DE SUPER MARGARINE Op drie plaatsen in Haarlem en omgeving zijn Donderdag gedenkplaten onthuld TAXI 18000 Haarlem herdacht de gevallenen Zaterdag 6 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant 3 de herdenking op de Westergracht als vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur bij. Erebegraafplaats Een stoet van honderden zwijgende mensen trok Donderdagavond om zeven uur, voorafgegaan door tamboers der pad vinders, over de Zeeweg naar de Erebe graafplaats. De tocht duurde bijna een uur en allen waren juist op de begraafplaats aange komen, toen trompetgeschal de twee mi nuten stilte inluidde. Tevoren had een korte herdenkings plechtigheid plaatsgevonden in het ge bouw van Publieke Werken aan de Brou- werskolkweg te Overveen. „Wij moeten herdenken in het besef, dat de gevallenen de toorts der vaderlands liefde vlammend hebben opgeheven", al dus pastoor J. Th. van Galen. „Zij hebben zich aan ons verplicht, door hun leven voor het vaderland te geven. De zwijg zaamheid, die wij straks zullen betrachten, kenmerkt de eenzaamheid, die zij hadden op het ogenblik, vlak voordat de executie plaats had." Dr. J. L. Koole, Gereformeerd predikant, VOna het tragisch, dat er thans weer ge beden moet wordfen voor de vrede. Voor de vrede zijn degenen, die we nu herden ken, gevallen. Ze hebben gestreden voor de vrijheid en droegen de vrijheid al in hun hart; ze hoopten op vrede en hadden de vrede al in zich. Zij stonden sterk in het geloof voor de goede zaak. „De beste manier om hen te eren is van hen te leren", aldus besloot Dr. Koole. Muzikale medewerking werd verleend door het Aerdenhouts Vrouwenkoor onder leidipg van Albert de Klerk. Het zong het „Gebed voor de Vrede" op tekst van Dul laert met muziek van Sas Bunge. Met het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus werd dit gedeelte der plechtigheid besloten. Hierna vertrok de stoet. De nabestaan den der slachtoffers liepen in de voorste gelederen. Op de duinweg, die de Zeeweg met de Erebegraafplaats verbindt, stond een erewacht van de sportschool CIOS uit Overveen opgesteld. In de stoet liepen o.a. jhr. mr. C. J. A. den Tex en mr. P. F. Th. Rohling, respectievelijk burgemeester en wethouder van Bloemendaal, mee. In Heemstede Ook de dodenherdenking in Heemstede droeg eer^zeer indrukwekkend karakter. Op de vastgestelde tijd verzamelden hon derden personen van alle rangen en stan den zich voor de Stille tocht die meer dan ooit deze naam waardig was. Om iets voor acht uur was de stoet bij het monument aan de Vrijheïdsdreef aangekomen, waar precies acht uur de twee minuten stilte in acht werd genomen. De burgemeester legde daarna namens het gemeentebestuur een bloemstuk bij het monument en een mannenkoor zong vervolgens een toepas selijk lied, waarna de plechtigheid werd besloten met het gezamenlijk zingen van hel Wilhelmus. Langs de gehele Vrijheidsdreef stonden leden van de verschillende jeugdorgani saties die elk een brandende fakkel in de hand hielden, als symbool van de herwon nen vrijheid. Bij de invallende duisternis maakte dit een machtige indruk. Tussen deze dubbele haag van brandende fakkels door trok de stoet naar de Molenlaan, waar hij werd ontbonden. Ook bij de herdenkingssteen in de Jac. v. Campenstraat was een jeugdige inge zetene met een brandende fakkel ge plaatst. Onder de indruk van deze plechtige her denking welke ook in de kerken grote be langstelling had, ging de menigte stil weer' huiswaarts. In Bennebroëk In Bennebroek trok Donderdagavond tegen acht uur een grote stoet zich naar het monument aan de Bennebroekerlaan. Hier gaf een trompetsignaal het sein voor de twee minuten stilte welke door alle aanwezigen strikt in acht werd genomen. Bepaald hinderlijk was het alleen, dat op de Rijksstraatweg toch nog enige auto's passeerden. Na de stilte zong het RK Kerkoor onder leiding van de heer Louk Nelissen op bui tengewone wijze „Ecce quo modo moritur" waarna op verzoek van de burgemeester gezamenlijk 'en met begeleiding van het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" de eerste coupletten van het Wilhelmus werden ge zongen. Daarna werden kransen gelegd door het gemeentebestuur, de Buurtver eniging „Wilhelmina", de RK Verkenners en de Gidsen en vervolgens door verschil lende aanwezigen. De belangstelling was groter dan ooit en van de zijde der deelnemers en aan wezigen heeft geen enkele wanklank het plechtige karakter van deze herdenking gestoord. Tijdens een korte en indrukwekkende plechtigheid heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers Donderdagmiddag in het politiebureau aan de Smedestraat de gedenkplaat onthuld, waarop de namen staan van dezes Haarlemse politieman nen, die in de oorlog om het leven zijn gekomen. Voor de onthulling hield adju dant H. L. Spee een rede, waarin hij zeiae dat het gehele corps met eerbied aan zijn gevallen kameraden denkt. Hij zeide te w eten, dat er mensen zijn die menen dat de politie in de oorlog haar vaderlandse plicht niet heeft gedaan, maar wees er op, dat deze zes namen er het bewijs van vormen, dat dit wel is geschied. Met inzet van hun leven hebben talloze politieman nen het verzet gesteund waar zij konden en er zijn velen, die door het oog van de naald gekropen zijn. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat wanneer Nederland zich onverhoopt voor een herhaling van deze sombere jaren geplaatst zou zien, de politie wederom zal weten waar haar plaats is. Na zijn rede verzocht hij bur gemeester Cremers de onthulling van de gedenksteen te willen verrichten en de genodigden, waaronder de nabestaanden van de gevallenen, begaven zich naar de gang, waar de steen is aangebracht. Alvorens tot de onthulling over te gaa zei de burgemeester dat dit gedenkteken een opwekking en een waarschuwing in houdt. Hel wekt op tot herdenking van en gebed voor degenen die hun leven veil hadden voor hun medemensen, maar het is een waarschuwing dat wij er voor moeten zorgen, dat een zo afschuwelijke oorlog zich nooit meer mag herhalen. Hij schoof daarna de rood-wit-blauwe vlag voor de steen weg, waarop de namen staan van F. C. Bultje, J. Grit, G. Qui- vooi, G. Schaapman, B. A. Witteman en J. C. Zijdeveld, en gaf daarmee het teken voor een korte tijd van diepe stilte, waar in iedereen in gedachten verwijlde bij de gevallenen. Adjudant Spee droeg daarna de steen namens de monument-commissie over aan de corpschef, hoofd-commissaris J. J. Fon- tijne. In een korte toespraak zei deze laatste dat hij er voor zal zorgen dat de steen met alle liefde en piëteit zal worden omringd en dat deze op zijn ere-plaats voortdurend zal herinneren aan het voor beeld dat deze mannen gaven. Ook hij wees er op dat de politie wanneer het weer zo ver mocht komen alles zal doen om de vrijheid van het Nederlandse volk te beschermen. De plechtigheid werd besloten met het Wilhelmus. In het Kennemer Lyceum In het Kennemer Lyceum is een ge denkplaat aangebracht, vervaardigd door de beeldhouwster Nel Bakema, waarop de namen gebeiteld zijn van alle leden van de schoolgemeenschap die als slacht offers van ae oorlog het leven lieten. De plaat is van Franse kalksteen (Euville) en heeft een afmeting van 1.50 meter bij 1,15 meter. De drie en zestig namen zijn in drie rijen verdeeld. In een medaillon Dodenherdenking Tot nog toe heeft men zich in Hillegom afzijdig gehouden van de herdenking der doden. De oorzaak lag wel hoofdzakelijk in de misère om het monument voor de ge vallenen, waarvoor indertijd een bedrag bijeen is gebracht. Thans echter heeft het gemeentebestuur in het Wilhelminaplant- soen een 'eenvoudig houten kruis als tijde lijk monument doen plaatsen en dit jaar veor het eerst was een stille tocht naar dit monument voorbereid. In diepe stilte, zonder vlaggen of muziek, schreed een lange stoel} van burgers, met het voltallig gemeentebestuur aan het hoofd, door het dorp naar het plantsoen, waar eveneens velen stonden opgesteld. Tijdens de tocht luidden de klokken van alle kerken. Nadat de twee minuten stilte in acht genomen waren, werd namens het gemeentebestuur een krans bij het monu ment gelegd, waarna vele andere kransen en bloemen volgden. Ruim een kwartier duurde het voorbijtrekken van de zwijgen de stoet. Na afloop werden in de R.K. kerkgebou wen herdenkingsdiensten gehoudéh en in de Nederlands Hervormde Kerk een inter kerkelijke dienst. ADVERTENTIE ING. BUREAU „DE MAGNEET" KLEINE HOUTSTRAAT 37 - HAARLEM RADIO TELEVISIE - ELECTR. ONDERDELEN Erkende Philips en Erres Service Philips radio-apparaten event, in huurkoop bovenaan is een knielende jongeling ge beiteld symboliserend het offer van lichaam en ziel. Om de geknielde figuur heen, een groot aureool vormend, staat in imposante letters een regel uit het Wilhelmus „Den Vaderlant ghetrouwe". Donderdagmiddag is de gedenkplaat onthuld. Vooraf kwamen de nabestaanden van de gevallenen in de aula bijeen. Daar waren ook aanwezig prof. dr. A. W. de Groot, president-curator, jhr. mr. C. J. A. den Tex, oud-president-curator, curato ren, leden van het schoolbestuur, leraren en afgevaardigden van de leerlingen. De rector van het Kennemer Lyceum de heer E. van Meir hield een korte her denkingsrede, waarin hij meedeelde welke werkzaamheden illegale werkers van de schoolgemeenschap hebben verricht en hoe zij, voor zover dat bekend geworden is. overleden zijn. Er waren slachtoffers van bombardementen, anderen stierven van uitputting in kampen en dan zijn er voor het vuurpeloton neergeschoten. Dooi de namen van de gevallenen in de steen te beitelen wordt hun nagedachtenis ge- eerd. Hierna onthulden mevrouw D. van der BreggenSpillenaar Bilgen, wier echtge noot curator is geweest en in een kamp is omgekomen en mevrouw PrinsWerker, oud-curatricc wier zoons overleden zijn, de gedenkplaat, waarna ir. J. J. Prins namens de nabestaanden woorden van dank sprak. Namens het schoolbestuur legde de heer A. D. Strumphler een bloemstuk bij de steen. Evenals andere jaren begaven leraren en leerlingen zich te voet naar de erebe graafplaats aan de Zeeweg, waar de leraar D. de Geus en de leerlingen A. en H. Prins en H. Sturm begraven liggen. Kransen zijn op de graven gelegd. Onthulling van monument bij Lutnerse kerk Voor de Lutherse kerk op het Kerk plein werd Donderdagavond een gedenk steen onthuld, waarin de namen staan ge grift van de leden en doopleden der kerk, Nadat burgemeester Cremers Zaterdag middag de gedenksteen in het politie- bzireau in de Smedestraat had onthuld, waarop de namen slaan van de zes Haar lemse corpsleden, die in de oorlog om het leven kwamen, legden twee collega's een krans namens het corps. die in de oorlogsjaren vielen als slacht offer van bezetting en ondergronds verzet. Velen waren reeds om kwart voor acht voor de kerk bijeengekomen en terwijl over Haarlem de klokken beierden, ont hulde ds. C. II. Brandt de steen en een klein meisje legde wat witte bloemen neer. Daarna wachtte iedereen met ontbloot hoofd tot het gebeier der klokken zou zijn verstorven en de twee minuten stilte be gonnen. De plechtigheid werd besloten met een korte bidstond in de kerk, waarin ds. C. H. Brandt cn ds. W. Spliethoff voorgingen. Kranslegging op Dreef Donderdagmiddag heeft pater Loob OFM namens de Bond zonder Naam een krans gelegd bij het monument op de Dreef. Hij hield daarbij een korte toespraak, waarin hij eerbiedig herinnerde aan de gevallenen die alles gaven. De korte plechtigheid werd besloten met gebed. Op de militaire begraafplaats op de Grebbeberg in Rhenen vond Donderdagmorgen een plechtige dodenherdenking plaats. De chef van de Generale Staf, generaal mr. H. J. Kruislegt een krans bij het ere-kruis. Generaal Kruis: „Wij moeten de les van 1940 begrijpen" Dodenherdenking op de Grebbeberg Donderdag zijn op de miltaire begraaf plaats „Grebbeberg" te Rhenen de geval lenen herdacht. Vele militaire en burger lijke autoriteiten, onder wie de generaal b. d. H. G. Winkelman en de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, waren hierbij aan wezig. Voorts waren er deputaties van het K.N.Ï.L., de Koninklijke Marine, de Ko ninklijke Landmacht, de Vereniging 8ste Regiment Infanterie, de Burgerlijke Strijd krachten, de brigade Prinses Irene en de Luchtstrijdkrachten. VAN OUDSHER WETTIG BESCHERMD GEWAARBORGD GEHALTE VITAMINEN A/+ D P.T.T. herdacht haar doden Donderdag herdachten de ambtenaren van het Haarlems P.T.T.-kantoor hun ge vallen collega's. Het Postaal Mannenkoor zong het Ecco quomodo Moritur, waarna de directeur van het Post- en Telegraaf kantoor, de heer C. Bakker in bijzijn van de nabestaanden en ambtenaren een korte toespraak hield. Nadat spreker aan de voet van de ge denksteen namens de ambtenaren een krans had gelegd en een minuut stilte in acht was genomen, werd de plechtigheid met het zingen van O Jesu Chrisli. beslo ten. In het stationspostkantoor aan de Bal juwslaan leidde de chef, de heer A. Dekker, een korte plechtigheid. Kampvuurspel uitgesteld tot vanavond en Zondag Het kampvuurspel op Sehapenduinen te Bloemendaal van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Padvinders moest Vrijdag avond worden afgelast. Het is uitgesteld tot heden, Zaterdagavond en morgen zal het spel voor de tweede keer worden ge geven. Nieuwe machinefabriek te Haarlem Met een maatschappelijk kapitaal van 400.000 verdeeld in 399 gewone aandelen a 1000 en 10 prioriteitsaandelen a 100 is opgericht de N.V. Haarlemse Machine fabriek en Handelmaatschappij „Prima" te Haarlem. Het doel is de fabricage en repa ratie van, alsmede de handel in machines, instrumenten en de onderdelen daarvan. Geplaatst en in contanten volgestort zijn 79 gewone- en alle prioriteitsaandelen. Di recteur is de heer H. J. M. Venker. De fabriek is gevestigd Spoorwegstraat 3. ETALAGESCHOOL Op de Etalageschool Haarlem onder auspiciën van de R.K. Middenstand wer den Donderdagavond de diploma's voor het cursusjaar 1949-50 van de cursussen „lak en plakkaatschrift" en „étaleren-decore ren" uitgereikt. Aan 58 cursisten kon een diploma wor den uitgereikt, waaronder 15 met de aan tekening „zeer goed" en 8 met „uitmun tend". Vier communistische leden voor Provinciale Staten aangewezen Onder leiding van burgemeester mr. P. F. M. Cremers hield het Centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten van Noordholland een openbare vergadering in het Stadhuis. Geloot moest worden voor vier plaatsen voor de Communistische partij (bloklijst „Vrede en brood"). De heer Gortzak was gekozen voor de kies kringen 1, 4, 5, 6 en 7. Bij loting werd bepaald, dat hij gekozen werd voor kies kring 7. Voor kieskring I werd daarna aangewezen de heer P. K. Volkers uit Langedijk, voor kieskring 4 de heer J. Brasser uit Krommenie en voor de kies kringen 5 en 6 de heer P. S. Polak uit Amsterdam. Na loting werd bepaald, dat deze gekozen werd verklaard voor kies kring 6 en voor de andere kieskring werd aangewezen de heer P. Kuiper uit Wor- merveer. Nadat de definitieve uitslag bekend was gemaakt dankte de voorzitter de amb tenaren van de afdeling verkiezingen van het Stadhuis voor de werkzaamheden, welke zij voor de verkiezingen hebben verricht. Ter weerszijden van de hoofdingang stond een erewacht, gevormd door de vierde verbindingscompagnie uit Haarlem. Naast het grote herinncringskruis op het middengedeelte van het kerkhof hing de nationale driekleur halfstok. Namens de minister van Oorlog, die door een vergadering van de ministerraad was verhinderd aanwezig te zijn, sprak gene raal mr. H. J. Kruis de herdenkingsrede uit. „Wij herdenken de doden van de Mei dagen van 1940, aldus de generaal, de do den van de Grebbeberg, die nu bijna tien jaar geleden vielen in een schier hope loze strijd. Wij herdenken ook allen, die na hen zijn gevallen. Wij danken hen voor de lessen, die zij ons hebben geleerd. Zij hebben getoond het eigen belang te kun nen achterstellen bij het belang van ons allen. Thans wordt de wereld bedreigd met een onweer. Als het losbarst moeten wij sterk zijn en vol vertrouwen. Wij zijn aan onze doden verplicht onze bc.ste krachten te geven aan de gemeenschap, in ons belang en hun ter ere. Zij, die wij herdenken, be hoorden tot een strijdmacht, die niet was opgewassen tegen de geweldige overmacht. Zij hebben ons de weg geleerd voor de toekomst, zij hebben ons geleerd niet de zelfde fouten te begaan. Toen stonden wij alleen. Nu en in de toekomst staan wij schouder aan schouder met grote en sterke volken. Deze internationale samenwerking is de weg naar het behoud van rie vrede. Als wij de grote les van Mei 1940 hebben begrepen, dan zullen wij ons doel berei ken. Mocht die les niet begrepen zijn, dan zijn zij gestorven om slechts voor één keer onze eer te redden. Moge de Almachtige helpen", aldus besloot generaal Kruis, „om de goede weg te vinden. Mogen onze cloden in vrede rusten". Luitenant-kolonel jhr. D. J. A. A. van Lawick van Pabst legde hierna namens de Koningin en de Prins der Nederlanden een krans aan de voet van het kruis. Gene raal Kruis eerde de gevallenen met een kranslegging namens de Nederlandse rege ring. Generaal-majoor D. A. van Hilten legde een krans van de Koninklijke Landmacht. Verder werden kransen gelegd namens de luchtstrijdkrachten, het K.N.I.L., de bri gade Prinses Irene, de vereniging 8 R.I„ de stichting Oorlogsgraven, de Bond Ne derlandse Militaire Oorlogsslachtoffers, de Bond Nederlandse Militaire Oorlogsinvali den, de Nederlandse Militaire Bond van Oud-strijders en het Mobilisatiekruis en de stichting Leger-monument „Grebbe berg". Tot slot werden twee minuten van stilte in acht genomen, waarna de plechtigheid met het Wilhelmus, gespeeld door de Ko ninklijke Militaire Kapel, werd besloten. ADVERTENTIE Agenda voor Haarlem ZATERDAG 6 MEI Stadsschouwburg;: „De drie zusters" (Co- media), 7.30 uur. Restaurant Brinkman, Plein, Jongeren organisatie „Vrijheid en democratie", feestavond, 8.15 uur. Luxor: „De gravin van Monte Christo", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De dokter kiest een vrouw", 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Spionnen in dc schaduw" en „Slaapwagen naar Triest". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wreker", toegang 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De inspecteur generaal", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „SlaVe-girl, 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 7 MEI Stadsschouwburg: „De drie zusters" (Co- media), 7.30 uur. Gemeentelijk Concert gebouw optreden van de telepaath Indra, 8 uur. Rembrandt: „Jody cn het hertenjong", 14 j„ 11 uur. City: ,.De slag om Arnhem". 11 uur. Palace: ..Het leven van Beethoven", 11.30 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. MAANDAG 8 MEI M«scopcn: Middag- en avondvoorstellingen. De deelnemers aan de stille tocht in de Kleine Houtstraat. den bijeen waren. Nadat de klok van de RK kerk acht uur had aangewezen volg de twee minuten stilte. De voorzitter van het uitvoerend comité sprak een inleidend woord, waarna het zangkoor „Ipsi Canamus Gloriam" van dc Sint Liduinakerk „Ecce quo modo moritur" ten gehore bracht Dr. H. van der Loos, predikant van de Nederlands Hervormde gemeente van Haarlem, sprak een kort woord ter nage dachtenis van hen, die in de oorlog geval len zijn. Onder het spelen van Ase's Tod door de RK Harmonie „Sint Caecilia" werden aan de voet van het tijdelijke monument kransen gelegd. Kapelaan P. Piep besprak de taak van het tegenwoor dige geslacht, dat zoveel te danken heeft aan hen, die in de oorlog gevallen zijn. Met het spelen van het Wilhelmus werd de plechtigheid, welke werd bijgewoond door burgemeester mr. P. O. F. M. Cre mers en wethouder W. C. Bakker, be sloten. Des middags waren kinderen van de speeltuinverenigingen naar de Jan Gijzen- brug getrokken cn hebben bloemen bij het monument gelegd. Op de Westergracht Niet minder indrukwekkend was de plechtigheid aan de Westergracht, waar vele honderden uit Haarlem-West samen gekomen waren rond het eenvoudige houten kruis in de schaduw van de Basi liek van Sint Bavo. Nadat de deelnemers aan de beide stille tochten om enkele minuten voorachten hun plaatsen rond het monument hadden ingenomen, kon- digd trompetsignalen het begin van de twee Minuten stilte aan, die door alle aan wezigen stipt in acht genomen werden, terwijl de erewacht van militairen cn oud- BS'ers, de laatsten gekleed in de bekende blauwe overalls, stram in de houding het geweer presenteerden. Onder leiding van dr. Potgieser zong „Haarlems Zanggenot" vervolgens het „O bone Jesu" en „In memoria", waarna ds. A. J. van Rhijn met enkele woorden de diepere zin van deze dodenherdenking schetste. Hij hoopte, dat wij niet zouden verbeten, lot welke prijs zij die vielen, de vrijheid voor ons allen gekocht hebben, zelfs wanneer het ons soms toeschijnt of er van de idealen van vrede, vrijheid en rechtvaardigheid, waarvoor zij hun levens offerden, maar weinig in vervulling ge gaan is. Tenslotte bracht hij eerbiedige hulde aan alle gevallenen, die wel de strijd gekend hebben, maar nimmer de zon der vrijheid meer hebben mogen kennen. Hij hoopte dat hun voorbeeld stalend en inspirerend zou mogen blijven werken op de geest van geheel ons volk. Prachtig klonk hierna het „Wilt heden nu treden", gespeeld door de „Harmonie Crescendo", over het stille kerkplein, even later gevolgd door het „Ecce quo modo moritur" vol wijding gezongen door „Haarlems Zanggenot". Tussen deze beide muzikale intermezzi in had pater H. Tijnagel OFM nog ge sproken over de betekenis van het offer der gevallenen voor de eenheid en dc saamhorigheidszin van ons volk, idealen die eenmaal, in de donkere jaren dei- Duitse overheersing, gestalte kregen in de massa, maar die thans ver te zoeken zijn. Hij wees erop, dat alleen offervaardigheid, rechtvaardigheid en liefde tot de even naasten een volk in stand kunnen houden, eigenschappen die de verzetsslachtoffers in grote mate bezaten en die spreker allen ten voorbeeld hield. De plechtigheid werd besloten met een kranslegging door alle deelnemende ver enigingen en het gezamenlijk zingen van de eerste twee coupletten van het Wilhel mus, waarna vele honderden in de val lende schemering zwijgend defileerden langs bet kruis. Wethouder A. J. M. Angenent woonde Velen namen deel aan Stille tochten Vele kransen werden aan de voet van het Monument op de Dreef gelegd, terwijl de stoet zwijgend het beeld passeerde' Aan de vooravond van de Bevrijdings dag zijn honderden Haarlemmers in stille stoeten getrokken naar de plaatsen in het Zuiden, Noorden of Westen van de stad, waar een monument of een sober kruis de plek aanwijst waar Nederlanders door de bezetter werden vermoord. In de Grote Kerk had zoals ieder jaar een korte herdenkingsdienst plaats. De oud-hoofdredacteur van het vroegere illegale blad „Christofoor", dr. W. J. Schuyt, hield een toespraak waarin hij erop wees, dat, al is het beeld van de be zettingsjaren thans voor ieder verschil lend, er toch een niet te miskennen een heid in is op te merken, een eenheid, die voortvloeit uit de onderlinge samenhang van de eigenschappen „heldhaftig, vastbe raden, barmhartig". De grootste van deze drie is de barmhartigheid, want, zo zei spreker, zonder deze lopen de eerste twee gevaar te ontaarden in barbaarsheid van het hart en hoogmoed van de geest. Dr. Schuyt herinnerde eraan, dat men vijf jaar geleden een nieuwe periode in de geschiedenis vol hoop en verwachting was ingegaan. De strijd in het verzet was voor velen een maatschappelijke leer school geweest. Er was een nieuw gemeenschapsgevoel ontstaan, wars van iedere, ongezonde ghetto-sfeer. Kunstmatig opgerichte scheidsmuren werden geslecht. Men verliet de eigen sfeer om door te breken naar grotere een heden. Thans bestaat er bij velen enige bezorgdheid, omdat deze nieuwe lente nog, geen zomer is geworden. Het ontluiken van de geest gaat echter langzaam en ook deze ontwikkeling onderstelt strijd. Aan deze strijd liggen ook de beste waarden van het verzet ten grondslag. Willen wij zinvol hen, die toen vielen, herdenken, dan betekent dit de belofte tot een daad: de voortgezette arbeid ter verwezenlijking van de idealen uit de be zettingstijd. Nadat ook ds. J. Eronsgecst, die ds. E. Dijkhuis verving, een korte toespraak had gehouden, werd de samenkomst met het zingen van het volkslied besloten. Voorafgegaan door het trommelcorps van de CJMV trokken degenen die de dienst hadden bijgewoond waarin de Commissaris der Koningin en diens echt genote, cle wethouders Geluk cn Happé en de hoofdcommissaris van politie eveneens aanwezig waren door de Lange Veer- straat, Kleine Houtstraat en -weg langs de Baan naar de Dreef. De nabestaanden dei- gevallenen liepen vooraan in de stoet. Bij het gedenkteken van Mari Andries- sen, door een erewacht omgeven, werden kransen en bloemen gelegd. Bij de Jan Gijzenbrug Bij het Spaarnhovenplein stelden zich velen op en trokken naar de brug over de Jan Gijzenkade, waar reeds enige honder- wa OAH IS lASK (K 6EBRUIK Bil DE K.LSt MBR. N.V. ÉHCO HAAKSBERGEN

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5