(Kort en Bondig J Deftigheid won het vaak van ondernemingsgeest in Haarlems economisch leven - Amsterdamse Beurs I Vo°r d' ldJ,1're° rw,.y Rick' Sportprogramma's De dood van dr. Leidekker Vrijdag 21 April 1950 In de Haarlemse sociëteit Teisterbant hield de schilder Kees Verwey gistermiddag een receptie ter gelegenheid van zijn vijftigste verjaardag. Men ziet de jarige hier met enige vrienden in de bestuurskamer verenigd; naast hem de beeldhouwer Mari Andriessen, daarachter staandfc onder anderen de heer J. B. Schuil, de dichter A. Roland Holst, de schrijver Godfried Bomans en de tekenaar-criticus Cornells Veth. Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Dr. C. Spoelder sprak voor „Nijverheid en Handel" Slotkoers Openings gisteren koersen 277% 277% 213% 213% 228 227% 173 172 116 229% 265 115 BH 131 J/s 132% 156% 122 123% 129% 129% 131% 149% 94% 239 -- tiert er welig, de Haarlemmerolie wordt uitgevonden, De Boog sticht zijn wijn- azijnfabriek. Met de welvaart gaat de wel dadigheid hand in hand: tien, twintig hof jes worden aan de bestaande toegevoegd en, naarmate de stad een allure van def tigheid aanneemt, steeds weidser van op zet. In die tijd worden ook de nieuwe waterverbindingen naar Amsterdam en Leiden gegraven en wordt in zestig jaar het millioenenplan van Salomon de Bray voor de stadsuitbreiding werkelijkheid. Voortaan zullen de stadswallen lopen langs Kinderhuissingel, de Bolwerken, het Spaarne, de Papetorenvest, de Heren-, Kamper-, Oosthuis- en Raamsingel en de Wilhelminastraat. Maar ook neemt de in dustriële activiteit der inwoners af. Van ondernemers worden ze beleggers en hun konterfeitsels in de Regentenkamers leg gen daarvan nog getuigenis af. Niet iedereen werd getroffen De Franse tijd brengt de grote débacle,' althans voor het werkende volk, voor amb tenaren en beambten. Kinderen van pre dikanten moeten bedelen, het gras groeit tussen de straatstenen, huizen worden af gebroken. Desondanks, zo zei dr. Spoelder, krijgt men sterk de indruk dat een grote groep van welgestelden door de crisis niet werd beroerd. Na het herstel van de on afhankelijkheid werd van regeringswege geprobeerd de industriële activiteit weer op gang te brengen, onder meer door het houden van een grote Nijverheidstentoon stelling in 1825. Het mocht allemaal niet veel baten: Hildebrand tekent in zijn Camera Obscura zo'n Haarlemmer van de oude stempel die liever zijn oude voorraad laat verrotten dan onder de markt ver kopen en zo'n beetje vegeteert op de door het voorgeslacht vergaarde kapitalen. Met regeringssteun worden door buitenlanders met vreemde werkkrachten fabrieken ge sticht: Wilson langs de tegenwoordige Wil helminastraat, Previnaire langs de Garen- kokerskade, Phoenix bij de Parklaan. Ze houden het uit zolang de regering subsi dieert. Daarna verdwijnen ze, meestal met ruzie. Na 1837, toen Engelsen een gas fabriek openden, kwam er wat opleving: Beijnes in 1838, de opening van de spoor weg en de stichting van de daaraan ver bonden Centrale werkplaats, de lakstolcerij Savrij, vervolgens de rubberfabriek Merens, „Het Klaverblad", Droste en de kwalijk riekende boterfabriek van Cohen en Van der Laan. Maar het draagt allemaal toch meer het karakter van kleine indu strie en het werd door de overheid zeker niet gestimuleerd, want die wilde het ka rakter van „deftige" stad liever behouden. Na 1895 schijnt er een andere wind te gaan waaien, maar alweer: het zijn niet de Haarlemmers die hem aanwakkeren. De statistiek geeft sindsdien weer een stijging te zien, onderbroken door de beide wereld oorlogen, De democratie brak door in de bestuursorganen, de arbeiderswoningbouw werd ter hand genomen, de vervoermidde len verbeterd en uitgebreid. In 1919 be reikte Haarlem de 80.000 inwoners, in 1927 volgde de annexatie, die overigens geen erg kapitaalkrachtige aanwinst vormde, al won men wel aan ontwikkelingsmogelijkheden voor de industrie. De stad is er in stijl en eenheid niet op vooruitgegaan in de twin tigste eeuw, doch haar inwoners weten weer wat werken is, zo besloot dr. Spoelder zijn even geestige als belangwekkende causerie. Tot zijn toehoorders behoorden ook de wethouders Angenent en Geluk, welke laatste tijdens de discussie wees op de vaste wil van het huidige gemeentebestuur de vestiging van industrie met alle mogelijke middelen te bevorderen. Tijdens de gisteren gehouden maande lijkse maaltijd van het Departement Haar lem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft dr. C. Spoelder weer eens een ander facet belicht van zijn geliefde Spaarnestad. Deze keer nam hij 'in het bijzonder de industriële ontwikkeling onder de loupe. De jonge middeleeuwse stad begrensd door Bakeness'ergracht, Spaarne, Gedempte Oudegracht, Nassau- laan en -straat en Ridderstraat/Korte Jansstraat gedijde onder de nabijgele gen machtige grafelijke bescherming en werd reeds spoedig door haar .gunstige ligging opgenomen in het transitoverkeer, speciaal dat van lakens. Zo ontstond hier een levendige lakenhandel, op de voet ge volgd door de stichting van tal van bier brouwerijen, die profiteerden van het on bezoedelde duinwater en een steeds be langrijker wordend afzetgebied. Deze op gang ontwikkelt zich in de veertiende eeuw. De lakenhandel wordt door de im migratie van Vlaamse wevers lakenindu strie. De namen van de Drapenierstraat, de Voldersgracht en de Raamgracht herinne ren nog aan dat stadium. En al werd deze eeuw door een paar fikse stadsbranden en. wat woelingen gekenmerkt, er werd door de Haarlemmers toch reeds voldoende verdiend om ook cle weldadigheid een kans te geven: de eerste, bescheiden, hof jes werden gesticht. Kentering Ook in de eerste helft van de vijftiende eeuw gaf de grafiek nog een stijgende lijn te zien. Dan komt de kentering. De op somming van het aantal brouwerijen ge durende de periode van 1496 tot 1625 en de daardoor afgeleverde brouwsels geeft een preciese weerspiegeling van de gewel dige achteruitgang onder de slagen van Hoekse en Kabeljauwse twisten, Kaas- en Broodoproer, pestepidemie, beleg en plundering. De cijfers zijn opgenomen in een eerlang te verschijnen proefschrift van drs. Van Loehen, dat de weinige littera tuur over Haarlems economische geschie denis zal aandikken. Betere tijden breken pas na 1578 aan. In dat jaar werden de goederen der Roomsen ondanks de wel sprekendheid van hun tolerante woord voerder, de Mennist Coornhert, verbeurd verklaard „als vergoeding voor de noden tijdens het beleg geleden". De fiscale las ten konden dus aanzienlijk lichter worden en de immigratie van Vlaamse linnen wevers betekent een krachtige impuls voor het herstel. Haarlem wordt een grote stad. De eerste courant in Nederland gaat er verschijnen, de windhandel in tulpen De heer J. T. A. Bos te Dordrecht heeft het Beatrix-landhuis van de loterij „Jeugd van Nederland" gewonnen. De heer Bos is conrector van het Christelijk Lyceum te Dordrecht. Hij weet niet wat hij met het huis moet gaan doen. Maandag zullen 80 drachtige Friese koeien van Rotterdam naar Israël worden verscheept. Drie Friezen zullen tijdens de reis de koeien verzorgen. In Udenhout is de grote boerderij van A. Kroot Schapendonk afgebrand. Vier kal veren kwamen in de vlammen om. Tot burgemeester van Vaals is benoemd mr. C. Becht, die van 1946 tot Maart 1949 waarnemend burgemeester van Soerabaja is geweest. De heer G. F. II. Giesberger, directeur van de N.V. Nederlandse Spoorwegen, zal met ingang van 1 Juli zijn functie neer leggen. De heer Giesberger bereikt op 29 Juni de pensioengerechtigde leeftijd. Een 24-jarige onderwijzer uit Ammer- stol heeft in Juli 1949 een dienstplichtige soldaat gelegenheid gegeven zijn uniform voor burgerkleren te verwisselen en een onderdak verschaft. Wegens het bevorderen van desertie is hij veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De minister van Economische Zaken heeft de directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek gemachtigd om de opga ven en inlichtingen in te winnen, die hij nodig acht voor het verkrijgen van een juiste statistiek van de investeringen. HAARLEM EN OMGEVING Dr. L. Algera te Lisse, verbonden aan de Organisatie Toegepast Natuurkundig Onderzoek, is benoemd tot hoogleraar in de biologie aan de Vrije Universiteit te Amster dam, om onderwijs te geven in de plant kunde en de genetica. In de middagvergadering van de Bond van politie-ambtenaren tot bescherming van dieren heeft de secretaris de heer J. F. Berkel het jaarverslag uitgebracht, Daarin wordt meegedeeld, dat er op het ogenblik 3547 leden zijn. De afdeling Haarlem is in het afgelopen jaar opgericht en telt 54 leden. De periodiek aftredende bestuursleden de heren D. van den Burg en P. Schultz werden herkozen en gekozen werd de heer G. Sep- pen uit Roermond. De volgende jaarverga dering zal in Valkenburg worden gehouden. Het R.K. toneelgezelschap „Rokato" geeft op Zondagavond 9 Mei in gebouw St. Bavo een opvoering van een mengsel van waarheid, fantasie en vrolijkheid onder de titel „Hoera wij hebben een huis" door C. J. Pieters en A. T. Schuurman. Donderdag herdacht de heer J. A. M. Uljee de dag dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld als ambtenaar bij het P.T.T. be drijf. De directeur, de heer C. Bakker, over handigde een geschenk onder enveloppe. Namens het jubileumfonds sprak de heer P. Vroomen en bood een schemerlamp aan. De heer W. Flooren noemde namens de cantine-commissie de jubilaris een goed ambtenaar voor zijn collega's. Ook gaven de heer A. Dekker, chef van het Stations-post kantoor aan de Baljuwslaan en andere chefs en collega's blijken van hun belangstelling. Tot hoofdinspecteur van 's Rijks Be lastingen te Haarlem is benoemd de heer J. C. Bus, hoofdinspecteur-titulair bij de inspectie der belastingen, 2de afdeling, te Haarlem. Het kerkgebouw der Gereformeerde Kerk te Overveen aan de Croesenstraat heeft een pijporgel gekregen. Zondag wordt het orgel voor de eerste keer bespeeld. Dr. J. H. Stelma, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Bloemendaal, is door 'de Synode der Ned. Herv. Kerk verzocht haar in de Synodevergadering van de Pro testantse Kerk in Indonesië te Djakarta te vertegenwoordigen. Hij zal daartoe Dinsdag 25 April per vliegtuig naar Indonesië ver trekken. In begin Juni hoopt hij terug te keren. Naar ons wordt medegedeeld zullen bewoners van het Berkenplein in Haarlem- Noord Zaterdagmiddag een kleine hulde bereiden aan de onlangs tot priester gewijde zoon van wethouder Angenent. De hoofdagent van de Bloemendaalse politie de heer L. S. Harmsma is bevorderd tot brigadier en de agent van politie de heer M. Rentenaar tot hoofdagent. De Bloemendaalse politie heeft een ver pleegster aangehouden, verdacht van ver duistering van kleding. zang Hillegom te bereiken alwaar zal wor den gerust; verder via de bollenvelden naar de Glipperweg om dan langs de Heemsteedse Dreef en Wagenweg het eindpunt te be reiken. Heemstede BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: Jonkheer C. M. de Beaufort en A. L. van Lennep; P. Schoon en A. C. Rhee; J. L, van der Velden en A. C. Milatz. GETROUWD: T. G. Huiberts en J. M. C. Mahieu; J. M. Bruijn en T. Gouman. GEBOREN: Antonius Maria, z. van L. F. van Steenbergen en P. Macco; Ferdinand Joseph, z. van F. J. Kubatz en E. P. M. Schutter; Carina Yolanda, d. van N. Stege- man en A. Falland; Johanna, d. van J. Boel houwer en G. A. Westenberg; Anthonius Gerardus Jacobus, z. van C. G. de Regt en C. H. Boon; Eduard. z. van H. Moltzer en E. Schneider; Machiel Gerardus Maria, z. van N. T. Alders en H. F. E. Herbers; Petrus Johannes Maria, z. van A. H. N. Strack van Schijndel en E. Matla. OVERLEDEN: A. M. Konijn—Klaver, 56 j.; C. M. Kragt, 58 j.; P. J. Claassen, 65 j.; D. J. Klijn, 67 j.; E. W. AmeszStap, 70 j.; S. B. D. KielGervers, 71 j. KING'S Haarlemse politiemannen op de schermloper Enige leden van de Politiesportvereniging „Haarlem" hebben deelgenomen aan de in 's Hertogenbosch gehouden schermwedstrij- den voor leden van de Nederlandse Politie Sportbond. C. van Rijswijk en E. Holtslog kwamen uit in de eerste afdeling sabel en bezetten respectievelijk de derde en vijfde plaats. In de tweede afdeling sabel schermden een drietal leden van „Haarlem". De heren K. Wieldaaijer en A Wassenaar, bereikten de finale en bezetten de negende en tiende plaats. In de tweede afdeling verschenen vier en twintig schermers op de loper. Jacoba-stoet niet naar Bennebroek Het bloemencorso, dat Zaterdagmiddag in de bollenstreek wordt gehouden, gaat door naar Bennebroek, maar de Jacoba- stoet „zwaait af" bij de Weresteynstraat vóór de Oosteinderbrug voor een korte rust. Grote belangstelling voor de bloembollentochten Voor deze wandeltochten in de bloem bollenstreek welke Zaterdag en Zondag zul len worden gehouden ishet aantal deelnemers de 2000 reeds overschreden. De inschrijving is nog opengesteld aan de start Zaterdag van 2 tot 3 uur voor de 20 km. en Zondag van 9 uur tot half één voor de 20 of 30 km. in het gebouw van de HKB, Tem peliersstraat. Het parcours is geheel gewij zigd. Men kan genieten van hyacinten en tulpenvelden. De stad wordt verlaten via Westergracht en Lorentzkade om dan via de prachtige lanen van Aerdenhout en Vogelen- VOETBAL Voor het voetbalkampioenscshap van Ne derland zijn de volgende wedstrijden vast gesteld: Blauw WitLimburgia; Enschedese BoysAjax; HeerenveenMaurits. Derde klassen: SDW—DIO; Beverwijk—Terrasvo gels; ADOSucces; DCGDEM; Helder Velsen; VVEBloemendaal; Hilversum Aalsmeer; De MeteoorSchoten; Zandvoort- meeuwenHMS. Vierde klassen: DSSVVB; IEVVliegende Vogels; EHSDCO; NEA NAS; Onze GezellenNFC; RipperdaTIW; Sint PancratiusTHB; ETOLOC, In de afdeling Haarlem van de KNVB zijn vastgesteld: Eerste klasse A: Spaarndam—RCH 4; Haarlem 3 a—DIO 2; ADO '20—St. Vogels 3. Eerste klasse B: EDO 4Concordia; HFC 3 Waterloo. Tweede klasse A: Kennemers 4VI. Vo gels 3; St.vogels 4Bloemendaal 3. Tweede klasse B: OG 2Halfweg 2; Scho ten 3Z.meeuwen 5; v. NispenHillegom 2; VI. Vogels 2—RCH 6. Tweede klasse C: TYBB 3Ripperda 2; Schoten 4^—Terrasvogels 2; VVE 2Kenne mers 6. Tweede klasse D: Kennemers 5DIO 3. HOCKEY Het hockeyprogramma vermeldt: kam pioenschap van Nederland: DKSGronin gen. Promotie eerste klas: HOCLeiden. Eerste klas, dames: AmsterdamBDHC; HHIJCBe Fair. Promotie eerste klas: Kie vitenTOGO. Promotie tweede klas: BDHC 3—HOC LAWN TENNIS Het programma van de Koninklijke Ne derlandse Lawn Tennisbond luidt: eerste klas: Park MarlotHaarlem; Leidse LTC Joy. Overgangsklasse: Oranje TC 2West- rust; Haarlem 2Rood Zwart; Groenendaal Victoria. KORFBAL Het KNKB-programma luidt: Res. derde klasse: Watervliet 2Amum 3. Bekerwedstrijden: Koog ZaandijkGroen Geel; DVDDTV; SVKOosterkwartier; SwiftRohda; LutoArchipel; Rohda 2 ZKV; WatervlietAmum; Aurora I-Rohda 3; IndoAnimo Ready; DDVSport Vereent; OBZBMeo; ZwaluwenOosterkwartier 2. In de Haarlemse Korfbalbcmd worden ge speeld: Eerste klasse: Oosthoek 1Animo Ready 2. Tweede klasse: Haarlem 2-Sport Vereent 3. Derde klasse: Aurora 4—Watervliet 5; Sport Vereent 4Oosthoek 4; Haarlem 3 Oosthoek 3. WATERPOLO Zaterdagavond worden in het Sportfond- senbad de laatste waterpolo-wedstrijden gespeeld der wintercompetitie van de kring Haarlem en voorts de wedstrijd HPC Zian 2 voor de halve competitie voor de be slissing van de best geplaatste tweede klasser in de bekercompetitie. Voor de kringcompetitie luidt het pro gramma: dames afdeling I: HVGBHPC. Heren, afdeling I: DWTDWR; afdeling II: HVGB 2—DWR 2; afdeling IV: HVGB 4— VZV 3; jongens: DWT—HVGB b. Koninklijke Olie Unilever Philips A K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie. Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Bil li ton Mij. II S. P. Doek sprak vóór de Statenverkiezingen Op de eerste der beide door de federatie Haarlem der Partij van de Arbeid in „De Leeuwerik" belegde openbare verkiezings vergaderingen sprak Donderdagavond de heer S. P. Doek, lid van de Provinciale Staten van Noordholland. In het algemeen bestaat er bij het publiek maar weinig belangstelling voor de Staten verkiezingen, zo zei de heer Doek, omdat men in de grote steden minder van het provinciale werk merkt. Op het platteland heeft de bewoner een veel directer contact met de arbeid der Staten hij merkt het bijvoorbeeld aan de water- en electriciteitsvoorziening. Spreker achtte juist dit .soort zaken van onschatbare betekenis voor het Nederland se Volk, temeer waar door de Provincie grote bedragen worden toegelegd op on rendabele gebieden. Veel belangstelling bestaat er voor de Provinciale Ziekenhuizen, waarin geestes zieken worden verpleegd. Door de noeste arbeid van verscheidene Statenleden is in de afgelopen dertig jaar hier veel ten goede verandert. Daar het college van Gedeputeerde Sta ten toezicht uitoefent op de gemeenteraden, is het van zeer groot belang, uit welke richting Gedeputeerden voortkomen. Pro pagandisten voor verlaging der belasting die men in de Staten nog nimmer hier over hoorde spreken -zouden bij conse quente doorvoering van hun programma het sociale werk der. gemeente ernstig kun nen benadelen, aldus de heer Doek. Daar om is het ook met het oog op het gemeen tebelang ter dege van belang te weten aan wie men zijn belangen toevertrouwt. Ons socialisme is duur, erkende de heer Doek, doch het haalt het geld daar waar het zit. Het is de taak van de kiezers te zorgen dat dit niet alleen zo blijft, doch ook nog uitgebreid kan worden in het be lang van het voortbestaan van tal van sociale voorzieningen. Ook met het oog op de industrialisatie is het goed te weten aan wie men het lot van de provincie in handen geeft; de Partij van de Arbeid is als enige partij in Neder land met een Provinciaal Programma ver schenen, gebaseerd op de behoeften der elf gewesten. Voor onze provincie is van groot belang de eis tot een eigen Waterstaataf deling, met rechten en keuren, waarin het eenstemmig kiesrecht, is doorgevoerd. Ook staat op dit programma het onder brengen bij de provincie van Wederopbouw en Volkshuisvesting zodra dit enigszins mogelijk is. De tunnelbouw in Velsen, door de fractie van de P v. d. A. sterk bepleit, noemde spreker als een eerste vereiste tot het ont sluiten van het noordelijke gedeelte der provincie, waarvan vooi'al nieuw te ves tigen industrieën profijt zullen trekken. Tenslotte wees de heer Doek op het be lang der Staten als kiescollege voor de Eerste Kamer. Na de rede van de heer Doek verzorgde het lekencabaret „De Amsterdamse Noten krakers" een politiek cabaret-programma, waarmee het veel bijval oogstte. D-treinen stoppen te Haarlem Met ingang van cle zom^rdienstregeling op 14 Mei zullen de D-treinen van Am sterdam via Antwerpen en Brussel naar Parijs in Haarlem stoppen, zowel op de heen- als op de terugreis. Dit is een ver betering voor het verkeer niet België en Frankrijk, van Haarlem en omstreken uit. Voetbal Haarlem won van H. F. C. De liefdadigheidswedstrijd tussen Haarlem en HFC heeft volkomen aan zijn doel be antwoord, vrij veel publiek en een aardige wedstrijd welke weliswaar in een grote zege voor- Haarlem eindigde maar in welke ont moeting HFC kranig partij heeft gegeven en zelfs een half uur voor het einde nog een voorsprong van 21 had. HFC miste hierna echter de nodige routine om de zege, die op dat ogenblik in het verschiet lag in veilig heid te stellen en toen bovendien Haarlem aan de gelijkmaker kwam toen de schit terend spelende HFC doelman Heyting zijn enige fout maakte, bleek bovendien het uit houdingsvermogen van de jeugdige HFC'ers te kort te schieten om de aanvallen van Haarlem het hoofd te bieden. Zo werd het tenslotte nog een 62 overwinning voor de thuisclub. Voor HFC wns het inmiddels een uitste kende oefenwedjtrïjd omdat het zich in deze ontmoeting met geroutineerde tegenstanders kon meten van wie veel te leren viel. Haarlem was in de eerste helft absoluut de sterkste maar de dikwijls verrassende combinaties der blauw witten eisten van de verdediging van Haarlem veel en doordat doelman Heyting in uitstekende vorm ver keerde kon het overwicht van Haarlem slechts in één doelpunt van Van Os worden uitgedrukt zodat met 10 voor Haarlem ge draaid werd. Het eerste kwartier na de rust was het meest interessante deel van de strijd toen HFC door De Nijs en De Groot een 21 voorsprong nam, Door de gelijkmaker scheen de tot dat ogenblik goed werkende HFC- achterhoede van de kook te raken. Smit gaf Haarlem een 32 voorsprong, Roozen die van de buitenplaats weer naar zijn oude plaats terugkeerde zorgde voor twee fraaie doelpunten en Smit maakte in de laatste minuut het zesde en laatste doelpunt van deze aardige partij. Eindstrijden schoolvoetbal Het programma der eindwedstrijden van het schooltournooi in Heemstede op Zater dag luidt: 1.45 .afd. D, verliezersafd.: 1ste Centrale School 3Juliana v. Stolbergschool; 2. afd. E, verliezersafd.: St. Aloysiusschool (Overveen)Fuhrhopschool; 2.15 afd. C: Kennemer Lyceum 2Klaas de Vriesschool 3; 2.30 afd. A: MTS 1Triniteitslyceum 1; 3— afd. B: A. H. Gerhardschool 1MTS 2; 3.Id afd, E om de dei-de prijs: Lorentz- school tegen verliezer JacobaschoolKon. Emmaschool; 3.30 afd. D, winnaars: 1ste Centr. School 22de Centrale School 2; 3.30 afd. E, winnaars: Corn. Houtmanschoöl tegen winnaar JacobaschoolKon. Emma school. (Adv.) Rick en Buhkie zetten het 'op een holletje naar huis, de tuin door en naar binnen, tot ze in de speelkamer waren. „Héhé.blij dat ik weer thuis ben!" lachte Bunkie. „Nou!" zei Rick. „Pas op. we maken overal natte plekjes op de vloer!" Kom maar hier, daar heb je een handdoek!" zei Bunkie. Nu konden ze'zich eens lekker afdrogen ze waren gewoon tot op hun velletje nat! Ja, dat komt ervan, als je schipbreuk lijdt.. „Toch jammer van ons mooie bootje!" vond Bunkie. „Ja, maar misschien drijft het wel weer aanDan zullen we proberen de klomp weer overeind te krijgen!" troostte Rick. „Ik hoop het, ja. En nou gaan we gauw wat eten en naar bed, want ik vind dat we vandaag heel wat vermoeiend werk gehad hebben!" stelde Bunkie voor. Daar was clowntje Rick het volkomen mee eens. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 19 Wie was dat, meneer Wijmans? De onderdirecteur aarzelt. Hij vindt het ken nelijk onaangenaam persoonlijk te moeten worden. Hij zucht en zegt aarzelend: Ik heb eens ongewild een gesprek met de amanuensis en de administratrice gevoerd, waarin zij in scherpe bewoordin gen tegen Leidekker ageerden. Maar. Iemand klopt op de deur. 't Is mevrouw Wijmans met de koffie. De ksinismaking geschiedt nu wat vormeiijker. Zo vlug mogelijk verlaat mevrouw Wijmans de studeerkamer echter weer en het gesprek met Wijmans wordt vervolgd. Had de heer Leidekker de gewoonte de gehele dag op school aanwezig te zijn? Nee, meestal niet. Hij kwam alleen 's morgens een paar uurtjes, 's Middags bleef hij bijna altijd weg. U weet dat hij vanmiddag vergiftigd is? Ja mijn vrouw vertelde het. Dat was anders beslist een uitzondering. Misschien was hij er, omdat ik afwezig was. U was dus uit de stad? Ja, ik was naar A„ waar dezer dagen een scheikundig congres gehouden wordt. Van de heer Leidekker had ik enige dagen verlof daarvoor gekregen. Zopanje knikt en maakt een kleine aan tekening. U trof slecht weer, meneer Wijmans, zegt hij peinzend. Onderwijl kijkt hij on willekeurig naar de boekenkast, die bin nen zijn gezichtsveld ligt. Er is een boek, dat zijn aandacht trekt, een boek met een brede, blauwe rug, waarop in gouden let ters staat: de leer der vergiften, 't Is alsof twee lijnen elkaar snijden. Hebt u verstand van vergiften, meneer Wijmans? Ja, inspecteur. Ik studeerde scheikun de en promoveerde op een proefschrift over de leer der vergiften, de toxicologie, zoals wij dat noemen. Kijkt u maar. Wijmans loopt op de boekenkast toe en haalt er een lichtgroen, ingebonden boekje uit, dat naast het brede blauwe boek stond. Dit is het. Inspecteur Zopanje- leest op de titelpagi na: L. J. Wijmans. Eenige beschouwingen over de leer der vergiften. U bent om zo te zeggen deskundig. Ja, zegt Wij mans met iets bitters in zijn stem, ik ben deskundig. Dat is wel de ironie van het noodlot, dat ik promoveer op vergiften en mijn directeur om het leven komt door vergift. Het boekje interesseert Zopanje meer dan hij hier aan de onderdirecteur zou durven zeggen. Waarom zou dit geen vin gerwijzing kunnen geven? Mag ik dit boekje van u lenen, me neer? Natuurlijk inspecteur, daar kan ik geen bezwaar tegen hebben. Ik bezit nog enige exemplaren ervan, dus als u het erg interessant vindt, mag u het gerust houden. Misschien hebt u er in uw beroep iets aan. Ik dank u zeer. Zopanje legt het boekje voor zich op tafel en vervolgt zijn vraaggesprek. Ik wilde graag nog van u weten hoe de sfeer was in de school gedurende het directoraat van de heer Leidekker. Ontegenzeggelijk goed, antwoordt Wijmans zonder voorbehoud, al stonden sommige leraren wel tamelijk scherp te genover de directeur. Maar alles is nu zeer zeker vergeven en vergeten. Leraren zijn geen haatdragende mensen. Daarvoor on dergaan ze de wisselingen van de seizoenen tè sterk. Vervolgens heb ik een onbescheiden vraag. Hopelijk verontschuldigt u mjj bij voorbaat. Hebt u enig voordeel van de dood van de heer Leidekker te verwach ten, in die zin dat u een promotiekans krijgt? U bedoelt of ik een aanbod krijg voortaan ook in naam het directeurschap waar te nemen? vraagt Wijmans, die de omhaal van woorden overbodig vindt. Ja zeker. Het zal me ongetwijfeld aangeboden worden, doch ik zal er voor bedanken. Het klinkt niet bitter maar welover- dacht. Zou Esman toch gelijk hebben ge had, toen tyj zei dat Dick Steeman mis schien directeur wordt, dacht Zopanje. Waarom zal Wijmans er voor bedanken? De onderdirecteur zwijgt. Hij wil er ken nelijk niet verder op ingaan. Wellicht be dankt hij, omdat het werk hem te zwaar is. Daar kan hij.reeds ervaring genoeg in opgedaan hebben. Of.is het een af leidingsmanoeuvre Zopanje staat óp. Ik zal niet langer ophouden, meneer Wijmans. Kan ik u morgen op school vin den, als dat nodig is? - Natuurlijk inspecteur. Ik zal het directeurschap op mij moeten nemen, tot dat er een opvolger benoemd is. Ik ben om kwart over acht op school. De onderdirecteur laat Zopanje uit. 't Is nog steeds even regenachtig weer als aan het begin van de avond. De inspecteur zet de kraag van zijn cape hoog op en stopt het proefschrift van Wijmans zorg vuldig in zijn binnenzak. Goedenavond meneer. Goedenavond inspecteur. Dan verdwijnt hij in de motregen. Spoe dig heeft Wijmans, die hem achter het luikje staat na te kijken zijn gestalte uit het oog verloren. In gedachten verzonken blijft hij nog even bij de deur staan en denkt aan de verloren dagen, de dagen dat het congres duurt. Als hij koud geworden is, gaat hij naar binnen om zich aan de haard te warmen. Doch het vuur is reeds uitgedoofd, 't Is kil in het grote vertrek. Gelukkig is de theepot in de muts nog warm. Voorzichtig opent hij de theebeurs en pakt de pot. Als hij er mee in zijn handen staat en een behaaglijk gevoel hem doorstroomt, hoort hij gerucht in de gang. Zacht wordt de kamerdeur geopend, 't Is Elizabeth in kimono. Wat zei hij? vraagt ze. Haar man kijkt haar een ogenblik star aan. Leo!! roept ze ontzet. Te laat....! De stenen theepot ligt in scherven op de vloer. Het tapijt is door weekt van thee. Op de terugweg naar huis voelt Zopanje een lichte hoofdpijn opkomen. Teveel na gedacht denkt hij spottendBij de krui sing van de singel met de Oranjelaan houdt hij even in. Zal hij eerst nog een eindje omlopen? Wat frisse lucht zal hem weer fit maken. Na een wandeling slaap je uitstekend. Dat is tenminste een algemeen verkondigde waarheid, denkt Zopanje. De beslissing is spoedig genomen. Op zijn gemak wandelt hij de Oranjelaan in. Langs de school, de Mauritsstraat en de Prinsensingel is precies een blokje om. Binnen tien minuten kan hij weer thuis zijn. Weldra is hij op het Oranjeplein, 't Is een stille buurt; de gemeente heeft het niet nodig gevonden er meer dan twee lantaarn palen te zetten. Eén ervan is door boefjes v.an zijn licht beroofd. Het is een vuurtoren zonder licht waar Zopanje zich bijna tegen stoot. Even is 't of een man ruw tegen hem aanloopt doch dan voelt hij het voch tige koude ijzer op zijn wang. Wat is het donker op het Oranjeplein! De ene bran dende lantaarn staat bij het perkje; hij verlicht een klein strookje gras en doet vermoeden dat er een muziektent in de nabijheid is. Aan het einde van het plein ligt de hogere burgerschool. Als Zopanje wat dichterbij komt kan hij de omtrekken van het gebouw onderscheiden. (Wordt vervolgd),

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6