Haarlems Dagblad )e zaak-Bello Duizenden défileerden voor Koningin, Prins en Prinsesjes De eerste Meidag verliep ook in Berlijn zonder ernstige incidenten 4 1 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 2 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie co <®nretljtc Daaricmsrtje Courant (Jtnno i6?6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom lERGEN is een gezegend oord. Het is niet getroffen door dat noodlottige reven om overal en om allerlei redenen rmen en zelfs bospartijen te vellen, dat erig is de provincies Holland (en nog een sar) zo ontstellend lelijk te maken. Ik fb daar pas nieuwe indrukken van opge- De kille auto-strada Den Haag trecht verlatend ben ik, met enige hoop, -er smaller wegen naar Gouda gereden, ie hoop vervloog snel. Men kan zich moei- jk iets lelijkers voorstellen dan deze oudse zelfkant. Het is anders geweest, ïr overzijde van het stadje Herinnerde ik jj vagelijk het in lang niet bezocht jbbend de dijk van de Hollandse IJsel, et Ouderkerk en die andere dorpjes. Wel- de dijk is er nog, maar de bomen zijn eg. Zij verzwakten het dijklichaam, is ij gezegd. Weer een motief. U moet er et heengaan als het niet nodig is. Als dit blijft voortduren zal men over een jaar tien er alleen nog op uit kunnen trek- d om zich in hoogspannings-netten. ilen-en-draden van geëlectrificeerde oorlijnen en onbeplante autorenbanen te •rmeien. Ik heb eens een ingenieur ge roken, die lyrisch werd door het aan bouwen van die hoogspannings-netten en afzienbare autowegen. Hij zeide mij, toen een beetje bekomen was, maar nog met •n trilling in zijn stem, hoeveel die wegen r kilometer kosten. Dat is veel en het i mij enige hoop: Lieftinck zal voorlopig iet in nieuwe willen toestemmen en mis- hien komt er in de tussentijd hier en sar wat groen langs de bestaande, zelfs mocht het zijn met een bloem hier daar. Maar dit alles'geldt niet Bergen (N.H.). et ligt aan de duinvoet in een dal van loemen en groen. Het heeft zijn kleine uizen in smalle dorpslanen, zijn ruïne- >rk en zijn landelijkheid gehandhaafd, et doet dit welbewust. Als zijn bewoners schone oord verlaten om zich temidden i Hollands snelverkeer en electrische ïtten te wagen keren zij vastberadener in ooit terug. Zij herademen in hun oase. ij zeggen: wij moeten dit mooi houden, ij moeten alles mooi houden. Zij hebben ook iets lelijks en dat willen eveneens behouden. Het is Bello. De sderlandse Spoorwegen, die dit stoom- jmmetje-op-eigen-baan, dat van Alk- aar via Koedijk en Bergen-Binnen naar ergen-aan-Zee rijdt, exploiteren, hebben aging getoond het af te schaffen. Er zou, dezelfde weg, een moderne autobus- enst voor in de plaats kunnen komen, it voornemen heeft een storm van verzet :der de bevolking ontketend. Zij wil geen ïooi, blinkend, niet-stinkend, niet-stoom- ait-gillend, niet-bellend vervoermiddel Bello's plaats. Ge moet dat begrijpen, jet om de zakelijke motieven, die altijd »ak zijn als men een verouderd ver- eersmiddel wil beschermen tegen zijn ver- ringing door een modern. Maar wel om et gevoelsmotief. Het geldt niet de eer- aardige ouderdom van Bello, want hij ijdt pas een goede veertig jaar en zijn oorganger was een lorry-op-rails met een aard ervoor, die goediger en ook sehil- arachtiger was, geen vieze rookwolken itstootte en geen snerpende stoomfluit- reten losliet. Neen: het gevoelsmotief rldt Bello's lelijkheid. Dat heb ik begre- 3i toen ik zijn andere erenaam vernam: slang in het paradijs. Hij accentueert de rhoonheid van het oord. Als gij er ver- eft, als gij er wandelt en u verlustigt in omgeving die zee en duinen, bos en eide met dorps-intimiteit verenigt, kunt ij er niet genoeg van krijgen. Gij zult ioedig weer moeten vertrekken. Maar de lergenaar. die dit jaar-in jaar-uit beleeft, Kit dat het gewoon voor hem zou kun- en worden, dat hij er te zeer vertrouwd ,ce zou kunnen raken, dat tenslotte s schoonheid slechts leeft bij de gratie an haar tegenstelling, de lelijkheid. Mis- thien voelt hij dat geen aards paradijs paradijs zou kunnen zijn zonder slang, tela an: telkenmale als zijn dromerig ge- ieten van de schone woonstêe in onna- enkend-aanvaarden, in eentonigheid, mis- :hien zelfs in verveling dreigt te verglij- en is daar Bello, die hem aan deze ver- rording ontrukt. Hij rijdt niet per Bello. een, dat doen de zomergasten. Maar juist !s verveling dreigt hult het monster hem, ij een van zijn verraderlijk-gemaskeerde i-erwegen, in een wolk van smerige smook. If Bello poogt zijn trommelvliezen met ijn fluitgegil te doorboren en hij treedt aastig terug: reeds menige dorpsgenoot immers in de loop der jaren door het ierbare ondier gedood of verminkt. De ergenaar ontwaakt en leeft op. Hij kijkt n zich heen. Dc schoonste bosschages ngeven hem; de blondste duinhellingen (zen in het verschiet: bloemengeur streelt jn reukorgaan en zijn herinnering. En hij >gt: wat is het hier mooiterwijl Bello zijn rookwolk in de bossen verdwijnt, zoek naar dromeriger prooi. Er is nu een Eergens comité van actie »t behoud van Bello. De gemeenteraad is nlangs in spoedvergadering bijeen ge feest. Er zijn protest-meetings gehouden, lp de dag van de Staten-verkiezing heeft aen daar een volksstemming-over-Bello see verenigd en hij haalde 96 procent van Ie stemmen. Dat zal meneer Den Hollan- ler daar op het hoofdkantoor van de lederlandse Spoorwegen te denken heb- sn gegeven! Hij zal nu wel begrepen ebben dat een Hollander daarom nog geen lergenaar is. In het comité van actie pro-Bello zetelen lermaarde landgenoten, die wel Bergena- m zijn. Ik noem u slechts twee namen: loland Holst, de dichter, Matthieu Wieg- an, de schilder. Ik heb Bergens protest-meetings niet (gewoond en zijn bewogen pamfletten, faarin betoogd schijnt te zijn dat Bello's !schaffing de ondergang van Bergen zou etekenen niet minder dan dat (nog) :et gelezen. Ik weet niet of zij betoogd «bben, dat Bello moet blijven omdat hij dijk is. Vermoedelijk hebben zij dat niet ltdaan. U weet hoe het met propaganda aat: men voert er alles bij aan behalve de oofdzaak, waarvan men zich vaak onbe wust is en die altijd een gevoelsargument Seldt. Vraagt ge mij tenslotte hoe dit een zaak 'oor een hoofdartikel kan zijn, dan kan 'i u maar één antwoord geven: omdat zij menselijk is. Herken er u zelf in. Feest op paleis Soestdijk Paleistrappen onder bloemen bedolven De viering van de verjaardag van Ko ningin Juliana op paleis Soestdijk begon gistermorgen om halfelf, toen een militair vliegtuig enige pakjes OZO-sigaretten, samengebonden met oranjelinten, in de paleistuin neerwierp. Drie kinderen uit Baarn raapten de pakjes op en boden deze de Koningin, die met de Prins en de prin sesjes op het bordes stond, aan. Een half dozijn Zaankanters reed daar na op motorfietsen de ingang van de paleis tuin binnen met een oorkonde, waarop de gelukwensen voor de Koningin en de wens voor een goede gezondheid voor haar en haar gezin waren gecalligrafeerd. Daarna verschenen veertig hardlopers, die een delegatie van de Leidse studenten vormden. De eerste estafetteloper was om twee uur 's nachts in Leiden gestart met een oorkonde, bestemd voor de Koningin. Een meerijdende auto bracht alle lopers naar Soestdijk. Gezamenlijk legden zij de laatste paar honderd meter binnen de paleishekken af en overhandigden de oor konde aan de Koningin. De Prins beloonde hun sportieve pres tatie met de mededeling dat de Koninklijke Familie overweegt om in Juni het concours hippique ter gelegenheid van de studenten lustrumfeesten bij te wonen. Om elf uur werden 3000 postduiven bij het paleis opgelaten. Op hetzelfde ogenblik marcheerde de Apeldoornse Harmonie met haar honderd jaar oude vaandel naar het bordes. Honderden kinderen met vlagge tjes in de hand volgden de muzikanten, ver spreidden zich over het gazon en plantten hun vlaggetjes in het kort geknipte gras, zo, dat een grote J en een B werden ge vormd. Daarna begon een défilé van dui zenden mensen, die allen bloemen op de trappen van het bordes neerlegden. Om President Soekarno bood de Koningin gelukwensen aan DJAKARTA, 1 Mei (Aneta). Ter ge legenheid van de verjaardag van Koningin Juliana heeft president Soekarno het vol gende telegram gezonden: .Mede namens de ingezetenen van de RIS bied ik Uwe Maesteit hierbij mijn eerbiedige gelukwensen aan met Uwer Majesteits een en veertigste verjaardag. Moge God zijn zegen over U en Uw gezin en het Koninkrijk der Nedei-landen uitstor ten". De Nederlandse hoge commissaris dr. Hirschfeld recipieerde Zondagavond. Dui zenden Nederlanders en vele autoriteiten onder wie Hatta en het voltallige corps diplomatique waren aanwezig. De een-Meidag heeft in Djakarta een rustig verloop gehad. Tachtigduizend men sen woonden een massa-bijeenkomst op het Merdekaplein, het voormalige Konings plein, bij. Het terrein van de vergadering was versierd met grote portretten van Sta lin, Lenin, Mao Tse Toeng en Marx. Er deden zich geen ongeregeldheden voor. Italiaanse politie loste „waarschuwingsschoten" Twee doden te Celano ROME, 1 Mei (United Press) In de Italiaanse kustplaats Celano werden twee betogers gedood en vier ernstig gewond, toen carabinieri schoten op de grond vuur den en de opspringende kogels in een groep demonstranten terecht kwamen. Celano ligt 160 mijl ten Oosten van Rome. Het incident deed zich voor op het ogen blik dat de plaatselijke werkloosheids commissie vergaderde om baantjes aan werklozen uit te delen. Er ontstond een meningsverschil over twee personen, die voor werk in aanmerking zouden komen. De burgemeester van Celano hief de zit ting op en riep de hulp der politie in om de menigte die zich verzameld had te ver spreiden. Toen de politiemannen ter plaat se arriveerden werden zij met stenen ont vangen, waarop de carabinieri kogels op de grond afvuurden om de gemoederen tot bedaren te brengen. Er zijn thans politie- versterkingen naar de plaats gezonden. De autoriteiten hebben een onderzoek naar het gebeurde gelast. Regering <der R.I.S. betuigt leedwezen DJAKARTA, 29 April (APF) Uit naam van de Indonesische minister-presi dent, de heer Moh Hatta, heeft de minis ter van voorlichting der R.I.S. hedenavond in een via de radio uitgezonden boodschap zijn leedwezen en sympathie betuigd aan de familie van de Amerikanen Robert Doyle en prof. Raymond Kennedy. Hun tragische dood heeft „in geheel Indonesië een diepe verslagenheid teweeggebracht" zo werd gezegd. twaalf uur was het bordes volkomen be dekt door tulpen, seringen, narcissen en margrieten. Een van de fraaiste bloemstukken was wel de reddingboot van de R.K. Jeugd- marine Stella Maris, getooid met tulpen, seringen, narcissen en anjers. Tegen het middaguur werden de paleishekken ge sloten. Nog even onderhielden Koningin en Prins zich met de organisatoren van het feest. Daarna trokken zij zich terug in het paleis om de cadeautjes van de prinsesjes en de Prins, van Prinses Wilhelmina, die ditmaal niet bij het défilé aanwezig was, en van vele anderen te bekijken en kennis te nemen van de duizenden telegrammen, die aan het paleis waren bezorgd. Gelukwens van Truman Onder de vele gelukwensen, die Ko ningin Juliana ontving, bevond zich die van president Truman. Hij wenste H.M. en het Nederlandse volk namens het Ame rikaanse volk van harte geluk met haar verjaardag. Dertien naturellen gedood bij relletjes in Transvaal JOHANNESBURG (Z.-Afr.), 1 Mei (Reu ter). In naturellendorpen in het gebied van Witwatersrand is de politie Maandag met stenen bekogeld. Zij opende daarop het vuur, tengevolge waarvan 13 naturellen om het leven kwamen. De ongeregeldheden braken uit bij het vallen van het duister, na een Meidag vrij wel zonder incidenten. Ongeveer 100.000 naturellen van fabrieken te Johannesburg en in een gebied van ongeveer 75 km ter weerszijden van de stad legden het werk neer. Te Wijnberg in Transvaal werden winkels in brand gestoken. Te Brakpaft, ongeveer 55 km ten Oosten van Johannes burg, braken ongeveer duizend naturellen uit een afgescheiden wijk en bestormden de stad. De politie dreef hen uiteen na een charge met gummistokken. Te Benoni dreef de politie met gummi stokken en bajonetten een bijeenkomst van naturellen uiteen. Drie naturellen werden gedood door kogels. Op het station van Or lando opende de politie het vuur met sten- guns. De „vrijheidsbeweging", die gisteren on officiële stakingen in het gebied van Wit watersrand organiseerde, heeft de Zuid- Afrikaanse regering aansprakelijk gesteld voor de daar voorgevallen ongeregeldheden. Volgens deze laatste officiële cijfers kwa men 13 naturellen om het leven en werden 25 ernstig gewond. Het Koninklijk gezin op het bordes van het paleis tijdens bloemenhulde en défilé. Duizenden politiemanschappen hielden een oogje in het zeil BERLIJN, 1 Mei (Reuter) Meer dan :n miUioen Berlijners van verschillende partijen hebben Maandagmorgen in Oost en West Berlijn ter gelegenheid van de eerste Mei samenkomsten bijgewoond, die zonder ernstige ongeregeldheden verliepen. In West-Berlijn stonden een paar duizend Duitse, Engelse, Amerikaanse en Franse politiemanschappen gereed om bij een mo gelijke invasie in hun sectoren in te grijpen. De meerderheid der demonstranten uit West-Berlijn ging aan het begin van de middag rustig uiteen, maar kort daarna bekogelden enkele honderden heethoofden uit West-Berlijn leden van de Oost-Ber- lijnse volkspolitie, die zich overeenkomstig hun opdracht terugtrokken om een botsing te voorkomen. Het had bijna een half uur geduurd, voordat West-Berlijnse politieversterkingen verschenen om de Potsdammer Platz schoon te vegen, waar de Sovjet-Russische, de En gelse en de Amerikaanse sector elkaar ra ken. Een menigte toeschouwers vuurde de jeugd aan, die aanplakbiljetten der com munisten afscheurden. Een anti-communis tische demonstratie op de Platz der Repu- blik werd door naar schatting 600.000 men sen bijgewoond. In de vroege morgenuren hadden arbei ders en leden van de vrije Duitse jeugd in blauwe hemden zich verzameld voor een optocht van zeven uur langs het rood ge drapeerde podium in de Lustgarten, waar op zich de Oost-Duitse minister-president Grotewohl, andere regeringsleden en Sov jet-Russische officieren bevonden. In de optocht, voorafgegaan door harmoniekorp sen, liep onder meer het ballet van de Oost-Berlijnse staatsopera meer. De feest gangers droegen grote borden mee met leuzen als „eeuwige vriendschap met de socialistische Sovjet-Unie" en meer dan levensgrote afbeeldingen van Lening en Stalin. De demonstraties in Oost-Berlijn eindig den laat op de middag met het loslaten van 100 „vrijheidsduiven" van het podium in de Lustgarten. Generaal Maxwell Taylor, de Amerikaanse commandant maakte in een helicopter van het Amerikaanse leger een vlucht over de verschillende demon stratiecentra. Uit Hamburg en Saarbrücken worden botsingen tussen sociaal-democraten en communisten gemeld. Te Saarbrücken wer den verschillende personen licht gewond. Wapen-revue in Moskou Op 1 Mei-dag werd te Moskou een grote militaire parade gehouden. Het schouwspel werd gade geslagen door maarschalk Jozef Stalin, leden van het politbureau en leiders van het leger, die ter weerszijden van de Sovjet-Russische leider stonden. Aan de parade, die zeven en een half uur duurde, werd deelgenomen door valschermtroepen, zware gevechtswagens, cavallerie, infan terie, gemotoriseerde eenheden en afdelin gen luchtdoelartillerie. Na de militairen defileerden een millioen burgers in rijen van tachtig langs 't praal graf van Lening op het Rode Plein. Boven het Rode Plein vloog een reus achtig aantal Sovjet-Russische militaire vliegtuigen. Deze „luchtparade" stond on der leiding van Wassili Stalin. De toeschou- De twee Amerikanen die op de weg tussen Bandoeng en Cheribon op Java vermoord zijn. Rechts de correspondent van de bekende bladen Life en Time, Robert Doyle, links professor Raymond Kennedy van de Yale Universiteit. wers konden de nieuwste modellen, door straalmotoren voortgedreven gevechts vliegtuigen zien. Een nieuwe licht straal- bommenwerper schoot, met een snelheid van naar schatting 950 kilometer per uur, door het luchtruim. Het toestel trok de aandacht van de buitenlandse militaire luchtmacht-attachés te Moskou. De diplomatieke vertegenwoordigers van veertig landen woonden de parade op het Rode Plein bij. Aan het défilé der burgers werd deelgenomen door delegaties van buitenlandse vakverenigingen, die afbeel dingen van buitenlandse communistische leiders met zich voerden. In Brussel De Brusselse socialisten combineerden de Meiviering met de opening van hun cam pagne tegen de terugkeer van Koning Leopold, 's Avonds verzamelde zich een menigte socialisten in het centrum van Brussel voor het houden van een optocht naar het „Gare du Nord". Politie stond ge reed om eventueel wanordelijkheden te voorkomen. Tweeduizend communisten trokken 's ochtends door de straten van de Belgi sche hoofdstad, roepend: „Vrede" en „Doe afstand". De demonstranten liepen lang zaam langs de boulevards in het centrum van Brussel, waardoor het verkeer werd ontwricht. Partisaan Joliot In Parijs hielden communisten een op tocht die twee küometer lang was. Profes sor Frédéric Joliot Curie, die kortgeleden werd ontslagen als leider van het Franse kernsplitsingsonderzoek, liep op een der voorste plaatsen, aan het hoofd van een groep „partisanen voor vrede en vrijheid". De „partisanen voor vrede en vrijheid" vormen een internationale communistische organisatie, waarvan professor Joliot Curie voorzitter is. Minahassa maakt zich los van Oost-lndonesië DJAKARTA, 23 April (Aneta) De Minahassaraad heeft besloten, de Mina hassa los te maken van de negara Oost- lndonesië en heeft zich met ingang van Vrijdag geproclameerd tot deelgebied van de republiek Indonesië, aldus bericht de correspondent van Aneta te Menado. Het „Front Kesatoean" te Menado heeft een resolutie aangenomen tot liquidatie van de staat Oost-lndonesië. In verband met de ernstige situatie is van Vrijdag af een militair bestuur inge steld over de Daerah Minahassa onder lei ding van de majoor Soemoeal, basiscom mandant van Menado. De troepen van het K.N.I.L. zijn in hun verblijven gecon signeerd. De politie is gemilitariseerd onder leiding van het leger der R.I.S. Beroep op de UNO ten gunste van republiek Zuid-Molukken 's-GRAVENHAGE, 1 Mei (ANP) Het volgnede telegram is gezonden aan de secretaris-generaal der UNO: Dr. Nikijoeloe en de heer Kaijadoe, voor zitter en vice-voorzitter van de organisatie Zuid-Molukkers in Nederland, vooropstel lende: dat Zuid-Molukkers steeds streefden naar gezonde coöperatie met volken van Indonesië; dat de republiek Zuid-Molukken gepro clameerd door vrije democratische volks wil door alle Zuid-Molukkers alhier wordt gesteund; dat ondanks herhaalde schendingen door de RIS van de ter Ronde Tafel-conferentie aangegane internationale overeenkomsten zowel Nederland als de UNO-commissie werkeloos toezagen. Overwegende: dat geen verder vertrouwen kan worden gesteld in enige overeenkomst met de RIS; dat slechts de status van onafhankelijk heid der republiek der Zuid-Molukkers ons kan vrijwaren van verdere aggressie en overheersing door de RIS en onze demo cratische vrijheid veilig stelt, welke zowel voor de politieke stabilisatie van In donesië als van de Zuid-Oost-Pacific één der noodzakelijke pijlers is, hebben be sloten een ernstig beroep te doen op de UNO tot steun aan de vrijheidsstrijd en onze republiek Zuid-Molukken. Een moment uit het défilé voor het paleis. Labour won stemming in het Lagerhuis op het nippertje De Britse regering is gisteravond bij een onverwachte stemming in het Lagerhuis ternauwernood aan een nederlaag ontsnapt. De stem van de voorzitter van het Huis gaf de doorslag. De stemverhouding bij de stemming, die door de conservatieven was afgedwongen, was, voordat de speaker zijn stem uitbracht, 278 tegen 278. De conservatieven critiseer- den de regering wegens beweerde discrimi natie ten opzichte van de diensten voor het wegverkeer, welke niet genationaliseerd zijn. Men gelooft, dat, zelfs indien de regering was verslagen, zij de stemming niet als een motie van wantrouwen, welke haar aftre den met zich mee zou hebben gebracht, zou hebben beschouwd. Prins Bernhard naar Amerika vertrokken Prins Bernhard is Maandagavond om half tien met de K.L.M.-Constellation „En schede" naar Amerika vertrokken om in Philadelphia de „Holland Fair" te openen. Koningin Juliana had haar gemaal naar Schiphol vergezeld. Ook waren daar de Amerikaanse ambassadeur, de heer Selden Chapin, de leider van de E.C.A.-delegatie in Nederland, de heer Clarence Hunter, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink. Het tceer in beeld >7^ -jf OC.NBEW0LKT OUCHT 8EW «KALf B£w 9ZWAAR BC'.V OEKEEl 8EW SNEEUW REC.EN f MOTREGEN A HAGEL V 8UIEN n ONWEER ICOS :SCB«A» CENTRA H HOGE OAUK L LAGE 0»U« SCMEIDlNGS STAN9VAN Gisteren bevond ons land zich in warme lucht, afkomstig uit Zuidelijk gelegen lan den. De middagtemperaturen liepen op de meeste plaatsen op X,ot 22 a 24 graden. In de afgelopen nacht drong koelere zee lucht uit het Westen ons land binnen, het geen op enkele plaatsen tot onweersbuien aanleiding gaf. In deze koelere lucht komen boven Enge land plaatselijk buien voor. Ten Westen van Portugal stegen de barometers. Er be vindt zich daar nu een gebied van hoge druk, dat zich langzaam naar onze omge ving uitbreidt. Het blijft daardoor zacht weer. Werk in de Londense havens hervat Het werk in de Londense havens is van daag volledig hervat. De staking heefi 11 dagen geduurd. De stakers waren met ont slag bedreigd als zij vandaag niet aan het werk zouden gaan. Ontploffing in India had 32 doden tengevolge In een opslagplaats van munitie in het oude fort van Patiala, in het Oostelijke gedeelte van de Pendsjaab (Voor-Indië) heeft zich een ontploffing voorgedaan, welke de dood van 32 personen heeft ver oorzaakt, terwijl veertig anderen zijn ge wond. Een gedeelte van de hoge muur van het fort viel door het geweld van de ontplof fing om. Winkels werden onder het neer stortende puin begraven. Ook de meeste slachtoffers werden onder het vallende gesteente bedolven. Tien uur nadat de ont ploffing was gebeurd, waren vierhonderd soldaten van de genie, geholpen door politie, nog bezig met in het puin te zoeken naar lijken of gewonden. In een officiële bekendmaking werd medegedeeld dat de ontploffing is veroor zaakt door een brand. Schot van maréchaussée trof 24-jarige jongeman In een dansgelegenheid te Tudderen ging het Zaterdagavond zo rumoerig toe, dat de maréchaussée genoodzaakt was, de zaal te ontruimen. Eenige jongelieden uit Broek-Sittard verzetten zich, waardoor een vechtpartij met de maréchaussée ontstond, die buiten de zaal werd voortgezet. Toen een der politiemannen enkele jongemannen wilde arresteren, sloegen deze op de vlucht. Na hen enige malen gesommeerd te hebben te blijven staan, waaraan geen ge volg werd gegeven loste een der maréchaus- sées een schot, waardoor de 24-arige on gehuwde J. werd getroffen. In het zieken huis te Sittard is J. overleden. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige, langs de Wadden- kust af en toe vrij krachtige Westelijke wind- Weinig verandering in tempe ratuur. 3 Mei: Zon op 5.08 uur. onder 20.07 uur Maan op 22.49 uur. onder 5.15 uur Hoog en laag water In IJmuiden Dinsdag 2 Mei: Hoog water: 3.29 en 15.51 uur. Laag water: 11.27'en 23.55 uur. Woensdag 3 Mei: Hoog water: 4.08 en 1633 uur. Laag water: 12.15 en 00.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1