KAMPEERTENTEN DE BESTE HULP Té UITNODIGING Wma&ic notes VICTOR SILVESTER „Pink Carnations for my Lady" „Jiïe Judical" IDacksZ!,lWEG ,11'HAARlEM Amsterdamse Beurs Fris - feller lacdonalii .Clowntje Riek Q Kort en Bondigj De dood van dr. Leidekker Woensdag 12 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemscke Courant 4 Toneel „Uitkomst" van Herman Heijermans „Voor de eerste maal opgevoerd èn uit gefloten te Amsterdam op 2 November 1807" schreef Herman Heijermans boven de rolverdeling in de uitgave van zijn toneelstuk „Uitkomst" in navolging overigens van Beaumarchais, die ongeveer dezelfde woorden bezigde na de mislukte première van zijn „Bruiloft van Figaro" ruim honderd jaar eerder. Doch heeft het laatstgenoemde werk naderhand succes op succes geboekt, het merkwaardige „spel van droom en leven" van onze eer ste dramaturg vond' nimmer algemene waardering, al hebben enkelen het bij zonder geprezen. Ook in de voorstelling die het Amsterdams Toneelgezelschap .er gisteravond in de Haarlemse Schouwburg van gaf het werd op het répertoire ge nomen ter gelegenheid van de hêrdfenking van de sterfdag van de schrijver ge lukte het niet de innerlijke verdeeldheid in romantiek en realisme te overwinnen. „Uitkomst" behandelt in het tweede gedeelte de droom van een stervende jongen, die bij een val uit een boom zijn ruggegraat heeft gebroken. Op de. rug van de zwaan, met welke hij 's middags in het Vondelpark zijn laatste brood had ge deeld, plukt hij zakken vol schitterende sterren, waarvan hem is wijs gemaakt dat het diamanten zijn, om er de zorgen van zijn ouders mee te verlichten. Naarmate zijn levenseinde nadert, gaat de kinder lijke fantasie over iri een verstikkende nachtmerrie. Tenslotte bevrijdt de dood hem uit zijn lijden. Heijermans heeft ge tracht deze droom te weven uit recht streeks aan de werkelijkheid ontleende elementen. De overgangen tussen het aardse en het zinnebeeldige missen echter voldoende nuancering. Daarvoor was de noodgedwongen expositie in. het eerste be drijf, waarin de troosteloze misère van het kruiersgezin in het pothuis met ruige toets geschilderd trouwens veel te breed voerig. Daar was geen ontkomen meer aan, zelfs geen tijdelijk, hetgeen de auteur misschien bedoelde te demonstreren, ech ter tot schade van de uitwerking van het gefantaseerde intermezzo. Bovendien is dit rauwe naturalismeik heb daar ook op gewezen naar aanleiding van de op voeringen door Comedia van „Nacht- asyl" van Maxim Gorki tezeer ver ouderd. Ondanks deze gemakkelijk te vermenig vuldigen bezwaren, kon men zich niet ont trekken aan de kracht der emotionele be wogenheid, waarmee het ontstellende kin derleed in de helaas te schaarse momenten van volkomen vereenzelving is weerge geven. Dan geniet men als dit woord, van toe passing mag worden gebracht van een zeer dichterlijke visie dwars door een overigens te zwaar aangedikt realisme. Prachtig waren de gesprekken van de in zijn koorts tussen angst en verrukking heen en weer geslingerde jongen met zijn bevreesde moeder (een uitstekende rol van Hetty Beck) of met de verdroomd- kwajongensachtige zwaan. Hoe sporadisch dergelijke sublieme ogenblikken ook zijn, men blijft er Heijermans dankbaar voor. Nog afgezien van de technische moei lijkheden is het stuk buitengewoon lastig tot vertoning te brengen. De regisseur moet trachten te verwezenlijken wat de schrijver slechts zeer ten dele gelukte: het laten samenvloeien van verstand en voorstellingsvermogen. A. Defresne heeft dat niet bereikt. Telkens als hij probeer de de droomstemming op te roepen door expressionistische (groeps) bewegingen, werd hij daarin belemmerd door de con- Nieuw en oud in Zandvoort. Gisteravond hebben de deelneemsters aan de door de stichting Touring Zandvoort" uitge schreven costuumprijsvraag voor de jury die hun ideeën moest beoordelen, gedefi leerd. De eerste prijs - werd door het modemagazijn T. C. van der Schelde met het ontwerp „De l'Esccfiit" in de wacht gesleept. De draagster' hiervanmejuf frouw Bep Boekhorst, werd door mejuf frouw N. Bakels, die de charme van het oudt Zandvoortse zomercostuum alle recht deed wedervaren, gelukgewenst. ADVERTENTIE met de schoonmeak, voor alle metalen en ge schilderde voorwerpen is Lincol Polish, het beste ter wereld. LINCOL POLISH, HAARLEM ereet-alledaagse dialoog, die plotseling als een opgezegd lesje klonk. In de voluit naturalistische taferelen (met het drukke beweeg van luidruchtige mensen) zag men zijn invloed en de talenten der acteurs op hun best. Deze stijl is onze tonelisten als het ware aangeboren. Men zag voortref felijke dingen van Frits van Dijk, Jenny van Maerlandt, Ben Groenier en vooral van Jo Sternheim als de manke Lam- merse, de enige die zich werkelijk boven de ellende weet te verheffen. Antoinette de Visser was tamelijk zwak als de bazig- kijvende vrouw van laatstgenoemde, Robert de Vries wisselvallig als de op vliegende zoon. Nelly Ernst leverde een aandoenlijke creatie van de zieke jongen, een rol die vroeger is gespeeld door Tilly Lus en Georgette Hagedoorn, een hulpbehoevende branie, verdoofd door pijn en narigheid, maar bij de geringste aanleiding weer vuur en vlam van uitbundig enthousiasme. Het was daarom dubbel jammer dat Mieke van Oorschot net niet de juiste toon voor de zwaan kon vinden. DAVID KONING Orgelbespeling Er wordt een orgelbespeling gegeven in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem op Donderdag 13 April 1950. des namiddags van 23 uur, door George Robert. Het programma vermeldt de volgende werken van Bach: 1. Preludium en Fuga e kl. t. (Bd III No. 10). 2. a. Wen Wir in Höehsten Nöthen sein (Bd V No. 51). b. Herzlicht tut mich Verlangen (Bd V No, 27) (uit het „Orgelbüchlein"). 3. Preludium en Fuga d kl. t. (Bd III No. 4) 4. a. Christ lag in Todesbanden (Bd V No. 5). b. Jesus Christus, unser Heiland (Bd V No. 32). c. Christ ist Erstanden; 3. verzen (Bd V No. 4) (uit het „Orgelbüchlein"). 5. Aria (Bd IV No. 11). 6. a. Erstanden ist dir Heil'ge Christ (Bd V No. 14). b. Erschienen ist der Herzliclie Tag (Bd V No. 15). c. Heut triumphiret Gottes Sohn (Bd V No 28) (uit hét „Orgelbüchlein"), 7. Fantasia G gr. t (Bd IV No. 11). De tramrails in de Schoterweg Dinsdag is een begin gemaakt met het verwijderen van cte laatste tramrails in de Schoterweg namelijk het gedeelte tussen het Frans Halsplein en' het kruispunt Kén- nemerstraat-Schoterweg. Er is éénrichtingverkeer over dat ge deelte .van de Schoterweg, zodat het ver keer géén al te grote hinder van de werk zaamheden zal ondervinden; de trambaan ligt daar bovendien geheel aan de kant van de weg. TRADE MARK nodigt U uit .op ZATERDAGMIDDAG 15 APRIL a.s. van 3—4 uur bij RADIO'CH GRAMOFOONSPEC/A LIST GROOTE HOUTSTRAAT 108 TEUJ0A6 HAARLEM waar hij persoonlijk alle platen van zijn speciale compositie van zijn handtekening zal voorzien. Deze foxtrot, opgenomen op Columbia, is opgedragen en aangeboden aan H.M. DE KONINGIN, terwijl Victor Sylvester alle rechten van deze plaat heeft bestemd voor het Wilhelmina Kankerfonds. Laat U de gelegenheid om deze bijzondere en mooie dansplaat te bezitten niet voorbijgaan en tevens Victor Sylvester persoonlijk te ontmoeten, die U tot heden slechts voor de radio hoorde. COLUMBIA, de plaat met het grootste repertoire en de beste artisten. Arts J. Leyh overleden Na een langdurige ziekte is in de ouder dom van een en zestig jaar overleden do heer J. Leyh, arts te dezer stede. Na in 1914 voor het artsexamen geslaagd te, zijn werd de heer Leyh assistent in het Sint Elisabeths Gasthuis. Later vestigde hij zich als arts. Hij heeft dertig jaar praktijk uitgeoefend. Voor de oorlog nam de heer Leyh actief deel aan de werkzaamheden van de kring Haarlem van de Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst. Om gezondheids redenen moest hij zich later terugtrekken. De crematie is bepaald op Vrijdag 14 April na aankomst van trein 11.07 uur te Westerveld. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 April 1950 GEHUWD: 8 April, A. L, van den Berg en A. Groot; 11 April, J. Schimmer en M. A. C. van Nunen. BEVALLEN van een zoon: 7 April, P. A. van VelzenPaap; 8 April, J. Schreuder— Bootsman; A. Bronkhorstvan Kampen; J. M. A. van der Meer—Straathof; P. Gleij- steen—Appelboom; H. Quack—Wedekind; H, J, BloemendalDiesbergen; J. J. Stuurman van der Werff; 9 April, M. J. C, Roosen van Eeden; M. BosHetem; B. Koelemeijer Teeuwen: F. van Weeren—Kaestner; M. C. M. PiëtScholte; J. A. de Wilde—Mes; 10 April, A, C. M. Swart—Luyckx; E. Muis de Bell; 11 April, E. M. M. Hoekstra— Kockmann; M. Bonvan der Pol; W. H. Joris—van der Huure; H. Kroon—Metke. BEVALLEN van een dochter: 5 April, H. KlitzScheepmaker; 6 April, A. R. Niesen Volbeda; C. J. DragtBol; 7 April, C. C. FaberFlesch; C, J. van Oldenmark-Kin- ders; 8 April, H. G. C. van de Steegvan de Steeg; J. C. Groskamp—Rozenhart; 9 April, G. J, van den Heuvelvan der Made; N. W". GrönlohNijbroek; W. A. Stöver Kleef; A. M. HarrenVerkooij; H. van EgmondKreikamp; C. M, Kol—van Em merik; H. M. Kikkersvan Looij; 10 April, W. Adrichemde Goede. OVERLEDEN: 6 April, P. C. Thie— Simons, 97 j., Emmalaan; H. de Loor, 69 j., Duvenvoordestraat; J. F. Dussenbroek, 2 m., Lange Annastraat; 7 April, H. J. van Ves- sum, 73 j„ Indischestraat; G. Flipsen, 4 j„ Burgwal; J. van der HedenGroenendaal, 78 j„ Florastraat; G. H. N. Hollenkamp, 56 j., Kleverlaan; 8 April, P. J. J. Rijkborst. 3 m., Gen. de la Reijstraat; M. J. Geerlings Damen, 83 j., Teslastraat: E. M. Teekamp, 56 j., Rollandslaan; 9 April, M. .van Dijk, 37 j., Frans Halsstraat; L. van Gulik, 72 j., Eendjespoortstraat; J. M. H. NessenKamer ling, 77 j„ Kinkerstraat; 11 April, S. de Vries Steensma, 78 j„ v. Zeggelenstraat. Nederlandse en Duitse studen ten in Vogelenzang bijeen Dinsdag heeft te Vogelenzang mr, P. J. Idehburg een „Duitsland-conferentie" ge opend, georganiseerd door het Nederlands Comité wan de „International Student Ser vice" en door de „World Student Relief Tot Zaterdag zullen 22 Duitse en 25 Neder landse studenten bénévens enige hooL leraren van gedachten wisselen over de economische, politieke en culturele betrek kingen tussen Nederland en Duitsland. De conferentie staat onder voorzitterschap van prof. mr. J. J. Schokking. Bij de opening waren onder andere aanwezig mr. A. Krey- kamp, vertegenwoordiger van het ministe rie van Onderwys, Kunsten en Weten schappen, de heer M. Hanepen, vertegen woordiger van het ministerie van Buiten landse Zaken, prof. dr. Th. J. Locher, voor zitter van de coördmatie-commissie voor de culturele betrekkingen met Duitsland, prof. dr. W. Hoffmann uit Münster en ver tegenwoordigers van.de Nederlandse Stu dentenraad. in alle maten en modellen Waterdicht Indiana tentdoek v.a. f 3.35 p. M. Telefoon 17877 Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-l. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 267% 272% 206% 212% 221 222% 170 171% 292 264 114 131% 132% 158 T— 121% 125 130 7/s 132 133% 135% 146 100 233 Door handkar aangereden Op het' Verwulft stak gistermiddag een dame de rijv/eg over, zonder op het verkeer te letten. Zij werd aangereden door een handkar, viel en kreeg een schouderfractuur, Zij is per zieken-auto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. „Toneelgezelschap Hohan Kaart" Aan het einde van het seizoen 1949 1950 zal het toneelgezelschap „De Kome dianten" als zodanig ophouden te bestaan door het beëindigen van de samenwer king tussen de heren Jol\an Kaart en Ed. van Kinsbergen, die gezamenlijk de di rectie hebben gevoerd. De voorstellingen zullen echter op dezelfde voet worden voortgezet, thans onder de naam „To neelgezelschap Johan Kaart", met de hier in genoemde acteur als directeur en ar tistiek leider. De zakelijke en administra tieve leiding zal bij de heer I. Parijs be rusten. Santpoort „Mr. Smith goes to Washington" Voor de vereniging „Santpoort's Bloei" draait Vrijdag 14 en Zaterdag 15 April in het jeugdhuis Frank Capra's film „Mr. Smith goes to Washington". Vergadering A.R. Kiesvereniging De A.R. Kiesvereniging te Santpoort houdt Vrijdagavond een vergadering in de Nederlands Hervormde kapel, welke bij eenkomst als laatste appèl voor de aan staande verkiezingen is bedoeld. De heer P-. Brüne uit Zandvoort zal spreken over het onderwerp; „Is de A. R. J. O. S. wel nodig?" BLIKSEMBEVEILIGING CENTRALE VERWARMING OLIESTOOK VERHUUR BIOSOL HOOGTEZON JANSWEG 42 - HAARLEM - TEL. 11828 BBBBBBBBRBBaBBflaBBBBSB m Laat Uw meubilair veilig vervoeren, E» want de A.B.C. staat voor z'n werk! EN ALLES IS VERZEKERD. BESTELDIENST A.B.C. ra BARREVOETESTRAAT 2, TEL. 18428 ga Na6 uur Tel. 14810-14155 'BEUBBBBa^BgiBBBBBBIBBBBÉ (Adv.) Voor de kinderen Toen Lumpo voor ieder een kopje thee had ingeschonken, nam hij zelf ook een stoel. En ze waren spoedig in druk gesprek gewikkeld. Lumpo vroeg van alles, waar Rick en Bunkie woonden, hoe ze 't daar hadden en of ze met andere poppenmensjes omgingen. Zelf vertelde hij hoe hij hier op 't eiland leefde; hij had het hier best naar z'n.zin, zei hij. Er groeiden volop vruchten op het eiland en hij had nergens gebrek aan. Alleen was het nu en dan wel een beetje eenzaam. „Nou, we zullen je nu en dan eens een dagje komen opzoeken!" beloofde Rick. En dat vond Lumpo erg prettig. Maar het werd tijd dat ze weer eens opstaptenze moesten nog terug. Lumpo bracht zijn nieuwe vriendjes naar de boot, die nog netjes aan de kant lag te dobberen. Een snoeken-kwekerij in Heemstede Overlast aan omwonenden? De ijsvereniging „De Volharding" te Heemstede heeft haar baan op een weiland tegenover de Wagnerlcade en ook gren zende aan de Bronsteevaart. Dezer dagen werkte de pomp, die het ijsbaan terrein onder water zet. De omwo nenden verwonderden zich daarover, want nu kon toch niet meer op vorst gerekend worden! Bij onderzoek bleek ons, dat het béstuur van de ijsvereniging een overeenkomst heeft aangegaan met de Visserij-inspectie te Utrecht, om op het terrein snoek te kweken. Er worden een millioen snoekjes gebroed, die gebruikt zullen worden om de visstand in de binnenwateren in ons land te verbeteren. Ht bestuur is overtuigd, dat de omwo nenden daarvan geen overlast zullen onder vinden. De pomp zal enkele dagen moeten werken, om het terrein onder water te zetten, maar de uren zullen zo gekozen worden, dat er geen onaangenaamheden van te vrezen zijn. Als het terrein eenmaal onder water staat, behoeft de pomp alleen slechts af en toe aangezet te worden, om het water op peil te houden. Vrees voor muggen behoeft er zo verklaarde een der bestuursleden aan ons niet te be staan, want er wordt slechts gedurende 6 weken gebroed."» Eind Mei is dus alles af gelopen en dan wordt het terrein weer drooggelegd. De muggenplaag komt altijd later in het jaar. Bovendien heeft de Vis serij-inspectie aan het bestuur verzekerd, dat de ervaring is.opgedaan, dat bij kweke rijen van vis slechts weinig muggen ge vonden worden. Omwonenden hebben zich intussen met het gemeentebestuur verstaan, omdat' zij toch vrezen last van deze snoeken-kwekerij te zullen ondervinden. De pomp is blijk baar oud en maakt nog al veel lawaai. De ijsvereniging heeft het terrein van de ge meente in huur. Het bestuur der ijsver eniging heeft het college van B. en W. niet in zijn plannen gekend. Er wordt thans een onderzoek ingesteld. Programma Koninginnedag Het programma voor de viering van Koninginnedag op Zaterdag 29 April luidt als volgt: De dag begint met een réveille door de gemeente waaraan alle jeugdor ganisaties medewerken. Daarna wordt een jeugdiappèl gehouden op het, Raadhuisplein, waarbij de burgemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard een toespraak houdt- De. drie muziekkorpsen verlenen mede werking. Om half. elf wordt een kinderfeest ge houden dat verzorgd zal worden door het Nederlandse Volkstoneel. Opgevoerd zal worden „De koning van Zoéhoe" een spel van vier bedrijven door Robert Flink. De volksspelen die ditmaal zeer uitge breid zijn beginnen om halfdrie. Het pro gramma vermeldt tonsteken op lorry met water, sprietlopen met zeil en meel, een autopedwedstrijd voor dames, hindernis lopen voor heren, mastklimmen, wielren nen op kinderfietsjes, kruiwagenrijden met papeten voor paren, ringsteken op de fiets voor dames en heren en paalvechten met kussens voor heren van 20 jaar en ouder. De aanmelding voor deelname aan deze wedstrijden moet Donderdag 27 April ge schieden. Des avonds wordt in "Let Heemsteeds Sportpark door het Nederlands Volles- toneel een opvoering gegeven van „Esmo- reit". Na afloop daarvan geeft het Katho liek kinderkoor met medewerking van leerlingen van alle scholen in de gemeente een Oranje-manifestatie onder leiding van Evert Haak en Bob Jansen. Daarna houdt de burgemeester een toespraak en vervol gens geeft het Nederlands Volkstoneel een opvoering van „De klucht van de koe" van G. A. Bredero. Het feest wordt besloten met een open lucht bal op het Raadhuisplein waaraan verschillende orkesten medewerking ver lenen. Op de autoparkeerplaats aan de Sportparklaan wordt een kennis inge richt. „Achter Wallen en Poorten" Zaterdag in Heemstede Zaterdagavond 15 April zal in het R.K. Verenigingsgebouw te Heemstede de rüt- slag bekend worden gemaakt van de wed strijd, waaraan door de vier Heemsteedse toneelverenigingen werd deelgenomen. De beker hiervoor werd uitgeloofd door „Het Nieuwsblad" en zal door de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rappard, aan de winnende vereniging wor den uitgereikt. Dit geschiedt na afloop der opvoering van „Achter Wallen en Poorten", historisch toneelspel door Jan van Dam, dat voor deze gelegenheid onder regie van HAARLEM EN OMGEVING Ds. A. Barendrecht uit Klundert is be roepen als derde predikant bij' de Ned. Herv. Gemeente te Beverwijk. De heer J. G. Ligtenberg, hoofd ener Ghr. school te Vorden, is benoemd tot hoofd van de met ingang van September te Nieuw Vennep te openen Chr. lagere landbouw school. Het ligt in het voornemen van de Ne derlandse Jeugdgemeenschap, in samenwer king met de Interscholaire, op 5 Mei een jeugdappèl te houden op de Grote Markt te Haarlem. Gisteravond brak brand uit in een huis aan de Vergïerdeweg. De brand ontstond in. de schoorsteen van de slaapkamer op de eerste verdieping. De bewoners blusten de brand zelf. zodat de inmiddels gearriveerde brandweer' niet meer behoefde op te treden. De schade blééf beperkt tot de houten vloer bij de schoorsteen. Gistermiddag liet de bestuurster van. een rijwiel na, om op de Houtbrug voorrang, te verlenen aan een vrachtauto die van de Raamsingel kwam. Zij'werd aangereden en maakte een lelijke val. Zij is ter observatie naar het St-, Elisabeths Gasthuis.vervoerd. Voor de leden van de Jonge Kerk te Heemstede zal Vrijdagavond 14 April in het Jeugdhuis aan de Herenweg door de zuster- afdeling uit Amstelveen een nieuw Paasspel worden opgevoerd, n.l. „De soldaat, die Jezus kruisigde". Dit lekenspel is geïnspireerd door het- gelijkvormige gedicht van Mart. Nijhoff. Muzikale medewerking verlenen de dames Annette de la Bye, sopraan en Elly Jens, piano. De inspecteur der dir. belastingen J, Hofman te 's Gravenhage is in gelijke functie verplaatst naar Haarlem (insp. He afd.). De heer C. J. Hoed te Haarlem is be noemd tot tijdelijk onderwijzer ener Bijz. School te Venkerk (Fr.). De Speeltuinvereniging „Het Ooster kwartier" geeft een uitvoering in de Gem. Concertzaal op Donderdag 13 April, Mede werking" verlenen: het jeugd-fanfarecörps, de gymnastiekclub en de volksdansgroep. Donderdagmiddag zal de heer J. C. Kraamer, binnenhuisarchitect, in hotel Lion d' Or voor de afdeling Haarlem van de Ne derlandse Vereniging' van Huisvrouwen spreken over „binnenhuisarchitectuur en bewustwording". Ds. C. v. d, Wecle, Chr. Geref. predi kant te Harderwijk heeft voor het beroep naar Aalsmeer bedankt. De heer D. J. A, Geluk, loco-burge meester en wethouder van Onderwijs en Kunstzaken der gemeente Haarlem, zal deze week geen spreekuur houden. Binnenkort zal worden aanbesteed het maken van de onderbouw voor een brug over de IJsel bij Doesburg. is het, dat Abee-parltet de ideale vloer bedekking is. Want7.v/jirt op wit kunnen wij bewijzen, dat 70°/o van onze vloeren verkocht werden op aanbeveling van gebruikers 1 ABEE heeft een parkemoet voor iedere beurs. Perplex reeds vanaf F 4.30 per at2 Houtpatket vanaf F 9.75 per ra-2, Alle vloeren zijn vethuisbaar. (Adv.) Frans van Emmerik door een gezelschap uit de leden der Heemsteedse toneelver enigingen samengesteld, werd ingestudeerd. De jury voor de wedstrijd bestond uit me vrouw Joh. Opdam en de heren Willem van der Veer en W. J. Wiers. „Achter Wallen en Poorten" werd voos het eerst vertoond op 27 Juli 1946 in da Stadsschouwburg te Haarlem als onderdeel van de feesten ter viering van het zeven honderd jarig bestaan van de stad. Bloemendaal MOTORRIJDER WILDE PASSEREN OP ONGELUKKIG MOMENT Op de Zandvoorterweg had gistermiddag .een aanrijding plaats tussen een driewielige bestelauto en een motorfiets. De bestel-auto die in de richting van Zandvoort reed, wilde linksaf de Koekoeksweg inrijden. Hij stak zijn richtingaanwijzer uit en zocht al de wegas op, toen hij werd aangereden door de motorfiets, die hem net op dat moment wilde inhalen. De motorrijder werd een eind weg geslingerd en liep een lichte hersenschud ding en een hoofdwond op. De bestuurder van de bestel-auto verklaarde, dat hij in zijn spiegel had gekeken, maar de motorrijder niet had opgemerkt. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman dooi Olivier vanBrakel 11 De Prinsensingel is geen singel, maar een gewone ..straat, met aaa weerszijden bréde stoepen. Er groeien "grote bomen, platanen en Iepen, die thans echter volko men kaal zijn. Vroeger, woonden hier de patriciërs van de stad. In die tijd beant woordde de naam ook nog aan de werke lijkheid. Er liep toen inderdaad een singel, doch in het begin van deze eeuw heeft men hem gedempt. Ook nu zijn het nog de eerste burgers van de gemeente, hie aan de Prin- «ensingel hun woning gekozen hebben: artsen, advocaten, fabrikanten, renteniers en ook enkele leraren. Prinsensingel 46, memoreerde Zopanje, toen hij op de hoek van de straat stond en het naambord bekeek. Het hoekhuis was nummer 58. Mevrouw Van Hem moest enige huizen verderop wonen. Zopanje wandelde er op zijn gemak heen belde aan en wachtte. Aan de andere kant van het hekje kwam de groenteboer met een mand rode kool. Aha, zei hij, alsof hij er zich mede over verheugde, een nieuwe commensaal. Nou, bij mevrouw Van Hem bent u goed terecht hoor. Ik lever haar groente. Zopanje wilde iets passends zeggen, doch hij kon geen woorden vinden. Wat had hij moeten antwoorden op deze aanbeveling? De deur week achteruit. Een kleine grijze dame kwam erachter vandaan en vroeg wat de heer voor haar deur wel wenste, 't Was een wat oude vrouw met helder- blauwe ogen in een lief gezicht. Haar stem boezemde Zopanje vertrouwen in, zodat hij besloot haar kamer te huren vóer hij haar gezien had. Commissaris Vink gaf mij Uw adres, vertelde hij, terwijl ze hem binnenliet. O, dan bent u de nieuwe inspecteur, merkte mevrouw Van Hem op, ik vind het prettig een inspecteur in huls te hebben. Het geeft me zo'n veilig gevoel en ze bren gen ook meestal een aangename conversa tie met zich mee. Helaas ben ik niet erg spraakzaam, zei Zopanje. Ze deed de deur' van haar huiskamer open en lachte zacht. Als u niet veel praat, zal ik het wel doen. U hoeft me dan maar aan te horen. Hoe vindt u deze geraniums? Ze waren naar binnen gegaan en ston den voor de vensterbank. Vol trots-wees ze naar drie prachtige rode geraniums. U bent een meesteres, prees Zopanje. Mevrouw Van Hem beaamde dit met een stralend gezicht. Dat is een liefhebberij van mij, ver telde ze, een hobby noemt de jeugd dat tegenwoordig, geloof ik. Ja, ik ben een ouderwetse vrouw, ik spreek alleen Ne derlands en een. beetje Frans erdoor. Maar dat is mijn grootmoeder in mij. Dat was een Francaise. Kijk, dat was haar wapen. Ze toonde Zopanje haar zegelring. Mooi, vindt u niet? Prachtig,, zei de inspecteur. Mevrouw Van Hem babbelde onvervaard verder. Na een kwartiertje wist Zopanje van haar alles wat een mens redelijkerwijs v&n een ander kan weten. Sinds tien jaar was ze weduwe. Gedurende al die tijd hield ze al kamers, 't Is toch zo'n dure tijd hè. Je moet eenvoudig wel. Een maand geleden was de boven-achterkamer leeggekomen. Als inspecteur Zopanje hem gerieflijk vond, kon hij hem betrekken. Desnoods vandaag nog. Zopanje moest haar eveneens het een en ander vertellen: dat hij 32 jaar oud was, ongetrouwd, geen ouders meer had Ach hoe treurig voor u, inspecteur en in Doorne geboren was en schoolgegaan had. En ik wil heel graag uw kamer huren, voegde hij er aan toe. De kamer beviel hem. 't Was dus de achterkamer op de eerste verdieping met het "uitzicht op de H.B.S. Er stond een eikenhouten bureau, een tafel met drie stoelen en een divan. Aan de wand hingen reproducties van oude meesters. Dit moet de kamer van haar man zijn geweest, dacht Zopanje, toen mevrouw Van 1-Iem de ka mer verlaten had. Hij stond voor „De Melk meid", één der mooiste reproducties in het vertrek. Is dit niet door Vermeer geschil derd? dacht hij, Beneden in de keuken hoorde hij de oude dame. Ze waste de vaat om. Daarna zou ze de koffietafel klaar maken. Zopanje zette zijn koffertje naast het bureau en opende de balcondeuren. Het rook één beetje muf in de kamer. Boven dien hield hij van frisse lucht. Frisse herfstgeuren vulden de kamef. Zopanje ging op het balcon staan en keek naar de tuin, die vol herfsttinten was. Een bruin- geteerde schutting scheidde de tuin van het H.B.S. grasveld. Merkwaardig dit uit zicht op zijn vroegere school. Van hieraf kon de inspecteur de leerlingen in de loka len zien zitten. Ergens werd aardrijks kunde gegeven. Er hing een grote kaart van Nederland voor de klas. Dat zal de derde wel zijn, meende Zopanje. Of zou het nu anders zijn? Hij kon het zich niet voorstellen. Lekker die motregen op mijn hoofd dacht hij. Nog even bleef hij staan. Dan ging hij tevreden naar binnen om zijn koffertje uit te pakken. Stipt om twee uur was Zopanje weer op het bureau. Die middag begon zijn dienst. Commissaris Vink stelde hem voor aan het corps speciaal aan inspecteur Piet de Vries, zijn collega." Piet de Vries was een donkere kleine man met sprekende ogen. Je moet eens gaüw komen kennisma ken met mijn vrouw, zei hij meteen, ze zal blij zijn ^ls ze weer eens een nieuw ge zicht ziet. Och, er gebeurt hier zo weinig. Doorne is maar een gat, hoor. O, dat dorp. Nee, geef mij do stad maar. De grote stad, wel te verstaan, want Doornë g'aat ook voor een stad door. Maar 't is een dorp, een groot dorp. Er gebeurt hier nooit iets dat wat meer dan een koeienverstand vergt. Piet de Vries trok een ongelukkig ge zicht, maar 't ging hem niet goed af. Het werd een grimas, waardoor Zopanje in de lach schoot. Maar wat zou je dan willen? Nou, laat ik eens goed formuleren. Ja, ik zou een zaak willen oplossen, die wat ingewikkelder is dan die alledaagse dingen, een zaak dus waar het op hersenwerk aan komt. Hij wilde er nog verder over uitweiden, maar op dat ogenblik ging de bureautele foon. De Vries werd bij commissaris Vink geroepen. Piet de Vries aarzelde even. Daar zul je het hebben, zei hij nog, toen hij de kamer verliet. 't Was toen bij half vier. Inspecteur Zo panje zat aan zijn bureau en trachtte een rapport op te stellen. Zijn gedachten waren niet bij zijn werk. Hij dacht aan de woor den van zijn collega. Hij had het niet wil len laten merken, maar hij verlangde e? evenzeer naar eens een belangrijke zaak op te knappen. Niet om de promotie. Daar gaf hij niet om. Nee, puur om de zaak zeil. um de maatschappij een dienst te bewijzen. Hij zuchtte en bedacht, dat dit nu wel gemak kelijk te wensen is, doch dat dit daarom niet direct gebeurt. Bovendien zou er dan een misdaad gepleegd moeten zijn. 't Is toch onfatsoenlijk te wensen, dat er een mis- daad gepleegd zal worden, opdat hij zijn gaven zal kunnen tonen. Maarals de misdaad toch al gepleegd is. Inspecteur Zopanje zuchtte weer, stond met een ongeduldige beweging op en liep naar het fonteintje om wat water te drin ken. Hij nam zich voor niet langer aan deze kwestie te denken, maar aan het werk te gaan. Hij wordt nu eenmaal niet betaald om zijn tijd te verdromen. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6