c .Clowntje Rick RIJWIELEN - STOFZUIGERS Onderscheidingen aan bewoners van Haarlem en omgeving De dood van dr. Leidekker Radio reparatie H. J. MAERTENS Zaterdag 29 April 1950 4 H.M. de Koningin heeft ter gelegenheid van haar verjaardag tal van onderschei- dingen verleend. De lijst met namen van lien, die een onderscheiding ontvingen, oesiaat ruim negentien pagina's van de Nederlandse Staatscourant. Wij geven daarvan het volgend uittreksel. Buitenlandse Zaken Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau zijn genoemd: dr. Ph. C. Visser, bui tengewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Moskou en F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur. Prof. mr. dr. L. J. C. Beaufort, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, hoogleraar aan de R.K. universiteit te Nijmegen is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Justitie Bevorderd is tot commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw mr. W. J, Ber ger, procureur-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Gravenhage. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd: prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden te 's-Graven hage; mr. H. R. de Zaaijer, procureur-gene raal bij het gerechtshof te Leeuwarden. Mr. I. van Creveld, kantonrechter te Am sterdam. Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd: mr. E. L. M. H. baron Speyart van Woerden, procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Binnenlandse Zaken Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw zijn benoemd: jhr. dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland; M. A. Reïnalda, Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht; mr. W. C. Wendelaar, lid van de Eerste Kamer en de Tweede Kamerleden J. J. Vorrink, H. J. W. A. Meijerink. H. van Sleen, mr. A. B. Roosjen, C. J. van Lienden, jhr. mr. M. van der Goes van Naters, mr. F. J. H. Bachg en mr. J. Algera. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: mr. J. A. G. M. van Hellenberg Hubar, burgemeester van Hil versum en mr. W. baron Michiels van Kes- senich, burgemeester van Maastricht. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw: prof. dr. F. L. R. Sassen, raad adviseur honorair bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; A. Oosterlee, raadadviseur bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen; prof. dr. E. Gorter, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; prof. dr. H. Wagenvoort, hoogleraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht; prof. dr. W. H. Arisz, hoogleraar aan de Rijksunivex'siteit te Gro ningen; prof. dr. J. G. G. Borst, hoogleraar aan de gemeentelijke universiteit te Am sterdam; prof. dr. H. Dooyeweerd, hoog leraar aan de Vrije Universiteit te Amster dam; prof. G. L. Gonggrijp, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam; prof. dr. P. P. van Berkum. hoogleraar aan de Katholieke Econpmische Hogeschool te Tilburg. Tot officier in Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: B. T. Boeijinga, oud-direc teur van de cursus voor Voortgezet en Ho ger Bouwkunstonderricht te Amsterdam; dr. Anton van der Horst, toonkunstenaar, dirigent van de Nederlandse Bachvereni- ging, wonende te Hilversum. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: L. Roggeveen, hoofd van een openbare lagere school, schrijver van kin derboeken, wonende te s-Gravenhage; mevrouw G. StuurmanKoeman (Greet Koeman), operazangeres, te Amsterdam; M. M. P. Vermin, voorzitter van het hoofdbe stuur van de Nederlandse Bioscoopbond, te Maastricht. Financiën Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd: mr. R. Mees, lid der firma R. Mees en Zonen te Rotterdam. Tot ridder in Orde van de Nederlandse Leeuw zijn benoemd: prof. S. Posthuma, directeur van De Nederlandsche Bank N.V. te Amsterdam; Tj. Greidanus, firmant van de firma Pierson en Co. te Amsterdam, voorzitter van de Stichting tot Daadwerke lijke Bestrijding van het Inflatiegevaar; prof. J. G. Koopmans, buitengewoon hoog leraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam en prof. dr. F. A. G. Keesing, raadadviseur in algemene dienst van het ministerie van Financiën. Oorlog Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw zijn benoemd: de generaal-majoor A. G. J. M. F. van der Kroon, van de gene rale staf en de gepensionneerde generaal- majoor P. P. W. van Leeuwen. Tot officier in de Orde van Oranje- Nasau, met de zwaarden zijn benoetnd: de kolonel (tijdelijk generaal-majoor) C. D. Toet, van de generale staf en de kolonel B. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN '6 morgens gehaald, 'e avonds gebracht H. DE GRAAFF HAARLEM TEL. 11485 GROTE HOUTSTRAAT 103 R. P. F. Hasselman, van de generale staf. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd de majoor C. E. Smit Dyserinck, commandant van het Vrouwen Hulpkorps. Marine Tot ridder in de Qrde van de Nederland se Leeuw is benoemd: de schout-bij-nacht J. B. Meijer. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau met de de zwaarden is benoemd: de luitenant-kolonel der mariniers H. O. Romswinckel en tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: de hoofdvlootalmoe- zenier J. F. M. de Sain. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: de vlootpredikant ds. J. W. Sep- meijer en de hoofdverpleegster M. Hoek- veen, directrice van het marinehospitaal te Soerabaja. Wederopbouw en Volkshuisvesting Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: prof. ir. J. H. van den Broek te Rotterdam, architect B.N.A.; ir. J. J. G. van Hoek te Leiden, voorzitter van de Nederlandse Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwbedrijven in Ne derland: dr. ir. J. P. Mazure te 's-Graven hage, directeur van de Stichting tot Ratio nalisatie van het Bouwwezen; mr. dr. J. Versteeg te Hierden, voorzitter der Noord hollandse Welstandscommissie. Verkeer en Waterstaat Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd: P. E. Tegelberg, te Baarn, voorzitter van de Raad van Com missarissen van de N.V. Stoomvaart Maat schappij „Nederland". Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw is benoemd: prof. ir. G. H. Bast, te 's-Gravenhage, hoofdingenieur in alge mene dienst der P.T.T. Tot officier in de Orde van Oranje Nassau: A. Warnderink Vinke, te Amster dam, directeur N.V. Stoomvaart Maat schappij „Oostzee" en van de N.V. Neder landse Maatschappij voor de Walvisvaart; prof. ir. K. H. C. W. van der Veen, te Rot terdam, hoofdingenieur van de Weg der N.V. Nederlandse Spoorwegen; ir. A. L. Knook, te Utrecht, hoofdinspecteur, chef van de Onroerende Eigendommen der N.V. Nederlandse Spoorwegen. De eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan: H. Bieshaar. te Amsterdam, gep. Am bachtsman II bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. en aan A. B. C. Verbruggen, te Voorburg, gepensionneerd conducteur bij de Noord-Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij N.V. Economische Zaken Tot ridder in de Orde van de Nederland se Leeuw zijn benoemd: prof. ir. G. de Zoe ten, directeur van de'N.V. tot Keuring van Electrotechnische Materialen, te Arnhem; dr. E. L. Kramer, wonende te Wassenaar, waarnemend directeur-generaal van de Prijzen bij het ministerie van Economische Zaken te 's-Gravenhage; jhr. mr. dr. A. J. C. Rethaan Macaré, lid van de Octrooiraad, te 's-Gravenhage; dr. Ch. L. H. Truijen, directeur-generaal van Handel en Nijver heid bij het ministerie van Economische Zaken, te 's-Gravenhage; mr. dr. E. J. E. M. H. Jaspar, secretaris-generaal van de Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse Douane overeenkomst, te Brussel; dr. A. H. Philipse directeur van de Buitenlandse Economische Betrekkingen van het ministerie van Eco nomische Zaken, hoofd van de Economi sche Afdeling bij de ambassade te Washing ton. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn bevorderd: L. C. F. M Smul ders, directeur van de Utrechtse Machine fabriek N.V. o.d. Frans Smulders, te Utrecht; ir. A. H. L. de Bel, te 's-Graven hage, algemeen directeur van de N.V. Nieuwe Nederlandse Maatschappij tot ver vaardigen van spiegelglas, glazen voorwer pen en chemische producten te Sas van Gent. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: ir. A. J Ingen Housz, te Terborg, directeur van Diepenbrock en Reigers N.V. te Ulft; F. H. M. Wijers, presi dent-commissaris van de N.V. J. P. Wijers' Industrie- en Handelsonderneming, te Am sterdam; ir. F. W. H. van Beuningen, di recteur van de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr., te Rotterdam; C. von Lindern, te Wassenaar, directeur van de Nederlandse Kabelfabriek te Delft en Alblasserdam; ir. J. A. Teyinck, direc teur van het Centraal Normalisatie Bureau, te 's-Gravenhage; ir. P. J. Schoonenberg, directeur van de Glasfabrieken der N,V. Philips' Gloeilampenfabrieken, te Eindho ven; P. Fentener van Vlissingen, directeur van de N.V. P. F. van Vlissingen en Co.'s Katoenfabrieken, te Helmond; ir. M. J. A. Bergstein, hoofdbedrijfsingenieur van Staatsmijn Maurits, te Geleen; ir. G. H. Edixhoven, directeur van de Maatschappij tot Exploitatie van de Steenkolenmijnen Laura en Vereniging, te Eygelshoven; prof. dr. G. J. A. Grond, chef van de Mijnmeet- kundige afdeling van de Staatsmijnen in Limburg, te Heerlen; dr. ing. P. J. M. E. Wintgens, directeur van de Bruinkoolont ginning „Carisborg", te Heerlen. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: C. Burger, te Am sterdam, oud-lid van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Katholieke Midden standsbond; F. B. Harmsen, oud-voorzitter van de Algemene Nederlandse Bond van Steenhouwerspatroons, te Amsterdam. De ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, is verleend aan: F. J. Werner, voorzitter van de Ne derlandse Kappersbond, te Amsterdam; A. Boutkan, procuratiehouder bij de N.V. Phi lip' Gloeilampenfabrieken, te Eindhoven. Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd: Prof. dr. ir. G. Minderhoud te Wagenin- gen, hoogleraar aan de Landbouwhoge school; J. C. Wolthuis, te Vroomshoop, bestuurslid van verschillende landbouw organisaties, lid van Gedeputeerde Staten van Overijssel. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: J. Barendse te Poeldijk, voorzitter van de Bond Westland van tuinbouwveiling verenigingen; dr. H. J. Frietema te Rotter dam, directeur van de Nationale Coöpera tieve Raad; dr. C. I. Kruisheer te Oegstgeest, directeur van het Rijkszuivel- station te Leiden; J. E. Lindenbergh te Den Hoorn, bestuurslid van het Bedrijf schap voor Suiker; dr. R, J. Mansholt te Vierhuizen, kweker en selecteur van land bouwgewassen; dr. J. Olie te Utrecht, directeur van het Nederlandse Visserij proefstation en Laboratorium voor mate rialenonderzoek; mr. L. E. Roes, te 's-Gra venhage, ondervoorzitter van het Scheids gerecht voor de Voedselvoorziening: ir. Th. C. J. M. Rssenbeek te 's-Graven- venhage, directeur van het Veeteeltwezen; ir. H. T. Tjallema, te 's-Gravenhage, directeur van de Akker- en Weidebouw; ir. N. van Vliet, te 's-Gravenhage,- directeur van het landbouwonderwijs. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau: T. Borst, te Leidschendam, lid van hef dagelijks bestuur van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond; Th. J. A. van Leeuwen, te Nijmegen, secretaris van de Nederlandse R.-K. Bakkerspa troonsbond; mr. H. J. W. Sannes te Hol- landsche Rading, oud-voorzitter der Al gemene Nederlandse Pluimveeteeltvereni ging; hoofdredacteur van „Pels en Pluim"; D. Taat, te Katwijk (Zuidholland) reder, hoofdbestuurslid van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij; R. Wichers Hs.zn., te Borger, directeur van het Aardappelmeelverkoopbureau (A.V.B.) Sociale Zaken Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, zijn benoemd: Dr. J. H. M. Koenen, wonende te 's-Her togenbosch, inspecteur voor het Staatstoe zicht op Krankzinnigen en Krankzinnigen gestichten; ir. J. J. Ph. Cattel, hoofdinge nieur-directeur van het Stoomwezen, te 's-Gravenhage; prof. mr. B. C. Slotemaker, wonende te Wassenaar, gedelegeerde van het bestuur van de Stichting van de Arbeid. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: G. F. Evelein, directeur voor Sociale Zaken van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken, te Eindhoven; dr. C. F. Engel hard, geneesheer-directeur van de Psychia trische Inrichting „Willem Arntszstichting" te Den Dolder, gemeente Zeist; M. A. J. Jansma, te Groningen, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Maatschappij tot be- ADVERTENTIE Heringa Wathrich HAARLEM CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS vordering der Geneeskunst; L. J. Zielstra. geneesheer-directeur van het Algemeen Provinciaal-, Stads- en Academisch Zie kenhuis, te Groningen. Tot x-idder in de Orde van Oranje-Nassau zijn benoemd: H. J. Meijer, te Amersfoort, secretaris van de .Algemene Nedex-landse Bond van Handels- en Kantoorbedienden; mevrouw A. J. Otte-Arnolli, te Hilversum; G. Moll, te Zuilen, oud-voorzitter van de Neder landse Christelijke Bouwvakarbeidersbond en penningmeester van het Christelijk Nationaal Vakverbond in Nedex-land. De eremedaille in zilver, vex-bonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is verleend aan: Chr. Vermey, voox-heen buffet-chef van de studenten-sociëteit „Minerva", te Leiden. Uniezaken en Overzeese Rijksdelen Tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau is benoemd: Ch. O. van der Plas, gepensionneex-d lid van de Raad van Nederlands-Indië, laat stelijk waarnemend Commissaris van het Koninkrijk der Nederlanden te Soei-abaja. Tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw, zijn benoemd: Dr. R. W. van Diffelen, laatstelijk gede legeerde van de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon in Pasoendan; dr. L. H. Si mons, generaal-majoor, hoofd van de Mili tair Geneeskundige Dienst van het K.N.I.L.; A. J. J. A. Franken, laatstelijk Secx-etaris- Generaal van het departement van Scheep- vaai-t in Indonesië; prof. dr. G. F. Pijper, hoogleraar aan de universiteit van Indo nesië; prof. dr. V. J. Koningsberger, voor zitter van het Algemeen Syndicaat van Suikex-fabrikanten in Indonesië; H. Teu- nissen, directeur van de Javasche Bank, prof. mr. dr. R. D. Kollewijn, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; W. H. G. van Santen, directeur van de Indische Pensioenfondsen te 's-Gravenhage; prof. dr. ir. E. de Vries, raadadviseur voor eco nomische zaken bij het departement voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen. Tot officier in de Orde van Oranje- Nassau, zijn benoemd: Dr. A. J. Piekaar, secx-etaris van het Hoge Commissariaat van het Koninkrijk der Nederlanden in Indonesië; R. F. Bo- kelmann, directeur van de Escomptobank N.V. te Djakarta; F. K. Westex-ling, agent van De Javasche Bank te Bandoeng; ir. F. R. Kramer, hoofdadministrateur der N.V. Deli Maatschappij te Medan; D. K. van Houten, algemeen secretaris der Garuda Indonesian Airways te Djakarta; ir. J. W. Jonkers, directeur van de N.V. Nederlands- Indische Gasmaatschappij te Djakax-ta; M. D. Schaafsma, luitenant-kolonel van de ge nerale staf van het K.N.I.L. (bij bevorde- ring); C. van der Linden, tijdelijk waarne mend directeur van het Marine Etablisse ment te Soerabaja; C. von in der Maur, havenmeester 1ste klasse te Soei'abaja; dr. D. J. P. Oranje, laatstelijk Secretaris- Generaal van het ministerie voor Sociale Zaken van de Staat Oost-Indonesië; mr. dr. J. A. E. Buiskool, president van het Hof van Justitie in Suriname; A. J. May, Gou- vernements-secretaris, oud-voorzitter van het College van Algemeen Bestuur in Suriname; E. Th. L. Waller, planter, tijde lijk belast met de werkzaamheden, vex-bon den aan de betrekking van hoofd van de Landbouwvoorlichtingsdienst in Suriname; J. H. v. Boven, directeur van het dep. voor Sociale en Economische Zaken te Willem stad (Curasao); M. C. Cadières, haven meester te Willemstad (Curasao); A. Troost, adjunct-dix-ecteur der N.V. Cura- saose Petroleum Industrie Maatschappij op Curasao; J. E. Yrausquin, voorzitter van de Staten van de Nederlandse Antillen, dix-ecteur N.V. Aruba Bank; W. C. Muller, tijdelijk in actieve dienst, hersteld gepen sionneerd kolonel-titulair der genie van het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger, commandant van het Koninklijk Nederlands Indonesisch Leger-Centrum Nederland, te Nijmegen. Tot ridder in de Orde van Oranje- Nassau zijn benoemd: J. F. P. de Geus, chef van de Afdeling Vervoer van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij te Djakarta; M. W. Heibron, Voor tl« kinderen En hoe stond het inmiddels met Bunkie? Ach die keek heel vreemd, toen hij op 'n ogenblik Rick miste. „Hé.... waar kan die zijn?" mompelde hij. ,,Ik heb 'm daarstraks de tuin in zien gaanen hij is nog niet terugHela, Rick! Waar zit je?" Bunkie liep het hele huis door, zocht overal in de speelkamer en speurde in alle hoekjes van de tuin, maar Rick was nergens te vinden. „Rick!. Rick!.Waar ben je toch!" riep hij. Er kwam geen antwoord. Bunkie begreep er geen ziertje van. Onwennig liep hij heen en weer, van buiten naar binnen en van binnen iveer naar buiten. Telkens riep hij luidkeels Ricks naam, maar die gaf geen taal of teken. Beertje Bunkie begon erg ongerust te worden. ADVERTENTIE Wij leveren uitsluitend eerste klas merken, op gemakkelijke betalingscondities. Schrijft U eens aan postbus 269. Haarlem. directeur van het Adviesbureau voor Land bouwzaken van het Algemeen Landbouw Syndicaat te Bandoeng; mevrouw T. van der Capellen geb. van Amade, bedrijfs leidster van de Centrale Gaarkeuken van het Rode Kruis te Bandoeng; W. C. van Dox-p, team-arts bij de mobiele teams van het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië. De eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is verleend aan: Mevrouw M. L. E. Meyer geboren Voll, ax-chivaresse bfi het departement van Scheepvaart te Djakarta; I. Islam, hoofd opzichter bij de Hygiënische Dienst te Paramaribo; E. G. Imperator, filiaalhouder van de Coöperatieve Vereniging en Nij verheid op Curagao. De eremedaille in zilver, is verleend aan: W. van Dien, contróle-inlichter-pest- bestrijdingsverpleger, werkzaam bij de ha venarts te Soerabaja; Rambai-an No. 134/Cg., landbouwer, tevens voorzitter van het Waterschapsbestuur „Van Drimmelen- polder" in Suriname: R. R. Weltevreden, gezagvoerder van het lichtschip „Suri- name-rivier" in Siu-iname; L. F. Petronella, kantoox-loper bij S. E. L. Maduro Sons N.V. te Willemstad (Curagao). De eremedaille in brons, is vei'leend aan: J. B. A. Torbed, opzichter der zoutpannen op Bonaire. Internationale jaarbeurs te Luik In Luik zal van 29 April tot 14 Mei een gespecialiseerde internationale jaarbeurs worden gehouden, welke een volledig over-j zicht geeft van grondstoffen, ruwe produc- j ten, installaties, machinerieën met ondex-J delen, gereedschappen, aandrijvingsmoge lijkheden, alle hulpmateriaal, halffabrika ten en eindproducten der Europese nijvex- heid. De volgende gespecialiseerde takken van nijverheid worden te Luik tentoongesteld: Mijnbouw, metaalnijverheid, mechanische en electrische industrie, alsmede scheeps bouw in de meest ruime zin. Tevens zullen de nieuwste technische vindingen tentoon worden gesteld. Veertien landen nemen aan deze gespe- cialiseerde jaarbeurs deel: België, Neder-, land, Frankrijk, Zwitserland, Groot-Brit- tannië, Zweden, Noorwegen, de Verenigde j Staten, Italië, Oostenrijk en West-Duits- land. ADVERTENTIE Het is zeker en gewis dat TEMPO met al zijn VRACHTEN en VERHUIZINGEN het GOEDKOOPSTE is. TEL. 20020 - ROZENSTRAAT - TEL. 20020 In de lijst van onderscheidingen, die door de Koningin zijn toegekend ter gele genheid van Haar verjaardag, ontlenen wij die verleend zijn aan bewoners van Haar lem en omgeving: Benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw: mgr. N. L. A. Am- merlaan, vicaris-generaal van het Bisdom Haarlem, te Haarlem. Mr. M. A. Stufkens, griffier der Staten van Noordholland, te Haarlem. Tot officier in de Orde van Ox-anje- Nassau: Dr. ir. C. A. H. von Wolzogen Kühr, hoofd van het laboratorium van het Prov. Watei'leidingbedrijf van Noordholland, te Bloemendaal. H. Y. Visser, ontvanger der directe be lastingen te Haarlem. C. H. van Riel te Haarlem, adjunct directeur van het telefoondistrict te Haarlem. R. W. P. Peereboom, joux'nalist, te Heem stede. r. L. F. Otto, wonende te Bloemendaal, voorheen commissaris-generaal voor de Nedex-landse Economische Belaxxgen in Duitsland. C. M. Mensing te Aalsmeer, oud secretaris van de Aalsmeerse Tuinbouw- bond, erelid van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. Tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: Mr. P. Fuhri Snethlage te Haarlem. J. D. .Tibben. te Velsen, gezagvoerder bij deN.V. Koninklijke Rotterdamse Lloyd. ~~i. M. Mulder, te Velsen, gezagvoerder bij de N.V. Koninklijke Nederlandse Stoomboot Maatschappij. "j. Steenbergen te Heemstede, werkge ver-lid van de Raad van Arbeid te Am sterdam en bestuurslid van het Prophylaxe- fonds. I. S. Andriessen, beeldhouwer te Haarlem. De volgende ei-e-medailles verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau zijn toe gekend: In goud: H. van der Veen, huismeester bij de strafgevangenis te Haarlem. H. L. Spee, adjudant der gemeente politie te Haarlem. G. Jansma, controleur van 's rijks be lastingen ter inspectie der invoerrechten en accijnzen te Haai'lem. C. Bogaret, te Haarlem, baas le klasse der Ned. Spoorwegen. "7. D. Oudolf, chef-boekhouder bij de N.V. Kunstzandsteenfabx-iek „Arnoud" te Hillegom. A. Hardenbol, te Velsen, districtschef bij de Standard American Petrol Cy. N.V. In zilver: W. Flooren, te Haax-lem, employé le klasse der P.T.T. H. Haver, te IJmuiden, kantonnier C bij de Rijkswaterstaat. G. van den Box-n, te Haarlem, hoofd ploegbaas bij het wegenonderhoud der Ned. Spoorwegen. A. A. L. Moser, te Haarlem, onderbaas bij de Ned. Spoorwegen. J. A. Koopman, te Haarlem, machine bankwerker bij de Ned. Spoorwegen. G. J. Stoel, te Haarlem, draaier le klasse bij de Ned. Spoorwegen. H. Hagemans, te Haax-lem, draaier le klasse bij de Ned. Spoorwegen. M. Hulsebos, te Haarlem, wagenma ker bij de Ned. Spoorwegen. W. G. Kroese, te Haarlem, stoffeerder bij de Ned. Spoorwegen. A. A. van Pieterson, wonende te Bloe mendaal, vertegenwoordiger bij de N.V. Glas- en Exporthandel voorheen J. B. Delius exx Co. te Amsterdam. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel Toen hij aanstalten maakte om naar zijn kamer te gaan, zei mevrouw Van Hem: Gaat u toch hier zitten. Het geeft de kamer zoiets huiselijks. Aan juffrouw Klaasje Bellen heb ik tussen de middag niet veel gezelschap. Ze blijft namelijk altijd over. Op dit vriendelijk aanbod moest Zopanje wel ingaan. Waarom zou hij ook weigeren? Het boekje-kan hij hier even goed bestuderen als boven. En wat gaat er niet een rust uit van deze stille kamer. Dat mevrouw Van Hem praat stoort hem niet. Haar stem is zacht en prettig om naar te luisteren. Kwart over één doet Zopanje een mex-k- waardige ontdekking. Al lezende bespeurt hij op bladzijde 44 een wollen rode draad van 2 centimeter lengte. Eén der lezers van het boekje dr. Leidekker misschien moet hem er bij toeval ingelaten heb ben. 't Is nauwelijks denkbaar, dat het draadje er bij wijze van boekenlegger is ingelegd. Met zijn vergrootglas onderzoekt Zopanje de draad nauwkeux-ig. Mevrouw Van Hem is in de keuken. Anders zou ze wellicht vragen waarom de inspecteur zoveel be langstelling heeft voor een simpele draad van enkele centimeters. Het onderzoek brengt hem echter niets verder. Wat merkt men op aan een kleine wollen dx-aad? Wie zal trouwens enige waarde hechten aan een dergelijke vondst? Niettemin brengt het Zopanje aan het peinzen. De draad is van een kledingstuk afkomstig. Van wat voor kledingstuk? Het is te betreuren, dat hij zo weinig van kleren afweet. Nu al thans. Te voren heeft hij er altijd wèl bij gevaren. Is de wol van een trui, van een das? Van een mannen- of een vrouwenkle dingstuk? Wie droeg de vorige dag iets roods? Had dr. Leidekker misschien iets roods aan? Zopanje weet het niet. Allerlei vragen gaan hem door het hoofd. De won derlijkste mogelijkheden overweegt hij. Mevrouw Van Hem heeft de vaat om- gewassen. Met het afwasmandje in de lin ker- en poes in haar rechterhand treedt ze de kamer binnen. Die stoutex-t kwam hij mij in de keu ken, praat ze, ja, u was kennelijk niet ge zellig genoeg inspecteur. O, dat spijt me werkelijk, verontschul digt Zopanje zich geschrokken. Zijn ge dachten zijn nog bij de rode draad, als hij er aan toevoegt: Ik luisterde anders wel. Mevrouw Van Hem lacht hartelijk, een zacht klok kend geluid. En wat vertelde poes wel? Poes? vraagt Zopanje verbaasd, ik luisterde naar u. U vertelde toch dat Hij weet het echter niet meer. Mevrouw Van Hem schudt bedenkelijk het hoofd. Ik wist niet, dat jonge mensen zó verstrooid konden zijn. U hebt zeker moei lijke problemen op te lossen? Zopanje knikt. 't Wordt ons niet eenvoudig gemaakt. Het is geen prettige wetenschap voor Zopanje, dat het haar eigen broer betreft. Gelukkig weet ze van niets, zoals zovele mensen nog van niets weten. Niettemin is 't of mevrouw Van Hem Iets aanvoelt. Ze zegt zacht en treurig: Laat ik maar niet zo lachen, nu mijn broer net een dag gestorven is. Die arme jongen. Met tranen in haar ogen verlaat ze de kamer. Het mandje staat nog onaan geroerd op tafel. Een half uurtje daarna verlaat Zopanje het huis. Mevrouw Van Hem was weer in de huiskamer gekomen en had de bordjes, kopjes, vorken en messen in de kast en het buffet hun plaatsje gegeven. Zonder gewetenswroeging kon Zopanje haar alleen laten. Hoewel het hem op dit ogenblik zeer moeilijk viel, vertelde hij haar niettemin, dat hij die avond bij Piet de Vries zou eten. Maar mevrouw Van Hem begreep het en kon het volkomen billijken. Ambtenaren weten veel! Op het gemeen tehuis vraagt Zopanje naar de bouwers van de hogere burgerschool. De aannemex-s van de H.B.S. bedoelt u? Ja, van de gemeentelijke H.B.S. De man denkt een ogenblik na. Wacht! Even aan Manus vragen. De man schiet door een deur naar een volgend vertrek. Daar zit de oude Manus. Hij is al veertig jaar in dienst van de ge meente en weet dientengevolge van alles af, of doet alsof hij van alles op de hoogte is. Na een ogenblik is de man weer terug. De school is gebouwd door de aan nemers Leidekker en Co. Inspecteur Zopanje staart de man ver dwaasd aan. Leidekker en Compagnon? Ja, Leidekker en Co. De zaak bestaat nog, maar is naar Rotterdam overgeplaatst. Zo. Misschien hebt u dr. Leidekker wel gekend? vervolgt de man, die kennnelijk om een praatje verlegen is. Ja, zo op een afstand. Nou, dat was de zaak van zijn vader. Hééé, haalt Zopanje uit, dèt wist ik niet. De ambtenaar dempt zijn stem. Dr. Leidekker is gisteren net dood gegaan, fluistert hij, misschien hebt u het wel in de krant gelezen. Ja, er stond gisteravond een heel stuk over in de Doornse Koerier. En weet u wat ik gehoord heb, in specteur? Dat zal u als politieman wel in teresseren. De man buigt zich voorover en kijkt eerst even om zich heen, alsof hij bang was, dat de dove Manus hen staat af te luisteren. Dan zegt hij: Ik heb gehoord, dat meneer Leidek ker op school vermoord is. Wat zég je? Zopanje veinst verbazing. Ja, op school vermoord, herhaalt de man, in zijn nopjes met de indruk, die hij met dit bericht op de inspecteur maakt. Van wie heb je dat gehoord? Opeens verkeert de spraakzaamheid van de man in stilzwijgen. Hij glimlacht en zegt: Och, ik hoor zo hier en daar wel eens wat, hè. U moet me toch eens zeggen van wie u dat berichtje hebt. Nou, inspecteur, 't spijt me, maar dat kan ik niet doen. Het gesprek begint Zopanje op dit ogen blik echter te vervelen. Mr. M. A. Stufkens, griffier der Staten van Noordholland, is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. J, Keppels, voorheen afdelingschef bij de N.V. Werf Conx-ad en Stork-Hijsch te Haarlem. M. van der Lans, meesterknecht bij de N.V. M. Veldhuyzen van Zanten en Zonen, bloembollenkwekersbedrijf je Lisse. D. Schipper, te Lisse, jachtopziener op het landgoed „Wassergeest" van C. E. A. A. gx'avin van Rechteren Limpurg geb. i baronesse Van Lynden. Mej. H. R. Leijsen, vex'loskundige, te Beverwijk. H. J. Koolmees, chef-drultker bij de N.V. Rotterdamse Boek- en kunstdrukkerij te Haax-lem. In brons: W. Lieverse, te Hillegom, gepensionneerd machinist van de Venneperpolder. J. A. Richardson, te Zwanenburg (Haar lemmermeer). J. de Groot, te Lisse, tuinarbeider op de bloembollenkwekerij van G. Segers. B. de Haan, te Hoofddorp, eerste paarde- knecht op het landbouw- en veehouderij bedrijf van Chr. Biesheuvel Chr.zoon. T. Ree. te IJmuiden-Oost, walschipper bij de N.V. Scheepsexploitatie Mij. „De Marezaten". Ir. J. H. M. A. Thomeer is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de afdeling der mijnbouwkunde aan de Technische Hoge school te Delft. De heer Thomeer werd in Februari 1902 te Haarlem geboren. In 1925 verwierf hij te Delft het diploma van mijn- ingénieur. Spoedig daarop trad hij in dienst van de B.P.M. Hij was in verscheidene we relddelen en landen werkzaam, eerst als geophysicus, later als exploitatie-ingenieur. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 17628-18429 Eén van twee! Of u zegt het, óf ik arresteer u wegens valse beschuldiging van moord. De man schrikt zichtbaar en laat on middellijk alle geheimzinnigheid varen. Ik hoorderfxet van een man langs de straal. Misschien kent u hem wel. Ik ge loof, dat hij Stroomer heet.... Op het kadaster zijn de ambtenaren minder praatziek. Dat brengt de aard van het werk misschien met zich. Als Zopanje om een plattegrond van de hogere burger school vraagt, wordt hem die zonder om haal van woorden gegeven. Tot zijn grote verwondering staat de verbinding van de directeurskamer met de kelder (door de kast) er niet op. Die moet later aange bracht zijn, of.op verzoek van dr. Lei dekker niet op de tekening vermeld. Voor de zoon van de aannemer was dat al een héél klein kunstje. Inspecteur Piet de Vries heeft de gehele dag al op zijn collega ge\yacht. Aan zijn bureau is hij bijna niet bij zijn werk ge weest. Telkens als iemand langs zijn raam liep, keek hij op om te zien, of het Zopanje misschien was. Hij weet best dat Zopanje °P de motorfiets zal komen, maar toch kan hij niet nalaten iedere keer, als er een schaduw langs het raam glijdt op te kijken, Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6