f Vele Tweede Kamerleden achten een huurverhoging van 1 5 pet, te gering Een weldaad voor Uw haar. Haarlem versloeg Frigg (Noorwegen) met 71 Sportprogramma's Vrijdag 14 April 1950 3 Voorlopig verslag over de Huurwet Afzonderlijke regeling gevraagd voor de huren van bedrijfspanden Vele Tweede Kamerleden zijn van mening: dat in de ontworpen Huurwet wel wat te uitsluitend met de belangen van de huurders rekening is gehouden en te weinig gelet is op de rechten en belangen van de verhuurders. De huurders zijn door de maatregelen van de overheid wel in een zeer beschermde positie gekomen ten koste van de verhuurders, zo meenden deze leden. Niets zou dc regering hebben belet om reeds kort na het einde van de oorlog een zeer bescheiden huurverhoging, als volkomen redelijk en verantwoord, toe te staan. In ieder geval zou tegen een meer redelijke huurverhoging, gelijk thans in het voornemen van de regering ligt, geen bezwaar hebben kunnen bestaan, indien tegelijkertijd maatregelen van compenserend karakter waren genomen. Onderhuurders zijn onvoldoende beschermd Deze leden merkten voorts op, dat in de wet tot uitdrukking dient te worden ge bracht, dat zij slechts voor een bepaald aantal jaren of tot een bepaald tijdstip zal gelden. Het percentage van 15, waarmede de meeste huren nu verhoogd zullen mogen worden, achtten deze leden vooralsnog in het. algemeen te laag om de verhuurders in staat te stellen de verhoging van lasten, die op hun eigendommen rusten, op te vangen en een redelijk rendement mogelijk te maken. Hoe kan de regering menen zo vroe gen deze leden met het toestaan van een huurverhoging van 15 pet. te kunnen vol staan, wanneer zij voor de woningen, die met gebruikmaking van de financierings regelingen gebouwd zijn, een huur heeft toegelaten, welke ongeveer 30 pet. ligt bo ven het huurpeil van soortgelijke voor oorlogse woningen? Zij herinnerden aan een vroegere ui dating «van de regering, dat een huurverhoging van ongeveer 60 pet. nodig zou zijn om een sluitende exploitatie mogelijk te maken. Zij wilden geenszins hun ogen sluiten voor de moeilijkheden, die een ingrijpende huurverhoging voor de meeste huurders zou opleveren. Zij erken den, dat voor bepaalde categorieën van huurders deze moeilijkheden, indien deze niet door andere maatregelen worden ge compenseerd, onoverkomelijk zouden zijn. Als een lacune in het wetsontwerp zagen zij het, dat er geen regelen in zijn opge nomen betreffende huurbepaling van nieuw te bouwen woningen. Daardoor büjft nog een belangrijk deel van het huurprijsbeleid aan de rechtstreekse be moeienis van het parlement onttrokken en een object van louter ministeriële beslis singen. Waarom niet eerder huurverhoging? Verscheidene andere leden betreurden het dat het toeslaan van hogere huren pas nu in een wetsontwerp aan de Kamer ter beoordeling is voorgelegd. Naar hun me ning had de sociale rechtvaardigheid ge- eist, dat reeds terstond na de bevrijding maatregelen ter bescherming van het wo- ningbezit waren genomen. Zij waren van oordeel, dat deze trage gang van zaken te wijten is aan het feit, dat de aangelegen heid van de huurprijzen niet geregeld is in het kader van de loon- en prijspolitiek, maar is vastgekoppeld aan wetsvoorstellen tot verlaging van bepaalde belastingen. Als gevolg van het feit, dat de regering te rechter tijd geen maatregelen heeft ge troffen ter verbetering van de positie der verhuurders, hebben zich allerlei misstan den ontwikkeld. Afzonderlijke regeling voor bedrijfspanden gevraagd Het wetsontwerp heeft niet alleen be trekking op woningen, doek .tevens op be drijfsruimten. Zeer vele leden hadden te gen deze gelijkschakeling ernstig bezwaar en drongen aan op afzonderlijke bepalin gen voor bedrijfsruimten. Verschillende leden achtten het wense lijk hotels, logementen en dergelijke bui ten de regeling te doen vallen. Vele leden waren van mening, dat de heersende opvatting, dat een pensionover eenkomst niet onder de huurprijsregeling valt, blijkens de ervaring een ernstige la cune in de wet ten gevolge kan hebben. De toestand, dat vele onderhuurders het slachtoffer van prijsopdrijving worden, zou hierdoor bestendigd worden. Naar de mening van vele andere leden is het uit een oogpunt van een goede wo- ningpolitiek noodzakelijk, zo spoedig mo gelijk te komen tot een huurpeil, dat in overeenstemming is met de bouwprijs. Subsidiëring achtten zij in het algemeen slechts te aanvaarden, als zij dient ter overbrugging van de overgang van een abnormale naar een evenwichtige toestand. Zij kunnen daarom de voorgestelde huurverhoging slechts aanvaarden als een phase in de geleidelijke overgang naar een normale huur, omdat wegens de samen hang van dit vraagstuk met de loon- en prijspolitiek der regering een hoger per centage dan 15 op dit ogenblik zeker niet verantwoord zou zijn. De sociale aanvaardbaarheid van dit wetsvoorstel houdt nauw verband met de herziening van de belastingtarieven. Al is volgens deze leden een huurverho ging met 15 pet., uitsluitend gezien uit een oogpunt van woningpolitïek, te laag, als tegemoetkoming aan de eigenaars van vooroorlogse panden in de verhoogde ex- REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) Agenda voor Haarlem VRIJDAG 14 APRIL Rembrandt: „Mr. Belvedère loopt college" alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Bittere rijst", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manon", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Keizerwals", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Stan Laurell en Oliver Hardy", 10.30 uur (behalve Zondag). Spaarne: „Ge heime dienst in donker Afrika", 14 j.„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verloren jeugd", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 15 APRIL Stadsschouwburg: „Iene-miene-mutte" (Cabaret Wim Sonnevelt), 8 uur. Frans Halsmuseum: cello-recital Mare Rozelaar (cello) en Ans Bouter (piano). 8.15 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. ploitatiekosten is dit zeker niet het geval. Weliswaar zijn er eigenaars, die voor het onderhoud van hun huizen offers heb ben gebracht, maar in het algemeen is het gewoonte geworden dat wat het onderhoud binnenshuis betreft, de huurder dit voor zijn rekening neemt. Hierdoor geeft de huurder voor de bewoning 'een aanzien lijk groter bedrag uit dan alleen de huur prijs. Voor de gesubsidieerde bouw zullen aparte regelingen kunnen worden getrof fen. Ten aanzien van de overige bouw schijnt het de bedoeling te zijn de huur prijzen vrij te laten. Tegen dit laatste had den deze leden vooralsnog ernstige be zwaren. Sommige leden vroegen zich af, of de regering wel voldoende overwogen heeft, welke gevolgen een huurverhoging, gelijk zij thans voorstelt, met name voor de ar beiders, de kleine middenstanders en de gepensionneerden zal meebrengen. Groot is in deze kringen de verontrusting over dit wetsontwerp. Het gaat hier veelal om mensen, wier bestaansmogelijkheden toch al tot een minimum zijn gereduceerd, om gezinnen, waar de materiële nood hoog gestegen is en voor wie elke verhoging van uitgaven dubbel zwaar weegt. Volgens vele leden dienen de gevallen, waarin van de wettelijke normen voor de huurprijs kan worden afgeweken, in de wet te worden genoemd. De bepaling van de huurprijs in die gevallen moet worden opgedragen aan een onafhankelijke in stantie, bij voorkeur de rechter. Met de opheffing van de prijzenbureaux voor onroerende zaken ging men vrijwel algemeen accoord. Als adviesbureaux achtten zij de oude prijzenbureaux zeer wel bruikbaar. Zij zouden kunnen dienen als een soort voor-instantie in de proce dure tot vaststelling van de huurprijs. Bescherming der huurders Algemeen was men van mening, dat een civielrechtelijke regeling, welke er te gen waakt, dat de huurprijsvoorschi'iften illusoir zouden worden, onmogelijk gemist kan worden. Ook achtte men het dringend noodzakelijk, dat er in een tijd van wo- ningschaarste bepalingen bestaan om te voorkomen, dat huurders hun woningen zouden moeten ontruimen, zonder dat daartoe werkelijk dringende redenen aan wezig zijn. Dat het thans geldende Huur- beschermingsbesluit zal worden vervangen door een normale wettelijke regeling werd van alle zijden toegejuicht. Zeer vele leden betreurden het, dat de rechtspositie van de onderhuurder ook thans niet beter is geregeld. Vele leden achtten het een ongezonde toestand, dat men zich door het kopen van een woning woonruimte kan verschaffen. Deze mogelijkheid is op het ogenblik te verwezenlijken, doordat men een huis koopt, bewoond door een gezin, dat de woning minder dringend nodig heeft dan de koper, en op die grond de woning doet ontruimen. Dit heeft weer prijsopdrijving van panden tengevolge. Het betalen van zulk een hogere prijs staat vrijwel gelijk met de betaling van sleutelgeld. Een ge volg is, dat de meer kapitaalkrachtigen in een gunstiger positie verkeren ten aan zien van het verkrijgen van woonruimte dan de anderen. Vele leden wezen voorts op het ver schijnsel, dat een verhuurder, die tijdelijk woon- of bedrijfsruimte beschikbaar stelt alleen gebruik kan maken van de moge lijkheden van. het Huurbeschermingsbe- sluit, wanneer de tijdelijke huurder na de overeengekomen termijn ontruiming wei gert. Het resultaat is, dat de bereidheid om voor kortere tijd percelen of gedeelten daarvan te verhuren, steeds minder wordt. Toeneming van het aantal geschillen verwacht Vele leden vreesden, dat als gevolg van het toestaan van de huurverhoging er nog veel meer kwesties tussen huurders en verhuurders zullen rijzen dan zonder die verhoging reeds het geval zal zijn. Vooral na het in werking treden der Huurwet kan dus een zfter groot aantal procedures worden verwacht. Dit maakt een snelle en eenvoudige rechtsgang noodzakelijk. De regering heeft een vereenvoudiging van de bestaande procedure nagestreefd. Men betwijfelde of de voorschriften, welke thans worden voorgesteld, aan die bedoe ling zullen beantwoorden. Van andere zijde werd de gedachte ge opperd, aan de kantongerechten „huur kamers" te vexbinden. Daarvan zouden deskundigen deel moeten uitmaken. Roofoverval te Bergambacht na vijf jaar opgehelderd Zes verdachten gearresteerd In Juni 1945 werd te Bergambacht een roofoverval gepleegd in het huis van de expediteur H. waax-bij een kistje met 16.000,aan effecten en 300,aan geld werd meegenomen. Nadat H. uit zijn woning was gelokt, kwamen er twee pseudo-rechercheurs huiszoeking doen. De vrouw des huizes werd door een van hen meegenomen naar de zolder, terwijl de andere de buit opspoorde. De districts recherche van de rijkspolitie te Den Haag heeft thans de daders en hun medeplich tigen aaixgehouden. Een hunner, de 34-jarige R. te Bergam bacht wist dat de expediteur in de oorlog ixogal wat verdiend had. Hij gyxg naar zijn broer in Leiderdorp en deze wist de ge broeders L. in Leiderdorp, de 25-jarige P. van L. en de 23-jarige H. van L., over te halen de roofoverval te plegen. De expediteur H. - werd „voor zaken" meegenomen naar Zeist door een zekere S., die thans in Indonesië is. De gebroe ders van L. gingen naar Bergambacht, deden zich voor als rechei'cheurs en zei dén tegen de vrouw van H., huiszoeking te moeten doen omdat H als zwarte han delaar gesignaleerd stond. Het kistje met geld en effecten werd meegenomen naar Leiderdorp eix daar geopend. Er zaten zestien Nederlandse effecten in a 1000, en los geld. Toen de expediteur terug keerde deed hij aangifte bij de politie. Het gelukte echter al die jaren niet de rovers te arresteren. De nummers der gestolen effecten werden aan alle bank instellingen opgegeven. Donderdag voor Pasen werd een der effecten ten vex-koop aangeboden door O. P. R. uit Zoeterwoude aan een bank te Leiden. De politie arresteerde hem en na zijn verhoor konden de gebroeders Van L„ de daders van de overval, J. K. uit Leiden, de 36-jarige R. en de 37-jarige B., beiden uit Den Haag, die effecten in be waring hadden gekregen, worden aange houden. Allen zijn goede bekenden van de poli tie. Er zijn 13 van de 16 geroofde effec ten achterhaald. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De datums waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezox-gd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeldt. Naar Indonesië: s.s. „Groote Beer (19/4); naar Nieuw Guinea: m.s. „Rhexenor" (17/); naar de Antillen: s.s. „Willemstad" (17/4) en naar Suriname: s.s. „Cottica" (26/4). Waarborg-kleding alleen bij Kreymborg:: in 25 zaken over geheel Nederland R. A. Butler: „Engeland kan leiding in Europa nemen" Federaal Europa zou moeilijkheden geven met Gemenebest Van onze Haagse redacteur) „Er is niets onverenigbaars in onze ge voelens als deelgenoot vaxi het Britse Gemenebest en het begunstigen en aan moedigen van het Nieuwe Europa", zo verklaarde het Engelse conservatieve par lementslid R. A. Butler gisteren op een persconferentie in Den Haag. Hij ging zelfs verder dan alleen maar „aanmoedigen en begunstigen" en zag ook practische mogelijkheden van samenwer king op defensief, economisch en cultureel gebied. „Een federaal bestuur voor Europa zou ongetwijfeld leiden tot moeilijkheden met het Gemenebest", zo zei hij. De heer Butler vertelde verder, dat door de Britse vex'kopen van tin en rubber uit Malakka de goud-reserves van Engeland^ de laatste tijd aanmerkelijk zijn gestegen' en het dollartekort niet meer zo dreigend is. Als gevolg hiervan is de positie van het Sterling-gebied aanzienlijk versterkt en Engeland zou hierdoor gemakkelijker de leiding kunnen nemen in Europa, hetgeen Europa van Engeland ook verwachtte, aldus de heer Butler. Ook in Zandvoort plannen voor een zeepkistenrace De motorclub „Zandvoort" heeft de Zandvoortse jongens bijeengex-oepen om met hen de mogelijkheden te bespreken om te komen tot het houden van een „zeepkis ten-race" tijdens de Zandvoortse sportweek op Donderdag 1 Juni, voor jongens van 816 jaar. De bedoeling is deze race, die geheel naar Amerikaans voorbeeld zal worden ge organiseerd, te houden op één der hellingen van het circuit, of op de hellende weg langs de P.E.N.-kabelloods, een deel van het oude circuit. De Zandvoortse jongelui zijn bijeenge roepen op Zaterdagmiddag in „Esplanade", waar nadere bijzoxxderheden zullen worden bekend gemaakt over de door hen te bou wen race-wagen en waar met hen tevens de wedstrijd-reglementen zullen worden besproken. De stichting „Toux-ing Zandvoort" zal bij deze besprekingen worden ingeschakeld. Men verwacht voor dit experiment grote belangstelling. Het is een bekend feit, dat reeds nu vele Zandvoortse jongexxs bezig zijn van oude kinderwagens e.d. een „race auto" te bouwen. „CUMULUS" LOST BRITS WEERSCHIP AF Het Nederlandse weerschip „Cumulus", met vijftig man aan boord, is Donderdag uit de Engelse haven Plymouth vertrokken om een Brits weerschip af te lossen, dat ongeveer 800 kilometer ten Westen van Ierland ligplaats heeft. Deze aflossing is de eerste, waarbij een buitenlands schip de dienst van een Brits weerschip overneemt en in overeenstem ming met een overeenkomst, welke in Mei 1949 op de conferentie van de intex-natio- nale organisatie voor de burgerluchtvaart werd gesloten. De „Cumulus" zal gedurende 105 dagen belangrijke meteorologische gegevens ont vangen en uitzenden. De opdracht aan de Holland-Nautic „Deviezen in orde" Enige dagen geleden deelden wij mede dat de „Holland-Nautic" te Haarlem van de „Djakarta Lloyd" opdracht ontvangen heeft voor de bouw van acht schepen, waarmee een bedrag gemoeid is van 14 millioen gulden. Nu blijkt naar Aneta meldt dat zo wel het ministerie van Welvaart als van Verkeer in Indonesië medegedeeld hebben dat van regeringswege geen voorzieningen zijn getroffen. De president-directeur van de Djakarta Lloyd" verklaarde aan Aneta dat zijn firma, gezien de grote behoefte aan schepen voor het inter-insulair ver keer in Indonesië, de opdracht in ieder geval doorgang laat vinden. De contracten zijn reeds getekend en de financiering zal dan op andere wijze geschieden. Daarover worden reeds besprekingen met de autori teiten gevoerd. Tot zover de mededelingen uit Indonesië. Van de directie der „Holland-Nautic" ver nemen wij dat zij een telegram van de „Djakax-ta Lloyd" ontvangen heeft mel dend „deviezen in orde". Dit geeft ons zo werd verder gezegd reden om te hopen dat het inderdaad in orde zal komen met de financiering van deze voor ons bedrijf zo belangrijke op- dracht, hoewel natuurlijk ieder begx'ijpen zal dat wij op dit ogenblik nog niets anders kunnen doen dan kalm afwachten. Ruim 1000 militairen, die Dondex'dag- avond met de „Groote Beer" uit Indonesië in het vadei-land tenigkeerden, zijn heden morgen van boord gegaan. Er stonden op de Javakade in Amsterdam 70 autobussen ge reed om de mannen thuis te brengen. IJmuidenaar stal fietsen in Haarlem In de maand Juixi stal de IJmuidenaar H. C. M. een fiets bij een kerk in Haar lem. Hij vertrok kort daarop naar België en maakte zich daar schuldig aan verschei dene diefstallen, waarvoor hij werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van vijf jaar. Inmiddels was gebleken, dat de IJmuidenaar zich aan enige diefstallen in Haaxiem had schuldig gemaakt. Zijn uit-* levering werd aan België gevraagd en en kele maanden geleden werd hij inderdaad naar Nedex-h id getransporteerd. Thans had hij zich voor de Haax-lemse rechtbank te verantwoox-den wegens de diefstal van de fiets. Hij gaf deze toe en deelde mee, nog twee andere fietsen te hebben gestolen. In totaal had hij reeds twaalf vonnissen in ons land achter de rug. De officier van justitie eiste een gevange nisstraf van een jaar en zes maanden. De verdediger mr. J. Jansonius merkte op dat verdachte, na zijn laatste straf uit gezeten te hebben, geen hulp ontvangen had om hem moreel weer „op de been" te brengen. Daardoor kwam hij tot zwerven en kleine diefstallen. Pleiter verzocht een gecombineerde straf op te leggen. De rechtbank zal op 27 April uitspraak doen. Klaverjasnieuws De eindstanden van de competitie van de Haarlemse Klaverjasbond voor Bedrijfs verenigingen luiden: Afdeling A. gesp. gew. verl. pnt. sp.pnt. Droste 18 15 3 30 755606 G. E. B18 13 5 26 743992 Boru 18 11 7 22 749744 Johez 18 11 7 22 739248 Spoorboys 18 9 9 18 724488 Nederland 18 8 10 16 745166 Stork 18 7 11 14 732486 D. S. H18 6 12 12 732072 D. S. H 2 18 6 12 12 724948 Beijnes18 4 14 8 712052 Afdeling B. Spoorboys 2 H. S M. G. E. B. 2 Beijnes 3 Droste 2 D. S. H. 3 Boru 2 Beijnes 2 Beijnes 420 Boru 3 Johez 2 20 14 6 28 20 20 20 20 816053 824396 814424 819642 804248 792666 16 8 761468 VOETBAL Nadat de voorwaartsen van de Noorse voet balclub Frigg Donderdagavond in de wed strijd bij kunstlich tegen Haarlem eerst goed voor de dag waren gekomen, bleek spoedig, dat zij tegen het spel der Haarlemmers niet vvaren opgewassen. Ook de verdediging kon het. speciaal na de hervatting, niet tegen het spel van Smit bolwex-ken en het resul taat was, dat Haarlem met 71 van de Noren won. Het begin deed overigens veel van Frigg verwachten. Snel trokken de spelers op het doel van Haai-lem af en de verdediging was hierop niet berekend en maakte enkele fou ten, welke echter geen gevolgen hadden. Bovendien bleek dat de gasten wel hard konden lopen, maar niet schieten, zodat doelpunten vooi-lopig uitbleven. Langzamerhand herstelde Haarlem zich en was geruime tijd meer in de aanval. Roozen op de buitenplaats kreeg af en toe vrij spel, waarvan hij niet voldoende profi teerde. Gaf hij echter voorzetten dan bleek, dat de Noren de Haarlemmers goed af dekten. Tegen de vei-houding in nam Frigg na een half uur spelen de leiding. De middenvoor maakte van een weifelen in de Haarlemse achtei-hoede gebruik en schoot van korte afstand in (0—1). Het duurde niet lang of Smit had de pax-tijen op gelijke voet ge bracht. Bij een vrije schop stonden de gasten te ver voor doel. Roozen plaatste de bal goed voor'en Smit kon het leer in het doel lopen (11). Met een ver hard schot onder de lat bracht Meertens de stand op 21. Ook na de hervatting was Haarlem in de meerderheid en de voorhoede productiever dan daarvoor. Smit was het beste op dreef en dat kwam hoofdzakelijk doordat de No ren hem vrij spel lieten. Daardoor was hij in staat vele schoten te lossen of passes te geven naar zijn clubgenoten, die er dankbaar ge bruik van maakten. Een keer loste hij een schot op doel, dat een der achterspelers Biljarten Haarlems kampioenschap De uitslagen van de Donderdagavond ge-a houden partijen om het kampioenschap van^Ji het district Haarlem, hoofdklasse libre,^" luiden: carb. brt. h.s. a.gem. L. Wisker 59 8 18 7.25 J. Doves 250 8 111 31.25 J. Willemse 250 30 52 8.33 Th. v. Noort197 30 30 6,56 H. v. d. Broek 154 29 20 5.31 A. Corver 250 29 33 8.62 L. Wisker 250 23 46 10.86 J. Willemse 238 23 33 10.34 De stand luidt thans: gesp. gew. verl gel. pt. a.g. J. Willemse 8 6 2 - 12 11.02 J. Doves 8 5 2 1 ll 10.53 A. Corver5 3 2 - 6 8.93 L. Wisker 6 2 4 - 4 6.83 Th v. Noort ..6141 3 6.58 H. v. d. Broek ..514- 2 6.42 Kampioenschap groot biljart Dondex'dag werd in de „Heemraad" te Rotterdam een aanvang gemaakt met de wedstrijden om het kampioenschap van Ne derland groot biljart ancre cadre 47/1. De uitslagen waren: Van de Pol Sweei-ing 300 39 50 7.69 227 39 42 5.82 300 31 34 9.67 178 31 25 5.74 300 39 44 7.69 300 39 95 7.69 300 22 40 13.63 164 22 46 7.45 300 11 92 27.27 36 11 11 3.27 300 35 44 8.57 261 35 26 7.45 Metz Kruythof 300 De Ruyter Sweering 164 Van de Pol Metz Sweering Kruythof 261 Ruitersport Velp klopte „En Avant" In de stedencompetitie werd Donderdag in de Haarlemse Manége een wedstrijd ge houden tussen de Jeugdrijverenigingen Velp en En Avant, die een zeer spannend verloop had en door eerstgenoemde werd ge wonnen. Klasse A: 1. Trudi v. d. Meer (Haarlem) op Avanti 66 p.; 2. mej. v. Nootdorp (Velp) op Maquis 61 p.; 3. Ida Walage (Haarlem) op Jacky 60 p. Klasse B: 1. Clasientje Everts (Velp) op Spunk 64 p.; 2. Trussje Vollaert (Velp) op Teacher 61 p.; 3. Ida v. Everdingen (Velp) op Liberty 60 p. De jury bestond uit de heren II. Lijsen en luitenant-kolonel De Ki-uyff. Na afloop van de wedstrijden werd een grote wandelrit gemaakt door de duinen. Op 17 April 1945, een paar weken voor de bevrijding, staken de Duitsers nog de IJselmeerdijk bij Medemblik op twee punten door. De zo moeizaam verworven gronden van de Wieringermeerpolder stonden weldra geheel onder water. Op 5 Augustus 1945 waren de gaten, die een breedte van 200 en 160 meter en een diepte van 30 en 22,50 meter hadden, weer gedicht. Toen kon men met droogleggen beginnen. Er is ongeveer 8.000.000 kubieke meter water verwijderd. Niet meer dan 10 procent der boerderijen was overgebleven. Op de foto links: Wieringerwerf, rechts: Slootdorp, op 17 April 1945. stopte. Pastoor plaatste de bal langs de doelman van Frigg (3—1). Barends drong naar voren, aangezien er voor hem in de verdediging weinig te doen was en loste af en toe schoten. Nadat de bal van zijn voet tegen de lat was gegaan kreeg Groeneveld de kans om er 41 van te maken waar van hy gebruik maakte. Even volgde een opleving bij de Noren. De rechtsbuiten kwam in actie en loste een hard schot, dat Ver- kaaik stopte, waarna Van der Linden de bal wegwerkte. Smit passeerde na vijf en twintig minuten spelen enkele Noren en van vijftien meter afstand schoot hij in (51). Na een aanval, opgezet door Groeneveld. Smit en Barends kwam de bal bij de naar binnen ge lopen Roozen. die er 61 van maakte. Ten slotte bracht Barends de stand op 71. Schoolwedstrijden hebben vlot verloop De weersomstandigheden en de toestand der terreinen waren, Donderdag van dien aard, dat de kleine achterstand in het pro gramma geheel kon woi-den weggewerkt. In afdeling A moest HBS A 1 de vlag strijken voor het Ti-initeitslyceum, hetgeen misschien niet was verwacht. Afdeling E gaf in de verliezersafdeling nogal hoge uitslagen. De Fuhrhopschool (met rugnummers!) en de Vondelschool doel puntten er lustig op los. Deze beide elftallen zouden trouwens ook in de Winnaarsafdeling geen slecht figuur slaan, want zij speelden beter dan sommige elftallen, welke nu nog in de Winnaarsafdeling uitkomen. De loting is hun echter niet gunstig geweest. De uitslagen waren: Afdeling A: RIIBS (Velsen)—Rijkskweek school 30; HBS A 1Triniteitslyceum 1 1—2. Afdeling D: Inhaalwedstrijden verliezers ronde: Coornhertlyceum 6lste Centrale School 3 0—6; HBS A 5Bronsteeschool 4 11, Bronsteeschool 4 wint. Afdeling winnaars derde ronde: Triniteits lyceum 7St. Henricusschool 7 10. Afdeling E. Verliezersafdeling tweede ronde: St. Jozefschool 2St. Aloysiusschool, Overveen 05; St. Luciaschool 1St. Adel- bertusschool 10; St. Luciaschool 2St. ozefschool 1 10; J. P. CoenschoolPrins Hendrikschool 50; VoorwegschoolFuhr hopschool 17; VondelschoolCi-ayenester- school 8—2; PrinsenschoolMarnixschool 52; Chr. DreefschoolSchoolver. Aerden- hout-Bentveld 21. Vierde ronde winnaars: RN. Schoolvereni gingSt. Aloysiusschool (Heemstede) 02; Frans HalsschoolTevlerschool 05; Van ZeggelenschoolHaarl. Montessorischool 32; NassauschoolCorn. Houtmanschool 27; Kon. EmmaschoolKon. Wilhelmina- school (Overveen) 31; Spaarneschool Bos- en Hovenschool 20. Vierde ronde winnaars: Jacobaschool 1 St. Antoniusschool (Aerdenhout) 5—0. VOETBAL D&or de internationale voetbalwedstrijd, is" voor Zondag een beperkt programma vastgesteld. De meeste wedstrijden beginnen om twaalf uur. Gespeeld worden in de KNVB: West I. derde klas: DIO—Sclxagen; HRC—Vitesse '22; HilversumRKWAJOS de Meer. Vierde klas: SDZNAS; Ahi-ends —VVD West II. derde klas B: beslissings wedstrijd: Blauw ZwartVCS. In de afdeling Haarlem zijn vastgesteld: Eerste klas A: ADO '20 2Stormvogels 3; DIO 2Nieuw Vennep; SpaarndamHaar lem 3 a. Eerste klas B: DEM 2Spaarnevo- gels; EDO 4—Concordia; HFC 3Waterloo. Tweede klas A: Bloemendaal 3Geel Wit; Spaax-nestadBeverwijk 3; Kinheim 3Ken- nemers 4; VSV 4HFC 4. Tweede klas B: Haarlem 6Zandvoortmeeuwen 5; Vliegende Vogels 2Halfweg 2; RCH 6—Hillegom 2; Schoten 3Van Nispen; Onze Gezelh 2 HFC 5. Tweede klasse C: Schoten 4Velsen 3; WE 2—Ripperda 2. Tweede klas D: Hil- linen 2Vogelenzang; SVY—HBC 3. HOCKEY Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Hockeybond vermeldt: kampioen schap van Nederland: HHIJCVenlo. Pro motie eerste klas: LeidenSCHC; Kampong Victoria. Promotie tweede klas: Schaer- weideBMHC 3. Promotie tweede klas, da mes: BDHC 3—BNC. LAWNTENNIS Voor de Koninklijke Lawntennisbond zijn o.a. vastgesteld: Haarlemse LTCLeidse LTC in de eerste klas en WOCInside, West- rustLeimonias V; DashHaarlemse LTC 2 en de MetselaarsGroenendaal in de over gangsklasse. WATERPOLO Het programma van de waterpolowed- strijden welke Zaterdagavond in het Sport- fondsenbad worden gespeeld luidt: Beker- competitie KNZB best geplaatste tweede klassers: HPCRobben 2. Beslissingswed strijd best geplaatste derde klassers: DAW— HPSV. Competitie kring Haai-lem Koninklij ke Nederlandse Zwembond: heren, afdeling I Haarlem—VZV: afdeling II HPC 2—VZV 2; afdeling III: HVGB 3—Haarlem 3. Dames, afdeling II: Haarlem 2DWT 2. Zaterdag 22 April worden in het Sport- fondsenbad de laatste wedstrijden van de wintercompetitie gespeeld. KORFBAL Het korfbalprogramma vermeldt: Beslis singswedstrijd eerste klasse: Blauw Wit— Westerkwartier (WA-terrein). Res. tweede klasse: ZKV 2Oosterkwartier 2, 12 uur. Res. derde klasse: Animo 2Blauw Wit 4. Bekerwedstrijden: OosterkwartierSwift; Aurora—Watervliet; Sport Vereent—Animo Ready; MeoSport Vereent 2. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Tweede klasse: N. Flora 2Haar lem 2; Sport Vereent 3—Oosthoek 2; Water vliet 3—Oosterkwartier 4. Derde klasse: Animo Ready 3Oosthoek 4; Oosterkwar tier 5Aurora 4- Stads-Editiebekcr: Oost hoek—Haarlem; THB—N. Flora. Sport in 't kort EINDSTRIJD KNZB-BEKER WATER POLO. De wedsti-ijd HaarlemZian welke gespeeld wordt voor de eindstrijd der bekercompetitie van de Koninklijke Neder landse Zwembond is vastgesteld op Dinsdag 18 April in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5