4 c Wenst gij Bollenschuren werden scheepswerven, rendierstallen of schildersateliers Kijkje in het kleurig verleden ROOMIJS .Clowntje Rick Electrische Installaties Kort en Bondig Coldwave De dood van dr. Leidekker Zaterdag 22 April 1950 De nacht voor rfhet corso** Een streek bereidt zich voor op een groot festijn Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Vannacht om half twaalf stak tim merman Grüper uit Hillegom zo onge veer de vijftienduizendste hyacint in de „Prins Johan Willem Friso", de oceaan stomer die luttele uren later compleet met radar en reddingsloepen door de bollenstreek zou „varen". Er moesten toen nog minstens vijfduizend bijge stoken worden, wilde deze „scheeps"- timmerman zijn staf van medewerkers naar huis kunnen sturen met de woor den: „Zo kan hij naar het corso". Dat corso beheerste vannacht meer dan ooit de dorpen tussen Haarlem en Leiden. Deze Zaterdagmiddag zal daar weinig van te merken zijn, want dan is de stoet einde lijk door Sassenhèlm, Lisse en Hilegom ge rold als sluistuk van vele weken wikken en wegen, timmeren, uitmeten en kleuren- rangschikken. De kijkers van vanmiddag mogen het wel weten: er is deze laatste nacht bijzonder weinig geslapen in het bol- lenvak. De glorie van dat vak rijdt vanmid dag mee een enorme wagen van een der Sassenheimse groot-exporteurs torst een compleet schilderij met bij behorend schildevsmateriaal waar een maand lang aan gewerkt is en waar 22.000 hyacinten aan werden gespen deerd maar de scherpe kantjes zullen evenmin vergeten worden. Want die van Hilegom zit het nog altijd dwars, dat minister Mansholt indertijd han dig de devaluatiewinsten op do gladiolen- export naar Amerika „afroomde"-. Ze hebben er een „hekelwagen" op ge mankt, die de ingewijden wol een glimlach zal ontlokken al staat het te bezien of het grote publiek er meer in ziet dan een kleurig bloemstuk, waarop drie mannetjes ongelijke delen van een dollarvoorraad zit ten op te delen. De „Copex" in Hillegom heeft de nacht doorgewerkt aan een ruig tafereel in witte hyacinten: een Poollandschap, waar het hele personeel aan mee fantaseerde en dat tenslotte.Enfin, let u vanmiddag maar eens op een rendier van gele hyacinten op een ijsveld en een slee en zo. Als er „öóöh" geroepen wordt, komt hij er aan. De donkere geur van de nu volop bloeiende „grondstof", waarmee vele vier kante kilometers kippengaas zijn dichtge- weven, drijft door de streek. Zij speelt door de schuren van Zonneveld en Philippo in Sassenhcim waar vannacht 4500 bouquet- ten narcissen zijn gemaakt, die door aardige meisjes aan het publiek zullen worden uit gestrooid zij hangt boven de kunstwer ken, welke in de vorm van mozaieken langs de rijksweg liggen uitgestald: Spaanse dan seressen en Jacoba van Beierens, volmaak te en ook soms naieve uitingen van de bloemenweelde, waarin de geestgronden zich weer enkele weken baden. Het kunnen vanmiddag en morgen twee der mooiste dagen voor dit kleurig stuk van Nederland worden. Want „het corso" wordt grooter dan ooit tevoren en dc weerberichten zijn niet slecht. En de hele streek heeft zijn aandeel Verscholen in een uithoek van de schuur of de garage en dan by voorkeur nog achter een geïmproviseerd gordijn de concur rentie heeft haar ogen dezer dagen goed de kost gegeven is wekenlang gewerkt aan de kleurige bloemenbouwsels, die van middag door bollenland zullen paraderen. Deze corso-keuken in Lisse hing gisteren nog vol geheimen vandaag zal den volke worden getoond wat er is gebrouwen. geleverd aan het festijn dat uit het sa mengaan dier twee factoren is ontstaan. een krachtig principieel beleid, een nationale politiek, handhaving van rechten en vrijheden, een christelijk-soeiaal bewind STEMT DAN ANTI-REVOLUTIONAIR Mr. A. BRUCH lijst (Adv.) Brand op Pools schip in Rotterdamse haven Door onbekende oorzaak is Vrijdagmid dag omstreeks kwart over één brand uit gebroken in een ruim van het in de IJsel- haven te Rotterdam liggende Poolse motor schip „Wavmia", groot 900 ton. De Rot terdamse brandweer bestreed met twintig stralen het vuur, dat in een lading jute woeddeDe „Warmia" was maandag uit Gdynia te Rotterdam gearriveerd. Om streeks vier uur was het vuur geblust. Actie voor wellevendheid De Nedex'Iandse Jeugdgemeenschap deelt mede, dat minister mr. dr. J. In 't Veld aan de vooravond van de jeugdweek (21 27 Mei) een radiotoespraak zal houden. In deze jeugdweek zullen de gezamenlijke jeugdorganisaties, verenigd in de Neder landse Jeugd Gemeenschap, speciale aan dacht vragen voor de wellevendheid. Men zal „de strijd aanbinden tegen de geest van de tijd, die zich manifesteert in een tekort aan innerlijke tucht, in egoïsme, brutaliteit en onbeschaamdheid, ondeugden, die door de devaluatie van het normbesef in onze samenleving vaak de overhand hebben ge kregen". Zo juist rechtstreeks uit België ontvangen een KEURCOLLECTIE MATRASDAMAST Laat nu Uw bedstel overtrekken en bijvullen met Java-kapok. VAN MEEUWEN, MIDDENWEG 108 Tel. 23809-25421 (Adv.) Tentoonstelling „Ovdt Haerlem' EEN MEEVALLERTJE Met toestemming van de gelukkige ouders kunnen wij U mededelen dat wij do 2de uitzet cadeau hebben ge geven aan de fam. Kuiper, Veen-berg straat VOOR DE BABY In het Haarlemse Concertgebouw is gister avond de tentoonstelling annex fancy fair „Ovdt Haerlem" geopend, die daar wordt gehouden ter ere van het honderdjarig be staan van de St. Vincentiusvereniging. Burgemeester Cremers verrichtte die opening, nadat de voorzitter van het feest comité, de heer E. F. J. Kerstholt en de voorzitter van St. Vincentius, ir. P. C. van der Heyden, het hunne hadden gezegd over het eerbiedwaardig jubileum van deze vereniging, die in Haarlem in de af gelopen honderd jaar is uitgegroeid tot een krachtige organisatie, .die voor talloze minderbedeelden zoveel zegenrijk werk heeft verricht. Burgemeester Cremers, zelf oud-Vincentiaan, stak zijn bewonde ring voor de jubilaresse niet onder stoe len of banken. Hij vertelde dat hij het een van de prettigste zijden van zijn ambt vond, dat het hem in contact bracht met zoveel nuttige instellingen en zoveel goede mensen en hij zeide dat zulks in dit geval wel bijzonder gold. Hij achtte het werk van St. Vincentius niet alleen in materieel opzicht van groot belang. Juist op geeste lijk gebied heeft de vereniging immers zoveel goed werk verricht, omdat het tal lozen heeft opgeheven uit de nood en hen heeft teruggebracht tot de kerk, zo zei hij. Nadat hij de tentoonstelling officieel voor geopend had verklaard, moesten de talloze genodigden en de belangstellenden die rich nog voor het concertgebouw be vonden, nochtans even geduld oefenen. De burgemeester van Ovdt-Haerlem, een im posante figuur in even imposante zeven tiende eeuwse kledij hield namelijk eerst nog een feestrede, waarin hij enige be spiegelingen ten beste gaf over de twin tigste eeuw met zijn vliegende schotels, zijn Harry Lime thema en zijn' Lieftinck. Hij vond dat het mensdom weliswaar een heleboel had bereikt, maar al die vooruit gang kon hem maar ten dele bekoren, om dat de weldadige rust die zijn tijd ken merkte, teloor was gegaan. Toen opende hij met breed gebaar de poorten van zijn stad, trompetgeschal weerklonk en de ge nodigden konden binnentreden. Voor hun verraste ogen ontrolde zich een fantastisch schouwspel. De cencertzaal was inderdaad omgetoverd in een natuur getrouw stukje oud-Haarlem. Kleine huis jes met trapgeveltjes omzoomden kronke lende straatjes en uit de vensters straalde gezellig licht dat het reilen en zeilen der zeventiende-eeuwers die allerwegen rond drentelden passend illumineerde. Poorters en poorteressen zagen er zo echt uit, dat men hen in oud-Nederlands wilde toe spreken uit vrees anders niet te worden verstaan. Speciaal de meisjes die de hui zen en de kramen bevolkten zagen er uit om te stelen en zij wekten in hoge mate de indruk, dat de oud-Haarlemmers wat dat betreft, niets tekort kwamen. Het was daar goed toeven tussen onze voorvaders met hun knevels en Goudse pijpen die de oude stad bestierden en waar er tal van vermakelijkheden zijn, waar men voor het goede doel zijn geld kwijt kan, zal het met het batig saldo van deze fancy fair wel loslopen, temeer daar de hele tentoonstelling door de medewer king der exposerende firma's en de noeste ijver der Vincentianen geen cent gekost heeft. Het saldo zal niet alleen gebruikt worden om Katholieke minderbedeelden een helpende hand toe te steken, maar ook niet-Katholieken zullen er van profiteren, omdat, naar ir. Van der Heyden zeide, dit een feest van de ware naastenliefde zal zijn. Wij willen dan ook iedereen opwek ken om deze tentoonstelling, die tot 1 Mei geopend blijft, te gaan zien. Niet eens al leen vanwege het charitatieve doel, maar ook omdat men er zijn plezier aan zal beleven. Want zoiets het zij in alle eer lijkheid gezegd zal men niet gauw meer zien. Invalidewagen aangereden Gistermiddag werd een invalide-wagen tje dat op de Gedempte Oude Gracht van de Zijlstraat naar hel. Verwulft reed op de hoek van de Raaks en de Gedempte Oude Gracht aangereden door een perso nen-auto die komende van de Gedempte Oude Gracht linksaf de Raaks wilde op draaien. Van het invalide-wagentje werden de koplamp beschadigd en de voorvork verbogen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Muziek Concert door het Bachkoor van Kees Hartvelt Ten bate van het bouwfonds der Neder lands Hervormde Kapel aan de Leeuwe rikenlaan in Aerdenhout gaf Kees Hartvelt in dit gebouw Vrijdagavond voor de tweede maal een uitvoering met het door hem opgerichte „Bachkoor" en een klein in strumentaal ensemble. Was het eerste op treden van het „Bachkoor" nog wat voor barig gebleken, ditmaal kwam het behoor lijk vooi'bereid voor het publiek. Toch is het met de bezetting van de mannenstem men nog lang niet wat het wezen moet om Bach do eer te geven die hem toekomt. Het Bach-programma bestond uit het Concert in d voor twee violen en uit drie Cantates: „Liebster Jesu, mein Verlangen" gevolgd door „Ich will den Kreuzstab gerne Lragen" en „Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit", de beroemde „Actus tragicus", het meesterwerk uit de jeugdperiode van de geniale componist. De eisen die een dergelijk programma stelt, alleen reeds aan de staag wisselende bezetting, zijn niet te onderschatten. De fantasie moest dan ook wel eens het ont brekende in cle instrumentatie aanvullen, doch zij deed het graag in deze sfeer van huiselijk musiceren, waar met de voorhan den middelen ten slotte toch een idee ge geven werd van het origineel. Dit slaat vooral op de fameuze „Actus tragicus" met zijn eigenaardige instrumentale bezetting van twee fluiten, twee gamben, continuo- bas en orgel. De fluiten waren er ten min ste; die partijen werden goed gespeeld door Jan Poolman en Corry Vening Meinesz. De gamba-partijen waren aan celli toever trouwd en bij Jan Plas en mevrouw Van Gelder in goede handen. De rest was door de piano overgenomen en Ada Plas ver tolkte het zo goed mogelijk. In de verde ling van de vocale partijen waren er wel een paar inconsequenties, die bij dat alles nog wel te aanvaarden waren hoewel we de alt Trude Westrouwen van Meeteren, die heel mooi de innige melodie „In deine Hande" zong, gaarne ook. als soliste ge hoord hadden in de ,;Cantus flrmus" („Mit Fried' und Freude") die nu door de alten van het koor gezongen werd. Doch het volledige koor verrichtte knap werk, voor al in het prachtige slotkoor en de sopranen verdienden een extra compliment voor hun klaar en etherisch gezongen „Ja, komm, Herr Jesu", tegen de donkere achtergrond van de lagere stemmen. Enig idee van de geweldige ethische en aesthetische kracht van de „Actus tragi cus" was in ieder geval met deze uitvoe ring gegeven. Wat niet wegneemt dat We niet blind of doof mogen zijn voor wat men dit meesterwerk te kort doet, wan neer het aldus met beperkte middelen ten gehore wordt gebracht. In Cantate 32 gaven de frisse sopraan Wi,lly Zanen en de lichte bariton IJenk Kroes mooie solozang te horen. Henk Kroes maakte verder een uitstekende beurt met de solo-cantate no. 56. Opmerkelijk vlot was zijn aria met hobo-obligaat. Het slot- koraal werd door het koor stevig gezongen. Het strijkorkestje (5 violen, 2 alten en 2 celli) had zich in deze beide cantates dapper "geweerd. Het liet zich in uitste kend samenspel horen in het dubbel-con- cert in d met als solisten Renate Zwaarde maker en Ilse André de la Porte, die het prachtige stuk feilloos en bijzonder fraai van klank vertolkten. JOS. DE KLERK. SLAGROOM CHOCO'S slechts 20 cent per stuk Alléén verkrijgbaar in BAKKER's Cafétaria's RIJKSSTRAATWEG t/o Haarlem-terrein GEN. CRONJéSTR. 121 - TEL. 24730-13277 (Adv.) Voor de kinderen A- 69 Na dit spannende avontuur met de klomp leefde Clowntje Rick een poos rustig bij beertje Bunlcie. Hij had het er best naar zijn zin en ook Bunkie was erg ingenomen met zijn vriendje. Ze woonden in de speelkamer, aten, speelden en sliepen en hadden een leven als prinsjes. Maar.toen gebeurde er op een dag iets, dat erg vervelend ivas.,.. Rick was die morgen even naar buiten gelopen, om een morgenluchtje te scheppen; het zonnetje scheen vrolijk en de vogels tierelierden in de bomen, omdat 't zulk mooi weer ivas. Opeens hoorde Rick achter zich een nijdig gebrom.en toen hij omkeek, zag hij tot zijn schrik een hond, die op hem afstoof; met blikkerende tanden. Het monster scheen bepaald niet veel goeds in de zin te hebben. En dus nam Rick overhaast de benen Ouders! denkf om de groei van Uw kinderen! ZJ laat ze sport beoefenen, U waarschuwt ze wanneer ze niet rechtop lopen U let op, dat ze niet voorover zitten. Maar Ouders, overweegt U wel hoe ze slapen? Weet U, dat voor Uw kinderen een speciale matras gemaakt wordt, die stevig en daarnaast veerkrachtig is en een gezonde groei bevordert? Ouders, dc matras voor Uw kinderen is dc Supra"-matras. De „Supra"-matras is gevuld met hchl- gepersl stofvrij vlasbaard (kwaliteit AAAen afgedekt met effiloché van 70 wol. Dc „Supra"-matras is 3-delig en over trokken met helder frisse damasten. De „Supra" is de juiste en enige matras voor de jeugd, is populair in prijs, kost de helft van een kapokmatras en wordt door vele H.H. doctoren aanbevolen. WASSENAAR, Haarlems BEDDENSPECIALIST heeft na de oorlog de „Supra"-matras ontworpen en in Nederland in de handel ge bracht. 21 Februari j.l. is de 500ste „Supra" afgeleverd. De 600ste „Supra" wordt dezer dagen gratis aangeboden aan de 6000ste bezoeker (ster) A van de jaarmarkt „Ovdt Haerlem" in het Concertgebouw. (Adv H. J. MAERTENS Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17G28-18429 Texas (City) De Amerikaanse bur geroorlog en de onmiddellijk daarop volgen de, blijkbaar nogal onoverzichtelijke periode hebben de filmindustrie veel stof tot scenario's opgeleverd. Ook deze grandioze pioniersfilm de term blijft geheel voor rekening van de schrijver van de reclame tekst heeft er in de verte iets mee te maken. De handeling speelt zich af in Texas, zoals de titel reeds kort en bondig te kennen geeft. Twee vrienden zijn door een gevaar lijke samenloop van omstandigheden ge dwongen uit elkaar te gaan. De ene kiest het goede pad, de andere het verkeerde en tenslotte vinden zij elkaar terug als tegen standers en als minnaars van hetzelfde mooie meisje. Verder is het zo dat de uiter lijk fatsoenlijke en veel maatschappelijk aanzien genietende mensen grote schurken zijn, die hun verderfelijke practijken na veel schietpartijen tenslotte met de dood moeien bekopen. Ondergetekende dacht aanvankelijk met een aardige parodie op het genre der Wild-West-films te doen te hebben, doch die veronderstelling bleek gaandeweg op een vergissing te berusten. Het misverstand werd veroorzaakt door een buitengewoon komische bokspartij in dertig ronden, die het publiek inderdaad tot schaterlachen drijft. Glenn Ford en Claire Trevor spelen de hoofdrollen en George Marshall had de regie. In het voorprogramma draait een documen taire over het Zwitserse berglandschap. D. K. Zij kwamen bij dageraad (F ra n s Hals). Over het verzet van de Noren tegen de Duitse overheersing is betrekkelijk weinig bekend en daarom is het wel goed als men deze film eens gaat zien, die als een semi- documentaire kan worden beschouwd. Zij brengt een episode in beeld van het verzet der bewoners van een Noors kustplaatsje, die na de komst der Duitsers precies het zelfde beleven als wij hier beleefd hebben. De man, die het verzet organiseert, liqui deert de „Ortskommandant" en ontdekt, als hij zich in de bossen schuil houdt, een ge heim Duits vliegveld. Zijn plan om met enkele mannen uit het dorp in een vissers- bootje naar Engeland over te steken, gelukt niettegenstaande er onder hen een verrader schuilt. De Engelsen sturen een oorlogsschip met landingstroepen naar de Noorse kust en na een verwoed gevecht gelukt het, het Duitse vliegveld te verwoesten. Hoewel de Engelse commandant hierdoor reeds aan zijn opdracht heeft voldaan, bevrijdt hij ook nog de gijzelaars in het kustplaatsie en maakt er de Duitse bezetting onschadelijk. Voor mensen met zwakke zenuwen zouden we deze film niet willen aanraden, want de gevechten worden met een onverbloemde realiteit weergegeven. Paul Muni laat voor treffelijk spel zien in zijn rol van de leider van het verzet en verder ziet men in deze spannende film de vroeger zeer bekende Amerikaanse filmster Lilian Gish in een bijrolletje terug. S. K. Het verraad ontmaskerd (Spaarne). De vorige week heeft men in het Spaarne- theater kunnen zien, hoe Rex Bennet van de Amerikaanse spionnagedienst in Berlijn de plannen van. de Duitsers om de Arabieren in Noord-Afx-ika op hun hand te krijgen, dwarsboomt. Deze week aanschouwt men, hoe het afloopt met baron Von Rommler en de zijnen, nadat zij tal van snode plannen hebben willen uitvoeren, die ook wel gelukt zouden zijn als Rex Bennett daar niet een stokje voor gestoken had. Men zal begrijpen dat het weer hard tegen hai-d gaat en dat de vechtpartijen niet van de lucht zijn. Rod Cameron is een acteur die voor dit genre films geknipt is, Hij wordt terzijde gestaan door de schone Joan Marsh. Vooraf beleven de drie musketiers weer enkele opwindende avonturen. S. K. De bekoorlijkheden van Sylvana Magnano in Bittere ryst (Cinema P a 1 a c e) en Cécile Aubry in „Manon" (Luxo r) hebben een voldoende aantrekkingskracht op de Haarlemmers uitgeoefend om hun films een week te prolongeren. De film „De schaduw van liet verleden", die in Rembrandt dx'aait, bespraken wij Donderdag reeds uitvoerig. BINNENLAND Bij Koninklijk Besluit is geschorst het besluit van de raad van Flnsterwolde inzake de benoeming van drie leden van het be stuur van de gemeentelijke instelling voor sociale zaken. Raul dc Labougle, ambassaderaad van de Argentijnse ambassade te Venuzuela, is bij presidentieel decreet benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Argentijnse republiek bij België en Nederland, aldus meldt AFP. De schade, door loslopende honden toegebracht aan de schapen op de boerde rijen in Noox-dholland neemt steeds grotere afmetingen aan. Vooral nabij de grotere plaatsen houden vele boeren geen schapen meer, daar zij het risico te groot achten. In landbouwkringen beraadt men zich thans over wat. kan worden gedaan om van deze hondenplaag te worden verlost. De Koningin en Prins Bernhard hebben Vrijdagavond dc leden van het corps diplo matique een diner aangeboden in het paleis op de Dam. Vrijwel alle ambassadeurs en gezanten van buitenlandse mogendheden in Nederland zaten hierbij aan. De geschorste directeur van het bij kantoor der Rotterdamse Bank te Scheve- ningen is na verhoor door. de rechter com missaris op vrije voeten gesteld. Het verhoor heeft geen leiten opgeleverd, die een voort zetting van de hechtenis konden motiveren, Het voornemen bestaat een tentoon stelling in te richten, waarin verschillende door Prins Bernhard op zijn reis naar de West bezochte landen stands zullen ver zorgen. Verscheidene Nederlandse maat schappijen, die op het Westelijk halfrond een deel van hun arbeidsveld hebben, zullen eveneens exposeren. De baten van cle ten toonstelling zullen ten goede komen van de nazorg voor gedemobiliseerde militairen. De slachtoffers, die omgekomen zxjn bij het zinken van de sleepboot „Martien'' te Dordrecht zijn de 36-jarige mevrouw Van de Veewijk—Robbers en haar vier kinderen, de 5-jarige Agnes, de 3-jarige Theodora, de 2-jarige Martien en de 1-jarige Francisca. Het beheer over liet departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is wegens het verblijf van minister Rutten in Indonesië tijdelijk opgedragen aan de mi nister zonder portefeuille mr. J. R. H. van Schaik. De Haagse politie deelt mede, dat de vijf gemaskerde mannen, die een roofoverval hebben gepleegd in een Haagse speelgele- genheid f6800 hebben buitgemaakt. Tijdens de overval bevonden zich 17 mannen en 4 vrouwen in de speelgelegenheid. In de haven van Curacao is aan boord van de „Oberon" door de gouverneur van de Nederlandse Antillen aan kapitein C. J. Vreugdenhil van de K.N.S.M. het Ki'uis van Verdienste uitgereikt voor zijn moedig op treden ill oorlogstijd. HAARLEM EN OMGEVING De toneelgroep van de dienst van Sociale Zaken geeft Maandagavond 24 April in het gebouw St, Bavo een opvoering van het griezelstuk „Schorpioenen en Millioe- nen" door Henk Bakker en E, J. M. Terlingen. Gistermiddag gleed een jeugdige be woner van een huis aan de Koudenhorn, die over de balken van een met glas afgedekte veranda liep, uit en viel door het glas van drie meter hoogte naar beneden. Hij kwam terecht op een fiets die in de veranda stond en brak een rib. Op de hoek van de Zijlstraat en de Witte Herenstraat had gisteravond een aanrijding plaats tussen een bestel-auto en een drie- wielige pex-sonen-auto. De bestuurder van de driewieler, die in de Zijlstraat reed, gaf geen voorrang aan de van rechts komende bestelwagen. Beide auto's werden be schadigd. Op de Wagenweg ontstond gistermiddag een aanrijding tussen twee personenauto's toen de bestuurder van de ene wagen, die linksaf het Florapark in wilde slaan, geen voorrang verleende aan een tegenligger. Aan beide wagens ontstond enige schade. De heer J. C. Antonïsse, beambte op de afdeling verificatie van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting zal op 26 April de dag herdenken waarop hij 40 jaar ge leden in dienst trad. De Faascollecte heeft bij de Ned. Herv. gemeente te Bloemendaal f 2273,63 opge bracht. Ja, maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1 - TELEFOON 19706 HAARLEM (Adv.) FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brake! 20 Nu hij langs hot schoolgebouw loopt, gaan zijn gedachten eens te meer uit naar de gebeurtenissen van de afgelopen dag. Hij denkt cr zo sterk aan, dat hij niet be merkt dat hij stil is blijven staan. Op zijn blote hoofd voelt hij de fijne regendrop pels, doch het hindert hem niet. Het school gebouw ligt daar donker en verlaten. Wat is 't er stil! Morgen zal er om half negen drukte van jonge mensen zijn. De jongsten zullen krijgertje spelen, of andere zotte spelletjes doen. De ouderen echter zullen rustig pratend op en neer Jopen. Wat is de jeugd toch serieus! Zopanje's rustige ademhaling stokt op eens. In het schoolgebouw heeft hij licht gezien. Nu is 't weg. Het zal wel verbeel ding zijn geweest. Dat hebben vermoeide mensen wel meer. En ik bén moe, denkt Zopanje. Maar dan ziet hij het weer! Het moet het licht van een zaklantaarn zijn. Hij loopt voorzichtig enige passen naar voren, doch hij kan niet zien wie de zak lantaarn vasthoudt. Het lichtschijnsel be vindt zich in de kamer aan de voorkant, rechts van de ingang: het bevindt zich in de directeurskamer. 't Is alsof iemand er iets zoekt. Wie is 't? Zopanje sluipt zacht naar het gebouw, doch vlak voor het raam ligt grint. De man of dc vrouw die binnen is, moet hem zeker horen als hij zich nog verder waagt. Daar om begeeft hij zich iets meer naar rechts en klimt de stoep op. Voor de deur blijft hij staan. Zijn hand omvat de knop. Heel langzaam draait hij haar open. De knop geeft mee! De deur wijkt naar achteren! Zopanje houdt van emotie even zijn adem in en luistert gespannen. Voor zijn geestes oog verschijnt de concierge. Wat zei Van Brussel ook al weer? Hij was zeer opge wonden. Hij zei: Vanmorgen, inspecteur, vanmorgen was de deur open! Dc deur is zwaar en breed, doch het gelukt Zopanje haar onhoox*baar te sluiten. Dan staat hij in de vestibule van de H.B.S. Zonder één dexxr te openen kan hij nu voor de deur van de directeurskamer komen. In de school is 't adembeklemmend stil. Zopanje heeft het gevoel alsof hij op on rechtmatige wijze in een andermans huis doorgedrongen is. Maar hij vermant zich en loopt onhoox-baar haar de dirccteurs- kamer. Op het graniet maken zijn modde rige schoenen een spoor van voetstappen. Daar zal Van Brussel morgen wel weer iets over te vertellen hebben. Uit zijn jas zak pakt hij zijn zaklantaarn. Daar heeft hij meer aan dan aan een x-evolver. Hij weet niet waar het lichtknopje is in de directeurskamer. Zopanje is er bijna, als hij ergens tegen aanschopt. Het moet een klein kistje met krijtjes zijn, want het maakt een ooxwerdovend x-ammelend ge luid. Nu is alles bedorven! Met twee grote sprongen is Zopanje bij de deur van de kamer, doch voor hij haar geopend heeft, hoort hij een bons, alsof een deur dicht slaat. Als hij in de kamer staat en het licht heeft aangedaan, is er niets verdachts te bespeuren. Het bureau, de stoelen en de boekenkast bevinden zich in dezelfde staat als vanmiddag. De reiger achter de bureau stoel staart de inspecteur onbewogen aan. Zo te zien is er niets bijzonders in de kamer gebeurd. Toch was er lichtschijnsel. Het licht van een zaklantaarn alsof iemand iets zocht.Zopanje haalt zijn schouders op. Het wès verdacht, maar als hij hier nu niemand aantreft, blijft hem ook niets anders over dan weer weg te gaan. De bons van de deur houdt hem echter nog bezig. Zou de man of de vrouw naar de administratiekamer gegaan zijxx? De kamei's zijn door een deur met elkander verbonden. Zopanje snelt naar de deur en opent haar. Ook de administratiekamer echter vertoont geen spoor van een inbraak of een ovex'haaste vlucht. De typemachines staan er onaangeraakt. Een fijn laagje stof bedekt de toetsen. Vreemd, dat men de kap er niet over heen gezet heeft, denkt Zopanje. In de haast heeft Ella Vlictema. dat zeker vergeten. Wel heeft ze de gor dijnen vanmiddag gesloten. Of.heeft cle indringster of indringer dat gedaan? En heeft hij in de directeurskamer daartoe geen gelegenheid meer gekregen? Door een deur verdween hij. Zouden er veel deuren in de school zijn? Naast de typemachines van Ella Vlietema staat Zopanje een ogen blik diep na te denken. Als hij de oplossing gevonden meent te hebben glimlacht hij. Dit zal hij eens nader onderzoeken. Mor gen. Nu gaat hij eerst naar huis om te slapen, want hij is moe, heel moe. Zopanje onderdx-ukt een geeuw en verlaat vlug de kamer. Door dc deur van de administx-atie- kamer komt hij op de gang. Onwillekeurig kijkt hij nog even om en kan dan een kreet van verbazing nauwelijks onderdrukken. Door de openstaande deur van de direc teurskamer schijnt volop licht naar buiten, de gang in. Dat is toch wel heel brutaal. Maar dan lacht Zopanje smakelijk, 't Is dan ook al te dwaas.... dat hij het licht in de dix'ecteurskamer vergat uit te doen. De regen van de Novembernacht ver koelt Zopanje en maakt hem weer geheel helder. Kalm denkend loopt hij naar huis. 't Is een vreemde geschiedenis deze moord op dr. Leidekker. Het leek in het begin een onontwarbare kluwen, doch hij heeft thans enige sporen. Eén ervan leidt onmis kenbaar naar de directeurskamer van de hogere burgerschool. Met de sleutel dfe hij van mevrouw Van Hem kreeg, opent Zopanje voorzichtig de buitendeur van het huis aan de singel. Er straalt geen licht meer naar buiten. De dames zijn naar bed gegaan. In de vestibule ontdoet Zopanje zich van zijn cape. Voor hij echter de trap op gaat, blijft hij een moment gespannen staan luisteren. Beneden slaat een deur. Zou mevrouw Van Hem....? Hoor, weer kleppert de deur, zacht, nauwelijks hoor baar. Zou mevrouw Van Hem de boel niet goed afgesloten hebben? 't Is de keukendeur, die aanstaat. Zopan je draait het lichtknopje om en staat dan opeens midden in het nette keukentje, voor een geopende deur. De rode tegels van het plaatsje steken helder af tegen de drempel. In de glazen kast staan de pannen en bus jes in gelid. Pepex*, zout, koffie, thee en suiker, leest Zopanje. Rode pannen en x'ode busjes. Rood!.... Wie liet de deur open? Zopanje schudt zijn hoofd. De deur werd niet opengelaten. Hij is opengedaan! Zou den het inbrekers zijn? Inspecteur Zopanje bekijkt de deur aan de binnen- en buiten kant, doch zijn geoefend oog bespeurt niet het minste krasje. Geen inbrekers. Maar wat dan wel? Bestaat er verband tussen deze openstaande deur en de schooldeur, die niet op slot was? De gedachte komt even onverhoeds bij Zopanje op als het voornemen de tuin in te gaan en verder te zoeken. Met een droge tik gaat het licht uit, de keuken is weer duister. Plet kleine licht schijnsel van de zaklantaarn gaat hem vooraf naar het poortje in de schutting, liet staat aan.... Als Zopanje het voor zichtig opent om het terrein te vex'kennen, ziet hij op nauwelijks tien meter afstand een gestalte, die zich in zijn x-ichting be geeft Hij is nog niet opgemerkt! In de tuin kan hij zich echter niet verschuilen. Geen enkele struik is groot genoeg om hem een sehutplaats te bieden. Over het grasveldje snelt Zopanje naar de keuken terug. Naast de glazen kast is een kleine nis. Achter het gordijn daarvan wacht hij gespannen af. De persoon die weldra binnen zal treden, doet niet de geringste moeite luidruchtig- heid te vermijden. In de tuin knerpt het grint alsof er een compagnie soldaten over heen marcheex't. In de stilte van de vroege nacht klinkt alles veel luider dan overdag. Ook op de tegels van het plaatsje houdt de persoon zich niet in om het gerucht te vermijden. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6