Haarlems Dagblad Staten kiezen „Regering van deelstaat stond buiten de actie van Aziz" Ontruiming van Westelijke marine-basis, terugtrekking troepen en benoeming gouverneur Russische nota aan regeringen van Lrankrijk, Engeland en Amerika De drie partijen vonden elkaar op basis van het Koninklijke voorstel 64e Jaargang No. 19531 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 21 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en «%cer!)tc I/Jaatlcmsrtje «Courant (2lnno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom 0P WOENSDAG 26 April zullen in ons gehele land verkiezingen voor de Provinciale Staten gehouden worden. Dat is dus over vijf dagen. De politieke hart stochten hebben te dezer zake nog niet ge woed. Ofschoon wij geen profeten zijn wagen wij het te voorspellen, dat zij ook in de resterende vijf dagen niet zullen gaan woeden. Nederlands bijna elfhonderd bur gemeesters zullen bij hun kille mededeling aan „Z.M. de Kiezer" omtrent de zware straffen, die hem ten deel zullen vallen als hij ernstige overtredingen begaat, niet hebben aangenomen dat er veel dergelijke straffen zullen vallen. Want wat zou dan geschied moeten zijn? „Hij die. opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschre ven verkiezing deelneemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". En: „Hij die bij een verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, we tende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden". Mocht iemand, ondanks de afwezigheid van enige algemene opwinding persoonlijk door politieke hartstocht bevangen, de nei ging gekoesterd hebben de uitslag der ver kiezingen door zulk misdadig beleid te beïnvloeden, dan zullen de cijfers hem wel tijdig hebben ontmoedigd. Zijn onrecht matige extra-stem zal niets baten. Van meer invloed zal wellicht tenslotte het stemplicht-artikel op hem geweest zijn, dat zegt dat hij hoogstens vijf gulden boete krijgt als hij, bevoegd kiezer zijnde, zich niet bij het stembureau van zijn district aanmeldt. De cijfers duiden niet op wijziging van enig belang. Als ge de jongste opinie-on derzoeken erbij neemt wordt dat treffend bevestigd. Bij de vorige Statenverkiezingen, in 1946, haalde de KVP 31,4% van de stemmen. Volgens het opinie-onderzoek van Februari 11. zou zij nu 32 halen en volgens het (pas-gehouden) opinie-onder zoek van April 31 Ge kunt u afvragen waar dat ene procent sinds Februari ge- Dleven is, maar is dat het bepeinzen waard? Het kan aan de betrekkelijke waar de van opinie-onclerzoeken liggen. Straks haalt de KVP wellicht 31,4 evenals in 1946. Mocht het 32 of 31 zijn, dan zal dat ons niet beroeren. Nu de P.v.d.A. Die haalde in 1946 een stemmen-percentage van 25,8. Blijkens het opinie-onderzoek van Februari blijkt dit tct 26 te zijn gestegen, hetgeen deze week nauwkeurig is bevestigd. Weer 26 Als ik telkens die drie opgaven in volg orde neem, zonder verdere herhaling van data, krijgen wij voor de AR 12,6 13 en nog eens 13 voor de C.H. 9,7 10 en nog eens 10 voor cle St. Geref. 2,2 2 en nog eens 2 Dat de V.V.D., die in 1946 6,4 haalden, nu tweemaal op 9 worden vermeld zou een aanmerkelijke verandering aangeven, ware het niet dat wij die al kenden, omdat deze partij in middels bij de Kamerverkiezingen al 8 heeft gehaald. Dat de C.P.N., in 1946 nog op 11,4 genoteerd, nu door het opinie onderzoek tweemaal op 7 wordt ge schat kan ons evenmin verbazen, want bij diezelfde Kamerverkiezingen waren de communisten al een stuk achteruitgelopen. Nu zou het dus nog wat meer worden. Zoietsals in Engeland mogelijk is ge bleken, namelijk dat een grote verschui ving intreedt, waardoor de verkiezingen steeds spanning blijven behouden en par tijen en afgevaardigden persoonlijk moe ten strijden voor het behoud van hun po sitie of het veroveren van de meerderheid, is bij ons uitgesloten. Bij ons is de toestand verstard. Er wordt bij Staten-verkiezingen altijd aan herinnerd, dat het publiek minder be langstelling voor Provinciale Staten dan voor de Tweede Kamer en de Gemeente raden heeft. Dat is waar en ook gemakke lijk verklaarbaar, want de taak van de pro vincie is beperkt tot onderwerpen, die niet sterk tot de verbeelding cler menigte spre ken. De Stalen trekken minder aandacht dan de andere openbare lichamen. Ove rigens wekken de verkiezingen voor die lichamen evenmin spanning als die voor de Staten. Men weet dat daarin evenmin belangrijke veranderingen kunnen op treden. Ronduit gezegd: ons kiesstelsel heeft tengevolge gehad dat het allemaal vervelend is geworden. Een Frans kern- «oo«d zegt, dat ieder genre goed is be halve het vervelende. Men moet de krasse uitspraak in de eerste helft van die spreuk op rekening schrijven van de beminnelijke overdrijving, die kernwoorden eigen is. Maar wat de tweede helft betreft: wie zal de verwerpelijkheid van het vervelende genre ontkennen? Dit kiesstelsel van ons is vervelend en onmenskundig. Als men de belangstelling der mensen wekken wil is de slechtste methode, die men daarvoor kan toepassen, de vervelende. En het is niet goed dat de sterkte-verhouding der par tijen in een land verstart. Het leven is be weging, het eist beweging; het aanvaardt op den duur geen stilstand. Er is eerder over deze kwestie op deze plaats geschreven. Het zal nog wel meer gebeuren. Deze Statenverkiezingen geven er weer eens gerede aanleiding toe. R. P. Chinese communisten melden successen op Hainan Radio-Peking (communistisch) beweer de Donderdagavond dat de Chinese com munistische strijdkrachten de nationalisti sche stellingen op het eiland Hainan na hevige gevechten „op vele plaatsen" heb ben doorbroken. Volgens radio-Peking begon de invasie van Hainan op 16 April toen „bonderden vaartuigen der communisten een hevig artillerie-duel met de batterijen der natio nalisten inzetten". De communistische troe pen zouden vervolgens op drie punten zijn geland. De landingspunten zouden op on geveer vijftig kilometer afstand van de hoofdstad Iioihow zijn gelegen. Daarop zouden de communistische strijdkrachten vier regimenten der nationalisten hebben vernietigd waarna zij het veertig kilo meter ten Zuid-Westen van Hoihow gele gen stadje Foeksjan zouden hebben bezet. Hainan, dat strategisch belangrijk is ge legen, vormt ook een waardevol bezit, om dat het rijk is aan ijzer, goud, lood, zink en olie. Verklaring van Oost-Indonesische president: OosHndonesië is bereid deel te worden van een eenheidsstaat MAKASSAR, 21 April (Aneta). regering van de Negara Indonesia 'Timoer heeft absoluut niets te maken met de op stand van de troepen van Aziz. Zij heeft hieraan geen hulp verleend en zij heeft geen leiding aan de opstand gegeven', aldus heeft de president van deze Negara, Soe- kawati, in een onderhoud met de speciale correspondent van Aneta te Makassar ver klaard. De president zeide, dat „de regering van de Negara Indonesia Timoer steeds loyaal gebleven is jegens de regering van de R.I.S. Alle orders van de regering der R.I.S. worden uitgevoerd, zoals het een deelstaat jegens de centrale regering be taamt". Hij deelde mede, dat de regering van Oost-Indonesië alle hulp en bijstand verleent aan de R.I.S.-eenheden, die onder commando van kolonel Kawilarang staan. De regering van Oost-Indonesië kan geen „subversieve acties van onverantwoorde lijke elementen" dulden en alle subversieve acties zullen worden onderdrukt. Het al dan niet opheffen van de Negara zal, aldus de president, aan de volkswil worden over- gelateu, die hierover op democratische, en legale wijze kan beslissen. Ten aanzien van de vierhoeksconferentie zeide de president de hoop te koesteren, dat deze conferentie een bevredigende oplossing van de staat kundige structuur van Indonesië zal bren- ;n. De regering van Oost-Indonesië is bereid aan een eenheidsstaat deel te nemen, indien de Repoeblik Indonesia besluit zich teza- a met de Negara Indonesia Timoer op te lossen in de R.I.S., die dan de naam zou kunnen aannemen van „Repoeblik Indone sia Raya". Voorwaarde voor een eenheidsstaat moet zijn, aldus de president, die er op wees in dit onderhoud zijn persoonlijke mening te uiten, een ruime decentralisatie, zodat de ontwikkeling van de deelnemenden gewaar borgd wordt. De ervaring heeft onder het Nederlands bewind tot 1940 geleerd, dat niet voldoende aandacht besteed is aan de belangen en ontwikkeling van de deelgebieden. Dit moet niet herhaald worden. President Soe- kawati verklaarde nog, dat hij geen reden zag om een militair bestuur in Oost-Indo nesië in te stellen, daar gedetailleerde regelingen getroffen zijn om een hechte de negara-politie en de troepen van de R.I.S. Ten aanzien van de stromingen, die Bekende Engelse componist te Londen overleden Te Londen is, volgens het Parool, op 66- jarige leeftijd Gerald Hugh Tyrwitt-Wilson overleden, in het muziekleven algemeen bekend als Lord Berners. Hij begon zijn loopbaan als diplomaat, maar legde zich al spoedig op de kunstbeoefening toe als schilder, schrijver' en componist. Rovers overvielen bezoekers van Haagse speelclub Zij maakten drie a vier duizend gulden buit Vijf gemaskerde mannen zijn omstreeks het middernachtelijk uur een speelclub aan de Laan van Meerdervoort in Den Haag binnengedrongen. Gewapend met een tom- mygim, drie revolvers en een lang mes zijn de onbekenden de zaal ingegaan en hebben zich meester gemaakt van naar schatting drie a vierduizend gulden. Zowel de kas als de spelers werden be roofd. Iedereen werd gefouilleerd. Na het doorsnijden van de telefoonleiding zijn de rovers, die de deuren achter zich op slot deden, met hun buit verdwenen. Een der aanwezigen heeft kans gezien een aanzienlijk bedrag aan geld onder een tafel te schoppen, zodat het de rovers niet in handen viel. De bezoeksters en bezoekers werden van al hun papiergeld beroofd. Kleingeld, gou den horloges, trouwringen, armbanden en andere sieraden werden niet afgepakt. De rovers hadden beschaafde stemmen. Hun maskers waren geïmproviseerd. Het is waarschijnlijk, dat een of enkelen hun ner reeds eerder de club als bezoeker heb ben betreden, want men bleek met de si tuatie goed op de hoogte te zijn. De rovers namen rustig de tijd voor hun werk. Zij zijn ongeveer een kwartier bezig geweest. De speelclub bevindt zich op korte afstand van het hoofdbureau van politie. een republiek Oost-Indonesië, los van de R.I.S. wensen, verklaarde de president, dat deze stromingen slechts beperkt blijven tot een klein aantal groepen en dat over het algemeen kan worden gezegd, dat het In donesische volk één wil blijven. Tenslotte verklaarde hij, dat de delegatie van Oost- Indonesië naar de vierhoeksconferentie, een boodschap voor Soekamo zal mee nemen met het verzoek, zo spoedig moge lijk een bezoek aan de Negara Indonesia Timoer te brengen. Alle voorbereidingen hiervoor zijn gereed, aldus de president, samenwerking tot stand te brengen tussen Trygve Lie bij Truman Trygve Lie, de secretaris-generaal van de UNO, die Zaterdag naar Europa zal ver trekken, heeft Donderdagavond een bezoek van een half uur aan president Truman ge bracht. Na afloop verklaarde hij, dat de UNO het Amerikaanse volk „meer dan ooit" nodig heeft. Lie, die besprekingen zal voeren met ue hoofden der regeringen te Parijs en Lon den, verklaarde thans nog niet te kunnen zeggen of hij ook naar Moskou zou gaan. Lie weigerde te zeggen, of hij met Tru man had gesproken over toelating van het communistische China tot de UNO. Dean Acheson woonde de bespreking bij. Te Washington gelooft men, dat Trygve Lie met president Truman gesproken heeft over zijn voorstellen tot beëindiging van de „koude oorlog" door middel van de UNO. Lie had vorige maand een bijzondere zit ting van de Veiligheidsraad voorgesteld, die zou worden bijgewoond door de minis ters van Buitenlandse Zaken en die een uitweg zou moeten vinden tot beëindiging van de spanning, welke door de Ameri kaans-Russische geschillen teweeg is ge bracht. Na de receptie in het kasteel de Keukenhof te Lisse maakten ,,Jacoba van Beieren en Frank van Borsele" met hun gevolg een rondwandeling over de nationale bloemen tentoonstelling. Aan de waterkant bewonderden zij de prachtigste narcissen. Moskou stelt eisen ten aanzien van Triest De diplomatieke vertegenwoordigers te Moskou van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten zijn Donderdagavond op het Russische ministerie van Buitenlandse zaken ontboden, waar de eerste plaatsver vangende minister van Buitenlandse Za ken, Andrei Gromyko, hun een nota van negen bladzijden over Triëst overhandigde. Hierin wordt gezegd, dat de drie Weste lijke landen hun verplichtingen op grond van het vredesverdrag met Italië niet zijn nagekomen en dat zij van Triëst een mi litaire basis maken. De Russische regering acht de toestand „ontoelaatbaar" en staat op de benoeming van een gouverneur voor Triëst, op liquidatie van de marinebasis aldaar en op de evacuatie van de Brits- Amerikaanse strijdkrachten. „Ofschoon het meer dan twee en een half jaar geleden is, dat het vredesver drag met Italië van kracht werd", aldus de nota, „zijn nóch het permanente sta tuut voor Triëst, nóch de bepalingen be treffende het tijdelijk regiem in werking gesteld. Er is nog geen gouverneur voor het vrije gebied benoemd, de voorlopige regeringsraad is nog niet gevormd, de bui tenlandse troepen zijn nog niet terugge trokken en de militaire bezetting van het gebied duurt onwettig voort". „De Russische regering acht het nodig te wijzen op het feit, dat de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk drie jaar lang op alle manieren de be noeming van een gouverneur voor Triëst hebben belemmerd". In de nota wordt verder gezegd, dat de regeringen van de V.S., Engeland en Frankrijk op 20 Maart 1948 een gezamen lijke verklaring publiceerden, waarin werd voorgesteld dat het vrije gebied Triëst De Jaarmarkt anno 1650, „Ovdt Haerlem" ten bate van de St. Vincentiusvereniging Haarlem en omstreken in het Concertgebouw, wordt hedenavond geopend. Eeri kijkje tijdens de opbouw. weer onder Italiaanse souvereiniteit zou komen, zulks in strijd met het vredesver drag met Italië. Dit voorstel was volgens de nota bedoeld om invloed uit te oefenen op de parlementsverkiezingen, in Italië. Samenvattend, acht de Russische rege ring de volgende maatregelen nodig: De bepaling van het vredesverdrag be treffende het tijdelijk.- regiem voor Triëst moet onmiddellijk in werking treden; er moet onmiddellijk een gouverneur worden benoemd; in overeenstemming met de ver dragsbepalingen moet een voorlopige re geringsraad worden gevormd; de datum van het In werking treden van het perma nent statuut voor het vrije gebied moet worden vastgesteld; de onwettige Brits- Amerikaanse marinebasis moet worden ontruimd; de Britse en Amerikaanse troe pen moeten worden teruggetrokken. In koor De Italiaanse' communistische partij heeft vandaag de terugtrekking van alle bezettinsgtreepen uit Triëst en de benoe ming van een gouverneur door de Vei ligheidsraad geëist. Leo Mates, de Joegoslavische plaatsver vangende minister van Buitenlandse Za ken, heeft Donderdag in een verklaring tegenover de buitenlandse pers gezegd, dat zijn regering de „anti-Joegoslavische houding van de Italiaanse regering met betrekking tot Triëst sterk afkeurt". Joe goslavië achtte dit schadelijk voor de in ternationale samenwerking. Mat.es betreur de het, dat er op het ogenblik een anti- Joegoslavische campagne in Italië werd gevoerd en dit temeer omdat, naar hij zeide, duidelijk bleek, dat de Italiaanse regering deze campagne steunde. Mates verklaarde voorts, dat door het vredesverdrag met Italië „Joegoslavië groot onrecht was aangedaan". Op de vraag of Joegoslavië bereid was terstond onderhandelingen te beginnen, antwoordde Mates: „Wij zouden er even tueel wel toe bereid zijn maar dat bete kent nog niet, dat wij bereid zijn feiten te negeren. Wij zien derhalve geen moge lijkheid om ze morgen reeds te beginnen". Als de Italiaanse regering werkelijk on derhandelingen wenst, zie ik niet in. waarom wij niet zouden onderhandelen." Geallieerd veto over Duits wetsontwerp BERLIJN, 20 April. (Reuter). De ge allieerde Hoge Commissie heeft een wets ontwerp van de West-Duitse regering, strekkende tot wijziging van de inkomsten en de ondernemingsbelastingwetten, voor lopig afgewezen. Naar in een communiqué is bekend gemaakt, heeft de Hoge Com missie in een brief aan de Bondskanselier haar redenen hiervoor uiteengezet. Naar in welingelichtekringen te Bonn wordt verklaard, is het voornaamste bezwaar te gen het wetsontwerp' dat een begrotings evenwicht aan het einde van het jaar geenszins zeker is en dat vermindering van belastingen slechts betekent, dat het tekort uit Amerikaanse Marshall-fondsen en dus door de Amerikaanse belastingbetaler zal moeten worden aangevuld. Nazi's op officiële posten in West-Duitsland Communisten worden zorgvuldig geweerd Het Amerikaanse dagblad voor de Duit se bevolking „Neue Zeitung", maakt heden een lijst bekend van hoge Duitse ambte naren, voormalige leden van de Nazi partij, die werkzaam zijn bij de West- Duitse federale diensten voor de buiten landse betrekkingen. Uit deze lijst, waarvan de gegevens steunen op inlichtingen, verstrekt door de christelijk-democratische partij, blijkt, dat in de regeringsdienst voor de betrekkingen met de geallieerde hoge commissie zeven van de elf hoge ambtenaren voormalige leden zijn van de nazi-partij. Bij het bureau voor de kwesties inzake het toekomstig vredesverdrag is de verhouding vier op zes en bij het organisatiebureau drie op twaalt'. Dr. Wilhelm Haas, hoofd van het bureau voor de organisatie van de West-Duitse buitenlandse diensten, verklaarde op een persconferentie, dat 14 van de 31 hoge ambtenaren van deze in staat van oprich ting zijnde diensten leden van de nazi partij geweest waren. Vijf van de veertien waren bovendien lid geweest van een thans verboden studentenvereniging, die vaak een kweekschool voor reactionnaire nationalis- Het woord is aan P. J. van M e 11 e Veel mensen lijden aan een vreemde oogziekte, waardoor zij het kleine groot en het grote klein ten genoemd werd. Dertien van de veertien ex-nazi's waren „gezuiverd". De veertien de was gerangschikt onder de „meelopers" en werd alleen om zijn technische kennis gehandhaafd. Hij kon in zijn positie geen politieke invloed uitoefenen, aldus ctr. Haas. Het was, zo zeide hij. uiterst moeilijk een efficiënte buitenlandse dienst op te bouwen zonder een beroep te doen op mensen, die ervaring hadden in het vroe gere Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van het eerste voorlopige aantal van 600 man stafpersoneel zouden er 90 voormalige functionarissen van Ribben- trops ministerie zijn. Dr. Haas zeide verder dat geen communisten in de buitenlandse dienst zouden worden opgenomen. Zijn eigen bureau, belast met de organisatie van de buitenlandse diensten, bestond uit 12 man. waarvan 2 voormalige nazi's. Het verbindingsbureau voor de Hoge Commis sie omvatte 11 man, waarvan 8 vroegere nazi's. Tenslotte waren vier van de zes hoge functionarissen van het opleidings instituut te Speyer (voor de consulaire dienst) lid geweest van de nazi-partij. Uitzicht op nationale oplossing in Belgie uirzicnr op naiionaie opiussmy ui ueiyit; Opheffing der regentschapswet, Boudewijn tijdelijk luitenant-generaal BRUSSEL, 20 April (Reuter). De drie voornaamste Belgische partijen de chris telijke volkspartij, de liberalen en de so cialisten zijn heden in beginsel overeen gekomen, dat de wet op het regentschap zal worden opgeheven en dat Koning Leopold daarna zijn Koninklijke prero gatieven tijdelijk aan kroonprins Boude wijn over zal dragen. De ronde tafel-conferentie der liberale, katholieke en socialistische partijleiders eindigde even voor middernacht. Kabinets formateur Paul van Zeeland deelde de journalisten mede. dat het overleg nog niet was geëindigd. „Wij zijn het over één punt nog niet eens", zo verklaarde hij. Heden, Vrijdag werden de besprekingen hervat in beperkt comité. Hieraan nemen deel baron Van der Straten Waillet, voorzitter van de CVP, Motz, voorzitter der liberale partij en de socialistische minister van Staat Spaak en Paul van Zeeland. De drie partijen zijn het thans eens over de tijdelijke overdracht der Koninklijke prerogatieven aan Prins Boudewijn en de opheffing van de wet op het regentschap. Over de aanstaande verblijfplaats van Koning Leopold zou nog geen overeenstem ming zijn bereikt. Van socialistische zijde zou men er niet in willen toestemmen dat de vorst zich opnieuw in België vestigt. Ne afloop van een hedenavond gehou den vergadering van juristen der CVP, verklaarde oud-minister Struye, dat een formule is opgesteld voor de overdracht der Koninklijke bevoegdheden. Volgens Struye zouden de grondwettelijke bezwa ren een oplosing van het probleem der overdracht niet in de weg staan. De Kamer- en Senaatsfracties van de Belgische Christelijke Volkspartij (katho lieken) hadden Donderdagmorgen een motie aangenomen, waarin zij verklaarden bereid te zijn voor een wet te stemmen, die de Koning zal machtigen tijdelijk zijn be voegdheden over te dragen aan zijn zoon Boudewijn. „De CPV zal voor een dergelijke wet stemmen, aldus de motie, om de vor ming mogelijk te maken van een regering, die op haar programma de bijeenroeping van de Verenigde Kamers plaatst en de wet op het regentschap opheft." De wet, die de overdracht der Ko ninklijke prerogatieven op zijn zoon regelt, zal, aldus de motie, vóór de terugkeer van de Koning bij het parlement worden inge diend en er zal na diens terugkeer over worden gestemd. Van Zeelands voorstel Naar wordt vernomen zou het voorstel dat Paul van Zeeland ter ronde tafel-confe rentie aan liberalen, rocialisten en katho lieken voorlegde, het volgende inhouden; Het weer in beeld De depressie boven het Alpengebied is nu vrijwel geheel verdwenen hetgeen tot ge volg had dat de wind bij ons zwakker werd. Boven de Noordzee handhaafde zich een zwakke rug van hoge luchtdruk. Bóven Schotland en West-Engeland ligt een front, dat van een smalle regenzone vergezeld gaat. Dit front komt langzaam dichterbij en kan morgen invloed op het weer in ons land uitoefenen. Kamer en Senaat spreken hun vertrouwen uit in de nieuwe regering. Indiening van een wetsontwerp, dat de overdracht cler prerogatieven van Koning Leopold op zijn zoon Prins Boudewijn regelt, bijeenroe ping der Verenigde Kamers ter opheffing van de wet op het regentschap, de terug keer binnen twee of drie dagen daarna van Koning Leopold naar België, aanne ming door Kamer en Senaat van de wet, waarbij de vorst zijn bevoegdheden over draagt op zijn zoon. De socialisten eisen dus daarbij waar schijnlijk dat Leopold daarna weer in ballingschap zal gaan. Algehele overeenstemming Nader wordt uit Brussel gemeld dat de afgevaardigden der drie partijen heden algehele overeenstemming hebben bereikt over cle tekst van het plan, volgens het welk Koning Leopold na herkrijging van zijn prerogatiLlwmd—p lijdelijk aan zijn zoon Boudewijn zal overdragen. De afgevaardigden zullen thans hun respectievelijke partijen tot instemming moeten zien te bewegen. Vrouw en vier kinderen verdronken Sleepboot zonk na aanvaring Op de Oude Maas bij Dordrecht is heden morgen de sleepboot „Martien" door een snelvarende motorvrachtboot aangevaren. De sleepboot werd ernstig beschadigd en zonk onmiddellijk. De kapitein, W. van der V„ wist zwemmende de wal te bereiken. Zijn vrouw en vier kinderen, die zich in de kajuit bevonden, zijn verdronken. Gevitamineerde margarine Voorgeschreven aanduiding op de verpakking Het Bedrijfschap voor Margarine, Vet ten en Oliën heeft thans voorgeschreven dat met ingang van 24 April 1950 marga rine niet: als gevitamineerd mag worden aangeduid, tenzij het product ten minste twintig internationale eenheden vitamine A per gram bevat, dus vijfduizend eenheden per half pond. De aanduiding der vitami nering, die op een bepaalde wijze op de verpakking moet zijn aangebracht, luidt: „Bevat 20 I E vitamine A per gram." Drie maanden geëist tegen Engelse wegens bigamie Drie maanden gevangenisstraf wegens bigamie eiste de offcier van justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 37-jarige G. W., geboren te Middlesborough en wo nende te Rotterdam. Haar werd tenlaste gelegd dat zij op 12 Januari 1944 in Londen was getrouwd met de Rotterdammer T. C. V., hoewel zij nog gehuwd was met een Engelsman. Zij verklaarde ter terechtzitting, dat de Engelsman, met wie zij gehuwd was, in de gevangenis zat en het haar zodoende niet gelukt was van hem te scheiden. MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Over het algemeen meer bewolking maar overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke rich tingen. Op enkele plaatsen lichte nachtvorst. Iets lagere middagtempe- raturen. 22 April: Zon op 5.30 uur. ondei 19.4» uur Maan op 7.25 uur. onder 0.50 uur Hoog en laas water In IJmiiidcu Vrijdag 21 April: Hoog water: 5.55 en 18.14 uur. Laag water: 1.37 en 13.59 uur. Zaterdag 22 April: Hoog water: 6.27 en 18.50 uur Laag water: 24)7 en 14.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1