jUNTffiHm^ Geen onverdeelde instemming met de bouw van 83 woningen in de halfvrije sector RIJWIELEN De kleine wereld §nelen§ecuur LAXEER-AKKERTJES Donderdag 13 April 1950 Haarlems Dagblad en Opreebfe HaarlemscKe Courant HAARLEMSE RAAD Geestdriftige ontvangst van het plan voor,,De Kennemer Duinen Het gebeurt niet vaak dat de Haar lemse raad zich zo unaniem geest driftig over een voorstel betoont als gistermiddag het geval bleek ten op zichte van de deelneming voor 135.000.in de stichting „De Ken nemer duinen". De heer Stoffels (VVD) had er zelfs de Nederlandse bodemstatistiek op nageslagen en daarin gevonden dat het aan tc kopen gebied 3 procent van de 37.000 hectaren duinterrein in Nederland uitmaakteen landschap dat niet alleen als zeewering en als waterwinplaats, doch ook als recrea tiegebied en uit wetenschappelijk en aesthetiscli oogpunt van het grootste belang is. Een weloverivogen plan tot behoud van het natuurschoon zou hoognodig zijn en hij zou gaarne weten met hoeveel aanloopkapitaal begonnen zou moeten worden. Ook vond hij dat het stichtingsbestuur een ruime mate van vrijheid van handelen gelaten moest worden. Daarmee was wethouder H a p p het van harte eens, evenals met de suggestie van een te volgen plan bij de exploitatie van het reservaat. Daarbij zal zeker aandacht geschonken worden aan de reeds door wijlen dr. Jac. P. Thijsse verrichtte arbeid, zo zegde de wethouder de heer Proper (CPN) toe. Hetzelfde raadslid had ook de kwestie van de door het ter rein lopende strook van de Haarlemse waterleiding aangeroerd, naar aanleiding waarvan de heer Happé hem geruststelde: er zal geen wig gedreven worden in het natuurreservaat, wel zal de thans onge veer honderd meter brede strook worden verbreed om een geleidelijke overgang van het landschap mogelijk te maken. De heer Schippers (KVP) had het voor de gemeente Bloemendaal, die buiten het bestuur blijft, opgenomen en de heer Happé verklaarde, dat B. en W. bereid zijn het denkbeeld naar voren te brengen een paar Bloemendaalse vertegenwoor digers in de Raad van Bijstand op te nemen. Aangaande de toegangsprijs schaarde de wethouder zich achter de opvatting van de heren Spek (AR), Mens ink (Arb.) en Proper, dat deze zo laag mogelijk moest blijven en dat in het bij zonder voor gezinnen en groepen speciale regelingen moesten worden getroffen. Doch dat zijn dingen die nog bekeken moeten worden en de raad kan ten allen tijde door zijn recht van interpellatie in vloed op de gang van zaken blijven uit oefenen. Bedenkingen Minder enthousiast bleek de vroedschap voor het plan de woningbouwvereniging „Onze Woning" een voorschot van 623.000,te verstrekken om daai-mee de bouw in de halfvrije en vrije sector van 83 woningen van verschillend type in Haarlem-Noord te financiex-en. Eigenlijk werd deze kloeke poging om althans iets te doen om de woningnood te lenigen alleen door de heer G o e d e e (Arb.) en zijn fractie toegejuicht. Deze spreker wees erop, dat nu alles afhangt van het verantwoordelijkheidsbesef der aannemers. Zij hebben het in de hand of deze bouw met verminderde rijksbijdrage slaagt of niet. Een amendement van de heer Goedee dat er toe strekte te bepalen, dat de deel- woningen slechts gedurende tien jaar als zodanig mogen blijven bestaan, werd door het College overgenomen. De heer Van der V e 1 d t (KVP) meende, evenals de AR-heer S i 1 v i s, alleen met het voorstel mee te kunnen gaan omdat het hier een px-oef betreft. Plet waren inzonderheid de heren Pro per en Hen nevelt (CPN) die van alles op de kwaliteit van het ontwoi'pen complex hadden af te dingen. De eerste citeerde met welgevallen een reeks uit spraken van ondernemers uit het bouw bedrijf en de tweede vond „de tekeningen zo helder als schoensmeer" en miste con crete gegevens. Texx aanzien van de huren ontbraken volgens henx de maatstaven ter vergelijking, hetgeen hem niet verhinder- de ze buitensporig hoog te noemen. Wethouder Angenent kon in ieder geval verzekeren, dat deze huizen niet onder ecix eventuele huurverhoging zullen vallen. Dat de plannexx vaag zouden zijxx. kon hij met de tekeningen in de hand be strijden. Het beroep van de heer Goedee op de aannemers ondersteunde hij gaarne. De vreesachtigen, die een verslapping van de normen voor de woningbouw voox-spel- de riep hij toe, dat de Bouwverordening er niet voor niets is en dat men op het ogenblik voor de keuze stond: „Deze wo ningen of helemaal geen woninge'n". Voor welk argument zelfs de heftigste tegen standers zwichtten. De heer Hennevelt was ook al in het geweer gekomen tegen het voorstel om de bouwkosten te drukken door een ver laging van de voorgeschreven plafond hoogte met tien centimeter, omdat hij dit als de eerste schrede op een hellend vlak beschouwde. De heer Goedee had het voorstel even eens met gemengde gevoelens ontvangen, doch zag de noodzakelijkheid van een be sparing van 3 tot 4 op de bouwkosten zeer wel in en troostte zich met de ge dachte dat de moderne ventilatiemethoden de nadelen ruimschoots kunnen onder vangen. „Dan moeten we die ventilatoren verplicht stellen", zei de heer Henne velt slim, maar zover bleek wethouder Angenent niet te willen gaan. Het Voor stel werd met drie stemmen tegen aan- vaax'd. Ter bespoediging van de herbouw van de door de Duitsers uit wraak voor de li quidatie van hun handlanger Fake Krist verwoeste huizen aan de Westergracht hadden B .en W. voorgesteld deze grond van de Nederlandse Spoorwegen aan te kopen. De heren Van der Veldt en F i b b e (V.V.D.) meenden dat het beter ware geweest indien de gemeente hier particulieren aan bod had gelaten, doch de heer Goedee wees erop, dat, indien men wenst dat er snel gebouwd zal wor den, de gemeente het zelf zal moeten doen, waarmee wethouder Angenent het eens was. De heer Van der Véldt pro beerde toen nog een termijn van vijf maanden te stellen waarbinnen pax-ticulie- ren alsnog in de gelegenheid zouden zijn het terrein over te nemen, doch dat vond de wethouder veel te lang: hij wilde alleen mondeling een maand respijt toezeggen. Toilet Het was niet het bedrag van achttien duizend gulden dat er nodig is voor de inrichting van een openbaar toilet in de Vishal aan de Grote Markt, dat de heer Van Hou welingen Rijkhoek (C.H.U.) verontrustte, doch wel de vraag of het in de moderne tijd wel verantwoord is een dergelijke inrichting tegen een kerk aan te bouwen. „Een dergelijk voorstel wordt toch ook niet gedaan voor de nieuwe Bavo, de Noor der- of de Oosterkerk", zo zei deze spreker, die meedeelde de instemming te genieten van de (afwezige) architect Van Velsen en van de architect Korringa. Ter instructie van zijn mede-x-aadsleden, had hij twee oude gravures, die een beeld gaven van de situatie in vroeger tijden, in de anti chambre geëxposeerd. De heer Van der Giesen (Arb.) vond deze opmerkingen wel belangrijk doch zeide op de Grote Markt geen andere geschikte plaats te hebben kunnen ont dekken. Wethouder Angenent deed de raad kond uit ervaring te weten dat de voorgestelde inrichting in een behoefte voorziet, onthulde dat het omstreden ge bouw op de Monumentenlijst staat en bezwoer dat het uiterlijk geen geweld zal worden aangedaan en dat een behoorlijke oplossing tot stand zal komen. Het college was tegemoet gekomen aan een wens van de minder valide arbeiders bij de Hout en Plantsoenen en had een vex-hoging van him lonen tot 34,20 per week vooi'gesteld. In antwoord op enige opmerkingen van de heer Hennevelt wees wethouder Happé erop, dat door deze verhoging de stijging van de kosten van levensonderhoud werd opgevangen, doch dat anderszijds de verhouding die er moet blijven tussen steun en de lonen van de valide arbeiders gehandhaafd bleef. De ge meente heeft indertijd voor deze groep niet-urgente wei-kzaamheden gezocht om hen uit de sfeer der gesteunden te halen. Zij krijgen daarbij een beloning die boven hun eigenlijke prestatie uitgaat en onge veer 80 van het normale loon bedraagt. Zonder woorden De x-aad aanvaardde zonder discussie de voorstellen tot het uitbreiden en inrichten van tx-ansformatorstations, tot het aan schaffen van gereedschappen voor de in voering van handenarbeid als leervorm op een viertal scholen voor gewoon lager onderwijs en tot het verlenen van een bij drage aan de deelnemers aan een ver nieuwingscursus voor het tekenonderwijs en voor het aanschaffen van materialen om die vernieuwing op de openbare en bij zondere lagere scholen toe te passen. De plankieren in het zwembad aan de Delft laan zullen voor negenhonderd gulden van nieuwe cocosmatten worden voorzien. Zwitserse gasten op concert van jeugdkoor „Inter Nos" Zondag arriveert te Haarlem een gezel schap van zeventig Zwitsers, te weten een jodelclub, een Landlerkapel, drie Alpen- hoorn-blazers, een vendelzwaaier en een vrouwelijke dansgroep. Zij zullen op Maan dag 17 April hun medewerking verlenen aan een Zwitsers concert door het jeugdkoor ..Inter Nos" onder leiding van Jan Booda in de Gemeentelijke Concertzaal. Tot besluit van het afwisselende programma zullen enkele werken door de beide groepen ge zamenlijk worden uitgevoerd, onder meer „Le Ranz des Vaches" met een jongens sopraan als solist. Dr. H. A. P. Hariog uit Overveen is Woensdagmiddag op het terrein voor het Militaire Hospitaal te Overveen beëedigd tot luitenant ter zee arts eerste klas der Koninklijke Marine. De commandant van het hospitaal kapitein ter zee-arts A. W. Mcllema nam de eed af en sprak daarna de beëedigde officier toe. De chef van de geneeskundige dienst der zeemacht arts P. C. Broeklioff woonde de plechtigheid by ^Melkchocolade, luchtig en bros, waardoor de fijne smaak en kwaliteit nog beter [tot. hun recht komen./ ZOJUIST ONTVANGEN GEN.CRONJESTRAAT 129 HAARLEM - TEL 11385 Agetada voor Haarlem DONDERDAG 13 APRIL Grote Kerk: Orgelconcex-t, 14 uur. Palace: „Fiesta", alle leeft., 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The third man", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..Vlammende wouden", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Iedere ochtend „Watt en half Watt", alle leeft.. 11 uur. Spaarne: „Kopstoot Kelly". 14 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Moeder was actrice", 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 14 APRIL Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Woningbouw-problemeri in de toekomst Voor de leden van de federatie van Wo ningbouwverenigingen üx Haarlem en Om streken sprak gisteravond in de tot de laatste plaats bezette Bilderdijkzaal van restaurant Brinkmann, prof. ir. H. F. Zwiers over woningbouwproblemen. Hij schetste de ontwikkelingsgang van de bouwnijverheid sinds 1800 en betoogde dat deze, in tegenstelling tot de meeste andere takken van het bedrijfsleven, geen gelijke tred heeft gehouden met de eisen des tijds toen deze laatsten zich, onder invloed van de mechanisatie en het daaruit voort vloeiende massaproductie-systeem, gron dig wijzigden. De bouwvakken huldigen daarentegen veelal nog negentiende eeuwse wex'kwijzen en hebben pas de eerste schre de gedaan op de weg naar de mechanisatie. Dit, gevoegd bij de specifieke problemen der bouwnijverheid zoals de gebondenheid aan de grond en aan de beheersvorm van die grond, de oude woningvoorraad en de daarmee samenhangende vraagstukken van vernieuwing en afschrijving, verklaart voor een goed deel de achterstand en het veel te lage productietempo waarmee men in deze branche te kampen heeft. Dit steekt nu met de huidige woningnood ten gevolge van de oorlog, nog meer dan vroe ger, maar toch maken de deskundigen zich over de huidige noodtoestand, hoe ernstig die ook is, minder zorgen dan over de sa nering die daarna zal moeten komen. Daar bij zal het zaak zijn, zowel op het stuk van de werkmethoden als ten aanzien van de materialen geheel nieuwe wegen in te slaan, kleine bedrijven te concentreren tot grotere die een radicale kostenbesparende normalisering en standaardisering van de woningbouw met succes ten uitvoer kun nen brengen. Huiseigenaren moeten ertoe gebracht worden hun onroerende goede ren binnen een redelijk tijdsverloop af te schrijven, zodat onteigening bij vex-oude- ring dezer panden geen handen vol gelds behoeft te kosten, zoals thans nog vaak het geval is. Ook aan nieuwe bouwmaterialen zal men een plaats moeten inruimen indien de productie der traditionele, zoals bak steen en hout niet goedkoper en doelma tiger kan worden of om een andere reden bij de behoeften achterblijft. Wat het huidige tekort aan woningen betreft, indien men dit in tien jaar had willen wegwerken zouden er circa 70.000 woningen per jaar gebouwd moeten wor den, waartoe dan 55000 werkkrachten tot bouwvakarbeiders getraind, respectievelijk omgeschoold, hadden moeten worden. Na die tien jaar zou men echter voor dit leger van bouwvakarbeidex-s geen emplooi meer hebben en tevens zou men met hen in die tien jaar onredelijk veel arbeiders aan andere takken van het bedrijfsleven ont trokken hebben. Spreker meende daarom dat de leniging van de ogenblikkelijke hui- zennood beter langs lijnen van geleide lijkheid kan verlopen, zodat het totale inhaalproces naar zijn schatting circa 25 jaar zou kosten. De heer E. Meyer, Abr. Kuyperstraat 7, Heemstede is morgen, Vrijdag een kwart eeuw in dienst bij het gemeentelijk gas bedrijf te Heemsted'" Aanbeveling voor rechter te Haarlem De arrondissementsrechtbank te Haarlem heeft, ter vervulling van een vacature van rechter in haar college, een lijst van aan beveling opgemaakt, waarop in alphabe- tische volgorde zijn geplaatst: mr. F. P. Th. Rohling, advocaat en pro cureur te Amsterdam, oud-rechtsgeleerd raadsheer in het voormalig Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam, wonende te Bloemendaal; mr. J. Rutgers, advocaat en procureur te Leeuwarden en rechter-plaatsvervanger in de arrondissementsrechtbank aldaar; mr. C. W. de Visser, rechter-plaatsver- vanger in de axTondissementsrechtbank te Haarlem; mr. J. Rombach, sübstituut-gx-iffier bij en rechter-plaatsvervanger in de arron dissementsrechtbank te Utrecht, is met het lot tegen één van bovengenoemde candi- daten afgevallen. OUD TRUCJE Gistermiddag kocht een ongeveer twintig jarige jongeman in de winkel van een Haarlemse fotograaf een fototoestel met tas ter waarde van ongeveer honderd gulden. Hij maakte zich bekend als de zoon van een te goeder naam en faam bekend staande Bloemendaalse familie en verklaarde dat hij geen geld bij zich had, doch het toestel van daag wel even door zijn chauffeur zou laten halen. De winkelier informeerde voor alle zekerheid eens op het opgegeven adres en kreeg te horen, dat de familie geen zoon heeft BURGERS E.N.R. en VESTING In diverse uitvoeringen en kleuren GLAZEMAKER BARENDSESTRAAT HOEK KAMPERSTR. TEL. 13797 ANNEX REP. INR. (Adv.) Komen en gaan bij het Haarlemse onderwijs De Haax-lemse raad benoemde gisteiTnid- dag de heren A. Doom, J. Broekhuysen, A. J. Meilink en D. C. L. van Dijk tot leraren aan het Coomhertlyceum, respec tievelijk voor Nederlands, Duits, Aardrijks kunde en Geschiedenis en Klassieke talen. Mejuffrouw A. Otto krijgt een aanstelling tot vaste lerares Nederlands aan hét Lo- rentzlyceum. Eenzelfde aanstelling krijgt mejuffrouw C. A. H. Brunt aan de H.B.S. voor meisjes. Mejuffrouw T. Blaauboer werd benoemd tot spraaklerares voor openbare en bijzon dere lagexe scholen. Onder dankzegging voor de vele en toe gewijde diensten aan de gemeente bewezen werd op haar verzoek eervol ontslag ver leend aan mejuffrouw J. A. Jansen Heijt- mayer als onderwijzeres aan de Linscho- tenschool. De heer R. W. Lieve kreeg op zijn verzoek eervol ontslag, eveneens onder dankzegging, als leraar aan de H.B.S. A. Dokter C. L. W. Ruys 25 jaar chirurg aan het Diaconessenhuis Maandag 17 April zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer C. L. W. Ruys als chirurg aan het Diaconessenhuis te Haar lem benoemd werd. De heer Ruys heeft onafgebroken, be halve een korte pex-iode tijdens de bezet ting, die hij in Duitse gevangenschap doox-bracht, de functie van chirurg aan deze inrichting vei'vuld, waarin hij dr. Westexman kort na zijn vestiging in Haar lem was opgevolgd. Zijn opleiding tot chirurg genoot de heer Ruys in Utrecht in de Universiteitskliniek van Prof. Lameris. Er zullen vele oud-patiënten zijn, die hun belangstelling voor dit jubileum zullen willen tonen. Maandag 17 April van 35 uur zal er in het Diaconessenhuis gelegenheid zijn de jubilaris persoonlijk geluk te wensen. CABARET WIM SONNEVELD Zaterdag en Zondag geeft het cabaret van Wim Sonneveld nog twee voorstellingen in de Haarlemse Schouwburg van het laatste cabaret-programma „Iene-miene-mutte". Medewerkenden zijn: Lia Dox-ana. Emmy Arbous, Hetty Blok, Wim Sonneveld, Guus Verstraete, Piet van der Meulen; aan de vleugel Peter Kellenbach. Wielrennen G. Peters rijdt ook in de Ronde van Nederland De vijfde etappe van de ronde van Neder land zal in Eindhoven eindigen. Deze etappe, die in Baarle Nassau begint en op Tweede Pinksterdag verreden wordt, zal een belang rijk deel van Noox-d Brabant en mogelijk ook een stuk van Zeeland bestrijken. De finish is op het bekende circuit van „De IJzeren Man". Op dit 3 km. lange circuit zullen de renners na hun aankomst in Eind hoven nog vijf ronden moeten x'ijden. Twee en dertig Nederlandse renners zijn intussen reeds uitgenodigd een contract voor deze derde ronde van Nederland te tekenen. Behalve deze renners, wier namen reeds ver den gepubliceerd, behoren hiertoe Middel kamp, Gerrit Peters, Wagtmans, Lambrichs, Sijen en Schoenmakers. Honkbal Tournooi van Haarlemse eerste klassers Als officieuse opening van het honkbal seizoen houdt de Sportclub Haarlem op 16 en 23 April een tournooi voor de vier Haar lemse eerste klassers. De wedstrijden duren vijf innings of één uur. Op 16 April worden de volgende wed strijden gespeeld op het terrein in het Noor der Sportpark: halftien EDOHHC; kwart voor elf ScholenSC Haarlem. De winnaars komen op 23 April om kwart voor elf tegen elkaar in de finale uit. Om halftien spelen de verliezers om de derde en vierde plaats. EHS—THE CATCHERS Zaterdagmiddag zal op het Gemeentelijk Spox-tterrein aan de Schalkwijkerweg de promotiewedstrijd EHS—The Catchers wor den gespeeld. Zwemmen Haarlem won vijfkamp De jaarlijkse vijfkamp om de „Haarlem"- wisselbeker werd gisteravond in Stoop's Bad door zwemclub Haarlem gehouden. Na een spannende strijd reikte de voorzitter de heer Th. Hölsken de beker aan zijn eigen club uit. De uitslagen zijn: 100 meter borstcrawl, dames: Margot Mars man, HVGB 1 min. 14,6 sec.; E. Hölsken, Haarlem. 1 min. 17.3 sec.; Paula van Brug gen. DWT 1 min. 18,9 sec. 100 meter borstcrawl, heren: Joris Tjebbes, HPC 1 min. 2,1 sec.; Fred. Pieters. DWR 1 min. 3,4 sec.; C. van Dooienmaalen, Haarlem 1 min. 4.6 sec. 100 meter schoolslag, dames: Jopie Spoor, DWR 1 min. 28.1 sec.: Do Turkenburg. DWT, 1 min. 32 sec.; Rietje Spoor, DWR 1 min. 33 sec. 100 meter schoolslag, heren: A. de Vries, HPC, 1 min. 17 sec.: H. van Doorenmaalen, Haarlem. 1 min. 21,6 sec.; W. Halsema, HVGB 1 min. 25 sec. 100 meter rugslag. dames: Jenny van Waard, DWR 1 min. 23,5 sec.: Bcp Nelissen, DWT 1 min. 26,5 sec.; J. Wisker, DWR 1 min. 28,1 sec. 100 meter rugslag. heren: Ton. Bijkerk, HVGB 1 min. 11.2 sec.: Gerrit Bijlsma, HVGB 1 min. 14 sec.; Piet Rot. Haarlem 1 min. 20.3 sec. 5 x 50 meter borstcrawl estafette, meisjes: DWT 3 min. 2,1 sec.; Haarlem 3 min. 7,8 sec.: DWR 3 min. 7.9 sec. 5 x 50 meter borstcrawl estafette, jongens: HVGB 2 mm. 55.3 sec.; Haarlem 2 min. 55.4 sec.; DWR 3 min. 2 sec. Gemengde Zweedse estafette (50 meter rugslag. dames, 100 meter schoolslag, heren, 200 meter borstcrawl, heren, 100 meter schoolslag, dames en 50 meter rugslag heren): HPC 6 min. 33,4 sec.; Haarlem 6 min. 38,5 sec.; DWR 6 min. 44,7 sec. 10 x 50 meter borstcrawl estafette, dames: DWR 6 min. 9.7 sec.; Haarlem 6 min. 14,3 sec.; DWT 6 min. 19 sec. 20 x 50 meter borstcrawl estafette, heren: Haarlem 10 min. 19 sec.; HVGB 10 min. 50 sec.; DWR 11 min. 3.1 sec.; HPC 11 min. 10,9 sec.; DWT 11 min. 38 sec. De eindstand luidt 1. Haarlem 2759.1 pnt. 2. DWR 2323.7 pnt.; 3. HVGB 2885.2 pnt.; 4. DWT 2906.6 pnt.; 5. HPC 2971,4 pnt. Hockey Nederlands elftal Voor de hockeywedstrijd BelgiëNeder land (heren), welke Zondag 23 April te Brussel wordt gespeeld, is het Nederlands elftal als volgt samengesteld: Doek Smits (Amsterdam). Achter: H. Derckx (Venlo) en Drijver (TOGO). Midden: Rinkel (Gooi), Loggere (Laren) aanvoei'der en Ancion (Kampong). Voor: Van Heel (HHIJC), Boerstra (HHIJC), Van der Doll (HDM), Bouwman (BMHC) en Esser (TOGO). Resex-ves zijn: Van Rossum (HHIJC). Cou- vret (HDM) en Van Beaumont (EMHC). Softball Uitbreiding der competitie Doordat een groot aantal nieuwe clubs zich heeft opgegeven voor de competitie, die 1 Juni begint, is de eerste klasse dit jaar ge splitst in twee afdelingen van vrijwel gelijke kracht. In de eerste klasse A zijn ingedeeld: Gymnasion uit Heemstede, OWO en Cat chers (Amsterdam), HHC en Schoten uit Haarlem. De eerste klasse B wordt gevormd door HCK uit Bloemendaal, DEC (Amsterdam) en de nieuwe Haarlemse clubs SC Haarlem, EDO en RCH. De kampioenen van deze afdelingen spelen daarna om het kampioenschap van het Westen, waarna nog wedstrijden volgen om het kampioenschap van Nederland. Om het grote aantal negentallen in te delen worden nog verschillende onderafdelingen gevormd. Dit seizoen is te beschouwen als een over gangsstadium. Na een groot aantal promotie- en degradatiewedstrijden hoopt en het volgend jaar te komen tot één eerste klasse, één overgangsklasse en verschillende tweede klassen, elk bestaande uit vijf ploegen. Voor de competitie begint zal de heer D. Beets, voorzitter van de Nederlandse Honk- balbond enkele spelregel-avonden houden. Biljarten Kampioenschap hoofdklas Voor het tournooi om het kampioenschap hoofdklasse van het district Haarlem zijn de volgende wedstrijden gespeeld: car. brt. h.s. a.gem. A. Corver 229 29 26 7,89 Th. v. Noort250 29 39 8,62 H. v. d. Broek 121 16 31 7,56 J. Doves 250 16 58 15,62 L. Wisker .105 19 18 5,52 A. Corver 250 19 57 13,15 J. Willemse 148 15 34 9.86 J. Doves 250 15 110 16,66 Om de Nobehsbeker Woensdagavond was DES op bezoek bij „Hof van Holland". De thuisclub behaalde een voorsprong van 6—4. Vrijdagavond wordt de wedstrijd voortgezet. De uitslagen luiden: Van Wunnik (100) 100 38 16 2,63 Van de Linden (100) 85 38 15 2,33 Hoogdonk (50) 47 52 7 0,90 Schreiber (65) 65 52 6 1,25 Aufderheide (60) 60 38 8 1,57 Roessingh (65)45 38 4 1,18 Dolle (310)310 26 51 11,52 Steffers (490) 359 26 61 13,80 Van Rongen (250) 217 23 27 9,— Dieckmann (310).. 310 23 65 13,47 In St. Bride's instituut i?i Londen worden op het ogenblik de Britse jeugdkampioen schappen schaken gehouden. De jongste deelneemster in de afdeling meisjes onder de 14 jaar, de zesjarige Marianne Allwright uit Finckley, bestudeert een moeilijke stelling. Een oude meester Als een volwassen man ergens uit een vergeten hoek zijn eigen portret van jaren terug in handen krijgt en hy ziet zichzelf als een kogelronde oelewap op een vacht een bal zitten vasthouden, dan kunnen zijn gedachten misschien vollopen met weemoed en wonderlijke droefenis. Maar als hij zich zelf terugziet temidden van zijn kameraden uit de tweede klas, op een foto die grys en vaag van ouderdom is, dan kan hij alleen maar lachen. Want het is een plezierige gedachte dat al die schaapskoppen thans grote mannen gewor den zijn, die de wereld leiden. Zie ze daar staan met hun hoge witte boorden en hun strakke broeken tot over de kuit, zij kijken met hun Zondagse gezicht naar de fotograaf die het punt gewezen heeft waar zij kijken moeten. Zij hebben hun monden open staan en hun wangen glimmen van de zeep. Vandaag moet ge op de foto. heeft moeder voor het schoolgaan gezegd, ze hoeven niet op een plaatje te kunnen zien dat ge bang van water en zeep zijt. Zo staan ze te blinken naast elkaar en vooraan zit er een de lei vast te houden waarop de meester met zijn sierlijkste let ters „2de klasse" geschreven heeft. Die meester! Hij staat daar temidden van zijn discipelen glimlachend en trots met zijn duim in het armsgat van zijn fluwelen vest. En hij kijkt alsof hij zeggen wil: Ziet eens wat ik van die bandieten heb weten te maken. Als hij later de foto gezien heeft zal hij spijt gehad hebben van zijn opschepperij.. Omdat zij gezichten hebben getrokken also! zij hun leven lang de a cn de b niet uit elkander zullen kunnen houden. Die meester! Hij is er een uit de oude tijd, in deze moderne en zakelijke dagen zou hij nog al eens op zijn vingers getikt worden. Hij was zo rechtschapen en zo verdorven als in zijn eigen ogen te pas kwam. hij had een eigen boek van goed en kwaad dat hij veranderen kon zonder het aan iemand te vragen. Hoe ging dat op zijn Zondagclub? Hij ringeloorde ons door de week op de school banken. en Zondags konden wij bij hem gezelligheid komen halen in het kale gym nastieklokaal. Hij had dat aardig bedacht. Ziet ons daar zitten aan de tafeltjes, met onze Zondagse petten op, daar betalen wij een dubbeltje voor dat de meester komt ophalen vóór de gezelligheid beginnen kan. Dan komen de damborden en de kaarten op tafel, zo voedt hij ons op in de huiselijke kunsten. Dammen en kaarten kunt ge zo veel ge wilt, maar denk eraan, niet om centen. Nee, niet om centen. Maar wat zult ge gaan zittep kaarten en damschijven schui ven als het niet om gewin gaat? Wij spelen schijnheilig om niets, maar onder de tip van het tafelkleedje liggen de bron zen centen te wachten op de winnaar, daar heeft de meester geen notie van. Hy heeft daar geen notie van. Hij laat zich met een devoot gezicht in de maling nemen. En de centen-verzamelingen groeien tot een begeerlijke buit, waarom wij gokken met gloeiende wangen. Ha, dan kent ge de meester niet. Hij weet zijn momenten te kiezen, dan wipt hij met kwieke pas langs de tafeltjes en het is alsof hij door de kleedjes kan heenkijken. Hij licht de tipjes op en strijkt de bronzen schatten binnen alsof hij ex-in gestudeerd heeft. Niet om centen, heb ik gezegd, die zijt ge kwijt voor straf. En hij gaat weer heilig naar het plafond zitten kijken. Maar zijn vrouw betaalt de ganse week de melk boer en de kruidenier met losse centen. Op deze grijze, vernevelde foto staat hij met hoge borst en gekrulde knevel neer te kijken op dat troepje dommex-ikken waar van hij iets moet zien te maken. Tegen woordig kijken de schoolkinderen niet zo schaapachtig meer op foto's en de meesters niet meer zo trots. Maar dat kan wel aan de fotograaf lig gen, daar behoeft ge niets achter te zoeken. J. L. werken _teqen verstopping Dammen Kampioenen van zeven landen ontmoeten elkaar In de periode tussen Hemelvaai'tsdag en Pinksteren van dit jaar (18 en 29 Mei) zal in ons land een internationaal damtournooi worden gehouden, waaraan vele buitenlandse kampioenen zullen deelnemen. In het lxoofdtournoox staat de deelneming vast van de Nederlanders:- Roozenburg (we reldkampioen), Van Dijk, Keiler en Gordijn, en de buitenlanders Verpoest, kampioen van België, Malfray, kampioen van Frankrijk, Guignard, kampioen van Zwitserland. Botta, kampioen van Italië. Harold, kampioen van Engeland en Le-Tjouanking. kampioen van China. Er zijn nog onderhandelingen gaande met de kampioen van Zuid-Afrika Post en de oud-wereldkampioen de Fransman Mau rice Raichenbach. Er zal gespeeld worden in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Kampioenschap van Kennemerland In de eerste klasse zijn gespeeld: K. de Jong—G. Hekelaar 1—1; J. van Straten—G. de la Rie 2—0; A. F. LeuffenH. Berghuis 20; J. van StratenH. Berghuis 11. Er is nog een partij te spelen (Leuffen Holm). Het resultaat hiervan is alleen van belang voor Holm. Wint deze, dan ontloopt hij degradatiewedstrijden. De stand luidt: 1. J. van Straten 12 pnt.; 2. L. Vooijs 11 pnt.; 3. N. M. Oud 19 pnt.; 4. K. de Jong 10 pnt.; 5. H. Berghuis 9 pnt.; 6. G. Hekelaar 7 pnt.; 7. A. F. Leuffen 6 pnt.; 8. J. Holm 4 pnt.; 9. G. de la Rie 1 pnt. Het kampioenschap werd behaald door J. van Straten; deze promoveert naar de hoofdklasse. L. Vooijs zal promotiewedstrij den spelen tegen G. Eising. G. de la Rie moet degradatiewedstrijden spelen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5