c 3 8.90 Schilderij van Meindert Hobbema als blijk van dank aan Canada ECHT VLOERZEÏL 50 ECHT LINOLEUM ostwald De radio geeft Zondag De radio geeft Maandag Herziening der Grondwet PANDA EN DE MEESTERyGELEERDE TAXI 18000 IJL, ganeesiem Vefrftaait de huid ROOMIJS Zaterdag 29 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscKe Couranï TWEEDE KAMER Minister Lieftinck beantwoordt opmerkingen over belasting!.erziening De Tweede Kamer heeft in haar verga dering van Vrijdagmiddag toestemming verleend aan de heer Nederhorst (Arbeid) om vragen te stellen inzake maatregelen ter bestrijding der werkloosheid en aan de heer Gortzak (CPN) om vragen te stellen over de stijging van de prijs der consump tie-aardappelen. Zij zullen daartoe op een nader te bepalen dag gelegenheid krijgen. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer zich verenigd met een wetsontwerp om aan het Canadese volk het schilderij „De Twee Watermolens" van de Neder landse schilder Meindert Hobbema te schenken, om aldus uiting te géven aan de grote dankbaarheid van het Nederlandse volk voor wat Canada, zijn regering en zijn volk gedurende en na de laatste we reldoorlog voor Nederland en voor zijn Prinselijk Gezin heeft gedaan. De heer Hoogcarspel (CPN) had vooraf gevx-aagd, welk blijk van waarde ring zal worden geschonken aan de volken van de Sovet-Unie voor de bijdrage, welke zij hebben verleend voor onze bevrijding. De m i n i s t e r-p resident herinner de er aan, dat aan generaal Eisenhower een erezwaard is aangeboden en dat Chur chill eveneens met een geschenk is ver eerd. De regering achtte het gewenst, zeide hij, dat ook aan het Canadese volk ADVERTENTIE met jute rug 183 breed op kurk - jute rug 183 breed g 25 idem 200 breed KRUISSTRAAT 11 HAARLEM - TELEFOON 11491 HILVERSUM I, 402 M. 8.00 Nieuws. 8.15 Nederlandse liederen. 8.25 Hoogmis. 9.30 Nieuws. 9.45 Platen. 10.00 Doopsgezinde kerkdienst. 11.30 Gewijde mu ziek. 12.15 Apologie. 12.35 Platen. 12.40 Lunch concert. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest en declamatie. 13.40 Het Boek der Boeken. 14.30 Zang en piano. 15.00 „Ka tholiek overleg". 15.25 Platen. 16.10 Katho liek Thuisfront. 16.15 Reportage. 16.30 Lof. 17.00 Ned. Herv. kerkdienst. 18.15 Kerkzang. 19.00 Platen. 19.15 „Kent gij uw Bijbel?". 19.30 Nieuws. 19.45 Actualiteiten. 19.52 Boek bespreking. 20.05 De gewone man. 20.12 Ge varieerd programma. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 8.00 Gelukwens aan Koningin Juliana. 8.02 Nieuws. 8.15 Postduivenberichten. 8.17 Ko perkwartet. 8.28 Platen. 8.30 Voor het platte land. 8.40 Platen. 9.00 Vacantietips. 9.10 Sportmededelingen. 9.15 Verzoekprogramma. 9.45 Geestelijk leven. 10.00 Platen. 10.25 „Met en zonder omslag". 10.50 Platen. 11.15 Cabaret. 12.00 Mannenkoor. 12,30 Voor de jeugd. 12.40 Orgel. 13.00 Nieuws. 13.20 „De Spoorwegen spreken". 13.30 Musette-orkest. 13.50 ..Even afrekenen, heren!". 14.00 Platen, 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 Concertgebouw orkest. (In de pauze: Filmpraatje). 16.00 Zuid-Amerikaans orkest. 16.30 Sportrevue. 17.00 Orgel. 17.30 Ome Keesje. 17.50 Platen. 18.00 Sport. 18.15 Nieuws en sport. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Kinderdienst. 19.30 Populair concert. 20.00 Nieuws. 20.05 Volks liederen. 20.25 „Het houten paard", hoorspel. 21.00 Semi-klassieke muziek. 21.30 Cabaret. 22.00 Populaire muziek, 22.15 Actualiteiten. 22.30 Amusementsmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Felicitatie 7.05 Nieuws. 7.22 Platen. 8.00 Felicitatie. 8.07 Nieuws. 8.22 Platen, 9.00 Voor de vrouw. 9.33 Carillon. 10.00 Platen. 10.30 Katholieke uitzending. 11.00 Voor zie ken. 11.30 Causerie over Juliana van Stol berg. 11.45 Kinderaubade. 12.00 Organisten parade. 12.30 Weerbericht. 12.33 Politie- muziekkorps. 12.55 Causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Interview. 13.25 Promenade-orkest en soliste. 14.00 Literaire causerie. 14.15 Radio- philharmonisch Orkest. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Voor kinderen. 16.50 Pla ten. 17.00 Gevarieerde muziek. 17.45 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Koor, -orkest en solisten. 19.00 Actualiteiten. 19.15 Populair concert. 19.40 „Een reis door het Prinsdom Orange", klankbeeld. 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak door de minister-president. 20.10 Marinierskapel. 20.20 „Het pad der vrijheid, pad der wildernis", hoorspel. 21.30 Metro- pole-orkest. 21.55 Causerie over Johan Wil lem Friso. 22.10 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages. 23.30 Kon. Mili taire Kapel. 23.53 Sluiting. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Felicitatie. 7.07 Nieuws. 7.22 Platen. 8.00 Felicitatie. 8.07 Nieuws. 8.22 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.33 Carillon. 10.00 Morgen wijding. 10.30 Platen. 11.00 Voor zieken. 11,30 Causerie over Juliana van Stolberg. 11.45 Kinderaubade. 12.00 Organistenparade, 12.30 Toespraak. 12.50 Kamerorkest en declamatie. 13.00 Nieuws. 13.15 Pfaten. 13.55 Kamerkoor. 14.00 Piano. 14.30 „Door druk tot bloei",! hoorspel. 15.30 Kinderkoor. 15.50 Concert-, gebouworkest. 16.35 Voor de vrouw. 16.55 Koor, orkest, kinderkoren en solisten. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.15 Gevarieerd programma. 19.35 Koor, orkest en declamatie. 20.00 Nieuws. 20.05 Toespraak. 20.10 Uitwis selingsprogramma BelgiëNederland. 20.25 1 Mei-bijeenkomst. 21.15 Platen. 21.30 Metro- pole-orkest. 21.50 „Het pad der vrijheid, pad der wildernis", hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages. 23.30 Kon. Militaire Kapel. 23.53 Sluiting. uitdrukking van onze dankbaarheid zou worden gegeven. Ook andere mogendheden hebben veel tot de overwinning bijgedra gen. Sovjet-Rusland heeft echter niet deelgenomen aan onze eigenlijke bevrij ding. Dit te constateren is geen miskenning van zijn moed en vasthoudendheid. Hierna zijn de beraadslagingen over de wetsontwerpen Belastingherziening 1950, afschaffing van de Ondernemingsbelasting en verhoging van de Vennootschapsbelas ting voortgezet. De heer C. van den Heuvel (A.-R.) stelde de vraag of het wel juist is de ver lagingen als gevolg van verhoogde afschrij vingen verlagingen te noemen. De fiscus mag niet achterhalen de winsten, behaald vóór het in werking treden van deze wet. De heer Van de Wetering (C.-H.) bepleitte verlenging van de verliescom pensatietermijn tot vijf jaar. De heer Van der W e ij d e n (KVP) vond dat slechts gesproken kan worden van een sobere tegemoetkoming van het bedrijfsleven. De heer Hoogcarspel (CPN) meen de, dat men had moeten wachten tot de andere ontwerpen tot belastingwijziging gereed zijn. Hij voerde vervolgens een aantal bezwaren tegen het ontwerp aan. De Ondememingsbelasting moet naar zijn oordeel worden gehandhaafd en daartegen over dient de Vennootschapsbelasting niet te worden verhoogd. Ook de heer Ritmeester (WD) had het beter gevonden als alle belastingvoor stellen tegelijk waren behandeld. Ophef fing der ondememingsbelasting juichte hij toe, maar hij achtte het bezwaarlijk, dat nog niet is uitgemaakt hoe de tegemoet koming voor 1951 voor de gemeente zal worden geregeld. De minister van Financiën, prof. Lief tinck, heeft in deze vergadering nog een begin gemaakt met de beantwoording dei- gemaakte opmerkingen. Hij betoogde, dat de wijzigingen ten aanzien van de Onder- nemings- en de Vennootschapsbelasting niet' zo verstrekkend waren, dat er aan leiding was de ontwerpen opnieuw aan de Raad van State voor te leggen. Men moet de ontwerpen zien in het kader van het algemene economische en sociale beleid, dat de regering sinds de bevrijding heeft gevoerd. De minister zal Dinsdag zijn rede voort zetten. PROTESTEN TEGEN GESCHENK AAN CANADA De Maatschappij „Arti et Amicitiae", de vereniging „St.-Lucas", de vereniging ter bevordering der grafische kunst „De Gra fische" hebben adhaesie betuigd met het door het genootschap „Pulchri Studio" te 's-Gravenhage aan de regering gericht protest tegen de voorgenomen schenking van het schilderij ,,De Twee Watermolens" van Meindert Hobbema aan Canada. Verhoging van loongrens der sociale verzekering Het ministerie van Sociale Zaken deelt mede, dat de loongrens, welke in sommige sociale verzekeringswetten gesteld is met ingang van 2 Mei verhoogd wordt van 3750 tot 4500 per jaar. Het maximum dagloon, waarnaar de pre mies en de uitkeringen worden berekend, wordt van 10 op 12 gulden gebracht. Werknemers, op wie het Ziekenfondsen- besluit van toepassing wordt, dienen zich vóór 11 Juni aan te melden bij een alge meen ziekenfonds. Voor de vrijwillige zie kenfondsverzekering is verhoging van de weistandsgrens boven 3750 per jaar voor lopig niet mogelijk. Stakingsrelletjes in Enschede In de Ledeboerstraat te Enschede is het tot relletjes gekomen, toen veertien meis jes van de confectiefabriek van de firma S. Cohen, die in staking waren gegaan wegens het ontslag van drie collega's, wilden verhinderen, dat een zestal Duitse meisjes, dat in de fabriek te werk is ge steld, met de arbeid zou beginnen. Verte genwoordigers van de E.V.C. trachtten de Duitse meisjes over te halen om ook te staken. De meisjes hebben dit geweigerd, mede met het oog op het feit, dat haar grenspapieren onmiddellijk worden inge trokken, indien zij het werk neerleggen. NEDERLANDSE ZONDAGSSCHOOL VERENIGING. De Ned. Zondagsschool Vereniging houdt op 2 en 3 Mei te Lisse haar 84e jaarver gadering. Op deze beide toogdagen zullen dan 1.000 Zondagsschoolkrachten uit het gehele land tezamen zijn om zich op hun werk te bezinnen. De „Dolfijn" is terug van zes- weekse tocht in koude streken Na een reis van ongeveer zes weken ;s de onderzeeboot „Dolfijn" op haar basis in de Waalhaven te Rotetrdam terugge keerd. Het doel van deze reis was „snui ver-ervaringen" in koude streken op te doen. „Wij hebben diverse nieuwe ervaringen op dit gebied gekregen", aldus de comman dant, de luitenant ter zee tweede klasse C. W. Woldering. Aan de leiding van de Koninklijke Marine wordt rapport uitge bracht, zodat van deze ondervindingen bij de bouw van nieuwe schepen gebruik kan worden gemaakt. Op 13 Maart vertrok de „Dolfijn" uit Rotterdam. Vijf dagen later was het schip in Bergen (Noorwegen). De commandant, luitenant ter zee eerste klasse, H. M. van der Veen, moest wegens ziekte achterblij ven en werd vervangen door luitenant ter zee Woldering. Hierdoor gingen enige da gen verloren. Op 23 Maart begon men met het „snuiveren". „We zijn hiervoor naar de Noordelijke wateren gegaan", aldus de commandant, „omdat een lange koude- periode vereiste was voor de proefnemin gen". „Wat verwacht was", zo vervolgde de commandant, „gebeurde: de snuiver-mast bevroor, doch op een plaats waar wij dat niet gedacht hadden". Daar bevriezing natuurlijk een handicap is, heeft de com mandant diverse middelen beproefd, o.a. de uitlaatgassen van de motoren gebrui ken om deze snuivermast te verwarmen. Het is een probleem, dat door de technici van de Koninklijke Marine nog moet wor den opgelost. Ter hoogte van de Loffoden werd het snuiverapparaat in werking gesteld, doch op weg naar Spitsbergen moest men het snuiven enige tijd opgeven door te hoge zee en een lege batterij. Men was toen vijf dagen onder water gebleven. Tussen Tromsci en de Orkney's bleef men zelfs negen dagen onder de oppervlakte van de zee. De temperatuur in die streken was meestal vijf graden beneden het nulpunt, al zijn temperatui-en van min acht voor gekomen. Een grote handicap was echter als het zeewater onder het nulpunt kwam, omdat dan ijsvorming en bevriezing van de instrumenten kan optreden. Er stond steeds een storm met een windkracht van vijf tot zeven. De golven sloten vaak de snuiver af, waardoor in de boot een on derdruk ontstond. Dit had dezelfde gevolgen als in een vliegtuig op een hoogte van vijf- a zes duizend meter: hoofdpijn en oorbloedingen. Bevestiging gevraagd van vonnis tegen oud-burgemeester van Den Haag Voor het Haagse gerechtshof diende Vrijdag het beroep van mr. W. A. J. V., oud-burgemeester van 's-Gravenhage, tegen het vonnis, dat op 4 Januari wegens verschillende overtredingen van het deviezenbesluit tegen hem werd gewezen. De economische politierechter in Den Haag had mr. V. tot een gevangenisstraf van zes maanden en 20.000,boete ver oordeeld. Drs. W. B., de vroegere secretaris van mr. V., werd vervolgens als getuige ge hoord over de omstandigheden waaronder de verschillende geldtransacties tot stand zijn gekomen. De procureur-generaal en ook de presi dent spraken er herhaaldelijk hun ver wondering over uit,, dat mr. V., die zij kenden als een intelligent en ambitieus man, zich tot deviezenovertredingen heeft laten bewegen, hoewel hij toch weten moest, dat hij daardoor zijn hoge positie in gevaar zou brengen. De procureur-generaal mr. Van Gilse aóhtte de tenlastegel^gde deviezentrans acties bewezen en reqüireerde bevestiging van het vonnis van de politierechter. De verdediger, mr. Wijckerheld Bisdom, merkte in zijn pleidooi op, dat een van de ten laste gelegde feiten naar zijn mening niet strafbaar is. De andere behoren niet tot de zwaarste soort deviezenovertredin gen. Wat de drijfveren van mr. V. betreft, men kan niet anders doen, aldus pleiter, dan deze wijten aan een zekere luchthar tigheid en aan een groot vertrouwen in drs. B. De verdediger bestreed dat mr. V. financieel geprofiteerd zou hebben van de transacties. Naar de mening van pleiter was voor de eenvoudige feiten een onvoorwaardelijke vrijheidsstraf niet op haar plaats. De uitspraak werd bepaald op 5 Mei. Nederlandse postzak op de Noordzee opgevist Een postzak met brieven is Vrijdag door een Deens vissersvaartuig uit de Noordzee opgehaald. Men neemt aan, dat de zak, die is ge merkt met „Holland-West-Africa", afkom stig is van het K.L.M.-postvliegtuig, dat enige maanden geleden voor de Neder landse kust in zee is gestort. De Vcchtbrug in de provinciale weg HaarlemHilversum nabij Vreeland zal op Dinsdag 2 Mei van 7 tot 22 uur voor alle verkeer gesloten zijn. ADVERTENTIE Meningsverschil tussen directie der N.S. en de personeelraad Sedert het begin van dit jaar is er over legd tussen de personeelraad en de direc tie van de Nederlandse Spoorwegen over de door de directie voorgestelde maatregel, het aantal diensturen in de hoofdgebouwen en overige administratiekantoren tot 42 te verhogen. Deze besprekingen zijn op een meningsverschil uitgelopen tussen de personeelraad en de directie. Bij een bespreking op 30 Januari bleek de directie van mening, dat de werkweek op 42 uren diende te worden vastgesteld. De personeelraad besloot diezelfde dag in te gaan op de suggestie, op 27 Januari door de directie gedaan tot invoering op 1 Maart 1950 van de 4iy2 urige werkweek. In een latere bespreking gaf de directie te ken nen, dat de personeelraad het ogenblik om te kiezen had laten voorbijgaan en dat zij nu op de invoering van een 42-urige werkweek stond. De personeelraad heeft de beslissing van de directie niet aanvaard. De beslissing wordt beschouwd als een eenzijdige beslis sing van de directie, door haar zonder medewerking van de personeelraad geno men. De personeelraad heeft gemeend ook geen bemoeienis te moeten hebben met de redactie van de dienstorder en de raadple ging van het personeel over de wijze, waar op het groter aantal diensturen zal worden ingedeeld. Aankomst van troepenschepen Het troepenschip „General C. C. Ballou" wordt vroeg in de morgen van Zondag 30 April in de Amsterdamse haven verwacht De ontscheping van de opvarenden zal om negen uur beginnen. Het troepenschip „General R. L. Howze" wordt in de avonduren van Zondag in Amsterdam verwacht. De ontscheping be gint op Maandag 1 Mei om negen uur. Commissie door dr. Drees geïnstalleerd De minister-president heeft Vrijdag de commissie tot herziening van de Grondwet geïnstalleerd. De minister-president wees in een rede op de sterke versnelling van de maat schappelijke ontwikkeling, mede door de oorlog. Sedert de oorlog zijn onze inter nationale positie, de internationale ver houdingen en rechtsvorming totaal anders geworden. De militaire positie is grondig gewijzigd. De verhouding tot de vroegere koloniale gebieden is niet meer met 1938 vergelijkbaar. De betekenis van het econo mische en sociale bestel wordt nog nauwe lijks door de Grondwet weerspiegeld. Nu de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie tot stand is gekomen, zou daaraan in de Grondwet meer relief gegeven kunnen worden. Er zijn stromingen van ouder da tum, waarvan zou zijn te overwegen of zij in de Grondwet moeten worden vermeld. De tijd van het absolute individualisme van het einde van de 18de en van het be gin van de 19e eeuw is voorbij. In opkomst is een tijdperk, waarin meer dan in het verleden het accent ligt op het belang van de grotere en kleinere gemeenschappen, waarbij intussen de bescherming der per soonlijkheid bijzondere aandacht vraagt. Dr. Drees zeide dat de hoofdbeginselen van onze constitutionele instellingen be-, proefd mogen worden geacht en niet zullen worden aangevochten. Zij hebben ruimte gelaten voor een ontwikkeling in democra tische richting, de vrijheden en rechten van ons volk gewaarborgd, en een bestuur van redelijke stabiliteit mogelijk gemaakt. De uitwerking van de hoofdbeginselen echter is voor wijziging vatbaar. De voorzitter der commissie, minister mr. J. R. H. van Schaik, heeft de rede van dr. Drees beantwoord, waarna de commis sie met haar werkzaamheden is begonnen. 22. „Voort, voortl" kreet de professor, die, nu de slag op zijn hoofd hem geestelijk had verfristde voortvarendheid zelve was geworden. „Waartoe dat getreuzel?" riep hij. „Bestijg dat motor-rijtuig, en breng me snel naar Goten-straat nummer 47! Daar is de grogtst mogelijke haast bij." Panda stapte natuurlijk verheugd in de auto en startte de motor zodra de professor naast hem zat. „Wat is er daar te doen in de Goten-straat?" vroeg hij, toen zij reden. „Luister goed, jongeman," sprak de professor. „Reeds lang is mij opgevallen dat je welwillend, schrander en kwiek bent. Dat zijn eigenschappen die mij be vallen en die ik weet te waarderenook al schijn ik soms verstrooid te zijn. Dien tengevolge bied ik je thans een positie aan als mijn assistent. Hm! Een grote eer voor iemand van jouw leeftijd en ontwikkeling, als ik het zo mag zeggen assistent te zijn van een vooraanstaand uitvinder, want zo mag ik mezelf wel noemen. Het zal je niet berouiven!'' „Ha!" zei Panda blij. „Dan heb ik dus weer een betrekking, en een goede, voor zover ik kan nagaan. Maar ivat is er nu in de Goten-straat?" „Dat. eh. daar? Wel daar bevindt, zich de fabriek, die ik heb laten bouwen voor mijn uitvinding. En daar gaan we nu onmiddel lijk heen teneinde er verder aan te werken en voordat die schurken ons weer op het spoor zijn. Ze vinden ons daar nooit, want dat adres kennen ze niet!" Jaja, dat dacht de goede geleerde! Misschien was zijn brein wel niet zo opgefrist als hij wel dacht. want daar had hij nu toch al weer verge ten, dat de schurken hem zijn papieren hadden af-geroofd! Ja, dat hadden ze, toen ze uit de auto ontsnapten. En juist op dit zelfde moment stond Chi Fon er onder een straatlantaarn aandachtig in te lezen. „Hi- hi!" lachte hij schril. „Uitvindsel van oud wijsman maken staan in Goten-straat 47! ïlup-vlug na toe maken!" „Goed daar gaan we dan maar weer," zuchtte Honne- pon geduldig.... ADVERTENTIE BESTE EMMIE. Je weet hoe argwanend Ik ben tegen over al die nieuwe vindingen, die later toch weer niets blijken te zijn. Maar met SNEL is 't iets anders Ik heb nog nooit een afwasmiddel ge zien, dat zó heerlijk de boel schoonmaakt. Jij weet zelf wel wat een enorme afwas ik iedere dag heb. Nou, ik kan je zeggen, dat Jan en de kinderen niet begrijpen, hoe ik nu plot seling in de helft van de tijd klaar ben. En weet je wat Jan vroeg? Waarom ik al het zilver gepoetst had. Toen heb ik hem SNEL laten zien en was het raadsel voor hem opgelost. Ik ben blij, dat je mij die tip gegeven hebt, want ik zou er niet meer buiten kunnen. Hartelijk dank en vriendelijke groeten van LIEN. Hollandse Maatschappij van Wetenschappen Een belangrijk werk voltooid De Hollandse Maatschappij der Weten schappen te Haarlem heeft dezer dagen een belangrijk werk tot een goed einde gebracht, waaraan zij ongeveer 65 jaar ge werkt heeft, te weten de uitgave van de wetenschappelijke briefwisseling en de ge zamenlijke werken van onze beroemde landgenoot de physicus-mathematicus- astronoom Christiaan Huygens (1629 1695), bij het grote publiek het meest be kend door zijn uitvinding van het slinger uurwerk en ontdekking van de ring van Saturnus. Oorspronkelijk zou de Koninklijke Aka- demie van Wetenschappen te Amsterdam dit werk uitgegeven hebben, maar toen dit boven haar kracht bleek te gaan, nam de Hollandse Maatschappij deze taak van haar over. Een reeks Nederlandse geleerden van verschillende studievakken hebben hun tijd en werkkracht aan deze magistrale uitgave gegeven. Wij noemen hier slechts de vier personen die achtereenvolgens de leiding van het werk hadden: prof. dr. D. Bierens de Haan, prof. dr. J. Bosscha, prof. dr. D. J. Korteweg en dr. J. A. Vollgraff. De uitgave heeft een omvang van 22 fo lianten; de laatste twee elk bijna 1000 bladzijden groot, waarvan de eerste tien de correspondentie van bijna 3000 brieven tussen Huygens en zijn wetenschappelijke tijdgenoten bevatten en de overige twaalf gevuld zijn met zijn gedeeltelijk nooit eer der gepubliceerde manuscripten en werken Het laatste deel bevat bovendien een uit voerige levensbeschrijving van Huygens van de hand van dr. J. A. Vollgraff. Met deze uitgave heeft de Hollandse Maatschappij een uiterst belangrijke bij-, drage geleverd tot de kennis van de ont wikkeling der natuurwetenschappen in onze gouden eeuw, en een blijvend monu ment gesticht ter ere van een van zijn meest geniale beoefenaars. „Deelarbeid" in de sigarenindustrie In de sigarenindustrie zal, waai' nodig, deelarbeid worden ingevoerd. De minister van Sociale Zaken acht verbreking van de band tussen werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak niet wenselijk. De arbeids inspectie zal, voorzover hiertoe reden aan wezig is aan de betrokken werkgevers ver gunning verlenen voor verkorting van de arbeidsuur. De werknemers zullen via hun werkgevers voor de uren, die op de nor male arbeidstijd worden gekort, een over bruggingsuitkering ontvangen. Deze rege ling blijft tot uiterlijk- 1 Augustus 1950 van kracht. ADVERTENTIE Feestversiering. Ter gelegenheid van d aanstaande 1 Mei-viering in Praag tegenover de Amerikaanse ambassad een reusachtige afbeelding aangebract met een aantal voorstellingen. Onde andere ziet men een neger, die aan ee boom is opgehangen, vliegtuigen di bommen laten vallen, een lid van o Ku Klux Kan en een opgeblazen figuu op een podium dat in elkaar zakt, om dat de steunen „Plan Marshall'" „Atlantisch pact" zijn gebroken. Ht onderschrift luidt: „En toch is h« een democratie". Critiek. Het Portugese parlementslid dt Luiz Morais Alcada heeft voorgestel dat Portgugal geen schepen meer Nederland zou bestellen. Van de 1 door Nederlandse werven aan Porti; gese reders geleverde schepen vertoon den er acht ernstige constructiefouter, die grote verliezen voor de national economie met zich meebrachten, aldu dr. Alcada. Nog steeds. Vijf Italianen zijn gistere: door de politie in hechtenis genomet omdat zij ha het bijwonen van ee: requiem-mis voor Mussolini de fastis tische groet hebben gebracht. Het we gisteren vijf jaar geleden dat Mussolit en zijn maitresse door partisanen wei den opgehangen. Ook Mussolini's doch ter, gravin Edda Ciano, woonde de mi bij, die in de Kerk van alle Heiligen Rome werd opgedragen. Misselijke manoeuvre. De Brusselse afde deling van het socialistisch vakverbom heeft een fel protest geuit tegen de doo; de burgemeester van het district Joost-t.en-Node uitgevaardigd verboi tot het houden van een 1 Mei-demon stratie. Zij noemt dit verbod een „mij selijke manoeuvre van de Leopoldis tische burgemeester". Conclusie. De koninklijke commissie val onderzoek naar het communisme in di Australische provincie Victoria ven klaart in een zojuist gepubliceerd rap. port, dat de communistische partij eei gewelddadige omverwerping vai staat beoogt en voor geen middel on clat doel te bereiken, terugdeinst. Dirigent. Koning Frederik van Denemar ken heeft gisteren een concert van hel symfonie-orkest van de Deense omroej gedirigeerd. Het concert waarvoor di koning een aantal van zijn vrienden hal uitgenodigd, duurde bijna twee uur. Dure spits. In Engeland is men bezig mei het inzamelen van 100.000 pond sterlinj om de beroemde uit de 13de eeuw" da terende torenspits van de kathedraa van Salisbury, die op instorten staat te restaureren. De architect van de keri heeft de inzamelaars tot grote spoer gemaand, omdat de spits wanneer zi niet spoedig wordt gerepareerd, in za storten en de kathedraal zal beschadi gen. Delegatie. Een delegatie van zev'entiei Schotten, die gewapend zijn met eet petitie voorzien van een milüoen hand tekeningen, zal zich haar Londei begeven om een aparte regering vooi Schotland te eisen. Tot dezé delegatii behoort onder andere Lord Boyd On een prominente figuur in de beWegini voor wereldregering. Zij zal haar ver zoek eerst tot Attlee en Churchill rich ten. Mocht dat niet helpen, dan zal zi een audiëntie bij de koning aanvragen Geen goed idee. Het Amerikaanse' mini sterie van Buitenlandse Zaken heet meegedeeld, dat het het voorstel vat Hoover tot reorganisatie van de UN( zonder de Sovjet-Unie, heeft verwor pen, omdat men het „geen goed idee' vond. Men was van mening dat de V.S de huidige UNO volledig moeten sten nen. Onrustbarend. Het college van Frans! kardinalen heeft beleend gemaakt, dal het aantal abortus-gevallen in Frank rijk momenteel een vierde van het to tale geboortecijfer uitmaakt. De kardi nalen hebben de priesters opgedragfi er in hun predikaties de nadruk op tl leggen, dat abortus automatisch ex communicatie ten gevolge heeft. ADVERTENTIE Montage-woningen Geen reden om te veronder stellen dat zij schadelijk zijn voor de gezondnèid Het Centraal Verkoopkantoor voor de Kalkzandsteenindustrie in Nederland zendt aan de pers een bericht over de noodlot tige gevolgen van de bouw van montage woningen in Engeland. Sedert het einde van de oorlog tot De cember 1949 zijn in Engeland 157.000 ge prefabriceerde huizen gebouwd. Daarvan zijn er thans 55.000 door de bewoners de finitief verlaten. Gemiddeld kosten die huizen 1.610 pond, zodat het hier gaat over een bedrag van meer dan 200.000.000 pond. Naast deze ernstige financiële gevolgen van de in Engeland gevoerde woningpoli- tiek schijnen zo vervolgt dat bericht thans nog schadelijke gevolgen voor de gezondheid der bewoners van de geprefa briceerde huizen op te treden. De „Continental Daily Mail" kondigt aan, dat zekere kringen een nationaal on derzoek eisen van het Britse Ministerie van Volksgezondheid nopens de gezondheids toestand van de bewoners der geprefabri ceerde woningen. De ongerustheid wordt veroorzaakt dooi de publicatie in de „Medical Officer" dei- resultaten van een onderzoek van dr. Bryce, die vastgesteld heeft, dat er in zijn rayon op 186 bewoners van de geprefabri ceerde woningen er 56 ziektegevallen zijn uitgebroken, terwijl tijdens dezelfde perio de op 214 personen, welke traditionele huizen bewonen, er slechts 23 ziektegeval len waren. Wij menen deze feiten en cijfers aan de pers te moeten verstrekken om er op te wijzen, op welke gevaarlijke weg Neder land zich thans bevindt met de montage- bouw. Tot zover dit bericht. Op het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting verzekerde men ons, dat er geen reden is om te veronderstellen dat de montage-woningen die men in Neder land bouwt schadelijk voor de gezondheid der bewoners zouden zijn. Er worden in ons land verscheidene systemen toegepast, waaronder er slechts één van Engelse af komst is. Alle systemen zi.jn van te voren nauwkeurig onderzocht zodat er zekerheid is, dat de gezondheid niet in het gedrang komt. Er is trouwens nog geen enkele klacht-daarover op het ministerie ontvan gen. In Haarlem bouwt men thans een vr| groot aantal montage-woningen. Het bekend dat er voor het jaar 1949 150 Haarlem zijn toegewezen en voor 1950 20(1 Het systeem dat hier wordt toegepast wijkt in feite niet veel af van de normale wo ningbouw. De fundering' is normaal, even zo de buitenmuren en de bekapping. Alleer wat de binnenbouw aangaat wordt gewerki met geprefabriceerde constructies, maai die kunnen geen nadelige invloed op dl gezondheid der bewoners hebben. ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAI SLAGROOM CHOCO'S slechts 20 cent per stuk Alléén verkrijgbaar in BAKKER's Cafetaria Gen. Cronjcstr. 121 - Tel. 24730-13277 rvVVVTVVVVVVVVVVVTVVVirTVVVVi Belangen van gedepossedeerden Onder voorzitterschap van prof. mr. E M. Meijers te Leiden is een commissie op gericht ter bescherming van de rechten et belangen van gedepossedeerden, Zij stelt zich ten doel op te komen voor de rechten en belangen van diegenen, die tcngevolgi van de bekende verordening 148/41 zijn beroofd, en die aanspraken tegen L.V.V.S. of tegen derden kunnen doen gelden. Dt belangen van diegenen, die tijdens de be zetting op andere wijze (dus buiten L.V, V.S. om) zijn bex-oofd vallen mede ondei de zorgen der commissie, doch alleen voor zover het effecten betreft. Het voorlopij correspondentie-adres der commissie is mi I. E. Hes, Koninginnegracht 1, 's Graven- hage. In het St, Anthonie Gasthuis te Gro ningen wilde de 85-jarige weduwe Alberts een brandend petroleumstel van de tafel nemen, zij struikelde, waardoor het stel viel en haar kleren vlam vatten. Op haar hulp geroep kwam een in het gasthuis werkendi timmerman toegesneld, die de vlammen wist te doven, De vrouw is naar een ziekenhuis overgebracht, waar zij is overleden.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2