c koopt Volop Horloges ^oitbaat LOCOMOTIEF RIJWIELEN Kort en Bondig roombotertaart Piano's Orgels Reparaties .Clowntje Rick ilsU dit merk I dan hebt U een shirt met een welverdiende wereldnaam! Advies voor school- en beroepskeuze in hoogste klasse der scholen Taxi? Bel i.2,3.4.5 Motoronderdelen Henk de Vries De dood van dr. Leidekker Vrijdag 28 April 19S0 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Be oudste tabaks winkel van Haarlem, de „Gekroonde Moor", viert morgen zijn hon derd vijftig jarig be- taan. Nu kent iedere laarlemmer die win tel veel beter als „Van Ier Pigge in de Grote -Houtstraat" en de zaak -s ook niet meer geves- igd op no. 68 waar op fe 1 Mei 1800 Joannes van der Pigge zijn toe- backswinkel opende. Dat is allemaal geen reden om niet even het jubileum-zonnetje te laten schijnen op dit instituut waar sinds jaar en dag Haarlem mers het geurig kruid hebben ingeslagen. Ge makkelijk heeft De Ge kroonde Moor het niet altijd gehad, want met het tweede lustrum werd in Holland, dat net bij het Franse kei zerrijk was ingelijfd, de Franse tabaksregie in gevoerd, die het leven des tabakswinkeliers duchtig verzuurde. In de archieven van de heer Van der Pigge be vindt zich nog steeds een boekhouding, het „Régistre des ventes journalières", waar zijn voorvader haarfijn de koop- en ver koop-transacties moest inboeken. Ook die overheersing ging echter voorbij en op de bijgaande plaat die overigens niet het intérieur van De Gekroonde Moor voor stelt ziet men voor het eerst de poorters en poorteressen weer vrijelijk tabak in slaan en de zwartgehoede heer aan de linkerkant sart „en passant" nog even de Franse functionaris met steek door hem een pakje geurige baai onder de neus te houden. Joannes van der Pigge overleed in 1858 op 87-jarige leeftijd en hij werd opgevolgd door zijn zoon Jacob. Hierna werd van de rechte lijn afgeweken, want de volgende eigenaar werd zijn neef Jan Willem der Pigge, die vele Haarlemmers zich nog wel zullen herinneren, want hij overleed pas in 1925. Hij werd tenslotte opgevolgd door zijn zoon Jan van der Pigge, die men nog iedere dag in de zaak kan aantreffen. Het was in de bestuursperiode van de laat ste, dat de zaak verplaatst werd van no. naar no. 81, waar zij op het ogenblik ge vestigd is. Het is nauwelijks nodig om aan een zo eerbiedwaardig jubileum als dit vele woor den toe te voegen, want het staat wel vast Verkiezing lid van de Provinciale Staten Meegedeeld is dat mevrouw G. A. A. HolzmüllerTeengs gekozen is tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland. Gekozen is echter de heer W. Voorthuijsen, Alkmaar, van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. ADVERTENTIE Wij ontvingen weer nieuwe zendingen. Keuze uit meer dan 200 modellen. In 14 krts goud; goud-plaqué- en roestvrij staal. Voor iedere beurs en smaak. Herenpolshorloges vanaf f 23— tot f 135. Damespolshorloges vanaf f 38.50 tot f 375.— ALLE horloges worden ten volle ge garandeerd en met een verzekerings certificaat, een z.g.n. ALL-risk-polis afgegeven. Deze polis dekt tegen VERLIES - DIEFSTAL - BEROVING BRAND - BREUK - ETC. ,,'t SILVERSTOEPKE" Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 27 April 1950 GEHUWD: 27 April, B. H. Langerfjs en H. Horst. BEVALLEN van een zoon: 25 April, A. P. GroenewegenInpijn; 26 April, M. C. van Schaik—van der Werf; J. M. A. van der Veldtvan Dam; P. H. van Doorn-van Kleef; T. T. de Wit—van Steijn; A. van HofwegenHendriksma; 27 April, A. A. Deist—Mooij; A. M. Hartog—Lukas. BEVALLEN van een dochter: 26 April, J. A. VergersMurk; S. ReemerSchaap; J. S. M. Rumpff—Blom; L. C. Kroskinski— Grootenboer. OVERLEDEN: 25 April, F. Meijer. 72 j„ Haarlemmerliedestraat; 26 April, C. van Amerongen, 59 j., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE Baby-uitzetten en kleuterkleding WAGENWEG 9 bij het Houtplein dat de heer Van der Pigge zoveel geluk wensen zal krijgen, dat hij toch al handen tekort zal komen. Maar wij willen hem wel toewensen, dat zijn zaak die al zoveel stormen des tijds heeft doorstaan, nog lange jaren de Haarlemmers van de tabak zal voorzien, die net als 150 jaar geleden een geurig soelaas is voor de dagelijkse zorgen. De firma Van der Pigge zal Maandag middag van half drie tot half vijf in Brink - mann recipiëren. ADVERTENTIE RUDGE WHIT WORTH VESTING - SPARTA - SIMPLEX Nico van Schagen - Zn. GIERSTRAAT 40-42 - TELEFOON 17768 De restauratic van het kerkgebouw der Gereformeerde Kerk van IJmuiden is op gedragen aan de firma A. Meinema en het bouwen van het jeugdhuis aan de firma Gebr. Rijke, beide te IJmuiden. De heer Piet Halsema viert 1 Mei de dag dat hij 25 jaar als organist het orgel in het kerkgebouw der Ned, Herv. Gemeente te Bloemendaal heeft bespeeld. Op 30 April is er in het Jeugdhuis aan de Donkere laan gelegenheid hem te komen gelukwensen, Het hoofdstembureau in de kieskring Haarlem voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Noordholland heeft in een hedenmorgen gehouden vergadering vastgesteld het aantal stemmen in de kies kring uitgebracht op de onderscheidene candidaten van elke lijst en het totale stemcijfer in de kieskring. „De Natuurvrienden" van het „Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling" organise ren Zondag een excursie naar „Keukenhof" te Lisse. ADVERTENTIE MET MOEDERDAG een van JOH. WILLEMSEN EN ZN. JULIANAPARK 28 TELEFOON 18954 ADVERTENTIE Muziek-..en Instrumentenhandel KRUISLEG 4?I HAARLEM TFLFF 11532 De ware Kenau en de legendarische „Geen heldin-van-de-wallen, maar een gewone burger vrouw" Veel is er niet heel gebleven van Kenau Simonsdochter Hasselaar en van haar roemruchte daden tegen de Spanjolen, na dat deze legendarische heldin van Haarlem gisteravond door de gemeente-archivaris mej. dr. G. H. Kurtz onder het mes ge nomen was. Dr. Kurtz, die van de Kenau legende een zeer "uitgebreide studie ge maakt heeft en daarover gisteravond voor de leden van „Haerlem" in Brinkmann een uitvoerig en wei-gedocumenteerd boekje opendeed, betoogde met name dat Kenau Simonsdochter waarschijnlijk nimmer „ge wapenderhand" aan de strijd van de be legerde Haarlemmers tegen de troepen van Don Frederik heeft deelgenomen, laat staan zoals sommige romantische lezin gen willen aan het hoofd van een „vrou wenbataljon" gestaan zou hebben. Alle der gelijke voorstellingen van zaken moeten dan ook naar het rijk der fabelen verwe zen worden, aldus mej. Kurtz. Ten bewijze van deze stelling voerde zij aan, dat zelfs de croniqueurs uit Kenau's eigen tijd haar niet vermelden, met uitzondering alleen van Johan Arcirius Frisius, ex-rector van de Latijnse school in Franeker, die Kenau beschrijft als „eene mannin", die met wapenen ende geweer 't gemeen welvaren (van het belegerde Haarlem) heeft voor gestaan". Pas tientallen jaren na Haarlems over gave aan de Spanjaarden begint de legende van Kenau als vechtjassin, smijtster met kokende olie en koppensnelster vorm te krijgen, onder andere bij Emanuel van Meeteren (1599), die haar ",met spies, busse en sweert" ten tonele voert, een voorstelling die daarna vooral in dubieuze Duitse kronieken, op afbeeldingen en in gedichten steeds aangedikt wordt en cri- tiekloos aanvaard is totdat, in de tweede helft van de vorige eeuw, twijfel begon te rijzen aan de juistheid van deze bloederige legende en onder andere de Haarlemmer Eekema in zijn geschiedenis van het beleg aan deze twijfel uitdrukking gaf. Het heeft echter nog heel lang geduurd voor men de Kenau-figuur tot haar ware proporties teruggebracht had; al blijft daarin ook nu nog veel onduidelijks en vaags, toch is het wel zeker dat Kenau wel een goed pa- triotte was, en waarschijnlijk, evenals vele andere Haarlemse vrouwen, tijdens het beleg ook geholpen heeft bij het herstel len van de bedreigde stadswallen, maar dat de haar toegeschreven gewelddaden geheel op fantasie berusten. Maar al heeft zij dan nooit Spanjolen onthoofd of met pekkransen bewerkt, dat Kenau desondanks „haar op de tanden" had, staat als een paal boven water. Daar van getuigen, zoals spreekster in het tweede deel van haar causerie vertelde, niet slechts haar energieke beheer van haar scheepswerf (een erfenis van Kenau's in 1562 overleden man Nanning Ger- brantszoon) en haar handelsreizen naar het buitenland, maar vooral ook de vele processen die zij in de loop der jaren om alles en nog wat gevoerd heeft. Er is geen periode in haar leven aan te wijzen tijdens welke zij niet in een of meer civiele procedures gewikkeld was en aan de dos siers daaromtrent danken wij opnieuw vele belangrijke gegevens, haar leven be treffende. Zelfs in Arnemuiden, waar zij' van 15741577 „collectrice van de: impost op turf" was, voerde zij in een paar jaar tijds niet minder dan 13 processen. Na uitvoerig alle familierelaties van Kenau Simonsdochter en haai' vele com merciële activiteiten te hebben behandeld concludeerde spreekster dat wij deze veel omstreden vrouwenfiguur niet anders meer kunnen zien dan als een doodgewone, vrij wel ongeletterde burgervrouw van een zekere welstand (op rijpere leeftijd), zo als de stad Haarlem er honderden anderen gekend heeft in die bewogen jaren onder het Spaanse juk; een goed patriotte en een schrandere handelsvrouw,-maar zeker Vereniging van huisvrouwen Jaarvergadering te Haarlem De Nederlandse vereniging van Huis vrouwen houdt haar algemene vergadering in het Gem. Concertgebouw te Haarlem op Dinsdag 2 en Woensdag 3 Mei. Dins dagmiddag 5 uur worden het hoofdbestuur, het bestuur der Haarlemse afdeling en de afgevaardigden der afdelingen door het college van B. en W. in het Raadhuis offi cieel ontvangen. Dinsdagavond voert ,,J. J. Cremer" in de Stadsschouwburg op het blijspel „Ko medie" van Henk Bakker en Jan van Ees. Woensdag houdt mr. J. A. J. Meyer, secretaris van het nationaal comité voor oudelïedenverzorging een inleiding over ouderdomsverzorging, 's Middags wordt met autobussen een tocht gemaakt naar Hillegom, Lisse, Zandvoort en het Open luchttheater te Bloemendaal. Viering Koninginnedag in Spaarndam In Spaarndam zullen dit jaar alleen feestelijkheden voor de kinderen worden gehouden. Voor Maandag 1 Mei is het volgende programma opgesteld: 9.00 Verzamelen der kinderen op het schoolplein. 9.30 Rondgang, met extra prijs voor het kind met de beste toepasselijke versiering. 10.30 Aubade onder leiding van de heer S. F. v. Dijk, hoofd der openbare school. 11.00 Kinderspelen in verschillende groe pen, waarna uitreiking der prijzen. 2.00 Kindervoorstelling in „Het Jeugd centrum" voor de kinderen van de lagere- en kleuterscholen. Algemene Hollandse Crediet- en Depositobank In de algemene vergadering van aandeel houders van de Alg. Hollandse Crediet- en Depositobank te Haarlem, werden de jaar stukken goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen de heer J. Bal te Bloemendaal. In de vacature ontstaan door het overlijden van de heer D. P. Joustra werd voorzien door de benoeming tot commissaris van de heer J. Brants Kz., notaris te Haarlem. Het bedrag der hypothecaire leningen daalde van f415.090 tot f391.225, verdeeld, over 109 leningen. De hypothecaire credieten stegen dit jaar van f 72.849 tot f 76.328. Er stonden leningen tegen onderpand uit tot een bedrag van f479.258. Door tussen komst der bank werden 31 leningen bij par ticulieren ondergebracht tot een bedrag van f 283.700 Het tegoed der deposito's was aan het einde van het jaar f 184.649. Aan 33-a schuldbrieven stond voor f 186.900 uit. De zuivere winst was over 1949 f 13,411,96 tegen f9532,16 in 1948. Er wordt 5 dividend uitgekeerd. Over 1948 was dit 4 ADVERTENTIE BBSBBQBDBOICnBODHnBSB SI 30 Vrachtauto's 50 man personeel 5 Alleen Besteldienst A.B.C. kan U service bieden BS gj Vraagt eens inlichtingen: Besteldienst gj n A.B.C.Barrevoetestraat 2, Haarlem E S Tel. 18428. Na-6 uur 14810—14155 niet als de bloeddorstige heldin-van-de- wallen, zoals zij- zo vaak nog ten onrechte wordt voorgesteld. De voorzitter van „Haerlem", dr. C. Spoelder, dankte mej. dr. Kurtz tenslotte voor haar belangwekkende uiteenzettingen, doch hoopte tevens dat zij in den vervolge toch wat minder haast zou willen maken bij haar geschiedkundige naspeuringen, „opdat Haarlem althans nog enige tijd de illusie van een roemrijk verleden zou kun nen koesteren Voor de kinderen ADVERTENTIE Het werd toch wel wat te gevaarlijk voor Rick, daar zo open en bloot over de weg te lopen; daarom besloot h\j te wachten tot de nacht viel en dan verder te gaan met zoeken. Toen het donker was en er geen mensen meer builen liepenging hij verder. Een beetje licht had hij van hel maantje, zodat hij tenminste niet de kans liep, in 't water te stappen. En zo wandelde Clowntje eenzaam door de nacht, op zoek naar het huis, dat hij maar niet terugvinden kon Toen de hanen begonnen te kraaien en de zon opkwam, vond Rick het maar veiliger om een schuilplaats te zoeken. Hij vond een beschut holletje in een tuin en daarin legde hij zich te slapen, want hij was erg m.oe van die verre tocht in 't duister. „Vanavond, ga ik maar weer verder", zuchtte hij en viel in slaap. Gemeenteraad Heemstede Negen raadsleden namen Donderdag middag in de gemeenteraad van Heemstede deel aan de besprekingen over het voor stel van B. en W. om een bedrag van 500 per jaar beschikbaar te stellen voor het dekken der kosten, verbonden aan het uit brengen van adviezen inzake school- en beroepskeuze. Het onderzoek zal in klassi kaal verband geschieden. Ouders zullen tevoren op de hoogte worden gesteld. De leden van de Protestants Christelijke fractie hadden bezwaren. Zij meenden o.a. dat het hier een taak van de ouders betrof. Dezen dragen de verantwoordelijkheid van de opvoeding der kinderen en dienen de kosten te betalen. Mevrouw VanNis- pen-Van Wely (WD) merkte op, dat ouders de steun van anderen bij de opvoe ding der kinderen nodig hebben en mr. dr. Brongersma (Arbeid) zei de,-, dat er veel geld wordt verspild* omdat kinderen naar een verkeerde school worden ge zonden. Hoewel de leden van de Protestantse fractie hun principiële bezwaren hand haafden stemden zij, op één na, voor het voorstel. Dit werd aangenomen met de gtem van mr. Pliester tegen. De raad aanvaardde het voorstel om deel te nemen in de garantie van de geld lening van het Diaconessenhuis, nadat mr. dr. Van Bruggen (CHU) zijn vreugde had uitgesproken over de samenwerking van verscheidene instanties om aan de ga rantie mee te werken. In de rondvraag deelde burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard aan mr. Pliester mee dat zich na twee op roepingen geen gegadigden hebben gemeld om het postagentschap in de Jan van Goyenstraat waar te nemen. B. en W. zul len zich wenden tot het actieve bestuur van de Jan van Goyenstraatvereniging. De heer Zegwaart (KVP) vestigde de aandacht op de gevaarlijke hoek Ble- kersvaart-Koediefslaan en op verkeers moeilijkheden op de Binnenweg als aan beide zijden van de weg auto's staan ge parkeerd. Mr. Van W ij k (AR) zeide vernomen te hebben, dat bewoners van de omgeving van de ijsbaan „Volharding" aan de Wag- nerkade een muggenplaag vreesden, toen zij iets vernamen van de snoekenbroed. De klachten waren overdreven. De voorzitter merkte op, dat het B. en W. bevreemd had dat het bestuur van de ijsclub zich met zijn voornemen niet tot het college gewend had. Wat geschied.is kan niet door de beugel. B. en W. hebben zich tot de Malariacommissie gewend en deze heeft Woensdag meegedeeld, dat er geen muggenplaag te vrezen is. Daarom is toestemming verleend. Begin Juni is de kweek achter de rug. De heer Van derLinden (KVP), die lid van het bestuur der ijsclub is, deelde mee dat onbewust gehandeld is. Er zijn steeds kir 'hten als de pomp werkt. Die klachten dateren echter reeds van 1933. Spreker betreurde, dat het bestuur ver- geten heeft het gemeentebestuur in kennis te stellen van het voornemen snoeken te broeden. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. In Heemstede morgen de vlaggen uit Burgemeester en Wethouders van Heem stede verzoeken de inwoners van him ge meente de vlag tc gelegenheid van de ver jaardag van de Koningin op Zaterdag 29 April uit te steken, daar Heemstede, in af wijking van de rest van het land. Ko ninginnedag niet op 1 Mei <viert. Dit is ge daan met het oog op het beschikbaar zijn van het Nederlands Volkstoneel, dat Za terdagavond voor de Heemsteedse bevol king in het Sportpark opvoeringen geeft van „Esmoreit" en „De klucht van de koe". KONINGINNEFEEST Indien de weersomstandigheden dermate ongunstig zijn. dat de feestelijkheden ter viering van de verjaardag van de Koningin op Zaterdag 29 April geen doorgang kunnen vinden, zal dit door de Commissie Ko ninginnedag bekend worden gemaakt door middel van een aankondiging in verschillen de winkels en op de aanplakborden. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: A. C. ter Smitten en H. van Dijk; N. A. Doodeman en A. M. Bruin; J. H. M. Timmer en T. P. Rooijen. GETROUWD: J. J, B. Schepers en A. Kat. GEBOREN: Wilhelmus Gerardus, z. van W. G. de Vos en A. M. van der Horst; Bar tholomew Adrianus, z. van J. C. Juffermans en H, M. Wijga; Marianne, d, van A. Andreas en E. Horn; Cornelis Jacobus, z. van J. Rusman en E. Schoone; Paulina Jeannette, d. van J. M. Memel en M. T. Vogt; Tiny Cora, d. van S. Boelee en C. P. van Kempen; Marguerit, d. van P. C. Pieren en C. M. Mantje; Robert Jacobus Willem, z. van J. J. B. Schepers en A. Kat. OVERLEDEN: J. M. W. van 't Lam— Flipse, 82 j.; T Duvivie—van der Meulen, 79 j.; J. J. ScheijSieking. 78 j.; P. A. Kern- pervan Galen, 41 j.; S. M. L. Schreiber Isele von Wolf ach, 77 j.; F. C. Hovinghde Vries, 64 j.; P. BakkerSlobbe, 38 j.; W. G. Lommerse, 68 j.; S. G. Plantema, 94 j.; J. van der Zonvan Eerden, 88 j. ADVERTENTIE Kettingwielen, zuigerveren, piston-pennen, duo's, accu's enz. RIVIER VISMARKT 7 - TELEFOON 17690 FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman dooi Olivier van Brakel 25 Dokter Storm constateerde, dat Wijmans overspannen was. Hij is oververmoeid, mevrouw, zei hij beneden in de gang, rust, rust en nog eens rust. Dat is het enige wat ik hem kan voor schrijven. Dat hij typische dingen zegt, is niet verontrustend. U kunt er gerust op ingaan, als u hem maaf niet tegenspreekt. Dit komt met rust vanzelf weer in orde. Mevrouw Wijmans vertelde welke moei- 'ijkheden bij het toedienen van voedsel waren gerezen, doch de dokter stond ner gens voor. Dan zegt u maar. dat het onmenselijk van hem is, als hij zoveel mensen wil laten verhongeren. Wedden dat het helpt! Het hielp. Wij mans at iets, toen ze het hem zei. En daar zijn hoofd wat minder bonsde, stribbelde hij niet langer tegen. Hij begon goed te eten en werd daardoor wat rustiger. t Is nu kwart voor elf. Meneer Wijmans ligt de figuren op het behang te tellen. Dat is een prettige bezigheid, want men is nooit klaar. Telkens duiken er weer nieuwe figuren op. En wat is de muur groot. Onmetelijk! Maar na een poosje verveelt het Wijmans toch. Nu gaat hij de gezichten op het be hang bekijken, 't Is een grote mensen menigte. In de straat klinkt het geluid van een motorfiets. Zou dat de inspecteur zijn? Wij mans denkt een ogenblik na. 't Is de inspecteur niet of de inspecteur wel. Hij kan maar het beste even kijken, al mag dat eigenlijk niet van Elizabeth. Nu ja, Elizabeth is toch beneden. En hij wil het zo graag weten. Voorzichtig komt hü overeind. O, wat- doet dat hoofd pijn! 't Is of er een steen ronddraait. Maar hij houdt vol. Het bed is slechts enkele meters van het raam ver? wijderd. Hij behoeft slechts een paar pas sen te doen. De vitrage schuift hij voor zichtig wat opzij. Dan kijkt hij in de No- vemberse dag. Het motregent zachtjes, de straat en de huizen zijn nat. Toch is het tamelijk druk op de weg. Aan de overkant staat de bakker. Daar rijdt een groenteboer en hier voor zijn deur stopt een motorfiets. Over voetgangers en wielrijders spreekt hij maar niet eens. Het is de motorfiets die al zijn aandacht vraagt. Een man stapt af. Het is inspecteur Zopanje! Even kijkt hij naar boven. Vlug doet Wijmans een stap terug. Zou hij mij achter het gordijn tje gezien hebben? Dat zal toch wel niet. Ik zal maar weer in bed gaan liggen. De bel gaat heel even over. Dat heeft Zopanje dan toch geleerd. Voor de zieke maakt hij zo weinig mogelijk gerucht. De zieke? Zou Wijmans werkelijk ziek zijn? Toen hij naar boven keek zag Zopanje met zijn scherpe ogen iemand achter het gor dijntje staan. En wie kan dat anders dan de onderdirecteur zijn geweest? Maar als hij op de ziekenkamer komt, ligt Wijmans zo rustig onder de dekens, dat Zopanje aan zijn ogen begint te twij felen. Dag meneer, zegt hij, ik Zopanje voelt zich altijd wat onzeker in de nabijheid van zieken. Dag inspecteur, ik heb gevraagd of u even wilde komen. Wijmans spreekt zacht, maar zeer kalm. En hier ben ik, zegt inspecteur Zopan je lakoniek. Hier bent u. Ik heb u iets te zeggen, vervolgt hij dan. Gisteravond heb ik u dit niet verteld. Ik begrijp niet goed waarom niet. Nee. Want 't is toch gebeurdInspecteur, ik heb dr. Leidekker vergiftigd In de deuropening staat mevrouw Wij mans. In haar handen houdt ze een blaad je, waarop twee koppen staan. In de één is warme melk, in de andere koffie. Hij ijlt, zegt ze kalm, astublieft, in specteur, drinkt u eens wat om van de schrik te bekomen. Wijmans ligt met gesloten ogen achter over op het kussen. Zopanje zit op dê slaapkamerstoel. Voorlopig drinkt hij kof fie. Waarom arresteert u mij niet? vraagt de onderdirecteur zacht. Laat me eerst m'n koffie even uit drinken, wil Zopanje aanvankelijk zeggen, doch hij bedenkt zich en spreekt: U bent ziek. U kunt nu niet meegaan. Bovendien bent u te zwak om te vluchten. Ja, ik ben te zwak om te vluchten. Mevrouw Wij mans gaat bij het bed staan. Kom, drink eens wat, Leo. Maar meneer Wijmans wil niet drinken. Zopanje voelt dat hij hier weg moet gaan, indien hij de zieke nog niet meer wil op winden. Hij staat op. Eén vraag houdt hem echter te zeer bezig om er over te kunnen zwijgen. Was u gisteravond in de H.B.S., me neer? Ja, zucht Wijmans, ik was in de H.B.S. Hij. ijlt, zegt mevrouw Wijmans weer, Zopanje verlaat de ziekenkamer. Dag inspecteur, zegt Wijmans, ik zal niet weglopen. Dat is ook beter van niet meneer, antwoordt Zopanje, we weten u toch wel te vinden. Beneden in de gang zegt mevrouw Wij mans: Ik 'hoop niet dat u nog terugkomt, inspecteur. Uw bezoeken winden hem in hoge mate op. 't Is funest voor hem. Ze is er zelf zenuwachtig van. Als mijn plicht het niet gebiedt, zal ik dit huis vermijden, zegt inspecteur Zopanje, Voorlopig mag uw man het huis niet verlaten. Wat? U wilt toch niet beweren, dat u mijn man verdenkt. Nou nog mooier. Het gepraat van een ijlende neemt u toch niet ernstig op? Ik denk alles en niets, mevrouw. Be wijzen, dat hij onschuldig is, zijn er nog niet en tot zolang. Maar inspecteur, nogmaals: mijn man is ziek. Een zieke kan ook een bekentenis afleggen mevrouw. Ondertussen hoop ik dat het verdere verloop van het onderzoek mij in het ongelijk stelt. Maar ik mag deze mogelijkheid niet uitsluiten. Gisteravond was hij toch immers ook niet in de H.B.S. Het één sluit het ander niet uit me vrouw. Er behoeft geen verband te bestaan tussen de moord op dr. Leidekker en het nachtelijk bezoek van een persoon aan de H.B.S. Al is dat natuurlijk niet zeer waar schijnlijk. Inspecteur Zopanje ziet het gezicht van mevrouw Wijmans grauw vertrekken. Maar maakt u zich niet bezorgd voor de tijd, stelt hij gerust, misschien vinden we nog een ander. Wie weet hoe spoedig. Doch Elizabeth Wijmans is niet tot vro lijker gedachten te brengen. Als Zopanje door de deur naar buiten is gegaan, moet ze haar ergernis ergens op koelen. Hard handig doet ze de deur achter hem dicht. Wat denkt zo'n inspecteurtje wel! Na veelvuldige pogingen wil de mo torfiets het nog niet doen, zodat Zopanje door de regen naar huis moet lopen. Als hij niet beter wist, zou hij denken dat mevrouw Wijmans hier de hand in had, bij wijze van wraakneming. HOOFDSTUK VIII. Mevrouw Van Hem loopt bedrijvig van de huiskamer naar de keuken. Ze ruimt de koffietafel af. Nu en dan spreekt ze tot inspecteur Zopanje. maar weldra moet ze ervaren dat deze elders is met zijn gedach ten. Hij zit in een gemakkelijke stoel bij het raam te lezen in het lichtgroene boekje. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6