c ?H"? mmmupt! J De komende werkloosheidsverzekering WEK DE GAL IN UW LEVER OP De radio geeft Vrijdag Motie-Molenaar verworpen PANDA EN DE MEESTER43ELEERDE Wereldnieuws Donderdag 13 April 1950 Haarlems Dagblad en OprecHte Haarlemsclie Courant Bijzonderheden over de regeling De Werkloosheidswet heeft wel in het Staatsblad gestaan, maar het tijdstip waar op zij in werking zal treden, is toch nog niet bekend. Wel wordt aangenomen dat het niet lang meer zal duren. Het wachten is op enkele beslissingen van het departe ment van Sociale Zaken, die weliswaar al leen betrekking hebben op de uitvoering, maar toch van ingrijpend belang zijn. Hoe de verzekering, zal werken Vroeger was de werkloosheidsverzeke ring v r ij w i 11 i g, nu is zij verplich t. Elke werknemer die niet meer verdient dan 6000 per jaar, valt er onder; man zowel als vrouw. Alleen de dienstboden en huis houdsters zijn vrijgesteld. De uitdrukking in de wet 6000 als vast geldloon" moet zo opgevat worden, dat met provisie, vrij wonen of andere emolumenten, geen reke ning gehouden wordt. Mensen die 65 jaar en ouder zijn vallen buiten de verzekering. Ambtenaren die een vaste aanstelling hebben worden ook niet verzekerd, arbeids contractanten vallen wel onder de wet, maar kunnen daarvan vrijgesteld worden als voor hen reeds een regeling getroffen is. Voor mensen diè gemoedsbezwaren hebben tegen een verzekering, worden uit zonderingsbepalingen gemaakt die tenge volge zullen hebben dat zij toch dezelfde financiële lasten moeten opbrengen als verzekerden. De wet onderscheidt tweeërlei verzeke ring, wachtgeld- en werkloosheidsuitkering. Voor beide zal de uitkering zijn: 80% van het loon voor gehuwden en kostwinners. 70% voor ongehuwden, niet-kostwinners, van 18 jaar en ouder. 60% voor de overigen. Aanspraak op wachtgeld heeft een werk nemer die tevoren tenminste 156 dagen gewerkt heeft bij patroons die aangesloten zijn bij de betreffende bedrijfsvereniging. Het wachtgeld wordt in een periode uit gekeerd over ten hoogste 48 dagen. In het algemeen is er in een bedrijf slechts een korte periode van slapte te overbruggen. In de tijd dat de werkloze wachtgeld ge niet blijft hij zich verbonden gevoelen aan het bedrijf. Als regel zal hij ook na het einde van zijn werkloosheid weer in het zelfde bedrijf terugkeren. Heeft een werknemer in de tijd dat hij wachtgeld kreeg geen werk gevonden, dan gaat hij over naar de werklozenkas. In de regel wordt ten hoogste 126 dagen in een periode uitkering verstrekt. Gaat een werkloze weer een bepaalde tijd aan het werk, dan krijgt hij opnieuw aanspraak op wachtgeld en werklozensteun. Een uitgetrokken werkloze die steun be hoeft, moet zich melden bij Sociale Zaken. Losse arbeiders die niet tot een bepaalde bedrijfstak gerekend kunnen worden vallen onmiddellijk onder de bepalingen van de werkloosheidsverzekering. Voor die werkloosheidsverzekering geldt de voorwaarde dat recht op uitkering ont staat als tevoren 78 dagen gewerkt is. Als regel wordt in een periode ten hoog ste 126 dagen steun uitgekeerd. Wie recht heeft op wachtgeld krijgt eerst 48 dagen wachtgeld en daarna nog 78 dagen werklozenuitkering. Bedrijfsverenigingen kunnen voor be paalde vakken de periode waarover wacht geld wordt uitgekeerd hoger stellen. In dat geval wordt ook het maximum der 126 dagen evenredig verhoogd. De uitvoering van de wet is in handen gegeven van 26 Bedrijfsverenigingen, die daarvoor Centraal Beheer hebben inge schakeld. De premie voor de wachtgeldverzeke ring moet opgebracht worden door de werknemers en de werkgevers, elk voor de helft. Voor de werkloosheidsverzekering be taalt de staat de helft, de andere helft komt voor rekening van de werkgevers en de werknemers. Op dit ogenblik is evenwel nog niet vastgesteld hoe hoog de premie voor de werkloosheidsverzekering zal worden. Met belangstelling wordt naar deze be slissing van het departement van Sociale Zaken uitgezien. Wat de premie voor de wachtgeldverzekering aangaat, hebben de Bedrijfsverenigingen de beslissing in han den, maar die kunnen pas een besluit ne- U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. (Adv.) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Radiophilharmonisch orkest en solist. 10.00 Platen, 11.00 Voor zieken. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lunchconcert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Gevarieerd programma. 14,45 Alt en piano. 15.00 Platen. 15.30 Strijkkwar tet. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amusementsorkest. 18.25 Populair concert. 18.50 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Viool en clavecimbel. 20.35 „Ja, zo' was 'tklankbeeld, 21.35 „The mikado", operette. (22.10 Actualiteiten). 22.45 „De zin van 't huwelijk". 23.00 Nieuws. 24.15 Koor. 23.45 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 „Thuis". 10.05 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Koor. 11.05 Voordracht. 11.25 Gevarieerd programma. 12.00 Sppraan en orgel. 12,30 Weerbericht. 12.33 Sportpraatje. 12.45 Platen, 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 Pla ten. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Alt en piano, 14.40 Voordracht. 15.00 Kamerorkest en solist. 16.00 Filmprogramma. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muziekcauserie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19-00 „Denk om de bocht". 19.15 Accordeonmuziek. 19.30 De Hollandse gemeente in Londen. 19.45 Radiokrabbel. 20,00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Alt en piano. 20.35 „Mens onder mensen". 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 „De Ducdalf'. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Pla ten. 22.40 „Vandaag". 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Kamerorkest. men als eerst is uitgemaakt hoeveel er betaald moet worden voor de werkloos heidsverzekering. Het wordt waarschijn lijk geacht, dat de verschillende Bedrijfs verenigingen een afzonderlijke premie vaststellen, want de kans op werkloosheid is in het ene bedrijf groter dan in het andere. Vooral voor bedrijven met veel seizoenwerkloosheid zal wel met een hoge premie rekening gehouden moeten worden. De Bedrijfsverenigingen beheren de premies voor de wachtgeldverzekering, die voor de werkloosheid worden afgedragen aan het Werkloosheidsfonds. Weer stempelen? Sociale Zaken zal ook verschillende an dere beslissingen moeten nemen. Aller eerst of er door werklozen weer gestem peld zal moeten worden. Bij verschillende vakverenigingen bestaat daar tegen veel bezwaar. Aan de andere kant wordt alge meen erkend, dat er controlemaatregelen noodzakelijk zijn. Ook is nog niet uitgemaakt hoe de wachtgelden en de werklozensteun zullen worden uitbetaald. Moeten de mensen het geld komen halen, of zal het worden toe gezonden per postwissel? Niet onmogelijk is, dat voor beide verzekeringen een af wijkende regeling wordt getroffen. Wanneer het geld wordt toegezonden zal het niet mogelijk zijn de uitkeringen op Zaterdag te doen. want dan weet men immers niet of de betrokkene de laatste dagen ook nog werkloos is geweest. Aanspraak op een uitkering komt te vervallen als een werkloze de voorschrif ten van een Gewestelijk Arbeidsbureau niet opvolgt. Hij is verplicht passend werk te aanvaarden. Ook kan van hem geëist worden dat hij zich onderwerpt aan een psychologisch of psychotechnisch onder zoek. Bovendien is hij genoodzaakt zich te onderwerpen aan de voor hem gewenste opleiding of scholing. Brand op zolder van ziekenhuis te Tilburg Woensdagmiddag is brand uitgebroken in het Sint Elizabeth Ziekenhuis te Til burg. Het vuur ontstond in een der loka len op de bovenste verdieping van het hoofdgebouw. De vuurhaard bleek voor de brandweer moeilijk te bereiken te zijn. De brand woedde namelijk op de zolder boven de Röntgenafdeling, doch nergens in de zware houten overkapping bevond zich een opening. Spoedig sloegen de vlammen door het dale. Met acht stralen had de brandweer het vuur na een uur bedwongen. Een partij oud materiaal, dat op de zolder lag opgeslagen, verbrandde. De Röntgenafdeling kreeg geringe water schade. Het dak van het gebouw brandde over een lengte van 20 meter door. De oorzaak van de brand is onbekend. D.U.W.-arbeider ging er met een autobus vandoor In de Wieringermeer bij Slootdorp wer ken arbeiders uit Amsterdam in de DUW. Zij worden elke dag naar hun werk ge bracht met een autobus. Het voertuig blijft' aan de kant van de weg staan om te dienen als schaft- en schuilgelegenheid. Het komt bij de DUW in de Wieringer meer wel eens voor, dat een arbeider van het terrein wordt gestuurd wegens wan gedrag. Dit overkwam ook de Amster dammer Van der B. Hij wandelde naar de bus, ging achter het stuur Zitten, startte de motor en reed weg. Bij de Hoornse brug stopte hij om een paar lifters mee te nemen en tufte toen weer verder. In de buurt van Hoorn was de benzine op. Van der B. begreep niet wat de oorzaak kon zijn, dat de wagen niet verder wilde en hij toog met ondeskundig oog en onvaar- di£e hand aan het knoeien. Hij bracht het zelfs zo ver, dat de versnellingshefboom afbrak. Een wegenwacht van de ANWB werd te hulp geroepen, maar deze ver trouwde de zaak niet en waarschuwde de politie, die de Amsterdammer ernstig heeft onderhouden over zijn uitstapje. Op Goede Vrijdag werd een kuststrook in Midden Italië geteisterd door zeventien aardschokken. Vele huizen en gehouwen werden ernstig beschadigd; slechts een gering aantal mensen liep lichamelijk letsel op. Slachtoffers van de aardbevingen die dakloos waren geworden, zagen zich genoodzaakt in de buitenlucht hun tenten op te slaan. Amerikaanse fouristen naar Europa, met 625 millioen dollar De ECA raamt, dat in de eerstkomende twee jaar 700.000 Amerikaanse touristen een bezoek zullen brengen aan West- Europa; de uitgaven van deze touristen worden geraamd op 625 millioen dollar. Sinds het begin van het plan-Marshall hebben ongeveer 500.000 Amerikanen een bezoek gebracht aan West-Europa, waar bij een bedrag van 450 millioen dollar werd uitgegeven. De ECA doet een krachtig beroep op de Amerikanen om hun vacantie door te brengen in de Marshall-landen. Het tou risme is voor de Europese landen van grote betekenis in het streven naar over brugging van het dollartekort. Cet<*-Beve/iuHid, de Zuitvóqe was mét Teapedtèjn (Adv.) Eerste Kamer De besteding der Marshall-guldens (Van onze parlementaire redacteur) Met 33 tegen 5 stemmen (alleen de frac tie van de V.V.D. en die van de Commu nisten stemden voor) verwierp de Eerste Kamer de motie-Molenaar, die door een commissie van vijf senatoren had willen laten onderzoeken of ten opzichte van de vrije Zondagen voor koffiehuis- en hotel personeel de Arbeidswet zou worden over treden. Mr. Kropman (K.V.P.) betoogde (en werd hierin door mr. Van Heuven Goed hart (Arb.) grotendeels bijgevallen) dat het hier een zaak betrof, waaromtrent men alleen via een 'rechterlijke uitspraak een bindende beslissing zou kunnen krijgen en dat een commissie als prof. Molenaar voorstond geen oplossing kon brengen. De voorsteller van de motie vond, dat de Eerste Kamer zich wel met zulk een juri dische kwestie zou kunnen bezig houden en betreurde het afwijzend standpunt te meer, nu het zulk een belangrijke kwestie van sociale aard betrof. Het voorstel tot aanvulling van een oude begroting wegens de beschikking over de guldenstegenwaarde van de Marshall schenkingen ten bedrage van 240 millioen gulden ontmoette tegenstand bij mr. P o 1 - 1 e m a (C.H.). Deze wilde dit bedrag liever voor schuldaflossing besteden. Hij vond het voorts onjuist, dat het parlement niet gekend wordt in de vraag hoe die som ge bruikt zal worden. Hiertegenover betoogde minister Lieftinck, dat het een aan gelegenheid betreft, waaromtrent met de regering van de Verenigde Staten, die de geefster is, overeenstemming onontbeer lijk is. Hij verdedigde het financieren van de op het programma staande projecten en wees er op hoe hij met aflossing nog veel verder was gegaan dan de Christelijk- Historische senator nu bepleitte, want ten slotte had hij al zorg gedragen voor af lossing van 450 millioen gulden. Mr. P o 1 - 1 e m a bleef volhouden en liet aanteke nen, dat hij en zijn fractiegenoten geacht moesten worden tegengestemd te hebben. Dit deden zij niet ten opzichte van het wetsontwerp, dat de regering machtigt tot het aangaan van geldleningen tot 1 y2 mil liard gulden. De heer Pollema kon met dat voorstel wel accoord gaan, maar hij wenste in een nota het naadje van de kous te weten omtrent onze vlottende schuld en met name omtrent het gedeelte, dat voor consolidatie in aanmerking komt, iets dat ook prof. Molenaar verlangde. Minister Lieftinck zette echter uiteen, waarom het een onmogelijkheid is hierover nog iets meer met zekerheid te vertellen, dan reeds in de Memorie van Antwoord vermeld stond. Tot besluit van de avond begon men nog met de begroting van Justitie, waarbij zo wel jhr. mr. Ruys de Beerenbrouclf (K.V.P.) als prof. Molenaar (V.V.D.) plui men op de steek van minister Wijers sta ken, nu deze tot hun leedwezen om gezond heidsredenen zijn portefeuille neerlegt. Vandaag gaat het debat verder. (iitgyiaevexs, piefet&ieit om zijn heerlijke, zuivere smaak en zijn hoog vitamine-geha Onderwijscongres van de Partij van de Arbeid In Amsterdam wordt een driedaags con gres gehouden, dat georganiseerd is door de onderwijscommissie van de Partij van de Arbeid. De voorzitter van deze com missie, prof. dr. Ph. Kohnstam, sprak over een onderwijsstelsel, dat hij verwezenlijkt zou willen zien. In de eerste plaats dient de kwestie der splitsing van de schoolbevol king onder ogen te worden gezien aan het eind van het lager onderwijs, na het 6e leerjaar. Noodzakelijk is voorts samen werking tussen het lager- en middelbaar onderwijs. De eerste splitsing der leerlingen moet beginnen in de zesde klas van de lagere school. Dan zal het mogelijk zijn, dat leerlingen, die op een bepaalde school ko men voor verder onderwijs, ook inderdaad hun doel bereiken en met succes de school doorlopen. Een onderzoek aan het einde van het lager onderwijs zal- bepalen in welke richting de leerling het verder moet zoeken. Een nieuw schooltype noch voortgezet lager onderwijs, noch nijver heidsonderwijs zou volgens prof. Kohn stam misschien een juiste overbrugging kunnen vormen tussen het lager onderwijs en het algemeen voortgezet onderwijs. Mevrouw U. Tel legen-Veldstra sprak over kleuteronderwijs. De opleiding van leerkrachten voor dit onderwijs behandelde de heer J. van der Veld. De „Groote Beer" morgen in Amsterdam Het troepentransportschip „Groote Beer" wordt morgen, Vrijdag, in de haven van Amsterdam verwacht. Begin Juni weer „Hollandse Nieuwe" De redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij is besloten, de helft van de vissersschepen, die zullen deelnemen aan de haringdrijfnetvisserij, uit te zenden op 30 Mei en de tweede helft een week later, op 6 Juni. Over de maand Juni zullen de schepen worden uitgerust met ten hoogste 80 netten. De haring, die de eerste nacht wordt gevangen, zal door enkele snelle schepen worden overgenomen en zo vlug mogelijk aan de wal worden gebracht. De „Hollandse Nieuwe" zal dus in de eerste week van Juni aan de markt zijn. Ilse Koeh moet opnieuw terecht staan MüNCHEN, .13 April (Reuter) Ilse Koch, bijgenaamd' „Lampenkappen Ilse" .omdat zij lampenkappen maakte van' de huid van vermoorde gevangenen van .het concentratiekamp Buchenwald, is toerekë- »ingsva1feaar--beyonde.nven...zalvi^.J%i^.>viOpii? hen Duits gerechtshof 'terecht staan wë- 'gens. oorlogsmisdaden' tegen Duitse ge vangenen. Zij werd, na door de Amerikanen te zijn vrijgelaten, door de Duitse politie opnieuw gearresteerd. De bloembollen Zondag de hyacinten in bloei? De narcissen staan nog in volle bloei, vooral de latere soorten. Als liet weer niet te koud is, zullen a.s. Zondag ook de hya cinten in volle bloei staan. Ook ziet men reeds het vurig rood van enkele veldjes vroege tulpen. Zowel op de „Keukenhof" te Lisse als in de Treslongtuin te Hillegom valt er veel te genieten. Op 23 April zal er van Noordwijlcerhout uit een tulpenrallye voor fietsers worden gehouden. Het traject bedraagt 35 km. de starttijd is 13.30 uur.. Bloklijst voor vrede en brood In een openbare vergadering in de tuin- zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw heeft de heer Fred. Schoonenberg uit Amsterdam Woensdagavond gesproken over „Waarom uw stem aan de bloklijst voor vrede en brood." De bijeenkomst stond onder leiding van de heer Segerius Het zangkoor „Morgenrood" zong enkele liederen en Cor Zwart declameerde, alvo rens de heer Schoonenberg zijn rede be gon. Volgens hem maken de Amerikaanse generaals de dienst in Nederland uit en dat is voor velen aanleiding minder aan dacht aan de verkiezingen te besteden. Zij die deze mening zijn toegedaan denken onjuist. Spreker zeide, dat de verkiezingen van groot belang zijn en als er meer stemmen op de bloklijst uitgebracht wor den, dan zijn de communisten beter in staat de levensbelangen van de werkers te behartigen. Dan kan de strijd voor brood, recht en vrede beter gevoerd wor den. Spreker noemde de periode van honderdvijftig -jaar. geleden de Franse tijd, die van vijf jaar geleden de Duitse en die van heden de Amerikaanse tijd. Er volgt een nieuwe- tijd en volgens de heer Schoo nenberg komen'dan de: werkers aan de macht en-zorgen voor een vrij, een zelf standig en eeri welvarend Nederland. In de .periode voor de verkiezingen zijn er èevén partijen, doch na 26 April kan men weer spreken van twee, namelijk die der regeringspartijen en die der communisten. Spreker zeide, dat zijn partij de verkie zingsdag met vertrouwen tegemoet ziet. De communisten wensen een innige sa menwerking met andere groepen en daar om is een bloklijst samengesteld van com munisten en partijlozen. Arbeiders, mid denstanders en intellectuele kunstenaars staan op een lijst. Woensdag is het m.s. „Perïca" op eigen kracht uit de Rotterdamse haven naar Suriname vertrokken Het schip, dat 222 ton meet en te Hardinxveld is gebouwd is be stemd voor het vervoer van passagiers op de route ParamariboNickerie. 20 TABLETTEN 35 cl Smaldeel „Antillen" heeft Curasao verlaten Het Nederlandse smaldeel „Antillen" heeft Woensdag Curagao verlaten. Achter eenvolgens voeren de Jacob van Heems- kerek, de Karei Doorman en de Johan Maurits van Nassau uit. De bemanning maakte front aan beide zijden. Fireflies die van het vliegveld Hato waren opge stegen, vlogen over de stad naar de „Karei Doorman", die reeds ver in zee voer. Na bezoeken aan Barbados, Martinique en de Bovenwinden wordt de thuisreis aan vaard. Met flinke, vlotte passen naderde Pan da de uitgang van het park. „Ja, ja", zo liep hij te denken„die professor zit aardig in de moeilijkheden. Dat komt er van als je uitvindingen doet! 'Ik ben er van overtuigd, dat hij het een of ander geheimzinnigs heeft uitgevonden. Geleerden die dat dóen wor den altijd achtervolgd dat heb ik zelf gelezen in de kranten en de boeken. Maar ik heb gelukkig niets uitgevonden en ze zullen mij dus wel met rust laten!" Ach wat vergiste hij zich toch! Daar achter het muurtje hurken Chi Fon en Honnepon in hinderlaag en de Oosterling siste toen hij hem zag naderen: Maken pakken hem een-twee-hupsi!" En ja hoor toen Panda langs dat muurtje kwam, sprong hij onver wacht naar voren en slingerde onze arge loze jonge held met een jiu-jitsu-greep door de luchtPanda had nog net tijd om te roepen: „Help politie!".en toen ving de boef Honnepon hem al op in een grote zak, die vies rook en waar het naar en donker xvas. Wég Panda! Hij blijft natuur lijk niet weg, ivant dan zou ons verhaal uit zijn; maar we zullen nu eerst eens gaan zien, hoe het de professor verging. Deze was namelijk nu aangekomen op het poli tiebureau en was daar toegelaten tot de hoofdinspecteur. „Het schijnt..ik dacht,. eh.ik wilde zeggensprak hij, terwijl hij zijn geheugen tot het uiterste inspande: „O ja! Ik weet het al weer! Het schijnt dat ik achtervolgd word. Daar kom ik over klagen. U moet daar iets aan doen". „Achtervolgd? Door wie? Waarom?" vroeg de inspecteur verontrust. Maar nu schudde de professor het hoofd. „U vraagt me te veel", sprak hij. „Da.t alles ben ik helaas vergeten!" De inspecteur schoot in een lach. „Kom, kom, mijn waarde", zei hij, „zulke dingen vergeet men niet! Ik denk dat u een beetje overspannen bent! Neemt u eens wat rust op een stille, donkere plek en slik een paar aspirientjes!" Geen koelhuis in de bollenstreek Het koelen van bloembollen, teneinde een vroege bloei te bevorderen, wordt steeds meer toegepast. Vooral voor de ver groting der export naar het Zuidelijk halfrond, wordt het aanbevolen. Hierdoor rezen plannen tot het stichten van een koelhuis in de bloembollenstreek. Naar aanleiding van deze plannen heeft de heer J. W. Schneider adj .-secretaris van de Ned. Ver. v. Koeltechniek, in het „Vakblad voor Bloembollenteelt en -Han del" de vraag gesteld of zulk een onder neming economisch verantwoord mocht worden geacht. Hij is tot de conclusie ge komen dat het „een veel te kostbare ge schiedenis" worden zou. Bloembollen vormen, aldus deze expert, een uitermate moeilijk artikel om te koe len. De uiteindelijke resultaten hangen niet slechts af van de behandeling die zij in het koelhuis ondergaan, maar vooral van die welke ze te voren bij de kweker ondergingen. Een koelhuis, speciaal voor bloembollen gebouwd, heeft het grote nadeel, dat het niet geschikt is voor het opnemen van hard fruit, druiven of groenten, aangezien deze producten een veel lagere tempera tuur nodig hebben, wat een technische in stallatie van veel groter vermogen vereist. Waar de bouw van een koelhuis een aanzienlijk kapitaal en vrij kostbare ex ploitatie eist, is het noodzakelijk dat zulk een inrichting tenminste het grootste ge deelte van het jaar in bedrijf kan zijn. Voor bloembollen is dit slechts enkele maanden van het jaar mogelijk. Eieren, boter, haring, etc., die in aanmerking zou den komen voor koeling, worden daartoe aangeboden in dezelfde periode waarin men het koelhuis voor bloembollen nodig heeft. Is het standpunt van deze deskundige niet optimistisch te noemen t.a.v. de koel huisplannen in de bollenstreek, ook in de kringen der exporteurs zijn velen van me ning, dat méér dan het koelen in Neder land, het koelen in het land van aankomst aanbeveling verdient. Daartoe zal het echter noodzakelijk zijn dat de bollen ook in koelschepen worden vervoerd, aange zien ze tijdens het scheepstransport en de opslag in de havenloodsen maar al te dik wijls schade lijden. Verdwijning;. Olaf Poulsen, cle 35-jarige Deense consul te Gent, verliet Dinsdag ochtend j.l. zijn hotel in Beaulieu, na zijn vrouw te hebben medegedeeld dat hij een wandeling in de bergen ging maken. Sindsdien heeft men taal noch teken meer van de consul vernomen. De politie stelt een onderzoek in. Vergissing'. Het Amerikaanse ministerie van Marine meldt, dat de buitenlandse „onderzeeboot", welke Maandag op ongeveer tachtig km afstand van San Francisco werd waargenomen, een wal vis was. De piloot van het militaire vliegtuig, die de „onderzeeboot" dacht te zien, heeft zich vergist, aldus het ministerie. Naar Rusland? Van gezaghebbende Vati caanse zijde is medegedeeld, dat kardi naal Joseph Mindszenty, volgens be richten, die door het „IJzeren Gordijn" waren gesijpeld, niet dood is, maar on langs uit de Hongaarse gevangenis waarin hij was opgesloten naar de Sovjet-Unie is overgebracht. Het laatste nieuws over de kardinaal dateert van zes maanden terug toen hij bezoek kreeg van zijn moeder. Twee dagen later werd hij uit de gevangenis naar een onbe kende bestemming gevoerd. Daarna werd niets meer over hem vernomen. Volgens sommige berichten zou hij naar een kliniek in Tsjecho-Slowakiie voor een keeloperatie zijn vervoerd. Andere berichten suggereerden, dat hij aan een hartkwaal was gestorven. Protest. Juist voordat de begrafenis met militaire eer van de Maandag overleden Turkse maarschalk Fevzi Tsjamak gis teren te Istanboel begon, rukten stu denten de kist uit de handen van de militaire drager. Terwijl de dragers en de talrijke hooggeplaatste aanwezigen verbluft achter het kanon, waarop de kist met het stoffelijk overschot zou worden vervoerd, bleven staan, droegen de studenten de kist naar de begraaf plaats. Zij waren ontstemd over de naar hun mening te geringe aandacht, die de autoriteiten aan het overlijden van deze nationale héld hebben besteed. Modem. De 3500 studenten van de Moham medaanse universiteit in Tunis zijn voor onbepaalde tijd in staking gegaan als protest tegen de ouderwetse lesmetho den op de universiteit. Ontevreden. Moskou is ontevreden over de activiteit van de socialistische eenheids partij (S.E.D.) in Oost-Duitsland, zo heeft de plaatsvervangende Oost-Duitse premier, Walter Ulbricht meegedeeld aan leidende partijfunctionarissen. De S.E.D. en de West-Duitse communisten staan geheel onderaan op de lijst van communistische partijen in Europa. Dit is de voornaamste reden, waarom Mos kou nog geen beslissing heeft genomen over de opneming van de S.E.D. in de Cominform, aldus Ulbricht. Tegen de ratten. Te Parijs is een campagne begonnen ter verdelging van de ratten, wier aantal sedert de oorlog sterk is toegenomen. Het hamsteren van voedsel tijdens de bezetting en de verwaarlozing van duizenden bouwvallige woningen hebben Parijs tot een ideale woonplaats voor dit gedierte gemaakt. Amateurtoneel „Schorpioenen en millioenen" De Engelse schrijver A. A. Milne heeft eens geconstateerd dat de merkwaardige bekoring, die van het melodrama uitgaat, voornamelijk hierop berust dat het in wezen en grote lijnen precies gelijk is aan ieder ander melodrama dat er aan vooraf ging. De toeschouwer bereidt zich bij *t op gaan van 't doek maar al te gaarne op schok kende gebeurtenissen voor en er bestaan uitvoerige filosofische beschouwingen om deze instelling te verklaren. Dóór de zo goed als volkomen afwezigheid van ka raktertekening zou het iedereen mogelijk zijn zich met de medespelenden -ie ver eenzelvigen, zoch althans in hun plaats te wanen, aldus avonturen belevend die niet tot het dagelijks leven behoren, doch er in zoverre mee overeenstemmen dat het toeval er een belangrijke rol in speelt. Daarbij komt dan nog het geweldige opti misme dat er uit spreekt, waardoor de wil tot het geloven in de goede afloop, bijzon der op de proef gesteld door allerlei on voorziene en schijnbaar onoplosbare ver wikkelingen, een krachtige stimulans ont vangt. Tenslotte wordt dit vertrouwen al tijd beloond: het recht neemt zijn loop en de schurken krijgen hun trekken thuis. Als deze bespiegelingen misschien niet helemaal passen op het gisteren in de Haarlemse Schouwburg door de letterlie vende vereniging „J. J. Cremer" voor het eerst gespeelde griezelstuk „Schorpioenen en Millioenen" van Henk Bakker en E. J. M. Teriingen, dan zou dat alleen maar bewijzen dat de schrijvers slechts ten dele er in zijn geslaagd hun bedoelingen waar te maken. Het uitgangspunt was in elk ge val goed gekozen: een afgelegen landhuis met stalen luiken, bloedhonden in de tuin en geheimzinnige vertrekken in de kelder, het geheel onder leiding van een gepolijste Chinees die er sinistere practijken uit oefent, daarin bijgestaan door een stel zonderlinge assistenten met slechte ma nieren. Het eerste bedrijf beloofde echter meer dan het vervolg kon geven, al mag worden aangenomendat het publiek niet weinig spanning beleefde. Het stuk bood voorts, zoals dat een melo drama betaamt, talrijke goede speelkansen. De medewerkenden "immers zijn bijna voortdurend genoodzaakt om handelend op te treden. Meer wordt er niet van hen ver langd. Een betrekkelijk geroutineerd ge zelschap als „Cremer" wist er dan ook uit stekend weg mee. Fons Cornet en Johan van Doorn de eerste tergend en ge slepen, dé ander met een verkwikkende nuchterheid waren in de voornaamste rollen met glans voor hun taken berekend. Eki Oostwaïd-Bouwer legde bij de ver tolking van de mediamieke vrouw een grote beheersing aan de dag, die haar op treden zeer ten goede kwam. Anneke de Wilde, Agnes Korenblik, Max Koens en Jacques Timmerman droegen ieder op hun manier voldoende tot het welslagen van de opvoering bij. Henk Bakker was be paald verrassend als de Shakespeare- teksten brallende kluizenaar. Alleen Aad Stroman, die toch waarlijk bij vroegere ge legenheden zijn kunnen heeft bewezen, werkte enigszins irriterend door een over dreven geaffecteerdheid. Deze aanmerking treft tevens de regisseur, die dit had moe ten voorkomen. DAVID KONING J

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2