c 3 Vooruitzichten voor export van bloembollen zijn gunstig te noemen De radio geeft Dinsdag Bezwaren van Eerste Kamerleden tegen verhoging der benzinebelasting Wereldnieuws PANDA EN BE MEESTER43RLEERBE Maandag 17 April 1950 BLOEMB OLLENCUL TUUR In zijn openingsrede in de hedenmiddag te Haarlem gehouden algemene vergade ring van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur heeft de voorzitter j h r. d r. van Nispen tot Pa n n e r- d e n opgemerkt, dat de vooruitzichten voor de export" der artikelen ongetwijfeld gunstig worden genoemd. Ook voor de kwekers die de laatste jaren een zeer sober bestaan zich nauwelijks uit hun be drijf konden verweiwen, lijkt de naaste toekomst zich iets gunstiger te zullen ont wikkelen. Spreker zeide niet te behoeven te zeggen dat dit zeer noodzakelijk is, wil een gezond bloembollenbedrijf in stand worden gehouden, hetgeen slechts moge lijk is als kweker en exporteur beiden een behoorlijke beloning verwerven voor hun arbeid en vakkennis. Met grote belangstelling ziet het bloem bollenvak thans uit naar de beslissing van de minister van Landbouw ten aanzien van het al dan niet voortbestaan der be drijf smaatregelen. De economische unie met België en Luxemburg zal het bedrijf waarschijnlijk voor de afschaffing daarvan plaatsen. Het is zeer wel mogelijk dat de Benelux ingrijpende veranderingen noodzakelijk zal maken onder andere op het gebied van teeltrecht, heffingen voor algemene doeleinden, keuringen voor export, kortom voor het gehele gebied van de thans bekende en vertrouwd geworden regelingen in het Bloembollenbedrijf. „Wij zullen op een en ander met grote nauw keurige gezetheid moeten toezien aldus spreker want zonder enige overdrij ving mag worden gezegd dat in de overi gens zeer toe te juichen economische unie voor ons tal van problemen opgesloten liggen die wij, -liefst' in vriendschappelijk overleg met België en Luxemburgg, tot oplossing zullen moeten brengen. Deze materie moge de volle en toegewijde aan dacht hebben, ook van de autoriteiten en met name van het Bedrijfschap voor Sier teeltproducten. De weg naar meer ver trouwen tussen Bloembollencultuur en het bedrijfschap zal moeten worden terugge vonden. Deze nieuwe problemen en de streep die wellicht dit jaar onder de oude wordt gezet, bieden gelegenheid tot meer overleg en samenwerking in opbouwende arbeid. Moge deze gelegenheid ook wer kelijk worden gebruikt." Na de financiële toestand der vereni ging besproken te hebben, welke hij min der optimistisch noemde, ondanks de doorgevoerde contributieverhoging, ver volgde spreker met mededelingen te doen over de internationale bloemententoon stelling Flora 1953. Het stadium der onderhandelingen met de stichting Keu kenhof is nog niet afgesloten. Al het mo gelijke zal worden gedaan om een oplos sing te bereiken. Men mag echter niet alle REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 (Adv.) offers van de zijde van Bloembollencultuur verlangen. „Wij hebben een groot belang om het vak in veiligheid te stellen en wel de internationaal verworven goodwill van de Flora's als instituut van het gehele bloembollenvak", aldus spreker. Tenslotte richtte de voorzitter woorden van gelukwensen tot de Bond van Bloem bollenhandelaren, die zijn gouden jubi leum viert. In Duitsland opgespoord Nederlands kunstbezit Van 20 April tot en met 9 Juni zullen door de stichting Nederlands Kunstbezit i.n een der zalen van het Rijksmuseum te Amsterdam, waar een grote collectie uit Duitsland teruggekeerde schilderijen, teke ningen en tapijten bijeen is gebracht, kijk dagen worden gehouden. Deze kijkdagen zijn uitsluitend bestemd voor degenen, die menen op deze voorwerpen rechten te kunnen laten gelden. Inbrekers maakten f 10.000 aan sieraden buit Zaterdagavond is tijdens afwezigheid der bewoners ingebroken in een huis aan het Westeinde te Amsterdam. De dieven heb ben een buit ter waarde van ongeveer 10.000 aan kostbare sieraden meegeno men. De inbrekers zijn het huis binnengedron gen via een plat dak. Zij boorden gaten in de raamkozijnen en zagen daarna kans de ramen te openen. Een alarminstallatie, die begon te werken, hebben zij vernield. Deelarbeid in de sigarenindustrie? Werkgevers, en werknemers in de siga renindustrie zoeken op het ogenblik een oplossing voor de moeilijkheden waarin deze bedrijfstak door de Benelux-accijns is geraakt. Naar het ANP verneemt zou deze bestaan uit zg. deelarbeid. Het per soneel zou halve werktijden krijgen en voor het overige overbruggingssteun. In het Voorlopig Verslag der Eei'ste Ka mer over het ontwerp verhoging invoer recht op benzine wordt 's ministers aan dacht er op gevestigd, dat de catastro- phale ontwikkeling in de Nederlandse ta baksindustrie, speciaal in de Nederlandse sigarenindustrie, het noodzakelijk maakt, de geprojecteerde unificatie van de ta baksaccijns aan een hernieuwd onderzoek te onderwerpen. per rol De grootste en de beste! Vijf jaar geleden viel Hannie Schaft Vandaag zullen de gedachten van vele Haarlemmers teruggaan naar die droeve Aprilmorgen, nu vijf jaar geleden, dat vier S.D.-trawanten de Haarlemse illegale werkster Hannie Schaft uit de Amster damse gevangenis naar de duinen aan de Zeeweg in Overveen brachten en haar daar, op een plek waar reeds vele goede vaderlanders haar waren voorgegaan, fu silleerden. Roekeloosheid met projectiel met de dood bekocht Inwoner van St. Willebrord liet mortiergranaat vallen Een inwoner van St, Willebrord (N.B.), de 38-jarige J. van P., had in zijn woning een partij munitie verzameld. Zondagmid dag liet hij deze verzameling zien aan enige kennissen, die op bezoek waren. Een hunner waarschuwde hem, voorzichtig te zijn met een mortiergranaat, doch van P. antwoordde dat het projectiel ongevaarlijk was. Om dit te demonstreren liet hij de granaat vallen. Er volgde een hevige ontploffing. Van P. werden beide benen en een arm afgerukt en zijn vrouw een been. Het 12-jarig zoontje van Van P. en vier kennissen, die in de kamer waren, werden gewond, een hunner vrij ernstig. Van P. is korte tijd later overleden. De toestand van zijn vrouw is levensgevaarlijk. De rijkspolitie heeft de partij munitie in beslag genomen. Verjaagdat lusteloze gevoelNeem'n7(KKERTJE' om weer monter en fris te worden ewA misschien een griep te voorkomen./ AKKERTJES helpen direct HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Promenade-orkest. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen, 9.35 „Licht baken". 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30. Weerbericht. 12.33 Strijkorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 „Bastien et Bastiènne", zangspel. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties, 17.45 Amusementsorkest. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Platen. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 „Dit is leven". 19.40 Viool en clavecimbel. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Concert gebouworkest (in de pauze: orgelconcert). 22.30 Actualiteiten. 22.40 Godsdienstige cau serie en gebed. 23,00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7,30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8,15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Populair concert. 10.50 Voor kinderen. 11.00 Sopraan en piano. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws, 13.15 Financieel overzicht. 13.25 Metropole-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Voor de vrouw. 19.15 Hammond-orgel. 19.30 „Paris vous parle". 19.35 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 21.45 Buitenlands overzicht. 22.00 Accordeonorkest. 22.30 Pianovoordracht, 23.15 Platen. 23.45 Reportage, J Hannie Schaft Ontelbaar vele Haarlemse jonge mannen hebben het aan haar onvermoeide activi teit in het verzet te danken, dat zij niet in handen van hun belagers vielen en dat uit Duitsland gevluchte gedeporteerden rustig thuis konden blijven. Deze studente in de rechten onderscheid de zich in het illegale werk door een bui tengewone koelbloedigheid. Dank zij deze eigenschap redde zij op Dolle Dinsdag, toen zij bij een schietpartij aan beide benen werd gewond, haar leven. Op 21 Maart 1945, toen zij als koerierster een paar pak ken illegale bladen naar Santpoort moest brengen, werd zij bij de Jan Gijzenvaart gearresteerd. Drie weken voor de bevrij ding vonden de Duitsers het nog nodig haar ter dood te brengen. Haar gebeente rust thans op de Erebegraafplaats in de zelfde duinen, waar zij haar jonge leven offerde voor de vrijheid van haar land genoten. Minister Spitzen opende zweefvliegcentrum Zaterdagmiddag heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. D. G. W. Spit zen in Teriet het zweefvliegcentrum van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor de Luchtvaart officieel geopend. Dit geschiedde in tegenwoordigheid van vele burgerlijke en militaire autoriteiten. De minister werd ingeleid door de pas be noemde voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor de Luchtvaax't, de heer C. Kolff uit Rotterdam, die het doel van het zweefvliegcentrum uiteenzette. Minister Sjxitzen zeide in zijn openings rede dat hij tengevolge van zijn drukke werkzaamheden tot zijn spijt geen kans zag de openingsvlucht met een zweefvlieg tuig mee te maken. „Ik ben niet bang", aldus mr. Spitzen, „dat zdl tenminste nog moeten blijken". De minister verzocht de vlucht voor een volgende gelegenheid te goed te mogen houden. De „Sibajak" brengt 923 emigranten naar Australië Tijdens een bezoek aan de „Sibajak", die Zaterdag met 923 emigranten op drie na allen Nederlanders naar Australië is vertrokken, heeft de minister van Sociale Zaken, mr. A. M. Joekes, mededelingen gedaan over de emigratie en de vraag stukken, die daarmee annex zijn. De mi nister zeide onder andere dat het aantal emigranten naar Australië van 23 in 1946 opliep tot 95 in 1947, 867 in 1948 en 1619 in 1949. Dit jaar hoopt men te komen tot een getal van 6000, Naar Nieuw-Zeeland gingen er 8 in 1947, 95 in 1948 en 101 in 1949. Dit jaar hoopt men een getal van duizend te bereiken. Het aantal emigratie aanvragen in het algemeen wordt geschat op 20.000 a 30.000. De berichten van de emigranten luiden gunstig en zowel van Australische als van Nieuw-Zeelandse zijde is reeds waardering uitgesproken voor de wijze, waarop de Ne derlanders zich weten aan te passen. Onder de zich aan boord van de „Sibajak" bevin dende 400 mannen zijn 50 gedemobiliseer- den. Het wetsontwerp op de jour nalistieke verantwoordelijkheid Journalistencongres wijst het af Het congres der in de Federatie van Nederlandse Journalisten samenwerkende verenigingen, dat Zaterdagmiddag in Utrecht is gehouden, heeft het federatie bestuur opgedragen de regering en de volksvertegenwoordiging ter kennis te brengen dat het wetsontwerp op de jour nalistieke verantwoordelijkheid naar zijn oordeel en om zijn eigen mérites en op grond van het stadium van ontwikkeling, waarin de verhoudingen in de Nederlandse journalistiek zich bevinden, niet tot wet verheven dient te worden, en dat het wets ontwerp evenmin bruikbaar is als uit gangspunt voor een aanvaardbare regeling van een tuchtrecht voor journalisten. Dit oordeel van het congres zal aan de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en aan de Staten-Generaal gemotiveerd worden voorgelegd. Tevens zal ter informatie van de minister en de volksvertegenwoordiging mededeling wor den gedaan van andere op het congres tot uitdrukking gekomen, doch verworpen standpunten. Het congres nam voorts een motie aan, waarin het federatiebestuur wordt ver zocht een commissie te benoemen, die de wenselijkheid zal nagaan voor een even tuele uitbreiding door de journalistenorga nisaties van de thans bestaande tuchtrege- ling en het opstellen van een journalistie ke erecode, en die tot taak zal hebben na te gaan of een algemene wettelijke regeling van het perswezen gewenst is en zo ja, op welke g'ronslagen een dergelijke regeling zou dienen te berusten en aan welke eisen zij uit journalistiek oogpunt zou moeten voldoen. Bij de besprekingen heeft Mr. M. Rooy, de voorzitter van het federatiebestuur die namens de minderheid in de studiecommis sie sprak, betoogd, dat het van vele zijden zo heftig aangevallen wetsontwerp geen recht schept, maar in feite slechts beves tigt, hetgeen door de journalisten reeds als norm voor hun beroep wordt aanvaard, dus een wettelijke gx-ondslag geeft voor wat in vrije journalistieke gemeenschap is ge groeid en ontstaan. Het in het wetsontwerp voorziene tuchtrecht heeft zijns inziens geen criminele strekking, doch is een ver sterking van de innerlijk aanvaarde nor men. De visie vaxx de meerderheid der overige sprekers kwam tot uiting in de stemming over het minderheidsrapport. Het werd verworpen met 92 tegen 17 stemmen. Vijf congressisten stemden blanco. De Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, afgevaax'digden van Kamerfracties, leden van de Persraad, dr. C. Beekenkamp, chef van de persafdeling van het ministex-ie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en prof. Pompe, voorzitter van de commissie, die belast is met het ontwerpen van een wettelijke regeling voor het perswezen, woonden het congx-es bij. '////////////////////f""""""""""' ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN Span steeds de huid met Uw vingertoppen tegen de rich ting van de haargroei in en vlak boven of onder de plaats, waar U zich scheert. Morgenavond het volgende advies. N.V. PHILIPS' VERKOOP.MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN Benelux-argument der regering moeilijk aanvaard baar, daar alleen Nederland een offer brengt In het Voorlopig Verslag der Eerste Ka mer over het wetsontwex-p tot verhoging van het bijzonder invoerrecht op benzine en tot wijziging van de Motorrijtuigenbe- lastingwet vei'klaren verschillende leden de minister van Financiën in zijn verdedi ging van dit wetsontwerp in 'de Tweede Kamer niet geheel te kunnen volgen. De zijnerzijds naar voren gebrachte budge- taire argumenten mogen dan al van 's mi nisters standpunt bezien juist zijn, niet ont kend kan worden, dat anderzijds de volks vertegenwoordiging de plicht heeft er op te wijzen, dat het met het leggen van be lastingdruk op het Nedex-landse volk zo niet kan doorgaan. Deze zagen een onverbrekelijk verband met en tussen de verschillende bij de Sta- ten-generaal aanhangige belastingontwer- pen. Zij betreiu-clen het dat het eerste be- lastingontwerp, dat in behandeling komt, een verzwaring betekent vgn de lasten voor het bedrijfsleven. Verscheidene leden achten het Benelux- argument, dat de regering voor de indie ning van deze wet heeft gebezigd, moeilijk aanvaardbaar. Zij zijn van mening, dat in Muziek Naar de brandweerinspectie in Noord- holland mededeelt is de brand in de burge meesterswoning te Wervex-shoof, die drie meisjes het leven kostte, in de schoorsteen ontstaan. Een oudex-wetse houtconstructie was oorzaak dat in de kamer waar de meis jes sliepen naar alle waarschijnlijkheid een schoonsteenbx-and is ontstaan, waardoor het houtwerk vlamvatte. Mare Rozelaar en Ans Bouter m de Renaissancezaal Zaterdagavond gaf de cellist Mare Ro zelaar met medewerking van de pianiste Ans Bouter een recital in de Renaissance- zaal van het Frans Halsmuseum te Haar lem, Rozelaar, die we wel eexxs genoemd hebben „een dilettant onder de meesters en een meester onder de dilettanten" (hij musiceert namelijk voor zijn genoegen en verdient zijn dagelijks brood als lyceum leraar) is het type van de ras-muzikant, vaxx het uit de kluiten gewassen wonder kind. Zijn spel kent een natuurlijke arge loosheid, die de moeilijkheden pas ervaart als ze reeds achter de rug zijn. Hij wordt door de muziek als het ware meegesleept en hij speelt alsof zijn cello een verleng stuk van zijn ziel geworden is. Geen won der dan ook, dat zijn interpretaties boeien en dat men er niet ontstemd,bij raakt als het eens voor komt dat een dubbelgreep niet zuiver gerealiseerd wordt, wat bij elke cellist wel eexxs kan gebeux-en. Maar niet iedex-een weet er dan met zoveel bravour overheen te komen of het sympathiek te doen aanvaarden. Met groeiende belangstelling hebben wij aldus geluistex'd naar een vertolking van de zesde Suite van Bach, die berucht is om haar bijzondere techxxische moeilijkhe den, daar ze eigenlijk geschreven is voor violoncello piccolo, die nog een snaar meer heeft dan de cello. Met dit belangrijke proefstuk bewees de concertgever, dat zijn techniek een strenge toets kan weerstaan en dat hij, welke hoge eisen zij ook stelt, haar steeds in zuiver muzikale zin weet toe te passen. Dit bewijst tenslotte een uitstekende scholing etx een hardnekkig volgehouden studie, ten einde het even wicht te bereiken en te behouden tussen de muzikale impulsen en hun klinkende verwerkelijking. Een voortreffelijke vertolking van de Sonate in A van Beethoven was aan de Suite van Bach vooi-afgegaan. Ans Bouter wedijverde hierbij in een brillant samen spel met Rozelaar om dit meestex-lijke stuk te geven wat het toekomt. De virtuositeit van Boccherini's Adagio en Allegro ixx A en de beweeglijke lyriek van Dvoraks Rondo ixx G schonken veel voldoening. Ten slotte speelde Rozelaar nog een drietal Joodse volkswijzen, die om hun karakte- ristiek eix om de intensiteit van de vertol- king de aandacht volop waard waren. Doch wat kon er, muzikaal gesproken, na die prachtige Beethoven en dié wonder baarlijke Bach nog komen, wat in him schaduw niet zou verbleken? En waarmee kreeg de pianiste nu nog eens een kans om, zoals in die heerlijke sonate in A, haar sprankelende muzikaliteit in uit te leven? Maar men kan niet altijd op de toppen verwijlen en er zouden trouwens geen toppen zijn als er ook geen dalen waren. JOS. DE KLERK. feite ook hier in Benelux-verband Neder land het offer brengt. Van het Nederlandse volk immers wordt een nieuwe belasting opbrengst gevraagd van circa 40 millioen gulden. In België gebeurt niets anders dan dat de belasting op andere wijze geregeld wordt, namelijk minder dux-e benzine, doch verhoogde wegenbelasting. Deze'leden konden zich niet onttrekken aan de indruk, dat de nieuwe last, die de verhoging op het bedrijfsleven legt, toch wel al te licht wordt opgenomen. Juist in een tijd, waarin gestreefd moet worden naar een zo groot mogelijke in dustrialisatie en alles in het werk moet worden gesteld om de prijzen op een zo laag mogelijk peil te bx'engen, dient iedere factor, die een tegenovergestelde werking heeft, te worden vermeden. Enige leden vroegen, of het niet mogelijk zou zijn geweest, zo nodig met een nog ver dere verhoging van het invoexrecht op ben zine, de motorrijtuigenbelasting geheel af te schaffen, zonder daardoor de inkomsten van de schatkist te verminderen. Congres over het tekenonderwijs De Nederlandse Vereniging voor Teken onderwijs heeft ter gelegenheid van haar 70-jarig bestaan in Amsterdam een congres gehouden. „Antiek tekenen en het hedendaagse kunstbewustzijn" was het onderwerp waarover prof. dr. G. van der Leeuw sprak. Mej. prof. dr. H. W. F. Stellwag behandelde het tekenen van kinderen als expressiemo gelijkheid, dr. R. van Luttervelt sprak over de vormende waarde van musea en monu menten en prof. dr. H. van de Waal over kunstgeschiedenis op de middelbare school. In „Arti et Amicitiae" is een tentoon stelling van ongeveer 1000 tekeningen ge opend, waarvoor het materiaal uit het ge hele land is bijeengebracht. Tot en met 23 April blijft deze tentoon stelling geopend. Britse tankhoot in brand; twee doden, tien vermisten Als gevolg van een ontploffing in een pompstation op het eiland Poulau. Samboe, 20 knx van Singapore, is Zondagavond laat brand uitgebroken op de 6.445 ton metende Bx-itse tankboot „Lingula". Een tank met 4.500.000 liter vliegtuigbenzine geraakte ook in brand. Twee matrozen van de tank boot zijn in de vlammen omgekomen. Tien matrozen worden vermist, maar de moge lijkheid bestaat, dat sommigen hunner met walverlof zijn. Tegen de ochtend was de brand, die uitbrak dicht bij het depót van de „Anglo-Saxon Petroleum Company", bedwongen, maar nog niet geheel geblust. Vijf drijvende brandspuiten zijn uit Sin gapore en een nabij gelegen eiland aange rukt. De tankboot is eigendom van ge noemde olie-maatschappij. De 50 Nederlandse jonge boeren en landarbeiders, die onlangs naar de Verenigde Staten vertrokken, zijn Zondag te New York aangekomen. Onder de voet. Op Antigua (een van de Bovenwindse eilanden) zijn 10 perso nen onder de voet gelopen door onge veer 2.000 picknickers, die een schuil plaats zochten in een oud fort voor een plotselinge regenbui. Onder de omge komenen bevinden zich zes kinder.en. Elf andere personen moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Het ongeluk gebeurde in de nauwe poort van het fort, Zomer in Engeland. In Engeland is Zondag de zomertijd ingegaan, welke tot 22 Oc tober zal duren. De klok werd een uur voor-gezet ten opzichte van Greenwich Mean Time. Dit betekent, dat de Britse zomertijd samenvalt met de Neder landse tijd. Nooit? Waarnemers te Washington verkla ren dat er aanwijzingen zijn, dat er deze zomer in de Stille Oceaan nieuwe proeven met atoomwapens zullen wor den genomen. De vraag, of er tegen die tijd een waterstofbom gereed zal zijn, is slechts van speculatieve aard. Som mige atoomdeskundigen hebben ver klaard, dat er voor het maken van een waterstofbom ten minste een paar jaar nodig zijn. Andere hebben zelfs gesug gereerd, dat er wellicht nooit een ge reed zal komen. Tijdverdrijf. De politie te Atamo, een Ja panse badplaats waar Donderdag een hevige brand woedde, welke een schade van ongeveer veertig millioen gulden aam-ichtte. heeft twee mannen ge arresteerd. Zij hadderï. gewed over de vraag of het brandende einde van een sigaret olie in brand kon steken. De man dié „ja" zei won de weddenschap op overtuigende wijze. De laatste. Een berucht Siciliaans bandiet, die beschuldigd wordt van veertien moordaanslagen en 24 diefstallen, is na een wilde jacht in de streek van Paler mo aangehouden. Hij was het enige zich nog in vrijheid bevindende lid van een bende van 50 vogelvrijverklaarden. Trammelant. Trampersoneel te Melbourne, dat reeds 54 dagen in staking is en hogere lonen eist, heeft op een vex-gade- ring waaraan 2.500 man deelnamen, be sloten de staking voort te zetten. De trammannen eisen ook erkenning van hun vakbond. Vijf dagen. Seretse Khama, het verbannen hoofd van de Bamangwato-stam, ie Zaterdagnacht, na een reis per vracht auto van 335 km uit Lobatsi (aan de grens van Betsjoeanaland), in de hoofd stad Serowe aangekomen. Hij zal 5 da gen bij zijn 25-jarige blanke vrouw, een vroegere Londense typiste, mogen blijven. Neergestort. Vier Amerikaanse vliegers zijn om het leven gekomen door het neerstorten van een bombardements vliegtuig, waarmee zij een oefenvlucht maakten. Het ongeluk gebeurde bij Spo kane in de staat Washington. Gelukkigen. Voor het eerst sedert de be vrijding zal een groep van 220 Hon gaarse Joden naar Israël vertrekken. Het zijn vooral bejaarde lieden of ande ren, die reeds naaste familieleden in Israël hebben. Dit vertrek vindt plaats in het kader van de overeenkomst, die in October tussen de regeringen van Isra el en Hongarije is gesloten en waarbij de uittocht van 3.000 Joden uit Honga rije werd toegestaan. Tuimelaar. Cax-l Crawford uit Tulsa in de Amerikaanse staat Oklahoma beweerde Zaterdag, dat hij door het maken, van 1.874 loopings een nieuw wereldrecord had gevestigd. Hij was met zijn „piper cup" ongeveer zes uur in de lucht ge weest. Door de vlieger Holman werden in 1928 in Cleveland 1.635 loopings ge maakt. As-o. De vulkaan Aso op het Japanse eiland Kioesjioe heeft Zaterdagmorgen een uitbarsting gehad. Een geweldige witte rookpluim steeg op en over een afstand van meerdan duizend meter werden stenen en as uitgespuwd. Vol gens geleerden van het meteorologisch observatorium zullen de uitbarstingen van de vulkaan, die de grootste krater ter wereld heeft, ten minste twee maan den aanhouden. Twintig doden bij instorting te Jaffa Te Jaffa is Zondagavond een gebouw van vier verdiepingen ingestort, waardoor verscheidene personen bedolven werden. Toen politie en brandweer vier lijken had den geborgen, brak brand uit, waardoor het reddingswerk werd bemoeilijkt. Het staat nog niet vast wat de oox-zaak van het in storten van het gebouw is geweest. Volgens de politie was de fundering ondeugdelijk. Zeshonderd geniesoldaten hielpen de po litie met de reddingswerkzaamheden. Tot nu toe zijn twintig lijken geborgen. Het is niet bekend hoeveel personen zich in het gebouw bevonden, toen dit instortte. 11. De kleine bestel-auto raasde met grote snelheid over de wegen tot een heel eind buiten de stad en hij minderde pas vaart toen een oude, verlaten boerderij bereikt werd. Je moet weten, dat de Oosterling Chi Fon deze boerderij had gehuurdom van hieruit onopgemerkt zijn donkere prac- tijken te bedrijven. „Chi chi!" sprak hij goedkeurend, terwijl Honnepon de wagen het erf op stuurde. „Hier mij huis! Nu wij zullen tandvoel doen aan oudwijsman en hij alles vertellen-maken over zijn geheim uitvindsel!" Intussen voelden Panda en Professor Kalker, in de laadbak, dat de auto snelheid minderde en tenslotte tot stilstand kwam. „Pas op, professor," fluis terde Panda, „we stoppen. Nu zullen die schurken komen om ons te halen, maar ze weten niet dat wij ons hebben losgemaakt. Daardoor hebben wij misschien een kans om te ontsnappen. Dan moeten we natuur lijk vlug en doelbewust optreden". „Hè? Wat?" vroeg de professor, die nog in zijn eigen geleerde gedachten verdiept was en nauwelijks had gehoord wat Panda zei. „We moeten hun onze tanden laten zien!" sprak Panda nadrukkelijk. „O ja? Moet dat?" vroeg Professor Kalker. „Zijn hier tandartsen in de buurt? Moet ik mijn tan den laten zien?" En meteen nam hij gedul dig en welwillend zijn kunstgebit uit zijn mond. „Hier zijn ze", mummelde hij. Dat bedoel ik niet!" riep Panda.maar in tussen werd de laadbak al geopend, en het is erg de vraag of ze nu nog kunnen ont snappen. Nederlandse Reisvereniging Het 40-jarig bestaan der afdeling Haarlem De afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereniging gaat haar 40-jarig bestaan feestelijk herdenken en wel op Zaterdag 13 Mei. 's Middag houdt het bestuur receptie in café Brinkmann, Grote Markt. Daarna is er een feestmaaltijd met verscheidene ge nodigden, waarna in het Concertgebouw een feestavond volgt. Zondag 21 Mei wordt een jubileum autotocht georganiseerd, die gevolgd wordt door een diner en gezellig samenzijn in Dreefzicht. De afdeling Haarlem werd indertijd op gericht op initiatief van de heer V. J. Uri. Haarlem was de derde stad van ons land waar een afdeling werd gevoimd. Voorzitters waren in de loop der jaren J. G. P. Sabel 19121931 en J. G. Kraan 19311940. Secretarissen: W. F. Bremer 19111931 en W. E. Zuurendonk (1917 1931). Thans is de heer C. Spaargaren voorzit ter en de heer W. E. Surendonk secretaris. EEN GEZELLIG INTERIEUR door een nieuw behang! BARKER'S BEHANG Gen. Cronjéstr. 135, Haarlem-N-, Tel. 11657 Wij bezorgen door geheel Haarlem en omstr. (Adv.) voor Haarlem Stadsschouwburg: „Wat iedere vrouw wel weet" (abonnementsvoorstelling), 8 uur. Rembrandt: „Mr. Belvedere loopt college" alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 urn-. Palace: „Bittere rijst", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manon", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Keizerwals", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. „Stan Laurell en Oliver Hardy", 10.30 uur. Spaarne: „Geheime dienst in don ker Afrika", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verloren jeugd", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur, DINSDAG 18 APRIL Concertgebouw: Eerste Beethovenconcerfc HOV, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond* voorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2