Haarlems Dagblad Cevailen vliegtuig Hoihow, de hoofdstad van Hainan, zonder strijd door communisten bezet 64e Jaargang No. 19533 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Maandag 24 April 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom en «©prccbte ïgaarlcmsrtje Courant (3lnno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom VOLGENS DE AMERIKANEN was hun marinevliegtuig, dat onlangs in de Oostzee viel, waarbij alle inzittenden om kwamen, een onbewapend oefen-toestel van het type Privateer en dus onschuldiger dan zijn naam. Privateer noemde men na melijk in vroeger tijden, toen zulke slechte dingen nog bestonden: een kaperschip. De Russen moeten dit toestel hebben neerge schoten. Volgens de Russen evenwel was het een zwaarbewapende „flying fortress" (vliegende vesting) en dit geduchte oor logstuig zou, boven Rusland vliegend waar het niet komen mocht, de strijd met Rus sische jachtvliegers hebben aangebon den. Geen sprake van, zei Washington, onze Privateer maakte een gewone oefenvlucht. Een senator gaf als zijn mening te kennen, dat voortaan alle Amerikaanse vliegtuigen in dit deel der wereld er tot-de-tanden-be- wapend op uit moesten gaan. En een hele Amerikaanse luchtvloot heeft in de Oostzee naar overblijfselen van het toestel gezocht en ze ook gevonden. Maar wat er precies is gebeurd is toch niet duidelijk vast ko men te staan Of de betrokken partijen alles gepubliceerd hebben wat zij van de zaak weten valt daarbij te betwijfelen. Dit wordt niet gezegd op grond van een over tuiging „dat ovei'al iets achter zit", want vele gebeurtenissen zijn even aardig, even naar, even vrolijk of even onbenullig als zij eruit zien. Maar langdurige ervaring heeft mij geleerd dat dit met grensinci denten tussen elkaar-verguizende staten niet het geval is. Men krijgt nooit de waar heid te horen, of het moest een jaar of tien later zijn, als het geval historie is geworden en geen propagandistische waarde meer heeft. Er zijn in dit Oosizee-incident mogelijkheden, die niet zijn opgehelderd. Het toestel kan onbewapend geweest zijn, maar voorzien van foto-toestellen. Het kan evenmin een Privateer als een flying for tress zijn geweest. Het is wellicht door een navigatie-fout uit zijn koers geraakt en daardoor boven Russisch gebied gekomen. Of het is helemaal niet neergeschoten maar tengevolge van een defect in zee gestort. Er kan ook iemand in gezeten hebben, die een hoge levensverzekering op zijn naam had. Dit is in de laatste tijd, bij vliegtuigonge lukken, wel meer achteraf gebleken; pas heeft zich nog het geval voorgedaan van die Amerikaan, die op het laatste moment berouw kreeg en waarschuwde nadat hij zijn vrouw en kinderen met een koffer, waarin hij een tijdbom gestopt had, in een vliegtuig had laten stappen. Wij kunnen nog meer mogelijkheden veronderstellen, bijv. dat de Russische vliegers buiten hun eigen gebied dat Amerikaanse toestel hebben ontdekt en neergeschoten. Er is zelfs met wat fantasie van te maken, dat het gevallen toestel geen Amerikaans maar een Russisch was, dat de Privateer (of welk merk dan ook in het spel moge zijn) een noodlanding in Rusland heeft gemaakt en de bemanning al in Siberië zit. Een Engels weekblad, The New States man and Nation, heeft somber voorspeld dat geheimzinnige incidenten als dit wel in aantal zullen toenemen als het huidige „koude" conflict blijft voortduren en dat er vroeg of laat een door het lot zal wor den aangewezen om te dienen als aanlei ding voor de derde wereldoorlog. Maar het blad vergeet dat een staat, die oorlog wil gaan voeren, geen werkelijk gebeurd inci dent nodig heeft. Men kan er een verzinnen; dat middel is al zolang geleden toegepast. Dit moge op zichzelf geen vrolijke gedachte zijn, maar het maakt de incidenten minder onrustwekkend. De vele Berlijnse, met de lange episode van de luchtbrug incluis, hebben wel bewezen dat zoiets volstrekt niet tot oorlog hoeft te leiden. Als ver schijnsel is het koude conflict een veel onrustbarender zaak dan alle grensinci denten met hun korte sensationele uitwer king bij elkaar. De Groene citeert ook een ander Engels blad, Reynolds News, dat eraan herinnerd heeft dat in 1946, dus nu vier jaar geleden, de Joego-Slaven twee Amerikaanse toe stellen hebben neergeschoten. In die tijd gold Joego-Slavië, in het bijzonder in de persoon van maarschalk Tito, nog als de trouwste en belangrijkste der Russische satellieten in Europa. Een deel van de Amerikaanse dagbladpers wond er zich hevig over op. Aan het feit was toen niets geheimzinnigs. Het stond vast. De schrijver, in het Reynolds News merkt er nuchter bij op: „Ik was toen in Amerika. En een leidende politieke jurist, die nauw contact hield met president Truman, vertelde mij: „Wat de bladen niet vermelden is, dat onze verkenningsvliegtuigen herhaaldelijk heb ben gepoogd Joego-Slavië's geheime ver- dedigings-werken te fotograferen. Die epi sode is nu vergeten en Tito is bijna een gentleman". Dit wil nog altijd niet zeggen dat ook ditmaal uit een Amerikaans toestel foto's genomen zijn en zelfs niet, dat het werke lijk boven Russisch grondgebied is geweest. Wel bewijst het dat men jarenlang zulke incidenten kan beleven zonder dat er een oorlog uit ontstaat. De koude oorlog blijft intussen spelen-met-vuur, gevaarlijk spe- len-met-vuur. En het feit blijft eveneens, dat de Russische en Amerikaanse rege ringen door redelijk overleg gezamenlijk een iend aan een bedreiging zouden kunnen maken, waarmee hun eigen volken en vele andere volken in gevaar worden gebracht. Het raadsel doet zich opnieuw voor, dat er verantwoordelijke staatslieden bestaan, die voortduring van het conflict op zich durven nemen. R. P. Wijzigingen in wetsontwerp belastingherziening Bij tweede nota van wijzigingen zijn enige veranderingen aangebracht in de wetsontwerpen Belastingherziening 1950 en afschaffing van de Ondernemersbelas- ting en verhoging van de Vennootschaps belasting. Een nieuwe bepaling maakt'afschrijving op woonschepen ten laste van het inkomen mogelijk. De faciliteiten met betrekking tot ge vallen van oorlogsschade en daarmede ge lijkgestelde schadegevallen kunnen wegens de voorgestelde wijziging reeds toepassing vinden bij het bepalen van de winst over 1949. Het aantal volgende jaren, waarin reservering eveneens kan geschieden, is daarom met éen vergroot. De minister heeft zich bereid verklaard enige differentiatie in het tarief van de Vennootschapsbelasting te handhaven. Deze wijziging betekent een verlies aan belastingopbrengst van rond f 7.5 millioen. Acht verkenners waaronder een zeeverkenner hebben Zaterdagmiddag in het Paleis Soestdijk aan Prins Bernhard een album aangeboden, bestaande uit tekeningen die padvinders uit het gehele land hebben vervaardigd ter gelegenheid van het feit dat veertig jaar geleden in Nederland de eerste padvindersgroep werd opgericht. Rechts de hoofdcommissaris van de Katholieke Jeugdbeweging baron H. F. N. van Voorst tot Voorst Oplossing in België opnieuw vertraagd C.V.P. verzet zich tegen gedwongen vertrek van de Koning BRUSSEL, 22 April (ANP). Na afloop van 4e bijeenkomst van het permanente comité der Belgische libei-ale partij heeft oudminister Lefèvre verklaard, dat, voor dat er een definitieve beslissing wordt genomen, de algemene raad der liberale partij bijeen zal komen. De datum van deze vergadering is vastgesteld op Dins dag. Uit deze verklaring mag worden opge maakt, dat dus niet eerder dan Dinsdag het definitieve accoord der drie partijen met betrekking tot de overdracht der Ko ninklijke prerogatieven mag worden ver wacht. Ook de CVP zal zich waarschijnlijk tot die datum onthouden van het verlenen van haar definitieve goedkeuring. Naar nog vernomen wordt zou in een soort gentlemen's agreement tussen de drie partijen worden opgenomen, dat de Koning na overdracht van zijn bevoegdheden aan de Kroonprins niet meer naar België zou terugkeren. Deze naar men beweert per soonlijke beslissing van de Koning zou echter niet in de tekst van het accoord en in de regeringsverklaring worden opgeno men, daar de CVP zich hiertegen hardnek kig heeft verzet. Na de vergadering van de algemene raad van de CVP, die Zondagochtend is bijeen gekomen onder voorzitterschap van baron Van der Slraeten-Waillet, is het volgende communiqué verstrekt aan de journalisten: „De partijraad van de CVP, na het ver slag van de voorzitter over de politieke toestand en de stand der onderhandelingen te hebben gehoord, neemt eerbiedig acte van de Koninklijke boodschap en van de suggesties, daarin vervat, waaraan de partij volledig vreemd was gebleven. „Stelt vertrouwen in de formateur, het nationaal comité en de onderhandelaars om met het oog op een dringend nood zakelijke vorming van een regering, belast met de oplossing van de Koningskwestie in het kader van de Koninklijke bood schap, de onderhandelingen voort te zet ten". Vernomen wordt dat sommige leden in de loop van de vergadering verklaard hebben, dat men tijdens de onderhande lingen te ver is afgeweken van de Ko ninklijke boodschap. Anderen hebben uiting gegeven aan hun bezorgdheid in ver band met de omstandigheden, waarin de Koning na de machtsoverdracht de uit oefening van zijn prerogatieven zou kun nen hernemen. Graaf Carton de Wiart, minister zonder portefeuillè in het demissionaire kabinet, verklaarde bij het verlaten van de verga dering: „Men wil de Koning verplichten zijn land te verlaten. Er bestaat nochtans een artikel 13 in de verklaring van de rechten van de mens, dat door de beide Kamers is goedgekeurd en waarin verklaard wordt, dat elke persoon naar believen in zijn land kan verblijven of in het buitenland kan reizen. Dit artikel is van toepassing in deze kwestie". Van Zeeland naar Pregny Het secretariaat van Koning Leopold deelde heden mede: „Daar de heer Van Zeeland de Koning een vraag had doen stellen, heeft Zijne Majesteit hem naar Pregny ontboden om hém het antwoord te geven". Om half negen is Van Zeeland in gezel schap van Weemans. particulier secretaris van de Koning, van het vliegveld Evere naar Pregny vertrokken. Plannen voor de volgende vijf jaar bezetting van Duitsland De Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa heeft instructie gekregen plannen op te stellen, welke gebaseerd zijn op een ver dere vijf jaar bezetting van Duitsland. In een verklaring aan het leger, de lucht macht en de marine in Europa krijgen de bevelhebbers instructie ..gegevens te ver schaffen voor de opstelling en een perio dieke herziening van een plan voor de troepenlegeving en -verplaatsing over de volgende vijf jaar. In overeenstemming hiermee is het Amerikaanse leger en de luchtmacht be gonnen met een geweldig bouwprogram. Ongeveer 200 millioen gulden zijn uitge trokken voor projecten gedurende het be grotingsjaar 1950'51 en volgens leger- kringen zou ongeveer hetzelfde bedrag worden uitgetrokken voor het daaropvol gende begrotingsjaar. Een der grootste projecten is de huizen bouw. Het nieuwe program is in de afge lopen zes maanden ontwikkeld. Voordien werd er een bouwpolitiek gevoerd, die gebaseerd was op het voorzien in nood gevallen van grote voorrang. „Zo nodig geweld in Berlijn" Uitlating van hoge Amerikaanse autoriteit WASHINGTON, (United Press). Een hoge functionaris der Amerikaanse rege ring heeft verklaard dat de Verenigde Staten zo nodig geweld zullen gebruiken om de geallieerde zóne, van Berlim tegen communistische .demonstraties te bescher men. De functionaris, die zijn naam niet, genoemd wilde zien, zeide dat de Russische krachten in de Oostelijke sector van Ber lijn heel graag de Westelijke mogendheden uit het Westen van de stad zouden willen verdrijven. „Het zou een zeer ernstige si tuatie worden indien zij zulks zouden po gen. Daartegen zou verzet worden geboden met vreedzame middelen, doch zo nodig zullen wij onze toevlucht nemen tot het verzet met machinegeweervuur en andere maatregelen", aldus de zegsman. Kenne lijk doelde hij op de Mei-demonstratie in Berlijn die gehouden zal worden door Rus sische politie en Duitsers. Het was de. eerste maal dat een hoge Amerikaanse autoriteit te kennen gaf dat men zijn toevlucht zou nemen tot schieten, indien de Russen zouden pogen zich, in de geallieerde sector te nestelen. De zegsman bekleedt zulk een hoge functie in de regering, dat zijn woord niet aan twijfel onderhevig is. „Dit is het kruispunt", zei hij. „Nie mand hier is geneigd om in deze kwestie ook maar een haarbreed toe te geven", aldus de zegsman. Hij voegde hier aan toe dat wat in Berlijn gebeurt, de Verenigde Staten een idee zal geven van wat elders in de koude oorlog zal gebeuren. Wrak van Amerikaanse Skymaster gevonden; geen overlevenden Een bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht heeft Zondag het wrak waar genomen van de Amerikaanse Skymaster, die sinds Vrijdag vermist wordt met 35 personen aan boord. Het wrak ligt op de Zuid-Westelijke helling van de Hiroega- take-top, ten Zuidwesten van Tokio. Later werd gemeld dat alle inzittenden om het leven zijn gekomen. Het eiland is van groot strategisch belang voor geheel Zuid-Oost-Azië HONGKONG, 23 April. (Reuter en Uni ted Press). Soldaten van de communis tische regering in China zijn vanochtend vroeg zonder tegenstand te ontmoeten de hoofdstad van het eiland Hainan, Hoihow, binnengetrokken. Alle nationalistische mi litairen zijn de stad ontvlucht. Er werd nauwelijks een schot gelost. De verovering van Hoihow door de Chinesche communisten volgde nadat een week geleden de communisten amphibie strijdkrachten aan land hadden gezet aan de Zuidkust van het eiland Hainan. Het kwam tot gevechtshandelingen daarna, waarbij de communisten het nationalis tische verzet braken en op Hoihow aan drongen. Volgens communistische berichten is ook Chialai, hoofdkwartier van het 64ste na tionalistische leger, veroverd zonder dat een schot gelost werd. Verder werd Tin- gan, op 25 mijl ten Zuiden van Hoihow, bereikt. De val van Tingan wordt elk ogenblik verwacht. Het verluidt dat de communisten zich verenigd hebben met de guerilla's op het eiland, hetgeen betekent, dat zij .nu over tenminste 30.000 man beschikken om het nationalistisch verzet op dit eiland defini tief op te rollen. Het verluidt dat de nationalistische sol daten die tot taak hadden Hoihow te ver dedigen, gedeeltelijk over zee geëvacueerd zijn. Anderen namen de wijk via de hoofdweg die in Zuidelijke richting naar Soenija leidt. De bevolking van Hoihow bleef kalm en er wordt geen melding van plunderingen gemaakt. Het verluidt dat de nationalisten ver dwenen zonder dat zij haveninstallaties of openbare gebouwen in Hoihow in de lucht lieten vliegen, hetgeen op een overhaaste terugtocht wijst. Westerse waarnemers te Hongkong twij felen er niet aan, of de communisten zul len het gehele eiland Hainan bezetten, dat verscheidene vliegvelden en een goede marinebasis heeft. De strijd om Hainan is van grote betekenis voor Australië, Nieuw- Zeeland en Zuid-Oost-Azië, aldus deze waarnemers. Het eiland beheerst de In- dochinese kust en als het door commu nisten veroverd wordt, zal zulks hun stra tegische positie in geheel Zuid-Oost-Azië aanzienlijk verbeteren, voegen zij hieraan toe. Hainan speelde een belangrijke rol bij de verovering van Singapore en Malakka door de Japanners in de laatste wereld oorlog. De val van Hainan zou het moreel Brand in Amerikaans atoomcentrum Vannacht is te Berkeley brand uitgebro ken in het gebouw, waarin zich de grote cyclotron van de Amerikaanse commissie van atoomenergie bevindt. Hoge vlammen schoten uit het gebouw omhoog. De brand werd bedwongen, voordat het vuur de cyclotron zelf bereikte. Er werd onmiddellijk een veiligheidscordon rondom het gebied getrokken. Er zijn nog geen bij zonderheden bekend geworden. De cyclotron, die 5000 ton weegt, is een der krachtigste ter wereld. De cyclotron kan zelf geen atoomenergie produceren, maar is belangrijk voor experimenten 00 het gebied van de kernsplitsing. Besluit van het jubileum der bloembollenhandelaren I van de nationalistische troepen op Formo sa, het laatste bolwerk van Tsjang Kai Tsjek. ongunstig beïnvloeden. De staf van het hoofdkwartier van gene raal Hsoeh Yoeh, nationalistisch bevel hebber op Hainan, heeft zicli heden inge scheept om naar Formosa te vertrekken en men verwacht, dat de generaal zelf naar Saigon vliegt, aldus melden reizigers, die uit Hainan te Hongkong zijn aangekomen. Zij verwachtten, dat het eiland binnen enige dagen zou worden veroverd. Gemeld wordt, dat ae gouverneur van Hainan, Tsjan Tsjai Tong, naar Formosa vertrekt. Ernstig geschil tussen Bonn en Hoge Commissie Adenauer: „Hoge Commissie ging haar boekje te buiten" De West-Duitse kanselier Konrad Adenauer verklaarde Zondagavond dat het veto van de geallieerde Hoge Commissie op de belastingverlaging zijn kabinet in de ergste crisis had gebracht die het tot nu toe had doorgemaakt. Adenauer zeide dat de Hoge Commissie door deze daad haar boekje te buiten was gegaan. In een telefonisch interview met United Press verklaarde Adenauer dat hij zijn fi nanciële experts in spoedvergadering bij een zou roepen, teneinde de situatie te be spreken. Hij zeide dat de minister van Justitie dr. Dehler van mening was dat de Hoge Commissie haar wettelijke rechten overschreden had. Men vermoedt dat de Bonnregering, die hoe langer hoe meer haar ontevredenheid toont over de Hoge Commissie en steeds meer neiging vertoont niet langer met dit bezettingsinstituut samen te werken, de belastingwet heeft aangenomen om het ge schil met de commissie op de spits te drijven. Gisteren oefende de Duitse kanselier heftige eritiek uit op de geallieerden tij dens een bijeenkomst in de Franze zóne waar hij het woord voerde. Zondagavond deelde de voormalige bur gemeester van Keulen aan United Press mede: „Het heeft geen nut om te verhelen dat de situatie thans zeer ernstig is en dat het federale kabinet geplaatst wordt voor de critiekste situatie die het ooit heeft ge kend. Wanneer de Hoge Commissie niet op haar besluit terugkomt zie ik geen'enkele mogelijkheid om uit de moeilijkheden te geraken." De Hoge Commissie die eerder op de dag haar antwoord aan Adenauer bekend maakte, wijst erop dat door de belasting verlaging de Duitse begroting niet langer in evenwicht gehouden zou worden. De Hoge Commissie deelde aan Adenauer mede dat zij bereid was de belastingverla ging in te willigen wanneer er maatregelen getroffen werden om het tekort aan in komsten dat daardoor ontstond te compen seren, wanneer de garantie kon worden verstrekt dat de gelden die voor de belas ting werden gespaard toch op een of andere wijze bij de regering terecht zouden komen of gebruikt zouden worden voor inves teringen. De Hoge Commissie wees erop dat een vermindering van de inkomstenbelasting slechts tot gevolg zou hebben dat Duitsland groter steun zou moeten krijgen van het buitenland hetgeen dus ten laste zou komen van de Marshalltoewijzingen. In de Marshallovereenkomst is vastgelegd dat Duitsland ervoor zal zorgdragen dat de fi nanciële stabiliteit in het binnenland ge handhaafd blijft. (United Press). Warwick Deeping overleden De bekende Engelse schrijver en arts Warwick Deeping is dezer dagen op 73- jarige leeftijd te Weybridge in Surrey, waar hij woonde, overleden. Zijn bekend ste boek was „Sorrell en zoon" waarmee hij ruim dertig jaar geleden debuteerde. Deeping schreef jaren lang één boek per jaar. Vele hiervan verwierven grote ver maardheid, zonder evenwel de betekenis van zijn eersteling te overtreffen. De viering van het gouden jubileum van de Bond van Bloembollenhandelaren werd Zaterdagavond te Noordwijk besloten met een feestbanket, waaraan bijna honderd personen verenigd waren. De Nederlandse regering was vertegenwoordigd door de ministers van Buitenlandse Zaken en van Landbouw. Van het corps diplomatique waren aanwezig de deken van het corps en ambaasadeur van Canada P. Dupuy, de gezanten van Noorwegen Jens Bull, van Zweden J. de Lagerberg. van Finland A. P. Ivalo en van Ierland mevrouw J. MacNeill, de charges d'affaires van Dene marken, graaf J. Moltke, van Zwitserland M. R. J. Keller en van Groot-Brittannië de heer Garran, de handelsattachés van Frankrijk M. Laovenan, van Italië G. Ja- nizo en van Oostenrijk Hradetzky. Tot de gasten van de Bond behoorde ook de bur gemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers. De tafel werd gepresideerd door de voor zitter van de Bond van Bloembollenhan delaren, de heer T. van Waveren, die een welkomstwoord sprak en zich daarbij in het bijzonder richtte tot de „grand old De voorzitter van de Bondde heer T. van Waveren tijdens zijn tafelrede op het ban ket te Noordwijk, naast hem van links naar rechts dr. E. H. Krelage, de Canadese ambassadeur P. Dupuy en rechts naast de spreker, minister mr. D. U. Stikker. man" van bloembollencultuur en bloem- bollenhandel in Nederland, dr. E. H. Kre lage, die een ereplaats aan dit feestbanket innam. Tafelspeeches werden gehouden door de deken van het corps diplomatique, P. Dupuy, door minister Mansholt, die o.a. mededeelde dat H.M. de Koningin de heer A. Verduin, oud-voorzitter van de Bond, tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau benoemd had, hetgeen met algemeen ap plaus begroet werd, door minister Stikker en door de heer Raye (Engeland) namens de buitenlandse delegaties. De secretaris-administrateur van de Bond mr. F. J. de Theyze leidde het op treden in van de chansonnières Florence Raynor, Mar ja Mourier en Georgette Ha- gedoorn. Vooral de laatste oogstte een groot succes. Het woord is aan Plotinos: De kunstenaar schept niet naar de natuur, maar naar het oerbeeld dat in hem aanwezig is. Het weer in beeld De depressie, die zich vanmorgen op de Noordzee ter hoogte van Schotland be vond, trekt met een snelheid van ongeveer 50 km. per uur naar Zuid-Zuidoost. De kern van deze depressie zal daarbij vrijwel over Nederland trekken. Boven Engeland bevindt zich een front, dat de voorste begrenzing vormt van de koude, uit de Poolzee afkomstige lucht- massa, die vandaag tot diep in Frankrijk zal doordringen. Morgen bevindt ons land zich geheel in deze koude lucht, waarin buien voorkomen. Processen en arrestaties in de satellietlanden PRAAG (United Press). Het Tsjechi sche staatsgerechtshof te Praag veroor deelde twee Tsjechoslowaakse onderdanen tot de doodstraf en legde aan vier andere beschuldigden gevangenisstraffen op we gens hoogverraad en spionnage voor de Verenigde Staten. Majoor Jaromir Nechansky, 34 jaar, een voormalig Brits parachatist en Veleslav Wahl, 28 jaar, werden veroordeeld tot de doodstraf door de strop. Milos Sprysl kreeg levenslange gevan genisstraf, Karei Loris werd veroordeeld tot 25 jaar gevangenisstraf, Jan Dohnalek tot twintig jaar en Zdenka Vackova tot achttien jaar gevangenisstraf. Alle zes veroordeelden werden beschul digd van spionnage onder leiding van le den van de Amerikaanse ambassade en bovendien van hulpverlening aan vooraan staande Tsjechische onderdanen die het land wilden verlaten. Een Bulgaars volksgerechtshof te Coma Djoemaya in Macedonië heeft twee Bul garen, Georghief en Metef, tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Zij waren er van beschuldigd een samenzwering te heb ben beraamd om Joego-Slavië Bulgaars Macedonië te helpen annexeren, aldus meldt het Bulgaarse persbureau. Zij hadden met twaalf andere beklaag den verklaard schuldig te zijn aan een po ging om het huidige bewind in Bulgaars- Macedonië omver te werpen, met het doel het bij Joegoslavië in te lijven. De andere beklaagden werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van maximaal vijftien jaar. Volgens het Belgradose blad „Politika" gaat door Albanië een nieuwe golf van po litieke arrestaties. „Revolutionnaire ele menten, die het niet eens zijn met de poli tiek van onderwerping aan de hegemonis- tische doelstellingen van de Sovjet-Unie" worden gearresteerd, onder wie hoge func tionarissen. arbeiders, boeren en soldaten van het garnizoen te Tirana, aldus het blad. De gearresteerden worden er van beschul digd in relatie te hebben gestaan met Abedin Sehoe, voormalig lid van het hoofd bestuur der Albanese arbeiderspartij, „die onlangs verdween en thans als Trotskiïst wordt beschouwd". Amerikaans minister van Defensie over „verschrikkelijke wapens" „De Verenigde Staten hebben spoed ge maakt met de vervaardiging van wapens, die verschrikkelijker zijn dan men tot dusverre ooit heeft gezien", wordt in het zesmaandelïjkse verslag van de Ameri kaanse minister van Landsverdediging, Louis Johnson, verklaard. De minister zegt dat de Verenigde Staten aan de spits staan bij de fabricage van nieuwe wapens en dat dit „het verschil kan betekenen tussen overwinning en nederlaag in een oorlog". „De voorraad Amerikaanse atoombom men", verklaarde Johnson voorts, „bestaat voortaan niet meer uit een klein aantal bommen van één model en van één afme ting. De Amerikaanse strijdkrachten, hoe gering deze thans ook zijn, zijn doeltref fend en bezitten een uitrustnig, die verre uitgaat boven die van onverschillig welk ander land". Volgens de minister van Landsverdedi ging was de ontploffing van de Russische atoombom, in September aanleiding tot een buitengewone ontwikkeling van de fabricage van nieuwe wapens. Johnson heeft over deze wapens geen bijzonder heden gegeven. Er wordt in het verslag aan herinnerd, dat de Verenigde Staten einde 1949 36.000 militaire vliegtuigen bezaten en dat gelei delijk 5.400 nieuwe toestellen werden ge leverd, betaald uit reeds goedgekeurde credieten. 11.000 van deze toestellen zijn jachtvliegtuigen, waarvan 2.000 met straal aandrijving. Reuter meldt nog. dat het Amerikaanse leger eind 1949 1.551.000 man sterk was. De Amerikaanse minister van Marine verklaart in het overzicht dat ..de vloot redelijkerwijs in haar behoeften kon voor zien", doch dat het „aanbevelenswaardig is meer vliegdekschepen te bouwen". Twee doden bij twee vliegtuig ongevallen in Engeland Een Engelse Spitfire is Zondagavond bij een oefenvlucht te Banbridge (Ulster) te pletter gevallen, De piloot kwam om het leven. Dit is het tweede vliegongeval dat Zondag in Groot-Britttannië heeft plaats gehad: Zondagmiddag is bij Henley in de streek van Londen een Seafury-loestel van de marineluchtmacht neergestort. De piloot vond eveneens de dood. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met nu en dan buiën. In het Oosten van het land aan vankelijk nog zwakke veranderlijke wind, overigens matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Koud v/eer. 25 April: Zon op 5.23 uur. onder 19.54 uur Maan op 10.45 uur. onder 3.03 uur (Eerste kwartier) Hoog en laag water in IJmuidcn Maandag 24 April: Hoog water- 7.50 en 20.25 uur. Laag water: 3-19 en 15.41 uur. Dinsdag 25 April: Hoog water: 8.53 en 21.32 uur. Laag water: 4.02 en 16.39 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1