IE I c P Schilderachtig polderlandschap dat groter bekendheid verdient A.B.C. ook voor a! Uw kleine stadsvrachten .Clowntje Rick ARBORS ph l MET MOEDERDAG roombotertaart Taxi? Bel 1.2.3.4.5 De dood van dr. Leidekker Donderdag 4 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Vagebonderend door de Beemster (Van een verslaggever). Als u een dag en een gulden over heeft, moest u toch die groene bus tiaar Pur merend eens pakken. Langs honderd bochten en over duizend bruggen arriveert men dan in dat nijvere stedekewaar het bijkans altijd kermis heet te zijn. Laat u echter niet door de grote zweef of de Turkse schommel weerhouden en loopt u eens dat pittoreske binnenhaventje af naar die even hoge als smalle ophaalbrug, waarop ieder ogenblik een trailer of een Crossley klem zit. Natuurlijk bent u nieuwsgierig wat er achter die ijle poort te zien valt. Een paar stappen slechtsen dan staat u voor het imposante panorama van wellicht het schoonste polderlandschap van Noordholland. Daar ligt de Beemster. De strakke rechtlijnigheid behoeft na melijk helemaal niet eentonig en karakter loos te zijn, zoals maar al te vaak wordt gemeend. De Beemster, de grootste der zeventiende eeuwse polders, is in zijn struc tuur van een welhaast klassieke voornaam heid. Wegen, hoeven, beplanting geven het landschap een statige aUure, die nergens echter koel of afstotend wordt, doch overal de vertrouwenwekkende en voor jachtige stedelingen weldadige rust weerspiegelt van een welvarende streek. De V.V.V. lokt op het ogenblik toeristen onder de seizoen-slagzin ..Bezoekt de bloeiende Beemster" en inderdaad, de witte weelde van .,de peren- en de op bersten staande rose knoppen van de appels in de fruitbedrijven verlenen het landschap een grote bekoorlijkheid. Maar over een paar maanden doen dat de hoogopgeladen wagens met geurend hooi, des avonds weer kerend naar de stallen en schuren, even zeer. Terwijl in de na-zomer het gerucht dat hét binnenhalen van de naar het zich laat aanzien rijke-oogst weer een geheel eigen aantrekkelijkheid heeft. Wij geven graag toe, dat wij, toen we gisteren als gasten van de plaatselijke over heid, zo'n beetje ronddoolden, toch wellicht meer nog dan door de fleur der fruittuinen getroffen werden door zo'n prachtige diep groene wei met zijn gele en witte menge ling van paardebloemen en madelieven. Want het grasland is toch eigenlijk de roem van de Beemster, na drie eeuwen nog steeds een dorado voor veehouders. De eco nomische betekenis van dit 6000 hectaren grote gebied wordt wellicht het best weer gegeven door de achttien millioen liter melk die het jaarlijks aan de nabijgelegen industriegebieden levert. Een hoeveelheid die verwerkt wordt door slechts twee coöperatieve fabrieken, want de concen tratie in de zuivelindustrie is ook in de Beemster ver gevorderd. Wie daar „coöpe ratie" zegt, zegt ook „Wouter Sluis", een naam die men niet alleen kan tegenkomen op een laantje in het dichtbevolkte Zuid- Oostelijk gedeelte van de gemeente, doch ook op een paar boerderijen. Wouter Sluis leerde zijn mede-Beemster- boeren een eeuw geleden de geheime kracht die er van samenwerking in óe productie uitgaat en ging met zijn buren gezamenlijk karnen. Hij deed trouwens veel meer dan dat. Hij „stak zijn geld in de grond", dat wil zeggen dat hij voor hei eerst drainage toepaste. Ook ontwierp hij de beplanting van de ringdijken, die thans de streek zo'n schilderachtig aanzien geeft. Intussen: de collega's en nazaten van Wouter Sluis mogen heel wat profijt van zijn pionierswerk hebben getrokken, hij zelf is er financieel aan te gronde gegaan. Hij bewees in ieder geval dat er niet alleen durf, maar ook inzicht genoeg schuilt in deze polders. Dat bleek al dadelijk bij de aanleg in 1612 toen men het land zo goed heeft verkaveld, dat er zelfs nu nog niets aan te verbeteren valt. Leeghwater ont wierp zulke brede wegen, dat ook het tegenwoordige verkeer er zonder strem mingen voortgaat. De bedrijven werden in dertijd alle ongeveer twintig morgen zeventien hectaren groot gemaakt. Dat is nu nog zo. Die afmeting waarborgt ook nu voor de veehouder en zijn knecht het ge hele jaar geregeld werk en een behoorlijk bestaan, een prachtig staaltje van agrari sche economische politiek van onze voor ouders. De bevolkingstoeneming heeft intussen behoefte aan meer arbeids-intensieve be drijven geschapen. Vandaar de fruitteelt, waarvoor de gemeente indertijd zelfs twee proefbedrijven stichtte. ADVERTENTIE Ook de tegenwoordige burgemeester, de heer J. A. Fesman, is van het belang van deze culture overtuigd en tracht haar te bevorderen. Ongeveer een derde van de polderoppervlakte is nu door de fruit bedrijven in beslag genomen en wie op de Leeghwater" in het centraal gelegen Middenbeemster een kijkje gaat nemen, zal bespeuren dat ook daar het experiment niet wordt geschuwd als het erom gaat het pro duct te verbeteren en te vervolmaken. Intussen hebben de fruitbedrijven een zware klap gehad door de inundatie van het Zuidelijk poldergedeelte in 1944, al moet gezegd worden dat de grond er een stuk beter door is geworden. Maar wanneer men bedenkt, dat een hectare appelbomen vol gens de moderne methode met onderstam men beplant vóór de oorlog -op zeven- en nu op twintigduizend gulden aanlegkosten komt, dan krijgt men een oppervlakkige indruk van de financiële zorgen van een dergelijke onderneming. Stedelingen zien dat allemaal niet zo dadelijk. De Beemsterboeren zijn echter van een gul en gastvrij slag. Wie waarlijk belangstelling voor hun werk toont, zal niet spoedig een gesloten deur vinden. Op één dag kan men heel wat zien. Wie zich de tijd ervoor gunt. beschouwe eens de verschillende typen boerderijen, zoals het Westfriese voorbeeld van „De Broeders- bouw" waar tijdens de oorlog bezit tingen van de Koningin werden verborgen of het oer-Noordhollandse van „De Een hoorn", die in even ongeschonden staat verkeert als zijn buurman „De Lepelaar" vervallen is. Alle krachten worden inge spannen om ook van deze hofstede een restauratie mogelijk te maken, laten we hopen met succes. Tenslotte: wie wat meer van de belang wekkende waterbouwtechnische kant van de Beemster wil weten verzuime niet de hoofdopzichter Van der Oord of het Polder huis bij Beets op te zoeken. Hij zal u voor gaan op de kronkeltrappen naar zijn zol der en u daar de taal der molens onthullen bij het grote model van ..De vier Koggen", dat zijn vader in 1395 voor een tentoon stelling van de Hollandse Maatschappij voor Landbouw maakte en waarmee deze een eerste prijs won. Als het niet teveel waait neemt hij u mee naar het dak van zijn statige behuizing. En daar. met een uitzicht dat reikt van Noordzee tot IJsselmeer, zult u zeker uw tocht naar dat veel te weinig bekende gebied niet betreuren. De dodenherdenking Wij herinneren er onze lezers aan dat vanavond om acht uur twee minuten stilte in acht zullen worden genomen, opdat ieder- zich eerbiedig kan bezinnen op het offer dat door zovelen in de oorlogsjaren is gebracht. De mededeling in or.s blad van gisteren dat deze twee minuten zullen worden aangekondigd door het ontsteken van de straatverlichting, kan echter mis verstand wekken, omdat alleen de electrische verlichting zal worden ont stoken. De gasverlichting zal niet branden. De burgerij wordt voorts verzocht om te zes uur de vlaggen halfstok uit te steken en deze bij zonsondergang weer in te halen. Aangezien een halfstok hangende vlag niet mag wapperen, zal men er goed aan doen, de tip van de vlag vast te binden. Het laatste schot „Het laatste schot" is de titel van een elf minuten durend filmpje, dat op de nationale feestdag in een aantal bioscopen i.i de grote plaatsen van o:is land vertoond zal worden. De oorspronkelijke opnamen an Jan Fernhout werden bewerkt door A. Koolhaas en de tekst wordt gesproken door G. Sluizer. Op het witte doek worden de zegevie rend binnentrekkende Canadezen in de hoofdstad, de arrestaties van landverra ders, de ondergelopen Wieringermeer, de honger in het Westen, de vernielingen der Duitsers, fusilladeplaatsen, kortom het beeld dat ons land bood in de eerste perio de na de bevrijding, in vogelvlucht ge toond. Met enkele korte opnamen van het herstel van de landbouw en de veeteelt sluit het filmpje. Ontvanger en Incassodienst Beide diensten in de toekomst onder één leiding? B. en W. hebben reeds enige dagen ge leden aan de Raad medegedeeld, dat het ir. hun bedoeling ligt een voorstel te doen om de Incassodienst onder leiding van de Ontvanger te brengen. Ter verduidelijking kunnen wij medede len dat de Ontvanger, de heer D. Andréa, het voornemen heeft zijn ontslag te vragen wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd. B. en W. achten het gewenst dat de In cassodienst en het kantoor van de Ont vanger onder één leiding komen. Daar over wordt thans met het college van Ge deputeerde Stalen overleg gepleegd. Gaah Gedeputeerde Staten met dit plan accoord, dan moet over enige tijd door de Raad een ontvanger benoemd worden, die tevens met de directie van de Incasso dienst belast wordt. Tot de Incassodienst behoort ook de Stortings- en Ophaaldienst. Sinds de heer J. H. Borger gepension- neerd werd als directeur van de Incasso dienst, werd de heer H. Starreveld met de waarneming van deze functie belast ADVERTENTIE Zonnebaden in de tuin in een ligstoel van de KLOMPENCENTRALE Pracht kwaliteit 9.45 en 10.90 DR. LEYDSSTRAAT 10 - TELEFOON 11784 De Koningin en Prins Bernhard hebben het voornemen op 1 en 2 Juni een officieel bezoek te brengen aan de provincie Drente en op 20 en 21 Juni aan de provincie Groningen. In de haven van Tokio liep de „Shinanno Maru" binnen met 1244 Japanse gevangenen uit Rusland aan boord. Volgens het Russische persbureau Tass z de laatste groep uit de Sovjet-Unie terugkerende Japanse gevangenen zij R.C.H. speelt Zaterdagavond De voetbalwedstrijd RCHMussen, een derde klasser uit Rotterdam om de KNVB- beker zal Zaterdagavond om half zeven in 't Heemsteedse Sportpark gespeeld worden. RCH zal in de volgende opstelling verschij nen: doel: Van der Vliet; achter: Van Rhee- nen en Willemink; midden: Heyerman, Vos en Lasschuit; voor: Koster, De Wette, Ket ting, Biesbrouck en Kouwenhoven. ADVERTENTIE BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TELEFOON 18428. NA 6 UUR 14810.14155 ADVERTENTIE Uw kinderen gratis naar een DIEREN- MIDDAG met films, poppenkast en hersen gymnastiek, wanneer U tien DIERENVRIND- PLAATJES inlevert bij het bureau van Haarl. Dagblad. Doe Uw inkopen bij de zaken onze bonden financieel steunen: dus bij HAAN, HOLT, HEENK. FAVORIET, MAG- NEDERLAND, WESTRA CO.. SCHRA- VENDIJK. En om kort te gaan, het is beter om naar KORT te gaan. Hij heeft ze ook, de DIERENVRINDPLAATJES. VOORSTELLINGEN 10 en 17 MEI Crematie A. Wanschers Onder grote belangstelling is het stof felijk overschot van de heer A. Wanschers, oud-lid van de vroegere Noodraad van Driehuis naar het crematorium in Velsen gedragen. Onmiddellijk nadat de kist in de grote aula was opgebaard en de familie en vrien den waren gezeten, zette het Haarlemse koor van de Stem des Volks onder leiding van Maurice van IJzer „Aan de Strijders" in, dat door de aanwezigen staande werd aangehoord. Als eerste spreker betrad de heer C. D. van Noppen het podium om namens de Nederlandse Bakkerijstichting in Den Haag en uit naam van de afdeling Haarlem en omstreken -een woord van afscheid te spreken. „Zijn pionierswerk is voor het algemeen belang van onschatbare waarde geweest", aldus spreker. Uit naam van de familie sprak de heer O. Fijgsen. Wethouder W. F. Happé voerde het woord als bestuurslid van de Partij van de Arbeid. De partij heeft een groot verlies, geleden, zei de heer Happé en hij vervolgde:. Wan schers was een groot partijgenoot," omdat hij een gaaf mens was, die bezield werd door het verlangen de medemens te dienen. De illegale groep uit de S.D.A.P. werd door de heer G. de Boer vertegenwoordigd. Spreker memoreerde de stille gelofte die werd afgelegd on 1 Mei 1941 om te blijven strijden voor rechtvaardigheid en noemde enige daden van illegaal werk van het echtpaar Wanschers. De heer L. Röttger gaf uiting aan het medeleven van de Algemene Bond Mer- curius. De heer L. van Asperen roemde even- Voor de kinderen EEN KLEINE ZENDING een prima 15 steens anker-horloge Anti-magnetisch Centrale seconde-wijzer Waterproof Prijs f 62.50 Al onze horloges zijn ,,ALL RISK" verzekerd tegen VERLIES, DIEF STAL, BEROVING, BREUK, BE SCHADIGING. -X GROTE HOUTSTRAAT 4 Telefoon 20049 7J „Die pop ziet er nog mooi uit!" zei de werkman. Hoe zou die hier komen? Ik zal 'm meenemen naar huis, voor m'n kinderen!" En hij stak het clowntje in de zijzak van zijn jasje. Ja, daar zat Rick nou gevangen. Wanhopig dacht hij na. Wat zou er nu van hem worden? Die man zou hem thuis aan zijn kinderen geven, en dan zou Rick waarschijnlijk nooit meer terug kunnen gaan naar BunkïeAch, wat liep het hem toch allemaal tegen! Dat was alles de schuld van die nare hond! „Maar het mag zover niet komen!" dacht Rick? „Ik moet zien, dat ik ontvlucht vóór die man thuis is!" Hij hield zich muisstil, maar gluurde voorzichtig uit de jaszak, terwijl de man voort stapte. Toen, op een ogenblik, dat hij zijn kans schoon zag, liet Clowntje Rick zich uit de zak vallen. eens de verdiensten van de overledene en de heer R. H. Smipk vertolkte de gevoe lens van „De Stem des Volks". Onder orgelspel van „Ode an die Freude" uit de Negende Symphonie van Van Beet hoven daalde de met bloemen bedekte kist. Het koor, aan het orgel begeleid door George Robert bracht „Morgenrood" ten gehore en ten slotte dankte de heer P. van Gessel namens de familie voor de betoonde belangstelling. ADVERTENTIE een JOH. WILLEMSEN EN ZN. JULIAN AP ARK 28 TELEFOON 18954 De Haarlemse Zaaiweek De Gereformeerde. Kerk te Haarlem houdt, zoals wij reeds gemeld hebben, een zaaiweek. De bedoeling daarvan is het Evangelie te verkondigen en daarbij zo veel mogelijk buiten-kerkelijken te berei ken Elke middag en avond van deze week wordt op verscheidene punten in de ge meente straatprediking gehouden, waarbij zangkoren en ook zingende schoolkinderen medewerken. Veelal scharen zich brede kringen van luisteraars om de sprekers. Vooral op het Frans Halsplein, waar een spreekgestoelte bij een groot wit kruis is opgesteld. Bovendien worden elke dag in twee tenten (een in Haarlem-Noord en een in Haarlem-Oost) samenkomsten ge houden. 's Middags is het voor kinderen en 's avonds voor volwassenen. Voor de kinderen wordt een poppenkast vertoond, voor de volwassenen wordt het spel „Ar jen" opgevoerd en de film „God en Schep ping" vertoond. Ook die bijeenkomsten trekken vele bezoekers. Woensdagavond was de grote Klopper singelkerk gevuld voor een groot deel met buitenkerkelijken. Als sprekers traden op ds. J. Overduin uit Amsterdam met het onderwerp „Jezus redt" en prof. I. A. Die penhorst, eveneens uit Amsterdam, die de vraag stelde: „Kent u Hem?" Muzikale medewerking werd verleend door de Christelijke Oratoriumvereniging „Door zang vriendschap", Kees Deenik bariton en Meindert Boekei, orgel. Deze bijeenkomst werd voor een groot deel uitgezonden door de N.C.R.V. ADVERTENTIE ■■■BBBBaBBBBBBBBBBBBBI Spaarsaldi in Maart Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat bij de algemene spaarbanken in Maart is in gelegd 37.019.169 en terugbetaald 34.975.729. Het spaarbedrag nam dus toe met 2.043.440. In de eerste drie maanden van 1950 bedroegen inleg en terugbetaling respectievelijk 125.105.377 en 95.778.261 hetgeen voor deze periode een verhoging van de spaarsadi met 29.327.116 betekent. Bij de bankspaarbanken waren inleg en terugbetaling in Maart respectievelijk 3.104.947 en 3.546.272 en in de eerste drie maanden respectievelijk 10.737.679 en 9.660.152. De secretaris van de Vakgroep Detail handel in Kruidenierswaren heeft in de jaarvergadering van de Ned. Kruideniers- bond medegedeeld, dat in de laatste tien maanden 565 kruidenierszaken opgeheven zijn. Hierbij waren er 300 waarvan de omzet gedaald was tot beneden f400 per week. ADVERTENTIE g STATIONSPLEIN 6 - TEL. 21750 g B Het adres voor Loempia's E met tougè Ook aan huis te bezorgen Er wordt minder gesnoept Het Economisch Instituut voor de Mid denstand, heeft een overzicht gepubliceerd betreffende het omzetverloop in de detail handel in chocolade en suikerwerken, waarin het verloop der geldomzetten weer gegeven is van Januari 1947 tot en met Februari 1950 en wel in middenstandsza ken, in grootfiliaalbedrijven en in.de af deling banket en chocolaterieën in waren huizen. Uit het overzicht blijkt, dat de omzetten zich in deze branche in dalende lijn bewe gen. In het eerste halfjaar van 1949 wer den belangrijk hogere omzetten behaald dan in de overeenkomstige maanden van 1948. Na Juni 1949 is de situatie in de mid denstandszaken volkomen gewijzigd. Na dien waren de omzetten, met uitzondering van October, steeds lager dan die in de corresponderende maand van het vooraf gaande jaar. Deze tendenz tot omzetdaling kan even eens worden afgeleid uit gegevens van de grootfiliaalbedrijven. In de desbetreffende afdelingen in de warenhuizen ontwikkel den de omzetten zich in wat gunstiger zin. Vraagstuk van Zuidwest-Afrika voor het Internationale Gerechtshof Op 16 Mei zal het Internationaal Ge rechtshof te 's-Gravenhage op verzoek van de Assemblée van de UNO zijn advisei'end oordeel uitspreken over de internationale status van Zuidwest-Afrika. In de zittingen die 16 Mei aanvangen zal ds. Michael Scott als vertegenwoordiger van de inheemse bevolking van Zuidwest- Afrika worden gehoord. Aan het United Nations Bulletin van Januari 1950 ontlenen wij het volgende: Zuidwest-Afrika, een voormalige Duitse kolonie, was in 1919 onder mandaat van de Unie van Zuid-Afrika geplaatst. De regering van de Unie had aan de Be heersraad van de UNO medegedeeld, dat het haar bedoeling was een nauwere band tussen de Unie en het mandaatgebied ie bewerkstelligen en voortaan geen rappor ten betreffende het bestuur hiervan aan de Assemblée der UNO meer over te leggen. In de oude commissie had de vertegen woordiger van de Unieregering verklaard, dat hij de jurisdictie van de Assemblée of de Beheersraad over het mandaatgebied niet erkende. Hiertegenover werd verklaard, dat de Unieregering de succesieve resoluties, waarin zij werd uitgenodigd Zuidwest- Af rika onder het Trustee-ship te stellen had genegeerd en eenzijdig had besloten Zuidwest-Afrika in te lijven bij het gebied der Unie én in tegenspraak met haar vroe gere toezeggingen om informaties aan de Trusteeship-Raad te verschaffen deze ge staakt had en derhalve Art. 73e en 80 van het Handvest had geschonden. Ondanks het protest van de Unie-afge vaardigde werd ds. Michael Scott als ver tegenwoordiger van bepaalde groepen van de inheemse bevolking van Zuidwest- Afrika een verhoor toegestaan waarbij de Unie-afgevaardigde op instructie van zijn regering afwezig was. Ds. Michael Scott verzekerde, dat de aanvaarding van een wet die de opneming of annexatie van Zuidwest-Afrika be oogde, een bedreiging zou betekenen voor de toekomst der inheemse volken die hij vertegenwoordigde. Namens deze verzocht hij dat Zuidw.-Afrika zou worden geplaatst onder het Trusteeship van de V.N. en dat alvorens een beslissing zou worden geno men aan vertegenwoordigers der inheemse bevolking zou worden toegestaan hun standpunt omtrent de huidige toestand al daar uiteen te zetten. De Commissie legde daarop de Assemblée twee resoluties voor. In de eerste, aangenomen met 33 tegen 9 stemmen en 10 onthoudingen, werd de Unieregering verzocht 'het inzenden van rapporten inzake Zuidwest-Afrika te her vatten. In de tweede resolutie, aangenomen met 40 tegen 7 stemmen en 4 onthoudingen, besloot de Assemblée het Internationaal Gerechtshof om advies te vragen inzake de internationale status van Zuidwest-Afrika. Inzonderheid werden het Hof de volgen de vragen voorgelegd: a. Heeft de Unie van Zuid-Afrika inter nationale verplichtingen onder het man daat van Zuidwest-Afrika en zo ja, welke zijn die verplichtingen? b. Zijn de voorzieningen van hoofdstuk VII van het Charter van toepassing op het gebied van Zuidwest-Afrika en zo ja; op welke wijze? c. Is de Unie van Z.-Afrika competent de internationale status van het gebied van Zuidwest-Afrika te wijzigen of in geval van ontkenning, waar berust de competentie om de internationale status van het gebied te bepalen of te wijzigen? ADVERTENTIE AMSTERDAMSCKE RIJTUIG MIJ. FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van B rakel 30) Hij kijkt. Er hangen vijf pakken. Esman houdt blijkbaar van felle kleuren. Hij heeft twee groene pakken bij. Daarboven is een plank, waarop hemden, overhemden en truien liggen. Zopanje ziet geen dassen. Waar zijn je dassen? De amanuensis schuift een costuum opzij. Een rij dassen wordt zichtbaar. Zopan je kijkt. In alle dassen is rood verwerkt, doch slechts één das is van wol. De kleur rood is echter veel donkerder dan van het draadje. Doe maar dicht, zegt Zopanje, ik heb het wel gezien. Als Esman de kast gesloten heeft, dalen ze de trap af. In de vestibule blijft Zopanje nog even staan. Weet je misschien het adres van juf frouw Vlietema? Dat is*Borneostraat, vertelt hij, ik meen nummer 36. 't Staat op de deur. Dank je. Goedenmorgen, Esman. Dag, inspecteur. Zacht doet de amanuensis de deur ach ter Zopanje dicht. Elle Vlietema is niet thuis. Dat kan niet anders om negen uur. Zij is op school. Maar haar moeder is wel present. Zij kijkt eerst vreemd op, doch als Zopanje zich legiti meert en vertelt waarom hij een onderzoek komt instellen, laat ze hem binnen. Zopanje bekijkt de truitjes en jurken, maar vindt er geen kleur rood, in, die overeenkomt met de rode wollen draad van 2 centimeter lengte. Het is geen teleurstelling voor hem. Diep in zijn hart is hij er oprecht verheugd over. Als hij klaar is praat hij nog even met mevrouw Vlietema. Het is een opgewekte oude dame, die hem een ogenblik aan me vrouw Van Hem doet denken; met dit ver schil dat mevrouw Vlietema groter is en slechts enkele grijze haren bezit, doch overigens nog roetzwart :s. In de loop van het gesprek blijkt Zopanje, dat zij nog niets van de moord weet. Ella kan dus zwijgen. Dan naar Van Brussel! Zopanje wordt opengedaan door een spichtig mensje, Van Brussels vrouw, die hartelijk begint te lachen, als de inspecteur vertelt wat het doel van zijn bezoek is. Ze laat hem echter binnen en verontschuldigt zich, als ze de klerenkast open doet. Het leven is zo duur, weet u. Voor mensen als wij is het bijna niet mogelijk iets nieuws aan te schaffen. Ik kom niet om de inhoud van uw klerenkast te keuren, stelt inspecteur Zo panje haar gerust, daar heb ik trouwens te weinig verstand van kleren voor. Doch ook hier schijnt de kleur rood niet gedragen te worden, althans niet de kleur rood van het wollen draadje. Als Zopanje weer buiten staat, heeft hij het gevoel een verschrikkelijke flater ge slagen te hebben. Niets, maar dan ook niets heeft hij met dit onderzoek bereikt. Of het moest al zijn, dat hij nu zo goed als zeker is van de onschuld van de amanuensis, de administratice en de concierge. Maar het Is al een zeer pover resultaat. Langzaam loopt hij de straat uit, nage keken door de vrouw van de concierge. Het moet de gang zijn geweest, denkt .Zopanje, dat is de sleutel van de oplossing, het ontbrekende stukje van de legkaart. De straat komt uit op de Valkenlaan, een brede weg met aan weerszijden hoge bomen, 's Zomers wordt hier veel gewan deld, want de weg leidt naar het bos van Valken, een kort geleden aangelegd park, dat zijn weidse naam dankt aan de boom pjes, die over 20 jaar wellicht net zo groot zijn als die langs de Valkenlaan. Opeens staat Zopanje voor het gebouw van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Wie waren ook al weer de bouwers van het H.B.S.-gebouw? Leidekker en Co. Er is hier nog iets raadselachtigs. Wie was de compagnon? Op deze vraag kan de Kamer van Koophandel en Fabrieken hem het antwoord verschaffen. Met grote stappen begeeft Zopanje zich naar het gebouw. Het is hem alsof hij zijn fouten herstellen kan. In één helder ogen blik komt hij tot het inzicht, dat dit hem tot een oplossing zal brengen. HOOFDSTUK IX. Het gebouw van de Kamer van Koop handel en Fabrieken verrees in 1936 door de steun van enige rijke industriëlen uit de omgeving van Doorne. Het gebouw maakt een prettige heldere indruk op Zopanje. Het is een modern gebouw, niet om modern te zijn, doch om de practische voordelen, die de nieuwe bouwstijl biedt. In de hal staan gemakkelijke stoelen, die eerder tot een genoeglijk onderhoud noden dan tot een langdurig wachten. Zopanje heeft nauwelijks gelegenheid gehad het interieur te bewonderen, als een goedge- klede jongeman met model uiterlijk op hem toekomt. Van der Wildt Slingenberg, stelt hij zich voor. Inspecteur Zopanje. Hij legitimeert zich en vervolgt: Ik kom voor een vertrouwelijke infor matie. Kan ik die van u krijgen? Dat hangt er van af wat u weten wilt. Het betreft de firma Leidekker en Compagnon in Rotterdam. Gaat u even mee naar binnen? Van der Wildt Slingenberg gaat Zopanje voor naar een der fraaibewerkte deuren. Dit vertrek leent zich meer tot een rustig onderhoud dan de hal, verklaart de jongeman, straks komen daar enige men sen, die ons allicht in het gesprek storen. Hij biedt Zopanje een stoel aan en gaat zelf tegenover hem zitten. Ik zal dan maar meteen van wal ste ken en u vragen, wat van het meeste be lang is. Kunt u mij zeggen wie de com pagnon is van de firma Leidekker en Co? Van der Wildt Singeberg knikt. Dat is niet zo moeilijk. De firma heeft namelijk onze bijzondere belangstelling. Ze is sinds enige tijd in liquidatie. Daarbij 'zijn moeilijkheden gerezen tussen de erven. Dat zijn namelijk de heer Leidekker, die u wel zult kennenTen minste, gekend zult hebben. Hij is pas overleden. Dat weet ik. En de andere is ook geen onbekende in Doorne. Dat is Stroomer Inspecteur Zopanje heeft zichzelf vol komen onder controle, als de jonge Van der Wildt Slingeberg zijn verrassende mededeling doet. Hij knikt en zegt flauw tjes: O, Stroomer dus. Onderwijl gaan allerlei gedachten door zijn hoofd. Hij ziet Stroomer weer voor zich, zoals hij de directeurskamer kwam binnenvallen met zij» smoesje: een be leefde, wat opdringerige man, die iedereen kent, die niet terugdeinst voor een moord, zoals nu blijkt. Zopanje meent met zekerheid dat Stroo mer dr. Leidekker vermoord heeft. Van der Wildt Slingeberg praat onder tussen rustig verder. De vader van Leidekker en die van Stroomer vormden samen de firma. Ze waren dikke vrienden en deden jarenlang uitstekende zaken. De laatste tijd ging de zaak achteruit maar ze moet nog een aan zienlijke waarde hebben. De erven kun nenkónden, bedoel ik, niet tot over eenstemming geraken, 't Is een kwestie, die al heel lang slepende is. De oude heer Stroomer is al vijf jaar dood: Bij overeen stemming zou men dus allang tot een re geling gekomen zijn. Dat kan zelfs een leek begrijpen. Inspecteur Zopanje weet al genoeg. U houdt me ten goede dat ik nu ver trek. meneer Slingeberg, zegt Zopanje, ter wijl hij opstaat, ik ben u zeer dankbaar voor uw belangrijke mededelingen. Mag ik op uw geheimhouding rekenen? U be grijpt natuurlijk wel, dat ik niet voor nietJ informaties kwam inwinnen. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6