r c Democratische socialisten vierden het jaarlijkse Feest van de Arbeid De bewoner van het Oude Slot te Heemstede in sociëteit ,,Teisterbant" gehuldigd .Clowntje Rick Kort en Bondig J De dood van dr. Leidekker Dinsdag 2 Mei 1950 Haariemi Dagldad ei/ Oprechte Haarlemsche Courant Voor een werkend Nederland in een verenigd Europa Minister-president sprak Haarlemse geestverwanten toe Een weldadige zon werkte op het Mei feest van de democratische socialisten in Zuid-Kennemerland, dat gisteren met grote opgewektheid werd gevierd, mee tot een warme, kameraadschappelijke sfeer op de bijeenkomsten van de socialistische or ganisaties. Dat bleek reeds gistermorgen, toen het groepje Natuurvrienden, der tra ditie getrouw de velden introk om daar, met ter afwisseling een levenslustig lied, te genieten van de schoonheid van de Eerste Mei. Het bleek ook 's middags in de tjok- en tjokvolle zaal van ,.De Leeuwerik" waar de oudgedienden in de socialistische be weging bijeen waren gekomen om te ge nieten van een uiterst verzorgd program ma dat de Vrouwengroep in de Partij van de Arbeid had opgezet en dat zijn hoogte punt beleefde toen de minister-president, dr. W. Drees, de zaal betrad voor het uit spreken van de Mei-rede. De aanwezigen zongen de bewindsman spontaan staande de Socialistenmars toe. ..Er is op deze Meidag, ondanks alle moeilijkheden die er zijn, toch wel reden voor een stemming van vreugde en blij heid. Want in zestig jaren van socialistische strijd is er toch ook wel wat bereikt. Er is in ons volksleven toch iets gekomen van vieer levensgeluk, van zuiverder verhoudin gen, van sociale rechtvaardigheid", zo be gon dr. Drees zijn toespraak. Zestig jaar ge leden leek de acht-uren dag een onmoge lijkheid, nu is algemeen de gedachte aan vaard, dat de mens tijd moet hebben om naast zijn arbeid zich te kunnen wijden aan de ontplooiing van zijn persoonlijkheid, aan de organisaties waarin hij zich wil wijden, voor zijn levensgeluk. En tot de aanwezigen kon de minister president dan ook zeggen: „U hebt niet tevergeefs gewerkt en geleefd, uw arbeid is vruchtbaar geweest: het jonge geslacht kan met minder moeilijkheden van meer moge- Mjkheden profiteren". Dr. Drees herinnerde aan de toestand waarin de regering-Schermerhorn in 1945 orde en regel had moeten brengen, aan de hooggespannen verwachtingen die er toen waren. Zeker, deze zijn lang niet alle in vervulling gegaan, maar toch: het aanzien van het land, de gezondheid van het volk, de werkgelegenheid, hoe is het alles niet toegenomen en verbeterd. En dat alles in een sfeer van arbeidsvrede, omdat de Ne derlandse arbeidersbeweging, hoewel zij zo strijdvaardig en krachtig als ooit tevoren is, in bezonnenheid en zelfbeheersing alle krachten heeft ingezet om conflicten te voorkomen tot heil van het algemeen. Maar het was niet alleen herstel wat na 1945 tot stand kwam, het was tevens, al was het ook naar de mening van dr. Drees in nog te bescheiden mate, vernieu wing. Daarvan getuigt wel de sociale en economische medezeggenschap die voor de arbeidende bevolking in de vorm van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie werd verkregen. Spreker vond het een voorrecht dat het hem gegeven was geweest een klein deel van een oud socialistisch ideaal, het staatspensioen voor iedereen, te ver werkelijken. Vrede en veiligheid Het zal voor ons kleine land met zijn grote bevolking meer dan ooit noodzakelijk zijn voor iedereen een veilige werkgelegen heid te bieden. Internationale samenwer king is daartoe onontbeerlijk. De gedachten die ons vroeger bezield hebben zijn niet veranderd, wel de vorm waarin de idee werkelijkheid werd. Het socialisme blijft gericht op een doel bewust georganiseerde maatschappij. Het blijft streven naar zuiverder, edeler, men selijker verhoudingen, naar een vrije ont plooiing van de menselijke geest, zonder vrees voor onderdrukking van menings uiting of gewetensvrijheid, zo eindigde dr. Drees zijn met grote bijval beantwoorde rede. Na een pauze waarin verversingen wer den rondgedeeld, werd het programma, waaraan de dames Kroon en Blik, respec tievelijk met voordracht en zang meewerk ten, met een spreekkoor uit de Vrouwen groep besloten. Avondvergadering Eenzelfde geestdrift heerste er gister avond ook in het Gemeentelijk Concertge bouw waar veertienhonderd democratische socialisten bijeen waren om het door het Mei-comité samengestelde programma bij te wonen. „De Stem der Volks" voerde tezamen met het wakkere Excelsior" onder leiding van dirigent Peters een cyclus van strijd liederen uit en ontroerde de zaal later met een ragfijne vertolking van oud-Neder landse liederen in de bewerking van resp. Felix de Nobel en dirigent Maurice van IJzer. De voorzitter van het Mei-comité, de heer D. Verbaan, memoreerde de grote re sultaten van de socialistische partij in het afgelopen jaar: de vreedzame regeling van het Indonesische geschil, de totstandkoming van de medezeggenschap der arbeiders in de bedrijven en de stichting van een vrij Wereldvakverbond, dat reeds meer dan Minister-president dr. W. Drees tijdens zijn toespraak tot zijn oudere Haarlemse geest verwanten. vijftig millioen leden telt. Hij herdacht ook de democratische socialisten achter het IJzeren Gordijn die thans worden vervolgd en uitte zijn vreugde over de goede resul taten die de Partij van de Arbeid in de Statenverkiezingen had behaald, al stak Haarlem daarbij wel een beetje af. Herdenking van Anne Wanschers De voorzitter van de Federatie Haarlem, de heer W. F. Happë herdacht, zoals me vrouw Kerkhoff 's middags reeds had ge daan, in enkele gevoelvolle woorden wijlen de heer Anne Wanschers. die aan de voor avond van de Mei-viering was heengegaan. „Een eenvoudige, bescheiden man, die nooit zichzelf zocht, die zijn ideaal volgde en zijn medemensen hielp. Een man ook, die in de oorlogsjaren r.ooit vroeg: „Welk gevaar loop ik?" en zijn gehele persoon inzette voor de arbeidersbeweging". De aanwezigen hoorden staande het „Aan de strijders", door „De Stem" gezongen, aan. Vervolgens was de beurt aan de jonge garde, die rond op het podium geplante Meiboom met voordracht, dans, zang en spel liet zien waar de Arbeiders Jeugdcen- trale zich op haar bijeenkomsten in het Baken al zo mee bezig houdt. Verenigd Europa De spreker van de avond, dc heer Louis Major, secretaris van het Belgische Vak verbond, had het begrip „Verenigd Europa" uit de Mei-leuze tot onderwerp van zijn even korte als krachtige rede gekozen. Hij herinnerde eraan dat de gedachte van in ternationale broederschap van stonde aan aan het socialisme verkleefd was. Het Mei feest was daar het symbool van. Zestig keer zijn de arbeiders nu op 1 Mei de straat op gekomen en hebben zij hun vredeswil gedemonstreerd. Zo sterk bleek dit sym bool, dat de dictaturen het overnamen, al trekken ook op de Russische Eerste Mei kanonnen in de stoet mee. Want ondanks alle schone dromen tijdens de bezetting is de oorlog en oorlogsdreiging niet weg en vernietigd. Alleen de arbeidersklasse in de wereld kan hier de oplossing brengen door zich hecht aaneen te sluiten: zij moeten de kop pen, de handen en de portemonnaies bij elkaar steken. Dat alles is zeer moeilijk. De economische grenzen moeten verdwij nen, de dumping door valse subsidies van eikaars producten en prijzen moet worden afgeschaft. Er zal een uitwisselbare munt moeten komen en een zoveel mogelijk ge lijk sociaal en loonstelsel. Ieder land in Europa zal verplicht zijn water in zijn nationale wijn te gieten. Toch is de tech nische kant der vereniging niet de voor naamste. Het belangrijkste is, dat wij allen Europeeërs moeten worden, dat dat begrip gemeengoed van de massa is. „En wie, zo vroeg de heer Major zich af, zullen dat beter kunnen dan wij, de erfgenamen van 1889?' Toen reeds waren de arbeiders over tuigd van de noodzaak van een nieuwe wereld, boven de oude grenzen uit, waarin de broederschap van het socialisme zou heersen. Thans hebben de socialisten hun grote internationale organisaties in vakbe weging, partij en coöperaties. En Europa zal socialistischer kunnen, worden naarmate de afzonderlijke organisaties zich sterker bewust zijn van hun Europese taak. Dan zal, zo eindigde de heer Major, morgen eindelijk het socialisme begroeten, dat de armoede en de ellende zal uitschakelen en vrede, brood en welvaart voor u allen kan brengen. Nadat de spreker de Socialistenmars was toegezongen overhandigde de heer Verbaan hem een enorme bos tulpen als groet van Nederland en België. Het tweede deel van het programma was gewijd aan het amusement, waartoe het ensemble van Jan Corduwener en Cor Steyn met zijn solo-vox belangrijk bijdroe gen. Gedenksteen voor omgekomen Haarlemse politiemannen Donderdagmiddag 4 Mei zal burgemees ter mr. P. O. F. M. Cremers in het Haar lemse politiebureau aan de Smedestraat een gedenkplaat onthullen ter nagedach tenis aan zes leden van het corps, die in bezettingstijd om het leven kwamen. Deze laatste eer geldt de rechercheur F. G. Bultje, die wegens illegaal werk werd gearresteerd en in een Duits concentratie kamp bezweek; agent J. Grit, die zich door de vlucht aan een arrestatie poogde te ont trekken en daarbij werd neergeschoten; agent G. Quivooij. die omkwam bij een bombardement: hoofdagent G. Schaapman en agent B. A. Witteman. die beiden het lot van hun kameraad Bultje deelden en ten slotte agent J. C. Zijderveld, die werd neer geschoten bij een overval. De Koningin heeft benoemd tot Comman deur in de Huisorde van Oranje jhr. mr. C. Dedel, Kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin en thesaurier van de Prins der Nederlanden. ADVERTENTIE vadt aJUifd Uv de, $Maa£ J /*<£.- per literfles - Vraagt Ut* u/LtUcelier- VOLKSHOGESCHOOLDAGEN OVER CULTUREEL CONTACT MET VLAANDEREN Op 29 en 30 April zijn in de volkshoge school te bergen in Noordholland volks- hogeschooldagen voor Vlaanderen en Ne derland gehouden. Prof. Max Lamberty uit Brussel hield een inleiding over de alge mene vooruitzichten der Vlaamse Bewe ging. Over cultuurproblemen in Vlaande ren sprak pater V. J. Walgrave uit Leuven. Over het culturele werk in Nederland sprak dr. H. G. W. van der Wielen. In het bijzon der werd de vraag onder het oog gezien op welke wijze tussen Noord en Zuid een in niger contact zal kunnen ontstaan. Men achtte versteviging van de Benelux op cultureel gebied nodig. ADVERTENTIE Vijftienjarige Haarlemse jongen op Rijksstraatweg aangereden Gistermiddag stak de vijftienjarige J. van Leuven uit Haarlem-Noord bij de splitsing van Vergierde- en Rijksstraatweg plotseling de rijbaan over. De jongen werd door een uit de stad komende auto aangereden en moest met een zware hersenschudding en een paar schaafwonden naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden vervoerd. Zijn toe stand was vanmorgen redelijk te noemen. Een afwijking van de dienstregeling Een Haarlemmer deelt ons mede: Mijn vrouw moest een operatie aan de voet ondergaan. Door bijzondere omstan digheden moest dit in Antwerpen geschie den. Het vervoer gaf evenwel moeilijk heden, want het been mocht niet hangen. Om financiële redenen was vervoer per auto uitgesloten. Vervoer per gewone trein naar Den Haag en daar overstappen in de D-trein was ook moeilijk. Daarom vroeg ik aan de directie der Ned. Spoorwegen voor dit bijzonder geval de D-trein Am- sterdam-Antwerpen te laten stoppen. De zelfde dag ontving ik bericht, dat aan het verzoek voldaan zou worden. Inmiddels heeft het vervoer plaats ge had. De stationschef regelde alles persoon lijk. In Rozendaal overtuigde het spoor wegpersoneel zich dat ook alles in Ant werpen voor de ontvangst van de patiënt in orde was. Alles is vlot verlopen. Hier is inderdaad sprake van een bijzondere ser vice van de Ned. Spoorwegen. De zomerdienst van de N.Z.H. Emile Erensf levensbeschrijver van heiligen Lijn 1 door naar de Vondelweg Wij hebben reeds enige tijd geleden de hoofdpunten van de nieuwe zomerdienst regeling van de N. Z. H. meegedeeld. Nu de veertiende Mei, de dag waarop zij van kracht wordt, in zicht komt, geven wij nogmaals de belangrijkste wijzigingen veelal verbeteringen weer. Voor de bewoners van Haarlem-Noord zal de mededeling, dat lijn 1 via de Rijks straatweg, de Eksterstraat en de Jan Luy- kenstraat wordt doorgetrokken naar de Vondelweg (tevens eindpunt van lijn 5) wel verheugend zijn. De lijnen 3 en 4 zullen voortaan met Crossley's worden gereden, die heel wat meer passagiers kunnen verwerken en bo vendien minder oponthoud aan de stop plaatsen hebben, omdat er een conducteur „aan boord" is. De zomerlijn HaarlemBloemendaalse strand is ter wille van de tentenkampbe woners verlengd tot Zandvoort, station N.S. Bovendien zal deze dienst in Juli en Augustus tot 22.00 rijden, laatste rit van Zandvoort N.S. 22.15. Op het traject HaarlemNoordwijk wordt, evenals het vorige jaar, een half- uursdienst gereden. Voor HaarlemAmsterdam zouden op de spitsuren een paar trams extra geen kwaad kunnen, doch materiaalschaarste laat dit niet toe. Zolang niet vast staat, wat er in Amsterdam met deze lijn gaat gebeuren, is aanschaffing van nieuw ma teriaal niet verantwoord. Bovendien zou de uitbreiding van Amsterdam-West wel eens kunnen leiden tot vermindei-ing van het forensenvervoer. THEO VAN DER PAS WERKT MEDE AAN BEETHOVEN-CYCLUS Het derde concert in dc* Beethoven-cyclus door de H.O.V. onder leiding van Toon Ver- hev wordt gegeven op Dinsdagavond 9 Mei. Het programma bestaat uit de Eerste en de Zevende Symphonie. Voorts verleent Theo van der Pas solistische medewerking aan de uitvoering van het Eerste Pianoconcert. Gistermiddag is de uiteraard vooral in katholieke kringen zeer gewaardeerde hagiograaf, dat is beschrijver van heiligen levens, Emile Erens, in aanwezigheid van talrijke vrienden, familieleden en bewon deraars, hartelijk geluk gewenst met het feit dat hij enkele dagen geleden de leef tijd van 85 jaren bereikte. Godfried Bo- mans, voorzitter van de sociëteit Teister- bant, waar deze plechtigheid plaats had, wees er in zijn welkomstwoord op dat Erens een zo bescheiden en ootmoedig man is, dat hij in het geheel niet gehuldigd wilde worden, daaraan toevoegende: „Maar hij meent dit werkelijk en dat onderscheidt hem van alle andere jubilarissen, die het zelfde beweren". Professor dr. W. Asselbergs (Anton van Duinkerken), die de rij van sprekers open de, wilde Emile Erens in de eerste plaats loven als de bezieler en geestverwant van de kring van katholieke jongeren, die zich in de twintiger jaren ontplooiden in de tijdschriften „Roeping" en later „De Ge meenschap". Ondanks de invloed van zijn broer, de schrijver mr. Frans Erens en zijn jeugd-vriend schap met Lodewijk van Deyssel, schreef hij aanvankelijk weinig en zonder bepaald te schitteren. Pas in het begin van deze eeuw verschenen zijn eerste publicaties, waarin hij tastend zijn innigste ontroeringen voelbaar trachtte te maken. Het was, aldus de hooggeleerde spreker, een vreemd, zacht en weinig door dringend geluid. In 1935 verscheen echter zijn eerste hagiografie (De heilige pelgrim), nader hand door drie soortgelijke werken ge volgd. Daarin drukte Emile Erens met alle daagse woorden de verhevenste gemoeds toestanden uit op een wijze, die sedert de Voor de kraderen Toen Rick zijn slaapje gedaan had, ging hij maar weer verder. Hij liep en hij liep en hij keek om zich heen, maar de weg was hem helemaal onbekend. De arme Rick.... hij verlangde toch zo naar zijn vriendje BunkieMaar sou hij hem nog wel ooit terugzien? Als hij zo bleef dwalen, kwam hij misschien hoe langer hoe verder van hem vandaan inplaats van dichterbij! Als die akelige hond er ook maar niet was geweest, was dit alles niet gebeurd; dan was Clowntje Rick nog rustig bij z'n vriendje. Terwijl Rick dit alles overdacht, liep hij nog altijd buiten de stad, tussen het gras en het koren. Daar zouden de mensen hem niet gemakkelijk zien. Eens stond hij voor twee voorwerpen die hij nieuwsgierig bekeek. Dat waren een broodzakje en een drinkenskruik, die aan een werkman toebehoorden; de man was daar dichtbij bezig met graafwerk. „Wat zou daar wel inzitten?" dacht Rick. middeleeuwen niet meer werd bereikt, in een helder en zuiver, een ongekunsteld maar daarom niet minder artistiek proza. Dit geeft hem niet alleen recht op hulde van de gelovende katholieken, zo besloot professor Asselbergs zijn feestrede, maar ook op de dank van de liefhebbers der let terkunde, welke hij heeft verrijkt met een adellijk herstel van een vergeten genre. De tegenwoordige hoofdredacteur van het tijdschrift Roeping, de heer André Munnichs, noemde Emile Erens een parel van Limburg, geboren uit een volk dat gevoel voor schoonheid altijd gepaard liet gaan aan een diepgeworteld geloof. Deze spreker herinnerde aan de publicatie (op aandrang van Jac. van Looy) in 1906 van een bundel korte verhalen, die tevens het einde betekende van zijn litterator-schap zonder meer. Emile Erens vestigde zich op het Oude Slot te Heemstede, dat hij kamer voor kamer restaureerde en waar hij zijn gezin stichtte, zijn bloemen-kwekerij be gon en dat hij tevens tot een centrum van geloofsbelijdenis maakte. Een ernstige ziekte bracht hem aan de i-and van het graf en bezorgde hem zo'n broze verschij ning dat hij „nog net genoeg lichaam over hield om zijn ziel te kunnen dragenv. De heer Munniohs wijdde ook enige aandacht aan de vertalingen (onder andere van de Theologie van de Liefde), die een integraal deel van Erens' leven vormden. Evenals Gezelle en Vondel is hij ouder wordende steeds productiever geworden. Zijn persoonlijkheid ontwikkelde zich om gekeerd evenredig met zijn lichaamsom vang, zijn geestelijke bezinning werd voort durend inniger. Emile Erens, aldus spre ker, gebruikte de taal als een edel instru ment in hoogste dienstbaarheid. Zijn proza is helder als een beek en vruchtbaar als klei. Vervolgens werden enkele woorden van genegenheid gesproken door de oudste vriendin van de 85-jarige, de actrice me vrouw Jacqueline RoyaardsSandberg en schetste pater C. Bayer (als dichter be kend onder het pseudoniem Jacques Be- noit) hem als een apostolisch man, een lit terator in dienst van het Woord. Mr. A. Diepenbrock pr. betoogde als laatste redenaar dat, naar hij uit ervaring wist, ook vele niet-katholieken onder de indruk van de geschriften van Emile Erens waren gekomen, meer althans dan van het lezen van para-psychologische werken. Zijn stijl kenmerkt zich volgens spreker door grote rust en schone ontroering. „Hij bezit de gave om in natuurlijke eenvoud de bovennatuurlijke werkelijkheid nabij te brengen". Tot besluit van de bijeenkomst overhan digde voorzitter Godfried Bomans aan Emile Erens een oorkonde met diens be noeming tot derde erelid, na Anna van GoghKaulbach en J. B. Schuil, van de Haarlemse sociëteit Teisterbant. De heer Erens uitte enkele bewogen woorden van dank aan alle „vriendelijke sprekers". Naast hem was tijdens deze huldiging ge zeten dr. K. J. L. Alberdingk Thijm (Lo dewijk van Deyssel), wiens gezondheids toestand gelukkig van dien aard is, dat hij zijn oude vriend dit genoegen kon berei den, aldus tevens zijn eerste bezoek bren gend aan de sociëteit, waarvan hij het ere voorzitterschap bekleedt. BINNENLAND Tjjdens het graven van turf te Zwarte- meer werd in het veen een groot projectiel 1 gevonden. Het bleek een geladen parachute- bom te zijn met een lengte van 80 centi meter en een gewicht van 30 kilo. De universiteit van Leiden zal de beschikking krijgen over een moderne, krachtige telescoop, die zal worden opge steld in de sterrewacht van de Leidse universiteit te Johannesburg in Zuid-Afrika. De vervaardiging is thans mogelijk gewor den door bijdragen van de Unesco en van de universiteiten van Leiden en Leuven. Maandagmorgen om kwart voor tien is in de Noordzee, een kilometer uit de kust te Scheveningen, een mijn ontploft. Men zag een waterzuil en een rookkolom. De red dingboot „Arthur" is uitgevaren maar de bemanning heeft niets gevonden, waardoor de ontploffing verklaard zou kunnen worden. HAARLEM EN OMGEVING De heer H. Rensenbrink biologisch assistent van „Artis", houdt Woensdagavond een lezing over „Dierenleven in het voor jaar" voor leden en belangstellenden van het „Instituut voor „Arbeidersontwikkeling", in rest. Brinkmann. Gr. Markt. De burgemeester van Btoemendaal. mr. C. J. A. den Tex, en de wethouder van On derwijs en Personeelszaken, mr. F. P Th. Rohling, zullen Vrijdag geen «p-oekuur hou den De wethouder van Publieke Werken, de heer A. van Geluk, houdt Zaterdag geen spreekuur. Bü de Nuts-spaarbank te Haarlem is in de maand April ingelegd een bedrag van £661.325.26, waaronder via de Ophaaldienst 32.457.57 en bij de afdeling Jeugdspaarbank el 1944.92. Terugbetaald werd t'696.800,15. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedroeg 283. Daarnaast hebben zich 37 nieuwe deel nemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 30 ADrü 1950 bedroeg het totaal aantal inleggers" 64.916 met een tegoed van f 24.962.258,73. Vier verkeersongelukken in Bloemendaal De Bloemendaalse politie is gisteren aan een hj?le rij aanrijdingen te pas moeten komen. J Het begon 's morgens om half twaalf toen een elfjarige Amsterdamse jongen op de Hoge Duinendaalseweg met zijn fiets tegen ecu stilstaande auto botste. De fiets werd geheel vernield en de jeugdige berijder werd met een hersenschudding in de Deo in Haarlem opgenomen. Om drie uur in de middag kraakte het op de Viersprong in Aerdenhout: twee auto bestuurders kwamen te laat tot de ontdek king dat hun wegen elkaar kruisten. De schade viel mee. Een uur later een zelfde sitautie op het Adriaan Stoopplein. E"n uit Haarlem komen de wagen verleende geen voorrang aan een ander vierwielig motorrijtuig, met het ge volg dat een inzittende van het voertuig, dat het recht aan zijn aijde had, met het hoofd tegen de voorruit botste en met een hersen schudding thuis kwam. Tenslotte kwamen nog twee dames zich op het bureau beklagen dat een van hen op de Bloemendaalse weg door een achterop komende auto was aangereden. Een valpartij was het gevolg geweest, die nogal wat schade aan de toiletten dor fietsters had opgeleverd. Dc politie speurt naarstig naar de (ver dwenen) automobilist. De gratis voorstellingen van het Centrumcomité Zoals men weet geeft het Centrumco- mitc „Koninginnedag" op de Bevrijdings dag in de Stadsschouwburg voor de Haar lemse bevolking twee gratis voorstellingen van het toneelstuk „Koning van Holland". Slechts de kosten voor het plaatsbespre ken en de vestiaire zullen in rekening worden gebracht. Het publiek kan morgen, Woensdagmid dag 3 Mei van 13 tot 15 uur en op Don derdag van 10 tot 15 uur de kaar ten aan de Stadsschouwburg afhalen. Mochten er dan nog plaatsen over zijn dan worden die Vrijdagmiddag en -avond bij het begin der voorstelling voor de belang stellenden beschikbaar gesteld. Een zelfde regeling is getroffen voor de variétévoorstellingen in het Gemeen telijk Concertgebouw. De kaarten kunnen daar worden afgehaald. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 29 April 1950 GEHUWD: 29 April, H. D. Hulst en E. Ligtenstein. BEVALLEN van een zoon: 28 April, J. M. de Vos—Spaargaren; C. W. Schaper—Pel; M, VisserMolenaar; A. C. DobberHirs; 29 April, M. C. de JongHarmsen. BEVALLEN van een dochter: 28 April, J. Baelemans—Nikkels; M. van Dijkevan Es; A. C. KlinkenbergHarren; E. H. Lasschuit Fröhlking; J. M. Mekikng—Hartdorff; 29 April, A. J. van Norden—Quist; J. G. van de Kamp—Habich; J. M. Heeres—Mul; M. C. MeijerGeukers. OVERLEDEN: 27 April, A. Wanschers, 68 j., Parklaan; 28 April, C. W. Koning—Brug- mans, 51 j., Harmenjansweg; C. J. Beemster- boer, 4 m., Kamperlaan; P. G. M. Mica, 10 m., Laurens Costerstraat. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 28) Wat zou hem kunnen verrassen? De per soon van de dader? Of een daad van de tegenpartij? Ach, de tegenpartij. De tegen partij zal niets dan heel snel vluchten, ais nij haar het vuur te snel aan de schenen legt. Daar heeft hij nog genoeg gelegenheid toe. Morgen, denkt Zopanje, morgen, dan zal ik duidelijk maken waar ik de dader denk te zodken. De Van Miereveldtstraat is een stille straat. De huizen zijn alle gelijk en hebben m het daglicht iets eentonigs. Maar nu is 't nacht. De enkele straatlantaarn vermag het donkere huizenblok niet van zijn mas sale indruk te ontdoen, 't Is één donker vlak, geprojecteerd tegen de hemel. Alleen aar. het einde van de straat brandt nog een licht. De meeste mensen zijn al naar bed. Wat zal men zo laat op doen in de donkere Novembernacht? Eenvoudige mensen sla pen. Misschien komen we nog voor verras singen te staan. Als Zopanje in de vestibule van het huis op de Prinsensingel staat en zijn jas uitdoet, hoort hij boven gerucht. Het geluid komt van zijn kamer. Mevrouw Van Hem kan het niet zijn. Die gaat 's avonds om half elf naar bed. Als vrouw van de klok maakt ze het geen avond later. Er moet iemand op zijn kamer zijn. De verrassing misschien? Eerder een in breker. Zopanje pakt zijn revolver en sluipt naar boven. Zo zacht kan hij echter niet zijn, of de man die zich op zijn kamer op houdt heeft hem gehoord. Op de overloop verschijnt een grote, athletische figuur, een man met blauwe ogen. 't Is Wim Esman, de amanuensis. Dag inspecteur, zegt hij heel onschul dig, Goedenavond Esman, groet Zopanje. Hij heeft de revolver vlug in zijn jaszak gedaan, doch laat deze voorlopig niet los. Is Esman de tegenpartij? Wat moet hij anders "s avonds zo laat op zijn kamer? Hoe kom je hier? vraagt hij streng. Mevrouw Van Hem liet me binnen. Ik zei, dat ik u een belangrijke mededeling had te doen. Daarom mocht ik op u wach ten. Mevrouw kent me wel, voegt hij er aan toe, alsof dat als een verontschuldi ging kan gelden. Hm. Lang gewacht? Een uur zowat. Zopanje trekt zijn jas niet uit! Laten we maar naar binnen gaan, zegt hij, terwijl hij de kamerdeur opént. Esman gaat hem voor naar binnen. Sigaret? Graag inspecteur. Esman neemt voorzichtig een sigaret uit de koker en steekt haar met een onhandig gebaar op. Intussen heeft Zopanje vast kunnen stellen, dat de amanuensis niet gesnuffeld heeft. Hij heeft daar een zeer scherp oog voor. In de eerste plaats dit, Esman, zegt hij, als ze eenmaal gezeten zijn. Waarom was je niet op school vandaag? Meneer van Bemmelen was verschrikkelijk boos, dat je weg durfde te blijven. Iemand als jij kan niet ziek zijn volgens hem. Esman glimlacht bij dit compliment. Ik was dan ook niet ziek, vertelt hij. Ik voelde me alleen zeer schuldig. Waarom? Ik heb gisteren iets verzwegen. Zo. Zopanje zegt verder niets, maar kijkt de amanuensis zeer nauwlettend aan. Van deze man met de onschuldige blauwe kin derogen heeft hij dit in de laatste plaats verwacht. Wat kan een mens zich vergis sen! Onwillekeurig blijft zijn oog op de das van Esman gericht. Hij begrijpt zelf aanvankelijk niet goed waarom hij dat doet, doch na enige tijd merkt hij dat hij een rood streepje in de das heeft onder kend. De amanuensis heeft blijkbaar niet veel smaak. In de das is een klein rood streepje verwerkt. Het vloekt ontzettend met het lila overhemd en het groene sport- costuum. De das is echter van zijde. Hier geeft het rood dus geen aanknopingspunt. Maar wat zei Esman ook alweer? Je had dus iets verzwegen. Nu pas dringt de betekenis van deze worden tot Zopanje door. Hij gaat rechtop zitten en vaart tegen Esman uit. Dat is een gemene streek van je, Esman. Zo maak je het onderzoek node loos moeilijker en langduriger. Als het recht zó zijn beloop moet krijgen, dan zit de dader volgend jaar nog niet achter slot en grendel. Ja, inspecteur, ik vind het ook een hopeloos iets. Maar toen ik had nagelaten het u te zeggen, durfde ik er niet op terug te komen vanwege de verdenking. Ik heb er echt een beroerde dag van gehad en ben er bijna door verdronken. Verdronken, zeg je! Je wou je toch zeker niet gaan verdrinken. Nee dat niet. Ik was naar het Doornse Vliet gewandeld om wat op te frissen. Ik wilde wat gaan zwemmen. Koude beweging man. Ja, 't was niet zo warm meer. Maar daar had ik anders niet veel last van. Ik had meer last van een visnet, een fuik, die niet aangegeven stond. Stroperij dus. Ja, dat moet wel. Ik sprong er met een flinke duik in en bleef er met mijn hoofd en armen in vast zitten. Als er niet een behulpzaam man in de buurt was ge weest, had u me vanavond hier niet ge zien. Zopanje knikt bedachtzaam. Dientengevolge zou ik gedacht heb ben, dat jij de moord had gepleegd en de ware dader zou op vrije voeten gebleven zijn. Je hebt me bijna een mooi kooltje gestoofd. Waar presteerde je dat? Bijna honderd meter voorbij het oude sluisje in het Doornse Vliet. Er is daar zo'n hoog woonscheepje, dat men gebruikt om in te bivakkeren bij de aanleg van dijken en zulk soort werkzaamheden. Stroomer heeft me daar wat hete koffie gegeven, anders had ik er misschien toch nog iets uit overgehouden. Zopanje hoort een bekende naam. Wie was die reddende engel? Stroomer. 't Is een mannetje dat je overal tegen kunt komen. Het is een heel bekende figuur in de stad. Maar wat hij nu eigenlijk precies uitspookt weet nie mand. Vandaag kwam hij anders heel goed te pas, zegt Zopanje effen, terwijl hij niets van zijn verwondering laat merken. Je' hebt geboft Esman. Ja inspecteur, ik heb geluk gehad. Ze zwijgen, tot Zopanje zich herinnert, dat hij ondanks de woordenvloed van de amanuensis nog niet weet wat deze ver zwegen heeft. Als hij er naar vraagt, be gint Esman bedachtzaam te vertellen. U weet dat ik ontdekte wat er ge beurd was. Op het ogenblik dat ik nader bij kwam, legde ik onwillekeurig mijn hand op de stoel die voor het bureau stond. Ik kan niet precies zeggen waarom ik het deed. Misschien omdat ik me op dat ogen blik zeer slap voelde. Ik schrok heel erg. Inspecteur, die stoel was warm! Er moet even voordat ik binnenkwam nog iemand op gezeten hebben. Zopanje knikt. Als hij dit gistermiddag gehoord had, zou hij het nauwelijks ge loofd hebben. Sinds vanmiddag echter is hij heel veel in een ander licht gaan zien. Er is dus iemand bij Leidekker geweest, die op de hoogte was van het geheim van de trap. Langs deze weg moet de man naar buiten zijn gekomen Ook gisteravond is hij deze weg gegaan. Het is een schakel in de keten. Slechts de persoon, die voor het bureau van dr. Leidekker zat, ont breekt er aan. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6