ïkovLd tmnfrl Zandvoort is gereed voor do motorraces VAN NIEL SCHORTEN KORT J. TH. KORT Radio Moors NIEUWSTE PHILIPS RADIO f 9.per maand Vrijdag 28 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Als op Zondag 7 Mei op het Zandvoortse circuit de motoren in snelle vaart over de weg gaan zijn er in Zandvoort weer enige verbeteringen aangebracht voor hen, die een bezoek aan de wedstrijden brengen. Het aantal zitplaatsen op de stenen tribune is verdubbeld (van 1250 tot 2500) en hulptri bunes zullen op enige plaatsen in de om geving van de start worden geplaatst. Het totaal aantal zitplaatsen kan daardoor op 500 worden gebracht. De hulptribunes ver dwijnen na 7 Mei, doch zullen weer worden opgesteld bij do tweede serie rennen van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders- veren'ging en bij de wedstrijden, welke onder leiding van de Koninklijke Neder landse Automobielclub worden gehouden. In de toekomst zullen ook tribunes ge plaatst worden bij de Hunzerug en in de Tarzanbocht. doch dan moet eerst blijken of er meer belangstelling voor zitplaatsen bestaat. De bezoekers van de rennen van 7 Mei zullen ook zien. dat een tijdwaarnemers- huisje tot stand is gekomen. Bij het ont werpen er van is rekening gehouden met de eisen, welke men aan de inrichting van een dergelijk huisje stelt. Meer geld kon niet beschikbaar worden gesteld aan verbeteringen van het circuit, doch de inrichting blijft de aandacht van het gemeentebestuur houden. Burgemeester mr. H. M. van Fenema denkt er al over in de toekomst de baan groter te maken, als het nodig mocht blijken wanneer er auto's met gasturbine-aandrijving rijden. Zover is het echter nog niet en daarom denken wij nog maar aan de motorraces van de volgende week. Inmiddels is het parkeerterrein langs de boulevard gereed gekomen en het ge meentebestuur meent, dat dc parkeermoei- lykheden zijn opgelost. De parkeerstrook heeft een lengte van ongeveer drie kilo meter en een breedte van ongeveer tien meter. Zij is gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het circuut. waardoor de afstand van parkeerterrein tot de race baan niet meer groot te noemen is. Ook motoren, autobussen en vrachtauto's kun nen thans in de omgeving van het circuut geparkeerd worden. Èr zijn weer twee toegangswegen, welke tevens afvoerwegen zullen zijn, namelijk de Zandvoortselaan cn de Zeeweg. De eerste is bestemd voor het verkeer uit het Zuiden en voor houders van kaarten met een speciaal kenmerk en de Zeeweg is be stemd voor het verkeer uit Haarlem, Amsterdam en uit het Noorden van Haarlem. De races van 7 Mei Voor Zondag 7 Mei is een internationaal programma samengesteld. Enige Engelsen hebben reeds ingeschreven voor de klassen 350 en 500 cc. en onderhandeld wordt nog met een Fransman, een Zweed en een Australiër. De Belgen komen in Augustus aan do start en dan worden ook Belgische motorliefhebbers verwacht. De beste senioren komen aan de start, ook de kampioen van de 500 cc-klasse Drikus Veer. Eigenlijk had deze al af scheid genomen van de Nederlandse motor- Invloed van het amateurisme op de voetballende jeugd Voor de jeugdleiders van de Haarlemse voetbalclubs sprak de heer A. J. van Leu- sen, lid van de commissie voor het ama teurisme, gisteravond in Brinkman over „De jeugd en het amateurisme". Spreker laakte de wijze, waarop heden ten dage de sportman als een godheid wordt ver eerd. De jeugd laat zich hierdoor van de wijs brengen, komt onder de verkeerde invloed en zo geschiedt thans maar al te vaak, dat een veelbelovende* maar al te jeugdige voetballer reeds aan het begin van zijn voetbalcarrière volkomen ver knoeid wordt. Spreker kantte zich tegen ieder-e vorm van professionalisme, ook te gen een z.g. premiestelsel. Dit laatste zal de gesloten deur op een kier zetten en wanneer wij eenmaal aan het verstrekken van premies of' vergoedingen zijn begon nen, dan zullen weldra corruptie en ach terbakse practijken schering en inslag zijn. De instelling van de clubs tegenover hun jeugdige leden zal, zodra het beroeps- spel hier zal worden ingevoerd, volkomen gewijzigd worden. Als volksspel zal de voetbalsport ,naar de mening van de spre ker, verdwijnen en de ethische zijde hier van overwegende moest de heer Van Leu- sen concluderen, dat de waarde van de sport als zodanig, terstond zou devalueren. De voetbalsport zou een „zaak" worden, waarbij de leiders van de clubs als ex- ploitante zouden fungeren. Enquêtes on der de voetballers ten aanzien van hun mening over een wekelijkse vergoeding achtte spreker een paskwil omdat iedere voetballer er nu eenmaal niet afwijzend tegenover zal staan om er wekelijks wat bij te verdienen. Men overziet evenwel hiervan niet de consequenties. Doet men dat wèl, dan komt een en ander in een geheel ander gezichtspunt te staan. Spre ker deed een klemmend beroep op de jeugdleiders om hun jongens onder de ogen te houden, welke waarden er van de sport uit kunnen gaan, mits deze op zui vere wijze wordt beoefend. Voetbal Engels B-team voor Milaan Het B-elftal voor de wedstrijd tegen Italië te Milaan op 11 Mei is als volgt samen gesteld: Doel: Middleton (Chesterfield). Achter: Scott (Arsenal) en Eckersley (Blackburn). Midden: Nicholson (Tottenham), Jones iLiverpool)ven Watson (Sunderland). Voor: Payne (Liverpool), Shackleton (Sunderland), Pye (Wolverhampton). Bailey (Tottenham) en Langton (Bolton). Reserves zijn: Wright (Blackpool), Taylor (Liverpool) en Quigley (Preston). Uit deze veertien spelers zal ook de ploeg gevormd worden die op 17 Mei te Amster dam tegen Nederland en vier dagen later te Luxemburg tegen Luxemburg speelt. ADVERTENTIE Iedereen is verrukt van onze prachtige collectie behang! BARKER'S BEHANG Gen. Cronjcstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Wij bezorgen door geheel Haarlem en omstr. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 28 APRIL Luxor: ,.Ik ben een kleurling". 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Greep des doods", 18 j., 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zeven zondaars", 18 j., 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zij die te veel zijn", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verborgen stro ming", 18 j.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De machtige Joe Young", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spruit en Bosstraat 7: Tentoon stelling van bloemschilderijen 101, 26 (tot 8 Mei). ZATERDAG 29 APRIL Stadsschouwburg: „Drie jongens.... één meisje" (Vrije Toneel), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. sport wegens zijn aanstaand vertrek naar Australië. Hij zou 15 April vertrokken zijn. doch er was geen plaats op de boot. Nu vertrekt hij waarschijnlijk op 9 Mei en heeft dus nog gelegenheid strijd te voeren op het Zandvoortse circuit. Het programma bevat races in alle klas sen en een wedstrijd voor motoren met zijspan. De wedstrijden gelden voor de Nederlandse kampioenschappen op de weg 1950, waarvoor vier en mogelijk vijf races, als de baan in Limburg gereed komt, wor den uitgeschreven. Drei van de vier (of vier van de vijf) gelden voor de kampioen schappen. ADVERTENTIE Wegens 2-JARIG BESTAAN van onze Speciale Stoffenafdeling houden wij van 29 April tot en met 13 Mei een zeer attractieve Stoffen verkoop In onze zeer verzorgde éta lages tonen wij U een keur- collectie zomerstoffen. Helaas kunnen wij niet alles exposeren, doch een bezoek aan onze zaak zal U overtui gen van onze grote sortering, J terwijl de prjjzcn U zullen meevallen. GEN CRONJèSTRAAT 62 -&4 II HOLKKLOOSTERSTRAAT! I naarlem tel. 11748 van 12.30 u. tot 2 u. gesloten Biljarten De Ruyter scoorde een serie van 479 in Wenen Te Wenen begonnen de wedstrijden om het Europees kampioenschap groot biljart libre. De uitslagen waren: Reicher 500 20 94 25. Vesely 221 20 75 11.05 De Ruyter 500 12 250 41.66 Metz 222 12 66 13.50 Van Hassel 500 3 420 166.66 Gabriels 22 3 17 7.3 Galmiche 500 23 159 21.73 Dufetelle 441 23 81 19.17 De Ruyter 500 4 479 125. Gabriels 15 4 9 3.75 Nussbergen 500 15 140 33.33 Vesely 431 15 136 28.73 Wandeltocht van de Bloemendaalse politie Evenals vorig jaar houdt de Bloemen daalse Politiesportvereniging een 30 km. wandeltocht cn Zaterdag 6 Mei door Bloe- mendaal. Ook nu leidt het parcours door het Openluchttheater en voor het publiek afge sloten schitterend duingebied en de buiten plaats Koningshof. Deelname staat open voor politiegroepen. militairen cn burger- groepen. Voor alle deelnemers die deze tocht volbrengen is een speciaal voor deze tocht ontworpen herinnering beschikbaar. Gestart wordt bij hotel „Vreeburg" Bloemendaalse- weg 16, Bloemendaal tussen 2 en 3 uur. De Bloemendaalse Reddingsbrigade zal evenals vorige jaren hulp verlenen. Inlichtingen verkrijgbaar bij de heer VI. Vleghert, Tetterodeweg 21 te Overveen als mede bij de Kiosk op het Verwulft te Haarlem. NEDERLANDSE WATERPOLOPLOEG IN ZWEDEN. Gisteravond heeft de Neder landse waterpoloploeg met 154 van Elfs- borg, een plaatselijk zevental, gewonnen. De ruststand was 83. Voor de Nederlanders scoorden Smol (7), Van Feggelen (3), Braa- sem (3), Luchs (1) en Bijlsma (1). Op 4 Mei zal te Tiel het monument, opgericht ter herdenking van de gesneuvel den in de Meidagen 1940, van de gevallen verzetstrijders uit de jaren 1940'45 en van de in deze jaren door de Duitsers gefussil- leerde gijzelaars, worden onthuld. Verkeersregeling in de bollen streek op drukke dagen De rijkspolitie in het gewest 's-Graven- hage deelt mede, dat bij de regeling van het verkeer naar de bollenstreek de rijks politie rekening heeft te houden met het bezoek aan het tentoonstellingsterrein in „De Keukenhof" te Lisse en met het be zichtigen van de bollenvelden. Daarom wordt, waar dit mogelijk is, het eenrich tingsverkeer zoveel mogelijk gemeden. De rijksweg van Haarlem door de ge meenten Hillegom, Lisse en Sassenheim kan in beide richtingen bereden worden, behalve in de bebouwde kommen van deze drie gemeenten. In Hillegom en Lisse is dit mogelijk door de nagenoeg evenwijdig lopende straten in deze bebouwde kom men. doch daar dit in Sassenheim nog niet mogelijk is, wordt het verkeer naar het Zuiden door het dorp geleid. Het is ver boden bij het viaduct bij de lakfabriek Sassenheim binnen te rijden. Het verkeer naar de bollenstreek komende van Den Haag dient door te rijden naar het viaduct bij de jachthaven voor de Kaag en hier langs de provinciale weg naar Sassenheim af te buigen. De Duinweg van de Zilk naar Noord- wykerhout mag van de Delftweg af alleen in Zuidelijke richting bereden worden. Het verkeer naar „De Keukenhof", ko mende uit Hillegom, volgt de Veenenbur- gerlaan. Het verkeer dat uit het Zuiden komt, rijdt langs de daarvoor aangewezen straten door Lisse en volgt van de rijksweg de Veldhorststraat en zo nodig, de Zwarte- iaan. Het verkeer komende van „De Keuken hof" gaat langs de Stationsstraat, Delftweg (speciaal voor hen die naar Haarlem gaan) en langs de Van Lyndenweg, daarna Loos- terweg tot het „Soldaatje". Hier kan het verkeer zich splitsen naar drie zijden, rechts naar Noordwijk, links naar Sassen heim en rechtuit, langs de Jacoba van Beïerenweg, naar Voorhout. Laatstgenoem de weg heeft eenrichtingsverkeer. De binnenwegen Westelijk van de rijks weg mogen slechts in één richting bereden worden. Oostelijk van deze weg, langs de Kanaalstraat in Lisse en de Meerstraat in Hillegom is een uitweg naar de rijksweg Amsterdam-Den Haag. Deze regeling geldt alleen voor het ver keer met motorrijtuigen. Wielrijders kun nen de bestaande wegen volgen, doch die nen zich op bepaalde punten te houden aan de aanwijzingen van de politie. ADVERTENTIE „Kennemer Strijkkwartet" gaf bewijs van bestaansrecht Debuut in Santpoort Evenals de meeste kleinere plaatsen, die onder de rook der grote steden liggen, mist Santpoort een organisatie die de bewoners gelegenheid kan geven ter plaatse van beroepsconcerten te genieten. Wie daar behoefte aan heeft kan immers dichtbij, in Haarlem of in Amsterdam terecht. Het is nu maar de vraag of die drang om zich een dergelijk cultureel genoegen te gunnen, op die wijze wel voldoende levendig gehouden kan worden. Het gemis aan een organisatie in eigen omgeving is er bovendien oorzaak van, dat velen tegenover de hogere kunst totaal vreemd blijven staan, omdat zij er niet toe konden komen te leren luisteren naar goede muziek. Want ook dat moet men leren; het platonische „ik hou van muziek" veronderstelt nog niet de echte drang, die de ervaren liefhebber tot de muziek drijft. Dergelijke overwegingen zijn er heel waar schijnlijk de aanleiding toe geweest, dat er te Santpoort nu sprake is van de op richting ener culturele vereniging, die een paar concerten per winterseizoen zou ge ven. Het plan gaat uit van het „Kennemer Strijkkwartet", bestaande uit Jac. Stoffer, eerste viool, Nico Horvath, tweede viool. Berend van Delden, alt en Joop Koopman, cello, De kwartetspelers zijn allen orkestlid bij de H.O.V. Woensdagavond werd door dit ensemble in „De Weyman" een invitatie-concert ge geven. Van de wijze waarop Santpoorts ingezetenen daarop zullen reageren, hangt het af, of de culturele vereniging er al dan niet komt. Met het Strijkkwartet in a, opus 29 het zogenaamde Rosamunde-kwartet van Schubert stak het nieuwe ensemble van wal. Men kreeg al direct de indruk dat zich hier vaardige musici lieten horen, die een niet te zwaar programma verant woord kunnen uitvoeren. Maar in het kwartetspel is tenslotte alles moeilijk, het schijnbaar eenvoudigste soms nog het meest. Het Menuetto aan het eind, dat ook schijnbaar eenvoudig is, doch hoge eisen stelt qua nuancering en klankverhouding, werd bijzonder fraai en delicaat gespeeld. Dit intermezzo in het uitgebreide geheel kon als gave interpretatie getuigen voor de ernst waarmee Stoffer en de zijnen hun taak opvatten. Het was een mooie belofte voor de ontwikkeling van het jonge kwartet. Het Neger-kwartet van Dvorak al dus genoemd, omdat de componist (even als in zijn te voren géschreven symphonie „Uit de nieuwe Wereld") in dit werk mo tieven van Amerikaanse negerliedjes te pas bracht en met voorliefde de vijftrap- pige negertoonschaal gebruikte vormde het tweede deel de Kennemer kamer muziekavond. Deze volklinkende muziek doorgaans ruiger en volbloediger dan die van Schubert, werd met brio aangepakt en kwam reeds direct tot een goed evenwicht. De karakteristieke inzet van de alt bracht heel kernachtig gespeeld de sfeer waarin het stuk zich zou ontwikkelen. Viool en cello wedijverden om de hoofd melodie van het Lento zo fraai mogelijk te laten klinken. In de Coda was de cellist wel zeer gelukkig, zodat deze pezige en melancholisch-poëtische muziek een goede keuze van het Kennemer Strijkkwartet be tekende. Het jonge ensemble heeft deze avond voldoende bewijzen van bestaansrecht ge geven. Het kan voor Santpoort een cultu rele haard worden, indien een voldoende aantal plaatsgenoten daar prijs op stelt. JOS. DE KLERK. Voor de rechtbank Justitia houdt vol Vrouwe Justitia is een hardnekkige tegenpartij voor wie het tegen haar op willen nemen. Dat ondervond gisteren de directeur van een grote houtfabriek A. de B. uit Bloemendaal. Hij was gedagvaard voor de ochtendzitting van de Haarlemse rechtbank, maar toen hij niet op de juiste tijd was verschenen, werden de dienaren van Justitia achter hem aangestuurd om hem alsnog voor de rechters te brengen. En laat in de middag kon zijn zaak inder daad in zijn aanwezigheid behandeld wor den. Het ging allemaal om een mishandeling in een verafgelegen laan in Bloemendaal op 29 Maart van het vorig jaar. Het slacht offer, die nu getuige was, en zijn vrouw hadden daar 's avonds na het eten een wandeling gemaakt met de hond. Op onge veer honderdvijftig meter .voor hen na derde een andere wandelaar, eveneens met zijn viervoeter. Om een duistere reden bleek de ontmoeting van de beide honden de andere wandelaar niet te bevallen en hij schopte naar de hond van de getuige. Het dier wist echter uit de voeten te ko men en daarop richtte zich de woede van de wandelaar tegen de getuige. Hij sloeg hem hard in het gezicht en trachtte hem ook te schoppen. Getuige vluchtte in een villa en zijn vrouw zag de aggressieve wandelaar in huis nummer 20 van die stille laan verdwijnen. ADVERTENTIE KOEKOEKKLOKKEN. in diverse ma ten en uitvoeringen. PENDULES met bim-bam slag, aparte modellen in eiken- en notenhout. HORLOGES, behalve fijne fabrieks merken. ook zeer goede kwaliteiten in billijke uitvoering. Bekende degelijke garantie Grote Houtstraat 86 De politie, die er bij werd gehaald, vond de bewoner A. de B. net niet meer thuis, doch trof hem wel de volgende dag. De B. verklaarde, dat de gezochte man een Belgische zakenrelatie van hem was, die inmiddels naar België was terugge keerd. Hij zou drie weken later weer in Holland komen. Hij heette Jules van Maas- brugge en kwam uit Schoten bij Antwer pen. Jules kwam echter niet meer en na vraag bij de Belgische politie leverde het resultaat op, dat hij niet bleek te bestaan. Verscheidene malen ontweek De B. con frontatie met de mishandelde, die hem in middels echter op een portret als de dader had aangewezen. Pas gistermiddag zag het slachtoffer De B. en zonder aarzeling wees hij hem aan als de opgewonden vechter. Maar de verdachte bleef ontkennen. „Waar zit die meneer Van Maasbrugge nu", wilde de president weten. „In de Congo", verklaarde de verdachte teleurgesteld. Toen het gelach in de anders zo stemmige en ernstige zaal was ver stomd, gaf de president het woord aan de officier. Deze merkte op, dat gewoonlijk voor mishandelingen geldboeten worden gegeven, doch dat hem dit hier niet juist leek. „De verdachte", zei rnr. Van der Valk Bouman, „die al in 1948 veroordeeld is wegens mishandeling van een onderge schikte in zijn fabriek, neemt wel een aller akeligste houding aan". De officier eiste twee weken hechtenis. „Als de zaak be langrijker was, had ik een psychiatrisch rapport gevraagd over deze verdachte", zei mr. Van der Valk Bouman nog. De B. verklaarde tenslotte, dat hij zo'n rustig mens was. „Eigenlijk ben ik soms wat te weinig aggressief", zei hij. Op 11 Mei zal er uitspraak worden ge daan. Koninklijke dank aan Limburg De Commissaris der Koningin in de pro vincie Limburg heeft in opdracht van de Koningin een dankbetuiging gericht aan de Limburgse bevolking. Daarin betuigen de Koningin en de Prins hun hartgrondige dank voor de van alle kanten ondervonden spontane liefde en aanhankelijkheid. Het Koninklijk Paar was er door getroffen, dat de slechte weersomstandigheden jong r.och oud hebben weerhouden daarvan op ontroerende wijze te doen blijken. ADVERTENTIE Brandstichting aan Gasthuisvest Ook tegen derde verdachte een jaar geëist Gisteren vermeldden wij reeds in een deel van onze oplaag, dat in de zitting van de Haarlemse rechtbank Donderdag de zaak werd behandeld tegen drie verdach ten van de brandstichting in een levens- middelenfabriek aan de Gasthuisvest te Haarlem op 21 Januari. In de ochtenduren was tegen de verdachten L. K. L. H. en J. G. elk een jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. 's Middags kwam de echtgenote van G. en zuster van H., J. J. G.-H. in het verdach tenbankje. Aanvankelijk legde zij verkla ringen af, die geheel in strijd waren met wat zij tijdens het vooronderzoek had gezegd. Enkele getuigenverklaringen van H. en de directeur van het bedrijf. A. C. M. Jr. die ook nog voor de rechtbank moet verschijnen brachten haar echter tot de bekentenis, dat zij zich reeds van tevoren met het beramen van de brandstichting had bezig gehouden. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman constateerde in zijn requisitoir, dat zij zeker een even belang rijk aandeel in deze zaak had als de andere verdachten. Ook tegen haar eiste de officier daarom een jaar gevangenisstraf met aftrek. Mr. D. A. van Noort uit Amsterdam, die voor G. zowel als zijn echtgenote pleitte, zag enige juridische tekortkomingen in de dagvaardingen tegen deze beide verdach ten en concludeerde ten aanzien van G„ dat uit de getuigenverklaringen toch wel was gebleken, dat de pressie, die hij op de eigenlijke brandstichter H. had uitge oefend, gering was geweest. Mr. Van Noort vroeg de rechtbank voor zijn beide cliënten de uiterste clementie. Op 11 Mei volgt in deze zaken de uit spraak. Opheffing Winkelsluiting B. en W. van Haarlem hebben, wegens de in deze gemeente georganiseerde ker misvermakelijkheden. welke op 29 Aprl en op 1, 2, 3 en 5 Mei 1950 voor het pu bliek zijn opengesteld, op genoemde dagen algemene ontheffing verleend van alle verbodsbepalingen van de wet op de Win kelsluiting. Met het oog op de stand van de bloem- bollenvelden worden op Zondag 30 April 1950, op welke dag een talrijk bezoek van elders te verwachten is, algemene ont heffing verleend van alle verbodsbepalin gen van bovengenoemde wet tot des na middags 8 uur. ADVERTENTIE IN VLOTTE MODELLEN BID Japonschori en, met korte mouwen en ritssluiting 13.95 overslag 15.45 rte 3.70 Khaki Damesjassen, zware kwaliteit in de maten 42 tot 48 13.45 Witte verpleegstersschorten, zware kwaliteit graslinnen 6.75 n alle HAARLEM, HEEMSTEDE, ZANDVOORT Morgen zullen ongeveer honderdduizend mensen in het Wembley-stadion te Londen getuige zijn van de eindstrijd, tussen Arsenal en Liverpoolom de Engelse voet balbeker. Ook de Engelse Koning en Koningin zullen bij deze belangrijkste nationale wedstrijd van het seizoen tegenwoordig zijn. Links op de foto Joe Mercer, aanvoerder van Arsenal; in het midden het Wembley- stadion ep rechts Philip Taylor, aanvoerder van Liverpool. ADVERTENTIE Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem op condities vanaf RADO - RIJWIELEN - STOFZUIGERS Oorlogsmonumenten Financiële hulp der gemeente Zowel het Comité Monument Wester gracht als het Comité Monument Rijks straatweg, heeft met betrekking tot de voorgenomen oprichting van een monu ment voor gefusilleerden met financiële moeilijkheden te kampen. Gebleken is, dat deze comités er ten zeerste mede gebaat zou den zijn, indien de gemeente de kosten, verbonden aan het maken van fundering, aanleggen van beplanting enz. voor haar rekening zou nemen. De hiervoor bedoelde kosten zullen voor het monument aan de Westergracht f 2.947 bedragen; voor het monument aan de Rijksstraatweg f 1511. Het wil B. en W. voorkomen, dat er vijf jaren na de oorlog voor de ge meente alleszins reden bestaat om een spoedige plaatsing van deze monumenten te helpen bevorderen. Mitsdien stellen zij de Raad voor, genoemde kosten voor re kening van de gemeente te nemen. Twee composities van Marinus Adam in nationaal radioprogramma Op 1 Mei worden twee composities van Marinus Adam ten gehore gebracht m het nationale programma van de Nederlandse Radio Unie. namelijk de fantasie voor orkest over „Merck toch hoe sterek" en de „Rhap- sodie in Oranje. Rood. Wit en Blauw". Dit laatste werk werd geschreven voor orkest, mannenkoor, jongenskoor en ballet ter ge legenheid van de kroningsfeesten in 1943 en voor het eerst uitgevoerd in Den Hout op de zesde September van dat jaar. Prof. Brugmans sprak over „De Europese Federatie" Drukbezochte bijeenkomst in Teylers museum Op een bijeenkomst in Teylers museum, georganiseerd door de Kamer van Koop handel en Fabrieken in Noordholland, heeft Donderdagavond prof. dr. H. Brug mans, een der leidende figuren in de Be weging van Europese Federalisten, een belangwekkende uiteenzetting gegeven over de idee van een verenigd Europa voor talrijke belangstellenden, onder wie zich ook de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk en de wet houder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk bevonden. Prof. Brugmans, dte onder meer voorzit ter is van het uitvoerend comité van de Nederlandse Raad der Europese beweging, betoogde dat het rijk der culturele en economische Europese wereldhegemonie definitief voorbij is. Het verval van Europa is een feit de teruggang demonstreert zich op alle terreinen van het leven: De wereldpolitiek wordt bepaald door twee grote mogendheden zonder dat de Europese volken enige invloed daarop kunnen uit oefenen, de economische moeilijkheden zijn door het Marshall-aanbod, dat door Europa niet in een Marshall-plan kon worden om gezet, allerminst opgevangen, op militair terrein is het voor ieder evident dat een nationale defensie zonder coördinatie geen zin meer heeft, wetenschappelijk zijn de Europese naties grotendeels op de Verenig de Staten aangewezen. Dit alles wordt wel beseft en er worden stappen genomen tot een grotere Europese samenwerking, doch het zijn stappen op een omlaaglopende roltrap, waardoor Europa ondanks zijn veel te langzame vorderingen op bepaalde coördinatiege- bieden toch steeds dichter bij de grond komt. Prof. Brugmans critiseerdc scherp het langzame tempo der eenwording. Er zijn urgente Europese zaken aan de orde, aldus spreker, doch er ontbreekt een Europees orgaan om ze te behandelen. Dit orgaan, waaraan.de Europese staten een deel hun ner souvereiniteit dienen op te offeren, moet beschikken over politieke macht en het moet een gezaghebbende overheid zijn, die Europa zijn nieuwe levensvorm moet geven. Verlies van souvereiniteit heeft reeds in grote mate plaats gehad, doch dit heeft er toe geleid dat de Europese landen op weg zijn los van elkander een stel ge koloniseerde satellieten te worden, het zou er verder toe kunnen leiden dat de Euro pese eenheid zal worden gevestigd door een combinatie van Duits en Russisch natio naal- bolsjewisme, welk gevaar wordt op geroepen door het voortbestaan van de chaotische toestanden in Duitsland en de ouderwetse „oplossing" van vraagstukken als dat van het Saargebicd. Ten aanzien van de Raad van Europa had spreker veel critiek. Hij hekelde ae invoering van het vetorecht in dit orgaan en betoogde dat het werk van de Raad in niets lijkt op dat, wat een Europese overheid zou moeten verrichten. Prof. Brugmans eindigde zijn uiteenzet ting met een citaat uit de toespraak van Paus Pius XII tot de Europese federalisten in 1948: „Het is niet de vraag meer of het reeds tijd is om Europa tot een eenheid te maken, het is ae vraag of het nog tijd is". De aanwezigen maakten een dankbaar gebruik van de gelegenheid om door het stellen van schriftelijke vragen nader te worden ingelicht over de vele aspecten die het vraagstuk van een Europese federatie bezit. Aan het Psychologisch paedagogisch instituut der R.K. Leergangen te Tilburg is geslaagd voor paedagogiek M.O. met lof de heer A. Opbroek.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5