Kinderbijslag? Afschaffing van Ondernemingsbelasting RODE KEEL? HAARLEMS MATRASSENHUIS Hoge straf geëist voor poging tot moord De radio geeft Zaterdag VAN NIEL VERKOOPT HORLOGES PANDA EN DE MEESTER ^GELEERDE Q Wereldnieuws Vrijdag 28 April 1950 2 TWEEDE KAMER Enige lang uitgebleven begrotingen worden binnenkort behandeld ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) De heer Schouten (A.R.) maakte gisteren bij de regeling van werkzaamhe den de opmerking, dat het tegenwoordig, „hollen of stilstaan" is. Voorzitter Kor- tenhorst trachtte de gang van zaken te verdedigen, waarbij hij nogmaals onder streepte, dat het in de bedoeling blijft lig gen uiterlijk op 23 Juli de grote vacantie te doen beginnen. De Anti-Revolutionnaire fractieleider klaagde voorts over de onwetendheid waar in de regering de volksvertegenwoordiging omtrent allerlei belangrijke kwesties laat. Hij wenste nu wel eens te horen wanneer de begrotingen van Oorlog, van Marine, van het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen alsook de gewijzigde begroting van het Landbouwegalisatie- fonds ter tafel zullen komen. Mr. Kortenhorst beloofde de Re gering nog eens te zullen polsen. Maar nadat minister Lie ft in ck, die een en ander als stille getuige had bijgewoond, de voorzitter wat was komen influisteren, kon deze mededelen, dat de indiening van bedoelde begrotingsontwerpen vóór half Mei tegemoet te zien valt. Vermeld zij nog, dat de heer Ne der- hor s t (Arbeid) de minister-president en minister Joekes wil interpelleren over door de regering genomen en nog te nemen maatregelen ter bestrijding van eventuele werkloosheid alsmede tot handhaving van de toestand van volledige werkgelegenheid. De heer Gortzak (Comm.) wenst mi nister Mansholt aan de tand te voelen over de stijging van de aardappelprijzen. Vrijdag wordt beslist over deze interpellatie-ver zoeken. Hierna kwam. het wetsontwerp betref fende de berechting van economische delic ten aan de orde, waarbij de meeste spre kers lofzangen lieten weerklinken op de wegens gezondheidsredenen aftredende minister van Justitie. Het voorstel, dat achtereenvolgens door rar. Terpstra (AR.), mr. Donker (Arbeid), mr. Stok vis (Comm.), mr. Van den Heuvel (K.V.P.) en mej. mr. Tendeloo (Ar beid) geprezen werd als een aanmerkelijke verbetering, vooral na wat er dank zij het overleg met de vaste Kamercommissie over privaat- en strafrecht uiteindelijk uit de bus is gekomen, ontmoette zelfs bij mr. Van der Feltz (C.H.) geen bestrijding meer. Hij opperde nog wel bezwaren,.maar was toch bereid er zijn stem aan te geven. Minister W ij e r s toonde zich dankbaar zowel voor de vriendelijke afscheidswoor den tot hem gesproken als voor de wijze waarop de vaste commissie voor privaat- en strafrecht hem in zijn ambtsperiode tegemoet was getreden. Hij zeide, dat men het aanhangige ontwerp ook moest zien als een product van maatschappelijke ontwik keling. Het brengen van de berechting van economische delicten binnen het strafrecht en bevordering van eenheid en eenvoud in de bepalingen betreffende die delicten, werd door dit ontwerp beoogd. Zonder hoofdelijke stemming nam de Kamer het ontwerp aan, hetgeen eveneens met een reeks naturalisatie-ontwerpen gebeurde. De avond ging verder heen met een ge- dachtenwisseling over de wetsontwerpen Belastingherziening 1950, afschaffing van de Ondernemingsbelasting en verhoging van de Vennootschapsbelasting. De heer Hofstra (Arbeid) hield een uitvoerig betoog, waarin hij de socialistische opvat ting van het winstbegrip, bedrijfsecono misch gezien, uiteenzette. Nu het tekort op de begroting 146 millioen zal zijn gaf hij te kennen dat een andere regeling ter financiering van de woningbouw niet zo maar bij ministeriëel besluit tot stand mocht komen, maar dat men hierin eerst de wetgever behoort te kennen. In tal van opzichten (b.v. wat de militaire uitgaven en de vraag van subsidies betreft) ver keert men in onzekerheden. Als men dan nog bedenkt, dat een ganse reeks van be- lastingontwerpen straks pas aan de orde zal komen, zou er veel voor te zeggen zijn de aanhangige voorstellen aan te houden tot de rest aan de orde komt. Een ge splitste behandeling als men tlhans wil ondernemen levert het gevaar op dat de ene groep (de ondernemers) nu flink wat toebedeeld krijgt en dan aanstonds de koek voor de andere groep opgedeeld blijkt te zijn. Bij de begrotingstoestand zoals die nu is, gaat het ter tafel liggende voorstel eigenlijk te ver. In beginsel bleek de heer Hofstra echter bereid met het ontwerp Be lastingherziening 1950 mee te gaan. Maar bij het voorstel tot afschaffing van de On dernemingsbelasting geeft men zo maar een heleboel cadeau aan de ondernemers. Intussen moet wel erkend worden, dat de druk van die belasting voor de kleine on dernemers te zwaar is. Overigens had de regering na het Voorlopig Verslag het ont werp dusdanig gewijzigd, dat uit een grondwettelijk oogpunt het oorspronkelijke voorstel had moeten worden ingetrokken om daarna een nieuw ontwerp in te die nen. De heer Hofstra, die zeer veel bezwa ren tegen afschaffing van de Onderne mingsbelasting aanvoerde en dan ook sterk scheen over te hellen naar afwijzing dit voorstel, was wel bereid voor de kleine middenstandsbedrijven een dusdanige ver lichting in de bestaande regeling te doen opnemen, dat daardoor feitelijk de Onder nemingsbelasting voor de middenstandsbe drijven zou komen te verdwijnen. De heer Lucas (K.V.P.) verwachtte een stimulerend effect van de wijzigini van het tarief der Inkomstenbelasting. Be vordering der belangen van het bedrijfs leven vond hij noodzakelijk. Nieuw ver mogen moet worden aangetrokken en dit moet voor de verschaffers aantrekkelijk worden gemaakt. De heer Lucas verklaar de zich voor opheffing van de dividend stop binnen afzienbare tijd. De bedrijven moet men niet een te groot deel van de winst ontnemen. De economische moeilijk heden kunnen alleen worden overwonnen als er een bloeiend bedrijfsleven wordt be houden. Belastingverlaging kan uiteinde lijk leiden tot stijging der rijksinkomsten. Spreker vertrouwde, dat zij, die na 1 Juni 1949 nieuwe investeringen deden, geen nadeel zullen ondervinden van de later aangebrachte wijzigingen. Voor hen, die door oorlogsgeweld zijn getroffen en daar door tot herinstallatie moesten komen, wenste hij extra faciliteiten. Hij bepleitte verlenging van de termijn voor verlies compensatie. Met de afschaffing der On dernemingsbelasting stemde de heer Lucas geheel in. Vandaag gaat de Kamer met de behan deling van dit ontwerp verder. ADVERTENTIE Voor de rechtbank ADVERTENTIE Als reclame bieden wij aan.. 1 pers. brons DIVANBED met gezond heidsmatras, pracht damast matras met kussen samen 69.40 1 pers. LEDIKANT met gezondheids- matras, pracht damast matras met kussen samen 78.60 2 pers. LEDIKANT met gezondheids matras 2 pers. pracht BEDSTEL prima damast met Java-kapokkussens samen 119.50 2t.de Qiaafö GR- HOUTSTRAAT 103 TEL. 11485 HILVERSUM I, 492 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 0.00 Voor de vrouw. 9.35 Strijkorkest. 10.00 Voor kinderen. 10.15 -Platen. 11,00 Voor zieken. 11.15 Orgel. 12.00 Angelus. 12.03 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Amuse mentsorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Metropole-orkest. 14.00 Hawaiianmuziek. 14.20 Engelse les. 14A0 Kamerorkest en soliste. 15.20 Gregoriaans. 15.50 Platen. 16.05 Repor tage. 16.40 Platen. 17.10 Voor de jeugd. 18.10 Platen. 18.15 Weekoverzicht. 18.25 Septet, 18.50 Voor de wereldvrede. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.25 Parlementair over zicht. 19.35 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Do gewone man. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Platen. 20.43 „Steek eens op, heren". 21.00 Gevarieerd programma. 21.45 „Weet u hot?". 21.55 Populair concert. 22.35 West- Indisch commentaar. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 33.15 Platen. HILVERSLM II, 298 m. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek'. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 10.00 Medische cau serie. 10.06 Morgenwijding. 16.20 Feuilleton. 10.35 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.40 Viool en piano. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Kalen der 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest. 13.50 Platen. 14.00 „Het Nederlandse lied". '4 20 Amateur-uitzendingk 14.50 Streekuitzen- ding. 15.10 Radio-phllharmbnisch orkest en solisten. 16.00 ,.Van de wieg tot het graf'. 16,13 Dansmuziek. 16.45 Sportpruatje. 17.00 Platen. 17.30 Voor de Jhugd. 18.00 Nteuws. 18.20 Piano. 18.30 Voor d« etrtjdkrachten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19 30 Bijbellezing. 19.45 ,,-Passe pajiout". 2000 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Weenso muïiea. 20.43 Hein Featijn. 20.45 Gevarieerd programma. 21.45 Socialistisch commentaar. 2300 Banjo-en- sembie. 22.25 „Onder de pannen". 22.45 Ac cordeonmuziek. 23.00 Nieuw». 23.15 Lichte muziek. 23.35 Platen. Er lag Donderdagochtend een vrij klein bijltje op de lange groene tafel in de grote zaal van de Haarlemse rechtbank. ..Een stille getuige" noemt de politie dat. Het bijltje was gebruikt op 14 December van het vorig jaar. Een bijl is al een heel oud middel om twisten te beslechten; en op 14 December werd het gebruikt om een eind te maken aan een ruzie van het soort, dat zo oud is als de mensheid zelf. „Poging tot moord" heette hei in de dagvaarding. De verdachte was J. V., een 37-jarig transportondernemer uit Haarlem. Hij was getrouwd met de getuige M. v. d, A., maar zijn vrouw was reeds in September van het vorig jaar bij een andere getuige in deze zaal, de klokkengieter M. H. gaan wonen. Daardoor ontstond de ruzie. Al verscheidene malen had V. zijn echt genote gevraagd bij hem terug te komen. Zij weigerde dit en langzamerhand kWam V. in een stemming, die hem er tenslotte op de 14de December toe bracht, op de Nassaulaan een bijl uit zijn auto te grijpen en daarmee H. te lijf te gaan. Tevoren had hij een dreigbrief aan zijn vrouw geschre ven, „dat hij haar overal zou achtervol- ADVERTENTIE Wie na tafel prompt brandend maagzuur naar de keel stijgt en de geringste hap eten „verkeerd valt".... kan van de ene dag op de andere van dat nare verschijnsel verlost worden. Simpelweg altijd een paar Rennies bij de hand houden. Daarmee wordt binnen een paar minuten de hevigste aanval van zuurbranden op de maag geblust. Daar is geen langdurige kuur voor nodig met in onzekerheid afwachten wat het resultaat zal zijn, want Rennies geven die heerlijke verlichting binnen enkele minuten, van geval tot geval. Voor wie moeilijk medi cijnen slikken: Rennies zijn nog lekker ookl Gewoon laten smelten op de tong. Geen glazen water, geen nare nasmaak: alléén die zuur- brandende pijn gaat weg, zó maar. 'n Uniek middel, die Rennies, die eigenlijk ieder mens bij de hand moet houden, altijd en overal. gen". Bovendien kwam ter zitting uit, dat V. de bijl al sinds begin October in zijn wagen had gehad zulks zeker met mil der goede bedoelingen. In zijn requisitoir constateerde de offi cier van Justitie mr. G. W. F. van der Valk Bouman echter, dat deze kwade be doelingen meer tegen de vrouw dan tegen haar vriend waren gericht. Daarom liet de officier het punt „vooruit beraamd" in de dagvaarding tegen deze H. vallen. Mr. Van der Valk Bouman constateerde, dat dit een echt drama was en een weinig verheffende zaak en eiste tegen V. een gevangenisstraf van een jaar, waarvan zes maanden voor waardelijk. De verdediger, mr. A. L. Hellema Jr., wees op enkele verzachtende omstandig heden voor de verdachte en bepleitte een geheel voorwaardelijke straf. Op 11 Mei zal de rechtbank in deze zaak uitspraak doen. Voortvluchtige boekhouder in Genève gearresteerd De Zwitserse politie heeft te Genève de 22-jarige Tilburgenaar J. van der H. aan gehouden. Van der H. is in Tilburg belast geweest met de boekhouding van een autobusbe drijf. Hij wordt ervan verdacht ongeveer vijfduizend gulden te hebben verduisterd. Hij is op 14 April met medeneming van enkele duizenden guldens naar Genève gevlucht. Een verzoek tot zijn uitlevering is reeds gedaan. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. (De datums, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip). Naar Indonesië en Nieuw Guinea: ms. „Willem Ruys" (11 Mei); naar de Ned. Antillen: ss. „Baarn" (13 Mei) en naar Suriname: ss. „Hecuba" (10 Mei). De verdeling van het bouwvolume voor 1951 Beslissing over het systeem valt pas in Juli Enige maanden geleden schreven wij uitvoerig over het systeem dat als grond slag heeft gediend voor de verdeling van het bouwvolume voor 1950. Duidelijk kwam daarbij tot uiting dat Haarlem er bij die toewijzing slecht is afgekomen. Wij deel den mede dat op het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting de moge lijkheid overwogen werd om in het systeem alsnog een wijziging te brengen, waardoor een verdeling van het bouwvolume bereikt kan worden, die meer algemene tevreden heid zal wekken. Daarbij zou dan wel het acute woningtekort in de gemeenten als basis der verdeling worden aanvaard, maar pas nadat van het aantal huizen, dat in een jaar gebouwd kan worden, contingen ten zijn gereserveerd voor bijzondere doel einden. Voor 1950 kon Noordholland slechts weinig huizen over de gemeenten verdelen, omdat van het bouwvolume eerst vrij grote contingenten afgetrokken moesten worden voor woningbouw in Den Helder, dat weer de marinehaven wordt, voor Haarlemmer meer, dat zorgen moet voor huizen voor K.L.M.-personeel bij Schiphol en voor Velsen, waar de Hoogovens sterk uitbrei den. Wij vernemen thans, dat er nog geen be slissing op het departement genomen is. Vermoedelijk zal die pas in Juli vallen. Maar wel is er reden te veronderstellen dat voor 1951 in elk geval mildere bepa lingen zullen gelden dan voor dit lopende jaar. ADVERTENTIE Voorgestelde belastingver laging van geringe betekenis" Adres van Prot. Chr. Werk gevers aan de Tweede Kamer Het verbond van Protestants-Christe lijke Werkgevers in Nederland heeft zich tot de Tweede Kamer gericht naar aan leiding van de Nota van Wijzigingen in zake het wetsontwerp Belastingherziening 1949. Het verbond meent, dat dit ontwerp in geen enkel opzicht aan de gewekte ver wachtingen beantwoordt. De belasting verlaging, welke hieruit voortvloeit, zc wordt in het adres gezegd, is van te ge ringe betekenis om de vereiste moderni sering van het industriële apparaat mo gelijk te maken, de verdere industriali satie te bevorderen en aldus meer werk gelegenheid te scheppen. Slechts een in grijpende bezuiniging op de overheids uitgaven zal het mogelijk maken de be lastingheffing tot een zodanig peil terug te brengen dat deze niet langer de groot ste belemmering vormt voor een gezonde ontwikkeling van het economische leven, Post voor opvarenden van de „Groote Beer" Post, bestemd voor militairen aan boord van het motorschip „Groote Beer' op weg naai' Indonesië, welke bestemd is voor uitreiking in de haven van aan komst, moet uiterlijk op 11 Mei ter post bezorgd zijn. De brieven moeten alle wor den gezonden naar het veldpostkantoor te Djakarta met vermelding: aan boord van het motorschip „Groote Beer". Voor Antwerpen bestemde lading werd in Rotterdam niet gelost Het Noorse ss. „Troubadour", dat we gens de havenstaking in Antwerpen naar Rotterdam was gekomen, zal, nu deze sta king inmiddels is opgeheven, naar de Scheldestad terugkeren. De Rotterdamse havenarbeiders weigerden de Antwerpse goederen te lossen. Drie andere schepen, die zowel voor Antwerpen als voor Rot terdam goederen in hadden waren ook naar Rotterdam gegaan. De voor Rotter dam bestemde lading werd gelost, maar de havenarbeiders wilden niets te doen hebben met de voor Antwerpen bestemde lading. Ook deze schepen zullen nu na lossing van het Rotterdamse deel der la ding naar Antwerpen gaan. ADVERTENTIE 86 Grote Houtstraat 86 reeds 67 jaar in de Grote Houtstraat 21. Het is duidelijk wat er gebeurd was. De professor had willen zien waar hij op moest passen, en Chi Fon en Honnepon (de schurken) hadden van die gelegenheid gebruik gemaakt ovi te ontsnappen. Na tuurlijk hadden ze ook het machine-pistool weer meegenomen! Ja Panda begreep dat wel, maar de politie-ambtenaar be greep het niet. „Val me niet weer lastig n.et kletspraatjes!" sprakhij bars, terwijl hij zich weer naar binnen begaf. „Mijn tijd is te kostbaar voor beuzelarij. Nog één keer een valse aangifte, en ik slinger je op de bon!" Zo verdween hij, en het is begrijpelijk dat Panda boos was óók op professor Kalker, die de boeven liet ontsnappen nadat Panda hen met zoveel moeite had weten te vangen. „Nou, dat is mooi, dat moet ik zeggen!" sprak hij kwaad. „Daar zitten we nu! U hebt ze laten ont vluchten! Maar.voegde hij er smalend aan toe.„maar natuurlijk weet u zich niéts te herinneren. U weet niet dat u ach tervolgd wordt, en u weet niet wié u ach tervolgt en waarómen u weet niet dat u iets hebt uitgevonden, en niet wdt u hebt uitgevonden, en niet waar die uitvinding is, en...." Maar nu viel professor Kalker hem in de rede met een schalks: „Tut tut! Je vergist je, jongeman! Ik kreeg zojuist een zware slag op mijn hoofd van deze onverlaten, en daarna herinnerde ik me plotseling alles. Alles! Kom snel mee, want na deze verheldering gaan wij vlug en vastberaden optreden!" Wij slaan stellig de plank niet ver mis, wanneer wij dit een geluk bij een ongeluk noemen. Borstbeeld van Troelstra in Tweede Kamergebouw onthuld (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren, twintig jaar na het overlijden van mr. Pieter Jelles Troelstra, de vurige strijder voor het democratisch socialisme, is de rookzaal van de Tweede Kamer met zijn borstbeeld verrijkt. Terecht bracht staatsraad ir. Alberda voorzitter van het comité, dat het borstbeeld aan de Kamer aanbood, hulde aan de beeldhouwer J. Leeser. Het parlement is, zoals voorzitter Kor tenhorst in zijn rede opmerkte, onge twijfeld een voortreffelijke leerschool voor verdraagzaamheid. In die geest van ver draagzaamheid hebben gisteren alle aan wezigen, van welke staatkundige overtui ging ook, gezamenlijk in oprechte eerbied de grote volksvertegenwoordiger herdacht, de dichterlijke Fries, de man met het warm kloppend hart on met een zeldzame door heilig idealisme beheerste offervaar digheid. Pieter Jelles, een van de erflaters van onze staatkundige geschiedenis uit het 50-jarig tijdperk, waarvan 1900 in het mid den ligt, is in de gestalte van Leesers knap kunstwerk in de Kamer teruggekeerd. Dat mr. Van der Goes van Naters na mens de Partij van de Arbeid, die zich de erfgename voelt van de vorige kampioen voor de arbeidersklasse, die Troelstra was, dit erfgemeenschap in herinnering bracht, dankbaar herinnerend aan wat de „ziener staatsman" Pieter Jelles had gedaan en voorbereid, konden ook alle staatkundig andersdenkenden ten volle begrijpen èn waarderen. Men was hier immers bijeen in de leerschool voor verdraagzaamheid bij uitstek, in de rookzaal van de Tweede Kamer. Zoute haring weldra uitverkocht De zoute haring voor export is bijna uitverkocht. Van de 50.000 vaten, die nog in voorraad zijn, zullen er 10.000 naar West-Duitsland en 9000 naar Tsjecho- Slowakije worden uitgevoerd. Binnenkort wordt een definitieve over eenkomst verwacht aangaande de door Oost-Duitsland bestelde 30.000 vaten zoute haring. Aan deze transactie stonden aan vankelijke enige financieel-technische moeilijkheden in de weg, die, naar mag worden aangenomen, thans uit de weg zijn geruimd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE TAFELKLEDEN Morgen 9 uur begint de ver koop van een voor export be stemde partij WOLLEN HANDWEEFTAFELKLEDEN waarop wij, als enige, beslag hebben weten te leggen. Een prachtig kleed 140 x 170 vanJ22r3CTNU voor 12.90 In de beste families. Baron Anton Wald- bott, een kleinzoon van aartshertog Frederik, die in de eerste wereldoorlog opperbevelhebber was van het Oosten rijkse leger, is Woensdag te Wenen veroordeeld tot acht maanden dwang arbeid, omdat hij zilver ter waarde van 5000 gulden had gestolen uit het huis van zijn oom, prins Bourbon Parma. Protest. De mijnwerkers in Australië's grootste mijnen in Nieuw Zuid-Wales, zijn gisteren in staking gegaan uit pro test tegen het wetsontwerp, dat beoogt de communistische partij buiten de wét te stellen. Held. Het Joegoslavische parlement heeft Donderdag een motie aangenomen, waarbij aan maarschalk Tito de orde van „held van de socialistische arbeid" wordt verleend. Schoon schip. De Amerikaanse Senaat heeft het voorgenomen onderzoek naar de immoraliteit van filmsterren en de film-industrie afgelast. Voorlopig zal aan de leiders van de film-industrie de kans worden gegeven zelf „schoon schip" te maken. Het hele geval werd aan de orde gesteld door senator Edwin Johnson, die indertijd scherpe critiek leverde op Ingrid Bergman en Ro berto Rossellini. Veroordeling. Paus Pius XII heeft giste ren de landen veroordeeld die alle handel in handen van de staat houden. Hij zei: „Deze tendens is fundamenteel in strijd met de Christelijke opvatting van sociale economie. Handel is een functie voor het individu". Er is echter geen sprake van, aldus de Paus, dat er om onbeperkte vrijheid wordt ge vraagd. Oproep. De door comrpunisten geleide „Vrije Duitse vakbeweging" heeft alle West-Berlijnse arbeiders opgeroepen om deel te nemen aan de Pinkster-de monstraties en zich niet te laten inti mideren door de dreigementen van de imperialistische oorlogsstokers met hun pantserwagens". De oproep zegt: „Ont rol uw rode vaan. marcheer over de sector-grenzen en voeg u bij de vrede lievende Berlijners in het Oosten. Traplopen. De inwoners van 1000 dure flats in New York zien zich voor het vooruitzicht geplaatst om iedere dag meer dan twintig trappen te beklim men, omdat er een loongeschil is ont staan tussen de flat-bedienden en de huiseigenaren. In de halls van de flat-gebouwen sta pelen kranten en andere zaken, die er besteld worden, zich op en de warm water- en electriciteits-voörziening zal worden stilgelegd. Ideologie. De „Komsomol Prawda'het blad van de communistische jeugd organisatie in de Sovjet-Unie ver klaart dat de meeste Russische jongens en meisjes gekant zijn tegen kerkelijke huwelijken, omdat die in strijd zijn met de communistische ideologie. Het blad zegt: „Een overweldigende meer derheid van onze jeugd is vrij van bijgeloof en vooroordeel". Kruistocht. Generaal Lucius Clay, de vroegere Amerikaanse militaire gou verneur in Duitsland, heeft de leiding op zich genomen van een „Kruistocht voor de vrijheid" om „de boodschap van vrijheid en vriendschap aan de verdrukte en bedreigde volken over zee te brengen en de propaganda van het Kremlin dat de V.S. de wereld wil overheersen, te logenstraffen". KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Gelden verduisterd van stucadoorscentrale? Zes maanden gevangenisstraf eiste de officier van Justitie bij de Rotterdamse rechtbank tegen de 53-jarige stucadoor- aannemer J. A. van M. te Rotterdam, wie ten laste was gelegd in 1947, 1948 en 1949 als voorzitter van het district Zuidholland van de „Stichting Stucadoorscentrale" een bedrag van 18.000,24,000, van deze stichting voor zichzelf te hebben gebruikt. Een accountant had de boekhouding on derzocht en was tot de conclusie gekomen, dat betalingen soms tweemaal geschied den. Ook zou de verdachte zichzelf sala ris betaald hebben en dit onder „alge mene onkosten" hebben geboekt. De secretarie van de stichting verklaar de, dat niet overeengekomen was de voor zitter een salaris te geven. De verdachte heeft 10.000,terugbe taald. Tentoonstelling Vereniging voor Fac. Lijkverbranding Toen de Vereniging voor Facultatieve Lijkverbranding in het afgelopen najaar vijf-en-zeventig jaar bestond en in Gro ningen in jaarvergadering bijeen was, is een tentoonstelling ingericht, welke grote belangstelling trok. Besloten werd de ten toonstelling ter beschikking te stellen van de afdelingen. Donderdag was de expositie te bezichtigen in het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond ta Heemstede voor belangstellenden uit Heemsteda en omgeving. Te zien waren grote foto's van het crematorium te Velsen en een fraaie maquette, vervaardigd door een lid van het personeel. Uit grafieken kan men zien hoe de vereniging in de loop der jaren gegroeid is. Ook worden urnen geëxpo seerd, zowel enige voor de tuin als voor het oolombarium. Gisteravond heeft de heer J. van Dijk, oud-directeur van het Crematorium te Vel sen, een lezing gehouden over het wezen van de crematie. De tentoonstelling is ook vanmiddag en vanavond geopend. Gedenksteen voor gevallen grafici Op Donderdag 4 Mei zal in het Centraal bureau voor de grafische bedrijven te Am sterdam een gedenksteen worden onthuld voor de in het verzet gevallen grafici. Op de steen wordt een symbolische voor stelling gegeven van het verzet in het gra fisch bedrijf. Men ziet een paar stoere drukkers die de pers aanzetten en de toorts der vrijheid opheffen, terwijl zij strijden met een draak, die de vijand, uitgebeeld in een vrouwenfiguur, tracht te vermorzelen. Hieronder is een gedicht van Jan Scheepers gebeiteld: „Wie ook de lompe leugen duldden, „niet zij, die in een stug verzet „de drukpers hebben aangezet „en zo hun volk van hoop vervulden". In Zaandam is de 33-jarige dekknecht F. de B. uit Wormerveer aan boord van de motordekschuit „Nijverheid", over boord gevallen en verdronken, De B., die een vrouw en een kind achterlaat, kon niet zwemmen. lie ii we Uïti laven Johan Andriessen, Joliann Strauss A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Mensen die bijzondere prestaties leveren leiden geenszins altijd boeiende leveps. In deze biografie van Johann Strauss staat ver helderend: „Nerveus als hij was, vermande hij zich zoveel mogelijk tegen alle uitbun dige gevoelens en weerde alle emoties af, zowel prettige als onaangename. Alleen zó kon het hij geestelijke evenwicht bewaren, dat hij nodig had voor zijn werk en dat bij hem altijd een labiele aangelegenheid was". Daardoor wordt het schrijven van een bio grafie bemoeilijkt, en er komt in dit geval nog bij dat Johann's broer Eduard op grote schaal brieven verbrand heeft, die juist altijd zo onmisbaar zijn. Dat dit de heer Andriessen bijzonder heeft verdroten blijkt nergens. Hij heeft veel te bieden tot troost; een overzicht van de geschiedenis van de wals voor, tijdens en na Strauss, een beeld van de operette in de 19e en 20e eeuw, zelfs de geschiedenis van Oostenrijk onder keizer Frapz Joseph. Dat is allemaal zeer belangwekkend, geschreven als het is met een uitgebreide kennis van zaken. Af en toe wordt er met wat al te ge makkelijke waarheden geschermd, maar de betekenis van Straus*' muziek en haar waarde, zijn tenslotte duidelijk geschat. Het blijft jammer, dat een beeld vin Strauss' leven als bindend element ontbreekt; het korte slothoofdstuk, Strauss privé, ver helpt dat niet, en verder is het verdwenen onder de meer of minder enthousiaste toe juichingen van het publiek, een element dat al gauw verveelt. Met het vele wetenswaar dige moet men zich tevreden stellen S. M,

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2