De wassende leerlingenstroom op de iagere scholen LOTEN SLEUTEL WEG! Voor snelvervoer Gé v. d. Bosch „PALET" Fa E. BELLAART ('Kort en Bondig Programma Fris - Keiler Maodonal Radiotoestellen Zaierdag 29 April 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte HaarlemscKe Courant Het gevolg van de hoge geboortecijfers na de oorlog Meermalen hebben wij er op gewezen dat in de komende jaren een extra groot aantal leerlingen op de lagere school is te verwachten als gevolg van do hoge ge boortecijfers in de jaren die or.middelijk op de oorlog volgden. In ,,Economisch-Statistische Berichten" wordt aan dit waagstuk een breedvoerige beschouwing gewijd door de heer E. Th. van der Maden. Hij betoogd daarin dat ons onderwijs zeer gehandicapt wordt door tekorten aan onderwijzers, leraren en schoolgebouwen. De daaruit voortvloeiende bezwaren drei gen zelfs min of meer catastrofaal te wor den, indien niet door bijzondere maatre gelen voorzien wordt in de behoelte aan extra scholen en leerkrachten, die nodig zijn om omstreeks 1952/53 de grotere leer linggol ven, gevormd door de grotere geboorte-aantallen in 1946 en volgende jaren, bij het onderwijs te kunnen opvan gen. De nogal eens geuite mening, dat hier sprake zou zijn van een tijdelijke behoefte aan scholen en leerkrachten en dat de daar toe gebouwde scholen en aangetrokken leerkrachten na afloop van de hause geen ondenvijsbestemming meer zouden heb ben, acht de heer v. d. Maden niet juist, Na een uitvoerige analyse komt hij tot de conclusie, dat, zelfs al zou het enderwijs het bouwvolume en de leerkrachten krij gen, die het nodig heeft om een aantal jaren de gevolgen der geboortevermeerde- ring geheel op te vangen, geenszins be hoeft te worden gevreesd voor het leeg staan van gebouwen en werkloosheid on der onderwijzers en leraren in de daarop volgende jaren. Er moet namelijk ook rekening gehou den worden met de noodzakelijkheid dat het aantal leerlingen per klasse vermin derd wordt. Van alle leerlingen bij het lager onder wijs en het voortgezet lager onderwijs geeft hij het volgende staatje wat de be zetting der klassen aangaat: Jaar Aantal klassen met Totaal aantal klas- D-19 20-29 j 30-39 40-49 meer 50 en leerlingen 1938 2.320 8.352 10.817 7.265 1.091 29.845 1941 2.172 7.907 11.750 8.238 1.323 31.390 1947 2.225 8 034 12.439| 9.357 1.694 33.749 Daarop vervolgt hij: Verbetering is afhankelijk van de be schikbaarstelling van meer leerkrachten (en klasselokalen). Daarvoor zal het te ruglopen van het aantal leerlingen bij g.l.o. en v.g.l.o. in de jaren na 1958/1959 misschien bepaalde mogelijkheden schep pen. De conclusie ligt voor de hand, dat voor een surplus van leerkrachten niet behoeft te worden gevreesd. Verder een aanzienlijk deel van de be zitters der onderwijzers akte zullen de door het lager onderwijs gaande grotere leer linggoiven in 1958/59 en volgende jaren bij het voortgezet onderwijs mede moeten opvangen. Zij zullen dan in meer mate emplooi vinden bij het zich dan sterk uit breidende u.l.o., het nijvereheidsonderwijs, het gymnasiaal en middelbaar ouderwijs, enz. Tenslotte maakt de schrijver enkele op merkingen over de maatregelen, welke momenteel getroffen worden om in de te korten aan gebouwen en leerkrachten te voorzien. Over het eerste heeft minister In 't Veld zich onlangs uitgesproken en daarbij o.a. verklaard, dat bij zeer sobere uitvoering getracht zal worden de grote stoot leer lingen in de komende jaren op te vangen. Omstreeks 1957 hoopt men met de ver vanging van ondeugdelijke scholen te be ginnen. Van het voor 1950 voor scholen bouw uitgetrokken bedrag van 40 milli- oen is 20 millioen bestemmd voor het g.l.o. en v.g.l.o. Aanmerkelijk moeilijker ligt het vraag stuk der leerkrachten. Bij het lager onder wijs zullen in de komende 4 jaar rond 7.000 extra onderwijzers nodig zijn, terwijl in die jaren zeker 5.000 onderwijzers moe ten worden vervangen. Zullen deze 12.000 onderwijzers beschikbaar zijn? "Wanneer alle leerlingen van het hoog ste leerjaar der kweekscholen zouden sla gen en naar het g.l.o. en v.g.l.o. zouden overgaan en ditzelfde zou gelden voor hen, die zich voorbereiden voor het staatsexa men voor onderwijzer, zijn in 1950 nog geen 1.900 nieuwe onderwijzers te ver wachten. In de komende 4 jaren zouden dan rond 7.500 van de benodigde 12.000 onderwijzers beschikbaar komen. Uitbrei ding van de opleiding moet dan ook on ontkoombaar worden geacht. Tot zover deze deskundige. Het Haarlemse plan Enige tijd geleden deelden wij reeds mede dat de afdeling Onderwijs van het Stadhuis te Haarlem een plan had uitge werkt om de dreigende moeilijkheden bij het lager onderwijs enigszins te verlichten. Daarbij wordt van de gedachte uitgegaan om de leeftijd voor de toelating van leer lingen op de lagere school voor de cursus 1951/1952 te verlagen. Nu worden met de ADVERTENTIE NED. STAATLOTERIJ. Vanaf 2 Mei by Mevr. H. WIERSMA-HEYTING PARKLAAN 81 - HAARLEM Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 28 April 1950 BEVALLEN van een zoon: 26 April, E. A. van der Vlugt—Moolhuijsen; 27 April, E. van Thijn—Gans; C. F. E. M. Rolink— Kahmann; 28 April, T. Stienstra—Slijver; G. H. Warmerdam—van Rooijen; M. Broertjes— BÓchoven BEVALLEN van»een dochter: 22 April, R. G C. Nunnink—van Sermondt; 26 April, A. C. Zemel—Flesch; 26 April J. T. Thörig— Jansen; W. A. Huisjes—Bor; 27 April, M. Spanjaard—Koek: D. A. Andréa—Hogewind; G. E. de Carpentier—Turenhout; L. M. van Oijen—Hornick; S. H. de Boer—van der Schuit; M. C. T. Peters—Hankel; 28 April A. SternJanus. OVERLEDEN; 26 April, A. Landheer, 58 j., Hazepaterslaan; N. Keijzer—van Dijk, 76 j., Bos en Vaartstraat; J. F. Corsten, 58 j., Kou- denhorn; G. van den Haar. 78 j., Zuider Bui- tenspaarne; 27 April, H. Vrolijk—van Vliet, 82 j.. Atjehstraat; C. M: W. Bennik—Groe- neveld, 83 j„ Veenbergplein. nieuwe cursus die in September begint kinderen toegelaten die op 1 October 6 jaar zijn of worden. Indien voor dit ene laar dus wordt bepaald dat kinderen toe gelaten worden die op 1 Januari 6 jaar zijn of worden, betekent dit, dat een deel van de extra stroom die in het jaar 1952/ 1953 verwacht wordt, reeds een jaar te voren kan worden opgevangen. Daardoor zou dan tevens een gelijkmatiger verde ling verkregen worden. Dit plan van Haarlem is in onderwijs kringen besproken en ook ter kennis ge bracht van het departement van Onder wijs. De verwachting is, dat de gemeente besturen zal worden toegestaan overeen komstig dit plan maatregelen te nemen. Een algemeen landelijk voorschrift zou op moeilijkheden stuiten, daar niet alle gemeenten in dezelfde omstandigheden verkeren. Het Zuidelijke deel van ons land werd immers eerder bevrijd, wat tenge volge heeft, dat de scholen daar reeds moeten rekenen op extra veel nieuwe leer lingen voor de cursus 1951/1952. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT II DE „SLEUTEISPECIAIIST" Geert de Boer dirigent van Schoten's Chr. Gemengd Koor Op de algemene jaarvergadering van de zangvereniging Schoten's Christelijk Ge mengd Koor, gehouden op Maandag 24 April 1950, werd uiteen viertal candidaten de heer Geert de Boer tot dirigent be noemd. De heer De Boer is woonachtig te Haar lem en werd op 21 Juli 1912 te Den Helder geboren. Hij ontving zijn opleiding aan het Muziek-Lyceum te Amsterdam en bij dr. Anthon van der Horst te Hilversum. Zijn zangstudie stond onder leiding van de heren Boris Pelsky en Louis van Tul der alsmede van Berthe Serpen en Hélène Ludolph. Als tenor-solist is de heer De Boer sedert 1937 verbonden aan het Ne derlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel, waar hij tevens als tweede dirigent fungeert. Ook zwaait de heer De Boer de scepter over een mannenkoor in Den Helder. Brand in een smederij Op de hoek von het Schapenplein en de Lange Wijngaardstraat, waar de smederij van de firma Dijksman en Kreeft geves tigd is, is Vrijdagmiddag om half vijf brand ontstaan en dank zij de activiteit van een hoofdagent en een agent van politie, die in de garage van de politie werkzaam waren, is het vuur met een vier tal schuimblusapparalen geblust. In een bad met parafine, verdund met benzol, is een ontploffing ontstaan, waarna een brand uitbrak. De oorzaak is niet bekend, doch de mogelijkheid bestaat, dat een vonk van een in de nabijheid staand lasapparaat, dat op dat ogenblik in werking was, in aan raking is gekomen met het mengsel. Een grote vlam ontwikkelde zich, doch toen de politiemannen met de brandblus- apparaten verschenen, was het vuur spoe dig geblust. De inmiddels gewaarschuwde brandweer verrichtte het nablussingswerk. De schade is gering. SLUITINGSUUR TAPPERIJEN De Burgemeester van Haarlem heeft het sluitingsuur voor de tapperijen in zijn ge meente op 1 en 5 Mei bepaald op des nachts 1 uur. Er mag in die inrichtingen tot uiterlijk 0.45 uur muziek worden ge maakt of ten gehore gebracht. TWEEDE CONCERT BEETHOVEN- CYCLUS Het tweede concert in de Beethoven- cyclus door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey wordt gegeven op Dinsdag 2 Mei en omvat de ouverture „Egmont". het Vierde Pianoconcert en de Tweede Symphonie. Solist is de pianist Cor de Groot. ADVERTENTIE Heden geëtaleerd: TUINSTOELEN, TUINPARASOLS en TUINSTOELLOPERS Fa. B. A. CASSEE ZONEN ZIJLSTRAAT 83 - TELEFOON 11307 Op 8 Mei hoopt het echtpaar H. van Alem-Van Drie de dag te vieren, dat het zestig jaar geleden in de echt werd ver bonden. Veertig jaar is de bruidegom, die thans vier en tachtig jaar oud is, werkzaam geweest bij de firma Van Hattum en Blan kevoort. In verschillende delen van het land heeft hij gewerkt, onder andere bij de Zuiderzeewerken. Het laatste, was hij in dienst bij de firma, toen zij de Afsluit dijk maakte. Ongeveer achttien jaar woont het echtpaar in Haarlem en thans aan de Zuidpolderstraat 13. ADVERTENTIE DAGELIJKSE AUTODIENSTEN HAARLEM - TEL. 11143—10290 ZANDVOORT - TEL. 2852 EXPEDITIE EN TRANSPORTEN DOOR GEHEEL NEDERLAND De woningen voor gemeente- personeel te Haarlem Douchecellen en warm water Na de aanbesteding van de bouw van de 101 woningen aan en nabij de Palamedes- straat van de Coöperatieve Woningvereni ging voor Gemeentepersoneel, moest, om tot gunning te kunnen overgaan, bezuinigd worden. Onder deze bezuiniging viel ook het laten vervallen van de douchecellen. Toen de bouw zover gevorderd was dat 20 woningen gereed waren, achtte het be stuur der Woningvereniging het gewenst, waar dit in verband met de bouw nog mo gelijk was, namelijk in 81 wonnigen, de douchecellen alsnog aan te brengen, De hieraan verbonden kosten, exclusief het aanleggen van de warmwaterleiding en het aanschaffen van het doorstroomapparaat c.a,, bedroegen 220,per woning. Deze kosten konden worden bestreden uit het door de raad bij besluit van 14 Juli 1948 verleende voorschot voor de bouw van woningen. De huur van de 81 woningen moet echter in verband met het aanbren gen van de douchecellen met 0,20 per week en per wonnig worden verhoogd. Thans acht voornoemd bestuur het tevens gewenst over te gaan tot het aanschaffen en plaatsen van doorstroomapparaten c.a. en het aanleggen van de warmwaterleidin gen, en wel in 80 woningen, omdat één bewoner reeds zelf voor een en ander heeft zorg gedragen. De kosten bedragen voor de 80 woningen 80 X ƒ202,47 of 16.197,60. In verband hiermede moet de huur van deze 80 woningen, boven de reeds genoemde verhoging van 0,20, worden verhoogd met 0,30 per week en per wo ning. B. en W. stellen de raad voor aan ge noemde vereniging een voorschot te ver lenen van 16.197,60. De heer A. Korff nam afscheid Vrijdagmiddag nam de heer A, Korff, Inspecteur in algemene dienst der P.T.T., directeur van het Telefoondistrict Haar lem, in de zaal van het gebouw van de Haarlemse Kegelbond afscheid van de dienst en van zijn personeel wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Nadat de heer B. C. Sluyk een overzicht had gegeven van de ambtelijke loopbaan van de heer Korff, spraken achtereenvol gens de directeur-generaal der P.T.T., de heer L. Neher, die de gouden legpenning met de oorkonde van het Staatsbedrijf overhandigde en de heer J. P. Verhagen, die namens het pei'soneel hulde en dank bracht aan de scheidende directeur. Verder spraken nog de heren Preusterink en Lu king namens diverse groeperingen van- het personeel. Na een pauze werd de scheidende func tionaris nog toegesproken door de heren J. Duns, namens de Directeuren van de Telefoondistricten, A. W. J. Stof koper na mens de Vereniging van Hogere Ambte naren der P.T.T. en Landsheer namens de personeelsverenigingen. De heer J. Chr. Smid gaf tenslotte nog enige anecdotische voorvallen uit de jeugd en de loopbaan van de heer Korff aan de openbaarheid prijs. Nadat het P.T.T.-symphonie-orkest enige nummers ten beste had gegeven dankte de heer Korff. De heer L. Neher nam daarna nogmaals het woord om de nieuwe directeur van het Telefoondistrict Haarlem, Ir. F. O. Bloembergen aan het personeel voor te stellen en de wens uit te spreken, dat de goede verstandhouding tussen directie en personeel zou blijven voortbestaan. De heer Bloembergen richtte zich daar na met een kort persoonlijk woord tot zijn nieuwe medewerkers. „Bescherm bloem en stad" De jury voor de slagzinnen wedstrijd van het comité „Plantsoenbescherming" heeft ook deze week vergaderd om de ingekomen slagzinnen te beoordelen. Het resultaat was, dat de zin: „Wij kind'ren van de Spaarnestad beschermen gaarne bloem en stad" ingezonden door de heer Brugman, Cru- quiusstraat 7 te Haarlem bekroond werd. Er zal nog een keer een uitslag bekend worden gemaakt. Zij die een slagzin heb ben kunnen die in zenden aan de redactie van dit blad onder het motto „Flora". H. J. Bouman jubileert De heer H. J. Bouman, voorzitter van afdeling Haarlem van de Koninklijke Ne derlandse Bond van Oud-onderofficieren herdenkt op 5 Mei de dag waarop hij vijf tig jaar geleden als secretaris in het bestuur trad. Hij is onafgebroken bestuurslid van de afdeling geweest en sedert 17 Juli 1907 als voorzitter. De heer Bouman zal in een speciale feestvergadering op Zaterdag 6 Mei in het feestgebouw Schreuder, Raamsingel 30 worden gehuldigd. Het hoofdbestuur van de bond, besturen van zusteraldelingen en autoriteiten zullen aanwezig zijn. Organiste Jeanne Demessieux speelt Half Mei te Haarlem Jeanne Demessieux, een jeugdige Parijse organiste van Europese vermaardheid, geeft op Woensdag 17 Mei voor het eerst een recital in Haarlem. Zij behaalde op elf-jarige leeftijd het einddiploma van het conservatorium te Montpellier met twee eerste prijzen: voor piano en solfège. Een jaar later debuteerde zij als pianiste in Parijs, waar zij kort daarna benoemd werd tot organiste, welke functie zij nog steeds vervult. Zij liet zich inschrijven als leer linge aan het conservatorium in de Franse hoofdstad, waar zij in de jaren 1937 tot 1940 eerste prijzen behaalde voor harmo nie-leer, voor fuga en contrapunt en voor orgel. Ook hierna zette zij nog jaren lang onder leiding van Marcel Dupré haar studie voort. Haar eerste concert werd ge geven in 1946 in de Salie Pleyel Nadien heeft zij talrijke tournées ge maakt in Frankrijk, Engeland, Ierland, Spanje, Portugal, Schotland, Duitsland, België, Oostenrijk, Zwitserland, Nederland en Afrika. Zij was de eerste vrouw die het orgel in Westminster Abbey mocht be spelen en werkte mede aan de zeer be kende Promenade-concerten in de Albert Hall te Londen. Ook als componiste (be halve vele orgelwerken schreef zij ook een symphonie voor orkest) geniet zij een uit stekende naam. Haar programma voor het concert te Haarlem omvat zowel klassieke als moder ne werken, onder meer van Bach, Handel, Purcell, Frescobaldi, Franck, Liszt, Wi- dor, Dupré en Vierne. Jeanne Demessieux zal haar optreden besluiten met een im provisatie in symphonische vorm over zeven nader op te geven thema's. ADVERTENTIE SCHILDERSBEDRIJF GASTHUISSTRAAT 12 - TELEFOON 25280 VONDELWEG 96 Bel of schrijf even Amateurtoneel Een romantisch spel Woensdag en Vrijdag heeft de Haarlemse rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Stadsschouwburg opvoeringen verzorgd van het romantische spel „Een mens is méér waard!" naar een niet met name ge noemde roman van Marie van Dessel-Poot. De bewerker, die zich dit keer achter het pseudoniem René Bosch verschuilt, heeft zich wat al te gemakkelijk met het eerste het beste resultaat tevreden gesteld zonder ver genoeg naar een specifiek dramatische vormgeving te zoeken. Met het verdelen van de stof, de feitelijke inhoud dus, in een aantal vaak geforceerde taferelen komt men er niet. Deromancïer werkt nu eenma men er niet.De romancier werkt nu eenmaal met middelen ter aanduiding van kaï-akters en stemmingen, die voor 't toneel een bij zondere vertaling moeten ondergaan. Dit is hier niet of nauwelijks gebeurd. Doch afgezien daarvan kunnen wij voor dit niet alleen akelig ouderwetse, maar bovendien nauwelijks interessante stuk weinig waardering gevoelen. De handeling speelt zich af in een eenzame streek van de Franse Ardennen, waar een aanzienlijke weduwe (een soort Lady Chatterley in het fatsoenlijke) verstrikt raakt in een droevig eindigende liefdes-affaire met haar jacht opziener, die niet alleen schuld da-aagt aan de dood van haar echtgenoot, doch boven dien om harentwil een lieve herbergiers dochter in de steek laat. De felle en pri mitief woedende hartstochten, waarover in het programma wordt gesproken, deden nogal conventioneel aan. Niet alleen om het bezit van deze twee vrouwen, wordt er echter gestreden, maar ook om het gewei van een zeldzaam hert en dat heeft althans tengevolge dat er enige bijfiguren ten tonele verschijnen een paar stropers en boeren die kleur en leven aanbrengen. Onder de wat stugge regie van Guus Boersma, die de geschiedenis overigens breed genoeg en met soms treffende accen ten liet uitspelen, hebben de medewerken den er op verdienstelijke wijze hun krach ten voor ingespannen, al konden zij geen ogenblik doen vergeten dat zij een tamelijk krampachtige boekentaal spraken. Wat de mise-en-scène betreft, moet er op worden gewezen, dat het herhaaldelijk opstellen van in conflict verkerende spelers met de ruggen naar elkaar toe, zodat zij steeds over hun schouders moeten praten, tot de slechte gewoonten behoort. Bovendien liet de verstaanbaarheid zeer veel te wensen. Dit laatste geldt zeker niet voor de heren Dick Vreeswijk, Jan Icas van Dijk en Joop Kruyver, die alle drie een goede beurt maakten, al viel de bekentenis van laatst genoemde wel wat zwak uit. Mevrouw Jeanne Kruyver-Rubeling slaagde er slechts ten dele in zich met de voorname weduwe te vereenzelvigen. Maar over het geheel genomen was toch het spel het beste van deze avonden. DAVID KONING. NACHTDIENST APOTHEKEN HAARLEM: Firma Duijm en Keur, Kei zerstraat 6. telefoon 10378. Apotheek Bege- mann en Snltjes, Kruisweg 30, telef. 10043. Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. HEEMSTEDE: Heemsteedse aptotheek, Binnenweg 98, telefoon 28197. Aerdenhout- apotheek, Zandvoortselaan 164, telef, 26772. BLOEMENDAAL: Santpoorter apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort- Station. Elswout-apotheek, Bloemendaalse- weg 341, Overveen. Beeldende kunst Schilderijen en tekeningen van Adolfs en Verpoorten De schilder Gerard Adolfs en de tekenaar Frans Verpoort en stellen werk ten toon in kunsthandel Leffelaar aan de Grote Markt te Haarlem. Hun schep pingen vormen een opvallend contrast. Frans Ver poorten is een tekenaar met een rijk-geschakeerde techniek en een vaste hand. Is hij in IJmuiden, dan laat hij de verlatenheid van een huizen-ruïne met uitgebrande vensters of de spook achtige omgeving van een vuurtoren bij nacht zien. Is hij in Algiers dan brengt hij de mysterieuze sfeer van de Kasbah, de hoge blanke gevels van de rue Sadi Carnot, Arabische weefsters met het fijne spel der gespannen draden of een paar men zou haast zeggen een toefje elegant wui vende palmen. Er zijn snel-geobserveerde fors-gelijnde tekeningen, maar ook zuiver op de tonaliteit ingestelde werken. Soms trekt het monumentale hem aan: de Rus sische kerk en de Moskee in Algiers of de machtige glooiing van een wijngaard. Gerard Adolfs legt in zijn schil derijen een kleurigheid die eerst even ver rast, maar spoedig vermoeit. Het zijn voor al de te wild gekleurde achtergronden die in hun irreële samenstelling te veel op het décoratieve zijn ingesteld. Knap is het schilderij dat een kijkje uit een vliegtuig weergeeft: tussen de los drijvende witte wolken ziet men beneden een bont pano rama van een stad. Twee schilderijen stel len vrouwen uit Bali voor. Uitnemend is de Balinese vrouw (no. 24) met het klas sieke maskerachtig-onbewogen, harmo nieus-gevormde gelaat: hier is de schilder- trant meer effen, het lichaam duidelijker gemodelleerd. De uitbeelding van de dan seres Legong uit Bali (no. 10) is grootser van opzet. De expressieve stand der handen en der vingers, de van goud flonkerende sierkleding, de gespannen gelaats-uit- drukking zouden iets meer rust in dit schilderij doen wensen. Deze vrouwen maken het symbolische van de dans zicht baar, zij bezitten de majesteit van een be heerste beweging. Verder zijn er vele volkstoneeltjes met gehurkte inlanders, vogelkopers, een Ma- doereend met witte haan, enzovoorts. Soms- gaat het even naar de caricatuur, zoals het bolle kindergezicht op no. 18, Javaanse vrouw met kind. De werken van Adolfs komen het gunstigst uit tegen een fel-witte wand. De tentoonstelling duurt tot 20 Mei. H. SCHMIDT DEGENER. Beverwijks burgemeester over „Allerzielen" Burgemeester mr. H, J. J. Scholtens heeft Vrijdagavond in de Beverwijkse raad een uitvoerige toelichting gegeven op het vei-bod, dat een plaatselijke toneelvereni ging heeft getroffen voor de opvoering van Herman Heyermans' stuk „Aller zie len". Hij legde er de nadruk op dat de taak van de burgemeester in deze niets heeft uit te staan met zijn pei-soonlijke opvattingen: zijn motieven worden uitslui tend ontleend aan het belang van de open bare orde. Tot dusver heeft de burgemeester van Beverwijk het standpunt ten opzichte van „Aller zielen" ingenomen dat een voor stelling kan doorgaan wanneer, deopvoe rende vereniging voldoende waarborgen bood dat zij het stuk liet spelen „zonder een min of meer provocerende bijbedoe ling". Toen de aanvraag in het onderha vige geval binnenkwam, heeft mr. Schol tens naar zijn zeggen de sterke indruk ge kregen dat er plaatselijke vei-houdingen aanwezig waren die tot waakzaamheid maanden het kwam hem voor dat dit stuk gekozen was om een deel der bevol king te prikkelen. De burgemeester kon weinig bewondering hebben voor hetgeen er in een der katholieke bladen is ge schreven over deze kwestie. De sfeer rond deze zaak is vertroebeld, aldus mr. Schol tens. Nadat de burgemeester zijn toelich ting had gegeven werd namens de com munistische raadsfractie meegedeeld, dat het protestvoorstel van de communisten om het salaris van de burgemeester sym bolisch met ƒ1,per jaar te verlagen, wordt teruggenomen. Een motie waarin verzocht werd de weigering alsnog terug te nemen, kwam niet in behandeling. ADVERTENTIE (Fa. Martens en Zoon Anno 1784) Garenkokerskade 1, Haarlem - Tel. 13467 AANNEMERS VAN ALLE BOUW. EN ONDERHOUDSWERKEN 1-Meiviering te Haarlem Het 1 Mei Comité te Haarlem houdt Maandagavond een feestelijke bijeenkomst in het Gemeentelijk Concei-tgebouw. Daar zal het woord gevoerd worden door de heer Louis Major, algemeen secretaris van het Algemeen Belgisch Vakverbond. Hij spreekt over een Federatief Europa. Verder -.verken mede o.a. de zangver eniging „De Stem des Volks", de muziek vereniging „Excelsior", het kwartet Jan Corduwener en Cor Steyn solovox. 's Morgens hebben er twee voorstellin gen plaats voor de kinderen van 5 tot 13 jaar in het gebouw St. Bavo, Smedestraat. Vertoond zal worden het Kindercircus on der leiding van mevr. Iet Last. Verder zal er 's middags een bijeenkomst gehouden worden voor personen boven 65 jaar. Hier zal het woord gevoerd wor den door de minister-president dr. W. Drees. 's Morgens om 9 uur verzamelen zich op de Zijlweg (hoek Zijlsingel) de deel nemers aan een 1 Mei-ochtendwandeling. De wandeling gaat naar de zanderij, al waar een kort programma wordt opge voerd. 4 Mei herdenking gevallenen Zij, die als nabestaanden van gevallenen, zich van een gereserveerde plaats bij de Herdenkingsplechtigheden in de Grote Kerk, aan de Westergracht of bij de Jan Gijzenbrug willen verzekeren, kunnen zich 's middags van 5 tot 6 uur daai*toe wenden tot de navolgende adressen: Voor de Grote Kerk: mr. W. Glastra, Jansweg 52. Voor de Westergracht: N. Dirkse, Burge meester Sandbergstraat 15. Voor de Jan Gijzenbrug: A. J. Overtoom, Marsstraat 127. Dit geldt ook voor de besturen van ver enigingen, die een krans of bloemstuk wil len leggen. BINNENLANI Vrijdag is bjj het eiland Ticngcmelt onder dc gemeente Zuid-Beierland een rot, boot met personeel van de rijkswaterstj] omgeslagen. Een van de zeven inzitteflfla C. Otto uit Willemstad is verdronken. H, slachtoffer was 27 jaar en ongehuwd. De officier van justitie bij de Amstt; damse rechtbank heeft levenslange gevanji nisstraf geëist tegen de 31-jarige ljzerwerjq P. J. van den B. te Amsterdam, wie ten laii was gelegd in de nacht van 5 op 6 April vs het vorig jaar dc 26-jarige F. A, van wiel! een jaar tevoren was gescheiden, in hat woning aan de Kometensingel te Tuindorp Oostzaan. door messteken van het leven hebben beroofd. In het postverkeer met China is voo brieven toegelaten land-, zee- en luchtpg naar geheel China. Aangetekende stukkej kunnen slechts op risico van de afzendt] worden aangenomen. Pakketpostverzendia is alleen mogelijk naar Formosa, alleen voj risico van de afzenders. Met ingang van 1 Mei zullen v! inspecteurs en tien rechercheurs van i centrale recherche van de Amsterdam politie belast worden met het onderzoi naar de oorzaak van belangrijke brandt HAARLEM EN OMGEVIN Mr. J. C. C. W. Hyszeler, wethouder mi Sociale Zaken der gemeente Bloemendal zal Dinsdagavond geen spreekuur houdi Dr. W. R. M. Noordhoff, Remonstras predikant te Haarlem, heeft een beroep ot vangen naar de Remonstrants-Gereformeen Gemeente te Rotterdam.- Het programma van de orgelbespelli in de St. Bavolcerk te Haarlem op Dinsdag Mei, des avond van 89 uur door Geoi Robert luidt: 1. Preludium en Fuga a kl, J. S. Bach; 2. Auf meinen lieben Gott. Buxtehude; 3. a. Auf meinen lieben Gi (Bd VII No. 63); b. Meine Seele erhebt dl Heren (Bd VII No. 42), J. S. Bach; 4. Twee Passacaglia, H. Strategier; 5. Invention! A. de Klerk; 6. Choral I, H. Andriessen. De Raad van Haarlem vergadert Woei dagmiddag 3 Mei. Er is een agenda van punten. Maandag gaat de wekelijkse markt: de Botermarkt en de Gedempte Oude Grac te Haarlem op de gewone wijze door. De vereniging Buurtbelang Aerdenhot Bentveld houdt, onder deskundige leidii van de heer P. Cornet een excursie naar: terreinen der Amsterdamse Waterleiding: Zaterdagmiddag 6 Mei. Indien Maandag op de Grote Markt t gelegenheid van de Viering van Koninginn dag feestelijkheden worden gehouden zal autobus van het station naar het Plein e andere route volgen van de Parklaan af. noordelijke richting rijdt de bus tot de Spt straat^vervolgens naar het Klokhuisplein. 7.30 uur: Rondgangen met muziek dooi verschillende delen der stad. 9.00: Aubade op da Grote Markt dooi 4000 schoolkinderen. 10.00: Bijeenkomsten in bioscopen eti? voor schoolkinderen. 10.00: Rondgangen met muziek. 11.30: Concert, op de Grote Markt. 12.30: Carillonbespeling. i 14.00: Molorbehendigheidswedstrïjden op de Dreef. j 14.30: Kanowedstrijd Herensingel. Voetbalwedstrijd op het terreij aan de Kleverlaan. Windhondenraces op het E.D.Ch terrein. 16.00: Concert op de Grote Markt. 20.00: Concert op vlot in de Nieuwt Gracht. 21.00: Gondelvaart Nieuwe Gracht Schotersingel. Bal-champètre op de Grote Mark Openluchtvoorstelling film Santpoorterplein. Hoogdraadkunstenaar Zaancnlam Op 29 April, 1,2,3 en 5 Mei ker misvermakelijkheden op 't Phoe- nixterrcin, Wilsonsplein, Zaanen- laan en Teylerplein. „Rijnland'' Moeilijkheden bij de verkii zing van een hoofdingelam plaatsvervanger De verenigde vergadering van hoogheemraadschap Rijnland is te Leid bijeen geweest, vooi-namelijk tot het t raadslagen over de toelating der niei verkozen en der herkozen leden. De heer G. Eyken is verkozen verklaa in het 4e kiesdistrict (de Lynden, noord lijk deel van Haarlemmermeer); de hei C. W. G. Alkemade en P. J. Warmerdï zijn herkozen als hoofdingeland en hoof ingeland-plaatsvei-vanger in het 6e dl trict (Lisse), en de heren W. M. Driehi zen en C. van Schie als hoofdingeland hoofdingeland-plaatsvervanger in het 1 district (Warmond). In het 5e district (Leimuiden) was heer D. van Leeuwen te Leiden door l stembureau met een kleine meerderhf verkozen verklaard als hoofdingelan plaatsvervanger. Het bleek bij onderzo! dat er 23 stemmen ongeldig verklaa moesten worden, en dat na aftrek da! van de heer Van Leeuwen niet meer absolute meerderheid der geldig uitg brachte stemmen had. De vergaderi heeft dus besloten hem niet toe te lata Indien van deze beslissing niet bins acht dagen in beroep wordt gegaan, een herstemming tussen D. van Leeuw en G. P. van der Meer moeten plai hebben. De vergadering nam vei-der o.m. r. kennis van het jaarverslag over 1949, hf welk over het algemeen een gunst ontwikkeling van zaken te zien geeft. ADVERTENTIE JANSWEG 43 TELEFOON 11! Reparatie van alle merke Ruime keuze nieuwe radio-apparaten ZONDAGSDIENSTEN TE HEEMSTEE De Zondagsdiensten voor artsen word op 30 April waargenomen door: dr. G. Nout, Camplaan 20, tel. 28763; dr. W. v. Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 16850 dr. A. J. v. Ravenswaay, Zandvoortselaan! tel, 27913. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van He Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende apotheek: Heemsteedse Af theek, Binnenweg 98, tel. 28197; Aerdenho Apotheek, Zandvoortselaan 164, tel 26772.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 8