paRijse siLhouetten w Onze „oude" garderobe wordt modern! O O, DE MOOISTE DAG De taak van gastvrouw N u ben ik helemaal niet van plan op deze plaats even een oplossing voor deze kwestie te geven. Maar het valt me op, dat de Amerikaan en ook de Amerikaanse vrouw zo'n heerlijk directe manier hebben om de dingen te zeggen. Er zit soms in hun opmerkingen iets kinderlijk^ iets naïefs, maar zij hebben de gave van pre- cieso woordkeus en zij leven daarenboven in de gelukkige omstandigheid, dat zij zich niet behoeven te generen de din gen bij hun naam te H D M M Van alles wat VAN JE LEVEN! De kunst van O, oei in oof J—r is in de algemene gedeelten van krant en tijdschrift bij her- haling gediscussieerd over de vraag of de bewoners van het oude werelddeel Europa met recht een gevoel van meerder- waardigheid tonen tegenover onze vrienden in Amerika; of dat onze trots soms berust op een verdrongen minderwaar digheidscomplex' L k weet wel, dat sommigen dit een gebrek aan goede smaak vinden, maar ik ervaar bij de lezing van Amerikaanse bla den telkens, dat het directe, onverbloemde, recht-uitgespro- ken en neergezette woord een wonderbaarlijke zeggingskracht heeft. et is een jong en levenskrach tig volk. dat nog in staat is problemen tot hun eenvoudig, ste vorm terug te brengen- Natuurlijk zijn de oplossingen van deze zaken dan al even ongecompliceerd. enkt U maar eens aan die uit drukking, die men daarginds gebruikt voor de vrouw of de man. die charmes heeft. Men noemt dat daar hel certain it". Ik doe geen poging het te vertalen. Die zou toch niet slagen. „certain it" is een be- grip gev/orden, dat niet op houdt bij de aanduiding van eigenschappen, welke mee spelen in de omgang tussen de beide sexen. nlangs zag ik in een groot Amerikaans maandblad een ingezonden stuk van een huis vrouw. die zich erover be klaagde, dat zij dat „certain it' in haar huishouding ken nelijk niet bezat. En zij vond meteen „het" woord, dat mij dan ook is bijgebleven. ij schreef, dat zij haar man adoreerde, haar kinderen lief had, maar dat zij de H-factor niet bezat. Huishoudelijk ge sproken liep bij haar alles in het honderd. Niettegenstaande al haar moeite. Schertsender- wijs sprak zij over het openen van een kliniek, die zich zou moeten toeleggen op het toe dienen van injecties H-vita- mine ter verkrijging van de H-factorI nderdaad. zo moest ik denken. Deze vrouw heeft gelijk. Er zijn massa's vrouwen, die nim- mer leren haar zaken op rol letjes te doen verlopen. Bij wie veel. zo niet alles, chro nisch mislukt. Wier handen nu eenmaal verkeerd staan zullen er goed aan doen haar niet te laten merken, dat onze kwaliteiten klaarblijkelijk in andere volgorde in ons karakter zijn geprent. aar mèt of zonder H-factor. mèt of zonder dat huishoude lijke ..certain it", verdienen zij niettemin onze liefde, omdat zij onophoudelijk pogen wat nimmer geheel zal slagen- j n wie Uwer wil zeggen, dat deze, onze zusteren, niet over andere capaciteiten beschik ken, die haar temidden van haar mislukte huishouding tot voortreffelijke vrouwen maken? ik zal beslist de laatste Een vrouw, die veel te eerbaar is om haar man te zoenen, alleen maar om na te gaan of hij heeft gedronken, zal niette min vaak haar jongetje bij het afscheid stevig omhelzen, ten einde te kunnen vaststellen of zijn nek en oren wel schoon zijn. Vanouds werd de hoflijkheid en de galanterie tot de wezenlijke Franse kwaliteiten gerekend. In het buitenland, over de Franse grenzen, gebeurt dat misschien thans nog, maar de waarheid gebiedt te erken nen dat de Fransen, onder elkaar, best toe willen geven dat die be leefdheid, enfin, vandaag -toch niet zo zeer hun fort meer is. Je hoeft om daarvan overtuigd te raken maar een klein ritje met de metro te maken. Dat 't geen gewoonte meer is dat oen jongere dame voor een oudere dame opstaat, noch een lid van het sterke voor het zwakke geslacht, daarover mag men zich blijkbaar niet eens meer verwonderen, doch bepaald storend is, dat je soms sterk het ge voel hebt in plaats van in een pu bliek vervoermiddel eer in de ring van een catch-match te vertoeven. En dat is niets geen leuke gewaar-, wording. Je wordt van links naar rechts gestompt, krijgt porten in je rug en uppercuts in je maag en dat alles zonder dat je je bewust bent iemand ook maar enige overlast te hebben aangedaan. Neen, voor jc plezier hoef je geen ritje in de Pa- rij se ondergrondse meer te maken ofschoon de metro e^n goedkoop ver voermiddel blijft: voor 15 francs kan je van 's morgens vijf tot 's nachts één uur tussen de wielen zitten en de tijd dat een heer uit een dili gence sprong om madame de hand te reiken opdat ze toch vooral maar met zeer veel gratie de vaste grond zou kunnen bereiken, die tijd ligt van daag wel een héél eind achter ons. Waarme? ik overigens niet zeggen wil, dat men die „goede oude tijd'' in alle opzichten te betreuren heeft. Maar om verschillende redenen is 't toch wèl onmiskenbaar een achter uitgang wat de levensstijl betreft. Tot die overtuiging zijn, behalve uw dienaresse, in Parijs ook ver scheidene andere lieden, met meer invloed dan zij, gekomen en op hun initiatief zal nu van 1 tot 15 Mei aanstaande de vriendelijkheid, de voorkomendheid, de beleefdheid, de galanterie officieel worden gepropa geerd. Men noemt dat hier de „kruis tocht voor de hoffelijkheid" en heel Parijs wordt uitgenodigd aan die croisade deel te nemen. De brand punten der actie zijn gelegen in de grote warenhuizen en bij de poste rijen, terwijl vele allerliefste Pari- siennes zich vrijwillig als propagan diste hebben opgegeven. Die dames zullen zich dan op straat en op andere publieke plaatsen richten tot mensen die zich een tile- i keltje onhebbelijk gedragen, plomp doen of de goede vormen niet in acht genomen hebben. „U heeft zorgen?" zal ze vragen. „Ja, maar vergeet u niet dat u de enige niet bent, en zor gen behoeven u nog niet boos en verbitterd te maken! Kom, richt de kop 's op, durf het leven weer wat aan, geloof in de zon die toch wel eens weer doorbreekt, probeer 's een glimlach". Dat zijn zo de directieven voor de propaganda en vooral op die glimlach hebben de organisatoren hun hoop gevestigd. Grote affiches zullen die weken de Parijzenaars wijzen op de bevrijdende kracht van een glimlach. Ook de scholen worden natuurlijk ingeschakeld: alle bovenmeesters hebben al circulaires ontvangen en iedere dag zal in de eerste helft van Mei met een openbare les in beleefd heid begonnen worden. Tot de initiatiefnemers en -neem- sters behoren onder meer Mme Su zanne Bidault, de vrouw van de mi- nister-president, monsieur Raymond Rodel, voorzitter van de „Fêtcs de Paris" en de bekende chansonnier Jean Marsac. Een beetje artificieel, dat alles? Best mogelijk, mar de goede bedoe lingen dienen toch gewaardeerd te worden en bovendien: als je er in ge looft zo leerde al Coué dan lukt je alles. Op dus voor de croisade voor de Franse courtoisie. Het enige wat ik jammer vind dat is, dat die kruistocht maar twee in plaats van twee en vijftig weken duren zal Parijs, 25 April 1950. ève. Enkel wanneer we de kinde ren op een lange regenachti ge dag thuis hebben, beseffen we hoeveel we de school ver schuldigd zijn! ^/j aak in deze lentetijd eens een iVXsoep van het heerlijk geurende jonge kruid kervel. U kent het niet? Het zijn dunne steeltjes met fijne teergroene blaadjes. Het wordt rauw, fijngesneden, gebruikt in de soep, verleent er een onvolprezen aroma aan cn is gezond. Kervelsoep. 1. bouillon, of water en 3 bouil lonblokjes, 14 1. melk, 35 gr. boter of margarine, 35 gr. bloem, 1 bosje ker vel, peper, zout. De bouillon zonodig nog heet maken of het water aan de kook brengen en de blokjes er in oplos sen. De boter of de margarine smel ten, de bloem er droog roerende bij doen en bij kleine hoeveelheden te gelijk de hete bouillon. Alles goed door laten koken. De soep op smaak maken met peper cn zout en de fijn gesneden kervel er door roeren en even mee verwarmen. Citrocnrtfst (Riz glacé). 100 gr. rijst, 4 dl. water, iets zout, 2 citroenen, 100 gr. suiker. De rijst wassen en gaar koken in het water met iets zout en veel ci troenschil (kooktijd y2 uur)). De ci troenschil verwijderen, de suiker er voorzichtig door mengen. Het ci troensap toevoegen als de rijst is af gekoeld en het gerecht in een vla- schaal overdoen. De rijst bedekken met een laag vanillesaus of deze er apart bij geven. Er zijn geen lelijke vrouwen; er zijn alleen maar vrouwen, die niet weten hoe er aantrek kelijk uit te zien. Het geheim van een jeugdig uiterlijk, ook al ben je niet jong, ligt in gemakkelijke schoe nen, het juiste corset en een zuiver geweten. De mens wordt geboren met twee ogen, maar met één tong, opdat hij twee keer zoveel zal zien dan zeggen. yx IT is zo maar het plaatje van een straatje, zoals onze tekenaar Man JL/Prins het zag. Het kan in Haarlem zijn, net zo goed als in Utrecht. In een grote stad of in een kleine. Want overal zijn wel zulke straatjes te vinden met een trammetje, een paar auto's en winkelende ivandelaars op de stoep. En achter die scheefgezakte muren van de huizen wonen mensen zoals U en ik; die zorgen kennen als wij: die uit zinvolle en betekenisloze dingen hun leven opbouwen. Die blij zijn en verdriet hebben. Alles op zijn tijd. Maar die allemaal gelukkig willen zijn. Waarom wij dan net dit straatje vertonen? Ach, alleen maar om U op dit moment even te laten denken aan die naasten van ons, die misschien in Haarlem wonen of in Utrecht, maar die ons niettemin zó nabij zijn, dat zij mèt ons de maatschappij vormen. Ook al passeren zij ons. Ongezien en onbekend. Het is zo maar het plaatje van een straatje. Meer niet! „Nee, ik heb helemaal geen last van hem gehad!" Kleine wenken tegen de zenuwen E mooiste dag van jc leven, zeggen de mensen en dan doe len ze op je trouwdag. Ze komen in grote getale op. de familieleden, de vrienden en kennissen. Ze verwach ten een snoezige, stralende, ingeto gen bruid. Dat zijn zo de termen. En nu wil het geval dat er heel wat bruidjes nerveus worden, juist van die hoge verwachtingen van alle an deren." Ze krijgen blosjes en glim- neuzen en klamme handen en lijken dan in niets op de schattige bruidjes, die ze hadden kunnen zijn. Ach, het is alles een kwestie van zelfvertrou wen. Niemand weet van tevoren wanneer ze haar ..beau jour" heeft, maar als we alles op alles zetten om er on onze trouwdag op ons voor deligst uit te zien lukt dat meestal toch wel. Hier volgen enkele wenken voor de make-up. Laten we hopen dat heel wat Meibruidjes er haar voordeel mee doen! Een bruidje moet noch te roman tisch bleek, noch te blozend rood zijn. En aangezien je nooit kun. we ten of emoties wit maken of rood is het het beste de natuur een hand je te helpen: Kies een foundation in een warme tint, donker genoeg om de natuurlijke huidkleur te be dekken, maar ook weer niet zo don ker. dat de make-up er duimendik op ligt. Daaroverheen een poeder in dezelfde tint en het resultaat is zo mooi. dat een spoortje rouge in veel gevallen voldoende is. Vergeet voor al dc hals niet, dat is heel belang rijk! Wie vaak geplaagd wordt door een glimmende neus, doet goed dit lichaamsdeel met een anti-prepa- raatje te bewerken alvorens tot poe deren over te gaan. Kies een zachtrode kleur lipstick en werk met meer zorg dan ge woonlijk, in de hoop, dat de kleur werkelijk de hele dag houdt. Dit is de beste techniek: teken eerst de vorm van de mond en vul dan op van het midden naar de mondhoe ken toe. Houdt vooralsnog dc mond even geopend. Bijt vervolgens in een tissue of stukje dun papier om het vertollige rood te verwijderen. Nu is dc bewerking nog niet geëindigd. Weer gaat de stick over de lippen, maar nu niet in horizontale rich ting, doch op de bovenlip van boven DIT is de tijd van het drentelen langs de étalages en het bladeren in buitenlandse modetijdschriften. We krijgen allemaal de kriebels. Geen enkele vrouw, die zichzelf respecteert, ontkomt daaraan. We halen onze kleerkast overhoop en we organiseren een modeshow met onszelf als mannequin en enige toeschouwer. Het resultaat is meestal een verwarde pruik, migraine en een humeur om op te schieten. En dit jaar terecht, want de kledingstukken, die we de vorige zomer met zoveel trots en bravour droegen, lijken net zoveel op de aanlokkelijke sluike japonnetjes uit de modebladen als een crinoline op een strompelrok. O, die ongelukkige „new look"! Het liefst zouden we onze garderobe verrijken met een hele ris hypermoderne „aanschaffen", maar we zijn nu eenmaal geen filmster, nog minder een prinses. En we troosten ons met de gedachte dat ook deze zomer wel weer koud en regenachtig en geknipt voor onze klassieke tailleur zal zijn, en voor het wollen lievelingsjurkje, dat we bij kil weer in huis en ook als wandeljapon op straat kunnen dragen. DE tekeningen demonstreren enkele ideetjes voor het moderniseren van dat ,,demi-saison- netje", dat, hoewel pas een half jaar oud, toch niet du dernier cri is. Zijn we in het bezit van een zwart-wit ruitje, dan kunnen we het proberen met zo'n geestig wit gesteven boordje met omgebogen puntjes, dat zonder blikken of blozen uit de mannengarderobe ge- copieerd is. Het materiaal is wit piqué of linnen en een zwart smokingdasje maakt het geheel nog pikanter. Het marineblauwe jurkje op de tekening rechts wordt opgefrist met grote gesteven manchetten en een wit plastron met flatteuse opstaande kraag. „La petite robe noire" kan ook gegarneerd worden met rose, wat zoveel aparter is dan de overbekende combinatie zwart-wit. J TIT mijn schooltijd herinner ik mij de kouwelijke lerares, die altijd en overal een. wollen sjaal met zich meesleepte. Een ellenlange gebreide sjerp, zonder enige fantasie om de nek geslagen. Hoeveel aardiger is dan de oplossing die de tekening rechts onder aan onze kou-kleumpjes biedt! Warme sjaals, in kantsteek gewerkt, zijn in alle kleuren te krijgen. Dit is nu echt een uitgaaf die alleszins verantwoord is. want ook op een effen zomerjurkje is zo'n „stola", gezien onze klimatologische omstandig heden, vaak geen overbodige luxe. En wie veel fantasie heeft kan einde loos experimenteren, immers er zijn nog andere mogelijkheden te over! ARLETTE. naar beneden, op de benedenlip van beneden naar boven. In verticale richting dus. Weer bijten in de tis sue, een vleugje poeder over de mond en dat onderdeel van het toi let is klaar. Een heel klein borsteltje, bedekt met een tipje vaseline doet wonde ren aan wenkbrauwen en oogharen. Maar voorzichtig, enkel een spoortje van dat goed, want de oogleden moeten jeugdig lijken en niet vettig. Ook de handen krijgen natuurlijk een extra-beurtje. Een behandeling op het laatste nippertje kan wel veel goed maken, maar toch is het beter tijdig elke avond de handen met een goede crème te bewerken. Wordt er nagellak gebruikt dan kan de bruid natuurlijk dc kleur van de lipstick kiezen maar naar onze smaak is toch naturel of rose in dit geval pas sender. Verder zijn er steentjes in de handel, waarmee ongelakte nagels kunnen worden opgepoetst tot zij prachtig dof gaan glanzen. Wie zorgt dat zij op de ochtend van de grote dag vroeg genoeg op is om haar dierbare uiterlijk uitge breid te kunnen verzorgen zal zeker geen last van hartkloppingen heb ben. Ze kan haar bruidegom, fami lie, vrienden, kennissen en fotogra fen rustig en zorgeloos tegemoet- treden. want zij weet: vandaag ben ik op mijn allerbest. ARLETTE boodschappen doen Goed inkopen is een kunst, die men al doende leren moet. Een ervaren huisvrouw neemt niet licht zó weinig brood, dat er tekort is of zóveel, dat er halve of driekwart broden overblijven, om oud en sma keloos te worden. Zij koopt haar groenten misschien voor twee of drie dagen tegelijk, maar zorgt wel, dat bladgroente het eerst gebruikt wordt, daar die immers snel verlept, terwijl bijv. kool, wortelen, koolraap, uien, stoofperen en -appelen zonder be zwaar een poos kunnen blijven lig gen. Ook daarom is het practisch om tevoren in grote lijnen een plan te maken van hetgeen er de gehele week gegeten zal worden. Zo'n plan voorkomt daarbij veel onnodig ge loop en gereken bij de andere le veranciers van benodigdheden voor ons middagmaal: de slager, de vis handelaar, de kruidenier, enz. Is het bovendien geen prachtig middel om de zo nodige variatie in ons menu goed in het oog te houden? Overleg is ook hier het halve werk. Geen huisvrouw wordt echter een goede inkoopster, zonder ook haar ogen flink de kost te geven. Dank zij vooral de keuringsdiensten komt het in ons land zelden meer voor, dat cr bedorven of bepaald ondeugdelijke waar verkocht wordt Verschillende artikelen hebben vaste prijzen, waar men ze ook koopt. Er is echter nog wel dege lijk een prijsverschil, dat niet door verschil in kwaliteit gerechtvaardigd wordt en ook ziet men menigmaal artikelen, z.g. koopjes, waaraan eigenlijk iedere stuiver verspild is. Onze smaak en die van de ge zinsleden speelt meestal een grote rol bij het boodschappen doen en daarover valt moeilijk te twisten. Zonder dat we het zelf merken, zijn het echter dikwijls louter vooroorde len. die ons het „rondkomen" moei lijker maken dan nodig is. Hebt U bijv. wel eens gebakken mosselen of haring of andere vis inplaats van vlees geprobeerd? Eten Uw kinde ren hun boterhammen alleen met muisjes of strooisel erop en niet met appelstroop, plakjes appel en rame- nas of radijsjes? (Laatstgenoemde beleggingen zijn goedkoper en ge zonder'). Drinken zij heus alleen maar flessenmelk? In dat geval zoudt U nog losse melk kunnen ne men voor pap. koffie e.d. waarvoor ze immers toch gekookt moet wor den. Het prijsverschil is die moeite wel waard! Het huwelijk met een goede vrouw is een haven in de storm; met een slechte blijkt het een storm in de haven. HET THEE-UURTJE EEN goede huisvrouw moet toch eigenlijk met vele zaken op de hoogte zijn. Het is n.at voldoende, dat zij baby in het bad kan doen, het huis schoonmaakt of jurkjes kan naaien. Zij moet ook haar echtgenoot met liefdevolle zorgen omgeven, eens met de kinderen spelen en laten zien, dat zij een goede gastvrouw is! Zo kan het gebeuren, dat zij een theevisite moet houden en het is juist de goede gastvrouw, die van een eenvoudig thee-uurtje een prettig samenzijn weet te maken. Zij zorgt natuurlijk voor allerlei versnaperingen; dat hoort er nu eenmaal bij, maar het zit hem ook weer niet in de aanwezig heid van allerlei luxueus gebak en bonbons. Wat aan zo'n theevisite het aangename geeft, is de attente zorg, die aan een en ander besteed is. Ga na, welke versnaperingen Uw gasten het meest zullen prefereren. Houd er b.v. rekening mee, dat enkele van uw vriendinnen niet van zwaar gebak houden, andere na enkele zoete lekkernijen graag iets hartigs genie ten. Heeft U bij het eerste kopje thee een gebakje gepresenteerd, geef dan tussendoor een chocolaadje. Bij een volgend kopje thee serveert U dan naar verkiezing een koekje of een sneetje cake, eventueel (naar Engels voorbeeld) gevolgd door een zoutje, een blokje kaas of gebrande zoute pinda's of andere noten. U moet natuurlijk in uw enthou siasme om dc tractaties 'goed te ver zorgen, niet vergeten om heerlijke geurige thee te zetten! Zodra 't water kookt, spoelt U de theepot om met heet water. Doe er voldoende thee in en neem voor deze theevisite liever een van de betere soorten. Men rekent meestal 1 afgestreken theelepeltje per kopje. U moet er dadelijk kokend wa ter op gieten en de thee op de stoom van een ketel water of in een thee- beurs ongeveer 5 riinuten laten trek ken. U moet er vooral zorg voor dragen, de thee heet te serveren: lau we thee boet in aan geurigheid en op wekkende werking. Als thee een drie kwartier in een theebeurs of onder een theemuts heeft gestaan, is hij al niet heet genoeg meer. Wel kunt U dan een weinig thee er bij doen c-n de theepot aanvullen met heet water, zodat het geheel, zo niet kokend heet, toch in ieder geval warm genoeg wordt. Het verdient tenslotte aanbeveling om even vóór het bezoek binnen komt alles klaar te zetten: de kopjes, de melk, de suiker, lepeltjes en taart vorkjes, gebakschoteltjes, een serveer blaadje en de versnaperingen. U be hoeft Uw gasten dan niet aan hun lot over te laten. Gestoofde vis. 1% kg. vis (kabeljauw, schelvis e.d.), 10 gr. zout, 1% dl. water, 80 gr. boter of margarine, citroensap, pe terselie. aardappelmeel of bloem. De vis schoonmaken en daarbij kop en vinnen verwijderen, wassen, inkerven of in moten snijden, zouten en enige tijd gezouten laten staan. In een pan de boter of de margarine bruin laten worden, het water toe voegen en wat citroensap en de vis er in leggen. Op een getemperd vuur laten gaarstoven (10 a 20 minuten). Het vocht binden met aangemengd aardappelmeel of aangemengde bloem en peterselie er over strooien. Men kan de vis ook in de oven bereiden. Daartoe in een vuurvaste schaal doen, met dezelfde ingrediën ten als boven is aangegeven, in de oven -varm laten worden, dan be strooien met paneermeel en onder af en toe bedruipen in een oven gaar laten worden. De vis garneren met schijfjes citroen en peterselie. Jyf ET het zachtere weer komt de x x zandbak in het centrum van de belangstelling te staan. Emmertjes en scheppen en vormpjes en zeven worden voor de dag gehaald en alras werkt de banketbakkerij op volle toeren. Het kind Lilibeth geniet. Ze zet haar zonnebril op haar neusje en loont mij een blanke arm zonder één korreltje pigment. „Wat toord ik al bruin, hè Mam!" juicht ze opgeto gen. Ik beaam het en hoop in stilte dat over tien jaar of zo een room kleurige huid je van hèt zal zijn. Je kunt nooit weten! Als op het deksel naast de zandbak de rijen taartjes in slagorde staan opgesteld moet ik komen kopen. Tien moscovische en vijf gember. En dan nog eens en nog eens. Daarna word ik met zachte maar dwingende hand in de Woestijn binnengeloodst. Het kleffe zand plekt aan mijn kleren en schoenen, maar het kind Lilibeth is onvermurwbaar, immers, zij trot seert deze kleine ongemakken zelf toch ook? We bouwen een kanjer van een berg met een weg die van de top als een spiraal naar beneden cirkelt, door tunnels en over bruggetjes. Als het karwei klaar is haal ik enthou siast een tennisbal en die laat ik naar beneden rollen, net als in mijn jeugd. Het kind Lilibeth neemt me door haar bruine brilleglazen nadenkend en ietwat hautain op. „Vind jij dit werkje ook zo leuk, Mam? Jij mag best nog eens een keertje in mijn zandbak komen spelen, hoor!" En met een beschermend gebaartje klopt ze mij op mijn nylonknie. V rouwen pagina van Zaterdag 29 April 1950 64e Jaargang No. 19538

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 11