4 De Nationale Herdenkingsavond op 4 Mei in Haarlem KLUIT Middenstand niet te spreken over vervroeging van het Bloemenfeest RHEUMIN helpt! Matrassenreparatie E. G. J. v. d. WERFF ZOON Dinsdag 25 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant Wederom plechtigheden bij de plaatsen waar verzetslieden vielen Op Donderdag 4 Mei zullen ook in Haar lem de gevallen Nederlandse en geallieer de militairen, zeelieden en verzetsmensen die hun leven ^aven voor de vrijheid van ons land, worden herdacht. Ongetwijfeld zullen in dit vijfde jaar na onze bevrijding velen deelnemen aan de stille tochten, die zullen plaats vinden naai de fusilladeplaatsen aan de Dreef, aan de Westergracht en bij de Jan Gijzenbrug. En voor vele jonge Nederlanders, wanneer die na jaren tropendienst in het vaderland te rugkeerden, zal het wellicht de eerste en gaarne aangegrepen gelegenheid zijn om aan deze reeds traditie geworden stille hulde aan de gevallenen deel te nemen. Bij de genoemde plaatsen zal van 5 uur af rondom het daar geplaatste monument of kruis de erewacht worden betrokken door militairen en burgers. De gehele burgerij wordt verzocht, om uur 's avonds de vlag half stok uit te steken en vóór zonsondergang weer in te halen. Het programma van 7 uur 's avonds af in 'de verschillende delen van de stad luidt als volgt: CENTRUM: 7.00 Herdenkingsbijeenkomst in de Grote Kerk. Sprekers: dr. W. J. Schuijt, oud redacteur van „Christofoor", thans secretaris der Parlementaire Enquête Commissie; ds. E. Dijkhuis, Neder lands Hervormd predikant. Orgel spel door George Robert. 7.30 Einde van de bijeenkomst en opstel ling voor de Stille Tocht van de Oude Groenmarkt naar het monu ment aan de Dreef. De stoet wordt geopend door een corps tamboers en pijpers, daarachter enkele dra gers van kransen en bloemstukken, de nabestaanden der gevallenen, ten slotte de overige deelnemers zonder onderscheid van rang of stand. Route: Oude .Groenmarkt, Lange Veerstraat, Kleine Houtstraat, Kleine Houtweg, Baan, Dreef. HAARLEM-OOST: De bewoners van Haarlem-Oost, die niet aan de bijeenkomst in de Grote Kerk hebben deelgenomen, vormen een stille stoet welke om 7.15 uur van het Nagtzaamplein vertrekt en op de Gedempte Oude Gracht achter de stille stoet, die door de Kleine Houtstraat trekt', aansluit. HAARLEM-WEST: 7.30 Stille tochten van Hasselaersplein en Karei van Manderstraat af naai de Westergracht, waar voor de deel nemers een gedeelte is gereserveerd- Twee minuten algehele stilte. Kort openingswoord. De mannen-zangvereniging „Haar lems Zanggenot" onder leiding van de heer Potgieser, zingt „O bonu Jesu" en „In memoria". Toespraak door ds. A. J. van Rhijn, Ned. Herv. predikant. „Harmonie Crescendo" speelt „Wilt heden nu treden". Toe spraak door pater H. Tijnagel, ka pelaan. „Haarlems Zanggenot" zingt „Ecce quomodo moritur". Kransleg- legging door alle deelnemende ver enigingen (opgave hiervoor Rolland straat 68). „Wilhelmus" gespeeld door Harmonie Crescendo, mede te zingen 'door alle aanwezigen. HAARLEM-NOORD: 7.20 Spaarnhovenplein: Opstellen der deelnemers aan de stille tocht. Vertrek naar het voorlopig monu ment aan de Jan Gijzenbrug (voor afgegaan door de Districtsband van de N.P.V.). 8.00 7.20 ADVERTENTIE MORGEN knnt U Uw invloed weer d gelden op de te voeren politiek. STEMT DAN ANTI-REVOLUTIONAIR Mr. A. BRUCH Hijst Nico Hoogerwerf secretaris van college van jury-eden Dezer dagen kwam in Amsterdam een aan tal dirigenten en componisten bijeen met het doel een college van juryleden te stichten, zowel op vocaal als instrumentaal terrein. Na ampele bespreking traden alle aan wezigen tot dit college toe, namelijk de heren Jac. Bonset (Zandvoort), Theo van der Bijl (Amsterdam), Hubert Cuypers (Amsterdam), Eduard Plipse (Rotterdam), Willem Hespe (Amsterdam), Nico Hoogerwerf (Haax-lem), Olivier Koop (Overveen), Isr. J. Olman (Den Haag), Fred. J. Roeske (Amsterdam), Leo Smeets (Den Haag). Simon Terpstra (Nijmegen), Toon Verhey (Heemstede). Al- phons Vranlcen (Den Haag) en Otto de Vaal (Rotterdam) Het college stelt zich onder meer ten doel bij zang- en muziekwedstrijden, alsmede bij de keuze van .uit te voeren muziekwerken adviserend, stimulerend en zo mogelijk rege lend op te treden en de betreffende instanties belangeloos van voorlichting te dienen. Ook zal aandacht worden geschonken aan de mogelijkheid jonge musici ^voor de zo moei lijke taak van jury-lid geschikt te maken. Het secretariaat wordt voorlopig waargeno men door Nico Hoogerwerf te Haarlem. i precies. Twee minuten stilte. (Het signaal hiertoe zal door een ter plaatse aanwezig zijnde Comman dant gegeven worden). Direct daarna: Aflossen van de ere wacht. 1. Wilt heden nu treden, door R.K, Harmonie „St. Caecilia"; 2. Kort openingswoord van de voorzitter Uitvoerend Comité; 3. Ecce quomodo moritur, door koor van de St. Lidui- nakerk; 4, Kort woord door ds. H. v. d. Loos;5. Ases dood (harmonie). Kranslesging. 6. Tenebrae factae sunt (koor): 7. Kort woord door kapelaan P. Riep; 8. Wilhelmus (harmonie). Défilé. ADVERTENTIE BEVAT HET HOOGSTE GEHALTE VITAMINE A EN O VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. De voorzitter van het centraal -stembu reau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Noordholland deelt mede, dat indien tot vaststelling van de uitslag van de verkiezing van de leden dei- Provinciale Staten van Noordholland een loting nodig is, deze zal geschieden in een openbare zitting, welke zal worden gehou den in het Stadhuis te Haarlem op Don derdag 4 Mei 1950 te 4 uur n.m. De open bare zitting tot het bekendmaken van de uitslag van die verkiezing zal worden ge houden in aansluiting op de hierboven be doelde zitting. ADVERTENTIE Tracteer de kinderen ...en Uzelf! *a»f" sjs# LEMCO SUIKERWERKFABRIEK ROTTERDAM Grote Houtstraatvereniging hield jaarvergadering Op de gisteravond gehouden 41ste jaar vergadering van de Grote Houtstraatver eniging is ernstige ontstemming tot uiting gekomen over het besluit van „Haarlems Bloei" de Blocmenweek dit jaar drie weken te vervroegen. De eerste dag van het Bloemenfeest zal thans samenvallen met de eerste dag van zomeruitverkoop, zodat de versiering der straten in een schril contrast zal staan tot de rommelige étalages die nu een keer bij een uitverkoop behoren. De leden van de Grote Houtstraatvereni ging bleken in het bijzonder misnoegd over het feit, dat het bestuur van de stichting „Haarlems Bloei" de data van het Bloemenfeest had verschoven zonder over leg met de handeldrijvende middenstand. In het algemeen was men de opvatting toe gedaan dat de zomer toch al geen bijzonder junstïge tijd is voor dergelijke evenemen ten en men had het een verstandiger beleid gevonden indien „Haarlems Bloei" zijn feestweek tijdc-ns de bollentijd had ge houden. Men voelde er veel voor te trach ten in 1951 het Bollencorso ook door Haar lem te laten trekken. Het parkeerverbod kwam natuurlijk ook weer ter sprake. Over de noodzaak en de toepassing daarvan, alsmede over moge lijke oplossingen liepen de meningen sterk uiteen. De voorzitter der vereniging, de heer J. Voogd, beloofde nogmaals bij de Verkeerspolitie een beperkte parkeer- jelegenheid voor de middag te bepleiten, waarmee al veel zou zijn gewonnen. De suggestie van een der leden om op de deuren der winkels een bescheiden herin nering aan het parkeerverbod en een dui delijke verwijzing naar de dichtstbijzijnde parkeerplaats aan te brengen vond een zeer gunstig onthaal. Bovendien zal met de K.N.A.C. worden gesproken over de mogelijkheid in de organen van deze auto mobilistenvereniging nog eens de aandacht op de vigerende parkeerregeling te vesti gen. Men was het erover eens, dat de na delige gevolgen van het verbod slechts door een nog groter dienstbetoon der winkeliers zullen kunnen worden opgevangen en men vond het minder fraai, dat collega's in andei^ straten het parkeerverbod als lok middel in de concurrentiestrijd hadden [ebezigd. De voorzitter zal een bezoek aan de hoofdcommissaris afsteken om een beteu geling van het euvel der baldadigheid, dat vooral op Zater- en Zondagavonden erger lijke afmetingen heeft aangenomen, te bepleiten. „Een fatsoenlijk mens durft 's avonds niet meer door de Grote Hout straat te komen. Hij wordt voortdurend nagejouwd en lastig gevallen, waarbij de meisjes en jongens voor de kwalijkste woordkeus niet terugschrikken", zo luidde de algemene klacht. De vergadering besloot tot een flinke contributieverhoging om de Grote Hout- straatvereniging in staat te stellen haar representatieve taak als organisatie die de belangen van Haarlems voornaamste win kelstraat moet behartigen, naar behoren te kunnen vervullen. De secretaris de heer Vogelzang, deed tot genoegen der aanwezigen in zijn sma kelijk jaarverslag de viering van het veertigjarig bestaan der vereniging her leven. De penningmeester de heer G. M. Oord werd décharge verleend voor zijn econo misch beleid. Ondanks de grote kosten voor de viering van het verenigingsjubileum was het nadelig saldo tot een minimaal be drag bepeerkt gebleven. De heren Spaar garen en Borgelt werden als bestuursleden herkozen. De heer N. Mansel over de Engelse „public schools" Voor het genootschap Nederland-Engcland hield de heer D. Mansel gisteravond in Brinkmann een lezing over het meest En gelse van alle Engelse verschijnselen: de „public school". Het is niet eenvoudig daar in een paar woorden een Nederlandse defi nitie voor te geven, want dat zo'n school niet op winst-basis wordt gedreven, dat de leerlingen er nochtans een hoog kostgeld moeten betalen en bijaldien voortkomen uit de gegoede families, geeft nof allerminst het karakter van deze belangrijke instellingen weer. Dat zij belangrijk zijn ondanks het feit dat nog geen 3 van de Britse school gaande jeugd er haar opleiding krijgt blijkt wel uit het hoge percentage van in vloedrijke posten dat door de oud-leerlingen van Eton, Winchester. Harrow en hoe deze scholen nog meer mogen heten, wordt bezet. De heer Mansel, die zelf onderwijzer is van Winchester College, dat in 1382 door de bisschop van Wickham werd gesticht, ver telde aan de hand van de gang van zaken op zijn school, iets meer van het door velen verguisde en door anderen als ideaal be schouwde systeem, dat in zo sterke mate gedurende lange tijd zijn stempel heeft na gelaten op een invloedrijk gedeelte van het Britse volk. Maar hij begon daar niet aan alvorens vermeld te hebben, dat Winchester eigenlijk de moeder van het wereldberoemde Eton is. omdat Eton pas 50 jaar later naar het voorbeeld van Winchester werd opge zet. Hij wees er op hoezeer het systeem de nadruk legt op karakter-vorming. Het ver blijf op deze „kostscholen" tussen andere jongens dwingt de leerlingen tot saamhorig heid en tot geven en nemen, zonder echter afbreuk te doen aan het individualisme dat I er juist wordt gerespecteerd binnen de gren zen van de gemeenschap. De jongens leren I er het criterium van het „fair-plav" kennen en zij groeien op in de eerbied voor de goede tradities, temidden waarvan zij leven, heer Mansel wilde niet ontkennen dat die onderwijs-principes wel eens verkeerd zijn uitgelegd en loegepast, maar zoals hij ze stelde, worden ze nog steeds op hun best aangetroffen. De spreker wilde evenmin verhelen dat de veranderingen van de na-oorlogse tijd het karakter van de scholen r.iet zouden be ïnvloeden en hij achtte het een gelukkig ver schijnsel dat de leiders van de „public schools" trachten hun systeem bij de gewij zigde omstandigheden aan te passen. Zij staan daarbij echter voor de moeilijkheid dat zij in ieder geval hun kostbare onaf hankelijkheid willen bewaren. Deze scholen kosten echter geld en waar men niet met regeringssubsidies wil werken, is het niet zo eenvoudig de scholen open te stellen voor leerlingen wier ouders het schoolgeld niet kunnen bekostigen. Toch worden op het ogenblik reeds zulke leerlingen toegelaten en de opleiding van deze jongens wordt be kostigd uit fondsen waarin ook de overheid bijdraagt. Het probleem samenvattend, zei de heer Mansel. dat de ..public schools" vrij willen blijven, maar er wel voor zullen wa ken geïsoleerde eilandjes in een democra tische wereld te worden. De spreker illustreerde zijn lezing met een serie lichtbeelden over Winchester College. Hel valt niet mee al het materiaal, beno digd voor de restauratie van een toren, langs de trappen omhoog fe brengen. Daarom heeft men voor de restauratie werkzaamheden aan de Lieve Vrouwekcrk te Breda aan de buitenkant van de toren een speciale lift van ongeveer 75 meter hoogte geconstrueerd, waarmee het mate riaal aan- en afgevoerd kan worden. ADVERTENTIE 2 O TABLETTEN 3 5 ct ADVERTENTIE '6 morgens gehaald, 's avonds gebracht Van Marumslraat 18, Haarlem, Tel. 18900 Agenda voor Haarlem DINSDAG 25 APRIL StadsschouwburgSpaans ballet José Greco, 8 uur. Spruit en Bosstraat 7: Tentoonstelling van bloemschilderijen 101, 26 (tot 8 Mei). Palace: „Bittere rijst", 18 j„ 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Manon", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zij kwamen bij dageraad". 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Texas", 14 j., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het ver raad ontmaskerd", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De schaduw uit het verleden", 18 j„ 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 26 APRIL Bioieopen: Middag- en avondvoorstellingen. JAARVERGADERING De N.V. Algemene Noord-Hollandse Maat schappij van Levensverzekering te Haarlem hield haar jaarlijkse vergadering van aan deelhouders. Aan het door directeuren uitgebrachte verslag ontlenen wij het volgende: De stand van het verzekerd kapitaal, ver meerderd niet de verzekerde rente, steeg per 31 December 1949 tot f40.533.680. De premie-ontvangst over 1949 bedroeg f 1.211.666.49. De uitkeringen, eigen risico, beliepen f 490.680,99. De premie-reserve moest een verhoging ondergaan van f 429.527,69. Door deze verhoging komt de premie reserve op de balans voor met een bedrag van f9.328.053,79. De rente-ontvangst bedroeg f331.035,53. Gemiddeld werd een rente van 3,52 ré gekweekt. De onkosten bedroegen totaal f363.116,02. De extra reserves werden gebracht op f 277.600. De sterfte had een gunstig verloop. De waargenomen sterfte bleef 25,4 Té beneden de berekende. De vergadering hechtte, na prae-advies van commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans- en Winst- en Verlies rekening, de directie dechargerend voor het gevoer-'s beheer. De voorstellen omtrent bij- en afschrij vingen en winstverdeling werden aan genomen. Hef Emma-bloempje Morgen, Woensdag, wordt het verkocht in Haarlem en Bloemendaal Morgen, Woensdag, wordt in Haarlem en Bloemendaal het Èmma-bloempje ver kocht, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Haarlemse vereniging tot be strijding der tuberculose. Verleden jaar was de opbrengst even boven de f 10.000. Dit jaar rekent men op I ten minste hetzelfde bedrag. Dat is ook nodig, wil men op hetzelfde peil hulp kun nen bieden. De opbrengst van de bloem pjesdag wordt voornamelijk gebruikt voor hulp in de gezinnen van lijders aan tuber culose, voor aanschaffing van ledikanten, beddegoed, ligstoelen, enzovoort, om te be reiken dat de verpleging thuis zo doel matig mogelijk is. Bovendien wordt aan on- en minvermogenden een suppletie ge geven op de verpleeggelden van sanatoria. De tuberculosebestrijding' mag niet ver slappen. Op dit ogenblik zijn er in Haarlem 1223 lijders aan die ziekte, waaronder niet minder dan 623 gevallen zijn van open- tuberculosc. Om ook nu weer aan de f 10.000 te ko men zijn vele giften nodig. In de regel zijn dit kleine bijdragen, maar onder de dub beltjes en kwartjes kunnen toch ook de guldens en rijksdaalders niet gemist worden. Het parool moet Woensdag in de ge meenten Haarlem en Bloemendaal zijn: ieder een Emma-bloempje! Er hebben zich ongeveer 400 collectanten aangemeld. Twee klassen van de Rijks kweekschool voor Onderwijzers verklaar den zich o.a. bereid om te collecteren. Ook de Brandweer trekt er weer op uit. Maar toch kunnen er nog wat collectanten ge plaatst worden. Wie nog helpen wil kan zich Woensdagmorgen vroeg (het kantoor is al om 7J/2 uur open!) aan het Consultatie bureau aan de Ged. Oude Gracht te Haar lem melden. ADVERTENTIE Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 - Vo dc kerk Wij geven U een betrouwbaar advies bij de aankoop van Uw STOFZUIGER BETALING IN OVERLEG ADVERTENTIE Taxi? Bel 1.2.3.4.S AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. Stormschade in het centrum De Haarlemse politie kreeg in de loop van de nacht berichten van stormschade in het centrum der stad. De op de hoek van de Raaks en Gedempte Oude Gracht ge plaatste gebakkraam werd midden op de rijweg geplaatst, van de bovenverdieping van perceel Grote Houtstraat 48vood is een bloembak van twee meter lengte gevallen en op de Grote Markt zijn uvee zonne schermen afgewaaid. In een achtertuin van een perceel aan het Kenaupark is een boom ontworteld; de kruin van de boom viel tegen een dakkapel, waardoor deze ver nield werd. Brand in een ijssalon Vannacht om kwart voor twee werd de Haarlemse brandweer gealarmeerd voor een brandje in perceel Rijksstraatweg 238, waar een ijssalon gevestigd is. Vermoede lijk had een spoelster bij het verlaten der zaak verzuimd de oven, waarin patates frites gebakken worden, uit te schakelen, waardoor de in de oven aanwezige olie vlam vatte. De vlammen sloegen een meter boven de oven uit, toen een agent van poli tie voorbij het perceel reed. Later sprongen door de hitte de etalageruiten. Een bewo ner van het bovenperceel heeft de hoofd schakelaar uitgeschakeld, 'waardoor de vlammen verminderden. De inmiddels ge waarschuwde brandweer heeft de brand met zand geblust. De oven werd door de brand beschadigd en twee winkelruiten zijn vernield. Ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek aan Limburg wordt er in de gemeente- grotten van Valkenburg een balletsjyookje opgevoerd, dat de geschiedenis van deze grotUn in beeld brengt. Een scène uit het slottafereel. Beeldende kunst Schilderes van bloemen Zaterdagmiddag heeft jhr. F. Teding van Berkhout, voor een talrijk publiek, de ten toonstelling van werken van mevrouw H. Dingemans-Numans te harer huize. Spruit en Bosstraat 7, met een van warme waar dering getuigende rede geopend. Onder de aanwezigen waren burgemeester Cremers en diens echtgenote. Het is een tentoonstelling die deze schil derijen in het milieu laat waar ze behoren: een intieme, met smaak ingerichte wo ning. Men vindt ze op de rez-de-chaussée, in het trappenhuis en op de tweede ver dieping. Men werpt terloops een blik op de landschappen van wijlen W. Dinge- mans Sr. met taferelen uit het boerenbe drijf en van Waalco Dingemans Jr. (bij voorbeeld op diens aardige „Slottuin", waar men op het grasveld de schim van een wandelend vrouwefiguurtje ontwaart in 't wit, met witte parasol en wit kees hondje, eigenlijk reëler dan iedere wer kelijkheid. Maar de hoofdschotel vormt het werk van mevrouw Henriëtte Dingemans-Nu mans, die geheel is opgegaan in het schil deren van bloemen, hetzij geordend als een stilleven, hetzij als stukje vrije natuur. Men komt onder de indruk van haar on vermoeibare liefde voor Flora's kinderen. Elk werk is blijkbaar voor de kunstena res een nieuwe evenement. Men vindt er onder meer een groot schilderij met witte bloesems, die van rechts naar links over het schilderij gaan. Het is, na urenlang vertoeven tussen bloeiende bomen, geheel uit fantasie geschapen. Dan merkt men ineens hoe subtiel de gang van elk takje is weergegeven, wat een rustende veer kracht hier gesuggereerd wordt: een insect zou net u niet beter kunnen vertellen. De verscheidenheid van de bloemenwe reld is hier waardig weergegeven: dotter bloemen, druifjes, prunus, sneeuwklokjes, appelbloesems, winter-aconietjes, klap- roosjes, geraniums, paarse irissen, bessen, frésia's, wilde roosjes, lissen, kardinaals mutsjes, petunia's, afrikaantjes, pijpkruid, goudsbloemen haalt uw hart maar op! Men zoekt tenslotte hulp bij de dichters, die deze rijkdom eveneens vermogen weer te geven, maar dan in woorden. Bij het naar huis gaan denkt men aan J. H. Leo polds: wufte overvloed van de hangkelken, voortvluchtigheid der azalea's, somber- starende pioenen, onverlette leliën, sobere anemonen, fijn uitgeveerde anjers, steke lige ranken der bramen, de goedgunstige margriet, de nadenkende violen. Eén algemene opmerking tot besluit. We zouden de weergave der bloemen soms iets impressionistischer wensen in de trant van Manet's witte pioenen, zélfs al zou dit aan het minutieuze enige afbreuk doen. H. SCHMIDT DEGENER Amateurtoneel „Toneelgroep SZ" bracht „Schorpioenen en millioenen" Nadat de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" er vorige week reeds haar krach ten op geprobeerd had, kwam thans de „Toneelgroep S. Z." (voor Sociale Zaken) voor het voetlicht met „Schorpioenen en millioenen" van Henk Bakker en Ed Ter- lingen, een griezel-melodrama, dat geen andere pretenties heeft dan het bezorgen van een zo groot mogelijke portie koude rillingen aan een niet al te critisch pu bliek, in welke opzet de auteurs, ondanks het kwistig gebruik van alle geijkte hulp middelen, als folterkelders en bloedhonden vermomde politiemannen en reutelende doodskreten, slechts zeer ten dele slagen. Een thriller als deze, waarin van een logi sche ontwikkeling van handeling en ka- akters uiteraard geen sprake is, kan alleen blijven boeien als alle opeen gestapelde onwaarschijnlijkheden met vaart „overspeeld" worden, maar dat eist een toneelroutine die een gemiddeld ama teur-gezelschap slechts zelden op kan brengen. Individueel waren er nochtans zeer goede typeringen bij de opvoering, die S.Z. gisteravond in gebouw St. Bavo van dit stuk gaf; vooral Bas Blijkers vertol king van de figuur van de sinistere Chi nese pseudo-dokter en de goed volgehou den dreiging die hij in zijn verdraaide stem wist te leggen, vielen te prijzen. Fré- derique Stoer ails de huishoudster-in-non- nenpij chargeerde iets te veel en de schurk achtige secretaris van Carel Schouten bleef te vlak. Dit laatste geldt in meerdere of mindere mate ook voor de rest van de bezetting, met. uitzondering alleen van Jan de Keyer, die met zijn bizonder vlotte rake typering van de uitgekookte detec tive het beste 'van de avond had. Jammer dat er aan de spanning die er ongetwijfeld was ondanks de gesignaleer de tekortkomingen van stuk en spelers, hier en daar nog al wat afbreuk gedaan werd door versprekingen en onvoldoende rolkennis. Jubileum D. C. van den Heuvel Op 1 Mei hoopt de heer D. C. van den I Heuvel, hoofd van de Christelijke school voor lager onderwijs „Tyo H van Eeghcn- instituut" aan de Van Lennepweg in Aer- denhout de dag te vieren, dat h(j veertig jaar bij het onderwijs werkzaam is. Twintig jaar is hij hoofd van het instituut in Aerdenhout Toneel „De Zottin van Chaillot" Fantastische improvisatie van Jean Giraudoux Jean Giraudoux, ambtenaar bij dc bui tenlandse dienst van Frankrijk op verschil lende hoge posten, in dc regering Daladier minister van Voorlichting, is in Jan. 1944 op nog geen zestig-jarige leeftijd overle den. Niet zijn diplomatieke successen ech ter zullen zijn naam voor het nageslacht bewaren, doch veeleer zijn reputatie als toneelschrijver Men verwachtte dat hij de Racine of de Beaumarchais van deze eeuw zou worden. Onnoemelijk veel had hij daarbij te danken aan de samenwer king met de acteur en regisseur Louis Jouvet, die hem inspireerde tot zijn voor lopige en helaas niet overtroffen meester werken ..Geen oorlog om Troje" en „Am phitryon 38". Zijn eerste stuk dat dc plan ken bereikte dateert uit 1928, maar voor dien had hij reeds ongeveer dertig publi caties, waaronder vele romans, doen ver schijnen. Zijn laatste spel, de fantastische improvisatie „De Zottin van Chaillot" voltooide hij kort voor zijn dood. Gister avond gaf het Amsterdams Toneelgezel schap er in de Haarlemse Schouwburg een met grote aandacht gevolgde abonnements voorstelling van. Men vindt er al zijn kwaliteiten in ver enigd: de koorddansende gang van zijn gewaagde gedachten, waarbij een zeldzaam gevoel voor evenwicht hem altijd op het nippertje voor struikelen behoedde, een wat precieuze doch niettemin voortdurend dichterlijke taalbeheersing en een vaak verrassend originele verbeeldingskracht. Maar op de één of andere manier beant woordt dit stuk niet geheel aan zijn be doelingen. Men kan zelfs zeggen dat het tenslotte is uitgelopen op een mislukking, die begint op het moment dat de logica van liet normale leven zijn tol komt op eisen. Giraudoux ging uit van een stoutmoedig thema: het uit de weg ruimen van de pro fiteurs en oplichters, kortom der destruc tieve elementen in de samenleving, door de verdedigers der humaniteit, de zoekers naar „een wereld waarin je gelukkig kunt zijn met wat je hebt". Aan de ene kant staan, in een scherp-onthullend satiriek daglicht, de doortrapte geldmagnaten, de misdadige ondernemers en hun onper soonlijke handlangers, die een „bankver- eniging voor de exploratie van onder gronds Parijs" oprichten om petroleum te boren. Het is met hun gevoelens „even treurig gesteld als met hun producten". Onder de hand van Giraudoux zijn het groteske marionetten van hun meedogen loze hebzucht geworden. De tegenpartij is samengesteld uit nuttelozen en dwazen: de voddenraper, de liedjeszangef, de straatventer en het bloemenmeisje, onder aanvoering van de zottinnen van de wij ken Chaillot, Passy en Saint Sulpice, die door een symbolische vernietiging van het kwaad de reiniging der bedreigde maat schappij verrichten. Deze vrouwen en straattypen, inderdaad vaak aandoenlijk in hun pathetiek zoals in het programma wordt opgemerkt, zijn met een zachte humor getekend als draagsters der men selijke waardigheid in een totaal ontzinde wereld. De opvoerenden stonden voor de buiten gewoon moeilijke taak om het paradoxale proces in het tweede gedeelte, de verdedi ging van de rijken door een welbespraakte bedelaar, als dramatische werkelijkheid in de onwerkelijkheid van de situatie te plaat sen. Om het fabelachtige aanvaardbaar te maken, was een nonchalantere speeltrant nodig. Niet voor niets ontwierp Christian Bérard voor het eerste deel een volkomen transparant en lumineus décor, Giraudoux immers probeerde door de realiteit heen te kijken, op zoek naar een symbolische kern die hij met vluchtige arabesken ver sierde, ter aanduiding van persoonlijke kenmerken. Dit weer te geven gelukte Paul Huf, Frits van Dijk, Jacques Snoek en Kees van Iersel slechts ten dele. Zij bleven te concreet aanwezig en waren te weinig de belichaming van kwaadaardige denk beelden, waarmee een geestig schrijver zich vermaakte. Charlotte Kohier speelde de titelrol van de zich gravin Aurélie noemende zottin van Chaillot met een verbluffende virtuo siteit, maar met te weinig autoriteit. In dit laatste opzicht was mevrouw Jacqueline Royaards-Sandberg veel sterker. Raymond Oosthout verkeert bij het A.T.G. steeds weer in het nadeel, dat hij voor te zware opdrachten wordt gesteld. Zijn drenkeling uit de Seine was vlak en onbeduidend. Jo Sternheim moet genoemd worden als de voddenraper, Elise Hoomans als de onge trouwd gebleven derde zottin en Mies Ha- gens als het mooie dienstertje. Als de totaalindruk niet geheel bevre digde, kan kwam dat echter vooral door de schrijver, die volstond met het presenteren van een merkwaardig gesteld probleem, zich bedienend van te nadrukkelijke sym bolen om het spel zo onbekommerd' te kun nen volhouden. DAVID KONING. ADVERTENTIE Ieder meubelstuk wordt door ons ver- voerd, verpakt in dekens. En wij geven U alleen vakkundig en betrouwbaar personeel. Profiteerde U reeds van onze service? g Besteldienst A-B-C., Barrevoctcslraat 2 n Haarlem. Tel. 18428, Na 6 u. 14810, 14155 m BBBBüBBBiBIBilQSlBiDill Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 21 April 1950 BEVALLEN van een zoon: 19 April: S. M. WubbelsLut. D. Hirs—Groeneveld. D. Meijerde Landmeter. 20 April: P. Prinsen— Joppe. C. M. de GraaftDekker. 21 April: M. van DammeSchraal. A. KlaverRan. M. J. E. KlunhaarWouters. C. de Graafvan den Goorbergh. BEVALLEN van een dochter: 20 April: J. J. CornetBlankestein. T. E. Otten—Siepkes. 21 April. E. H. Prastvan Straaten. J. M. los—Klerk. H. Wiltebol—Smits. OVERLEDEN: 19 April: W. Miesijerus Kruijer, 81 j„ Johan de Witlaan. H. C. Heems kerk. 4 mnd„ Raamsingel. HAARLEM. 14 April 1950 ONDERTROUWD: 24 April D. Beers en E. M. Meijer. BEVALLEN van een 2oon: 21 April J. T. van der Tuin-Lucas. 22 April C. T. Küijper- VanBruggen, J. G. Bos-Bruijns, G. A. Goed- koop-Theel, C. C. Hennequin-de Kuiper, D. M. J. J. Plantinga-Alders, C. M. Koele- meijer-Barten, C. P. Stringer-Van Dam. 23 April A. M. van Bergen-Schmitz. 24 April M. M. Passchier-Van der Ilauw, F. F. M. van Kampen-Huurman, M. H. A.' Kokkelkoren- Van der Tuijn. BEVALLEN van een dochter: 22 April J. Boschman-Blaauwboer, J. Lefeber-Maurits, G. J. T Beelen-Ten Berge, M. Visser-Kieft. 23 April M. van Strien-De Vink. G. H. Hout- huijzen-Dijkstra. H. C. Eikendal-Zeeman. E. M. Groen-Blaak. C. NL Wanningen-Alta. 24 April H M. T. Baars-Dijkhoff. OVERLEDEN: 21 April J. Grippeling-De Jong. 60 j., Kamperlaan. 22 April M. Berre- voets-Waterland. 57 j., Hazepaterslaan: J. G. Knape. 72 j„ Nagtzaamstraat; W. F. Nijland, 70 j., Hazepaterslaan.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5