SI II Haarlem vierde opgewekt Koninginnedag In kleine, maar kostbare fabrieken maakt Nederland zijn kunstmest A.B.C. ook voor al Uw kleine stadsvrachten Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Amsterdamse Beurs Dinsdag 2 Mei 1950 Overal in Haarlem is gisteren opgewekt Koninginnedag gevierd. Eén van de aantrekkelijkste schouw spelen van de hele dag, was het feest van de motor-rijders op de Dreef. Het zag er iwart van de mensen, die aangelokt wa ren door het gedaver van de uitlaten en er de hele middag hebben kunnen genieten van de duivelse behendigheid waarmee de rijders hun ronkende strijdrossen door de listig uitgekiende moeilijkheden loodsten, die hen in de weg werden gelegd. En dat waren er heel wat. Zij moesten tussen rlaggetjes doorzwenken, over een wipplank en door hoepels rijdens en ballonnen-duels uitvechten en om de zaak nog wat inge wikkelder te maken, kregen zij af en toe jog een kinderwagen aan de hand mee. Er bestond voorts gelegenheid voor het pu bliek om actief aan deze sensaties deel te nemen, want sommige opgaven moesten met een duo-passagier worden uitgevoerd, roals het ringsteken waarbij tot grote hila riteit van de omstanders menigeen een nat pak opliep, wanneer het emmertje om viel. Het aardige van deze genoegelijke be hendigheids-wedstrijden was, dat lichte motoren er zeker net zoveel kans hadden als hun zwaardere broeders en dat werd wel het duidelijkste gedemonstreerd door een enthousiast heer op een miniatuur parachutisten-motorfietsje dat blijkbaar tegen een stootje kon, want hij maakte er duizelingwekkende sprongen van de wipplank mee. Onder het publiek dat van dit aardige sportieve evenement eenvou dig niet genoeg kon krijgen, bevond zich ook de commissaris van de Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, die zich ópperbest amuseerde met de capriolen van de motor-rijders. In Oost In Oost culmineerde de feestviering des middags in een watersportfestijn in de Berensingel, dat georganiseerd was door ie Kanovereniging „Trekvogels". Reeds omstreeks twee uur had zich daar een grote schare kanovaarders en -vaarsters verza meld, die er, al flink bruin gebrand („waar halen ze 't vandaan?", verbaasde een juf frouw langs de kant zich) in hun luchtige sportkleding kerngezond uitzagen. Toen tegen half drie dc wedstrijden begonnen en de eerste ranke kaho's die voor deze ge legenheid kennelijk een extra kwastje verf gekregen hadden, het water kliefden, was de belangstelling van het publiek nog vrij gering, maar al spoedig lokte het vro lijke, kleurige schouwspel meer kijkers en tegen de tijd dat de senioren-klasse aan de beurt was stonden de taluds van de Herensingel vol toeschouwers. Zo bleef het tot aan de finale, een aardige peddel-esta fette waaraan een ganse vloot van kano's deelnam. „Trekvogels" had de zaak keurig georganiseerd en het zou ons niet verwon deren als deze fleurige demonstratie van haar geliefde sport in vele kijkers de lust zou hebben doen ontwaken om ook eens m zo'n kano rond te peddelen. De uitslagen van deze club wedstrijden laten wij, daar de baanlengte niet precies astgesteld, achterwege. Bij de seni oren vielen vooral de goede techniek en de snelheid van H. Mica en P. Schoringa, aanstaande kano-,.internationals" en van de dames A. v. d. Anker Doedens (tweede prijswinnares van de Olympische Spelen Londen) en mej. A. de Waal Malefijt, kampioen 1949 in de klasse K 2, op. Receptie van „Prinses Juliana" Inmiddels was in café Hommels aan de Zomervaart een ander hoogtepunt van de middag aangebroken. Daar recipïëerde na melijk de jubilerende Oranjebond „Prinses Juliana" ter viering van zijn veertigjarig bestaan, temidden van een lawine van bloemstukken en een invasie van geluk wensen. Een der eersten die het bestuur kwam complimenteren was burgemeester P. O. F. M. Cremers die in een hartelijk speechje getuigde van de dank van het huidige en vele voorgaande gemeentebe sturen voor alle moeite en zorgen die de jubilerende bond in de loop der jaren blij moedig op zijn schouders genomen heeft, om de feestdagen van ons Vorstenhuis tot ware feesten voor Haarlem-Oost te maken. De burgemeester zeide daarom zeer ver heugd te zijn, dat het Hare Majesteit be haagd had, de voorzitter van „Prinses Juli- de eremedaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verle nen, waarna hij de heer G. F. van Dijk onder hartelijk applaus van de aanwezigen de versierselen van deze onderscheiding opspeldde. Vele andere autoriteiten en verenigings besturen kwamen daarna hun gelukwen sen, sommigen vergezeld van fraaie ca- Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Congres der Nederlandse Huisvrouwen begonnen Gistermorgen werd de viering van de Koninginnedag in Haarlem begonnen met een aubade op de Grote Markt, waaraan vele honderden kinderen deelnamen. Gisteravond vertrok Prins Bernhard met het KLM-lijnvliegtuig van Schiphol vaar de Verenigde Staten. De Koningin deed haar gemaal op Schiphol uitgeleide. Agenda voor Haarlem DINSDAG 2 MEI Gem. Concertgebouw: Concert HOV. 8 u. Luxor: „Ik ben een kleurling", 18 j., 2. 4.15, T en 9.15 uur. City: „Greep des doods", 18 j., 115, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De zeven zondaars 18 j.. 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zij die te veel zijn", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Verborgen stroming", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De machtige Joe Young", 18 j„ 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spruit en Bosstraat 7: Tentoonstelling van bloemenschilderijen 101, 26 (tot 8 Mei). WOENSDAG 3 MEI Grote Kerk: Vereniging Ereschuld en Dankbaarheid, herdenkingsplechtigheid, 8 uur. Lion d' Or: Stichting Bloemendaal voor Individueel Voortgezet Onderwijs, bijeen komst. 8 uur. Gereformeerde Kerk, Klopper singel, bijeenkomst ter gelegenheid van de Zaaiweek. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen deaux, aanbieden, zoals de heer E. H. Ten- ckink en mr. P. Fuhri Snethlage van het Hoofdbestuur van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten, de oud-voorzitter van dit comité, ir. P. H. Lefèbre, mr. J. A. P. C. ten Bokkel van 't Centrumcomité, be stuursleden van de comités Noord, Zuid west en Kleverpark, voorts pastoor G. A. Jongejan en ds. A. J. van Rhijn, de direc teur van Hout en Plantsoenen, de heer J. A. Dorresteyn en de hoofdcommissaris van politie, de heer J. Fontijne. Jubilaris en gasten bleven na het offi ciële gedeelte der receptie nog geruime tijd gezellig bijeen. Een aardig intermezzo was de muzikale hulde die het Kinderfanfare corps van Haarlem-Oost het bestuur van „Prinses Juliana" tegen vier uur kwam brengen. In het Kleverpark Op het terrein aan de Kleverlaan werd evenals vorig jaar een voetbalwedstrijd ge speeld tussen een elftal van leerlingen van de Middelbare Technische School en Ken- nemerland 2. Laatstgenoemde ploeg won met 4-1, nadat de rust met 2-1 was inge gaan. Na afloop reikte de heer D. C. Knook, voorzitter van de afdeling Kleverpark van het Haarlems Comité voor nationale fees ten de wisselbeker uit. Vorig jaar heeft Kennemerland ook gewonnen. Voor de ontmoeting bestond grote belangstelling. Des avonds zijn er op het Santpoorter plein films vertoond. Windhondenraces in Haarlem- Noord Het comité uit Haarlem-Noord heeft ieder jaar een tak van sport op het pro gramma. Voor Maandagmiddag waren er windhondenraces uitgeschreven, waarbij de Windhonden Renveren. „Amsterdam" de regeling verzorgde. Greyhounds, whip pets en Afghaanse windhonden kwamen in de baan. Grote belangstelling had het pu bliek voor de rennen der honden achter de kunsthaas. In de pauze traden andere honden op, namelijk politiehonden. Leden van de po- litiehonden-dressuurclub „De Spaarnestad" lieten zien, dat als hun hond een „misdadi ger" onder zijn hoede heeft het niet mo gelijk is te ontsnappen. Zelfs de „bazen" gelijk is te ontsnappen. De heren Koele- meyer, Smeenk en Van Kouten verzorg den deze demonstratie. Cabaretvoorstellingen Van Meurs rijdend cabaret verzorgde enkele programma's in Haarlem-Noord. John Pims, Willy en Sies Volette en The Rio waren de artisten, die het publiek op aangename wijze bezig hielden. Op de Zaanenlaan, in de omgeving van het kermisterrein, werkten een dame en twee heren aan hoogdraadtrapeze. Dit nummer op en aan de draad in de lucht trok de bijzondere belangstelling. De medewerkenden oogstten veel succes. Drukte in het Centrum In de loop van de dag is het bijzonder druk in het centrum der stad geweest. Des avonds concentreerden de feestgangers zich op de Grote Markt, waar 'n bal-champêtre gehouden werd, op de Nieuwe Gracht, waar een „gondelvaart" door het water trok en op de kermisterreinen. Velen waren op de Grote Markt bijeen, om op het asfalt te dansen. In de muziek tent had het dansorkest „De Marrinucci's" plaats genomen en de musici speelden er lustig op los. Tot twaalf uur was er ge legenheid om te dansen. Bij de kanovaarders en bezitters van boten was er weinig animo voor de gon delvaart. Achttien bootjes vertrokken van de Bakenessergracht en voeren naar de Nieuwe Gracht, waar enkele duizenden bijeen waren. Indien dezen voor de bootjes gekomen waren, dan zouden zij (bedrogen uitgekomen zijn. Toch loonde Sen wan deling naar de Nieuwe Gracht de moeite. Daar was immers weer de feestverlichting aangebracht. Op een vlot had het Eerste Haarlemse Piano-accordeonorkest „Accor- dia" plaats genomen en zorgde voor vro lijke muziek. De dirigent Herman Teunissen en Ge rard Vos (zang) oogstten veel succes. Op het. Phoenixterrein, het Wilsonsplein en de Raamgracht en elders amuseerden velen zich met de kermis-vermakelijk- heden. Feest voor Zuid-west De afdeling Zuid-west had een feeste lijke middag in het gebouw van de Haar lemse Kegelbond voorbereid. Leerlingen van de cursus volksdansen der afdeling lieten zien hoe ver zij reeds gevorderd zijn en daarna verzorgde het amateursge zelschap van Jac. de Boer het programma, dat vlot werd afgewerkt en waarvoor grote belangstelling bestond. Viering in Spaarndam Te negen uur ving in Spaarndam de vie ring aan met een optocht der schoolkinde ren. Zij werden geleid door acht tamboers. Er waren prijzen uitgeloofd, voor de mooiste of leukste figuur en hierdoor had den velen hun best gedaan, zo aardig moge lijk voor de dag te komen. De jury, die een moeilijke taak had (er waren 170 kinderen) maakte de volgende beoordeling bekend: 1. Karretje met guirlandes, M. van Bei- ren; 2. Groep, Ria v. d. Beidt; 3. Kruiwagen, E. v. Lent; 4. W. v. d. Putte; 5. Verpleeg ster, Mary Stolk; 6. Vers. fiets Marry Prui sen; 7. Groep, Carla Balm: 3. Vers. fiets Joop Oud; 9. Henk Kooy; 10. Ria v. War merdam. Dan volgde van de muziektent de au bade, waarbij aanwezig waren: mr. P. O. F. M. Cremers. burgemeester van Haarlem, mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris, J. Fontijne, hoofdcommissaris van Politie, E. H. Tenckinck, voorzitter en mr. P. Fuhri Snethlage, secretaris van het comité van Nationale Feesten. De schoolkinderen zongen onder leiding van de heer Van Dijk, hoofd der openbare school enige liederen, waarna de voorzit ter van de plaatselijke feestcommissie een toespraak hield. Daarna antwoordde de burgemeester en dankte de kinderen en hun dirigent voor het gebodene. Na afloop volgden kinderspelen, zoals korfballen, zaklopen, koekhappen, tonnetje rollen e.a„ waarbij de beste drie van iedere klas een prijs wonnen. In de middag werd er voor de kinderen een feest gehouden in het nieuwe „Jeugdcentrum". In het Concertgebouw te Haarlem is van morgen de vier-en-dertigste algemene ver gadering begonnen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. Nadat het Wilhelmus gezongen was heette mevrouw M. C. D. Wesstra-Mackay, presidente der afdeling Haarlem, de leden van het hoofdbestuur en de afgevaardigden welkom. Daarna zong het koor der Haar lemse afdeling onder leiding van Cor Igesz liederen van F. Mendelssohn Barthol- dy, Léo Delibes en Luigi Bordèse. Voor be geleiding zorgde Truus Mondriaan. De presidente van het hoofdbestuur me vrouw J. W. van ItersonRotgans uit Den Haag dankte de dirigente en de leden van het koor voor de prachtige inzet van de vergadering. In haar openingswoord gaf de presidente een overzicht van de gebeurtenissen van het afgelopen jaar. Zij herinnerde aan de terugkeer van militairen uit Indonesië en aan de economische toestand, waarbij zij aanspoorde tot zuinigheid en soberheid. Gebleken is dat er grote sommen geld worden uitgegeven voor alcoholhoudende dranken en tabaksartikelen. Njet ten on rechte wordt geklaagd over de duurte. Steeds stijgen de prijzen voor huishoude lijke artikelen. De devaluatie is van invloed geweest op de prijzen. In ons land denkt men dat er overvloed van voedsel op aarde is, doch dat is "onjuist. Spreekster deed mededelingen over de stichting van de Nederlandse Huis'noud- raad. Deze instelling Is van belang voor de huisvrouwen wier belangen behartigd zullen worden. In de raad is ook de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen vertegenwoordigd. De presidente deelde mee, dat het aantal afdelingen met slechts een is vermeerderd. Dit achtte zij te wei nig. Er kan meer propaganda gemaakt worden en aandacht besteed worden aan plaatselijke belangen van de huisvrouwen. Besloten werd een telegram aan de be schermvrouwe Koningin Juliana te zenden. Tenslotte heette de presidente welkom mevrouw J. M. baronesse De Vos van Steenwijk, mevrouw C. G. E. M. Cremers- De Bruijn, ere-presidente der afdeling Haarlem, ereleden van het hoofdbestuur en van het afdelingsbestuur, mejuffrouw Bolsius en mevrouw mr. ScheltemaCon- radi, leden van de Haarlemse gemeente raad en afgevaardigden van vrouwenver enigingen. Nadat nog enkele huishoudelijke zaken waren behandeld, werd de vergadering geschorst tot twee uur. Morgen gaat ,,de nieuwe Mekog" in bedrijf LS WOENSDAGOCHTEND dc heer S. L. Mansholt in zijn kwaliteit van minister j\_ van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de uitbreiding van de IJmuidense MEKOG ae Maatschappij tot Exploitatie van Kooksovengassen dus officieel in bedrijf zal hebben gesteld, is daarmee een nieuwe fase ingeluid in dc voorziening der Nederlandse markt van de zo uitermate belangrijke stikstofmeststoffen. Op datzelfde moment is de Nederlandse industrie met een ultra-moderne, op Ameri kaanse leest geschoeide fabriek uitgebreid, die met haar kapitaalsintensiteit (de uitbreiding kostte 43.000.000 of ongeveer 90.000 per „nieuwe" werknemer) een indrukwekkend bedrijf aan het nationale bezit toevoegt. De nieuwe fabriek, die uit hardgele baksteen is opgetrokken en zich Oostelijk aan het oude complex aansluit, toont van buiten niet zo heel „duur" maar wie de hallen vol paardekrachten en on- toom'oaar geluid doorloopt, zal zelfs met lekenogen aan de daar opgestelde com pressoren, ventilatoren en koelwalsen kunnen zien dat hier een volautomatisch bedrijf is geboren, dat dich onbevreesd kan meten met de modernste collega's in het buitenland. Tezamen met de „oude" Mekog, die al sinds 1929 in bedrijf is, zal de uitbreiding, welke morgen dus officieel in bedrijf gaat. het drievoudige aan productie bereiken van vroeger. In cijfers uitgedrukt: de oude Mekog maakte 16.000 ton zuivere stikstof per jaar en het totale complex haalt straks de 51.000 ton. Straks dat is gedurende het agrarische seizoen te rekenen van 1 Juni 1950 af. Met dc fabrieken van de Staatsmijnen en die te Sluiskil mee zal Nederland dan zo'n 200.000 ton zuivere stikstof leveren een cijfer dat voor de goede orde met vijf ver menigvuldigd dient te worden wil men dc productie in kunstmest zelf krijgen. Voor de oorlog werd ongeveer de helft geprodu ceerd. En als de binnenlandse behoefte, die op 150.000 ton wordt geschat, gedekt is. blijft er nog een kleinigheid over voor de meestbiedende buitenlander ook. Deze cijfers krijgen nieuwe glans, als ze gezien worden in het raam waarin ze zo goed passen: de Nederlandse landbouw en zijn toekomst. De deskundigen voorspellen namelijk dat door een voortschrijdende intensivering van de landbouw en van de grasbodem voor de veeteelt de behoefte aan stikstof meststoffen belangrijk omhoog zal gaan. Een van de kenmerkende eigen schappen dezer nieuwe Mekog is haar geringe omvang. In vier betrekkelijk kleine fabrieks gebouwen regeert de chemische reactie een compact machinepark compri meert, verbrandt en koelt en indruk wekkend is slechts de uiterlijke een voud die zich het best weerspiegelt in BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TELEFOON 18428. NA 6 UUR 14810-14155 Muziek De Czardas-Vorsfin bij de Operette-Ver. Johez. Ter gelegenheid van haar vijfjarig be staan haalde de Operettevereniging „Johez" de krachttoer uit oin met eigen leden de „Czardas-Yorstin" van Emmerich Kalman op de planken te brengen. Met eigen krachten, ook ter bezetting van de zware titelrol, die een temperamentvol en geraffineerd spel vereist, die door stern- kwaliteit en zangkunst en niet minder door fascinerende dans het hele werk moet do mineren! Men vraagt zich wel eens af waar onze dilettanten doorgaans de moed van daan halen, om zich voor opgaven te stel len die zelfs door beroepsspelers voor oen zware kluif gehouden worden. Maar achter af, als men de resultaten ziet en hoort, die zij met wilskracht, ja met verbetenheid bereikt hebben, moet men toch respect heb ben voor wat zij met een zekere argeloos heid aandurfden. Natuurlijk moet er het een en ander onder de maat blijven, bij deze is het de uitspraak, bij gene de klank vorming bij het zingen, bij een andere de linksheid van het gebaar, allemaal gebre ken die men zonder speciale studie niet zo maar te boven komt maar daar wil men graag mild over oordelen, wanneer de vlotheid van het samenspel, de goede ver zorging van menig détail alsmede de mo menten van rake typering die u zo nu cn dan verrassen, over de onvermijdelijke kenmerken van amateurisme heen doen zien en u opnemen en meevoeren in de caricaturale sfeer van de operette-wereld. Ik mag zeggen dat ik zelden een operette- vertoning van dilettanten bijwoonde die zo vlot verliep als deze vertolking van de Czardas-Vorstin door Johez. Nergens was er een hapering in de actie of enige on zekerheid in de zang. De regisseur K. L. Baars en de dirigent Joh. van 't Vlie heb ben wat dit betreft eer van hun werk en ik twijfel er aan dat iemand in de gegeven omstandigheden ik bedoel met het zelfde materiaal meer had kunnen bereiken dan deze twee ijverige leiders wisten te presteren. Mevrouw A. Jaspers toonde in de titelrol soms verdienstelijke speelkwaliteiten en haar tegenspeler, de heer P. Steenbakker, hoewel nog wat onwennig op de planken gaf in II en III menige goede belofte. Me-, juffrouw Osinga (Stasi) beschikt over een zangstem, die, mits niet geforceerd, van goed gehalte is. De heren Verstraten (Feri) en Van Brinkom (vorst Leopold-Marie) lieten zich als voortreffelijke spelers en zangers gelden; dat was nagenoeg beroeps- werk. Ook de heer Blaas (Boni) bezit de vlotte flair voor het kluchtspel dat nu eenmaal de operette is; 't is alleen jammer dat de keel-r zijn uitspraak ongunstig be ïnvloedt: laat hij daar eens op werken om er af te komen! Heel goed van houding en typering was tevens de rol van Anthilde, door mevrouw R. Zwart. De heer J. van der Veld was een verdien stelijke invaller voor de rol van Rhonsdorff. Het koor. helaas te schraal met heren bezet, was door de regisseur goed afgericht. De klank van het ensemble zou nog kun nen winnen door minder open te zingen. Er was een ballet onder leiding van Henny Mevers. Het gaf aan de opvoering een levendig cachet. De Wener wals in II en vooral de Czardas in III waren bijzonder opvallend. Lang niet het minste van de avond was het aandeel van het orkest, dat onder de handige leiding van Joh. van 't Vlie, cor rect met de handeling of het toneel mee werkte en in de pauzes het publiek aan genaam bezig hield met de bekende melo dieën uit de operette. Aan het slot van de avond was er een royale bloemenhulde voor de executanten. JOS. DE KLERK Zweedse busdienst naar Brussel Jeugd van de Bollenstreek voortaan via Haarlem De Zweedse bussen van het reisbureau „Paddan" uit Gothenburg, die een geregelde tweewekelijkse verbinding onderhouden tussen Stockholm en Brussel, zullen in het vervolg hun weg in Nederland via Haarlem kiezen. Dit resultaat, dat de Spaarnestad weer wat meer bekendheid in het buitenland zal geven, is te danken aan het initiatief van de heer Ekman, de Zweedse exploitant van het restaurant „Het Bolwerk". Eindelijk komt „De drie zusters" in openbare voorstelling De toneelgroep Comedia geeft Zaterdag en Zondag in de Haarlemse schouwburg de eerste openbare voorstellingen van het onder regie van professor Sjarof ingestudeerde stuk „De drie zusters" van Anton Tsjechof. Me despelenden zijn: Ank van der Moer, Mimi Boesnach. Ellen Vogel, Caroline van Dom melen, Mies Versteeg. Ko van Dijk. Han Bentz van den Berg. Jan Teulings. Fons Rademakers, Henk Rigters. Lucas Wensing en enige anderen. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. JEANNE DEMESSIEUX Zaterdagavond hebben wij medegedeeld dat de Parijse organiste Jeanne Demessieux op Woensdag 17 Mei haar eerste recital te Haarlem zou geven. Dit is niet geheel juist, want Jeanne Demessieux heeft reeds ver leden jaar in de Grote Kerk een concert verzorgd onder auspiciën van Les Confé rences Frangaices. Zij oogstte toen buiten gewoon veel succes. H.R.C. „Excelsior" De Haarlemse Rennersclub „Excelsior" hield een rit over 52 km. De uitslag luidt: A-klasse: 1. W. Fennis, 2. H. Ravens- bergen, 3. Lingen, 4. Kretzmar, 5. J. Hazen. B-klasse: 1. Jan Haan. 2. Jacques Tour ney, 3. Gerrit Wilkes, 4. Karei Haan, 5 Van Buuren. Zondag rijdt J. Westbroek mede in de ronde van de Kinkerbuurt te Amsterdam. organiseert eigen bloemencorso Reeds vorige jaren heeft de Hillegomse jeugd een eigen bloemencorso gehouden, waarvan zowel de deelneming als de kwa liteit een stijgende lijn vertoonden. Grote zorg werd door de groepen en particulieren besteed aan de werkstukken waarmee men te voorschijn kwam. Het bloemencorso dat Vrijdagmiddag a.s. op de Bevrijdingsdag zal worden gehou den, houdt de verwachtingen gespannen, omdat reeds thans 150 deelnemers, waar onder circa 40 groepen, zich hebben aan gemeld. Al zijn de inzendingen niet van zodanige omvang als die der deelnemers aan het grote corso, wat orginaliteit en afwerking betreft doen ze daarvoor niet onder. 1 Meifeest te Bloemendaal In het Jeugdhuis te Bloemendaal werd gisteravond het Meifeest gevierd. Ock hier was dc Meileuze: „Een werkend Nederland voor een Verenigd Europa". Over dit onderwerp sprak de heer D J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs te Haar lem. Hij zei dat het vandaag zo'n bijzondere dag was. omdat èn de verjaardag van de Koningin èn het Meifeest der arbeiders werd gevierd. Dat deze gezamenlijke viering in goede harmonie is gegaan, pleit voor het Nederlandse volk, Er is veel verbeterd ten opzichte van vijf tig jaar terug, toen nog gestreden moest worden voor de achturige werkdag en het algemeen kiesrecht. Maar deze vooruitgang heeft een gevoel van voldaanheid gewekt, die het enthousiasme en strijdlust heeft doen dalen.. Vandaar ook, dat er een zekere lauw heid voor de verkiezingen valt waar te nemen. De „nieuwe middenstand" weet niet, waar hij zich bij zal aansluiten. Deze mensen z' hun eigen en het algemeen belang niet; horen thuis in de socialistische beweging. Na de strijd tegen het nationaal-socialisme wacht ons thans een nieuwe strijd, die tegen de dictatuur van het communisme, aldus de heer Geluk. Deze strijd is het best te voeren in een Verenigd Europa. Deze internationale gedachte ligt geheel in de lijn van de P. v. d. A. cn de vroegere S.D.A.P. Voorlopig blijft deze gedachte beperkt tot West-Europa, om dat dit het eerste practisch t» verwezen lijken doel is. Na declamatie door mevrouw T. Dalmeyer werd het Meifeest besloten met trekkers- en kampeerliedjes, gespeeld en gezongen door „De Gong", het orkestje van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. lange reeksen zelf registrerende con- tróletafels waar feilloos verteld wordt wat er in compressor 2 van de vijf machtige knapen verkeerd dreigt te gaan, terwijl het watergas binnenin tot onvoorstelbare spanningen wordt sa mengedrukt. Dat dit nieuwe complex elke dag 75 ton kan afleveren onder de koepel van de imposante „zoutloods" tegen zijn voorgan ger en collega .slechts" 45 ton, is bijna een wonder. Zoals zoveel bijna een wonder is in deze romantiek van de mechanisatie, welke er ondanks alle technisch raffine ment te vinden is onder de kapper, der IJmuidense fabriekshallen aan het Noord- zeekanaal. Auto onder de trein; twee doden Op een onbewaakte overweg tussen Brummen en Zutphen is een bestelauto aangereden door een trein en 400 meter meegesleurd. De inzittenden, de melkventer J. R. uit Brummen en een 17-jarige logé uit Den Haag, kwamen om het leven. Hobby Clubs Na Haarlem ook Bloemendaal Toen Leonard de Vries in de oorlog z'n boek „De jongens van de Hobby Clubs" schreef, heeft hij niet kunnen vermoeden, wat voor invloed dit boek op vele jongens in Neder land zou hebben. Het boek behandelt het stichten van een club door enkele jongens, die daar hun hobby naar hartelust kunnen uitleven. Toen het boek af was, vroeg de Vries zich af, of zoiets niet verwezenlijkt kon worden. Daarvoor was het ten eerste nodig, dat er een blad verscheen dat dit idee ver breidde en dat het blad dan later de oprich ting van» de plaatselijke Hobby Clubs zou stimuleren. Dit blad verscheen, het heet Hobby Club. en het heeft er voor gezorgd, dat er overal :n het land Hobby Clubs ont stonden. Er zijn nu in een 100-tal plaatsen van ons land Hobby Clubs, ook in Haarlem, en niet lang geleden is er in Bloemendaal een opgericht. Maar zoals in zo vele plaatsen van ons land zit zij nog te springen om een club-lokaal. Als dit overwonnen is, kunnen de jongens zich in hun vrije tijd met volle energie toeleggen op radio. film. electrici- teit. kortweg gezegd op hunhobbies. De jongen met een hobby voor fotografie wil zelf gaan vergroten, maar waar haalt hij het geld voor een vergrotingsapparaat vandaan? Een behoorlijke timmeruitrusting, een draaibank, glaswerk voor scheikundige proeven, een microscoop voor biologie, dat is alles voor de enkeling onbereikbaar. Samenwerking is het beginsel, dat dit alles mogelijk maakt. Tien, twintig jongens kunnen samen wel een meetinstrument bekostigen of een ver grotingsapparaat kopen of construeren. Modelspoorwegen, films, gramofoonpiaten, door samenwerking kan dit allemaal. Dit is nu het doel van een Hobby Club; jonge men sen met dezelfde of met verschillende hob bies in contact met elkaar, tot samenwerking en tot vriendschap te brengen. Biljarten De Ruyter Europees kampioen libre De laatste partij van het tournooi om het Europees kampioenschap groot biljart libre tussen onze landgenoot De Ruyter en de Belg Van Hassel. had een sensationeel ver loop. De Ruyter begon met een serie van 306. Van Hassel was zeer nerveus en bracht het niet verder dan 13 caramboles. Aangemoe digd door deze goede start bracht de Neder lander in detweede beurt zijn totaal op 491. Daarna volgde een poedel van Van Hassel. Rustig maakte De Ruyter in zijn derde beurt de 500 vol. In dc nastoot kon Van Hassel met moeite vijf punten verzamelen. De Ruyter was Europees kampioen. De uitslagen luiden: De Ruyter 500 Van Hassel18 De eindstand luidt: gew.p. De Ruyter 7 Van Hassel.... 6 Metz 6 Gabriels 5 Nussberger 4 Reicher 3 Galmiche 3 Duf etelle 1 Vesely 1 3264 3463 2917 2335 3161 3003 2457 2099 3 306 166.66 3 13 6.— 6 270 83.33 6 347 69.33 brt. h.s. a.gem 54 479 67.77' 37 500 88.21 108 452 32.06 50 487 58.34 77 281 36.81 83 285 35.92 84 347 35.75 89 213 27.60 85 210 20.57 DAMMEN OM DE OOSTERKWARTIER- BEKER Woensdagavond vangt in het „Hof van Holland" te Haarlem het Oosterkwartier - tournooi aan. Het D. C. IJ.-kwartet bestaande uit 1. Dukel; 2. Postma; 3. J. van Straten en 4. K. de Jong, speelt tegen St. Bavo uit Heem stede. De kwartetten van Beverwijk, Haar lemse Damclub, Haarlem en Oosterkwar tier nemen eveneens deel. De districts Dambond „Kennemerland" houdt Dinsdagavond 9 Mei in het „Hof van Holland" een vergadering. Op Zaterdag 13 Mei wordt te Amsterdam de jaarvergade ring van de districtsbond in „Krasnapolski" gehouden. In Haarlem-Oost recipieerde gisteren de jubilerende Oranjebond Prinses Juliana". Foto: burgemeester Cremers feliciteert de voorzitter de heer G. F. van Dijk, nadat hij deze namens de Koningin de zilveren eremedaille, behorende bij de Orde van Oranje Nassau, heeft uitgereikt. Koninklijke Olie Unilever Philips K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij. N.-I. Handelsbank Billiton Mij. II Slotkoers Openings 28 April koersen 272 276 204*4 205*4 225 225*4 169*4 170*4 283 z 265 113*4 125 124*4 153 11914 120*4 '124% 125*4 125 125*4 146*4 230

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5