Haarlems Dagblad Neutraliteit „Eenheidsstaat, repoeblik Indonesia, zal binnenkort bereikt zijn" Rusland accoord met Berlijnse verkiezingen, doch tegen onmogelijke voorwaarden Botsing tussen lesvliegtuigen kost chef-instructeur het leven Overeenstemming tot krachtiger economische en militaire hulp aan Indochina Weerbericht 64e Jaargang No. 19545 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 9 3Iei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie en <©prethte Ijaarimtatye «Courant (Jnno i6$6j Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom ER WAS EENS een Duitser, die door Frankrijk bekoord was. Dat moet u niet verwonderen. De gedachte dat alle Duitsers een hekel aan Frankrijk zouden hebben is onjuist. Even onjuist als bij voorbeeld de mening, dat een redevoering van een Amerikaanse of een Engelse mi nister de overtuiging van alle Amerikanen of alle Engelsen weergeeft. De gedachten over andere volken worden teveel tot goedkope algemeenheden beperkt. Nu dan: die Duitser opperde de idéé om bij inter nationaal besluit Frankrijk buiten alle con flicten en oorlogen te stellen en er een onaantastbaar vacantie-oord voor de ge hele wereld van te maken. Hij vond het zó mooi, en zó vrijheidlievend, en zó vrien delijk en liartveroverend, dat hij hét wilde beschermen. Aan deze man heb ik gedacht toen ik vernam dat de Franse premier Bidault zijn voorstel, om een Hoge Atlantische Vredes- raad in te stellen het is pas enige weken oud alweer gewijzigd heeft. Hij wil er nu een Hoge Raad voor de Vrede of een Hoge Raad voor het Westen van maken, om er het militaire karakter aan te ontnemen. Het woord „Atlantisch" moet eruit. Dan zullen er ook „neutrale landen" daar mee bedoelt hij ongetwijfeld Zweden en Zwitserland. zitting in kunnen nemen. Die Raad zou dan ook naar de economische vereniging van Europa moeten streven. Er wordt te Parijs een nieuwe „neutrali- teits-campagne" gevoerd in sommige po litieke en industriële kringen. Zij betogen dat het vasteland van Europa te arm is om doeltreffende verdediging tegen een even tuele Russische aanval te organiseren. Het zou een volgende oorlog moeten voor komen. Die kringen willen daarom een ge wapende neutraliteit van Frankrijk, Italië en Duitsland. Enige hoge ambtenaren zijn het ermee eens, maar de Franse regering en vooral minister Schuman zijn dat zeker niet. Zo beginnen wij dan nog maar eens over de neutraliteit-van-vroeger. Bidault oppert een plan dat voor de Zwitsers en de Zwe den, die nog in het verleden leven met hun gedachten, aanvaardbaar zou zijn. En Franse politieke en industriële kringen voeren een neutrgliteits-campagne. Dat alles baat niets. Het baat evenmin als onlangs het besluit van de boeren-ge- meenteraad van een klein Frans dorpje, om het vervoer van atoombommen in de ge meente te verbieden. Er waren er wel geen, er waren er ook geen op komst, maar die brave gemeenteraad vond zichzelf en zijn dorpje zo belangrijk, dat hij meende hier mee de neutraliteit der gemeente te hebben verzekerd. Het bericht heeft een zeker lachsucces in de wereld geoogst en het dorpje een moment van vrolijke vermaard heid bezorgd. Want het is zo klein. Maar nu doen die „sommige politieke en in dustriële kringen te Parijs", die zoveel gro ter en gewichtiger zijn, even dom als de boeren-gemeenteraad. Want het kan niet. Er is geen neutraliteit te krijgen, evenmin voor kleine dorpjes als voor heel West- Europa. Het zou natuurlijk wel gemakke lijk en rustig zijn. Als wij gezamenlijk tot de Russen en de Amerikanen zeiden, na hen vergeefs overreed te hebben om hun geschillen bij te leggen: vecht jullie ruzies dan maar uit, maar denk erom dat je over ons heen schiet, want wij doen niet mee en zij hielden zich daaraan als het zover kwam nu, dan zou alles buiten ons om gaan. Het is, jammer genoeg, zo eenvoudig niet. Dat wij in West-Europa geen zin hebben om in een derde oorlog betrok ken te worden begrijpt men ook in Mos kou wel zonder dat een „neutraliteits- verklaring" wordt afgelegd. Maar deze voorkeur legt helaas in deze wereld geen beslissend gewicht in de schaal. Het is een enigszins ander geval met het voorstel-Bidault. De heer Bidault, blijk baar de mening toegedaan dat het met de Europese samenvoeging toch niet lukken zal, oppert nu maar een Hoge Raad van het Westen of een Hoge Raad van de Vrede is de afkortingsnaam in initialen ook al bedacht? waarin iedereen zitting kan nemen, tot zelfs „de neutralen" toe. Wat denkt hij ermee te bereiken dan een nieuwe uiterlijke vertoning zonder resul taten? Meent hij dat het tegenover de Rus sen van werkelijke betekenis is, een be paald woord te vermijden? Men kan deze dingen niet zonder ongerustheid lezen. Men ziet er uit dat alle mogelijke middelen aan de hand worden gedaan, om dat moeilijke besluit die gedurfde sprong van Euro pese Federale Unie te vermijden en vraagt zich af waar het met al dit zwakke co- medie-gedoe heen moet. Want dit is alles maar schijn en gebrek aan moed: het is de werkelijke, noodzakelijke oplossingen uit de weg gaan. Volgens Reuter bestaat de mogelijkheid, dat het nieuwe plan-Bidault aan de confe rentie der drie ministers van Buitenlandse Zeken te Londen wordt voorgelegd. Men kan zich slecht voorstellen dat zij dat met name de Amerikaan Acheson ervan onder de indruk zal komen. Als het tenminste wordt voorgelegd. Maar de sfeer van Londen is niet be moedigend. Als ge in deze tijd waar neemt hoe men zich ook in de Engelse politiek zit druk te maken over kwesties, die nietig zijn in verhouding tot de grote problemen, die zich voordoen krijgt men vaak het gevoel, dat een aantal mensen op verantwoordelijke posten met blindheid geslagen is en volstrekt niet beseft dat tegen de grote kwalen alleen de grote geneesmiddelen baten. Hetgeen, dat zij eraan toegevoegd, de vertaling van een (oud) Frans spreekwoord is. Wat tenslotte die Duitser betreft, die van Frankrijk een beschermd vacantie- oord der wereld wou maken omdat hij er zo door bekoord was.... ja, als dat kon zou men ook de wereldvrede kunnen ver zekeren. Dat is het nu juist. Er Avordt geen neutraliteit aanvaard, geen onkwetsbaar heid, geen er-buiten-blijven. Als men de vrede wil veroveren moet men tot groot opboiiwend werk durven overgaan. Hij komt niet vanzelf. Hij is ook geen lot uit de loterij. Men moet er zich offers voor getroosten en risico's willen nemen. Durft men dat niet, dan verliest men hem. R. P. HOEVEEL VRIJ GELD IN NEDERLAND? Volgens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de hoeveelheid vrij geld in Nederland per ultimo Februari 1950 totaal 7.309 mil- lioen, waarvan 3.068 millioen chartaal en 4.241 millioen giraal geld. 7 Hatta maant tot orde en geduld Proclamatie van 1945 leidde langs lange weg tot een open poort DJAKARTA, 8 Mei (Reuter). De Indo nesische premier, drs. Hatta, heeft heden in een radio-uitzending een beroep op het Indonesische volk gedaan, „zich verre van anarchie te houden", teneinde het inter nationale prestige va:i Indonesië te hand haven. Hij drong er bij de bevolking op aan bevelen op te A'olgen en waarschuwde ervoor, dat indien zich een toestand van verwarring zou ontwikkelen, dit door vijanden zou worden opgevat als een teken dat Indonesië niet rijp is voor de onafhan kelijkheid. De heer Hatta zeide uit alle delen van Indonesië overtuigend bewijs te hebben ontvangen, dat de vestiging van één cen trale regering en de opheffing van auto nome staten algemeen de wens van het volk is. Hatta vervolgde: „Een eenheidsstaat zal binnenkort bereikt zijn. Er is geen enkele deelstaat meer, die daar niet mede accoord gaat. Er blijft slechts over het bespreken van de wijze, waarop de eenheidsstaat het best te verwezenlijken is, met inacht neming van het behoud der eenheid van het volk en de waarde van Indonesië in verband met de erkenning van de R.I.S. door de internationale wereld". Na gereleA'eerd te hebben, dat Indonesië zich politiek zeer snel ontwikkelt, dat overal het volk thans de ontbinding van Oost-Indonesië wenst en de eenheidsstaat, namelijk de Repoeblik Indonesia volgens de proclamatie van 17 Augustus 1945, eist, dat zelfs het grootste deel van het parle ment van Oost-Indonesië reeds overhelt naar de eenheidsstaat, zeide Hatta, dat de centrale regering te Djakarta de wens van het volk volkomen begrijpt. Zij verlangt deze volkswens te leiden. Hatta zeide verder: „Slechts onze vijan den, die geen Indonesia Merdeka willen, zullen bij Jiet aanschouwen van chaotische toestanden lachen. Wanorde levert het be wijs, dat het volk nog niet rijp voor de onafhankelijkheid is". Hatta verklaarde, dat de regeringen van Oost-Indonesië en Oost-Sumatra beiden accoord gaan met de eenheidsstaat en deed een oproep tot steun aan het nieuwe kabinet van Poetoehena in Oost-Indonesië, Avaarna hij zeide: „Om dat onze namen, die van Soekarno en van mij, verbonden zijn aan de proclamatie van Augustus 1945, mogen wij Avel de wens uiten, dat de idealen, die in deze procla matie vervat zijn, broedex'lijk ten uitvoer worden gebracht. „Indien u werkelijk van ons houdt als uw leiders, dan mogen onze namen niet tegelijk genoemd worden met een of ander anarchistisch en onregelmatig optreden. Wij zijn er van overtuigd, dat geen uwer slechte bedoelingen heeft, maar een fout kan ons op de verkeerde weg brengen". Hatta besloot aldus: „De Repoe blik Indonesia, die tot stand werd gebracht door de proclamatie van Augustus 1945, zullen wij opbouwen en daarom verzoek ik u, mijne broeders, geduldig te zijn en ruim van inzicht te blijven. Lang is de weg, die Avij reeds aflegden via Linggadjati, de Renville en de Rondetafel-conferentie. Thans staan wij voor de poort, die reeds jeopend is. Het heeft daarom geen zin om bij het binnengaan te springen en een been te breken", aldus Hatta. Nieuw Oost-Indonesisch kabinet De president van Oost-Indonesië, Soe- kawati, die nog te Djakarta vertoeft, heeft Maandagavond de samenstelling van het nieuAve Oost-Indonesische kabinet goedge keurd. Premier, tevens minister van econo mische zaken en minister van verkeer, Chinese communisten laten Amerikaanse piloten vrij De militaire autoriteiten van het com munistische China hebben twee piloten van de Amerikaanse luchtmacht Arijge- laten, die sinds 1948 waren geïnterneerd, nadat hun vliegtuig „het Chinese lucht ruim" was binnengevlogen, zo meldt radio- Peking. De beide mannen zijn als krijgs gevangenen beschouwd. Zij Aveigerden eerst het doel van hun „onwettige vlucht" te onthullen, aldus de radio, maar gaven onlangs toe dat zij spoorwegen moesten verkennen en bouwprojecten ontdekken. energie en openbare werken is Poetoehena. Wijzend op de noodzaak, dat in het be stuur geen wanorde bestaat, zeide Hatta in zijn rede nog, dat „in deze overgangs tijd, hoe kort deze ook mag zijn, er in Oost-Indonesië een verantwoordelijke re gering moet zijn om het bestuur en de diensten aldaar te coördineren". Hatta zeide: Het is om deze reden, dat ik u toeroep het kabinet-Poetoehena te steunen. Deze regering zal alles, dat ver band houdt met de vorming van de een heidsstaat, voorbereiden". Aneta verneemt, dat in het vliegtuig, waarmede Poetoehena Dinsdag naar Ma kassar vertrekt-, ook de sultan van Djokja, vergezeld van enige hoofdofficieren van de A.P.R.I.S., naar Makassar reist, om de algemene toestand in Oost-Indonesië op te nemen. Dader van moord op verpleegster bekent Plan van zijn daad was reeds enige tijd geleden beraamd De dader van de moord op de 20-jarige verpleegster uit het Diaconessenhuis te Naarden is gisteren door de Haarlemse re cherche naar Naarden overgebracht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Uit brieven, die de politie bij een huiszoe king heeft gevonden is gebleken, dat het motief van de dader jalouzie was. Hij ken de het meisje reeds voordat hij als militair naar Indonesië vertrok en meende thans, dat zij zijn liefde niet beantwoordde en haar genegenheid aan anderen gaf. Al enige tijd liep hij met het plan rond het meisje van het leven te beroven. Woonwagenbewoner met een zeis gedood Tussen enige bewoners van het woon wagenkamp bij Kronenberg in de Peel, ont stond een hooglopende ruzie. De 39-jarige J. R. wierp daarbij met een bijl naar een tegenstander, die even later terugkwam met een zeis en daarmee R. te lijf ging. R. werd in het bovenlichaam geraakt en is later overleden. De politie te Horst heeft de dader gearresteerd. De meeste woon wagenbewoners hebben in allerijl het kamp verlaten. Terugtrekking van alle bezettingstroepen en opheffing der zones bedongen BERLIJN, 8 Mei (Reuter). De Sovjet- Russische bestuurscommissie in Duitsland zal toestemmen in verkiezingen voor ge heel Berlijn op voorwaarde, dat alle be zettingstroepen worden teruggetrokken en de A'erdcling van de stad in vier sectoren wordt opgeheven. Dit werd heden door de pIaatsA erArangende Russische commandant, kolonel Jelisarof, in een brief aan de drie Westelijke commandanten bekend gemaakt. Deze brief was een antwoord op een verzoek van de drie Westelijke comman danten, dat de Russen zouden instemmen met een resolutie van de West-Berlijnse gemeenteraad, waarin verkiezingen voor de gehele stad worden gevraagd. De Sovjet-Russische voorwaarden zijn: Viermogendhedencontróle op de verkie zingen op grond van de verkiezingsorder van October 1946; Vorming van een commissie met een ge lijk aantal Oost- en West-Berlijnse ver tegenwoordigers Voormalige nazi's mogen stemmen, ten zij dit hun bij gerechtelijk vonnis is ver boden; Alle toegestane politieke partijen en or ganisaties mogen candidaten stellen; De gekozen gemeenteraad zal op basis van de constitutie van 1946 wei-ken; Het bezettingsstatuut, dat door de Weste lijke commandanten in 1949 is afgekondigd, dient te worden afgeschaft en de democra tische organisaties zullen vrij in West-Ber- lijn actief moeten zijn; „De voorwaarden voor werkelijk vrije, democratische verkiezingen zullen worden geschapen door het terugtrekken van alle bezettingstroepen en de opheffing van de verdeling der stad in vier sectoren". Westelijke waarnemers te Ber\in acht ten de twee laatste Russische voonWarden volslagen onaanvaardbaar. Het terugtrek ken A'an alle bezettingstroepen uit Berlijn zou het Russische leger aan de rand der stad laten en Berlijn isoleren op 150 km afstand van de dichtstbijzijnde Britse post. Generaal-majoor Bourne, de Britse com- mendant van Berlijn, verklaarde verheugd te zijn, dat de Russen ten slotte op de brief der Westelijke commandanten hadden ge antwoord. Hij was echter teleurgesteld, dat het antwoord gepaard ging met „bijna alle voorwaarden, die Wysjinski vorig jaar op de conferentie van ministers van Buiten landse Zaken naar voren heeft gebracht en toen ronduit door de Westelijke mi nisters zijn verworpen". De voorzitter van de West-Berlijnse ge meenteraad, dr. Suhr, was van mening, dat de Russische voorwaarden vrije verkie zingen onmogelijk maken. De terugtrek king van alle troepen zou betekenen, dat de verkiezingen in slechtere omstandig heden zouden worden gehouden dan in 1946: „Met Sovjet-Russische troepen rond- Zondag liehben 2000 communistische betogers in Londen, die bijeengekomen waren ter viering van de dag van de arbeid, een pogmg gedaan tot een „symbolische verove ring" van Downing Street. Tweemaal trachtten de betogers door de politiecordons heen te breken en de Londense Bobbies" hebben vier uur lang straatgevechten tegen hen moeten leveren voordat de rust hersteld was. Hier wordt een der commu nistische provocateurs gearresteerd na een handgemeen nabij Whitehall. om de stad en de Westelijke geallieerden ver Aveg". Het Russische aanbod wordt noch in kringen van de Hoge Commissie, noch in Duitse kringen te Bonn serieus genomen. Een hoge Britse functionaris merkte op „wat is het nut van verkiezingen in Ber lijn, als alle geallieerde bezettingstroepen weg zijn en de stad een eiland in de Rus sische zóne is, dat elk ogenblik door goed gewapende volkspolitie kan worden be zet?" Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken Avilde nog geen commen taar op het Russische aanbod geven. Het wacht de tekst van het voorstel af. In amb telijke kringen te Washington is men van oordeel, dat de Russen hun aanbod verge zeld hebben doen gaan van „onmogelijke voorwaarden". Een functionaris zei dat het voorstel op een list lijkt om de commu nisten in staat te stellen zich van de stad meester te maken wanneer de bezettings troepen eenmaal verdwenen zouden zijn. West-Duits kabinet beraadslaagt heden over toetreding tot Europese Raad Het West-Duitse kabinet zal heden de uitnodiging om toe te treden tot de Raad van Europa in een bijzondere vergadering in overweging nemen, zo heeft bondskanse lier Adenauer Maandagavond verklaard. De West-Duitse regering zal haar stand punt bekend maken en de kwestie ter be slissing aan het parlement voorleggen. In een bestuursvergadering van de Christen-Democratische partij in de Britse zóne, waar Adenauer dit bekend maakte, verklaarde hij verder, dat toetreding van Duitsland de enige manier zou zijn om een federaal Europa te vormen en zo de vrede te verzekeren. Hef woord is aan O v i di u s Een rechter moet niet alleen de zaken maar ook de omstandig heden onderzoeken. Adenauer achtte het nuttig, dat de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Za ken, wier conferentie Donderdag te Londen begint, van het standpunt der West-Duitse regering op de hoogte worden gebracht. (De Duitse. Sociaal-Democraten, de grootste oppositiepartij in het West-Duitse parlement, hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij tegen Duitslands toetreding tot de Raad van Europa zullen stemmen). Harvard-foesfel besfuurd door de heer J. F. A. Jansen neergestorf Bij een oefening in het escadrille-vliegen zijn Maandagmiddag omstreeks zes uur tv. ee Harvard-lesvliegtuigen van de Rijks luchtvaartschool met elkaar in botsing ge komen. Een der toestellen stortte neer, waarbij de piloot, de heer J. F. A. Jansen, chef-instructeur van de Rijkslucht\'aart- school, om het leven is gekomen. De heer Jansen was Maandagmiddag met de heren Slag en Haye, ieder in een Harvard-toestel, opgestegen voor het oefe nen van het escadrille-vliegen. Het ongeluk gebeurde toen de drie in structeurs bezig waren uit een looping te komen. De luchtschroef van het rechter toestel is in aanraking gekomen met de rechter vleugel van het toestel van de heer Jansen. De vleugelhelft knapte af en het toestel viel neer op een weiland in de ge meente Alphen en Riel. ongeveer tien kilo meter te Zuiden van het vliegveld Gilze Rijen, nabij het gehucht Kwaalburg. Het toestel sloeg een gat van een meter diepte in de grond en geraakte in brand. De heer Jansen moet op slag dood zijn geweest. Men vermoedt, dat hij getracht heeft zich per parachute te redden. De kap was van het toestel af en de riemen, waar mee de vliegers zich aan de stoel vast binden, Avaren losgegespt. Het ongeluk is op ongeveer duizend meter hoogte gebeurd, zodat de heer Jan sen, indien hij daartoe in staat was geweest, het toestel nog per parachute had kunnen verlaten. De bestuurder van het toestel, dat in aan raking kwam met dat van de veronge lukte, slaagde er in op Gilze Rijen te lan den. Deze machine was licht beschadigd. De bestuurder Avas zeer overstuur. Het stoffelijk overschot van de heer Jansen is naar Tilburg, waar hij woonde, Acheson sprak met Schuman De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Acheson, heeft Maandag met zijn Franse collega Schuman enkele be langrijke onderwerpen, speciaal Indochina en Duitsland, besproken. Acheson verklaar de zich voorstander van krachtige hulp aan Indochina. De Amerikaanse minister wees op de „noodzaak om Duitsland geleidelijk aan in de Atlantische gemeenschap te brengen" zonder echter in dit stadium aan te dringen op de vorming van een West-Duits leger. Het Franse kabinet, of althans de meer derheid der kabinetsleden, is van mening, dat de vorming van een nieuw Duits leger door het Kremlin zou worden beschouwd als een rechtstreekse bedreiging van de veiligheid der Sovjet-Unie en tot interven tie zou kunnen leiden van het Russische leger. Auriols rede is een raad tot voor zichtigheid aan Washington, zo zegt „Paris- Presse", doch het zou te ver gaan indien men zou beweren, dat Frankrijk zich tracht los te maken van het pact, teneinde een neutraliteitspolitiek te gaan voeren. Acheson zegt in een communiqué, dat de regering der Verenigde Staten van me ning is, dat de toestand in Indochina het zenden van economische hulp en militaire uitrustingen rechtvaardigt. Tussen Schu man en Acheson is algemene overeenstem ming bereikt omtrent de urgentie van de toestand en de noodzakelijkheid tot han delen. Heden zal Acheson te Londen aankomen, waar hij met de Britse minister van Bui- Dr. Ozinga en de heer Jiscoot vrijgelaten DJAKARTA, 8 Mei. (Aneta). Mr. dr. J. Ozinga, hoofdambtenaar van het ministerie van Voorlichting der RIS, die op 19 Maart gearresteerd werd in verband met de kwestie-Westerling, is in vrijheid gesteld. Voorts is de heer Jiscoot, die ongeveer gelijktijdig met de heer - Ozinga gear resteerd werd, vrijgelaten. Onbekende duikboot tot zinken gebracht door Amerikaans oorlogsschip WASHINGTON, 8 Mei (Reuter). Ste phen Young, een democratisch lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, heeft vanavond een verklaring voorgelezen, waarin hij zegt, dat een Amerikaans oorlogs schip mogelijk „een onbekende onderzeeboot met dieptebommen tot zinken heeft ge bracht". Hij zei: „Onderzeeboten hebben onze radar-verdediging in Alaska en verder naar het Zuiden aan onze Westkust verkend. Als het een feit is dat een van onze oorlogssche pen een onbekende onderzeeboot ontmoette en die met dieptebommen tot zinken bracht, is een politiek van stilzwijgen in strijd met de Russische tactiek". Toen een verslaggever vroeg of Young sprak over iets dat naar hij geloofde in de loop van het laatste half jaar gebeurd was, knikte Young, maar hij wilde zich niet ver der uitlaten. tenlandse Zaken besprekingen zal voeren over de gehele internationale toestand. In het bijzonder zullen zij bespreken in hoeverre en hoe spoedig Engeland bereid is tot de voorgestelde Europese betalings unie toe te treden. Honderd millioen Naar men verwacht zal president Tru man de beschikking krijgen over een extra som van ongeveer 100 millioen dollar, wel ke hij zal mogen gebruiken voor steun aan het verzet tegen het communisme in Indo china en andere Zuid-Oost-Aziatische lan den. Truman zou de beschikking over de som ontvangen na het inwerking treden van de wet op de hulp aan het buitenland. De 100.000.000 dollar zijn over van de fondsen, welke oorspronkelijk bestemd waren voor de hulp aan China. Het weer in beeld Hoewel de algemene luchtdrukverdeling in onze omgeving nu al enige dagen het zelfde beeld vertoont, zijn er toch enkele kleinere veranderingen gaande, die bete kenis hebben voor het verdere weersver- loop in ons land. Het gebied met hoge barometerstanden boven ScaMinavië heeft zich iels in Zui delijke richting verplaatst, terwijl in Zuid- Frankrijk de luchtdruk een weinig gedaald is. De activiteit van het front, dat ons de laatste dagen nu en dan regen bezorgde, gaat nu langzaam af nemen. Het einde van het zwaar bewolkte weer, waarbij af en toe regen valt, begint dan ook in zicht te komen, mede als gevolg van het feit, dat drogere luchtuit Rusland afkomstig, bezig is over Duitslatid naar onze omgeving door te dringen. overgebracht. Hij was gehuwd en had een zoontje. Voor de oorlog ontving de heer Jansen op Soesterberg een opleiding tot sergeant vlieger. Hij was voordien marconist bij het Algemeen Nederlands Persbureau. Na de oorlog kwam de heer Jansen als instructeur in dienst van de toen pas op gerichte Rijksluchtvaartschool. Toen chef instructeur Postma verongelukte werd de heer Jansen hoofd-instructeur. Hij heeft enige malen 'n twee-motorige „Beechcr&ft" voor de R.L.S. over de Oceaan naar Ne derland gebracht. Deze toestellen Averden als onderdeel van de Marshall-hulp aan ons land toegewezen. Nieuwe geallieerde wet tegen Duitse herbewapening Groter industriële vrijheid BONN, 8 Mei (Reuter). De Gealli eerde Hoge Commissie heeft vandaag een wet uitgevaardigd, die herbeAvapening van Duitsland onmogelijk moet maken, doch met inachtneming van dit doel de Duitsers een zo groot mogelijke industriële vrijheid laat. De uitvoering van deze wet zal wor den opgedragen aan de militaire veilig heidsraad, die binnenkort zijn hoofdkwar tier te Koblenz zal vestigen. De wet is lang en gecompliceerd. Zij bevat artikelen, vier schema's en rege lingen, die tezamen 21 pagina's beslaan en zij vormt de samenvatting van alle vroe gere wetten van de Westelijke gealli eerden met bterekking tot de Duitse in dustrie. Bij deze wet wordt het de Duitsers ver boden alle soorten oorlogsmaterieel te ver vaardigen. Ook is het de Duitsers verboden vliegtuigen en vliegtuiguitrustingen te vervaardigen, zomede alle toestellen en materieel, die gebruikt kunnen worden voor opleiding van personeel in de han tering A'an oorlogsmaterieel. Krachtens het tweede schema wordt het de Duitsers verboden primair magnesium, synthetische rubber en synthetische olie of benzine te produceren. Het derde schema noemt de industrieën, waarvan de pro ductiecapaciteit en de productie-installa ties niet mogen worden uitgebreid zonder toestemming van de Hoge Commissie. Deze industrieën zijn de scheepsbouwnijverheid en de. fabrieken van chlorine, kogel- en rubberlagers, synthetische amoniak en alu minium en de staalindustrie. Volgens de wet mag Duitsland voorts geen vrachtschepen bouwen, die meer dan 7.200 bruto register ton meten en die een grotere snelheid hebben dan 12 knopen per uur. De te bouwen tankschepen zijn aan dezelfde beperkingen onderhevig, ter wijl visserschepen niet groter mogen zijn dan 650 b'rt. en niet sneller mogen lopen dan 12 knopen. Voor kustvaartuigen zijn de grenzen 2.700 brt. en 12 knopen. In de Avet worden voorts talrijke types machinewerktuigen en andere metaalbe werkingsmachinerieën genoemd, die niet mogen worden geproduceerd, alsmede elec- tronische buizen, cryptographische ma chines en radiomaterieel. Tweeduizend inwoners van Romouski dakloos De brand, die in 30 uur de gehele Westelijke helft van de stad Romouski aan de St. LaAvrence (Canada) in de as heeft gelegd, is thans vrijwel geblust. Bijna 250 gebouAven zijn uitgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een draad van het electrische net op een houtopslagplaats viel. Meer dan 2000 der 12.000 inwoners zijn dakloos. De meeste openbare gebouwen zijn een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 50 millioen gulden geschat. Jack Gimberg naar Amerika De jonge Nederlandse toneelspeler Jack Gimberg zal in September met een Engels toneelgezelschap naar Amerika gaan waar hij in Boston en New York de rol van de Poolse student in het toneelstuk „Daphne Laureola" van James Bridie zal vertolken. IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur: In de nacht en vroege ochtend plaat selijk mist. Overigens bijna overal droog weer met enkele opklaringen. Zwakke tot matige Oostelijke wind en iets hogere middagtemperatuur. 10 Mei: Zon op 4.55 uur, onder 20.18 uur Maan op 3.04 uur. onder 13.12 uur Hoog po laas water ln IJmuiden Dinsdag 9 Mei: Hoog water: 9.38 en 22.20 uur. Laag water: 4.51 en 17.31 uur. Woensdag 10 Mei: Hoog water: 10-58 en 23.39 uur. Laag water: 6.03 en 18-55 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1