c Laat A.B.C. Uw goederen vervoeren, goed en voordelig VERVORMEN Besteding van Marshall-guldens voor herstel en wederopbouw STOP DIE JEUK DËBRALINE .Clowntje Riek Amsterdamse Beurs Taxi? Bel 1.2.3.4.5 De dood van dr. Leidekker 4 fr ADVERTENTIE De wereldkampioen dammen P. Roozenburg en de oud-wereldkampioen M. Raichen- bach brachten een bezoek aan Ouwehand's dierenpark te Rhenen. Natuurlijk werd ook daar een partijtje gedamd waarbij Nelly, de jonge Chimpansee, de openingszet verrichtte. Dammen Roozenburg won tweekamp van Raichenbach De derde party in de tweekamp tussen P. Roozenburg en Raichenbach waarin de Nederlander met wit speelde is Maandag avond na 53 zetten remise gegeven. Deze partij, de laatste van de tweekamp duurde 4» uur. Roozenburg. die de eerste partij won en de twee andere remise speelde, heeft de tweekamp gewonnen met 4—2 pnt. Voetbal Elftal van Leeds United De ploeg van Leeds United, die dit jaar in de Engelse tweede divisie op de vijfde plaats eindigde en die Woensdagavond om kwart voor zevenen in het Olympisch Sta dion te Amsterdam zal spelen tegen een Nederlands bondselftal, is als volgt samen gesteld: Doel: H. Searson. Achter: J. Dunn en J. Milburn. Midden: J. McCabe, J. Charles en T. Burden. Voor: D. Cochrane, H. Iggleden, L. Brow ning, E. Dudley en H. Williams. Zaterdagmiddagvoetbal S.I.Z.O. faalde in de promotie-competitie S.I.Z.O. heeft in de promotiecompetitie na de fraaie overwinning over De Geuzen op eigen terrein met 51 het onderspit moeten delven tegen Spakenburg nadat de rust met 20 voor Spakenburg was inge gaan. Kennemerland plaatste zich in de vol gende ronde om de K.N.V.B.-beker door van P.V.W.A. met 4—1 te winnen. S.V.J. deed het heel wat minder. Dit elftal ver loor op het Kennemerland-terrein van S.N.L. met niet minder dan 6—1 en is dus uitgebekerd. Ook in de H.V.B. streed men om de beker. Telefonia nam door toedoen van D. en W. van Hoorn tegen E.T.O. voor rust een 20 voorsprong, waarna Van Haren en W. van Hoorn voor een overwinning van 40 zorgden. Kinheim had aan de uitslag 33 tegen Kennemerland 2 genoeg om zich in de halve eindstrijd te plaatsen. De met zoveel belangstelling tegemoetgeziene strijd tus sen de kampioenen van A en B, Zandvoort- meeuwen en Nieuw-Vennep is op een teleurstelling uitgelopen doordat de Zand- voorters met een groot aantal invallers verschenen. Nieuw-Vennep won zonder veel moeite met 51. De halve eindstrijd wordt Zaterdag gespeeld waarvoor de vol gende wedstrijden zijn vastgesteld: S.I. Z.O. 2Kinheim en Nieuw-Vennep—Tele fonia. De beslissingswedstrijd om de onderste plaats in afdeling A tussen De Tweede Jeugd en V.V.R.A. werd een overwinning van 20 voor de Tweede Jeugd. Daaf Of- fenberg zorgde vóór en Piet Spek na de rust voor de beslissende doelpunten. DAVISCUPWEDSTRIJDEN. Voor de Daviscup zijn gespeeld: BelgiëFinland 41; Engeland—Italië 1—2 (tweede dag). ADVERTENTIE Athletiekseizoen geopend Het district Noordholland van de K.N.A.U. opende op de sintelbaan in Amsterdam het athletiekseizoen met nieuwelingenwedstrij den. Op de 100 meter verraste de Haarlem mer Johannisse met een tweede plaats in de goede tijd van 11.7 sec. Zijn "clubgenoot Geermans, wiens start veel verbetering ver eist, werd vijfde in 12 sec. Op de 400 meter moest Geusebroek ondervinden, dat hij voor deze afstand nog snelheid te kort komt. In 56 sec. werd hij in de serie uitgeschakeld. De 400 m.-loper Deker probeerde het eens op de 3000 meter. Hij deed het niet kwaad en in een lange eindsprint bezette hij de derde plaats. Bij de technische nummers was het weer Johannisse. die van zich deed spre ken door met een sprong van 1.60 m de eerste plaats op te eisen. Geermans deed bij het kogelstoten niet voor hem onder. Met 10.42 m. werd hij op dit nummer eerste. Het aardigste nummer van de middag was onge twijfeld de Olympische Estafette. Wel stond het spoedig vast, dat A.A.C., dat Harting als 800 m. man opgesteld had, zou gaan winnen, maar om de tweede plaats werd verwoed gevochten door Suomi, Holland en Haarlem. Aanvankelijk leek het er op. dat Suomi deze plaats zou gaan bezetten, doch op de 400 m. wist van Gog (Haarlem) niet alleen de ach terstand van zijn ploeg weg te werken, maar zelfs in een kleine voorsprong om te zetten, die de beide sprinters van ..Haarlem" zich niet meer lieten ontgaan Zo won dus A.A.C. met ..Haarlem" als tweede en Holland als derde. Korfbal Haarlemse successen Haarlem heeft in Leiden een eerste en derde prijs gewonnen. Het afdelingstwaalf tal won, dank zij een gelijk spel tegen Amsterdam (11) en twee overwinningen tegen Den Haag (31) en Leiden (30) de eerste prijs. In de eerste wedstrijd nam Haarlem door mevrouw BoxmanWesse- ling de leiding, waarna Amsterdam gelijk maakte. In de volgende ontmoetingen was Haarlem beter op schot. Tegen Leiden scoorden J. Mansvelder (2 x) en W. Kla- sen. Tegen Den Haag, dat zelfs een 10- voorsprong had genomen, kon, via de gelijkmaker van Hommers, L. Waage de eindstand op 31 brengen. Het K.N.K.B.-twaalftal, dat van Am sterdam met 41 verloor en tegen Leiden en Den Haag respectievelijk 11 en 22 speelde, behaalde de derde prijs. Sport Vereent verloor met 50 van Roda, waardoor de ploeg tegen Vogel uit Utrecht een beslissingswedstrijd moet spe len om het behoud van het tweede klasser- schap. Sport in 't kort FRANKRIJK—NEDERLAND OP 3 DE CEMBER. In een bestuursvergadering van de Franse Voetbalbond is besloten, dat de wedstrijd Frankrijk—Nederland op Zon dag 3 December gespeeld zal worden, hetzij in het Pare des Princes te Parijs, hetzij in het Olympisch Stadion te Colombes. ADSPIRANTENTOURNOOI RCH. RCH hield Zaterdag het jaarlijkse adspiranten- tournooi. Gespeeld werd in twee groepen en de resultaten waren dat Zaterdag de volgen de elftallen in de finales uitkomen: groep A: VSV a, Voleweijckers a en EDO a. In groep B: RCH b, Stormvogels b en Volewijckers b. VELSENS ELFTAL—HAARLEMS ELF TAL. Donderdag 11 Mei a.s. om 7 uur wordt op het sportpark „Schoonenberg" een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Velsens Elftal en het Haarlems Elftal. WIJZIGING NEDERLANDS TWAALFTAL In de laatste oefenwedstrijd van het Ne derlands twaalftal had speler R. Munnikes (Luto) het ongeluk zijn scheenbeen te bre ken. Zijn plaats voor de Zondag te spelen wedstrijd NederlandBelgië wordt nu in genomen door C. Karsen (Rohda). MODE MAG AZU N EN fci ANEGANG 24 HAARLEM nu en voor de Pinksterdagen, uw oude hoed, in elk door U gewenst model POST VOOR DE „GENERAL STEWART" Post, bestemd voor naar Nederland terug kerende militairen aan boord van het troe penschip „General Stewart", welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 11 Mei in Nederland ter post worden bezorgd. Behalve de gebrui kelijke gegevens dient het adres de ver melding te bevatten: „Aan boord van het troepenschip „General Stewart", op thuis reis naar Nederland". De naam van de ver moedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TELEFOON 18428. NA 6 UUR 14810.14155 Een nadere specificatie van minister Lieftinck De minister van Financiën heeft een toe lichting aan de Tweede Kamer doen toe komen op zijn op 21 Maart verschenen nota inzake de besteding van een gedeelte van het saldo van de speciale rekening bij de Nederlandse Bank, dat is ontstaan door storting in guldens van de tegenwaarde der Marshallhulp. In de toelichting' worden de in de nota van 21 Maart vermelde pro jecten nader gespecificeerd. Bestemd is voor: werken aan de Afsluitdijk ƒ599.950; waterbouwkundige werken in de Noord- Oostelijke polder ƒ11.807.000; landbouw kundige werken in de Noord-Oostelijke polder ƒ54.779,670; waterbouwkundige werken in de Zuidelijke polders ƒ1.287.450: landbouwkundige werken in de Zuidelijke polders ƒ30.000; onderzoekingen en werk zaamheden op het gebied der landaanwin ning ƒ4.200.000. Totaal ƒ72.704.070; finan ciering van landbouwherstel ƒ34.000.000; herbouw van verwoeste boerderijen ƒ31.100.000. Totaal ƒ65.100.000. Uitvoering van cultuur-technische werken, uit te voe ren in zg. „vrij werk" ƒ20.000.000; kosten van het tot stand brengen van ruilverkave ling ƒ4.500.000: uitgaven ter bevordering van de mechanisatie en rationalisatie van de kleine boerenbedrijven over 1949 en afgesloten dienstjaren ƒ2.000.000; uitgaven ter bevordering van de mechanisatie en rationalisatie van kleine tuindersbedrijven over 1949 en afgesloten dienstjaren ƒ350.000; herbebossingskosten ƒ2.000.000. Totaal ƒ28.850.000. Aan- en verbouw aan en aankoop van gronden ten behoeve van de Technische Hogeschool te Delft ƒ3.035.000; aan- en verbouw rijksnijverheidsscholen ƒ400.000. Totaal ƒ3.435.000. Herstel van verwoeste kademuren te Rotterdam ƒ7.500.000; wederopbouw van waterstaatswerken ƒ17.900.000; herstel van verwoeste waterbouwkundige werken te Rotterdam ƒ3.300.000; verbetering van de waterstaatkundige toestand in het gebied „GOEDE WILSDAG" OP 18 MEI Het bestuur van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde (VIRO) her denkt „Goede Wilsdag" op 18 Mei, de dag. waarop in 1899 de eerste vredesconferentie in Huis ten Bosch bijeenkwam. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bekend gemaakt, dat hij het zeer op prijs zou stellen wanneer op de scholen voor gewoon lager-, voort gezet gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs aan deze herdenking aandacht wordt besteed. Op 17 Mei zal de A.N.W.B.-wegenwacht ook in Zeeuws Vlaanderen gaan rijden. Het wegenwachtsysteem zal daardoor aansluiten up het traject van de Belgische wegenwacht. ADVERTENTIE die soms erger is dan pijn en die Uw leven vergalt! Niet krabben, dat veroorzaakt infecties, maar betten met een paar druppels I HET HUIDGENEESMIDDEL MET „DIEPTEWERKING" van de benedenrivieren ƒ4.700.000. Totaal ƒ33.400.000. Herbouw van door oorlogsgeweld ver woeste woningen en herstel van bescha digde woningen; herbouw ƒ15.000.000; her stel ƒ23.000.000. Totaal ƒ38.000.000. Met de begrotingsposten voor de herver kaveling van Walcheren (ƒ11.790.000), de bijdrage aan de organisatie voor toege past natuurwetenschappelijk onderzoek (ƒ1.352.683), het herstel van industriële oorlogsschade (ƒ13.500.000), de bijdrage aan de organisatie voor T.N.O. (ƒ1.848.593) en het herstel van door oorlogsgeweld ver woeste waterbouwkundige werken te Rot terdam (ƒ4.000.000) komt het totaal-gene raal op ƒ274.981.106. Nederlandse militaire missie op Ambon DJAKARTA, 9 Mei (ANP). Naar de speciale correspondent van het ANP ver neemt. is een missie onder leiding van de Nederlandse kolonel Schotborch gisteren per Catalina op Ambon aangekomen. Over de werkzaamheden der missie en eventuele resultaten zijn nog geen berichten binnen gekomen. Naar mag worden aangenomen, zal de missie-Schotborch een laatste poging doen om de leden van het KNIL aldaar wederom onder discipline van de Nederlandse leger leiding te brerfgen. De betrokken leden van het KNIL zullen daarbij voor een de finitieve keuze worden gesteld: Of wel terug naar de kampementen, of wel uit het Koninklijk Nederlands Indische Leger te worden gestoten met verlies van alle rech ten. Door deze operatie wil de Nederlandse regering aan de R.I.S. duidelijk tonen, dat zij zich geheel distancieert van de gebeur tenissen op Ambon, aldus verneemt de correspondent van het ANP van de zijde van het ministerie van Defensie der R.I.S. De regering van de onlangs uitgeroepen republiek der Zuid-Molukken heeft tele grammen gezonden naai- haar vertegenwoor diger in Nederland, dr. Nikijuluw te Rot terdam, waarin hem wordt verzocht inter ventie te verzoeken van Amerika, Enge land, Australië, Frankrijk of de U.N.O. om de economische blokkade tegen de eilan den te breken. Tevens wordt verzocht om voedsel en medicijnen voor de op Ambon verblijvende Europeanen. Dr. Nikijuluw heeft zich gericht tot de Nederlandse rege ring en de pers om steun en giften. Op een persconferentie in Den Haag heeft hij medegedeeld dat de 600.000 Ambonezen vastbesloten zijn de blokkade te breken en zich te verzètten tegen onderdrukking door de R.I.S. De Zuid-Molukken willen niet door Djokja worden opgeslokt, aldus dr. Nikijuluw. Daarom zal er ook gevochten worden indien dit nodig is. Nu alle deel staten zijn opgerold en de besluiten van de R.T.C. geschonden zijn, hebben de Ambo nezen een eigen staat uitgeroepen. Dr. Ni kijuluw hoopt dat het gebeurde op Ambon door middel van een interpellatie in de Kamer ter sprake zal komen. Tot zover de persconferentie. Dezer da gen is bericht dat de K.P.M. de op Ambon verblijvende Europeanen ten getale van 220 zou evacueren. Bij informatie te Am sterdam deelde de maatschappij ons mede dat haar niets bekend is over dit plan en evenmin over de vraag of met deze eva cuatie reeds een aanvang is gemaakt. Voor de kinderen i 11 95 ~nr 2c c f.% 9b Het lukte.' Rick kwam op de grond terecht, wel wat onzacht, maar de pijn deerde hem niet. Het jongetje holde door met het lege wagentje achter zich aan, en Rick was er uit! „Maar nou moet ik me gauw verstoppen!" dacht hij. „Want als die jongen merkt, dat ik niet meer in het wagentje zit, zal hij terugkomen en me zoeken!" Clowntje Rick keek snel om zich heen. Even verder stond een muur; daarachter kon hij zich mooi verbergen! Hij liep op de muur af en hurkte er achter weg, terwijl hij voorzichtig om 'n hoekje gluurde. Nou, hij had verstandig gedaanwant even later verscheen het jongetje weer, terwijl hij overal op de grond zocht. „Waar is die pop nou toch gebleven? Hij moet toch hier ergens gevallen zijn," hoorde Rick hem zeggen. Hij hield zich natuurlijk muisstil. Het jongetje zocht nog een poosje, maar toen gaf hij de moed op en verdween. „Gelukkig!" zuchtte Rick, en hij wreef in z'n handjes. IDA WALLAGE KAMPIOEN VAN S.P.A. Zondag hield de Stichting Paardensport Amsterdam de kampioenschappen voor dres suur en springen. In de afdeling dressuur slaagde Ida Wallage uit Heemstede er in het kampioenschap te veroveren op haar paard ..Vrede" met niet minder dan 305% punt. Tweede in deze afdeling werd Karei de Jong met 279 punten. SCHEEPVAART Aagtedijk, 7 te R'dam v. Antwerpen. Alblreo, 7 te Salvador. Aldnous, 6 te Liverpool. Alcyone, 7 v Montevideo n Rlo de Janeiro. Alnati. 6 v. Las Palmas. Amsteldiep, 6 te Bona v. Spezzla. Arendsdiik, 7 te Santos. Apptngedam, 7 te R'dam v. Gandia. AkKrumdijk. 8 te Philadelphia v. Boston. AlblasserdJJk, pass. 7 Vlissingen n. Antwerpen. Arkeldijk, 7 te Londen v. Houston. Abbekerk, 7 te Colombo. Alkaid, 8 te Rio de Janeiro. Alphacca, 8 te Santos. Ariadne, 7 v. Tel Aviv n. Mersina. Atlas, 7 te Malaga v. Alicante. Aagtekerk, pass. 7 Texelvuurschtp. Alphard. 7 600 m. Z.ZW. Las Palmas. Amstelkerk, 6 te Accra v. Monrovia, Amstelpark, 7 v. Hamburg n. Antwerpen. Amstelveen, pass. 7 Vestrahorn. Annenkerk, 7 anker rede Port Kembla. Arkeldijk. pass. 7 Gravesend. Amsteldijk, 7 te Bremen v. R'dam. Arnedyk. 7 te Londen v. R'dam. Aldagonda (t). 6 v. Singapore n. Bangkok. Alhena, pass. 9 Madeira. Andijk, 9 te Houston v. Mobile. Aaisdijk, pass. 8 Sclliy. Algcmb, 9 te Rio Grande v. Porto Alegre. Bantam. 6 v. Belawan Ereda, 8 v. Callao n. Mollendo. Beverwijk, 6 te Londen v. Asprapitia. Blommersdijk. 7 verw. Londen. Boschfontein, 7 v. Hamburg n. A'dam. Blitar. pass. 6 Sabang. Berlage, 3 v. Makassar n. Semarang. Bonaire, 8 v. Paramaribo n. Ponta del Gada. Bloemfontein. 8 v. Kaapstad n. Teneriffe. P.ritsum, 8 v. Bathurst n. Freetown. Celebes. 7 v. Aden n. Belawan. Chama (t), 7 v. Suez. Cuanza, 7 te Belawan. Castor, 7 v. Cumana n. Pampatar. Camphuys, 8 te Djakarta verw Ceronia (t), 7 te R'dam v. Saltend. Cronenburgh, 7 v. Boston V. Londen. Corilla (tl. 7 180 m. O. Oostpunt Timor. Coryda (t). 6 dwars Calicut, Cottica, 6 1740 rn. O.NO. Barbados. Cameron la (tr.), pass. 8 Ouessant. Ceram, 8 te Suez. Cistula (t). 8 v. Le Havre n. Rouaan. Congostroom, 8 anker Lome v. Manoea. Dalerdijk, 7 te Cristobal Duivendrecht (t), pass. 6 St. Vincent. Danae, 7 te Savona v. Genua. Domburgh, 6 te Casablanca v. R'dam. Delft, 8 v. Puna n. Bilbao. Etrema (t), 7 v, Miri n. Kaapstad. Fdam. 7 420 m. O. Kp. Race. Enggano. 6 nog te Basrah. Eendracht. 8 te Oranu v. Constanza. Esso Rotterdam (t), pass. 8 Wight Farmsum, 6 v Baltimore n. Tampa. Fairsea. pass. 3 Aden n. Australië, dan met troepen n. Nederland. General W. M. Black (tr.), 8 verw. Suez. Ganymedes. 5 v. Curacao n. Kingston. Gordias. 8 v. verw. te Patras. Garoet, 8 rede Probolinggo. General M. B. Stewart, 8 380 m. Z. Ceylon. Grootfcbeer (tr.). pass. 9 Guardaful. Helena, 7 v. Trinidad n. Demerara. Hestia, pass. 6 Ouessant Helicon. 8 in Monapassage. Haarlem, 5 v. Punta Cardon n. Barranquilla. Helder, 7 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Hermes. 5 te Valparaiso v. Callao. Hersillia, 6 te Barbados Heemskerk. 8 verw. te A'dam v. Hamburg. Hercules, 7 te Oran v. Algiers. Hoogkerk, 8 verw. te Aden. Hilversum, pass, 8 Kp. Roca. Hera, 8» v. Laguaira n. Puerto Cabello. Indrapoera. 8 rede Suez. Jaarstroom, 0 v. R'dam. Joost v. d. Vondel, 6 360 m. N, Fayal. Jagersfontein. 8 dwars Mozambique. Jaoara L„ 8 v Semarang n. Cheribon. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 8 Malta. Kaslmbar, 7 v. Soerabaja n. Semarang. Koningshaven, 6 v. R'dam n. Casablanca. Kcilehaven, 7 250 m. ZW Kp, St, Vincent. Kertosono, 6 960 m, Z.ZW. Galapogos eil. Katwijk, 9 te R'dam v, Swansea. Kelbergen, 9 v. Savona n. Casablanca Kamerlingh Onnes, 8 v. Southampton n. Pt. Said Kedoe. 8 rede Tj. Pandan. Kota Agoeng, 8 v. Padang n. Djakarta. Kota Inten, 8 v. Soerabaja n. Ambon. Laertes, pass. 7 Malta. Lauronskerk, 9 vertv. Aden. Leerdam, v Newport News n. New Vork, Lekkerkerk, pass 7 Gibraltar n. Genua. Leuvekerk. 7 te Aden. Lieve Vrouwekerk, pass. 7 Pantellaria. Loosdrecht, 7 v. Muscat n. Karachi. Lekhaven, pass. 6 Fernando Noronha. Lisrekerk, 7 v Suez. Loenerkerk. 6 te Bombay. Luna. 7 te Alexandrië v. Limassol. Lemsterkerk. 6 te Khorramshar. Leopoidskerk, 6 nog te Rastanura. Lindekerk, 6 v Antwerpen n. Hamburg. Laagkerk. pass. 8 Finisterre Lawak, 8 v. Calcutta n. Penang. Leersum, 3 v Lome n. Takoradl. Linge. S v. Port Gcntil n. Freetown. Mapia. 7 te Djibouti. Marisa (t). 7 te Swansea v. Tripoli. Meliskerk, 7 v. Port Said n. Duinkerken. Modjokerto, 6 v. Belawan n. Aden. Mentor. 8 te Malta v Kymassi. Manoeran, 3 te New Orleans. Meerkerk, 8 te Manilla v. Hongkong. Maaskerk, 6 anker Port Harcourt v, Lagos. Marken, 8 verw- Bombay v. Mormugoa. Meerkerk, 8 te Manilla verw, Milo, 8 verw. te Semarang v. Soerabaja. Koninklijke Olie Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V A A'dam Rubber Ned Handel Mij.. N.-I Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers Openings- Gisteren koersen 279J4 279% 203% 203% 225 226 166 167% 113% 282 260 113 125 li 125% 151 116 117 122% 122% 127% 127 146 86% 220 ADVERTENTIE Mitra (t). 6 v. Singapore n. Balikpapan. Molenkerk, 7 nog anker Melbourne. Muiderkerk, 8 verw. Suez. Maas. 6 te Maracaibo v. Punta Cardon. Maasland, 8 verw. te Montevideo, Markelo, 3 v, Lorenzo Marques n. Beira. Macoma (t), 7 v. Pladju te Singapore verw. Madoera, pass 9 Finisterre. Merwede, 8 te Le Havre. Nederland (t), 7 v, Suez. Noordam, 8 verw. New York v. R dam. Noordwljk, 8 te Londen v. Sete. Nieuw Holland, 8 ie Makassar v, Brisbane. Nieuw Amsterdam, vertr. 9 16 u. v. K dam naar New York. Nestor, 8 v. R'dam. Overijsel, 6 v. Genua n. Port Said. Orion. 7 op dc Weser Ondina (t). 8 pass. Gibialtar. Oranje. 9 v. Suez n. Belawan. Polvdorus. 7 pass. Socotra n Belawan. Prins Philips Willem 7 te R'dam v. Puerto Limon Prins WilleU, 6 v. Puerto Padre n N. Orleans Prins Willem IV. 7 te A'dam v. Puerto Limon. Pvgmalion. 7 te Laguaira n New Orleans. Phrontis, 3 v. Soerabaja n. Makassar. Polyphemus, 8 verw IJmuiden Poseidon, 7 te New York v. Elcardona. Prins Willem V. 7 100 m. W. Kp. Raee. Prins Alexander. 8 verw. Port Alfred. Papendrecht. 8 anker rede Suez. Parkhaven. 9 verw R'dam. Prins Joh. W. Friso, pass. 8 Terschelling naar Quebec. Radja. 7 te Galveston. Ruys, 7 v Rlo de Janeiro n. Kaapstad. Rijn. 8 pass. Brunsbuttel n. Stockholm. Roepat, 6 pas. Vlissingen. Rempang, 6 Loods Palembang. Rondo, 6 v. New York n. Mobile, Rufina (t). 6 v. Trinidad n. Curacao, Roebiah, 8 v. Djakarta n. Belawan. Rolti. 7 v. Rangoon n. Belawan. Rijnland, 7 bij Recife. j Salatiga, 7 v Singapore n. Madras. Samarinda, 7 te Rangoon. Sloterdijk, 6 te Makassar v, Soerabaja. Streefkerk, 7 v. Suez n. Aden. Salland, 6 te Santos, Singkep, 4 te Bombay Saparooa, 7 verw. te Hamburg v. Adam. Sarpedon, 6 v. Maracaibo n. Trutjillo. Sigli. 7 te Belawan v. Moelmein. Stanvac Djirak (t), 7 verw. Sungeigerong v. Tj. Sommeisdijk, 8 v. Corpus Christi n. Lake Charles Stad Arnhem, pass. 9 Finisterre. Salawati. 8 v. Boston n. Halifax. Slamat, 8 pass. Point de Galle. Stad Alkmaar, 9 te Tanga. Stad Breda. 8 v. Antwerpen n. R'dam. Stad Dordrecht, pass. 8 Gibraltar. Stad Haarlem, 8 te Vlaardingen v.-Huelva. Stentor, 8 v. Lissabon n. Tunis. Sumatra, pass. 8 Kp. Guardafui. Tabian. 7 v Kowelt n. Bandarshapur. Talisse. 7 v. New York n. Calcutta. Tankhaven 3 (t). 7 te Penang Tarakan, pass, 6 Kp. Bon Tibia (t). 7 te Curacao v Dakar Ternate. 7 v New Orleans n. Galveston. Tiba. pass. 7 St Vincent. Tankhaven II (t), 7 v. Palembang n. Singapore. Titus, 7 op de Elbe. Tjisadane. 6 v. Semarang v. Soerabaja. TJibadak, 5 v Manilla n. Sandakan. Tabinta (tr.), pass. 8 Malta. Tjikampek, 9 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Tosari, pass. 9 Ouessant. Trajanus, 6 v. Port au Prince n. New York. Tegelberg. 8 v. Singapore n. Hongkong. Veendam, 7 pass. Bischoprock. Van 't Hoff, 5 18.30 u. te Havanna v. Falmc 'iv Valerius, 6 rede Panarukan v. Soerabaja. Van Ostade, 7 te Bremen v. R'dam. Van Rlebeeck, 7 v. Cheribon n. Djakarta, Van Heutsz, 5 v. Hongkong n. Singapore. Westerdam, 8 te R'dam v. New York. Winsum, 7 v. Bremen n. San Juan. Waal, 6 v. New Orleans n. Curacao. Willemstad, 8 v. Curacao n, Aruba. Waibalong. 7 v. Makassar n. Menado. Wickenburgh, 7 v. R'dam n. Casablanca. Waterman. 9 v. Djakarta n. Palembang. Wieldrecht, 8 v. Tandjong Uban n. Melbourne. Westland. pas. 8 Ouessant. ÏJsel, 4 te Houston v. Maracaibo. Zwijndrecht. pass. 7 Kp. Roca Zeeland L., 7 te Londen c. Antwerpen. Zeeland L., 7 te Londen v. Antwerpen. Zuiderkruis (tr.), 9 8.30 u. H. v. Holland in de mist. Zijpenberg. 8 bij Kp. St. Vincent. ADVERTENTIE AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. FEUILLETON •Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 33) Hy stapt in het water om met een bakje, dat op het tafelblad stond, het vuur te blussen waar het hem bedreigt. Bij de kooi schiet het vuur fel op; en onmiddellijk gooit Zopanje er een straal water op. Het vuur dooft. Als hij tegen de verschroeide planken duwt, schiet zijn hand opeens omhoog. Het Is de lucht, die hij met zijn hand tracht te grijpen. Met zijn vuist stompt hij de verbrande planken weg tot het gat groot genoeg is om er doorheen te kruipen. Een ogenblik later staat hij op het dak van het zinkende arkje. Binnen smeult het vuur natuurlijk nog, doch Zopanje voelt er niet veel voor het te blussen. Hij haalt diep adem en kijkt voldaan om zich heen vóór hij op de wal springt. Stroomer is verdwenen, maar ziin motorfiets staat hier nog. Uit z'n schoenen sijpelt langzaam het water naar buiten. Tot zijn knieën is hij doorweekt. 'k Mag nog blij zijn, meent Zopanje voordat hij op de motorfiets wegrijdt, een nat pak was erger geweest. En dan had 't nog erger kunnen zijn. Als hij op het oude sluisje gekomen is-, draait Zopanje zich nog even om. Het arkje staat In lichter laaie. Als het nu don ker was, zou het een phantastisch schouw spel zijn. Nog een half uur, een kwartier misschien, dan zal de ark sissend ten on der zijn gegaan. Zopanje denkt er verder niet lang over na. Snel rijdt hij in de rich- ing van Doorne. De achtervolging van Stroomer is begonnen. HOOFDSTUK X Ella Vlietema, de administratrice van de hogere burgerschool zucht, als ze onder het typen bemerkt, dat ze het laatste vel letje carbonpapier verbruikt heeft. Ze houdt er niet van in het werk gestoord te worden. Dit betekent weer enig oponthoud. v;ant de meest nabijgelegen boekwinkel ligt op vijf minuten afstand van de school. Als ze ophoudt met typen valt het haar op hoe stil het in de school is. De lessen zijn in volle gang. In de directeurskamer bevindt zich op dat ogenblik niemand. Me neer Steeman geeft les en meneer Wijmans is ziek. Dat zegt men ten minste. Er doen ook andere verhalen de ronde. Van Brus sel beweert, dat hij, meneer Wijmans, er wel meer van weet. Ella Vlietema schiet in de lach, als ze aan de concierge denkt, Weet U, juffrouw Vlietema, zei hij geheimzinnig, 't is niet omdat ik 't zeg hoor, maar die meneer Wijmans weet er meer van! Hij was niet voor niets weg, die dag. Ella Vlietema geloofde het niet. Dat is geklets, antwoordde ze, dan kunnen we ook wel zeggen, dat jij er meer van weet, Brusseltje. En waarom zou jij er niet meer van weten? De concierge was toen meteen kwaad weggelopen. Als Ella Vlietema langs zijn kamer komt, lijkt het of zijn boze bui nog niet overgedreven is. Hij kijkt op als hij haar voorbij ziet lopen, doch groet niet. In zijn ogen leest ze verbazing. Hij denkt, dat ik ga spijbelen, meent Ella Vlietema geamu seerd, als ze door de hal naar de vestibule loopt. Wat zal hij het jammer vinden, als ik over een minuut of tien alweer terug kom. 't Zou hem anders best toevertrouwd zijn dit aan meneer Steeman over te brie ven. Toch bekruipt haar een vreemd gevoel, als ze eenmaal buiten staat. Ze is niet ge wend onder schooltijd op straat te komen. Als ze ergens heen ging, was 't op bevel van dr. Leidekker. Nu gaat ze op eigen gezag, 't Zou dwaasheid zijn te wachten tot meneer Steeman in de directeurskamer kwam. Als ze regelrecht op en neer gaat naar de boekwinkel, zal niemand haar een oneerlijkheid verwijten. Ze doet in ieder geval meer dan die man bij de muziektent. Bij de muziektent staat een sober ge kleed man met blauwe ogen in een bruin gebrand gelaat, 't Is Stroomer. Hij lanter fant. Dat ergert Ella een ogenblik, doch als ze hem wat nader beschouwt, is 't haar, alsof hij wacht, op iets of iemand wacht. Ella kent hem wel. Daar is hij een bekend straattype voor. Als hij haar groet, knikt ze effen. Je moet niet te hartelijk doen, anders klampt hij je aan. Het is een hin derlijke man. Ella Vlietema kan niet weten, dat Stroomer niet de minste behoefte heeft iemand aan te klampen. Maar ze let al niet meer op hem. Ze wil flink doorlopen om tijdig terug te zijn op school, het liefst voor twaalf uur. Doch het duurt langer dan Ella voor zien kon. De boekwinkel, die leverancier van de school is, wacht op een zending carbonpapier. Op dit ogenblik heeft ze niets in voorraad. Voor het grote winkel raam denkt Ella even na. Op de Doornse- weg is nog een zaak, maar het zal min stens tien minuten kosten om er te komen. Zal ze gaan? Op haar polshorloge is 't even over elf. Voor twaalf uur kan ze gemak kelijk weer op school terug zijn. Boven dien legt ze de afstand misschien in tien minuten af, als ze l'link doorstapt. Eindelijk heeft Ella zichzelf' overtuigd. Veerkrachtig en rechtop loopt ze naar de Doornseweg. 't Is er stil. Alleen in de verte hoort ze een motorfiets knallen. Als het voertuig dichterbij gekomen is herkent ze inspecteur Zopanje. Ze meent hem te zien knikken en groet kort terug. Zo vlug als op dit ogenblik remde hij nog nimmer. Dag, juffrouw Vlietema. Dag, inspecteur. Ze kijkt hem vragend aan. Er schittert iets in die donkere ogen. Het is spot. Wel? Ik dacht dat u me wenkte. Ella Vlietema schiet in de lach. Nee maar, zó erg is het gelukkig nog niet met me, dat ik politie-assistentie no dig heb. Ik groette u slechts, daar ik meen de u te zien knikken. Waarom zou ik u overigens nodig hebben. In Doorne gebeu ren overdag toch geen misdaden langs de openbare weg. 't Was mogelijk dat u me iets mede te delen had, meent Zopanje. O, over de moord? Nee, zegt Ella Vlietema peinzend, ik weet niets. En de straat is anders ook geen plaats voor be kentenissen, vindt u wel? Ze kijkt hem wat spottend aan. Maar wat anders: wat ziet u er uit, Inspecteur, u zit vol as. Nu ik goed kijk, zie ik ook, dat uw broekspijpen nat zijn, Kijk eens. Ze pakt voorzichtig een schilfer verkoold hout van zijn kraag Even voelt Zopanje de rug van haar hand langs zijn hals gaan. Hij wenst zich opeens een hele kraag vol schilfers. Waar hebt u gezeten? De vraag overrompelt Zopanje. Ik, ik storttert hij, ikeh ik ben op onderzoek uit geweest. Ella Vlietema lacht hartelijk. Dat moet een zeer diepgaand onder zoek zijn geweest, zegt ze, als ik u was, zou ik vlug naar huis gaan om me af te laten borstelen. Hebt u de moordenaar al? Hoewel de vraag opeens op hem afge schoten wordt, reageert Zopanje nu zon der stotteren. Nee. Maar juffrouw Vlietema, iets anders: kent u Stroomer? Ella Vlietema knikt voldaan. Bekend type in deze stad. Nog geen kwartier geleden zag ik hera. Wat zegt u!!?? Hè, zeg ik iets verkeerds? Nee! Nee! Maar waar zag u hem? Ella Vlietema begint iets te vermoeden. Ze glimlacht en zegt plagend: Daar moet u nu eerst eens naar raden, inspecteur. Zopanje pakt kwaad zijn zakdoek en koelt daar zijn woede op door zijn bezwete voorhoofd stevig af te drogen. Waar zag u hem? Raadt 't eens. Zopanje wordt wanhopig. Vooruit, Ella, zeg het nou! ontschiet hem. Wat zegt u daar? (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6