E. G. J. v.d. WERFF ZOON TEMPO .Clowntje Riek ,CHEZ MADAME BENELUX Hotel JELOYAL' Neem geen risico Bouckaeri Zoon (Vlatrassenreparatle Wilt IJ Uw woning ruilen? i Amsterdamse Beurs BAR-RESTAURANT De dood van dr. Leidekker Kort en Bondig j Philips, Erres, Waldorp Radio J.G.Kaasenbi ood.. Technisch groot! Donderdag 13 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 Kinderfeest in „Dreefzicht" ten bate van „Pro Juventute" Ten bate van de vereniging „Pro Juven tute" is Woensdagmiddag een kinderfeest gehouden in „Dreefzicht", waarvoor grote belangstelling bestond. De organisatoren hadden een aantrekkelijk programma samengesteld, waaraan het jeugdorkest van het Haarlemse Muziekinstituut onder leiding van de heer J. Hoeben, leerlingen van mevrouw E. HesmergAbs, een goochelaar en mevrouw T. VrosStol met haar poppenkast medewerking verleenden. De leerlingen van de heer Hoeben had den zich goed voorbereid en brachten enkele nummers ten gehore. Ook bege leidde de heer Hoeben een trio. Aardig waren de dansjes, welke jonge meisjes uitvoerden. Leen Krammer begeleidde op de piano. De goochelaar Flibo boekte veel succes met zijn toeren en tenslotte volgde de vertoning van „Hoe de koning zijn aap terug kreeg" in de poppenkast van mevr. Vros. Zij heeft reeds verscheidene malen haar medewerking verleend aan „Pro Juventute" en dat wordt zeer gewaar deerd. Vermeld zij nog, dat de voorzitter van de vereniging mr. H. E. Prinsen Geer- ligs een inleidend woord heeft gesproken. Drie mannen sprongen te water om knaapje te redden Woensdagmorgen, raakte een twee-en- een-halfjarig jongetje met zijn driewielig fietsje in de ruim vier meter brede en bijna twee meter diepe sloot langs de Leendert Meeszstraat in Tuindorp-Over- veen. Drie voorbijgangers sprongen onmiddel lijk te water en een van hen slaagde erin het kind te redden. Het is naar de ouder lijke woning gebracht, waar bleek, dat het niets mankeerde. 25 jaar bij de Post Donderdag 20 April zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer J. A. M. Uljee, expediteur, bij de Postdienst kwam. Hij begon zijn loopbaan als besteller te Rot terdam, werd in 1932 overgeplaatst naar Leeuwarden, maar kwam in 1935 in Rot terdam terug, waarna hij te Haarlem tot expediteur werd benoemd. De jubilaris, die aan de Vondelweg 20 woont, heeft zich bij zijn werkzaamheden op het bureel expeditie aan de Baljuwslaan doen kennen als een plichtsgetrouw amb tenaar en een goed collega. bestel vroegtijdig Uw 7 pers trouwauto's bij Sinds 1910 Rozenstraat 7-9 - Telefoon 19992 (Adv.) Burger'ijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 April 1950 12 April, A. Soetinga en A. A. Hoffman; A. P. Urscheler en M. Mulder; L. M. Rooze- krans en T. E. Brosens; V. H. Snel en J. M. Vermeer; J. H, C. Schnellenberg en F. C. Nuesinlc; A. C. Smit en P. Jacobs; F. J. Voetelink en W. A Letzer; J, H. Rijbroek en M. C. J. Pruis; H. G. Smit en W. W. E. Beenen; B. Siingelenberg en M. A. Lamens; H, de Roos en A. J. Zaalberg; Z. van dei- Linden en D. J. van Wort; W. J. T. Duijn en N. Mantel; J. Snijders en W. C. van der Hulst; E. G. F. van Dijk en C. Boots; N. A. H. van Nunen en A. Wildeboer; H. Hartel en A. Schipper; J. Nuis en E. A. Keesman; J. Renkema en J. A. Stuitje; J. C. de Vrijer en A. M. E. Behage: H. J. Stoel en B. Lunde; P. A. Bloem en H. H. de Jong; E. E. Jensen en E. Kales. GEHUWD: 12 April, W. Oerlemans en J. W. Kroonsberg; H. H. W. Spithoven en C. B. Rengers; J. J. van de Reep en C. A. C van Assema; S. Jonker en M. Kan; F. A. van den Akker en M. G. Slaats; J. Stoker en H. Schram: T. W. van Maris en J. B. Alders; C. A, Flipphi en N. Schniedewind; T. J. Lijnzaat en G. M. ten Boom; J. H. Wesseling en H Kleefstra; J. C. Bonarius en H. G. A. Lemrhink; J. A. van der Vlugt en J. T. Frensen; A. T. Koster en J. van Tongeren; J. A. van Zwieten en M. J. P. van Sehie; J. H. Duijff en C, H, van Zonneveld; B. J. van Groningen en C. Zweegman; J. W. de Boer en C. T. Gozeling; J. H. Rustenburg en A. Blaauwbroek. BEVALLEN van een zoon: 7 April, M. C. BertheuxJonkers; 10 April. R. C. Ekering Eeftink Schattenkerk; 12 April, J. Besse Schouten; M. BolijnBal. BEVALLEN van een dochter: 8 April, J. W. van den Bosch—Weerdenburg: 10 April, A. M. J. de Veenvan der Zon; 11 April, A. C KleijnSwaan; F. RipBohlander; 12 Anril, C. M. Stoopde Rooij. OVERLEDEN; 8 April, M. Thieman, 66 j., Gasthuisvest; 9 April, C. M. Kragt, 58 j., Hazepaterslaan; 10 April, J. Alders, 36 j„ Plataanstraat; M C. EikerboutPoeliejoe, 63 j., Kloppersingel; A. de Jong, 63 j., Har- menjansstraat; J. Leijh, 61 j.. Kleine Hout weg; 11 April, A. A. van der AarMunster man, 49 j., Penningsveer; J. M. van dei- Heide, 39 j., Hazepaterslaan. 's morgens gehaald, 's avonds gebracht Van Marumstraat 18, Haarlem, Tel. 18900 (Adv.) JAN VAN DER PIGGE LAS PALMAS de geurige Sumatra Zandblad sigaar, oogst 1949, wordt in constante kwa liteit geleverd. De prijs is j 4.50 per 25 stuks. Ook in deze prijsklasse brengen wij een betere kwaliteit. Alleenverkoop Gr. Houtstraat 81 Opera-concert door koor en solisten Het jonge operalcoor „Haerlem" gaf on der leiding van E. H. Kerkhoven in de grote zaal van het gebouw St. Bavo op Woensdagavond zijn tweede uitvoering. Was de eerste deels nog in gewone con certstijl gehouden (met de cantate „Das Lied von der Glocke" van Romberg), dit maal werd, op een enkel nummertje na, een programma van alleen opera-fragmen ten uitgevoerd. Na al de vocale polyfonie van de verschillende Passie-muzieken, die we de laatste twee weken te horen kre gen, betekende deze avond van „al fresco"- koormuziek wel het andere uiterste. De medewerking van enige solisten die opera-aria's ten beste gaven, hielp onder tussen mee om er in te komen. Trouwens de koorprestaties waren over het algemeen van dien aard dat men er met genoegen naar luisteren kon. De heer Kerkhoven laat zeer rhythmisch zingen, wat aan de koorfragmenten uit Verdi's „Nabucco" en „I Lombardi" een treffend effect gaf. In deze nummers (en ook in „Dimenso giubilo" uit „Lucia di Lammermoor" van Doni zetti) was de koorklank behoorlijk ver zorgd. „Brahma, divin Brahma" uit „De Parelvissers" van Bizet klonk nog wat ge forceerd, wat ook niet te verwonderen is als het met een betrekkelijk kleine bezet ting wordt uitgevoerd. Maar het was in ieder geval zuiver. Op verzoek was het prachtige „Laudate Dominum" van Mozart op het programma genomen. Dit juweeltje van muzikale een voud en edele melodie bracht een zeer stemmig moment. Mien Jesse zong de so praansolo-partij met smaak en innige expressie. Ook het koor was hierbij op zijn best. Nog eenmaal deze avond kwam Mo- zarts genie het publiek bekoren en wel met het duet „La ci darem" uit „Don Giovanni". Dat werd een nadrukkelijk succes voor de sopraan-soliste en de bari ton George Spijkstra. Mien Jesse maakte ook een bijzonder goede indruk met het gebed uit Othello" van Verdi. Deze muziek ligt haar beter dan de aria uit „Hérodiade". Ook de bassolist Gerard Kruithof was aanzienlijk beter in zijn Italiaanse aria's dan in die uit „La Juive" van Halévy. In de aria uit ..Simon Boccanegra" van Verdi en in die uit „Lucia" van Donizetti liet de zanger de goede kwaliteit van zijn stem waardig gelden. De tenor Henk Reynders had geen al te beste keuze gedaan; niet alle Italiaan se liedjes kan men zonder schade confron teren met werk van erkende meesters. Zijn zingen leek mij ondertussen wel vooruit gegaan. De bariton Spijkstra maakte een goede beurt met de grote aria uit „Un ballo in Maschera". Met nog twee andere aria's van Verdi bewees hij tevens zijn ge schiktheid voor de Italiaanse opera-zang. Ook hern ligt het Frans niet zo best. Toen hij in de aria uit „Benvenuto" van Diaz zo vlug over de woorden „splendeur im mortelle" heengleed, dacht ik onwillekeu rig aan de raad van een beroemde zang- paedagoog: „voor de zanger bestaan er geen korte noten!" Ze staan er wel, maar de tekst maakt dat ze breed gezongen moe ten worden. Mevrouw Rie Vrings-Servaas en de heer Kerkhoven zorgden er voor dat het met de klavierbegeleidingen voortdurend in orde was. JOS. DE KLERK Een kwart millioen gulden boete geëist tegen modemagazijn De procureur-generaal bij het .gerechts hof te Amsterdam heeft 250.000,boete geëist tegen de directie van een modema gazijn te Amsterdam. In eerste instantie had de bijzondere politierechter te Am sterdam de directie veroordeeld tot 150.000,boete. Haai* was ten laste ge legd, dat tussen 1945 en 1947 het winkel bedrijf van deze firma textielgoederen had betrokken van de eigen confectie fabriek zonder daarvoor textielpunten te geven. Het publiek, dat in de winkel kocht, moest echter wel textielpunten in leveren. Het winkelbedrijf had de op deze wijze ontvangen 1.268.457 textielpunten besteed voor aankopen bij andere textiel fabrieken. De procureur-generaal be schouwde dit als een minder fraaie con- currentiemethode. De raadsman van de directie, mr. H. G. Stibbe, zeide dat alle confectiefabrieken, die een eigen winkelbedrijf hebben, het zelfde hebben gedaan. De distributiewet heeft met deze mogelijkheid geen reke ning gehoudens Pleiter vroeg daarom vrij spraak. Het gerechtshof zal op 26 April uit spraak doen. Mr. dr. H. J. C. van Tienen overleden Oud-lid van Ged. Staten van Noordholland In Den Haag is Woensdag op 88-jarige leeftijd overleden mr. dr. H. J. C. van Tienen, oud lid van Gedeputeerde Staten van Noordholland. De heer Van Tienen werd op 28 Sep- tem 1861 te Amsterdam geboren. In 1885 promoveerde hij tot doctor in de staats wetenschappen op proefschrift „Het dwangrecht van het centraal gezag tegen over de gemeente". Tot doctor in de rechtswetenschappen promoveerde hij op stellingen. Van 1887 tot 1895 was hij bur gemeester van Wormerveer, van 1895 tot 1902 burgemeester van Zaandam. Van 1896 tot 1902 was hij lid van de Provin ciale Staten en van 1902 tot 1910 maakte hij deel Uit van het college van Gedepu teerde Staten van Noordholland. Hij was van 1913 tot 1921 raadslid en van 1917 tot 1919 wethouder van Openbare Gezond heidszorg en Armenwezen van Amster dam. Verder is hij voorzitter geweest van het hoofdbestuur van „Het Witte Kruis", voor zitter van „Het Oranje Kruis", lid van de Synode en van de Synodale Commissie van het Evangelisch Luthers Kerkgenoot schap. De teraardebestelling geschiedt Vrijdag om een uur op de begraafplaats „Rustoord" te Diemerbrug. ADVERTENTIE Kosteloos inschrijven en gratis bemiddelen! Vraagt inlichtingen! Wonlngruilcentirale „De Uitkomst" ZIJLVEST 41 HAARLEM - TEL. 14155 Zaak tegen Haarlemse broodfabriek bleek verjaard te zijn Het Gerechtshof te Amsterdam behan delde Woensdagmiddag de zaak tegen een Haarlemse broodfabriek, vertegenwoordigd door de directeur G. B., die in 1946 door de Tuchtrechter voor de prijzen te Haar lem veroordeeld was tot 3000 boete. De bakkerij had „gevulde vlaaien" verkocht voor de prijs van twintig cent. De Tucht rechter stelde zich op het standpunt, dat dit baksel gevuld brood was en de prijs slechts twaalf en een halve cent mocht zijn. De bakkerij noemde het gebak, waar voor een prijs van twintig en een halve cent toegelaten was. Na de veroordeling door de Tuchtrechter, was de zaak in hoger beroep door de Haar lemse rechtbank behandeld. Het vonnis luidde eveneens 3000 boete. Daarna werd cassatie aangetekend en de Hoge Raad ver wees de zaak naar het Hof te Amsterdam om uit te maken of hier sprake was van brood of gebak. Bij de aanvang van de zitting deed de president mededeling van een rapport van een deskundige, dat na de behandeling in cassatie in 1947 was opgesteld. De conclu sie van dit rapport houdt in dat het baksel gebak moet worden genoemd. Inmiddels bleek de zaak reeds te zijn verjaard, zodat de procureur-generaal mr. dr. J. Zaayer, geen eis kon stellen. De verdediger mr. Van der Does uit Amsterdam zag van een pleidooi af. De uitspraak werd bepaald op 26 April. ADVERTENTIE Voor VERHUIZINGEN en VRACHTEN GROOT EN KLEIN EXPEDITIE en BESTELDIENST Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. TEL. 20020 - ROZENSTRAAT 15 H.B.G. te Lisse in het zilver Vandaag herdenkt de Coöp. Bloembol- lenveilingsvereniginig „H.B.G." te Lisse het feit, dat zij vóór 25 jaren werd opgericht. Door die oprichting is een nieuw tijd perk in de bloembollenhandel ingeluid. Later kwam hierin verandering. De thans jubilerende H.B.G. vertoont, zowel in haar geschiedenis als in de bouw van het veilingcomplex, duidelijk de groei van het veilingwezen. Aanvankelijk veilde men in een café, later in de R..K. Volks bond te Lisse. De bollen werden overal opgeslagen waar er maar een plaatsje voor te vinden was. Daarom besloot men tot het bouwen van een veilingloods, en de „veilingmeesters" moesten dit voor eigen rekening doen, Later besloot men het werk aan te pakken op coöperatieve basis en zo ontstond de Coöp. Bloembollenveilingsver- eniging „H. B. G." Donderdag 20 April zal men het jubi leum vieren in een bijeenkomst met alle H.B.G.-medewerkers. De directie recipieert vanmiddag in de Bloemlusbhal van 3-5 uur. Heemstede De melksanering Woensdagmiddag hield de saneringscom missie van de Heemsteedse melkhandel een vergadering in „Het Wapen van Heemstede", die slechts matig was bezocht. De ontwerper van de voorgestelde sanering, de heer A. C. Stoker, gaf een uitvoerige uiteenzetting over de stand van zaken. Na opgemerkt te hebben dat de medewerking van de verschillende autoriteiten zo goed als zeker is, vestigde hij de aandacht op het feit, dat bij invoering van de sanering de gemeente in sectoren zal worden verdeeld. Gedurende de eerste vier weken zal elke sector bezocht worden door twee melkleveranciers, waaruit de bewoners een keus kunnen doen. Na afloop van deze periode lolijft dus de gekozen leverancier de bewoners van deze wijk bedienen. In tegen stelling dus met de oorspronkelijke plannen heeft men dus een zekere keus. Was aanvankelijk het voornemen om half April de sanering te doen ingaan, thans wordt verwacht, dat het begin Mei zal worden. Katholieke Middenstand De Katholieke middenstanders vergader den Woensdagavond. Allereerst gaf de heer J. v. Houten een utieenzetting van de problemen die zich voordoen door de terugkomst van de dui zenden militairen uit Indonesië. Hij wees op de plichten die de patroon tegenover een vroegere werknemer heeft. Breedvoerig behandelde spreker de ver schillende bepalingen die verband houden met het nemen en geven van ontslag. Ook de herscholing werd besproken. Na een korte pauze vertoonde kapelaan J. v. Rossum een reeks opnamen ever het H. Jaar en de Eeuwige stad en hield daarbij een duidelijke beschouwing. S H HISiHSSSESISIgjiSaEEIEESEIHHEH 9 STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 1 bezorgt ook aan huis en stipt op tijd BBBa&BBBBBBBHHaGaBBBI (Adv.) Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-l. Handelsbank Billiton Mij LI Slotkoers Openings gisteren koersen 276% 277% 213% 223% 227% 172Vs 172% 115% 268 114 134% 132% 158 126% 124 134% 133% 137% 135% 150 253 Voor de kinderen Rick en Bunkie stapten in hun boot en maakten het touw los. Ze gaven Lumpo nog een hand. „Tot ziens, hoor, en bedankt voor je lekkere kop thee!" zei Rick. „We komen gauw weer eens terug, hoor!" beloofde Bunkie. Toen kwam de wind in het zeil en de boot voer weg van de kant; Rick nam het roer en ze zeilden voort. Maar zolang ze het eilandje nog konden zien, zwaaiden ze vrolijk. Lumpo zag de klomp steeds verder gaan over het water; hij klom in een tak en zwaaide met z'n strooien hoed totdat de boot om een hoek van de dikke bossen riet uit het oog verdween. Toen klom hij weer uit zijn uitkijkpost. „Dat zijn aardige jongens!" dacht hij. „Ik hoop ze gauw weer eens te zien!" VANAF 14 APRIL tot en met 1 MEI 1950 DAGELIJKS vanaf 5 uur MUZIEK GEOPEND TOT 1 UUR 's NACHTS n 99 99' STATIONSPLEIN 2—9, Haarlem J. M. J. HULSEN SCHEEPVAART Aldabi, 12 te Las Palmas. Algorab, 11 v. Puerto Alegre n. Rio Grande. Almdijk, 11 te Breinen v. Londen. Aardijk. 9 v. Miami te Vera Cruz. Arendsdijk, 11 te Norfolk v. Baltimore. Alamak, 13 verw te Aden. Alblasserdijk, 11 380 m. N. Flores. Aletta (t), 11 anker Port Swettenham v. Pladju Alphacca, 11 400 m. O. Kp. Donorte. Amstelveen, 11 300 m. N.NW. Bermuda. Andijk, 11 330 m. W. Finisterre n. Vera Cruz. Appingedam, 12 te R'dam v. A'dam. Alcinous, 8 v. Colombo n. R'dam. Axeldijk, 11 440 m. W.t.Z. Scilly. Aalsdijk, 12 v. New York n. Antw. en R'dam. Abbekerk, 13 te Genua. Alcor, pass, 12 Finisterre n. Antw. Aldabi. 12 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. A.rnedijk, 12 v. New Orleans nr. Antwerpen. Algenib, 12 v. Bahia n. Victoria. Bali, pass. 11 Perim n. Suez. Baud, 11 v. Soerabaja n. Semarang. Bloemfontein. 12 verw. Lorenzo Marques van Durban. Bonaire. 11 pass. Port land. Boschfontein. 11 220 m. N. Kp. Blanco. Benalbanach, 9 te Bangkok. Bendoran, 9 te Port Soedan. Benmachui, 7 te Glasgow. Bantam, pass. 12 Finisterre. Bengkalis. 12 v. Genua n. Marseille. Blijdendijk, 12 v. Karachi n. Bombay. Boissevain, 13 te Hongkong v. Yokohama. Boskoop, 13 te Aruba. Beiiage. 10 v. Yokohama n. Shimizu. Blitar, 8 te Soerabaja, 15 verw. n. Semarang. Ceram, 11 v. Madras n. Alleppey. Congostroom. 12 v. Port Harcourt n. Port Gentil Camphuys, 11 te Ambon v. Makassar. Coolhaven, 8 te Teneriffe v. Casablanca. Clytoneus, 8 v. Adan n. Yokohama. Chama (t). 12 te Hull v, R'dam. Coryda (t)12 te Port Said v. Alexandrië. Cottica, 13 te Azoren. Cuanza, 12 v. Soerabaja n. Semarang. Cleodora, 10 v. Sydney n. Miri. Delft, 11 v. Coquimbo n. Valparaiso. Dalerdijk, 11 v. Tacoma te Seattle. Duivendrecht (t), 11 120 m. ZO. Fernondo Noronha. Danae. 13 te A'dam v. Napels. Delf shaven, 10 te Montevideo. Edam. 11 1230 m. O. N. York n. Atnw en R'dam. Eendracht, 12 50 m. W. Galita. Eemland, 13 verw. Rio de Janeiro. Esso Amsterdam (t), 13 te R'dam v. Avuba, Esso Rotterdam (t), pass. 12 Wight. Felipes (t). pass. 11 Socotra. Friesland, 13 verw. Musi n. Cheribon. Groote Beer, pass. 11 Kp. Finisterre. Glenavtney. 8 te Alexandrië. Glenearn, 9 te Colombo. Gadila (t), pass. 12 Kp. Carbon. General R- L. Howze, 12 530 m. ZW. Sabang. Groote Beer, pass. 12 Opessant. Grootekerk, 12 v. Beira n. Lorenzo Marques, Gaasterkerk, 13 v. A'dam n. Zuid Afrika. Garoet, 15 verw. te Belawan. Generaal C. C. Ballow. 12 580 m. Z. Ceylon. Hilversum, 11 te Boulogne. Hoogkerk, 11 v. Manilla n. Bangkok. Helicon, 12 v. Turks eil. n. Laguaira. Heerengracht, 11 te Antwerpen v. R'dam. Hector, 12 v. Livorno n. Napels. Heemskerk, 12 v. Genua n. Marseille. Hestia, 12 pass. Catherina Point n. Antwerpen. Hugo dé Groot, 12 v. Oslo n. A'dam Helena. 13 te Port of Spain v. Barbados. Hera, 13 v. Funchal n. San Juan. Hydra, 13 te Batchaquery v. Maracaibo. Jagersfontein, 11 420 m. O. St, Helena. Joost v. d. Vondel, 11 330 m. ZW. Fayal. Japara. 12 v. Banjuwangi n. Menado. Jupiter, pass. 12 Kp. Finisterre. Kota Inten, 12 5 u. pass. Perim. Kelbergen, pass. 12 Lissabon. Kertosono, 14 verw. te Napier v. Littleton. Kota Agoeng, 15 verw. Belawan. Lawak, 11 te Khorramshar v. Koweit. Lindekerk, 13 verw. R'dam. Lekhaven, 11 te Buenos Aires v. Rosario. Loppersum. pass. 12 Wight. I.iicita (t), 11 te Heysham. Laertes, 10 te Liverpool v. Hamburg. Lieve Vrouwekerk, 12 v. Vlissingen n. Hamburg Langkoeas, 12 te Colombo. Leopoldskerk, 12 te Port Said. Lissekerlt. 12 nog te Khorramshar. Lombok, 12 v. Colombo n. Aden. Loosdreeht, 13- te Khorramshar. Maasland, 12 te Montevideo. Maron, 7 v. Aden n. A'dam. Mataram, 11 v. Soei'abaja. Meerkerk, 12 te Manilla. Merwede, 11 v. Amboin n. Takoradi, Muiderkerlc, 11 v. Beira n. Dar cs Salaam. Mentor, pass. 12 Finisterre n. Tunis. Metula (t), 11 v. Westpunt Jamaica. Maaskerk, 11 pass. Kp. Juby n. Dakar. Medon, 8 Gibraltar gepass. Malea (t). pass. 12 Puluweh. Marisa (t), 12 v. Purfleet n. Tripoli. Maashaven, 12 v. Hamburg n. Antwerpen. Mariekerk, 13 te Antwerpen. Maetsuycker, 10 te Fremantle v. Djakarta. Manoeran, 9 te San Francisco. Mapia, 7 te Singapore. Meiampus. 11 v, Makassar n. Banjuwangj. Modjokerto, 14 verw. Sanggis eil. n. Semarang. Myonia (t), pass. 9 Thursday eil. Nigerstroom, 11 v. Freetown n. Monrovia. Nestor, 11 verw. te Tel Aviv. Noordwijk, 12 te Sete v. R'dam. Noordam, 13 v. Philadelphia n. New York. Nelly. 12 100 m. Z.l.O. Dondrahead. Oberon, 12 v. Aruba n. Curagao. Papendrecht, 12 te Port Said. Poseidon, 11 v. Punta Cardon n. New York. Prins Joh. W. Frino, 11 v. Le Havre n. A'dam. Prins Maurits, 11 540 m. NO. Flores. Polyphemus. 12 v. Belawan n. Port Swettenhem Prins Joh. W. Friso, 12 te R'dam v. Le Havre. Prins W. v. Oranje, 12 in Golf St. Laurence. Polydorus, 13 v. Baltimore n. New York. Poelau Laut, 10 te Makassar v. Balikpapan. Pygmalion, 10 v, Havana n. Mobile. Raki, 12 verw. te Nasipit. Rijnkerk, 11 te Port Said. Rossum, pass. 11 Dungeness. Rijn, 11 180 m. Z.ZW. Finisterre. Randkerk, 12 te A'dam v. Hamburg. Rempang, pass. 12 Singapore. Rotula (t), pass. 12 Malta. Radja, 13 v. Vancouver n. Portland. Roebiah, 13 te Genua. Schiedijk, 12 te Singapore. Stad Schiedam, pass. 11 Ouessant. Sumatra, 11 v. Panarukan n. Soerabaja. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 12 Nauwelijks was hij weer gezeten, of de telefoon rinkelde. Dat was eigenlijk onge wenste stoornis, nu hij zich voorgenomen had flink met zijn werk op te schieten. Toen Zopanje de hoorn van de haak nam kon hij niet weten, dat er vandaag en over morgen niet meer van werken aan het rap port zou komen. Politiebureau, zei hij vlak. U spreekt met de hogere burger school, inspecteur, hoorde hij peggen. Er is iets zeer ernstigs gebeurd. Kunt u onmid dellijk komen voor een onderzoek? Inspecteur Zopanje fronste zijn wenk brauwen. Deze stem kwam hem bekend voor. Wie is dat aan de andere kant van de lijn? Of verbeeldt hij zich, dat hij de stem kent. Even dacht hij na. Het verleden begon weer te leven. Voor hem in de vier de klas zit een blonde jongen met een ongelooflijk goed hoofd voor wiskunde. Later ging hij studeren. Spreek ik misschien met de heer Steeman? Jazeker. Maar. Wat is er gebeurd? Ja.Steeman aarzelde even. Je kunt het gerust zeggen, Dick. Je spreekt met Tom. We worden niet beluis terd. Even was er een pauze. Nee maar, ben jij daar, Tom, klinkt de stem verbaasd, ik wist niet beter of jij zat in Zevenbergen. Sinds deze middag ben ik hier werk zaam. Maar.... wat is er gebeurd? Leidekker is vermoord, zei Steeman effen, volgens mij tenminste. Nee!! riep Zopanje uit. Een ogenblik stond hij verstomd, maar onmiddellijk daarna kwam hij weer tot zichzelf. Ik ben over vijf minuten bij je, zei hij, voordat hij de hoorn op de haak legde. Even telefoneerde Zopanje over het bureaulijntje naar commissaris Vink. Die gaf zonder veel omhaal zijn goedkeuring aan Zopanje's besluit de zaak in handen te nemen. Uit het kastje boven zijn schrijf tafel nam de inspecteur het fototoestel mee. Misschien zou het nog te pas komen. Op een motorfiets van het bureau reed Zopanje naar het Oranjeplein. Het politie bureau ligt ongeveer een kilometer van de hogere burgerschool. Hij kan er ge makkelijk binnen vijf minuten zijn. Onder het rijden kan hij niet nalaten nog even aan het gesprek met Piet de Vries te denken. Misschien is dit de zaak waaraan Piet zich had willen wagen. Ge lijktijdig drong het pas goed tot hem door, wat Steeman gezegd had. Leidekker dood! Vermoord! Jaren geleden was het zijn directeur, een streng mens, maar wel ge zien bij zijn leerlingen. Wat een drama anders, dacht Zopanje: directeur vermoord in zijn school. Wie zou het gedaan hebben? Wie zou het ge daan hebben? 't Is vijf minuten over half vier, als een motorfiets het Oranjeplein op komt rijden. Steeman, die met een horloge in zijn hand staat te wachten, begrijpt onmiddellijk dat dit inspecteur Zopanje is. In de hal druk ken ze elkaar de hand. Precies op tijd, Tom. Ja, ik heb goed gereden, 't Is dan ook niet druk in de stad. Hij kijkt Steeman even aan. Je ziet een beetje bleek, Dick. Ik ben toch wel geschrokken, zegt Steeman langzaam. Samen lopen ze naar de directeurs kamer. Enig vermoeden? vraagt Zopanje gedempt. In het geheel niet. Natuurlijk zijn er hier wel personen, die me antipatiek zijn en me daarom eerder verdacht voorkomen, maar dat mag niet gelden. Onwillekeurig denkt Steeman aan de bleke dienstklopper. We zullen zien, zegt Zopanje, terwijl hij de deur opendoet. Hier is het dus. In het aangrenzende vertrek klinkt nog het ratelen van de typemachine. De ama nuensis en de concierge zijn elders in de school. Ze zijn hier niet blijven wachten. De stoel achter het bureau is nog steeds met het witte laken bedekt. De auto van het Ziekenhuis moet nog komen. Wie typt daar? vraagt Zopanje. Dat is de administratrice Eila Vlie- tema. Was die daar ook op het ogenblik van Ja, dat moet wel. Toch is zij niet de gene, die het ontdekt heeft. Eigenaardig. Wie dan wel? Esman, de amanuensis. De wiskundeleraar herinnert zich weer iets. Ik heb het ziekenhuis opgebeld, Tom. Dat is uitstekend. Verstandige men sen kunnen je altijd al een heel eind op weg helpen. Zeg, gaf de ontdekking erg veel opschudding? Bijna helemaal niet. Behalve de con cierge, de amunuensis, de administratrice en ik weet niemand er iets van. O ja, en dan de leraar nog, die ik naar de echtge note van Leidekker gestuurd heb. Nadat het ontdekt werd, heb ik de school vrijaf gegeven. Heel verstandig. Voor de stoel van Leidekker blijft Zo panje staan. Ik zal zo vrij zijn even een kijkje te nemen onder dit laken, zegt hij zacht. Voorzichtig licht hij het laken van de dode af en beziet het lijk een ogenblik. Stee man heeft zijn gelaat afgewend, 't Is stil in de kamer. Even een foto maken, verbreekt Zo panje de stilte. Hij doet het licht aan, maar het is nog lang niet licht genoeg in de kamer. Het is tamelijk donker vertrek. Bovendien is het al niet zo vroeg meer. Na een korte opklaring is de lucht weer gaan betrekken. Het motregent, maar er is geen wind. Zopanje pakt zijn fototoestel. Een mooie uitvinding, dat Blitzlicht, zegt hij, en gelukkig kan ik er mee om gaan. Steeman geeft geen commentaar. Hij staat bij het raam en kijkt naar buiten. Dan fotografeert Zopanje. Een felle lichtflits doet Steeman een heftige be weging van schrik maken. Hè, Tom, had je me niet even kun nen waarschuwen? Hoorde je niet wat ik zei? vraagt de inspecteur verbaasd. Welnee, man, je jaagt me een dood schrik op het lijf. Ik sta hier even op mijn gemak uit te kijken of die auto van het De Commissaris der Koningin in de Provincie Noordholland verleent, inplaats van Donderdag 20, Vrijdag 21 April audiëntie. Gistermorgen verleende de chauffeur van een auto op het kruispunt van Generaal Cronjé- en Kloosterstraat in Haarlem Noord geen voorrang aan een motorfietsen Er ont stond een aanrijding, waarbij de motorfiets flink en de auto weinig werd gehavend. Bo vendien kreeg de motorfietser een schaaf wond aan de linkerpols. Gisteravond merkte een dame bij het oversteken van de Grote Houtstraat een naderende motorfietser te laat op, waarna zij een paar passen terug ging. Deze poging mocht niet baten;, zij werd aangereden en moest naar het St. Elisabethsgasthuis worden vervoerd. Haar wonden bleken niet van enrstige aard te zijn, zodat zij na behandeling naar huis kon gaan. In aansluiting op de lezing die de heer G, H. Hoek onlangs voor de afd. Haarlem der Nederl. Chr. Reisvereniging hield over Zuid-Afrika. worden Maandag 17 April in de aula van het Chr. Lyceum enige films over Zuid-Afrika vertoond, o.a. „In die waespore van die Voortrekkers" en „Het Kruger Wildpark". Mr. F. P. Th. Rohling, wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal zal Vrijdag geen spreekuur houden. De heer G. Hoed te Haarlem is be noemd tot tijdelijk onderwijzer aan de Bijzondere School te Oenkerk (Fr.). (Ver beterd bericht). Een tweejai-ig jongetje is Woensdag met. een driewielig kinderfietsje in een sloot bij de Ramplaan gereden. De 13-jarige zoon van jhr. mr. B W. F. van R. uit Bentveld, die juist voorbij kwam, is te water gesprongen en heeft de kleine drenkeling op het droge gebracht. Op de Woensdagavond gehouden ver gadering der afd. Haarlem van het Zonne huis „Beekbergen", Chr. Ver. tot verpleging van behoeftige chronische zieken, heeft een aanvulling van het bestuur plaats gehad. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: de heer G. Sanders, voorzitter; rnej. D. Dui- veman, secretaresse; de heer H. J. Lakman, penningmeester; mevr. N. Dekker, tweede voorzitster, en mej, C. F. W. Beeremans, tweede secretaresse. De heer J. G. Dijkman, leraar aan' het Coornhertlyceum, werd gisteren door de Haarlemse raad tot lid van de Commissie van Toezicht op de Stadsbibliotheek en Lees zaal benoemd. De Haarlemse rechtbank heeft de een en vijftigjarige J. D., die al twintig ver oordelingen achter de rug heeft, wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenis straf van anderhalf jaar met aftrek van voorarrest. De man had een kruidenier en zijn vrouw voor een bedrag van vierenhalf duizend gulden opgelicht. Sunetta (t), 11 v. Port Said. Sommelsdijk, 11 v. Halifax te Boston. Samarinda, 12 v. Honoloeloe n. Manilla. Soestdijk, 12 te Galveston, v. New Orleans. Stad Maastricht, 11 te Huelva v. Gibraltar. Salland, 11 90 m. N. Finisterre. Sarangan, 11 te Patani. Sinabang. 11 v. Singapore n. Belawan. Stanvac Talang Akar (t). 11 te Tj. Uban. Stuyvesant, 11 1200 m. W.ZW. eil Plama. Sandenburgh, 11 v. Malmo n. Kopenhagen. Schiedijk, 12 rede Singapore. Sarpedon, 12 v. Grenada n. Trinidad. Skaugum, 12 v. Djakarta n. R'dam. St. Maarten, 12 v. Le Havre. Stad Arnhem, pass. 12 Kp. St. Vincent. Stad Schiedam, 13 te Dagenham v. Pepel. Stentor, 12 v. North Foreland n. H. v. Holland. Straat Soenda, 7 te Hongkong. Tabinta, 11 v. Djakarta n. Padang. Taria (t), 12 v. Newcastle n. Pladju. Tjipanas, 11 v. Port Swettenham n. Singapore. Tarakan, 11 130 m. O. Bougaroni. Tjisadahe, 11 v. Soerabaja n. Semarang. Tjikampek, 13 verw. te Montevideo v. Buenos Aires. Talisse, 13 pass. Keywest. Tegelberg, 11 rede Zanzibar. Triton, 14 v. New York n. Aruba. Tawali, 7 v. Seattle n. Calcutta. Telamon, 7 te Laguaira v. New York. Tjibodas, 11 te Singapore v. Fremantle. Trajanus, 10 v. Kp. Haitien n. Port de Paix. Venus, 11 pass. Kp. St. Vincent. Van Riebeeck, 11 v. Singapore n. Muntok, Veendam, 11 520 m. W.t.Z. Scilly. Vrijburgh, 11 te Casablanca v. Bordeaux. Valerius, 12 v. Tarakan n. Makassar. Volendam, 13 te Halifax v. R'dam. Van Heutsz, 7 te Hongkong v. Singapore. Weltevreden, 13 verw. n. Oosthoek. Willem Barendsz, 11 100 m. W.ZW. Freetown. Zeeland, ssm. 11 te Aarhuus v. Huil. Zijpenberg, pass. 12 Dungeness. GR. HOUTSTR, 131 SMEDESTRAAT 1 Tel. 10271 Tel. 11287 Betaling desgewenst ln overleg (Adv.) ziekenhuis al komt en jij speelt voor Do- nar. Kijk, daar komt hij net aan. De bekende crèmekleurige auto met de rodekruisemblemen draait het plein op en rijdt zonder snelheid te minderen naar het schoolgebouw. Gelukkig net klaar, zegt Zopanje. Hij spreidt het laken weer over de dode. Die foto kan van pas komen, ver volgt hij langzaam: Ilc hoop het, zegt Steeman, dan ben ik ten minste niet voor niets zo geschrok ken. Zeg, Dick, wie is die blonde jongen, die daar bij de muziektent staat? Op het Oranjeplein heeft de gemeente een klein plantsoen aangelegd met wat struiken en bomen. In het midden ervan staat een muziektent, waarachter zich een jongen ophoudt, 't Is alsof hij het school gebouw vandaar wil observeren. Dat is Peter Wijmans, zegt Steeman, terwijl hij in de aangeduide richting kijkt. Op dat ogenblik klinken er voetstappen in de gang. Dat moeten de mensen van het ziekenhuis zijn. Steeman loopt naar de deur en opent haar. Het zijn twee broeders met een brancard. De mannen groeten met zachte ziekenhuisstemmen en doen dan verder zwijgend hun werk. Drie minuten later verdwijnt de auto weer om de hoek. Dr. Leidekker heeft de school voorgoed verlaten. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6