VIRGINIA Harde voorstelling van een formidabel stuk SLEUTEL WEG 2 Amsterdamse Beurs IJzeren hek stuk? Kort en Bondig De dood van dr. Leidekker Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 4 ,,De dood van een handelsreiziger Zonder veel aarzeling waag ik het om het aggressieve toneelspel in twee bedrij ven en een requiem onder de titel ,,De dood van een handelsreiziger" door Arthur Miller het belangrijkste nieuwe stuk te noemen, dat na de oorlog tot het publiek is doorgedrongen. Zeker niet in de eerste plaats wegens de vervolmaking van een eigenaardige techniek ter beheersing van tijd en ruimte naar goeddunken, op welk gebied men trouwens de sporen van zijn voorgangers (speciaal van Thornton Wil der en Tennessee Williams) duidelijk kan herkennen. Doch in hoofdzaak omdat hier voor het eerst sinds lange tijd weer een menselijk wezen op de planken verschijnt, waarmee iets verschrikkelijks gebeurt dat medelijden wakker roept. Zo ooit dan zijn wij thans dicht genaderd tot wat wij ons pogen voor te stellen als de moderne tra gedie. Het is een formidabel stuk, vermetel van opzet, uiterst scherpzinnig uitgewerkt, be zield door een even diepgaand als warm begrip en verlucht met een tedere humor een verbijsterend mengsel van fantasie en levensbeschrijving. Maar de hoofdpersoon, die te gronde gaat door de breuk tussen zijn onverantwoordelijk optimistische ver beeldingswereld en de meedogenloze reali teit, heeft uiteraard slechts weinig gemeen met de antieke held, behoort integendeel tot de klasse der stuntels en middelma- tigen. Deze handelsreiziger, die uit hoofde van zijn vak dagelijks met illusies om gaat alsof het werkelijkheden waren, is in de ogen van zijn omgeving (en dus ook van de toeschouwers) beurtelings een half god en een half-clown, zoals een Ameri kaanse commentator eens treffend heeft opgemerkt. Hij richt zijn idealen verkeerd, hij zoekt krampachtig naar de sleutel tot het geheim van het succes, hij gaat lang zaam kapot in de jungle van het maat schappelijk leven „het is er donker, maar het zit er vol diamanten" en troost zich zolang het mogelijk blijft met eenvoudige dromen van een buitenhuisje met een moestuin en een bloemenperk. Er schuilt veel ouasi-poëzie in het spel en soms is het raffinement sterker dan de eerlijkheid der bedoelingen kan verdragen, doch dat bemerkt men slechts hoogst zel den. Over 't algemeen is het sentiment be heerst, zonder vals pathos of bedriegelijke camouflage. Hoewel de verleiding daartoe groot is, bestaat er geen noodzaak om de inhoud uitvoerig na te vertellen, want de gebruik te taal laat aan duidelijkheid niets te wen sen. De handelsreiziger Willy Loman over ziet in dit stuk zijn hele leven als hij op het punt is gekomen waarop hij de strijd niet langer kan volhouden, omdat men hem letterlijk heeft afgedankt. Hij is een geslagen man, die bij de geringste aanlei ding in zichzelf begint te praten. Telkens springen hem dan beelden van beslissende gebeurtenissen uit het verleden in het ge heugen en doorkruisen zijn gedachten. Daaruit blijkt dat hij eigenlijk maar een volstrekt onbeduidend wezen is, een groot kind en een goeie sukkel, dat al zijn kracht heeft geput uit de holle leugens waarin hij zelf gelooft en waarmee hij ook zijn beide zoons heeft besmet en bedorven. Hij meent een persoonlijkheid te zijn, die men overal graag mag, maar op zijn begrafenis laten al zijn relaties verstek gaan. Hij heeft geploeterd als een slaaf in wat hij „het prachtigste land van de wereld" blijft noe men, maar alles wat hij als zijn eigendom zou willen beschouwen, vertoont al man kementen voor de afbetalingstermijn is verstreken. Hij staat in het leven met machtige woorden en lege handen.- De beide jongens kunnen evenmin aan zijn lichtvaardige verwachtingen beant woorden: de één ontaardt tot een diefach tige zwei-ver, de ander tot een pochende vrouwenjager. Wat zij ook proberen, het draait steeds allemaal anders uit dan waar zij op rekenen, omdat zij bij iedere onder neming grond onder de voeten missen. TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE „SLEUTELSPECIALIST" (Adv.) Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 18 April 1950 ONDERTROUWD: 18 April. J. van Nuijs en C Stegemeijer. GEHUWD: 18 April, A. M. Hollander en A. Meijer. BEVALLEN van een zoon: 15 April, H. F. RooijersSchifferstein; 16 April, C. Bosch Wesselius; A Duijnvan der Wijk; 17 April, W. SouisaHooft; A. M. S. BrouwerVlees- kens; C. M. Hoevens—van Meurs; T. E. Hut Hogerheijde; A. IioornSchaap: IS April, N. de VriesGroot; A. C. Alkemavan Beijeren Bergen en Henegouwen; A. C. M. Vreekenvan Altena; C. van den Berg Bottelier. BEVALLEN van een dochter: 15 April, A. van DommelenFülling; 17 April, J. Frank van Dansik; G. BuitenwegVlug: 18 April,. P. A. van Dijkvan Tichelhoven; K. M. Sie raadBaars. OVERLEDEN: 14 April, A. M. V. Suren- donlc. 75 j., Ged. Voldersgracht; 15 April, M. J. Stam, 62 j., Paul Krugerstraat; 16 April, C. Azier—Groen. 34 j., Breestraat; J. Hogen- doorn, 71 j., Spaarndamseweg; G. Kos, 82 j.. Schotersingel; 17 April, C. SmitsKloot wijk, 33 j., Rozenpriëelstraat. Door middel van kunstig met de handeling verweven retrospectieve taferelen worden de oorzaken hiervan aan het licht gebracht. Alleen zijn vrouw, die zijn zwakheden kent en er de gevolgen van vreest, vecht om hem te beschermen met een bijna moe derlijke genegenheid. Deze Willy Loman is al met al in zekere zin het prototype van de hedendaagse kleine man, gezien uiter aard door een Amerikaanse bril en in Amerikaanse verhoudingen, die echter zo veel algemeen-menselijke trekken in zich verenigt, dat iedereen iets van zichzelf in hem terug vindt. Misschien meer dan me nigeen bekennen durft. Ko van Diik uitblinker Twee gezelschappen hebben dit rijke stuk op het répertoire genomen. Het Am sterdams Toneelgezelschap was het eerst met de première. Albert van Dalsum voerde daar de regie met bijzonder veel, misschien zelfs te veel aandacht voor het verwekken van een sfeer van grote, ont roerende innigheid, waardoor sommige scènes het maar net bezworen gevaar lie pen als te larmoyant of te heftig uit de algemene toon te vallen. Ondanks een te zwakke bezetting van enkele belangrijke rollen met name die van de zoons ii het evenwel een prachtige voorstelling ge worden, niet in het minst dank zij het waarlijk sublieme spel van Louis Saalborn in de titelrol. Maar hoe schitterend ook, men bleef tot het einde toe een langzaam onder de indruk komende bezoeker met droge ogen. Wij komen op deze vertolking nog nader terug. Gisteravond kwam Comedia er in de Haarlemse Schouwburg mee voor het voet licht. Dit laatste woord moet men niet al te letterlijk nemen, want „De dood van een handelsreiziger" vergt een ingrijpende technische apparatuur. Er waren grote ver schillen. Johan de Meester hield het spel strakker en harder, ongeveer in de trant van de moderne Amerikaanse roman, met heldere flitsen en rauwe constateringen of onthullingen. Er heerste een nerveuze spanning, die volkomen verantwoord tot felle ontladingen kwam in het tweede ge deelte, als de in de enigszins trage exposi tie voorvoelde botsingen inderdaad plaats hebben. John Gobau, een typische comediant, vertoonde in de hoofdrol, naar het uiter lijk nauwelijks hiervoor geschikt, een ge ringer, althans minder genuanceerd mees terschap dan Louis Saalborn, maar hij had juist, misschien wel dank zij de worsteling om er te komen, twee kwaliteiten die zijn collega miste. In de eerste plaats het ver mogen (maar dat kan natuurlijk ook een gevolg van de regie-opvatting zijn) om mèt zijn herinneringen naar lichaam en geest verjongd in het verleden terug te stappen. Bovendien had het grovere pathos, het meer met nadruk overschakelen van de ene gemoedsgesteldheid in de andere, ten slotte een hartbrekende uitwerking'. Dit kwam mede door het schitterende, boven alle lof verheven tegenspel van Ko van Dijk, zijn oudste zoon en spiegelbeeld, die in een wanhopig-vertwijfelde afrekening niet alleen zijn eigen schamelheid bloot geeft, maar tevens de vader in zijn val mee sleurt. Als de beide uitvoeringen van dit stuk ieder op hun manier gelijkwaardig zijn, dan is dat vooral aan hem te danken. Magda Janssens was zuiver en aandoen lijk als de begrijpende, bezorgde moeder. Haar eenvoudige vertolking van het requiem aan het slot hielp het stuk aan een stralende climax, die men bij het Am sterdams Toneelgezelschap miste. DAVID KONING. Pantoffelheldin Een Haarlemse hospita meende haar gasten gistermorgen bij het eerste vogel- gefluit op opwekkende gramofoonmuziek te moeten onthalen. Niet alle kostgangers bleken haar even dankbaar voor deze attentie en een van hen verstoutte zich tot enkele schuchtere opmerkingen. Dat verdroot de vrolijke hospita zeer. Zij ontlaadde haar ontstemming in een paar fikse tikken met haar pantoffel op het gelaat van haar gast, die zich vervolgens met een tamelijk diepe snijwond aan het voorhoofd en met een ontvelde neus bij de politie over de pensionhoudster heeft be klaagd. 40 jarig jubileum H. P. Kropman Dinsdag herdacht de heer H. P. Kropman de dag, dat hij voor 40 jaar in dienst trad van Stork Hijsch. destijds te Hengelo, thans sedert 1932 gecombineerd met de Werf Conrad N.V. te Haarlem. De jubilaris werd 's morgens met zijn echt genote en familie per auto van zijn woning gehaald. Hij werd op het directiekantoor ontvangen, waar de heer ir. C. H. Holgen waarderende woorden sprak en hem daarbij een radiotoestel en een enveloppe aanbood. Mevrouw Kropman ontving bloemen. Hierna werd de jubilaris naar de cantine geleid, waar hij werd verwelkomd door zang van het Mannenkoor Conrad-Stork. De heer v. d. Knijff huldigde op poëtische wijze de jubilaris namens de collega's en bood een bloemenmand aan. De heer Ganzenbrink sprak als voorzitter van het mannenkoor en schonk de jubilaris een zilveren bestek. Tenslotte wenste de heer Megelink, voorzit ter van het jubileumfonds, de jubilaris geluk en bood hem namens allen een fiets aan. Ook hier ontving mevrouw Kropman fraaie bloemen. De V.P.R.O. zal in de herfst van dit jaar een begin maken met radio-uitzendingen voor scholen. Volksuniversiteit en „Nut" werken voortaan samen Belangrijk besluit voor Haarlems culturele leven In het najaar van 1950 en het voorjaar van 1951 zal het ontwikkelings- en cul turele werk van de Volksuniversiteit een grote uitbreiding ondergaan. Dit 3s moge lijk geworden door een nauwe samenwer king met de Maatschappij tot bevordering van het Nut van het Algemeen, waartoe de besturen der beide organisaties onlangs hebben besloten. Vooral voor Haarlem-Noord komt er een grote verandering. Het centrale punt van het V.U.-werk wordt naar de wijken boven de Jan Gijzenkade verlegd, waar door tevens een begin wordt gemaakt met de toepassing van de wijkgedachte in dit tot nu toe aan cultureel werk arme stads gedeelte. De lezingen en voordrachtavonden, die voortaan meer dan tot dusver het geval was met filmvertoningen gecombineerd zullen worden, worden in het vervolg in de J. P. Coenschool aan de Gijsbrecht van Aemstelstraat gehouden. Zij zullen boven dien tegen een zeer geringe prijs toegan kelijk zijn, met het oog op de economische structuur van die omgeving. In Haarlem-Centrum blijft de plaats van samenkomst het Frans Halsmuseum, ook voor het Comité voor jonge toonkun stenaars, dat eveneens door de samenwer kende organisatie gepatroneerd wordt. Er staat al een groot programma op stapel, waaraan tal vanprominenten - zul len meewerken. Ook voor Heemstede werd een aantrekkelijk programma ontworpen, waarvoor bekende Heemstedenaren wer den aangezocht. Voor de taalcursussen strekt de samen werking zich uit tot het Instituut voor Ar beidersontwikkeling. De drie verenigingen zullen gezamenlijk inschrijvingen openstel len voor lessen in Engels, Frans, Spaans, Maleis, Deens, elementair-Latijn en Espe ranto. Voor Engels en Frans zullen zowel aanvangs- als vervolgcursusen worden ge houden door leraren en leraressen M.O. in deze talen. KANSELIER ADENAUER IN BERLUN „Aardige kleine staatsgreep, Deutschland ueber alles" BERLIJN, 18 April. - De West-Duitse kanselier Konrad Adenauer, die eèn bezoek aan Berlijn brengt, heeft tijdens een massa bijeenkomst die in de Amerikaanse sector gehouden werd en waarbij ongeveer 2000 Duitse politici aanwezig waren, „een aar dige kleine staastgreep" uitgevoerd, zo werd tenminste van Duitse zijde de verras sing genoemd die de kanselier na een rede in petto bleek te hebben. Hij nodigde de aanwezigen namelijk uit het derde couplet van „Deutschland über Alles" te zingen, het Duitse volkslied dat zo direct en pijn lijk herinnert aan cle aggressieve intenties van de leiders van het Derde Rijk. De Westelijke commandanten die de bijeen komst bijwoonden bleven zitten toen dit lied werd gezongen. Het volkslied werd bij deze gelegenheid •voor het eerst na de oorlog officieel ge zongen. Generaal Bourne, de Britse com mandant, zeide, dat het zingen van dit volkslied van slechte smaak getuigde. In zijn rede drong Adenauer aan op de spoedige sluiting van een vredesverdrag en het opnemen van Duitsland in de West- Europese gemeenschap. Functionarissen van de geallieerde Hoge Commissie hebben verklaard, dat het blij ven zitten van de West-Berlij.nse comman danten bij het zingen van het volkslied geen teken van afkeuring behoefde te zijn. Het zou een merkwaardige indruk kunnen vestigen als de commandanten opstonden bij het zingen van een volkslied in een land, dat zich officieel nog in staat van oorlog bevindt, aldus deze zegslieden. Het volkslied is niet verboden. Wel dient men echter de omstandigheden, waaronder het wordt gezongen in ogenschouw te nemen. De West-Duitse minister voor zaken be treffende geheel Duitsland, Jakob Kaiser, noemde het zingen van het volkslied „een aardige kleine staatsgreep, die vroeg of laat eenvoudigweg toch had moeten voor vallen". Uit Bonn wordt gemeld, dat de Duitse sociaal-democratische leider dr. Kurt Schu macher scherp heeft geprotesteerd tegen het zingen van het Duitse volkslied. De Duitse socialistische partij is van oor- deël dat Bondskanselier dr. Adenauer in deze blijk heeft gegeven van een volslagen gebrek aan inzicht in wezen en werkwijze der democratie", aldus dr. Kurt Schu macher. (In de derde strophe van het Duitse volkslied wordt de wens kenbaar gemaakt dat het Duitse vaderland moge bloeien in de glans van het geluk, eenheid, recht en vrijheid te bezitten. Red.). Koninklijke Olie Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie, Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij.. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings gisteren koersen 279% 279% 213% 211% 230% 231% 174% 173% 294 \Z 268% 116 T-' 131 131 156% 124% 122% 133% 130% 133% 150 étd at 251 G. ALDERS EN ZN. JAN STEENSTRAAT 39 De Nederlandse mijnenveger „Malzwin" is bij Hoek van Holland op een wrak ge varen en beschadigd. Een andere mijnen veger heeft de „Malzwin" de Nieuwe Waterweg binnengesleept. Het 135 hectare grote landgoed „Boelce- steyn" dat zich uitstrekt van de Bussumse Grindweg te Hilversum tot in de gemeente 's Graveland en Ankeveen en dat toebehoor de aan de erven jhr. J. A. Röell is verkocht, aan de „stichting tot behartiging van de belangen der beambten der N.Y. Philips Gloeilampenfabrieken". Er zullen een biologisch laboratorium en een proeftuin worden ingericht. In de universiteit van Amsterdam zal op 4 Mei een plechtige zitting van de senaat worden gehouden, waarin het gedenkteken voor de in het verzet gevallen leden van de universitaire gemeenschap zal worden ont huld. Vier-en-veertig Nederlandse militaire leerlingvliegers, die in Amerika zullen wor den opgeleid vertrekken vermoedelijk op 23 Mei per K.L.M.-vliegtuig naar het vlieg veld „Randolph" bij San Antono in Texas. Hun verblijf in Amerika zal 48 weken duren. HAARLEM EN OMGEVING De Statenkring Haarlem van de C.H.U. houdt a.s. Zaterdagmiddag een vergadering in het Ned. Herv. Wijkgebouw, Ged. Oude Gracht, waar zullen spreken mr. J. W. de Jong Schouwenburg en ds. D. C. van Wijn gaarden. De afd. Bloemendaal van de Partij van de Arbeid belegt een verkiezingsvergade ring op Maandagavond 24 April in Hotel Vreeburg, waar zal spreken de heer P, J. Kapteyn, No. 1 van de candidatenlijst voor de Prov. Staten. In het museum „Het Huis van Looy' wordt Zaterdagmiddag een tentoonstelling van schilderijen, tekeningen en pastels van Jacob Dooyewaard geopend door de Haar lemse wethouder D. J. A. Geluk, na een in leiding door jhr. H. L. M. van Nispen tot Sevenaer, oud-burgemeester van Laren. De cyclus „Das Orgelbiichlein" ter her denking van het sterfjaar (1750) van Johann Sebastian Bach wordt voortgezet op Donder dagavond 20 April in de Waalse Kerk op het Begijnhof, waar de Paaskoralen uit deze bundel worden gespeeld door Dolf Hendrikse met medewerking van het Haarlems Motet gezelschap onder leiding van Maarten Kooy en het Remonstrants Kerkkoor onder leiding van Jan D. Boeke. Marijke Helman, violoncello en Mathil- de de Clerck geven op Zaterdagavond 22 April in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum een concert onder auspiciën van het comité voor jonge toonkunstenaars. Het programma bestaat uit werken van Sam- martini, Saint-Saëns, Fauré, Ravel en Debussy. De aangekondigde voordracht door Georgette Hagedoorn en Pierre Verdonclc voor de Haarlemse Kunstgemeenschap kan wegens ziekte geen doorgang vinden. In plaats daarvan spreekt S. Carmiggelt op Za terdagavond 29 April in de aula van het Kennemer Lyceum over het onderwerp „Schrijven over niets" gevolgd door voor lezing uit eigen werk. U HEBT U IETS TE VERVOEREN? De vervoerders van al Uw vrachten R met betrouwbaar en vakkundig per- 0 soneel met 30 vrachtauto's is alleen de Besteldienst A.B.C. 12 Barrevoetestraat 2, Haarlem, Tel. 18428 0 Na 6 uur 14810-14155 IBHI (Adv.) 32. Nu die twee schipbreukelingetjes op de plank zaten, was het grootste gevaar geweken. Wel dobberden ze nog rond zonder iets aan de richting te kunnen doen, maar ze konden hier niet zo licht afvallen als van die smalle klompbodem. „Nou geloof ik toch heus, dat we steeds dichter bij de wal komen", zei Rick. „Jazeker", gaf Bunkie toe. „We zijn in dat ogenblik al veel dichterbij gedreven'. De wind blaast ons die kant op!" Ze hadden gelijk; na een poosje waren ze al op enkele meters van de oever gekomen. Maar toen ze bijna tegen de kant waren, bleek het, dat de plank dan telkens weer heen en weer dreef, zonder dicht genoeg bij te komen.Dat was 'n tegenvaller. „Weet je wat", vond Rick uit, „op die manier komen we er nooit.we moeten ons vastgrijpen aan de boomtakken, waar we onderdoor drijven, en erin klimmen'. Vooruit.-.Een, twee, drie...Daar gaat-ie!" En daar hingen ze in de takken Belgische belangstelling voor Bloemendaals Openluchttheater Gistermiddag wapperde in het Bloe- mendaalse Openluchttheater naast het rood-wit-blauw het rood-géel-zwart ter ere van het bezoek van de Bestendige De putatie van de Provincieraad van Ant werpen, die in drie glanzende Buicks om streeks vier uur arriveerde. Op het Bloè- mendaalse raadhuis had burgemeester Den Tex het gezelschap reeds verwel komd en een en ander over de totstand koming en de exploitatie van het theater verteld; de waarnemende gouverneur van de provincie, de heer G. van der Linden, vermeldde in zijn dankwoord, dat de faam van Bloemendaal reeds ver buiten de Ne derlandse grenspalen was vernomen. Vervolgens maakte de Deputatie, waar van ook de heren ir. A. Crab, directeur der Provinciale Parken, J. Schèllekens, provinciaal architect en mr. dr. R. Picavet, kabinetssecretaris van de Gouverneur, deel uitmaakten, een rondgang door het theater, waarbij wethouder A. van Geluk tekst en uitleg gaf en de bezoekers handen vol tekeningen en reclame-materiaal mee gaf om 't in België nog eens rustig te bestu deren. Het is de bedoeling in een 150 hec taren groot openbaar park in de onmid dellijke nabijheid van Antwerpen een der gelijk theater te bouwen. „Het geld staat er nu voor op de begroting, dus we laten er maar geen gras over groeien", zei ons een van de Deputaten. Het bezoek werd met een diner, door het Bloemendaalse gemeentebestuur aan de gasten aangeboden, besloten. Tijdens deze maaltijd werd nog menig hartelijk woord gesproken en de Antwerpenaren vertrokken met de Bloemendaalse toezeg ging, dat men gaarne de openingsplechtig heid van de Antwerpse zusterinstelling zal komen bijwonen. HaarlemH.F.C. voor liefdadige doeleinden De opbrengst van de Donderdagavond te spelen voetbalwedstrijd HaarlemHFC is bestemd voor liefdadige doeleinden. SCHEEPVAART Aalsdijk, 17 800 m. O- Kp. Race. Arendsdijk, 18 verw. Port of Spam. Arnedijk. 17 420 m. NO. Bermuda. Averdijk, 17 v. Hamburg n. R'dam. Alamak, 18 te Suez. Algenib, 18 te San Francisco. Alnati, 17 v. Montevideo. Amsteldijk, 18 te New York v. Newport News. Ariadne. 18 v. R'dam n. Lissabon. Arkeldijk, 18 v. Corpus Chrlsti n. Galveston. Alderamin, 17 200 m. Z. Rasmadraka. Antonia (t), 15 te Port Swettenham. Aleer, 19 te R'dam v. Port Alegre. Aldabi, 18 pass. Fernando Noronha. Alpherat. 19 te R'dam v. Havanna. Aalsum, pass. 19 Kp. Palos Abbekerk, 19 v. Suez n. Kdi-achi. Aardijk, 17 te Houston v. Tampico. Alcinous, 18 v. Port Soedan. Alphacca, 19 v. Rio de Janeiro. Axeldijk, 18 te New York v. R'dam. Baud, 17 te Belawan v. Singapore. Berlage, 15 te Osaka v. Sliimizu. Borneo. 15 te Djakarta v. Semarang, Bonaire, 17 250 m. ZW. Fayal. Boschfontein, 18 te Antw., 19 n. R'dam. Bali, pass. 18 Malta. Barumun. pass. 13 Lissabon. Bengkalis. pass. 18 Gibraltar-. Blitar, 18 v. Panarukan n. Soerabaja. Boissevain, 18 v. Manilla n. Bangkok. Bloemfontein, 16 te Beira v. Lorenzo Marques. Blommersdijk, 18 v. New York te Wilmington. Camphuys, 17 te Ternate v. Ambon. Castor, 18 te New York v. Curasao. Cistula (t), 18 te Piraeus v. Abadan. Coryda (t), 17 300 m. N.NW. Perim. Celebes, 18 v. Antw. n. Londen. Cuanza, 17 te Soerabaja v. Semarang. Celebes, 19 te Londen. Cottica, 19 te A'dam v. Demerara. Dundalk Bay,- 17 380 m. O.ZO. GuardafuL Duivendrecht (t), 17 250 m. N. St. Vincent. Delft, 18 rede corral. Esso Amsterdam (t) ,17 300 m. W. Ouessant. Esso Den Haag (t), 17 660 m. NO. Monapassage Esso Rotterdam (t). 17 480 m. ZW. Fayal. Etrema (t), 17 te Balikpapan. Enggano, 18 v. Bandarshapoer n. Basrah. Eemland. 18 v. Santos n. Montevideo. Edam, 19 te Antwerpen. Friesland, 15 te Djakarta v. Pladju. Felipes (t), 17 pass. Point de Galle. Grootekérk, 17 te Durban, 20 n. East Londoh Garoet, 19 te Pangkalpinang. Gemma, 18 in St. George Kanaal. Gouwe, 18 v. R'dam n. Stockholm. General R. L. Howze (tr.), pass. 18 Aden. General C. C. Ballow (tr.), 18 300 m. N.NW. Perim. Hersilia, 19 te Antwerpen. Haarlem, 17 te Laguaira v. Cumana. Helena, 18 te Paramaribo v." Trinidad. Hoogkerk, 18 v. Bangkok n. Singapore. Heemskerk, pass. 18 Ouessant. Hydra. 19 te Curasao v. Maracaibo. Ilos, 17 te Oran. Japara, 17 nog te Menado. Jobshaven. pass. 18 Dover. Jupiter, 17 v. R'dam n. Hamburg. Jaarstfoóm, 18 pass. Kp. Blanco n. Le Havre. Joh. v. Oldenbarnevelt (tr.), 18 v. Djakarta n. A'dam. Karsik, 17 te Djakarta v. Palembang. Kota Baroe, 17 720 m. ZO. Guardafut. Kota Agoeng, 18 v. Penang n. Port Swettenham. Kota Gede. 19 te Loblto v. Luanda. Kota Inten, pass. 18 Point de Galle. Leersum, 17 v. Mossamedes n. rede. Leuvekerk, 17 100 m. N.t.O. Finisterre. Loosdreeht 17 nog te Khorramshar. Lucita (t), 17 v. Heysham n. Hamble. Lemsterkerk, 18 rede Bahrein, Loenerkerk, 17 v. Genua. Langkoeas, 17 100 m. ZO. Socotra. Lawaki 17 in Golf van Oman. Limburg, 28 verw. te Buenos Aires. Lombok, 18 v. Aden n. Suez. Lissekerk, 19 te Basrah v. Khorramshar. Marken, 17 te Bombay, verm. 19 n. Colombo. Markelo, 18 te Mozambique v. Minkinlani. Molenkerk, 18 te Fremantle. Marisa, pass. 18 Kp. Carbon. Mentor, 18 pass. Zuidpunt Sicilië. Modjokerto, 19 te Soerabaja v. Taruna. Maas, 19 anker bij Galveston v. Houston. Maasland, 19 v. Montevideo. Merwede, 19 v. Accra te Abidjan. Muiderkerk, 18 te Mombassa, 26 n. Aden. Nieuw Holland, 17 v. Melbourne n. Sydney. Nederland, 19 te Teneriffe v. Rastanura. Nieuw Amsterdam, 19 te Le Havre. Ovula (t). 17 100 m, O. Straat Singapore. Oberon, 18 Noord v. Aruba. Ossendrecht, pass. 19 Finisterre. Papendrecht, pass. 17 Aden. Poseidon, 18 te New York n. Punta Cardon. Phrontis, 18 te Padang. Poelau Laut, 18 te San Gir v. Tarakan. Prins Fred. Hendrik, pass. 18 Beachyhead. Prins Willem III, 18 bij Bona. Rondo, 17 300 m. W. Kp. St.. Vincent. Ruys, 17 900 m. O. Rio Grande. Roepat. 17 720 m. ZO. Guardafui. Ridderkerk, 18 v. Suez n. Port Soedan. Roebiah. pass. 18 Kreta. Radja, 19 v. Coosbay n. San Francisco. Rotti, 16 te Djakarta v. Soengeigerong. Salatiga. 17 pass. 12,10 u. Anatahan eil. Skaugum, 17 320 m. ZO. Minicoy. Sinabang, 17 te Meulaboh v. Sabang. Stanvac Talang Akar (t), 18 v. Tj. Uban naar Singapore. Sarpedon, 17 v. Ciudad Trujillo n. Turks. eiL Stad Haarlem, pass. 18 Gibraltar. Stoter dijk, 17 300 m. W. Sabang. Stanvac Djirak (t), 14 te Singapore. Sibajak, 18 Burlings. Singkep, 18 v. Madras n. Beypore. Stad Pem, pass. 13 Corsica. Stad Maastricht, pass. Kp. Vilano. Stad Schiedam, pass. 18 Christiansund. Streefkerk, 18 v. R'dam n. Calcutta. Straat Soenda, 18 v. Hongkong n. Yokohama. Sunetta, pass. 18 Kp, Tenez. Slamat, 19 te Basrah v. Khorramshar. Soeètdljk, 19 v. New Orleans hi Charleston. Sommelsdijk, 18 v. Baltimore n. Mobile. Stad Breda, pass. 20 Straat Messina. Stad Maassluis, 19 te A'dam v. Sfax. Sai-angan, 17 2 u. te Soerabaja v. Bagnara. Salland, pass. 18 Kp. Verd. eil. Triton. 18 verw. te Aruba v. New York. Tarakan, 18 te A'dam v. Djakarta. Telamon, 18 te Paramaribo v. Trinidad. Ternate. 17 te Boston. Titus,.17 v. Negara n. Gibraltar. Tjikampek, 18 te Paranagua v. Montevideo, Tjisadane, 16 v. Singapore n. Hongkong, Tabian, pass. 18 Gibraltar. Tiberius, pass. 18 Zuid v. Jamaica. Tasman, 17 te Djakarta v. Muntok, Tjitjalengka, 17 te Djakarta v. Hongkong. Valerius. 17 te Semarang v. Soerabaja. Van 't Hoff, 17 180 m. W. Ouessant. Veendam, 17 200 m. ZO. Kpa Sable. Venus, 17 te Galway v. Gibraltar. Vulcanus, 17 v. Napels n. Livorno. Waterman (tr.), 20 verw. te Port Said. Winsum, pass. 18 Ouessant. Waal .17 v. Maracaibo n. Aux Cayes. Weltevreden, 16 te Djakarta v. Soerabaja. Wieldreeht, 16 te Brisbane v. Sydney. Willem Ruys, 19 2 u. v. Port Said. Westland, 17 nog rede ïlheus. Willem Barendsz, 17 160 m. Z. Teneriffe. IJsel, 18 Noord V. Cuba. Zeeman, 16 24 u. v. Aden. Zwijndrecht, pass 19 Gibraltar. Zuiderkruis (tr.), 18 v. Djakarta n. R'dam. Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS (Adv.) FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 17 Op dat ogenblik zegent Zopanje zijn H.B.S.-lijd in Doorne. Hij was vijf jaar lang mijn directeur, vertelt hij kalm, ik heb zelfs enige jaren les van hem gehad. Juffrouw Klaasje Bellen knikt. Ja, dan begrijp ik dat u schrikt. De dood van mensen die je zo goed gekend hebt, grijpt je altijd aan. Of je wilt of niet. Ze pakt het servet en veegt bedachtzaam een etensrest van haar lippen. Inspecteur Zopanje zwijgt. Weer eeQ complicatie denkt hij. De moeilijkheden stapelen zich hoe langer hoe meer op. Daar is hij, na tuurlijk toevallig, in het huis van Leidek- ker's zuster terechtgekomen! Is dat een bloot toeval? Of heeft dit in de legkaart die hij moet samenstellen ook een kleine rol te vervullen. Inspecteur Zopanje weet het niet. Hij heeft alleen het vermoeden, dat hij nog niet eens alle stukjes van de legkaart in handen heeft. En tot zolang is het zoeken naar de oplossing onbegonnen werk. HOOFDSTUK VI. 't Is kwart voor tien. Over vijf minuten zal Wijmans in Doorne arriveren. Na een kwartier kan hij weer thuis zijn. Wat zal hem daar wachten? Wijmans is opgestaan en naar het balcon van de trein gelopen. Daar staat hij nu voor het raampje, het warme voorhoofd tegen de ruit. Het mot regent. Dat is binnen in de trein nauwelijks te merken. De verlichting is aan, het schijn sel van de lampjes geeft de bijna lege coupé iets van grote verlatenheid en troos teloosheid. Behalve Wijmans zaten er slechts twee passegiers in het comparti ment; ze waren echter in het zwart gekleed en lazen. Wat trekt de mensen toch aan de wegen in zwarte kleren te versombe ren als ze niet rouwen voor een dode? Het maakt Wijmans huiverig en herinnert hem al te zeer aan het telegram met de woor den: Leidekker overleden, kom dadelijk terug. Hij is teruggekomen; nog vijf minu ten, dan zal de trein in Doorne aankomen. De man, die alleen in de coupé was ach tergebleven, komt nu ook op het balcon. De heren in het zwart zijn in Statendrecht reeds uitgestapt. Gelukkig! T Is warm binnen, zegt de heer. Erg warm, beaamt Wijmans. Hij kijkt naar buiten en ziet de eerste huizen van de stad reeds. De lampjes in de coupé beginnen flauwer te branden. De onbekende heer vraagt naar een goed hotel in Doorne. Hij is onbekend in de stad. Wijmans legt hem uit waar het beste hotel in de stad gelegen is en wacht dan zwij gend tot de trein stil staat. De eerste die Wijmans op het perron- van Doorne's station ziet staan, is zijn vrouw. Het is een eenzame gestalte op het verlaten gedeelte van het perron. Als hij vlug uitgestapt is, drukt hij haar de hand en kust haar voorzichtig. Liza. Leo. Ze kijkt hem onderzoekend aan. Goede reis gehad? Dat wel. Maar 't is stil op dit uur en ik had geen lectuur gekocht, zodat ik me danig verveeld heb. De beambte groet hen beleefd, als ze door de controle gaan. Hij ként de onder directeur wel. Zijn zoon gaat op de bur gerschool en heeft les van hem. Langs de singel is 't stil. Nu het zonnige herfstweer voor motregen heeft plaats moeten maken, de stage regenval, blijven de mensen bin nenshuis. Soms heeft men de overgordijnen nog niet dichtgedaan; en kan Wijmans, als hij zijn hoofd vergeet af te wenden, een gezin om de tafel geschaard zien. Ergens anders speelt iemand piano, een selectie vrolijke muziek. Niet erg toepasselijk, denkt Wij mans, maar misschien wel heil zaam om wat melancholie te verdrijven. Wil ik je koffer dragen, Leo? Nee kind, laat maar. Als je zo'n tijd stilgezeten hebt, is 't goed weer wat li chaamsbeweging te hebben. 't Is zoals Wijmans gedacht heeft. Als ze thuis zijn, blijkt het, dat Elizabeth de kachel aangemaakt heeft. Ze zet verse thee en schenkt hem, als hij eenmaal voor de brandende haard gezeten is, een grote kop van het verkwikkende vocht in. Zijn de kinderen al naar bed? Nee. Peter werkt nog op zijn kamer. Hij zal zo dadelijk nog wel/even beneden komen. Wijmans drinkt zijn thee. Elizabeth kijkt zwijgend toe. Ze zit in de leunstoel tegen over hem, de handen op de leuning, het hoofd kalm opgeheven. Ze zegt niets, ze wacht op een vraag. Als Wijmans zijn kop thee leeggedronken heeft, komt de vraag: Waarom stuurde je mij dat telegram? En zij begint te vertellen. Inspecteur Zopanje brengt de avond op zijn kamer door. Hij heeft zijn koffer ver der uitgepakt en tracht nu de kamer door de schikking der meubelen zoveel mogelijk naar zijn zin te maken en er iets persoon lijks aan te geven. Als hij klaar is, doet hij de schemerlamp aan en leest de Doorn- se Koerier. Er staat een lang artikel in over de dood van dr. Leidekker. Met vreugde constateert Zopanje, dat men nog niets weet van de ware gang van zaken. Er staat in, dat de directeur thuis door een hai'tverlamming getroffen is en spoedig overleed. Een hartverlamming! Inspecteur Zopanje trekt aan zijn pijp en lacht scham per. De klok op de schoorsteenmantel slaat tien uur. Zopanje zal nog een kwartiertje wachten, dan zal de onderdirecteur wel thuis zijn. Hij bladert zijn notities door. Het geeft hem geen gevoel van zekerheid. Het is een voorzichtig aftasten. Misschien dat Wij mans iets op te biech ten heeft. Dan hoort hij iemand aan de deur van zijn kamer, 't Is mevrouw Van Hem. Vergeet u niet de knip op de deur te doen, als u thuiskomt, inspecteur? Ik ga naar bed, zegt ze. O, maar hier breken ze niet in hoor, stelt Zopanje haar gerust. Zeker omdat u hier woont. Nou, dat is voor mij een reden om ééns zo voorzich tig te zijn. U denkt er aan, hè? Ja, mevrouw, ik zal er voor zorgen. Goedennacht, inspecteur. Goedennacht, mevrouw. Hij hoort haar verder lopen. Ze gaat niet de trap op, doch opent de deur aan het andere eind van de gang. Even hoort Zopanje de deur piepen. Dan is 't weer stil in huis. Mevrouw Van Hem heeft de kleine zijkamer aan de voorkant conclu deert Zopanje voor hij zich weer in de Doornse Koerier verdiept, dan zal juffrouw Klaasje Bellen wel de grote kamer daar naast bewonen. Om tien over tien doet Zopanje de deur achter zich dicht. Hij heeft zijn cape hoog dichtgeknoopt, 't Is fris. De regen valt koud op zijn gezicht en af en toe in zijn hals. Zou het kouder gaan worden? Singel 33, dat is het adres van Wijmans. Hij zal wel slaperig zijn na zo'n lange reis. Vreemde tijd anders om bij iemand aan te komen. Maar het moet nu eenmaal. De oneven nummers zijn aan de over kant van de singel. Het huis kan niet ver weg zijn, peinst Zopanje, als hij tegen alle i'egelen van het verkeer in schuin over steekt. Hij wordt echter in zijn verwach ting teleurgesteld, het huis ligt meer dan vijf minuten gaans van nummer 46 af. Het is een rijzig herenhuis. Op het naambordje staat Dr. L. J. Wijmans. Hier is 't. De bel is een ouderwetse trekbel, die luid galmend overgaat, als Zopanje er on gewild hard aan trekt. In de huiskamer schrikt Wijmans er van op, (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6