c D 1 weede Kamer wacht nog steeds op begrotingen van Oorlog en Marine VEERTIG MILLIOEN TENEN! Radio geeft Woensdag Nieuwe dienstregeling der spoorwegen met vele belangrijke verbeteringen PANDA EN DE MEESTER-GELEERDE Wereldnieuws iustlag 9 Mei 1950 Minister Schokking niet naar Justitie (Van onze parlementaire redacteur) Ongeveer veertien dagen geleden kwam in de Tweede Kamer ongeduld tot uiting over het nog steeds niet ingediend zijn van de ontwerp-begrotingen 1950 van het ministerie van Oorlog en dat van Marine. De voorzitter verklaarde toen te hebben vernomen, dat naar menselijke berekening de indiening voor half Mei te verwachten viel. Langzamerhand begint echter half Mei te naderen en nog steeds is het wach ten op deze beide begrotingsontwerpen, welke sinds September om twee redenen aanmerkelijke wijziging moesten onder gaan. In de eerste plaats vanwege de devaluatie en verder wegens hetgeen in middels nodig zal zijn gebleken ten op zichte van Nederlands bijdrage aan de in ternationale gemeenschappelijke verdedi ging. Wat het eerste betreft heeft men nu wel ruimschoots de tijd gehad om de nieu we berekeningen op te maken. Veel moei lijker schijnt echter het tweede vraagstuk te zijn. Nog altijd zou, zo verluidt in parlementaire kring, het internationaal overleg geen afdoende uitsluitsel hebben opgeleverd omtrent de aard en de omvang van wat men internationaal van Nederland aan militaire deelneming te land, te water en in de lucht verlangt. Maar bovendien schijnen er dienaangaande in het kabinet ook wel enige uiteenlopende opvattingen te hebben bestaan. Volgens sommigen zou den die ten dele ook nu nog bestaan. Op zichzelf, zo mocht ik vernemen van een zijde, waar men ongetwijfeld goed op de hoogte is ten opzichte van hetgeen er zich in het kabinet afspeelt, zou het best moge lijk zijn om voor half Mei de genoemde begrotingsontwerpen in te dienen. Maar, zo voegde mijn zegsman hieraan toe, wannter de Kamer nu bovendien verlangt tevens aan de hand van cijfers een beeld te krijgen van de uitgaven voor Oorlog en Marine voor het jaar 1951 en dit ver langen schijnt in de Kamer te leven dan wordt het een heel wat moeilijker ge val. In dat opzicht hangt er zeer veel af van de internationaal vast te stellen plan nen en die staan nog altijd niet voldoende vast. Ziedaar een mij verstrekte inlichting over het probleem, die in elk geval het lang uitblijven van de begrotingsontwer pen begrijpelijker doet worden. Laat ik hieraan terstond toevoegen, dat bovendien volgens sommigen te betwijfelen valt of de ministers onderling het reeds hele maal eens zijn geworden. Anderzijds zou den in de Kamer ook uiteenlopende ge voelens bestaan. Terwijl daar enerzijds de mening leeft, dat de regering bij de ver dediging van de Oorlogs- en van de Marine-begroting 1950 tegelijkertijd, mede aan de hand van cijfers, een beeld zal moeten verschaffen van de militaire uit gaven, die voor 1951 verwacht kunnen worden in dat opzicht zou de regering dan tevens het een en ander over het in ternationale gemeenschappelijke verdedi gingsplan dienen mede te delen ont breekt het aan de andere kant ook niet aan een stroming, welke bereid is thans maar zo vlug mogelijk de begrotingen 1950 afgehandeld te krijgen om dan tegen het najaar de indiening van de begrotingen 1951 tegemoet te zien met daarbij de ge gevens, die een deel van de Kamerleden reeds nu zou verlangen. Tenslotte zij nog vermeld, dat de tegen woordige minister van Oorlog, tevens ad interim minister van Marine, allerminst van plan zou zijn zich uit de moeilijk heden te redden door de opengekomen plaats aan Justitie te gaan innemen en zich door een ander aan Oorlog en Marine te laten opvolgen. Hier en daar is deze stelling in de pers verkondigd. Wanneer minister Wijers, die wegens gezondheids redenen aftreedt, door de Christelijk- Historische mr. Schokking aan Justitie zou worden opgevolgd, zouden Oorlog en ad interim Marine onder een partijgenoot van minister Wijers, dus onder een tot de Ka tholieke Volkspartij behorende figuur moeten komen. Met stelligheid hoorde ik echter verluiden, dat minister Schokking zijn tegenwoordige portefeuilles niet in de ADVERTENTIE Dezer dagen zullen de bekende afde lingen voor voetverzorging van de N.V. Bata hun 4.000.000ste voetbehan deling sinds 1940 geven. Een twintigtal jaren geleden begon Bata met een enkele pedicure-Salon, maar thans is deze bekende Bata klantendienst uitgegroeid tot ruim 150 pedicure-cabines. Het feit dat sinds 1940 vier millioen behandelingen wer den gegeven zal in verschillende Bata- zaken met een groot voetenfeest wor den gevierd. HILVERSUM I. 402 UI. 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst, 11.00 Platen, 11.10 „Johann Sebastian Bach"! hoorspel. 12.05 Koor, orkest en so listen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Blaaskwintet en piano. 13.00 Nieuws, 13.15 Platen. 14.40 Zigeunerkwintet. 15.00 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Voor postzegelverzamelaars. 16,15 Voor de jeugd. 17.30 Volksmelodieën. 17.45 Rege ringsuitzending, 18.00 Dameskoor. 18.30 Volksuniversiteit 19.00 Nieuws, 19.15 Boek bespreking. 19.30 Sportcommentaar. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Kon. Militaire kapel. 20.45 Platen. 20.55 Herdenking Mei 1940. 21.15 Kamerorkest en koor. 22.00 Causerie. 22.15 Strijkorkest. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.40 Strijkkwartet. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.50 Platen. c:.00 Nieuws 8.15 Orgel. 8.50 Voor de vrouw. 1.00 Platen. 10.00 „Kinderen en mensen". 0.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. •.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weer dicht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pla- c-n. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 .feiropole-orkest. 14.00 Gesproken portret. '4.15 .Teugdconcert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 /oor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.00 Voor jeugd. 17.30 Pianoduo. 17.45 Nieuws. 18.00 dief in de nachtklankbeeld. 8.30 Voor de strijdkrachten, 19.00 „Vrijheid ils droom en als wereklijkheid". 19.15 Kwar tet. 19 30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Hein Festijn, 20.15 Socialistisch nieuws, 20.20 Orkest en koor. 21.15 „Fatale rekening", hoorspel. 22.25 Kwartet. 22.45 Sport. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. steek wil laten. Veeleer zou hij de wens koesteren de strijd, voor zover die er is, tot het eind toe uit te vechten om zo nodig op het parlementaire slagveld te sneven. Laat ik hieraan terstond toevoe gen, dat het heel wel denkbaar blijft, dat hij er straks in de Kamer toch nog zonder kleerscheuren af zal komen, ook al moge op het ogenblik veler stemming te zijnen opzichte vrij critisch zijn. Paspoortkosten worden niet verlaagd De Nederlandse Reisvereniging heeft zich met een adres tot de regering gewend om te trachten verlaging te verkrijgen van de paspoortkosten, die volgens haar zo hoog zijn geworden, dat ze op een reis- belasting zijn gaan lijken. Een groot aan tal organisaties heeft dit adres gesteund. De minister heeft echter geantwoord, dat men de leges voor de afgifte van paspoor ten in 's lands schatkist niet kan missen. PSEUDO-KAPITEIN VEROORDEELD De 26-jarige I. H. R. S. uit Amsterdam, die zich tegenover winkeliers had uitge geven als „kapitein Faber, van de gene rale staf van het Nederlandse leger in Duitsland" is door de Amsterdamse arron dissementsrechtbank wegens oplichting veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met voor waardelijke ter beschikkingstelling van de regering voor drie jaar. Aan dit vonnis werd de voorwaarde verbonden, dat hij zich onder toezicht zal stellen. Tegen hem was 2jaar geëist. Sigarenindustrie overlegt met ministers Een delegatie van werknemers en werk gevers uit de sigarenindustrie heeft een langdurig onderhoud gehad met de mi nisters Lieftinck en Van'den Brink, ter bespreking van de moeilijkheden, die zich de laatste maanden in de sigarenindustrie voordoen. De delegatie betoogde, dat alleen een drastische accijnsverlaging uikomst kan brengen uit de huidige impasse. De ministers deelden mede dat het ac cijnsprobleem een punt van diepgaande studie en interdepartementaal overleg heeft uitgemaakt. Ook zal contact met de Belgische instanties worden gezocht om na te gaan of de bezwaren in het kader van de Benelux, die thans nog zwaar wegen, kunnen worden ondervangen. De ministers hopen aan het eind van deze maand definitief hun standpunt te kunnen bepalen. INTERNATIONALE RODE KRUISDAG Ter gelegenheid van de Internationale Rode Kruisdag hield de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, via de zender Hilversum II een korte rede. Hij herdacht de dag in het jaar 1828 waar op de stichter van het Rode Kruis, Henri Dunant, te Genève werd geboren. Zijn boek „Solferino" was mede aanleiding, dat in 1864 door tien staten, waaronder Ne derland, de Conventie van Genève werd getekend. Thans zijn in 68 landen Rode Kruisver enigingen opgericht. Tot slot deed spreker een beroep op zijn luisteraars het Rode Kruiswerk te steunen. In deze uitzending spraken voorts de secretaris-generaal van de Liga van Rode Kruis-verenigingen te Genève, graaf De Rougé en de voorzitters van het Rode Kruis van België, Zweden en de Verenig de Staten. ADVERTENTIE Mevrouw Lotgering-Hillebrancf zegt: ,,Als ik in mijn recepten over azijn spreek, dan bedoel ik altijd en uitsluitend de echte, zachtzure natuurazijn en niets anders I" Natuurazijn is altijd te herkennen aan een gave dop met een blauwe N er op I Vijf „dentists" voor de Amsterdamse rechtbank Voor de rechtbank te Amsterdam heb ben vijf „dentists" uit Amsterdam wier beroep op de dagvaarding vermeld stond als tandtechniker, terecht gestaan we gens het onbevoegd uitoefenen van de tandheelkunde. In eerste instantie hadden zij terecht gestaan voor de kantonrechter, die drie van hen veroordeeld had. De twee anderen was geen straf opgelegd. In deze gevallen had de ambtenaar van het O. M. hoger beroep aangetekend. De eerste verdachte was een Oosten rijkse, die inmiddels bevoegdheid als tand arts heeft verkregen, m^r die voordien nog onbevoegd tandheelkundige bij stand had verleend en derhalve was ge verbaliseerd. De kantonrechter had haar f 300 boete opgelegd. De officier van justi tie eiste thans f 600 boete tegen haar. De tweede verdachte, een 51-jarige Am sterdammer, die zeide het beroep van tand arts ruim twintig jaar te hebben uitge oefend zonder ooit met de justitie in aan raking te zijn geweest, was door de kan tonrechter tot f 175 boete veroordeeld. Hij beklaagde zich over de slappe houding van de overheid, die hem in de waan had ge laten, dat zij zijn optreden oogluikend toe liet, omdat hij een bekwaam vakman is. Hij achtte het optreden van de politie, die verleden jaar plotseling een actie tegen de wettelijk niet bevoegde „dentists" is be gonnen, beneden peil. „Niemand zal zeggen, dat de gestes van de overheid in deze gelukkig zijn geweest", merkte president mr. J. van Meihuizen, naar aanleiding van dit verweer op, „maar u hebt de bevoegdheid niet en u bent dus strafbaar". De officier van justitie zeide in zijn re quisitoir: „Ik geloof, dat deze mensen nu al 20 jaar wachten op een oplossing, maar die komt maar steeds niet en zij mogen er zich nu niet meer op beroepen, dat dit heel moeilijke probleem binnenkort zal worden geregeld. De wet dient intussen te worden nageleefd". Hij eiste tegen deze verdachte bevestiging van het vonnis van de kanton rechter. Kamer van Koophandel bepleit ander stelsel voor Omzetbelasting De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Noordholland heeft een brief over het ontwerp van wet tot verhoging en technische wijziging van de Omzetbelasting gericht aan de Tweede Kamer. Hierin con stateert de Kamer van Koophandel dat bij de middenstand zeer sterk het verlangen leeft naar wijziging van de „meermalige heffing"van de Omzetbelasting (z.g. cas cadestelsel) in een „eenmalige heffing" en wel bij de bron. De Kamer merkt op, dat aan beide stelsels bezwaren verbonden zijn en geeft een tussenweg in overweging in die zin, dat weliswaar het cascadestelsel gehandhaafd blijft, maar dat de laatste transactie (de aflevering door de detaillist aan de consument) wordt vrijgesteld. Ook in België is een dergelijk stelsel van kracht. De Kamer is van mening, dat in dien een compromisvoorstel zou worden aanvaard, hiermede in de eerste plaats de uniformiteit der Omzetbelasting in de drie Beneluxlanden zou worden bevorderd en bovendien een stelsel zou worden verkre gen, dat aan de gerechtvaardigde bezwaren van de Nederlandse middenstand zou tege moet komen. IJmuidense lijnwerker door trein ernstig gewond Maandag is 's ochtends om 10.14 uur een wegwerker van de Nederlandse Spoorwe gen, die vlak bij de spoorbaan tussen het station Velsen-IJmuiden-Oost en de Vel- ser spoorbrug werkzaam was, door een passerende trein naar IJmuiden geraakt en ernstig gewond. Vermoedelijk is dit ongeval gezien door een of meer inzitten den van de trein, die op dat moment op een parallel-spoor uit Velsen naar Uitgeest vertrok. De commissaris van. politie te Vel sen verzoekt degenen, die hiervan iets heb ben waargenomen zich bekend te maken aan zijn bureau. De betrokken lijnwerker was de 58- jarige H. H. uit IJmuiden-Oost, die nadat hij voorlopig ter plaatse geholpen was, in zorgwekkende toestand naar het Antonius- ziekenhuis moest worden overgebracht. Zijn toestand was hedenmorgen iets beter. Wijziging van de Drankwet Het verhoogde recht wordt op 1 Mei 1951 van kracht Nu het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet niet vóór 1 Mei kracht van wet verkregen heeft, hoewel het vergun- nings- en verlofsrecht telkenjare vóór 1 Mei betaald moet zijn, op straffe van ver val van de vergunning of het verlof, kan het verhoogde recht bezwaarlijk per 1 Mei 1950 ingevoerd worden, aldus deelt de mi nister van Sociale Zaken mede in een tweede nota van wijziging van dit wets ontwerp. De gemeenteraden zullen nu tijd genoeg hebben om de gemeenteverordeningen tijdig vóór het op 1 Mei 1951 beginnende vergunnings- en verlofsjaar aan de nieuwe wetsbepalingen aan te passen. Het gewijzigde tarief zal voor het eerst worden toegepast over het op 1 Mei 1951 beginnende vergunnings- en verlofsjaar ADVERTENTIE ri'-l MELK en PUUR Kwatta-soldaatjes blijven altijd geldig KWA1TA BREDA Zuid-Kennemerland profiteert van toegenomen materiaal De belangrijkste verbetering welke de zomerdienstregeling der N.S. te zien geeft in het binnenlands treinverkeer, is de toe voeging van de lijnen Dordrecht-Boxtel en Lage Zwaluwe-Roosendaal aan het electrisehe net. De bekende gestroomlijnde electrische treinstellen, die het spoorweg beeld in Nederland meer en meer beheer sen, zullen met ingang van 14 Mei 1950 ook West- en Midden-Brabant bedienen. De treinen van de bestaande halfuur- dienst Amsterdam-Dordrecht zullen beur telings doorrijden naar en van Roosendaal en Eindhoven. Roosendaal, Oudenbosch en Zevenbergen, Oisterwijk, Tilburg, Gilze- Rijen en Breda krijgen dus ieder uur een snelle en comfortabele verbinding naar en van de grote steden in het Westen des lands. De plaatsen in de Langstraat zul len te Lage Zwaluwe goede aansluitingen krijgen van en op de richting Dordrecht. Eindhoven en Boxtel, die reeds een uur- dienst op het Westen via 's-Hertogenbosch hebben, zullen van 14 Mei af zelfs twee maal per uur met Rotterdam en Den Haag en Amsterdam verbonden zijn, één maal via Utrecht en één maal via Lage Zwaluwe. Een bijna volledige door Diesel-electri- sche treinen te rijden uurdienst zal Gis singen met Nijmegen verbinden, waardoor de plaatsen langs de Zeeuwse spoorlijn met overstappen te Roosendaal even eens vrijwel ieder uur met Rotterdam, Den Kaag, Haarlem, Amsterdam en tus- sengelegen plaatsen zullen zijn verbonden. Verbeteringen voor Zandvoort Na de oorlog hebben de N.S. zich nog steeds niet kunnen houden aan het con tract met de gemeente Zandvoort dat doorgaande uurdiensten Zandvoort Bad- Amsterdam beoogt. Welnu, deze laatste treinen zijn, waar zij nog ontbraken, tussen Haarlem en Amsterdam bijgelegd en nemen nu de aansluiting te Haarlem over van de aldaar eindigende of beginnende treinen richting Santpoort heen en terug, met het uitne mende gevolg, dat de zwaar bezette trei nen van en naar Rotterdam tussen Am sterdam en Haarlem dit overstapverkeer Raad voor de Luchtvaart behan delde ongeluk met lesvliegtuig De Raad voor de Luchtvaart behandelde Maandag het vliegongeval met de PH-UBZ op 11 November van het vorig jaar, waar bij de leerling-vlieger E. Verspoor om het leven kwam. Op die dag moest E. V., leerling-vlieger bij de Rijksluchtvaartschool te Gilze-Rijen, van het vliegveld Welschap af een oefen- vlucht maken met de Havard PH-UBZ. Tegen de voorschriften in ging de leerling vlieger C. R. P. met hem mee. P., die wegens de overtredingen van de voor schriften voor een jaar geschorst is als leerling van de R.L.S., verklaarde als ge tuige voor de raad, dat V. van een hoogte van 1000 meter in een hoek van 45 graden was neergedoken op enkele schepen, die in de Willemsvaart nabij Veghel voeren. Toen P. bemerkte, dat V. de duik te ver doorzette, probeerde hij zelf nog het toe stel weer op te trekken. Dit mislukte echter en de Havard sloeg tegen de grond. V. werd gedood, P. moest gedurende een maand m een ziekenhuis worden ver pleegd. P. weet het ongeval aan een on zekerheid van V., veroorzaakt door een morele inzinking. De directeur-generaal van de Rijks luchtvaartdienst. ae heer J. W. F. Backer, was van oordeel, dat de oorzaak van het vliegtuigongeluk niet precies meer is vast te stellen. Het meest waarschijnlijke is, dat V. de verleiding niet heeft kunnen weer staan om laag over de schepen in de Wil lemsvaart te scheren. Aangezien P. aan deze duikvlucht naar zijn mening geen schuld heeft gehad, vorderde de directeur- generaal geen disciplinaire straf tegen hem. De raad zal op 5 Juni uitspraak doen. kwijt raken en overgeven aan de Zan'd- voort-Badtreinen. Wij zien dan ook het treinental Amsterdam-Haarlem v.v. van 2x76 op 2x85 per werkdag stijgen. Zandvoort is per werkdag niet 14 doch 21 maal doorgaand met Amsterdam ver bonden. Van 2 Juli t/m. 2 September is des Zondags een doorgaande „baa"-trein Amsterdam Amstelstation, MP, CS non stop naar en van Zandvoort Bad ingelegd. Te Heemstede-Aerdenhout zijn enkele stoppingen op de drukste uren toegevoegd. IJmuiden gaat er ook op vooruit Het gevolg van de gewijzigde ligging der halfuurtreinen op de oude lijn was een ietwat gewijzigde dienst in Noord holland. Ook hier weer spelen grote be langen van de scheepvaart inzake openin gen van de Velser- en Hembrug over het Noordzeekanaal een rol. Een gunstig ge volg is dat in de ochtenduren IJmuiden zijn grote hiaat in vervoersgelegenheid ziet opgevuld. De overstaptijd te Uitgeest van en op de treinen Amsterdam-Uitgeest- Velsen-IJmuiden Oost v.v. op de uurtrei- nen (Amsterdam)-Haarlem-Alkmaar is van 14 (12) minuten op 3 minuten terug gebracht. De halfuurdienst Amsterdam-Uitgeest- Velsen-IJmuiden Oost v.v. is volgehouden tot 20.46 vertrek, 22.27 aankomst. De treinen naar Parijs zullen van 14 Mei af voor hun weg van Amsterdam naar Roosendaal 9 minuten minder nodig heb ben, omdat zij door electrische locomotie ven zullen worden getrokken. Zij zullen bovendien, zoals wij reeds geruime tijd geleden meldden, alle te Haarlem gaan stoppen. Van 1 Juli tot 11 September zal een da gelijkse trein rijden Amsterdam-Parijs vv., Amsterdam CS v. 15.06, Brussel-Zuid 19.1119.30, Parijs a. 23.27. Terug: Parijs v. 10.30, Brussel-Zuid 14.1414.34, Am sterdam CS a. 18,35. Een geschikte trein voor zakenmensen, die aldus ver na de middag uit Amsterdam vertrekkend nog vóór middernacht in Parijs kunnen zijn. De Pullman-trein „Etoile du Nord", zal bijna een uiir later uit Amsterdam ver trekken, n.l. om 12.06 inplaats van 11.15, doch slechts 14 minuten later in Parijs aankomen, n.l. om 20.19 inplaats van 20.05. Terug zal de „Etoile du Nord" om 9.45 uit Parijs gaan (was 10.05) en om 17.35 in Amsterdam aankomen (was 18.27). Ook de overige treinen naar en van Pa rijs leveren een aanzienlijke tijdwinst op. De aandachtige lezer van het spoorboekje zal bovendien vele verbeteringen in an dere gewesten van het land ontwaren, met name in Zuid-Limburg, Twente, het Noor den. Bovendien krijgt Apeldoorn enkele snelle dieselverbindingen met Amersfoort. Nog meer in het vat Nog dit jaar, met name als in October de winterdienstregeling ingaat, zal ook de lijn Leiden-Woerden electrisch worden bediend. Aan de lijnen Amersfoort-Apel- doorn-Deventer-Hengelo-Enschede/Olden- zaal en Amersfoort-Zwolle-Meppel-Gro- ningen/Leeuwarden, die onderscheidenlijk in 1951 en 1952 gereed zullen komen, wordt hard gewerkt. Intussen zal ook de lijn Barneveld-Ede/Wageningen, die thans alleen voor goederenverkeer wordt ge bruikt, geëleptrificeerd worden, voorna melijk met het doel om het emplacement Utrecht te ontlasten van een deel van het verkeer met kolen- en goederentreinen tussen het Zuid-Oosten des lands en Am sterdam. POST VOOR DE „GENERAL S. D. STURGIS" Post bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „General S. D. Sturgis", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Mei in Ne derland ter post bezorgd worden. Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de vermelding te bevatten: aan boord van het troepenschip „General S. D. Sturgis", op thuisreis naar Nederland. De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. 29. Toen de Geheim-agenten Nooitgedacht en Fijntjes hun valse baarden voor hadden, zou zelfs hun moeder hen niet herkend hebben! Nu salueerde Nooitgedacht stram en sprak op bevelende toon tot zijn colle ga: „Agent HX 937! Ik beveel je, dit ge bouw binnen te dringen teneinde je mees ter te maken van de zich daar bevindende professor! Over!" Nu salueerde ook Fijn tjes. „Agent QP 728!" commandeerde hij. „Ik beveel je, mij daarbij behulpzaam te zijn! Over!" En daarna gingen zij met een bewonderenswaardige snelheid en toewij ding aan de arbeid. Fijntjes klom namelijk met verwonderlijke behendigheid op de rug van Nooitgedacht, en grabbelde naar de dakgoot. „Hee!" riep Panda. Dat gaat helemaal verkeerd! U moet die goede pro fessor ihet rust laten en de spionnen ar resteren, en ik begrijp niet waarom u op het dak moet zijn! U kunt toch door de voordeur!" „Met spionnen hebben wij niets te maken!" riep Nooitgedacht, terwijl hij zich door Fijntjes naar boven liet hijsen. „En wij gaan nooit door de voordeur. Dat zou verdacht lijken!" Nu werd "het Panda te bar. „Ik kan het wel zonder die kerels af!" dacht hij kregel. „En dan zal ik wel met die spionnen afrekenen, en dan ga ik ook door de voordeur!" Zo gezegd, zo ge daan. Nu gaat het er dus om spannen Kleine drie. Volgens het Berlijnse blad „Kurier" (Franse licentie) voeren op het ogenblik de belangrijkste drie com munistische leiders van Oost-Duitsland te Moskou bespi'ekingen met Sovjet- Russische leiders. Minister-president Olto Grotewohl en zijn plaatsvervanger Walter Ulbricht vertrokken 3 Mei naar Moskou, president Wilhelm Pieck werd uit de Krim, waar hij zijn vacantie doorbracht, naar Moskou ontboden. Oud papier. De archieven van het inter nationale tribunaal te Neurenberg, welke enige tijd geleden naar 's-Gra- venhage zijn overgebracht, hebben thans him plaats gekregen in het Vre despaleis. Mejuffrouw Barbara Skinner Mandellaub heeft de enorme hoeveel heid bescheiden geïnventariseerd. Daar- uit is een boekwerk van ruim 400 pagi- na's ontstaan, dat zij heden heeft over gedragen aan de heer Garnier Goinget, waarnemend griffier van het internatio naal gerechtshof. Kunst. Na een concert te Rijssel heeft de violist Yehudi Menuhin zich uitgespro ken voor een wereldregering en „de harmonische oplossing van wereldge schillen". „Wij wekken alle kunste naars op zich bij de wereldburgers aan te sluiten in een kruistocht voor wereld regering en alles, waartoe zij zelf en hun kunst in staat zijn, bij te dragen tot deze oplossing". Blauw. De directie van de K.L.M. heeft de Koning van Thailand ter gelegen heid van zijn huwelijk drie Delfts blauwe borden aangeboden. Familieziekte. Het Hongaarse parlement heeft heden de benoeming van Sandor Ronai. voormalig minister van Buiten landse Handel, tot president van het presidium van de Hongaarse volksrepu bliek goedgekeurd en het aftreden om gezondheidsredenen van Arpad Szaka- sits, de vooimalige president, aanvaard. Het parlement heeft eveneens de ver vanging als parlementslid van Pal Schiffer, Szakasits' schoonzoon, door een nieuwe candidaat, goedgekeurd. Herstel. Naar radio Oslo mededeelde, is de Noorse koopvaardijvloot, waarvan in de oorlog 2.300.000 ton of bijna de helft verloren ging, thans weer in zijn vooroorlogse omvang hersteld. De totale scheepsruimte bedraagt thans weer on geveer 5 millioen ton. Fini. De spoorwegstaking in Finland, die zes dagen heeft geduurd en de herstel betalingsleveranties aan de Sovjet-Unie ophield, is thans geëindigd. Eén. Od initiatief van ir. P. J. C. Vos, de directeur van de Fokkerfabriek, is te Parijs dezer dagen opgericht de „Asso ciation des Constructeurs de Matériel Aéronautique", een organisatie vanl vliegtuigfabrikanten op het Europese vasteland. De bedoeling is door deze aaneensluiting te komen tot een sa menwerking op internationale grond slag op het gebied van de vliegtuig industrie. Tot nu toe zijn bij deze As sociation aangesloten fabrieken van de landen Frankrijk, Italië, Eelgië, Noor wegen, Nederland en ook Spanje. Tot voorzitter is gekozen ir. P. J. C. Vos. Dwaas spel. Op 1 Mei heeft het Ameri kaanse legioen van oudstrijders te Mo- sinee (Wisconsin V. S.) een spel opge voerd waarin een bezetting van de stad door communisten werd. uitgebeeld. Burgemeester Ralp Kronenwetter werd door dit spel zo aangegrepen, dat hij in het ziekenhuis moest worden op genomen, waar hij is overleden. In het spel zag men verder, hoe ds. Bennett van de methodistische kerk met andere geestelijken in een concentratiekamp wordt opgesloten. Zondagavond heeft ds. Bennett een beroerte gekregen. Hij is zonder tot bewustzijn te zijn geko men overleden. Spreekaap. Een jong Amerikaans geleerde is er in geslaagd een jonge chimpansee met eindeloos geduld (aan beide zijden) spreken te leren. De aap kan nu mama en papa zeggen alsmede „bakje", met welke titel hij het voorwerp aanduidt waarin hij zijn eten pleegt te krijgen. Het opmerkelijke is niet alleen dat deze jeugdige chimpansee deze woorden kan zeggen, doch hij kan ze zelfs in het Engels zeggen, wat wel op een bijzon dere talenknobbel wijst. En passant. President Truman is gisteren op zijn 66ste verjaardag zijn rond reis in een speciale trein begonnen, van waaruit hij verkiezingsred'evoeringen houdt tot de inwoners van de plaatsen die hij passeert. Truman sprak te Gales burg in Illinois en Lincoln in Nebraska over de „critieke buitenlandse toe stand". Hij keerde zich scherp tegen de isolationisten, die hij verantwoordelijk stelde voor de tweede wereldoorlog en tegen de „met modder gooiende oppo sitie", die naar zijn zeggen strijdt tegen elk nieuw plan, dat in het belang van het land wordt voorgesteld. Boycott. De Britse buisvrouwen hebben een boycott van dure groenten georga niseerd, welke in het gehele land is be gonnen. Er werd een record aantal groenteblikjes verkocht, die veel goed koper zijn. De boycott heeft de goed keuring van de minister van voedsel voorziening, Maurice Webb. De Britse huisvrouwen weigerden de vorige maand vis te kopen, toen de prijzen stegen na de opheffing van de prijsbe- heersing. De boycott had succes. Twist met biljartkeu beslecht Jongeman uit Roosendaal overleden Bij een vechtpartij in een café te Ouden bosch is een twee-en-twintig jarige jonge man uit Roosendaal om het leven gekomen. Deze jongeman kreeg ruzie met een twin tig-jarige betonwerker over een meisje. De betonwerker sloeg zijn tegenstander ver scheidene malen met een biljartkeu op het hoofd. De aangevallene werd zo ernstig gewond dat hij korte tijd later is over leden. De betonwerker is gearresteerd en heeft een bekentenis afgelegd. WETSONTWERP INGETROKKEN De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat het wetsontwerp tot vast stelling van een regeling ten aanzien van de „Stichting ter bevordering van het on derwijs aan uit Indonesië gerepatrieerde kinderen" wordt ingetrokken. Uiteraard kan sedert de souvereiniteits- overdracht niet meer in de Nederlandse wet worden bepaald, dat de uitgaven van deze slichting voor een deel ten laste van Indonesië komen, zo deelt minister Rutten mede.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2