Nederlanders in Cent „Chez Madame Benelux" Zaterdag 29 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Iïaarlemsclie Courant Voor het eerst sedert twaalf jaar zijn de massale Hindoe-bedevaarten naar de stad Hardwar aan de Ganges-rivier hervat. Hier verdringen de pelgrims elkaar om door hei water van de heilige rivier" naar zij geloven van hun zonden te worden schoongewassen. Op de dezer dagen gehouden Kumbli Mela-feestentijdens welke deze foto gemaakt werd, was er ruim een millioen bedevaartgangers in de stad aanwezig. Triomfen van de bloemen en bollenkwekers Voor het eerst na de oorlog viert Gent het vijfjaarlijkse bloemenfeest der „Gent se Floralien" in een imposant gebouw speciaal voor dit doel opgericht. In alle straten in de omgeving staan auto's ge parkeerd met de nationaliteitskenmerken van vele landen. Een internationaal pu bliek verdringt zich op de trappen die naar de grote bloemenhal leiden. Ondanks de hoge toegangsprijzen (Zon dags 200 francs, de overige dagen 100 francs) is er bijna geen doorkomen aan. Betreste en gehelmde gendarmes manen voortdurend tot doorlopen. Rijen dik dren telt het publiek langs de stands, verdringt zich op het podium, vanwaar men een overzicht heeft over de expositie. Tijd. om de bloemen rustig te bekijken is er niet, noch des morgens om negen uur, wanneer de poorten opengaan, noch in het. fashio nable middaguur, noch 's avonds, wanneer de verlichting bijzondere luister bijzet aan al dit schoons. Want schoon, overweldigend schoon, imponerend, sprookjesachtig is dc- aanblik van deze tentoonstelling, die zo zorgvuldig is voorbereid, dat iedere inzending van tevoren in kleuren in beeld is gebracht, opdat de kleurschakering harmonisch zal zijn en de tentoonstelling zodoende een schoon geheel zal vormen. De zijvleugel wórdt geheel ingenomen door de Hollandse afdeling, waar Boskoop en Aalsmeer het publiek verbaasd doen staan met een weelde van cyclamen, aza lea's en andere producten van onze kwe kerijen.... de afdeling die de Grote Prijs van de stad Gent wist te veroveren (20.000 francs, vermeldt de mededeling er zake lijk bij). Onder die Nederlandse inzenders zijn er drie uit de bollenstreek, de firma A. C. v. d. Schoot met bolgewassen (voorname lijk tulipa's, de gecultiveerde Kaukasïsche tulpen) en de grote wedijveraars op het gebied van de amarylliscultuur, de firma's W. S. Warmenhoven en Ludwig en Co. Alle drie uit Hillegom. En alle drie win ners van gouden medailles od deze ten toonstelling, waar kwekers uit alle landen, tot uit Italië toe, elkaar partij geven! De teelt van amaryllis heeft, grote vor deringen gemaakt de laatste jaren, vooral sinds men er in geslaagd is de prachtige witte kelken, met het zachtgroen in de keel dat het wit van de bloem nog te in tenser schijnt te maken, te kweken. Op dit gebied zijn de Nederlanders en wel in het bijzonder deze beide specialisten, onbe streden meesters. En het is bij deze inzending dat de gen darmes onophoudelijk hun „doorlopen asteblief madam" moeten doen klinken. Want bewonderend, opgetogen is het pu- biiek, en in alle talen geeft het van die bewondering blijk. Een Hollandse mijnenveger ligt m de haven van Gent. Het Concertgebouworkest geeft een uitvoering. Maar al dit vlagver toon kan niet overtreffen de zwijgende demonstratie van Nederlands vakmanschap die gegeven wordt in de Hollandse afde ling van de Gentse Floraliëni Viering Koninginnedag te Heemstede ingezet Het begin van de feestviering van de Koninginnedag te Heemstede was, zoals gebruikelijk, jeugdappèl. Reeds vroeg m de morgen trokken de jeugdgroepen naar het versierde Raadhuisplein waar hopman Bakker druk in de weer was geweest om alles in orde te maken. Te ongeveer acht uur werd het jeugdappèl geopend met het hijsen der vlaggen waarna gezamenlijk het „Vlaggenlied" werd gezongen. Vervolgens vormden de kabouters een ring waarna de burgemeester mr. A. G. A. Ridder van Rapperd een toespraak hield. „Nu zijn jullie", zo zeide de burgemees ter, allen op het Raadhuisplein aanwezig om je gelukwensen aan te bieden op dit mooie feest en wij ouderen hebben met ontroering geluisterd naar het prachtige Vlaggenlied dat jullie hebt gezongen. De gedachten gingen daarbij terug naar de tijd van bezetting, toen de Koningin ver van ons was en de uniformen van de vrije jeugdorganisaties verstopt moesten wor den om ze niet in de handen van de be zetter te laten vallen. Maar de grote dag van de bevrijding is gekomen. De Konin gin kwam weer in ons vaderland en de uniformen zijn weer te voorschijn gehaald. Wij allen zijn verheugd en blij dat de jeugd op het Raadhuisplein is gekomen om hulde en aanhankelijkheid te betuigen aan het vorstenhuis. Zo is het de eeuwen door geweest, soms dacht men wel eens dat het zonder Oranje zou gaan, maar het gaat ons land alleen goed, wanneer Oranje en het volk het met elkaar eens zijn. Nadat de burgemeester nog had herin nerd aan de moeilijke taak van de Koningin die zij alleen kan verrichten wanneer zij zich gedrigen woot door de liefde van alle Nederlanders, besloot hij met de wens uit te spreken dat de samenwerking in Heem stede aanwezig, ook gehandhaafd zal blijven wanneer de jeugd van heden een maal groot is en in verschillende vereni gingen is georganiseerd. Het appèl werd besloten met het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus, waarna werd afgemarcheerd. ADVERTENTIE Hotei-Café-Restaurant „De Schelp" - Zandvoort I 3 ft N Cl H G I Zaterdag en Zondag ORKEST JEAN BUURMAN Maandag (Koninginnedag) en Vrijdag (Nat. Feestdag) ORKEST „LOS MUCHACHOS" Aanvang 7.30 uur SPAARKAS „ST. ANTONIUS". Onder leiding van de heer L. Roest kwa men Vrijdagavond voor het eerst sinds jaren de leden van de Spaarkas „St. Anto- nius", onderafdeling van de Kath. Arbeiders beweging te Heemstede, bijeen, Als voorzitter werd bij acclamatie gekozen de heer N. J. v. d. Linden, terwijl het be stuur werd uitgebreid met twee jonge krachten, de heren G. J. Willemse en F. Lammerse. De heer Roest gaf een overzicht van de resultaten over de boekjaren 1948—'49 en 1949—'50. De voorzitter besprak vervolgens de brandstoffenprijzen voor het komende sei zoen en wees er op dat de prijzen in de komende zomermaanden waarschijnlijk iets lager zullen komen te liggen, dan in de wintermaanden. Rekening dient te worden gehouden met het feit. dat men nog niet de brandstoffen kan krijgen, welke men wenst, doch dat de beschikbare soorten zo eerlijk mogelijk verdeeld zullen worden. DE STRIJD OM DE BEKERS VAN „SANTPOORT" Dinsdag werd de strijd om de bekers in de gelederen der Schaakclub Santpoort voortgezet. Het programma stagneert enigs zins doordat enkele spelers achter zijn. In tussen kunnen de overigen aan de ladder wedstrijd beginnen terwijl ook is besloten aan de wedstrijden van de Mid-Kennemer- land Schaakkring deel te nemen. De uitslagen zijn: Groep I: W. SchuurmanBrugman Is—li; Vosman—Bilder 01; PardoenSchweitzer •0; BilderVosman 01. W. Schuurman heeft dus zijn eerste halve punt verspeeld. Een goede prestatie van Brugman. Groep II: HomanSpook 1—0; Oosterling Vulling 10. Hier is het wachten op de resultaten van Sterk en Oosterling om uit te maken wie kampioen van de twede af deling wordt. Groep III: HulmerKaan 01; Meunier Wennis 10. Ladderwedstrijd. Doordat van Dongen alle drie zijn partijen van Leysma heeft gewon nen neemt van Dongen de plaats boven Leysma in. ADVERTENTIE Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Heemstede Aan het verslag van de Gemeentelijke Openbare Leeszaal en Bibliotheek van Heem stede over het jaar 1949 ontlenen wij: De verwachtingen der optimisten inzake de gemeentelijke exploitatie der Openbare Leeszaal en Bibliotheek van Heemstede zijn ten volle in vervulling gegaan in de loop van 1949. Wel is waar liep het aantal R.K. ingeschreven volwassen lezers terug van 697 tot 514, maar dit moet meer toegeschre ven worden als een tijdelijke reactie op het massale toetreden van Katholieken, dan als een werkelijke achteruitgang. Het aantal Katholieken, dat overbleef en alweer stij gende is. blijkt nog een behoorlijke vertegen woordiging der katholieke bevolking van Heemstede te zijn. Het bewijs dat ook in dit opzicht de Openbare Leeszaal en Bibliotheek niet achteruitging ligt wel hierin dat het door de overgebleven leden in 1949 geleende aantal boeken nog groter is dan in 1948 als we de overeenkomstige maanden met elkaar vergelijken. Bovendien ging het aantal R.K. jeugdlezers sterk vooruit. De overige hiervolgende cijfers zijn wel sprekend voor de vooruitgang der gehele instelling. Het aantal ingeschreven lezers bedroeg op 31 December voor de 1949 1948 Algemene afdeling voor vol wassenen 760 577 Algemene jeugdafdeling 321 161 R.K. afdeling voor volwassenen 514 697 R.K. jeugdafdeling 210 J14 Tezamen1805 1549 Het aantal aan volwassenen uitgeleende werken bedroeg 65523 (1949: 28901, maar de bibliotheek werd pas op 15 April geopend), waarvan uitgeleend werden door de Alge mene afdeling 11 264 studieboeken en 19.585 romans: door de R.K. afdeling 3517 studie boeken en 12.461 romans. Tezamen dus 14.781 studieboeken en 32,046 romans. Verder studieboeken en romans van beide afdelingen 46827. Algemene jeugdafdeling 10.272 en R.K. jeugdafdeling 8424, tezamen 13.696. Ged. Oude Gracht 52 - Tel. 12762 - Vo de kerk WIJ VERHUREN STOFZUIGERS 4.60 per maand REPARATIES VRIJ Hillegom STILLE TOCHT. Donderdagavond 4 Mei zal een Stille Tocht naar het tijdelijk monument voor de gevallenen worden georganiseerd, welke om half acht zal worden opgesteld in de Hoftuin rond het Raadhuis. Van kwart voor acht tot acht uur zullen de kerkklokken luiden. Gedurende de twee minuten stilte, van 8 tot 8.02 uur, zal de straatverlichting ontstoken worden. B. en W. hebben café- en bioscoopexploi tanten verzocht, van des avonds zes uur af hun zaken gesloten te houden. Bij het monument voor de gevallenen zal de Burgemeester een korte toespraak houden. Na afloop van deze plechtigheid wordt in de beide R.K. Kerken een speciale dienst gehouden, terwijl in de Ned. Herv. Kerk een interkerkelijke dienst zal plaatsvinden, waarin de predikanten van de Ned. Herv.. Geref. en Chx. Geref. kerken het woord, zullen voeren. Een zangkoor verleent me dewerking. Voetbalclub „Hillinen" viert dertigjarig bestaan Nu de Hillegomse voetbalclub „Hillinen", door de voor haar gelukkige afloop van de wedstrijd GSV-Tonegido buiten degrada tiegevaar is, durft men aan de viering van het dertigjarig jubileum een feestelijk tin tje te geven. Het zilveren feest in 1945 bleef beperkt tot een, zij het dan ook volkomen geslaagde sportdag, waaraan Haarlemse clubs mee werkten. Hillinen begon als een jongensclubje, dat zich sierde met de naam H.V.V. De vereni ging bestond uit twaalf personen, elf spe lers en een invaller. Later kwam daarin verandering, toen de club de naam „Vol harding" aannam en toen ze de H.V.B. bin nentrad, kreeg ze haar derde naam, die ze nog steeds met ere draagt „Hillinen". Na 1920 ging het met de club voortdu rend beter. In vliegend tempo nam men alle hindernissen, eerste klasse H.V.B., vierde klasse KNVB om uiteindelijk het kampioenschap in de derde klasse te be halen. Maar daarmee was tenminste voor lopig, de limiet bereikt. Niet alleen ver toeft Hillinen nog steeds in de derde klasse maai-, zoals hierboven gemeld, de club ont kwam maar ternauwernood aan het spelen van degradatiewedstrijden. Hillinen vormt een bloeiende vereniging met een sterke aanhang. Des zomers ver enigen zich de mannen van Hillinen in het viscollege ,,De Vroegte Wint". Op 20 Mei zal Hillinen het jubileum feestelijk vieren. JAARFEEST GEREF. JEUGD. De Geref. Jongelings- en Meisjesver enigingen kwamen in „Flora" bijeen om hun jaarfeest gezamenlijk te vieren. On der de gasten bevonden zich o.a. Ds. Chr. Eerhard, Ned. Herv. predikant en een af vaardiging van het Hervormd Jeugdwerk. Een programma met een zangspel „De Hollandse Tuin" (waarin^ uiteraard de bol- bloemen niet ontbraken)"en een toneelstuk onder de titel „Een moeilijk mens" boeide de aanwezigen van begin tot eind en Ds. A. K. Krabbe sprak tot slot een hartelijk dankwoord tot allen, wier medewerking deze avond zozeer had doen slagen. „Hillegoms voetbal" De Hillegomse voetbalverenigingen heb ben tezamen gesticht de vereniging „Hille goms Voetbal" die tot doel heeft de belan gen van de voetbalsport in de gemeente Hillegom te behartigen, vooral met het oog op de sportparkplannen die het stadium van uitvoering genaderd zijn. Tevens hoopt men te komen tot een onderlinge regeling van wedstrijden. In het bestuur hebben zitting vertegenwoordigers van Hillinen, Hillegom, Concordia en SIZO. KONINGINNEDAG EN BEVRIJDINGS FEEST. De Koninginnedag wordt in Hillegom gevierd met een aubade der schoolkinde ren in de morgenuren. Des middags vormt de grote attractie een hindernis-wedstrijd op ongezadelde boerenpaarden op een ter rein aan de Molenlaan, en 's avonds wordt in een openluchtvoorstelling de film „Een koninkrijk voor eën huis" vertoond. Op 5 Mei zal het kinder-bloemencorso, dat reeds enige jaren achtereen tot een succes werd, in de middag plaats vinden, 's avonds is er een .fakkeloptocht gevolgd door een taptoe. Bennebroek ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor waargenomen door dr. P. straatweg 41, tel. K 2502 artsen Aalst, 300. wordt Rijks- Lisse ADVERTENTIE Bar Restaurant Geopend tot 1 uur 's nachts KONINGINNEDAG DANSEN HOTEL ROYAL stationsplein 2-4 Ik ben een kleurling (L u x o r). Deze film vertelt ons de geschiedenis van een Amerikaans commando dat uitgestuurd is voor een topografische verkenning op een door de Japanners in de Zuidzee bezet eiland. Een soldaat wordt gedood, een ander gewond, een derde wordt tengevolge van een shock verlamd. Deze laatste, een neger, wordt genezen dor een psychiater, die ont dekt dat het rassenvooroordeel van zijn ka meraden de oorzaak van zijn moeilijkheden vormt. Uit deze samenvatting blijkt wel, dat we hier met een mengsel te doen hebben van de voornaamste onderwerpen voor Amerikaanse films uit de laatste jaren: de oorlog, de psychologie en het probleem dei- kleurlingen, dat na andere maatschappelijke thema's als het alcoholisme (Lost weekend), de oudstrijders (Beste jaren van ons leven) en het anti-semitisme (Crossfire) een plaats op het witte doek heeft gekregen. Het oor- logseiement dient om de gang er een beetje in te houden, daar deze vakkundig, doch conventioneel opgebouwde rolprent anders door de uitgebreide dialogen topzwaar zou worden. Het psychologische bestanddeel is al heel summier en gaat, zoals gebruikelijk, aan de kern van de zaak voorbij. Weliswaar was het een goede vondst de nadruk te leggen op een eigenschap, die zowel negers als blanken gemeen hebben, namelijk de zucht tot zelfbehoud, doch de film behan delt toch teveel een bijzonder geval en ver heft het vraagstuk niet tot een algemeen niveau. Er wordt bijvoorbeeld vluchtig over heen gelopen dat deze neger een behoorlijke schoolopleiding heeft gehad, doch blijkbaar toch in allerlei ondergeschikte baantjes is terecht gekomen. Hoewel het in deze film nog slechts op een oppervlakkige manier ge schiedt, kan men er zich over verheugen dat de Amerikaanse film cle camera-lenzen niet gesloten houdt voor dit voor Europeanen welhaast niet te begrijpen aspect van de samenleving daarginds. Wij zeiden reeds dat- regisseur Mark Robson zijn onderwerp vak kundig heeft verfilmd, doch niel die directe stijl heeft gebezigd die zijn werk deed op vallen in een recente film over de boks- sport „De Kampioen". J. H. B. Zij die teveel zijn. (Frans Hals). Het theater in I-Iaarlem-Noord heeft de Engelse film „No room at the inn" op het pro gramma genomen, waarin het lot van een groep wezen wordt behandeld die onderge bracht is bij een dame, die haar verre van onberispelijke levenswandel poogt te mas keren met een schijn van naastenliefde. De kinderen worden verwaarloosd, de pleeg moeder aast op eventuele erfenissen en wordt gesauveerd door sommige leden van de plaatselijke voogdijraad als er te teveel klachten komen. In het bijzonder een onder wijzeres van een der ondergebrachte meisjes loopt zich het vuur uit de sloffen om mrs. Voray aan de kaak te stellen, echter ver geefs. Om toch een straaltje licht in het sombere verhaal te brengen duikelt de ver dorven vrouw door een list van de aan haar zorgen toevertrouwde kinderen van een trapje, welke val zij niet overleeft. Een nog al plotseling en ook vrij onlogisch einde van een film. die naar onze smaak hel wat kor ter had kunnen zijn, doch die wellicht voor hen die zich met jeugd en jeugdzorg bezig houden van belang is. J. H. B. „De zeven zondaars". (S p a a r n e) Marlène Dietrich vervult de voornaamste rol in het dwaze, doch genoeglijke verhaal dat onder bovenstaande veelbelovende titel het hoofdnummer van deze week vormt. Het gaat er Spaans toe in deze film. waar daverende gooi- en smijtpartijen in obscure gelegen heden elkander met de regelmaat van een klok afwisselen. Door die ravage schrijdt de goedkoop-deftige Marlène met het air van een hooghartige edeldame, om wier gunst veldslagen geleverd worden en die na de strijd minachtend het stof van haar schone gewaden wist om zich elders te begeven waar het spel opnieuw begint en de stoelen en flessen door de eertijds vreedzame drink- gelegenheden beginnen te vliegen zodra de edeldame zich vertoont. Het gehele verhaal heeft een sfeer van weldadige humor en bevat bovendien nog een zeer aanvaardbare intrige od het gebied van de romantische aangelegenheden welke allicht evenzeer tot de speciale vaardigheden van Marlène spreken. Het is een film die indertijd bij haar première veel lof geoogst heeft en velen zullen er thans opnieuw nog eens van willen genieten. Het Snaarneprogramma is overigens ovejrvuld van bezienswaardigheden, want vooraf vie ren Abbot en Costello triomfen op de ma nier die men zo goed van hen kent. .T.L. „De machtige Joe Young" (Cinema Pal ace>. Herinnert u zich King Kong? Nauwelijks waarschijnlijk doch laten wij er even op terug komen: King Kong was een aap van ongewone afmetingen en een zeer onaangenaam humeur, die met technische filmfoefjes tot de hoofdpersoon van enkele huiveringwekkende rolprenten was ge maakt. Een dergelijke imponerende aap is thans opnieuw uit de Hollvwoodse mouw gekomen maar hij gelijkt alleen op zijn ko ninklijke voorvader wat zijn afmetingen betreft. Zijn karakter is zo goedaardig als men van een dergelijke figuur maar kan verwachten en hij speelt alleen op ziin poot wanneer hij gegriefd wordt iets wat hem dan ook in hevige mate overkomt in een Amerikaans cabaret, waar hij (toch al tegen zijn zin) geëngageerd is. In een dronken bui veegt hij het cabaret van de aardbodem weg en dat is zijn doodvonnis. Maar zo slim als die dieren soms kunnen zijn! hij redt ziin leven door uit een op het juiste moment in brand vliegend kindertehuis wat opgesloten kindertjes te bevrijden. Dit geeft hem tevens een repatriërings-vergunning en hij slijt zijn oude dag genoeglijk in zijn geliefd Afrika met het snoepen van hele kleine bananen, wier afmetingen nu eenmaal niet kunnen worden gewijzigd, zelfs niet door filmma kers die er geen been in zien het achtbare apenras te verrijken met een exemplaar dat men in apentaal ongetwijfeld een „pakhuis" zal noemen. Het is een filmfantasie, waarin de techniek het enige element is dat bewondéring ver dient. In het voorprogramma een kostelijk pro duct van Walt Disney „Ferdinand de stier" en de reis van het Koninklijk paar naar Limburg. J In de greep des doods (City). Deze Amerikaanse film geeft een zeer realistisch beeld van een episode uit de Noorse verzets strijd: de opstand van de bewoners van Trollness. een Noors kustdorpje, tegen het locale nazi-garnizoen. Men ziet hoe de dor pelingen door een fanatieke en sadistische „Ortskommandant" tot het uiterste getergd en vernederd worden, hoe hun aanvankelijke angst voor de machtswellusteling en zijn wapenknechten in haat verkeert en hoe die haat zich tenslotte baanbreekt in een massale revolte die eindigt met de totale vernieti ging van beide partijen; slechts een stoke brand, de plaatselijke „Quisling", brengt er het leven af. Ondanks deze bloedige en vrij onwaarschijnlijke climax, en ondanks ver schillende andere denkfouten en ongerijmd heden in het verhaal valt er veel te loven in deze film, zoals de uitstekende typeringen van de Noorse dorpelingen van wie vooral de wankelmoedige dokterszoon, de fabrikant- collaborate!)- en de leiders van de verzets organisatie Gunnar Brogge (Erroll Flynn) en zijn geliefde (Ann Sheridan) volkomen overtuigen. De Duitsers en de Engelse spion zijn, naar Amerikaanse trant, teveel ge chargeerd en dientengevolge grotendeels karikaturen gewo rden. H. Verborgen stroming (Rembrandt). Deze film is vervaardigd naar een boek, waarin het psychologisch conflict, dat het hoofdthema van het verhaal vormt, waar schijnlijk iets duidelijker tot uiting komt. De film heeft een wel wat lange aanloop nodig om de toeschouwer een inzicht te geven van de problemen, die zich voordoen in het huwelijk van een fabrieksdirecteur uit een grote stad en de dochter van een geleerde uit een dorpje. Er is een „man op de achter grond", een broer van de directeur, die, hoe wel de jonge vrouw hem nooit gezien heeft, toch haar leven vergiftigt en haar huwelijks geluk verstoort. Zij probeert het waas van geheimzinnigheid om zijn persoon te ver scheuren en komt dan tot de ontdekking dat haar echtgenoot zich jegens zijn broer wel ernstig heeft misdragen. Helaas heeft men voor de oplossing van de hierdoor ontstane conflicten een wel wat goedkope oplossing gevonden: de echtgenoot, die zijn vrouw poogt te vermoorden, wordt door een trap van een paard zelf gedood, waarna de broer vrijelijk ten tonele kan verschijnen. Ondanks tekortkomingen is het een ge schiedenis met een vaak beklemmende sfeer, verfilmd met al het raffinement waarover Hollywood kan beschikken. Katherine Hep burn, de vrouwelijke hoofdfiguur, fascineert door haar persoonlijkheid cn haar spel. Robert Taylor cn Robert Mitchum zijn haar tegenspelers, s. K. 1 MEI FEEST Maandag wordt in De Kleine Vereniging hel 1 Mei feest gehouden van de P. v. d. A., N.V.V. en V.A.R.A. Opgevoerd wordt een Meispel, Adrie de Ruiter, hoofdbestuurslid A.N.L.B. zal als spreker optreden. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK Vrijdagavond werd in de veilingzaal van de HBG de jaarlijkse algemene vergadering van de Coöperatieve Boerenleenbank gehou den onder leiding van de heer J. W. A. Lefeber, De voorzitter herdacht de heren P. Warmerdam en J. C. Zaneveld die zeer veel gedaan hebben voor de bank. De kassier de heer G. v. Gerven bracht het financieel ver slag uit over het afgelopen jaar. De inge brachte gelden stegen van f 270.000 tol f5.800.000, de omzet is met ruim 10 ge stegen - en bedroeg f 68.000.000. Wegens de verlaagde rentetarieven be droeg de post provisie slechts f 18.212,90. In het afgelopen jaar is het aantal leden gestegen tot 499. Op voordracht van de raad van toezicht werd het aftredende lid de heer R. Berbee herbenoemd. Ook het periodiek aftredende bestuurslid de heer Jac. Th. de Vroomen werd herkozen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Gerardus, z. van A. W, Mens en J. C. Bemelman; Jacoba Maria, d. van P. de Koning en J. M. v. d, Lans. GEHUWD: A, C, van den Nieuwendijk en A, Augustinus; J. C. van Rooyen en C. J. Schenk; -J. W. Tolido en C. Th. Schenk; N. Kuipers en A. W. van 't Wout. OVERLEDEN: Geertruida Maria Verde- gaal, oud 85 j.; Cornells Ambrosius van Kesteren, oud 75 j. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De medische dienst wordt a.s. Zondag waargenomen door dr. J. M. v. Dijk. ADVERTENTIE m Ieder meubelstuk wordt door ons ver- 5 voerd, verpakt in dekens. En wij geven U alleen vakkundig en betrouwbaar personeel. Profiteerde U reeds van onze service? B Besteldienst A.B.C., Barrcvoeteslraat 2 m Haarlem. Tel. 18428. Na 6 u. 14810, 14155 IBBBBSSBBBIBHlBaBBBSf SCHEEPVAART Zandvoort ONDERSCHEIDINGEN NED RODE KRUIS Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft een onderscheiding ver leend als bewijs van grote erkentelijkheid voor het werk in Rode Kruis dienst of in de geest van het Rode Kruis verricht ten tijde van de bezetting, de bevrijdingsstrijd en de eerste periode van herbouw na de bevrijding, aan de Zandvoortse leden W. van der Ban, dr. C. A. van Fraassen, H. de Jong, A. Loos en W. van der Mije. NATIONALE HERDENKINGSAVOND Op cle nationale herdenkingsavond, Donderdag a.s., zal in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsbijeenkomst worden ge houden voor de gevallenen, waarin voor gangers van de Ned. Herv. kerk, de Ge reformeerde kerk en de Ver. van Vrijzin nig Hervormden het woord zullen voeren. In de R.K. kerk vindt een aparte plechtig heid plaats. Om half acht zal de jaarlijkse stille tocht aanvangen welke zal worden opge steld bij het Tramplein en wederom zal voeren naar het houten herdenkingskruis bij de vijver. Van kwart vóór acht tot een halve minuut vóór acht uur zullen alle kerkklokken luiden, daarna zal, nadat de sirene heeft geloeid, de 2 minuten stilte in acht worden genomen. HEROPENING H5TEL „CASABLANCA" Vrijdagavond is in tegenwoordigheid van een groot aantal genodigden hotel café-restaurant „Casablanca" heropend. De directeuren zijn de heren Westra en Blomert. Het hotel beschikt over 12 hotel kamers met een capaciteit van 30 bedden, een restaurant, een bar en een in Oosterse sfeer ingericht café. Het „Hammond kwar tet" zal gedurende het seizoen de muziek verzorgen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anna Eva Johanna, d. van K. Jacobs en E. Terol. GETROUWD: W. F. H. Robat en W. H. P. M. Paap. Haarlemmermeer 50-JARIGE ECHTVERENIGING Het echtpaar L. Spruitenburg en M. Spruitenburg van 't Zelfde, wonende Aals- meerderdijk 304 te Haarlemmermeer, zal op 16 Mei zijn 50-jarig huwelijk vieren. RAADSVERGADERING. Op Donderdag 2 Mei te 14.30 zal ten raadhuize een vergadering van de gemeen teraad plaats vinden. ORANJEFEESTEN. Op Koninginnedag biedt de Oranjever eniging in Vijfhuizen haar leden een feest avond aan in het Gymnastieklokaal. Mede werking zal onder meer worden verleend door een variëté-gezelschap. Dinsdag 2 Mei zal in de Ger Kerk een Oranje avond worden gehouden uitgaande an de vereniging „Pro Rege". Spreken zijn de heren A. C. Brörens, ds. P. Rie- mersma en ds. J. C. Salverda uit Hoofd dorp. INVENTARISATIE 1950 De aandacht van landbouwers, veehouders en tuinders wordt er op gevestigd, dat van 827 Mei een inventarisatie van land tuinbouw zal worden gehouden. De inven tarisatie vormt een onderdeel van de We reldlandbouwtelling, die in alle landen zal worden gehouden en is dus van groot belang. P. V. D. A. Op 2 Mei zal de afdeling Hoofddorp van de P. v. d. A. in hótel De Beurs te Hoofd dorp een feestavond houden. De afdeling Nieuw Vennep zal op diezelfde avond ver gaderen in hótel De Gouden Leeuw te Nieuw Vennep. 25 JAAR ARTS TE HOOFDDORP Op 1 Mei 1950 zal het 25 jaar geleden zijn dat H. G. Bult zich als arts te Hoofddorp vestigde. Dr. Bult is een der oprichters van het Centrale Ziekenfonds Haarlemmermeer. Als voorzitter van het Witte Kruis afdeling Hoofddorp en als secretaris van Het Witte Kruis in Haarlemmermeer, heeft deze arts eveneens zijn sporen verdiend. De jubilaris was gedurende de oorlog groepsvertrouwens- ~an van het artsenverzet. Er zal op 1 Mei geen gelegenheid zijn de jubilaris tc complimenteren, daar de jubila ris gemeend heeft zich hieraan te moeten onttrekken. Inmiddels heeft dr Bult zijn praktijk aan zijn zoon overgedragen, doch zal te Hoofddorp woonachtig blijven om zich geheel te kunnen wijden aan verenigingen op geneeskundig gebied. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten zijn voor Zondag 30 April als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga. Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg. Badhoevedorp: dr. Sabel. Halfweg: dr. Honingh. I Aldabi. 28 te Montevideo. Algenib, 28 te Rio Grande. Alnati, 27 bij Maceio n. Las Palmas, Alphard, pass. 27 Victoria, Alwaki, 27 v. Newport News n. New York. Amsteldijk, pass. 27 Bishop rock. Aardijk. 26 te New Orleans v. Mobtle. AxelcUik, 27 te Newport News v. Baltimore. Alamak, 28 v. Marseille n. R'dam. Andijk, 27 v. Tampico n. New Orleans. Annenkerk, 27 v. Melbourne n. Sydney. Aagtedijk. 27 150 m. W.NW. Bermuda. Abbedijk, 27 450 m. N.NW. Fort Aleze. Albireo, 27 150 m. Z.ZW. Madeira. Almdijk, 27 750 m, O. Bermuda. Alderamin, pass, 27 Cochin, Aletta, passa 27 Lingah eil. Alcor, 28 v. Bremen n. Hamburg. Almkerk, 27 anker rede Melbourne Antonla (t), 28 verw. Pladju v. Djakarta. Arendsdljk, 27 100 m. O.ZO. Balua. Averdijk. 27 100 m. NW. Flores. Aalsum, 29 te R'dam v. Karachi. Alderamin, 29 te Colombo. Algorab, 28 v. Rio de Janeiro n, Victoria. Alkaid, 28 pass. St. Paulsrocks. Amsteldijk. pass. 28 Vlissingen n. Antw. Amstelkerk, 29 te Dakar v. Bordeaux. Ariadne, pass. 28 Correnti. Arnedijk. 28 v. Antwerpen. Bloemfontein, 27 v. Beira n. Durbin. Blijdendljk, 27 v. Colombo n. Madras. Blommersdijk. 26 v. New York n. R'dam. Barumun. 27 te Port Said. Bonafe, 27 te Trinidad. Boskoop, 26 v. Laguaira n. Trinidad. 28 verv Britsum, 27 v. Londen n. Las Palmas. Baud, 27 v. Djakarta n. Semarang. Bennekom, 27 1200 m. ZW, Fayal. Beverwijk, 27 100 m. W. Algiers. Bontekoe. 28 te Gorontalo v. Baiikpapan. Borneo, 28 vcrw. te Banjuwangi v. Piobolinggo Bantam, 27 600 m. W. Minicoy. Bali, 28 pass. Landsend. Blltar, 28 v. Djakarta n. Belawan. Cheshire (tr.) 16 Mei verm. v. Djakarta R'dam (25 v. Melbourne n. Sydney). Congostroom. 28 te Douala. Clavella (t), 27 550 m. W. Kangaru eil. Celebes, 28 28 Kp. Carbon. Coryda (t)28 v. Abadan n. Colombo. Cnanza, 28 te Semarang. Danae, 27 v. Gibraltar. Delft, 27 v. Antofagasta n. Pisco. Delfland, 29 verw. te Das- Palmas. Dundalk Bay (tr.), pass. 28 Kp. Bougaroni. Esso Amsterdam (t), 27 te Aruba v. R'dam. Eemland, 27 te Buenos Aires v. A'dam. Erlnna (t), 28 verw. Miri v. Singapore. Etrema (t), 27 te Miri v. Sambu. Ena (t). 27 in Rode Zeè. Felipes. (t), 27 pass. Lingga eil. General R. L. Howze (tr.), 27 v. Gibraltar. General W. M, Elack (tr.) 25 v. Djakarta naar A'dam (16 Mei verwacht).' Gouwe. 28 te Mantyluoto v. Stockholm. Gaasterkerk, 27 600 m. NO. St. Helena. General C. C. Ballou (tr.) 28 160 m. N.NO Fi-1 nisterre. Grootebeer (tr.), pass. 28 Kp. St. Vincent. Hilversum, 27, v. R'dam n. Saffi. Helder, 23 te Montevideo v. Buenos Aires. Haarlem. 28 v. Curasao n. Aruba. Hector, 27 te R'dam v. Valencia. Hercules, 27 te Megara v. Istanboel. Hecuba, 27 200 m, NO. San Miguel. Hersilia, 27 160 m. ZW. San Miguel. Hoogkerk, pass. 27 Sabang. Helena, 29 te Curasao v, Demerara. Ingeborg, 27 v. Frederikstad te BraKe. Indrapoera, 28 pass. Kp, San Antonio. Jacob Cats. pass. 27 Lodingen. Joost v. d. Vondel, 27 v. Baltimore. Jobshaven, 28 te R'dam v. Hamburg. Japara L„ 27 in St.r. Makassar. Joh. v. Oldenbarnevelt (tr.), 28 700 m. O.ZO Guardafui. Keilehaven, pass. 27 Kp. Verde. Kelbergen, pass. 27 Ouessant. Kota Inten, 28 te Djakarta v. R'dam Kota Gede, 27 v. Novoredondo n. Port Ambon. Kamerlingh Onnes, 29 verw. te R'dam. Kedoe, 29 v. Akyab n. Singapore. Lombok, 26 325 m. O.NO. Malta. Langkoeas. 27 pass. Str. v. Messina n. Marseille Laurenskerk, 27 v. Chitlagong n. Aden. Leerdam, 27 tc New York v. R'dam. Leopoldskerk, 27 v. Dubai n. Bahrein, Leuvekerk. pass. 27 Str. v. Messina n. Port Said Lutterkerk. pass. 27 Kp. St. Vincent n. Le Hav Lawak, 26 te Calcutta v. Basrah. Larcnberg, 27 v. Freetown n. Le Havre. Leersum. 27 v. Takoradi n. lome. Lemsterkerk, 28 te Koweit. Luna, 27 v. Tunis. Lombok. 27 70 m. O. Pantellaria. Lucita t)27 te Stanlow, Larenberg, 23 tc Monrovia v. Grandbassam. Limburg, 28 te Buenos Aires v. Durban. Linge 288 v. Banda n. 'port Genül. Lissekerk, 28 v. Muskat h, Aden. Loppersum, pass. 28 Kp. Verde. Lieve Vrouwekerk, 28 v. A'dam n. Perzische Golf. Macoma (t), 26 v. Miri n. Pladju. Mitra (t), pass. 27 Minicoy. Maaskerk, 27 v. Takoradi n. Kaap Palmas. Manoeran, 28 te Houston. Maashaven, 27 80 m, ZW. Kp. Blanco. Malea (t), 27 360 m. Z. Hongkong. Mapia, 23 verw. Colombo. Marpessa, pass. 27 Masirali eil. Murena (t). 27 500 m. O.NO. Diegogarcia. Maaskerk. 28 te Cape Coast v. Takoradi. Malvina (t), pass. 28 Bizerta. Meerkerk, 29 te Yokohama. Mentor, 28 v. Istanboel n. Izmir. Merwede, pass. 28 Kp. Verde. Nestor, 27 v. Valencia n. R'dam. Noordwijk, 27 v. Sete n. Londen. Nieuw Holland, 26 te Brisbane v, Sydney. Nigerstroom. 29 te Port Gentil v. Lagos. Oberon, 27 v. New York n. Turks. eil. Oranje Fontein, 27 150 m. N.NW. Finisterre. Ondina (t), pass. 27 Elba Kaap. Ossendrecht, 28 v. R'dam n. Noord Italië. Overijsel, pass 28 Beachyhead n. Marseille. Oranje, 28 v. A'dam n. Djakarta, Papendrecht (t), 27 v. Abadan n. Landsend. Polydorus, pass. 28 Malta. Prins Willem III, pass. 27 Gibraltar. Parkhaven, 27 200 m. N.t.O. St. Vincent. Polyphemus, 28 verw. te Suez. Prins Alexander, 27 350 m. W. Ouessant. Perna <t), 27 500 m. ZW. Cocoseil. Prins Willem III, 28 rede Albufeira. Roebiah, 27 v. Aden. Rempang, 28 anker Semarang. Ridderkerk. 29 v. Aden te Mombassa verw. Rotula (t), 28 v. Suez te Menaalaharndi verv Rufina (t), 28 verw. te Pt. au Prince v. Curagao Roepat, 28 pass. Str. Messina. Rijnkerk, 28 t.e Singapore Rotti, 27 te Rangoon v. Soerabaja. Schie, pass. 27 Terceira. Samarinda. 27 v. Manilla. Salatiga. 28 te Soerabaja. Soestdijk, 27 v. Philadelphia n. New York. Streefkerk, 28 te Genua. Schiedijk, 28 ver. Belawan. Sigli, 27 v. v. Singapore n. Moulmein. Stad Breda, 28 verw. te Barcelona. Stad Maastricht, pass. 28 Beachyhead. Stad Schiedam, verm. 29 v. Emden n. A'dam. Stad Leiden. 28 te Lyttelton verw. v. Wellington Stad Arnhem, pass. 27 Gibraltar. ,Stanvac Djirak, 28 te Djakarta v. Pladju. Stanvac Benakat (t), 26 te Singapore. Straat Malakka, 26 te Kobe. Straat Soenda, 26 te Kobe. Saparoea, pass. 28 Finisterre. Saragan, 28 v. Soerabaja n, Semarang. Sibajak, 29 te Aden. Skaugum (tr.), 28 100 m. Z. Kreta. Sumatra. 25 te Belawan. Tibia (t), 27 v. Dakar n. Curasao. Talisse, 27 v. Baltimore n. New York. Tero, pass. 27 Madeira n. Recife. Tjipondok, 28 v. Penang, 24 Mei verw. Durban. Triton, 27 v. Haiti n. New York. Tankhaven II (t), 27 verw. te Palembang v. Singapore. Tjibodas 28 verw. te Singapore v. Penang. Tjitjalengka, 26 Djakarta v. Soerabaja. Tankhaven I (t), 27 pass. Str. Banka. Tjisadane, 27 pass. Kp. Padaran, Tegelberg, 29 te Penang. Telamon, pass. 28 Mona eil. Ternate, 28 v. New York n. New Orleans. Tosarl, 28 dwars Freetown n. Dakar. Van Ostade, 27 pass. Startpoint. Vulcanus, 27 v. Barcelona n. Tarragona. Volendam, 27 te Le Havre. Van Outshoorn, 'P te Djakarta v. Belawan. Van Riebeeck, te Ambon. Van Riemsdijk, v. Djakarta n. Singapore. Veendam, 27 800 m. O.t.Z. Kp. Race Waal, 27 v. Mobile n. Houston. Westland. 27 240 m. NO. St.. Paulsrocks. Winsum, 27 v. R'dam n. Antwerpen. Wickenburgh, 25 te Casablanca v. R'dam. Wieldrecht (t). 27 550 m. W. Torrestraat. Wmsum, 28 te Antwerpen v. R'dam. Waterman, 28 250 m. W. Minicoy Weltevreden, 28 3 u. Point de Galle. Zaan, 27 v. Mobile n, Houston. Zeeland ssm.. 27 Kielerkanaal. Zeeman, pass. 28 Kp. Bougaroni. Zuiderkruis (tr.), 28 in Rode Zee Th. Pt. Soedan

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 12