsfou ten heeft begaan lijdt overigens geen twij fel. Hij was een mens, geen supermens en wie werkt maakt fouten. Zijn grote kracht lag ongetwijfeld in scherpte van inzicht, in zijn initiatief en vooruitziende blik veeleer dan in uitvoerende werkzaamheden na ge nomen besluiten. Hij was kenmerkend de man die op de hoogste top moest staan en steun vinden in voortreffelijke mede- Werkers. Zijn keuze van die medewerkers bleek in de meeste gevallen niet altijd de juiste. Hun vertrouwde hij veel toe; hun schonk hij ook vriendschap en be langstelling, die hen bij hun werk be zielden. Een grote steun vond Roosevelt in zijn begaafde vrouw, met wie hij veertig jaar verbonden is geweest. Hij was nog niet oud volgens tegen woordige begrippen van levensduur pas 63 jaar toen hij stierf, uitgeput na de vervulling van een ontzaglijke levenstaak, waarin hij een last van verantwoordelijk heid getorst had zoals maar enkelen ten deel valt en zoals maar enkelen in staat, zijn te torsen. En toch is het de zonnige glimlach op het prettige, open gezicht, die ons het eerst in herinnering komt als wij denken aan de man, die wij zo talloze malen op de film en op foto's afgebeeld hebben gezien. De lach van een moedig man en een vriend. R. P. Onjuiste berichtgeving over zijn overgave en militaire actie der federale troepen DJAKARTA (Aneta en United Press) De bericht' over de capitulatie van kapitein Aziz en de omsingeling van Ma kassar door gelande federale troepen, welke vanochtend de wereld werden inge zonden met het commentaar dat de rebel lie op Celebes thans als geëindigd kon worden beschouwd, blijken een volkomen verkeerd beeld van de situatie te hebben gegeven. De Indonesische regering heeft intussen deze berichten gerectificeerd en bij monde van de premier, Mohammed Hatta, te kennen gegeven dat de situatie in Makassar in feite weinig verandering heeft ondergaan. Abdoel Aziz heeft zich niet overgegeven, van een omsingeling van Makassar is geen sprake en er zijn geen federale troepen aan land gegaan. Aziz heeft het ultimatum van de regering der R.I.S. genegeerd, waarbij Djakarta de ter mijn met een dag verlengd heeft. Volgen de laatste berichten overlegt overste Mokoginta, de commandant der R.I.S.-troepen op Celebes, met Aziz over eventuele concessies waartoe de opstandige kapitein bereid zou zijn. Aziz heeft op aandringen van de Oost-Indonesische re gering zijn troepen voorlopig in hunne kazernes geconsigneerd. De Indonesische regering trachtte van daag uit te leggen waarom zij gisteren, blijkbaar bij vergissing, bekend heeft ge maakt dat de rebellen van Makassar zich hadden overgegeven. Officiële functionarissen te Djakarta verheelden niet dat het geval hen in ver legenheid had gebracht. „Inderdaad, onze hele regering is het slachtoffer geworden van de berichten uit Makassar dat Aziz zich heeft overgege ven", verklaarde een der autoriteiten. De minister van Voox'lichting, Mono- noetoe, zeide dat opdracht is gegeven tot het instellen van een uitgebreid onderzoek naar de herkomst van de berichten over de capitulatie. Mononoetoe zeide, dat op basis van de berichten welke gisteravond uit Makassar waren ontvangen, door de regering be kend gemaakt is dat de rebellie ten einde was. Op grond van deze inlichtingen zag president Soekarno ook af van zijn radio rede, waarin hij de rebellen een „laatste kans" zou geven. Volgens de laatste uit Makassar ontvan gen berichten heeft Aziz alle krijgsgevan gen honderd vrijgelaten zonder echter hun wapens terug te geven. Naar vexTuidt bevinden de manschappen van de kapitein zich in hun -kazernes, doch staan zij „gereed om in actie te komen ingeval dit nodig mocht zijn". De Indonesische minister van Voox'lich ting weigex'de later op zijn wekelijkse pers conferentie botweg enige opheldering te vei'schaffen. De correspondenten overstelp ten hem met vragen maar hij antwoordde slechts: „Ons ministerie heeft niets mede te delen. Militaire informatie moet van het ministei'ie van Defensie komen, maardit ministerie zal geen vei'klaring afleggen voor moi'gen, wanneer Abdoel zich moet hebben gemeld. Wij moeten afwachten en zien wat er gebeurt". Er zijn thans te Djakarta besprekingen gaande tussen militaire autoriteiten der R.I.S. en generaal Buurman van Vx'eeden, commandant van de Nederlandse troepen, over de te nemen maatregelen. Mohammed Hatta en de Indonesische minister van De fensie, de Sultan van Djokja, namen aan de besprekingen deel. HKS Carmen Franco, de dochter van het Spaanse staatshoofd, is Maandag in het huwelijk getreden met de markies De Villaverde. Foto: de „caudïllo" leidt zijn dochter naar het El Pardo-paleis waar het huwelijk voltrokken werd Een van de laatste wegtollen in ons land. namelijk die bij het kleine Friese stadje Sloten, zal waarschijnlijk binnenkort worden opgeheven. Nog steeds wordt daar tol gevraagd van alle motorrijtuigen. „Gast bij huiszoeking" schoot onderduiker dood De 59-jarige bankier J. R. uit Amster- dam, die in de bezettingsjaren directie secretaris van de Nedexdandse Bank was, had zich Dinsdag te verantwoorden voor de bijzondere strafkamer van de Haagse rechtbank. In eex-ste instantie had het Bijzonder Ge- •echtshof te Amsterdam R. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 12 jaar. Na cas satie werd de zaak thans opnieuw behan deld. Aan R. was ten laste gelegd, dat hij aan de S.D. heeft meegedeeld, dat mr. D„ agent van de Nedexdandse Bank te Almelo, bij de Mei-staking in 1943 van personeel van dit agentschap een leidende rol zou hebben vex-vuld, voorts dat hij met een of meer hulplandwachters de ondergedoken Joodse landgenoot N. F. I. heeft geax-x-esteerd en dat hij de onclergedokene na zijn arrestatie heeft doodgeschoten. De procureux'-fiscaal eiste thans veroor deling tot een gevangenisstraf van 14 jaar. Daarbij wilde hij voor verdachte's functie van dii-ectie-secretaris van de Nederlandse Bank 4 jaar rekenen, voor zijn verraad van mr. Dons 5 jaar, voor de huiszoeking 2 jaar en voor het doodschieten van I. 3 jaar. Verdachte verklaarde dat hij de brief aan de S.D. had geschreven in opdx'acht van de president Rost van Tonningen. Ten aanzien van de huiszoeking ver klaarde hij, dat hij „als gast" was mee gegaan. Men gaf hem opdracht de onder- ;edoken I. ixa zijn arrestatie te bewaken. Om I. „tot rust te brengen" wilde hij slechts een waarschuwingsschot lossen. Hij zeide niet de bedoeling gehad te hebben I. te tx-effen. Getuige M., die destijds districtscomman dant van de hulplandwacht te Amsterdam was, verklaarde, dat hij onmiddellijk na het schot naar beneden gegaan was. Op zijn vraag wat er gebeurd was, kreeg hij van verdachte ten antwoord: „Die man wou ontvluchten. Toen heb ik geschoten." De officier vaix justitie vond het onaanne melijk, dat het doodschieten van I. toeval geweest zou zijn. Hij wilde aannemen, dat verdachte niet de bedoeling had I. dood te schieten, doch óók niet, dat verdachte slechts een waarschuwingsschot heeft willen lossen. De raadsman van verdachte, mr. Th. Muller Massis, mex'kte in zijn pleidooi op, dat de procux'èur-fiscaal van vier feiten spreekt, hoewel er slechts twee feiten ten laste zijn gelegd. Hxj voex'de aan, dat ten aanzien van het schrijven van de brief aan de S.D. het initiatief van Rost van Ton ningen was uitgegaan. Voorts betoogde de raadsman dat verdachte niet de opzet ge had I. te treffen. Hij vroeg een belangrijke vermindering der geëiste straf. Nederland erkent Laos, Vietnam en Cambodja De Nederlandse i'egering heeft met in gang van vandaag de staten Vietnam, Laos en Cambodja als vex'bonden staten binnen hei kader van de Franse unie erkend. De consul-generaal te Saigon (Vietnam) zal eveneens de Nederlandse belangen be hartigen in Laos en Cambodja. Dr. Wohltat toch in Indonesië? Volgens „Trouw" is de uit de bezettings jaren in Nederland bekende dr. H. C. H. Wohltat. die in de jaren 1940 en 1941 op trad als gevolmachtigde van het Reichs- kommissariat bij de Nederlandse Bank. wel degelijk in Indonesië. Op 17 Januari 1950 heeft de minister van Financiën der R.I.S. het gerucht, dat Duitse deskundigen als adviseurs waren aangezocht, officieel tegengesproken. Thans zou dr. Wohltat in Djokja onder de naam Müller optreden als financieel adviseur van de Repoeblik In donesia Djokja „Trouw" verzekert verder dat de Hoge Commissaris van Nederland, dr. Hirsch- feld, van ciit feit op de hoogte is. In Dja karta vraagt men zich af of de moeilijk heden. welke het Nedex-landse bedrijfs leven vooi-tdurend ondervindt met de Re publiek Djokja. met de aanwezigheid van dr. Wohltat in verband kunnen staan. Garry Davis gaat trouwen Gaxn-y Davis, de „eerste wex-eldburger" die sedei't enige tijd opnieuw in de Ver enigde Staten verblijft, zal binnenkort in het huwelijk treden met Audrey Peters uit Californië. Op het ogenblik houdt Davis, die opnieuw Amerikaans burger kan wor den na verloop van vijf jaar of zelfs vroe ger daar zijn aanstaande vi'ouw een Amei'ikaanse is. vacantie in een villa van zijn vadex-, de bekende orkest leider Mayer Davis. Dr. K. P. van tier Mandele, ambtenaar van de Buitenlandse Dienst der derde klasse, is benoemd tot consul-generaal der Nedex-- landen te Hongkong. Dr. van der Mandcle heeft de leiding van het consulaat-genex'aal op 5 April aanvaard. Het woord is aan Wilson Mizner: Een goede luisteraar is niet alleen overal populair; hij leert ook vele dingen. Koninklijke Familie keert Vrijdag terug De Koningin, Prins Bernhard en dc oudste twee prinsesjes zullen Vrijdag naar Nederland terugkeren. Treinramp in India door sabotage Naar men aanneemt zijn 50 personen om het leven gekomen, toen een expi'es- trein in de buurt van Bitroi in India van ochtend vx'oeg ontspooi'de. Volgens een hooggeplaatste spoorwegbeambte werd het ongeluk veroox'zaakt door „sabotage". Dr. Ph. C. Visser uit Moskou vertrokken De Nedexdandse ambassadeur in "de Sov jet-Unie, dr. Ph. C. Visser, is gisteren per trein uit Moskou vertrokken. Dr. Visser is benoemd als Nedei'lands vertegenwoordiger in de commissie voor de Balkan van de Verenigde Volken. Op 1 Mei zal hij zijn werkzaamheden in deze com missie beginnen. Zijn opvolger als ambas sadeur te Moskou is mx\ F. C. A. bai'on van Pallandt. De grootste vliegboot ter wereld, de Marshall Mars" van de Amerikaanse marine, moest bij Hawaii op zee een noodlanding maken ten gevolge van een motorstoring. De uit zeven koppen bestaande bemanning wist zich in veiligheid te brengen voor de 8214 ton grote vliegboot, die vijf millioen dollar gekost heeft, in brand vloog. Russische protestnota over incident met Amerikaans toestel boven Baltisch kustgebied WASHINGTON (Reuter en United Press). Terwijl een vloot van Amerikaanse vlieg tuigen van het Kopenhaagse vliegveld Kastrup uit stelselmatig het gebied van de vliegroute Wiesbaden-Kopenhagen afzoekt om een spoor te ontdekken van het sinds Zaterdag vermiste privateer-toestel, dat met tien inzittenden verdween tijdens een oefenvlucht van Wiesbaden naar Kopen hagen, wordt het steeds waarschijnlijker dat het vliegtuig door de Russen is neer geschoten toen het uit de koers geraakt was en teven het door de Russen bezette Littaus kustgebied verzeilde. Deze veron- dei'stelling vindt voedsel in een Russische protestnota aan Washington, waarin mel ding gemaakt wordt van het feit dat een Amerikaans legervliegtuig „van het type supex'fort" Zaterdag bij Libau over Rus sisch gebied vloog en het vuur opende op Russische jagers die waren opgestegen om het toestel naar een vliegveld te öix-igeren. Volgens de nota schoten de Russische jagers tex-ug en verdween het toestel daar na boven de zee. Volgens Amei'ikaanse officiële vex'kla- ringen is geen enkel toestel van de Ameri kaanse luchtmacht Zaterdag in de nabij heid van Libau geweest. Het Russisch protest is daarom van de hand gewezen. Het vermiste toestel was volgens de woord voerder van de Amerikaanse luchtmacht in Wiesbaden niet bewapend. Dit toestel steeg Zaterdag op om twaalf uur van het vliegveld bij Wiesbaden voor een vlucht naar Kopenhagen. Om half dx-ie berichtte het toestel per radio dat het bo ven de Duitse kust vloog bij Bi'emerhaven exx daarna werd het radiocontact verbro ken en niet meer hersteld. Zondag begon de luchtmacht een onderzoek dat van dat ogenblik af zonder een ogenblik pauze is voortgezet. De verkenningsvliegtuigen dur ven zich echter niet te dicht onder de Bal- tische kust te wagen. Een zegsman van de luchtmacht verklaarde dat het zeer wel mogelijk was dat de navigatie-instrumen- ten een kleine afwijking hadden zodat het toestel ten Oosten van Kopenhagen uit kwam en zo boven Russisch gebied ver- zeild x-aakte. Naar verluidt hebben de Russen langs de kust van de Baltische zee een groot aantal startbanen voor raketten, geheime vlootbases en andere militaire installaties. In welingelichte kringen deelde men mede dat het gebied nauwkeurig wordt bewaakt en dat de Russen waarschijnlijk orders zullen hebben gegeven het vuur te openen op ieder vliegtuig dat zonder per missie boven het gebied verschijnt. Het type vliegtuig waarvan in de Russische nota melding gemaakt wordt verschilt van de privateer die door de Amerikaanse luchtmacht wox'dt vermist. Beide vlieg tuigen zijn weliswaar uitgerust met vier motoren maar de B-29 is gx-oter. Boven dien is de neus van de bommenwerper langer dan van de privateer en zijn de vleugels op andere wijze aan de romp be vestigd. Amerikaanse luchtmachtautoriteiten wij zen erop dat de Russische piloten die niet vaak een Amerikaanse B-29 hebben ge zien zich gemakkelijk kunnen vei'gissen. Zodra de nota was ontvangen werd door de Amerikaanse luchtmacht per radio een bericht uitgezonden naar alle vliegtuigen die bij de opsporingswerkzaamheden be trokken zijn, en waarin melding wordt ge maakt van het incident dat Zalex'dag boven de kust van Littauen heeft plaais gehad. Zweedse aanmerking Amerikaanse vliegtuigen zijn gisteren tenminste twee keer over de belangrijkste Zweedse max'inebasis Karlskrona aan de Oostzee in Zuid-Zweden gevlogen, aldus maakt de generale staf van het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken be kend. Het overvliegen van dit gebied is zelfs" voor Zweedse passagiersvliegtuigen vex-boden. Paul van Zeeland heden opnieuw op audiëntie De Prins-Regent consulteerde intussen linkse partijmannen Onze correspondent te Brussel telefo neerde ons hedenochtend: Om 12 uur Dinsdagmiddag werd mede gedeeld, dat de Prins-Regent de heer Van .Zeeland pas om 3 uur zou ontvangen, welk beslissend onderhoud opnieuw werd uit gesteld, eerst tot 5 uur. later tot 9 uur. Pas om 10 uur kwam Van Zeeland de journalisten te woord staan. Tegen zijn gewoonte in las de formateur een zorg vuldig geredigeerde verklaring van een papiertje voor: „De heer Van Zeeland heeft de Prin- Regent op de.hoogtge gebracht van zijn besprekingen. Hij heeft hem een oplossing voorgesteld. De Px-ins heeft het nodig ge acht een aantal consultaties te houden en zal morgen opnieuw de heer Van Zeeland ontvangen." Over de gebeurtenissen, die zich in de loop van de namiddag hadden afgespeeld en die tot dit resultaat leidden, dat de Prins-Regent de door Van Zeeland ge vormde regering niet onmiddellijk aan vaardde, deden de zonderlingste geruchten de ronde. Een Liberale persoonlijkheid gaf ons de volgende uitleg. Wat de regering-Van Zeeland betreft, wenst de Px-ins-Regent linkse persoonlijk heden te consulteren, omdat België zich voor een ernstige cx'isis zou bevinden, in dien een op één partij steunende regering de wet van Juli 1945 wenst af te schaffen. De Socialisten hebben inderdaad be sloten een meedogenloze paxiementaire oppositie te ontketenen tegen elke poging tot onvoorwaardelijke terugkeer van Leopold. In Koningsgezinde kringen acht men deze nieuwe bespx-ekingen van de Regent strijdig met de parlementaire traditie. Gistex-en hadden talrijke besprekingen plaats tussen Liberale en Socialistische politici enerzijds en zekere Katholieken anderzijds. Een voorstel werd gedaan: men zou de wet van Juli 1945 afschaffen, echter met dien verstande dat de onmoge lijkheid voor de Koning om te regeren op In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwex'p tot voorlopige regelingen inzake het nationale plan en streekplannen deelt de regering mede, dat tot dusverre nog slechts één streekplan rechtskracht heeft verkregen. De voorbereiding van tal van streekplan nen is in een zodanig stadium, dal onmid dellijk nadat het wetsontwerp is goedge keurd tot vaststelling kan worden overge gaan. Het probleem der drinkwatervoorziening baart de regering grote zorgen. Bescher ming van de waterwingebieden is voor de oplossing van dit vraagstuk eexx noodzake lijke voorwaax-de. Alleen om deze reden reeds moet de totstandkoming van eer. tijdelijke voox-ziening met betrekking tot de vaststelling van streekplannen dringend noodzakelijk worden geacht. Een ander voorbeeld van de urgentie dei- wettelijke regeling vormt het streekplan Walcheren, dat medé de basis za! moeten zijn bij het herstel en de nieuwe ontwik keling van dit eiland. In vergevorderde staat van voorbei'ei- ding zijn ook de plannen voor Kennemer- land-Zuid, IJmond-Noord, de Zaanstreek, het Gooi, het Westland, de Bcmmeler- waard, de Peel en het gebied Mook- Bergen. De opmerking van verscheidene Kamer leden, dat de moeilijkheden bij de vex-- rezenlijking van het nationale plan niet zijn te onderschatten, kunnen de ministers onderschrijven. Dit wil echter niet zeggen, dat er grond zou zijn voor twijfel, of er wel ooit een nationaal plan tot stand zal komen. Wel kan worden verklaax-d, dat men er thans, anders dan in het begin, naar slx-eeft, het nationale plan geleidelijk DE HONDERDDUIZEND IS ER UIT In de heden gehouden trekking der Staatsloterij is de prijs van honderdduizend gulden gevallen op lot xxo. 11653. op te bouwen uit facet-plannen en par tiële plannen. Een facet-plan strekt ten behoeve van bepaalde belangen, hoewel bij de vaststelling ervan ook met de andere belangen rekening wordt gehouden. Een partieel plan omvat slechte een gedeelte van het rijksgebied, al zal bij de vooi'be- reiding en de vaststelling het verband met het overige gebied niet uit het oog mogen worden verloren. een vast te stellen datum (men noemde 1 Juli) zal ophouden te bestaan. In de plaats van een uitgestelde abdicatie zou men dus een uitgestelde terugkeer ki'ijgen. Intussen zouden nieuwe verkiezingen wor den georganiseerd, welke klaarblijkelijk over het lot van de Koning zouden moeten beslissen. Gisteravond vernamen wij dat dit voor stel door de Katholieke C.V.P. niet was aanvaard. Wel hoopt deze partij bij even tuele nieuwe verkiezingen de volstrekte meerderheid te halen, maar zij wenst de wet van Juli 1945 onmiddellijk af te schaffen. Ook de Socialisten sturen aan op parle- ments - ontbinding. De Socialisten en Communisten weige ren de uitspraak van 12 Maart te aan vaarden en daar ligt het kernpunt van de huidige situatie. In verband met de onderhandelingen over de „uitgestelde terugkeer" vernam men nog, dat de px-ivé-secx'etai'is van de Prins-Regent langdurig geconfereerd had met de Liberale minister van Defensie en dat de Liberale ministers en partijleiders bijeen waren gekomen. De privé-secretaris van de Koning, de heer Weemaes, en de secretaris prof. Pirenne, brachten de heer Van Zeeland gistex-avond een bezoek. Wij ontmoetten beide hex'en te 23 uur in de Wetstx-aat: „Net zo als u komen wij om nieuws", zeide lachend prof. Pirenne. Men denkt dat de consultaties van de Prins-Regent heden zullen worden be ëindigd. Amerikaans wapenschip in Napels Het Amei'ikaaiïse vrachtschip „Exilona" het eerste schip dat Amei'ikaanse wapens in het kader van het Atlantisch pact naar Italië brengt, is de golf van Napels bin nengelopen. De politie heeft in de haven strenge veiligheidsmaatregelen getroffen. De leider der Italiaanse communisten Palmii'o Toglati, heeft in de stad inmiddels een „oorlogsraad" met 2ijn voornaamste mede werkers bijeengeroepen om te beslissen of men al dan niet tot actie tegen het los sen van het schip zal overgaan. Het schip heeft houwitsers, veldgeschut en kleine wapens aan boord. Met de los sing is onmiddellijk bègonnen. De leiders van het niet-communistische vakverbond hadden de verzekering gegeven, dat de wapens zouden worden gelost. Alles is rustig in de stad, zo wordt van de zyde der politie gemeld. Het weer in beeld De algemene drnkv er deling in onze om geving verandert op het ogenblik slcclits langzaam. De depressie die Maandagmiddag regen in ons land bracht bederft op het ogenblik het weer in Z. Zweden. Het kou-front van deze depressie is tot in W. Rusland doorgedrongen, en de koude, uit de omgeving van IJsland afkomstige lucht heeft al grotendeels W. Europa over stroomd. Voorlopig blijft de aanvoer van koude lucht nog aanhouden. AANHOUDEND VRIJ KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien en meest matige wind tus sen West en Zuid. Vannacht hier en daar lichte nachtvorst. Overdag onge veer dezelfde temperatuur als van daag. 13 April: Zon op 5.49 uur. onder 19 33 uur Maan op 4.56 uur, onder 15.23 uur Hoog en laag water in I.Tmuiden Woensdag 12 April: Hoog water: 0.24 en 13.00 uur. Laag water: 8.01 en 20.56 uur. Donderdag 13 April: Hoog water: l-3o en 13.58 uur. Laag water: 9.16 en 21.55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1