4 c J Nieuwe vacantieregeiing voor gemeentepersonee! De radio geeft Zaterdag Taxi? Bel 1.2.3.4.5 „Het lied der woestijn" LOCOMOTIEF RIJWIELEN PANDA EN DE MEESTEByGELEERBE Wereldnieuws-j Vrijdag 21 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant 2 Raad van Bloemendaal ACHT ADVIEZEN VOOR DE MODERNE MAN In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Bloe mendaal is opnieuw aan de oi-de gekomen de behandeling van bezwaarschriften tegen plaatsing op de lijst der monumentenver ordening. De heer Smidtvan Gelder (V.V.D.) wilde de landgoederen en'een bepaald aan tal huizen van. de lijst schrappen. Er be hoeft geen vrees te bestaan, dat landgoe deren gewijzigd worden, omdat er streek plannen en bebouwingsvoorschriften be staan en er toezicht is van Staatsbosbeheer. Mr. De Jong Schouwenburg (C.H.) wilde dat er aandacht besteed wordt aan twee punten van cultuurbescher ming, namelijk het plaatsen van objecten op ae lijst en het brengen van offers om objecten voor het nageslacht te behouden Nadat enkele leden hun mening ten aan zien van het standpunt van de heer Smidt van Gelder hadden kenbaar gemaakt mex-kte de voorzitter, burgemeester jhr. mr, C. J. A. den Tex op, dat het inderdaad billijk is als de overheid, die beperkingen legt op eigendommen, een schadevergoe ding uitkeert. Het is moeilijk een bedrag vast te stellen. Spreker achtte het wel nodig om de landgoederen op de monumen tenlijst te plaatsen, omdat de streekplan nen en de bebouwingsvoorschriften niet voldoende waarborgen bieden. Wethouder mr. Rohling (K.V.P.) zei- de er geen bezwaar tegen te hebben, naar aanleiding van het gesprokene, de zaak aan te houden en B. en W. te vragen even tueel met een nieuw voorstel te komen. De beslissingen over de bezwaarschriften behoeven niet terstond genomen te worden. De raad verenigde zich hiermee en aan vaardde het voorstel tot vaststelling van een nieuwe monumentenveroi'dening. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de vacantieregeiing voor het gemeen- tepersoneel. Er wareix drie plannen, welke in het Georganiseerd Overleg waren be handeld. In 1942 heeft de toenmalige bur gemeester een regeling gemaakt, welke inhield een uitbreiding van het aantal va- camtiedagen. B. en W. waren van mening dat de regeling ongedaan moest worden gemaakt. Tijdens de beraadslaging merkte de voorzitten" op, dat de toenmalige burge meester „vevgif heeft gestrooid" dopr de vacantie van twaalf dagen op achttien te brengen voor de arbeiders. Wethouder Rohling betoogde dat het billijk was de vacantie van achttien dagen voor het grootste deel van het personeel te verminderen. Het personeel van het rijk en van de provincie hebben ook geen acht tien dagen. Spreker wilde de vacantie niet koppelen aan de salarissen maar aan de functies. Mr. De Jong Schouwenburg stelde voor de rijksregeling te aanvaarden, met dien verstande dat het personeel, dat op 1 April j.l. in dienst was en een salaris ontvangt van minder dan 3.000,14 da gen vacantie geniet. De rijksregeling luidt: salaris minder dan 3000.12 dagen; salaris van 3.000,tot 3.840,15 da gen; ƒ6.000,— en hoger 24 dagen. Twee dagen meer voor hen die minstens dertig dienstjaren hebben. Nadat de raad besloten had dat het voor stel van de heer De Jong Schouwenburg het eerst in stemming moest worden ge bracht werd het aanvaard met 10 tegen 8 stemmen. Tegen stemden de leden van de fracties van de Partij van de Arbeid en van de K.V.P. Goedgekeurd werden de volgende pun ten: Voorstel tot opheffing scheidsgerecht voor ambtenaren. Voorstel tot verlening van een bijdrage aan de Stichting tot opleiding van leer krachten voor het openbaar voorbereidend lager onderwijs. Voorstel tot verlening van eervol ontslag aan de onderwijzer Th. J. Overmeer we gens vertrek naar Heerenveen. Geen nieuw personeel op ministeries Voorlopig zal door geen enkel ministerie nieuw personeel worden aangesteld, meldt het Algemeen Dagblad. Dit betekent dus een tijdelijke personeelsstop, waardoor het overtollige personeel de plaatsen zal kun nen gaan bezetten in die functies, die door pensionnering of vrijwillig vertrek open vallen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.3C Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Amusements-orkest. 14.00 Orgel. 14.20 Engelse les. 14.40 Orkest, 15.20 Letteren exx kunsten. 15.55 Mannenkoor 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18,00 Pro menade-orkest. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Promenade-orkest. 18.50 Muziek, 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlemen tair overzicht. 19.35 Pianoduo. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man. 20.12 Platen. 20.15 „Lichtbaken". 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op, heren!". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 „Weet u het?". 21.55 Populair concert. 22.35 Beneluxcommentaar. 22.45 Gebed. 23,00 Nieuws. 21.15 Maastrichts Stedelijk Orkest en solisten. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws 7.15 Gymnastiek, 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Medische cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11,35 Platen. 12.50 Weex'bericht. 12.33 Piano duo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Pla ten 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Lichte muziek. 14.45 Platen, 15.00 Boekbespreking. 15.15 Kamerorkest met solist. 16.00 „Van de wieg tot het graf", 16.15 Platen. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Amusementsmuziek. 17.30 Voor de jeugd 18.00 Nieuws. 18.15 Platen. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 „Lezen in de Bijbel". 19.45 „Passe partout". 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20,15 Zwitserse muziek. 20.42 „Hein Festijn". 20.45 Revue. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Sextet. 22.25 „Onder de pannen". 22.40 Kwartet. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen, Voorstel tot vaststelling van de verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting en van de personele belasting. Voorstel tot het aangaan van een geld lening van 148.600, Voorstel ontheffing van artikel 2 der be bouwingsvoorschriften: a. te verlenen aan 1. W. J. Wilms Floet te Bloemendaal; 2. W. Thunnissen te Heemstede; 3. S. Rinkema te Aerdenhout.; 4. P. Reijnhoudt Sr. te Am sterdam; 5. F. J. Berg te Haarlem; 6. M. Hertz te Haarlem; 7. A. J. de Wit te Vo gelenzang; b. te weigeren aan mevrouw A. G. M. van Velzen CamphuisKalma te Bloemendaal. Goedkeuring begroting 1950 van de Stichting Openluchttheater Bloemendaal. Bij de rondvraag vroeg mevrouw F a h- r e n f o r tM e u f f e 1 s (WD) aandacht voor het inrichten van speelterreinen voor de jeugd en mr. Wildt Meyboom (WD) betreurde het, dat de jeugd de deksels van de vuilisbakken op de Juliana- laan haalt om er mee te hoepelen. Mr. Vliegen (Arbeid) zei vernomen te hebben, dat het tentenkamp op het strand verminderd is van 450 tot 250, waar door velen niet zullen kunnen kampex-en. De voorzitter antwoordde dat de getallen niet juist zijn. Het nachttenten kamp is wel verkleind, om dagjesmensen in de gelegenheid te stellen tenten op te slaan. Er waren vroeger vijftig plaatsen gereserveerd voor Bloemendalers, om des nachts te kampei-en, doch er werd geen gebruik van gemaakt. IEDER GENOEG en ieder het zijne Christelijk sociale politiek, ook in de Prov. Staten. STEMT ANTI-REVOLUTIONAIR Mr. A. BRU€H lijst Verkiezingsvergadering Anti-Revolutionnairen M'. A. Bruch heeft Donderdagavond in het wijkgebouw vaix de Nederlands Her vormde Gemeente aan de Gedempte Oude gracht in een onder leiding van de heer W. C. Bakker gehouden vergadering van de Centrale Anti Revoiutionnaire kiesver enigingen gesproken ovèr de politiek in de Provinciale Staten en over de betekenis van de aanstaande verkiezingen. Na een histo risch overzicht te hebben gegeven over het ontstaan der Staten en over de provinciale wet van 1848 deed mr, Bruch mededelin gen over de werkzaamheden in de tegen woordige tijd. Daarbij besprak hij de zorg voor geestes zieken, de betekenis van de provinciale bedrijven en hetgeen er op het gebied van het onderwijs woi'dt gedaan. De fractie van de Anti Revoiutionnaire partij heeft daarbij een taak te vervullen, waarover spreker nader uitweidde. Vermoedelijk zullen in de komende vier jaar verkiezingen voor de Eerste Kamer worden gehouden en het is dus van belang met een zo groot mogelijke fractie voor de dag te komen. Ook deed mr. Bruch mededelingen over de ai'beid van Gedeputeerde Staten. Mr. A. Roosjen, lid van de Tweede Kamer sprak over „Wat moeten wij in 1950 doen". Indien deze vraag gesteld wordt dan moet het antwooi'd luiden er voor te zorgen dat er een andere samenwerking komt en dat er weer een lid van de Christelijke par tijen in het college van Gedeputeerde Staten gekozen wordt. Door de samenwer king van de Partij van de Arbeid en de comimmisten in 1946 is mr. Bruch niet herkozen. De Anti Revolutionnairen voelen zich de laatste tijd enigszins gedrukt en dat vindt zijn oorzaak in de ontwikkeling van de toe stand in Indonesië. Wij hebben de beslis sing te aanvaarden, zeide spreker en dienen de uiterste krachten in te spannen om van de nieuw ontstane verhouding Nederland- Indonesië te maken wat er van te maken is. Door tegenslagen moeten wij ons niet laten weerhouden verder te werken. Mr. Roosjen liet enige papieren van aan kondigingen van vergaderingen en van verkiezingen van 1851 en 1866 zien, om daarna aan te tonen, dat de Anti Revoiu tionnaire partij een zeer oude is, doch geen verouderde. Zij is nog actueel en beweeg lijk en neemt een belangrijke plaats in. Uit voerig ging spreker na wat er op het ge bied van de sociale wetgeving tot stand is gekomen. De Christelijke pax-tijen hebben daarbij een grote rol vervuld en hij her innerde aan de stichting van de arbeids inspectie, aan beperking van vrouwenar beid en arbeid door kinderen en aaxi de drankwet. De huidige politieke partijen beweren thans dat zij een aandeel in de totstandkoming van de sociale wetten hebben, doch zij zijn onder rechts bewind gemaakt en de Anti Revolutionnairen ver leenden daaraan hun volle medewerking. Tenslotte zette mr. Roosjen uiteen welke houding er moet worden aangenomen te gen het communisme. De Partij van de Arbeid staat hierbij zwak en daarbij her innerde spreker aan de stakingen in België, welke door de socialisten gesteund worden. Deze avond verleenden enige musici hun medewerking. AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Zandvoorts jongetje aangereden Gistermiddag omstreeks vijf uur is het zesjarig zoontje van de familie De Gevber uit de Stationsweg in Zandvoort bij het oversteken van de Boulevard door eeix auto uit Bloemendaal aangereden. Het knaapje is met inwendige kneuzingen en een ernstige hoofdwonde naar het Diaco- nessenihuis in Haarlem overgebracht, nadat een juist passerende arts uit Almelo de eerste hulp had verleend. De bestuurder van de auto treft geen schuld De Voogdyvereniging „Tot Steun" orga niseert op Zaterdag 22 April in de Stads schouwburg te Haarlem een avond ten bate van het wex~k voor het misdeelde kind. De toneelgroep „Comedia" zal het blijspel „Uit stekend, Mylord" ten tonele brengen. Op plaatsen, waar een baard „draait" of in alle richtingen groeit, moet men met snelle spiraalvormige bewegingen scheren. Morgenavond hc: laatste advies. ■_N.V. PHILIPS' VERKOOP-MAATSCHAPPIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN Jubileum-uitvoering door het gezelschap „Diogé" Het Haarlemr.e dilettanten-operettegezel- schap „Diogé" bestond op 13 April 12'/2 jaar. Gisteravond werd deze verheugende gebeurtenis gevierd met een opvoering van een Amerikaanse show-operette „Het lied der woestijn" in de Stadsschouwbiu'g, die Vrijwel geheel door donateurs bezet was. Het gezelschap heeft blijkbaar in de loop der jaren veel vrienden verworven en dit werd ongetwijfeld mede een reden om het 121/2-jarig bestaan op bijzondere wijze te viei'en. Of de operette „Het lied der woestijn" voor een herdenkingsavond het meest ge schikt was, moet echter betwijfeld worden. Een jubileum-opvoering moet voor een operettègezelschap als het ware een artis tieke wapenschouw zijn, een expositie van de spelcapaciteiten vair de actrices en van de acteurs. Hiertoe bood deze show-ope rette geen mogelijkheden. De operette ver loochent zich zelve niet, want het voor naamste toneel-element is de vertoning, die bekoring van het oog bedoelt. Een sim pel romantisch verhaal dient als middel tot verbinding van de taferelen, die moeten uitmunten in kleurenweelde en exotisme. De karakter-typering kenmerkt zich door primitieve oppervlakkigheid. Op een zelfde peil staat de muziek, die deels gevormd wordt door schijn-imitaties van Oosterse klanken en rhythmen en door irriterend zwoele chromatische effecten. .Diogé" heeft, de consequenties van de aard dezer operette aanvaai'dend, aan de op voering veel zorg besteed. Er was een over vloed van kleurige costuums, die aan tal van scènes een eigen sfeer verleenden. In het bijzonder kwam dit tot uitdrukking bij de haremdansen, welke door cle bewegings fantasie van de ontwerpster Ans Dukker zeer aantrekkelijk werden. Een aardige in druk maakte ook het dansen van het groepje „revue-girls". Jaap Kaan sprak en zong wat te licht voor een buiten de wet gestelde hoofdman van woeste bergbewoners, maar gaf overi gens verdienstelijk spel te zien als de „Rode Schaduw", Lena Cramer-van Rooy zong wat scherp in het hoge register, Voor zover de rol het toeliet maakte zij .van Margot een aannemelijk type. Herman Woerdë had kapitein Fontaine wel wat militanter kunnen spelen. Vrijwel zonder samenhang met het toneelgebèuren komen ixx.de ope- rette als „komische" figuren een journa list Benjamin Kidd met zijn secretaresse Suzanne .voor. Kick SI eenk istzorgde als Benjamin 'vóór wat grappigs en Bep'Steen-' kist-Oushoorn, die uiterste zorg voor klin ker-uitspraak aanbevolen wordt, sloot zich naar vermogen hierbij aan. Het meest overtuigend heeft Leni. Vander-De Jong (als Azuri) gespeeld. In haar stemklank leefde de spanning van innerlijke emoties. Jaap de Braai gaf een zo goed mogelijke generaal Birabeau, terwijl enkele anderen met meer of minder slagvaardigheid een aantal kleinere rollen vertolkten. De koren zongen behoorlijk de waarde loze muziek ën ook het orkest gaf réden tot tevredenheid, al moeten de opmerkin gen worden gemaakt, dat het ontv ikkeldè klankvolume vaak de verstaanbaarheid der spelers in de weg stond en dat de solo violist zijn heftig vibrato moet beperken. Henk Steenkist zorgde als dirigent voor een, op een paar uitzonderingen na, ge slaagd contact tussen toneel en orkest. Na de voorstelling werden de spelers met tal van bloemstukken gehuldigd Na mens de Zandvoortse Operettevereniging sprak de heer Schaap zijn gelukwensen uit, die hij vergezeld deed gaan van een sma kelijk geschenk. De heer De Groot huldigde de jubilerende vereniging namens de Bond van Amateur Opera- en Operettegezel schappen. Herman Woerde, voorzitter van „Diogè", dankte de woordvoerders en sprak nog zijn grote erkentelijkheid -uit jegens de heer F. J. Hulsbergen, jlie van de oprichting af penningmeester der vereni ging is. P. Z WA ANS WIJK. HEBT U IETS TE VERVOEREN? |jj De vervoerder van al Uw vrachten j™ met betrouwbaar en vakkundig per- so-neel met 30 vrachtauto's is alleen de 0 Besteldienst A.B.C. Barrevoetestraat 2, Haarlem, Tel. 18428 Na 6 uur 14810-14155 (Adv.) REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 Shakespeare's Hamlet interessante lezing van Justus Meyer voor de H.K.G. Slechts een handjevol leden van de Haar lemse Kunstgemeenschap de jeugd liet geheel verstek gaan was gisteravond bijeengekomen in het Frans Halsmuseum om te luisteren naar een lezing door de heer Justus Meyer, Shakespeare-kenner als weinigen, over het Hamlet-drama. De heer Meyer herinnerde eraan dat de Deen Saxon Grammaticus reeds omstreeks 1200 een chaotisch verhaal boekstaafde waarin de hoofdelementen van de handeling in grote trekken parallel lopen aan die van Shakespeare's Hamlet (de koningsmoord, het huwelijk van de moordenaar met de koningin, de uitbanning van 's konings zoon, „Amlet", naar Engeland en zijn te- rugkeer en wraakoefening). Zonder twijfel heeft Shakespeare zijn stof mede ontleend aan dit verhaal zoals hij ook voor vrijwel al zijn andere stukken, The Tempest en de Midsummernightsdream wellicht uitgezonderd, vrijelijk putte uit oude bronnen. Strikt genomexx pleegde hij dus plagiaat, maar hij hei-schiep de ge leende stof steeds tot zulk een volkomen nieuw kunstwerk dat men hem dit gebrek aan originaliteit ten aanziexx van de han deling in zijn stukken evenmin euvel zou kunnen duiden als dat. men bijvoorbeeld Bach verwijten zou in zijn muziek volks wijsjes en oude melodieën verwerkt te heb ben. Dat neemt xxiet weg dat Hamlet een stuk is vol problemen en incongruenties. Veel van die zogenaamde ongerijmdheden blijken echter bij nadere studie van de zeden en gebruiken in Shakespeare's tijd volkomen aanvaardbaar, zoals bijvoor beeld de vaak als onwaarschijnlijk aange vochten dubbele rapieren-verwisseling tijdens Hamlets duel met Laei-tes, welke volkomen te verklaren is uit de scherm- techniek en duel-gebruiken in het toen malige Engeland. Andei'e ongerijmdheden zoals de pseudo-zelfmoord van Ophelia en voox-al Hamiets ontsxxapping aan zijn uit banning naar Engeland via het zeerovers schip, blijven zwakke punten die niet weg te praten zijn, maar daarbij mag niet ver geten worden dat dergelijke onwaarschijn lijkheden en „denkfouten" schering en in slag waren op het Elisabethaanse toneel, dat zij veelal (zoals het zeeroversschip) juist als een concessie aan het publiek in gevoerd waren en dat niemand daar aan stoot aan nam. Een beroemde strijdvraag is ook: waar om stelde Hamlet zijn wraakoefening jegens Claudius zo lang uit, welke vraag spreker afdoende beantwoord lijkt in de commentaar van een Amerikaans Shakespeare-kenner: „no delay, no play!" Zo is men al reeds eeuwen aan het kibbelèn over vorm en inhoud van de Hamlet en tot 'welke dwaze conclusies men bij deze haar kloverijen komt, bewijst volgens spreker een essay van Salvador de Madariaga waarin deze „overigens eminente geleerde" uit de scène tussen Hamlet en Ophelia, die begint met Hamiets galante: „Here's matter more attractive" .afleidt, dat Ophelia een lichtekooi geweest moest zijn. De betref fende scène is naar onze begrippen inder daad tamelijk obsceen, maar had, gezien in het licht der toenmalige hofzeden natuurlijk een vrijwat onschuldiger karak ter Uitvoerig ging de heer Meyer hierna in op de figuur van Hamlet en de karakters der overige personen, die naar hij met vele tekstcitaten aantoonde niet slechts „vol ledige mensen" zijn (zelfs Claudius is aller minst een draken^,marqué"hij doet ook vele goede dingen), maar zelfs „tintelen van leven". Resumerend concludeerde spreker dat de Hamlet, ondanks de dik wijls weinig consequente opbouw, de ruwe handeling, de gesignaleerde zwakke pun ten en de zinloze rudimenten van oudere Hamlet-versies (zoals Hamiets gesol met het lijk van Polonius), nog altijd als een der machtigste werken van de toneellitte ratuur mag gelden, vooral, zo meende spre ker, om Shakespeare's prachtige taal. Muziek Bach als middelaar Paas-koralen in Waalse kerk Op de tweede avond die het drieman schap Dolf Hendrikse, Jan D.. Boeke en Maarten Kooy wijdde aan „Das Orgel- büchlein" van Bach, kwamen enkel Paas- koralen aan de beurt. De uitvoering met medewerking van de kleine ensembles „Re- monstx-ants Kerkkoor" en „Haarlems Mo tetgezelschap" had wederom plaats in de Waalse Kerk op het Begijnhof te Haarlem. Op deze kerkelijk-muzikale demonstra ties komt de figuur van Bach in aller-een- voudigste, maar ook in allerpuurste vorm tot zijn recht. De meestal beknopte, maar zeer fraaie koraalbewerkingen uit het „Or- gelbüchlein" vormen in eerste instantie dienende kunst; Bach schreef ze „dem Höchsten Gott allein zu Ehren", zoals hij er bij aantekende, maar ook als leerstof voor andere organisten: „dem Nachsten, draus sich zu belehren". De dienaar van de kerk, de paedagoog en de kunstenaar manifesteren zich in deze rijke verzame ling als een zuivere eenheid. De begena digde componist wist voortdurend kunst, kunstvaardigheid, paedagogisch en reli gieus doel, zodanig te combineren dat men nei'gens enige opzettelijkheid gewaar wordt. Het is er mee en dan misschien nog sterker omdat het onderwerp speciaal inspireerde als met de Inventionen, Trio sonates en andere composities, die hij als studiewerk voor zijn zonen schreef, maar die de hoogste kunstwaarde bezitten, omdat de geest steeds in hoge potentie zijn werk bezielde. Willen we deze pure Bach benaderen en leren bewonderen, dan moeten wij het doen van zijn uitgangspunt, van het koraal uit. De grote Franse organist Widor heeft er zijn blijdschap eens over uitgesproken, dat een jong leerling (het was Albert Schweitzer) hem de koraalbewerkingen van Bach had leren begrijpen en vereren, doordat deze protestantse leerling hem de betekenis en de zin van het koraal had weten bij te brengen. Voorheen had hij met die composities geen weg geweten. Zo moeten wij ook de opzet van Hen drikse, Kooy en Boeke prijzen om de ko- x-alen van het „OrgeJbüchlein" te laten horen in hun primitieve, onbegeleide vorm, met een herhaling van het geestelijk lied in de rijke harmonisatie van de meester. Dan krijgt de orgeloompositie voor ons een verhoogde betekenis en leren wij er de pure Bach in zijn dienende grootheid in kennen. Tevens wordt er het voorbeeld van gegeven wat de rol van orgel en koor naast die van de zingende gemeente kan wezen. De uitvoerders vervullen hun taak met liefde maar ook met goed inzicht en tech nische vaardigheid. Zo ging er van de zes uitgevoerde Paas-koralen een verheven stemming uit, die domineerde in het heer lijke „Christ ist erstanden". Met de Dori sche Toccata, Px-eludium en Fuga in D en de Fantasia in g voltooide Dolf Hendrikse op treffende wijze het programma. Het streven van deze geestdriftige en naar een zuivere'kéfn zoekende ij veraars voor de protestantse kerkmuziek verdient de volle aandacht. Zo'n avond in de oude Begijnhofkerk, met zijn fraai gerestaureerd orgel, is meer dan een concert: het is een manifestatie en een belijdenis, met Bach als middelaar. JOS. DE KLERK. Verkoop van huizen De uitslag van de vèrkoping van Donder dag in het Notarishuis luidt: Leidsestraat 76 f 1950, M. C. J. Heerooms qq.; Van Marum- straat 66 zw. en rd -f 3450, Y. Braaksma qq.; Heemsteedse Dreef 9, Heemstede, niet ver kocht; Van Merlenlaan 27, H'stede f32.200, G, J. Smit qq.; Hartenlustlaan 7, Bloemen daal f 35.700, Mevr. A. P. Lasonder—Ebbinge; Leidsestraat 88 f 4300, P. H. v. d. Bos qq., Vooruitgangstraat 73 f2825, D, J. van Rijn qq.; Vooruitgangstraat 75 f 2875, J. J. Ter- poorten; Gen. Joubertstraat 15 zw. en rd, 17 zw. en rd, 19 zw. en rd f 18625, J. Bon- gers qq.; Gen. Cronjéstraat 68 zw, en rd, Kloosterstraat 15 zw. en rd, 17 zw. en rd, 19 zw. en rd. niet verkocht; Borneostraat 29 f3950; H. G. de Vries; Voortingstraat 25 f2150, L. P. v. d. Helm; Ramplaan 77, niet verkocht; BadeJ.ochstraat 13, niet verkocht; Korte Hofstraat 5 f 625, H. I. van Goor; Zand- voortselaan 155, Heemstede f20.000 (opge houden). Stationsplein en Kruisweg worden versierd Ter gelegenheid vaïx het vele bezoek dat tegen het einde van de volgende week verwacht wordt aan de bollenvelden en tevens ter gelegenheid van de in die week vallende feestdagen (verjaardag van de Koningin en de Bevrijdingsdag) zal de ver eniging „Haarlems Entree" de Kruisweg en het Stationsplein een feestelijk aanzien geven door het aanbi-engen van grote bloe menmanden op de trottoirs. RUDGE WHITWORTH VESTING - SPARTA - SIMPLEX NICO VAN SCHAGEN ZN. GIERSTRAAT 40—42 - TEL. 17768 (Adv.) 15. Na nog enkele krachtige stoten in zijn zakdoek was Ilonnepon eindelijk klaar met snuiten, maar intussen liet hij niets aan het toeval over, en hij schoot maar door. Een hele rij kogels boorde zich overal in de muren en het vertrek hing vol kruitdamp; het mag dan ook een gelukkig toeval ge noemd worden, dat er niemand geraakt iverd. Toen Honnepon zijn zakdoek had opgeborgen, liet hij zijn wapen zakken en keek eens rond om te zien wat er ge beurd was. Wel alle meubels lagen on dersteboven en Pandade professor en Chi Fon waren in allerlei schilderachtige hou dingen weggekropen achter voorwerpen die in hun buurt stonden. Het spreekt vanzelf, dat Chi Fon in het geheel niet te spreken was over deze gang van zaken. „Wat jij maken doen?" schreeuwde hij, terwijl hij overeind sprong. „Jij maken schietschiet tegen mij, en ik jou betalen! Jij moeten maken doen ivat ik zeggen, niet schieten mij! Denk maken! Ik jou ontslaggen! Niet mooi getuigschrift!" „O" stotterde Hon nepon, die inzag dat hij onjuist had gehan deld. „Nee, dat was dan een vergissing! zei hij. „Ik hoorde lawaai en dacht dat er onraad was en mijn pappie, die in het zelfde vak zat, zei altijd: „Als er onraad is, dan moet je maar eerst schieten en daarna denken!" Zo kwam dat, ziet u". Bah-bah mompelde Chi Fon boos. Maar voor Panda was het jammer dat het zo gelopen was; want nu was hij weer even ver. Om nog te ontsnappen, en om te voorkomen dat Chi Fon de uitvinding van de professor las, zou hij nog iets heel anders moeten ver- zinnen. I U Jeugd. Manfred Gerlach, de - 22-jarige voorzittef van de Jeugdraad der libe raal-democratische partij, is tot burge meester van Leipzig (Russische zóne) gekozen. Hij is de jongste burgemeester die een grote Duitse stad ooit gehad heeft. Ongeluk. Op een brug over de Rijn bij Koblenz is een goederentrein, die met cokes op weg was naar Luxemburg, ontspoord, vermoedelijk doordat door een stopsignaal is heengereden. Drie leden van het treinpersoneel kwamen om het leven. De machinist werd met ernstige wonden naar het ziekenhuis vervoerd. Bom. In de plaatselijke kantoren van de communistische partij te Bayonne heeft zich een ontploffing voorgedaan. Het kantoor is volledig vernield en in de buurt zijn alle ruiten verbrijzeld. Een vrouw, die in een aangrenzende kamer sliep heeft lichte kwetsuren opgelopen. Bom. Te Freiburg zijn bij het slopen van een door een bom beschadigd huis ze ven arbeiders door een. instortende muur om het leven gekomen. Kindernoodfonds. De sociale commissie van de UNO heeft een Amerikaans plan verworpen tot beëindiging van het internationale kindernoodfonds van de UNO in zijn huidige vorm. en ver vanging door een hulpplan op lange termijn. De commissie besloot daaren tegen het kindernoodfonds, dat al drie jaar bestaat en thans uit vrijwillige bij dragen gefinancierd wordt, te laten voortbestaan. N cTtrrnii\cXpRODUCT Provinciale Stafenverkiezing De burgemeester herinnert aan de stemplicht De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat op Woensdag 26 April van des voormiddags acht uur tot des namid dags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Provin ciale Staten. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72 der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich ter uitoefening van zijn kiesi'echt moet aan melden bij het stembureau van het voor hem op de .kiezerslijst aangewezen stem- district. De kiezer, die aan deze verplichting niet voldoet, wordt, tenzij van een geldige reden van verhindering blijkt, gestraft met geldboete van ten hoogste vijf gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen twee jaren zijn verlopen se dert 'n vroegere veroordeling van de schul dige wegens gelijke overtreding onherroe pelijk is geworden, wordt geldboete van ten hoogste vijftien gulden opgelegd. Tevens wordt de aandacht gevestigd op: Artikel 128 van het Wetboek van Straf recht, luidende: „Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krach tens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar". Artikel 150a der Kieswet luidende: „Hij die bij een verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden.". Bankdirecteur gearresteerd Op last van de officier van justitie in Den Haag is daar gearresteerd de 59-jarige G, A., die enkele maanden geleden door de directie van de Rotterdamse Bank is geschorst als directeur van het bijkantoor van deze bankinstelling te Scheveningen. Hij zou cliënten van het bijkantoor hebben aangeraden geld te steken in een fabriek te Hilversum die door een familielid werd beheerd. Deze fabriek floreerde niet en is inmiddels failliet verklaard. De gedupeer de cliënten hebben een klacht bij de justi tie ingediend, welke voor de officier aan leiding was, een arrestatiebevel tegen A. uit te vaardigen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 April 1950 ONDERTROUWD: 20 April T. F. Heusser en E. E. van Arltel GEHUWD: 20 April, J. de Graaff en I. J. Wieringa; J. J. van der Rol en J. D. Wijker. BEVALLEN van een zoon: 18 April, j. C. de Jong—Kamminga; 19 April, M. M. A. Wijdeman—de Haan; M. C. D. Calandt— Wijker; S. Wagenaars—van Dam; 20 April, W. M. M. van Scherpenzeelde Korte; C. G. BaakKoning; F. C, BoogaartBakker. BEVALLEN van een dochter: 20 April, W, P. Abspoelvan der Pad; P. de lx Rie— Baas. OVERLEDEN: 18 April. M. N. Brouwer, 7 m., Jan Gijzenkade; -T. P. Mureau, 72 j., Westergracht; 19 Api-il, D. Kluitenburgde Leeuw, 70 j., Wilhelminastraat; H. Eerhart, 60 j., Pijlslaan; P. Makkelie, 77 j., Klaver» straat; Jkhr. L. Stern, 64 j,, Kievitstraat,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2