Haarlems Dagblad en <Dprcrbtc tjaaclcmsrtjc Courant (anno 165-6) Tien jaar Franse en Duitse kolen- en staalindustrie onder één gezag „Schumans voorstel betekent eminente vooruitgang in Frans-Duitse betrekkingen" Russische „agents provocateurs' op schepen, die onder Panamese vlag varen? De boycott-actie van de I.T.F. Auto reed op een groep jongelui in 64e Jaargang No. 19546 1 »auS Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Woensdag 10 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom Directie: P. W. Peereboora en Robert Peereboom HET IS VANDAAG tien jaar geleden dat Hitiers legers Nederland over vielen. Wij herinneren ons allen die prach tige, stralende lentemorgen. En die snelle opeenvolging van diep-schokkende ge beurtenissen in vijf dagen tijds. Wij her inneren ons de grove leugens waarmee de Duitse gezant de inval zogenaamd ver klaarde, het gebruik van Duitse troepen Nederlandse uniformen, de wijze waarop onze legerleiding tot capitulatie werd ge dwongen door het bombardement van Rot terdam. Dat een overmacht tegen onze troepen bleek ingezet te zijn, een over macht vooral in bewapening, kon daarbij niet verwonderen. De middelen die wer den toegepast verwonderden ons wel. Denkelijk waren wij te lang niet in oorlo gen betrokken geweest om te kunnen be seffen, welke daden van onridderlijkheid een Duitse overval moesten kenmerken. Nu, dat was pas het begin. Het burgerlijke gezag volgde op de overwinnende legers. Rrt werd aangevoerd door Seyss-Inquart, (He in Oostenrijk zijn capaciteiten als ver rader bewezen had en in Nederland prompt met leugens en misleiding begon. Bij zijn komst was reeds, in de kiem, het verzet ontwaakt. Er groeide actieve tegenstand. Er leefden ook, van de aanvang af, spot en minachting jegens de bezetters. Op de dag waarop de Duitse troepen het Westen be zetten, reed een gemotoriseerde afdeling van een generaal met een Poolse naam heette die man niet Blaskowitz? onze stad binnen. Ik zie de kerels op hun zwa re motoren nog: met strakke, verstarde gezichten voor zich uit starend. Zij waren in groen-bruin gevlekte camouflage-kledij gestoken. Robots, kundig geconstrueerd. Zoals die lange, brede colonne daar door Haarlems Grote Houtstraat denderde wek- zij inderdaad een indruk van loodzware overmacht, niet te weerstaan. Maar de mensen stonden niet eens stil om ernaar te kijken. Zij liepen door. Toen ontmoette ik een man die grinnikte, met zijn duim over zijn schouder achteloos naar het dreunend machtsvertoon wees en zei: „Je ken wel zien dat de baas een huisschilder Die onbekende man en zijn woord, op dat ogenblik, heb ik nooit kunnen vergeten. De bezettingsmacht heeft in alle denk bare vormen met zijn geestesgesteldheid kennisgemaakt en er vergeefs tegen ge streden. Zij heeft nooit werkelijk gezag kunnen verwerven, nooit enig moreel over - wicht kunnen bereiken. Zij is nooit erkend en altijd als een troep indringers be schouwd: voorbestemd om te verdwijnen. Seyss-Inquart en de zijnen, met hun po litiemacht incluis, moeten zich hier steeds door minachting omring, hebben gevoeld. Toen na de huichelpartij van de eerste periode roof, deportatie en moord in steeds toenemende mate door hen werden toege past besloten met de hongerwinter in het Westen golden die ter verdere be vestiging van gevoelens, die men reeds jegens hen had. Talleyrand heeft tegen Napoleon gezegd: „Met de bajonetten, Sire, kan men alles doen alleen: men kan er niet op gaan zitten". Dat hebben de Duitsers tijdens hun vijfjarige bezetting van Nederland erva ren. Gezag uitoefenen is: gerespecteerd en vertrouwd worden, medewerking en er kenning bij de bevolking ondervinden; al is het dan niet zonder critiek harerzijds. Gezag uitoefenen is niet: door gewapende overmacht zijn wil moeten opleggen, zich voortdurend bedreigd en gehaat voelen, steeds maar ervaren dat men misleid en ertussen genomen wordt en achter zijn rug nog bespot bovendien. De Duitsers hebben in ons land geen gezag gehad. Alleen maar overmacht. Zij zijn nooit verder gekomen dan hun vliegtuigen, die vlak boven Rot terdams binnenstad vlogen, zonder tegen standers, en alles met hun bommen ver woestten. Die hadden immers ook geen gezag. Neen, slechts overmacht. Hitiers knecht, Seyss-Inquart, een man die zijn leven verknoeid heeft, moest volkomen falen in een onuitvoerbare taak. Hij heeft gefaald, gelijk Hitler zelf. Hoe zouden wij het vertrek uit ons land (juist nog bijtijds) van de Koninklijke Familie en de regering kunnen vergeten het bezielende voorbeeld, door Ko ningin Wilhelmina door haar moed en ver trouwen in oorlogstijd gegeven? Het is vandaag tien jaar geleden dat zij ons land binnenvielen, de troepen van het Derde Rijk, dat1 zich als duizendjarig Rijk aandiende en na ruim twaalf jaar be zweek. Dat is ook een herinnering die waarde heeft. Men moet iemand, die over veel bajonetten beschikt, niet geloven als hij over de toekomst begint. Want dan zwetst hij. Alle dictators zijn vroeger of later tot zwetsen overgegaan: de positie is niet bevorderlijk voor zelfkennis en be scheidenheid. Tien bewogen jaren zijn verstreken. Die tijd is nauwkeurig te splitsen in twee peri oden van vijf jaar. Want wij, hier in het Westen des lands, hebben bijna op de dag af vijf jaar bezetting ervaren. In de vol gende periode hebben wij de gevolgen van de oorlog te verwerken gekregen, die zozeer verzwaard zijn omdat zij zich niet tot Nederland hebben beperkt en een reeds zwaar geschokt klein volle belast met de oplossing van het Indonesische vraagstuk. Het heeft tot afsluiting der koloniale pe riode en Indonesische onafhankelijkheid in eer. Unie met Nederland geleid. Een Unie die. voorshands geen zekerheid voor de toekomst biedt nu het nieuwe bewind, nog geenszins in staat om overal zijn gezag te doen gelden, zowel door onervarenheid als door gebrek aan voldoende bekwame krachten en bovendien door eigenzinnige en roekeloze herziening van de pas aan vaarde binnenlandse staatsvorm in uiterst moeilijke situatie verkeert. Het Indone sische vraagstuk heeft Nederland en vooral de honderdduizenden landgenoten, die tij dens de Japanse bezetting van Indië zo veel geleden hebben waarbij ook roof, deportatie en moord door de bezetters zich volop deden gelden onder zware druk gebracht. Nederland zelf heeft zich in ma terieel opzicht in zekere mate hersteld. Het is, voorzover wij dat nu kunnen overzien maar wij staan er nog te dicht bij de ontwrichting en de ongerechtigheden, die uit de oorlogstijd zijn voortgekomen, in hoofdzaak te boven. Het heeft zijn arbeids- energie herwonnen en materieel meer her steld dan men in vijf jaar kon verwachten. De oplossing van het woningvraagstuk is evenwel bitter tegengevallen. Door de Amerikaanse hulp onder het Plan Marshall Verrassend voorstel van minister Schuman „Gemeenschappelijke economische ontwikkeling eerste stadium van Europese federatie" PARIJS (Reuter) - De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, heeft bekendgemaakt, dat de Franse regering voorstelt de gehele Franse en Duitse kolen- en staal industrie te plaatsen onder één ge meenschappelijk gezagsorgaan, waar aan ook andere Europese landen zou den kunnen deelnemen. „De vereniging der Europese volken maakt het noodzakelijk, dat de eeuwen oude tegenstelling tussen Frankrijk en Duitsland verdwijnt", aldus Schuman. ,Het samenbrengen van de steenkool- en staalproductie zal een gemeenschappelijke basis voor economische ontwikkeling leg gen, wat het eerste stadium is van een Europese federatie", aldus Schuman. „De aldus geschapen gemeenschappelijke pro ductie zal iedere oorlog tussen Frankrijk en Duitsland onmogelijk maken". Schuman vervolgde met te zeggen, dat de productie ten bate van de gehele we reld zonder onderscheid en uitsluiting ter beschikking zal worden gesteld om de levensstandaard te verhogen en werken des vredes te bevorderen. Op deze manier zal Europa in staat zijn een van zijn essentiële taken de ontwikkeling var» het Afrikaanse continent te verwezen lijken. „Het is de bedoeling van de Franse regering", zo zeide Schuman, „dat het voorgestelde gezagsorgaan tot taak zal hebben om in zo kort mogelijke tijd de modernisering van de productie en de ver betering van haar kwaliteit te bewerkstel ligen, zomede de levering op gelijke voor waarden van kolen en staal aan de mark ten van Frankrijk en Duitsland en van de andere landen, die tot het gezagsorgaan toetreden. Verder zou aan dit lichaam de ontwikkeling van een gemeenschappelijke export naar andere landen en een even redige verbetering van de levensomstan digheden der arbeiders in de kolen- en ;laalindustrieën opgedragen moeten wor den. Opnieuw Canadese sfad door brand verwoest De burgemeester van de Canadese stad Cabano ten Zuiden van Rimouski, welke laatste stad Zondag door brand is verwoest, heeft de evacuatie van de gehele stad be volen, daar er in zijn stad eveneens een hevige brand woedt. Talrijke huizen en drie hotels zijn in de vlammen opgegaan. Brandweerbrigaden rukten uit -de om streken aan. Het Canadese leger en het Rode Kruis bood hulp. Cabano is een centrum van houtzagerijen. Nader wordt gemeld, dat men het vuur thans meester is. Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. Een 250-tal huizen; meer dan de helft van de stad, zijn verbrand. Op de jaarlijkse wapenschouw van de Engelse industrie, de British Industries Fair", zijn weer tal van interessante nieu wigheden op allerlei gebied te zien. Deze jeugdige bezoekster had echter alleen maar ogen voor de reusachtige teddybeer (die 90 Engelse ponden weegt en ander halve meter hoog is) in de stand van een bekende speelgoedfabrikant. en met toepassing van de zwaarst moge lijke belastingheffingen is. een zeker fi nancieel evenwicht bereikt, dat evenwel tegen de beëindiging der Marshall-hulp (binnen twee jaar) niet bestand zal zijn. De tijden zijn veranderd; onze kans ligt De Franse minister van Buitenlandse Zaken deelde mede, dat de publicatie van het Franse voorstel was uitgesteld, opdat de belanghebbende regeringen vooraf vol ledig op de hoogte konden worden gesteld. Hij deelde niet mede, aan welke regerin gen het plan is voorgelegd, doch hij ver klaarde, dat de deelneming van alle lan den, hetzij in het Oosten, hetzij in het Westen, welkom zou zijn. Hij zeide echter in de eerste plaats te hopen, dat Engeland, Italië en de Benelux zuilen toetreden. West-Duitse kanselier: West-Duitsland treedt toe tot de Raad van Europa BONN, 9 Mei (Reuter). Het West- Duitse federale kabinet heeft heden ge stemd voor de toetreding der federatie tot de Raad van Europa. Het West-Duitse nieuwsbureau verklaart, dat het kabinet eenstemmigheid bereikte. West-Duitsland werd indertijd tezamen met het Saargebied uitgenodigd om deel te nemen als toegevoegd lid van de Raad van Europa. Naar men verwacht zal het kabinet het besluit spoedig aan de in het parlement vertegenwoordigde partijen mededelen. Het besluit werd genomen na een gede tailleerd rapport van kanselier Adenauer over* de uitnodiging. In regeringskringen verklaart men, dat West-Duitsland door het aanvaarden der uitnodiging de nadruk wil leggen op de Duitse wens om samen te werken met de Europese gemeenschap, vooral met het oog op de conferentie van ministers te Londen. Het besluit van de Franse regering om haar steun te verlenen aan een gezagsor gaan voor de gehele Franse en Duitse steenkool- en staalindustrie, dat onmiddel lijk naar de conferentiekamer van Bevin en Acheson is gezonden, kwam als een verrassing voor de Britten. Sommige waarnemers achten het moge lijk, dat Acheson Maandag een dergelijke Franse stap als voorwaarde heeft gesteld voor Amerikaanse hulp aan Indochina. Men neemt aan, dat het Franse voorstel Vrijdag door de ministers der grote drie zal worden besproken. Bondskanselier Adenauer ontkende op een persconferentie, dat Schumans verkla ring had gediend als een middel om Duits land tot toetreding tot de Raad van Europa te overreden. Het Franse voorstel heeft in de West- Duitse hoofdstad sensatie gewekt. Het is op dit ogenblik nog te vroeg om een over zicht te geven van de Duitse reacties, aan gezien deze gebaseerd zijn op een uiterst vluchtige kennisneming van een vergaand project. Ook de kanselier zelf heeft in zijn enthousiasme aanvaarding van de Franse gedachte, deze reserve gemaakt. Nochtans vond hij reden genoeg om reeds nu de Franse stap als grootmoedig' te bestempe len en als: „een eminente vooruitgang in de betrekkingen tussen beide landen". Als zodanig was het voorstel in de ogen van de Duitse kanselier „van de grootst denkbare betekenis". Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Het voorstel tot een Frans-Duits econo mische gezagscombinatie, dat Robert Schu man gisteravond op een bijzondere pers conferentie officieel wereldkundig maakte, wordt in Parijse regeringskringen een denkbeeld van haast revolutionaire zin en betekenis genoemd. Zie hier, zo verklaarde men ons gisteravond, Frankrijk dat enkele jaren na het einde van een afschuwelijke oorlog aan het overwonnen Duitsland voor stelt alle economische bronnen samen te voegen om aldus een herhaling van een gewapend conflict tussen beide „erfvijan den" materieel onmogelijk te maken. Wanneer het dr. Adenauer ernst is met zijn aanvankelijke aanvaarding van het Franse voorstel die overigens tot alle landen aan beide zijden van het ijzeren gordijn alsmede tot Afrika is gericht dan betekent dit natuurlijk nog niet het einde van de koude oorlog, doch wel zullen in dat geval de politieke krachtsverhou- Indonesische eenheids- conferentie op 16 Mei Staat van oorlog en beleg op geheel Celebes DJAKARTA, 9 Mei (Aneta) Op 16 Mei zal een conferentie tussen de Repoeblik In donesia Serikat en de Repoeblik Indonesia (Djokja) over de vorming van de een heidsstaat worden gehouden, aldus werd gisteren op de vergadering van het kabinet der R.I.S. besloten. De Indonesische minis ter-president, de heer Hatta, zal voorzitter van deze conferentie zijn. Op 13 Mei zal de regering der R.I.S. een informele be spreking vqeren> met vertegenwoordigers van Oost-Indonesië en Oost-Sumatra. Hier bij zullen ook twee waarnemers van West- Bomeo tegenwoordig zijn. De ministerraad heeft in zijn vergade ring, die werd bijgewoond door president Soekarno, een ontwerpbesluit van de pre sident aangenomen inzake de afkondiging van de staat van oorlog en beleg op geheel Celebes, met inbegrip van de Sangir- en de Taludeilanden. De kabinetsleden hebben ten aanzien van de kwestie-Ambon aan Aneta medegedeeld dat deze aangelegenheid aan het ministe rie van Defensie zal worden overgelaten. De missie-Schotborch heeft op Ambon een order van de legercommandant uitge- in deelneming aan een Europese Unie, clie [vaardigd, waarin alle leden van het K.N. voorshands uitblijft. Wij zijn niet zeker van de toekomst van onze Unie met Indo nesië; wij zijn evenmin zeker van de voort zetting van ons eigen vrije volksbestaan zolang tot begrijpelijke verbazing der Amerikanen men in West-Europa hard nekkig de geschillen boven dc noden blijft stellen. De zegen is óns ten deel gevallen van een nieuwe Koningin, die de volkomen waardige opvolgster van haar Moeder is; het Huis van Oranje verstaat ook deze tijd. Tien jaren zijn verstreken sinds de Duitse inval; een decade, een tijdsbegrip, geen afgesloten periode. De wereld, en in de wereld dit kleine land met zijn tien millioen inwoners en daardoor weldra nijpend vraagstuk van overbevolking, ver keert in spanning en hunkert naar groot beleid. Nieuw wereldconflict is gegroeid. Twijfel, ongeloof, ontmoediging hebben zich bij velen doen gelden. Maar bij vele anderen niet. Wij beleven de zware tijden waarin sterke, op God vertrouwende men sen zullen overwinnen, gelijk in vroeger eeuwen. R. P. T.L. gesommeerd wordt tot terugtrekking in de kampementen en plaatsing onder militaire tucht, aldus verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. uit zeer be trouwbare bron. De resultaten van deze dagorder zijn nog niet gemeld. De missie seinde echter, dat, naar verluidt, geen anti-Nederlandse stemming op het eiland werd aangetroffen, zodat de Nederlandse ambtenaren van het hoge commissariaat de heren van Hoogstraten en van Deinse voorbereidingen voor de evacuatie van een aantal Nederlanders kunnen treffen. De missie-Schotborch en de door haar te verrichten operatie op Ambon was voor bereid door de Nederlandse staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andrea e, in over leg met de regering der R.I.S.in het bij zonder de minister van Defensie, de sultan van Djokja. Naar pas thans wordt ver nomen, werd de reis van kolonel Schot- borch, die vergezeld wordt door enige staf officieren en de eerdergenoemde leden van het hoge commissariaat, van Makassar naar Ambon gemaakt met een schip van de Nederlandse marine. dingen in de wereld ingrijpend worden ge wijzigd. De permanente angst voor een politiek, economisch en vooral militair herlevend Duitsland, een der dominerende factoren der Franse buitenlandse politiek, zou dan immers zijn opgeheven. Men meent hier, dat het Franse initiatief, dat gisterochtend onder de persoonlijke leiding van president Auriol is uitgewerkt, een beslissende invloed zal kunnen doen gelden op het verloop der Londense con ferentie, die thans gaat beginnen. In het bijzonder wacht men met merk bare spanning de reactie van Bevin. af, die zich tot dusver van elk commentaar heeft onthouden. Onveiligheid in Indonesië DJAKARTA, 9 Mei (Aneta). De po litie te Djakarta heeft een tweetal Indo nesiërs gearresteerd, die er van verdacht worden betrokken te zijn geweest bij de moord op pastoor Mulder. Bij een hunner werd de fiets van het slachtoffer aange troffen. Hedenochtend overleed 'n vrouwe lijke employee van de nationale handels bank, die Zaterdagavond anderhalf uur voor het ingaan van de avondklok dode lijk getroffen werd door een vuursalvo. Het woord is aan Napoleon: Wat mij treft in de wereld is de onmacht van het geweld. Van de beide machten: geweld en beleid, delft tenslotte het geweld altijd het onderspit. (Uit Gedenkschriften op St. Helena). Nu de contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij enige tijd geleden telegrafisch bij de minister-presi dent heeft geprotesteerd tegen het gebrui ken van schepen, die de Panamese vlag voeren ten behoeve van de repatriëring van Nederlandse troepen en hun gezinnen, heeft het ANP een onderhoud gehad met de heer P. de Vries, lid van de terzake door de International Transport Federation inge stelde commissie. De heer De Vries stelde op de voorgrond, dat de actie, waartoe men te Amsterdam heeft besloten, niet gericht is tegen Pana ma, want men wil aan dat land niet het recht ontzeggen er zelf een koopvaardij vloot op na te houden. De actie is gericht tegen het middel van verwisseling van vlag met de bedoeling, om bepaalde voorzie ningen, die het eigen land heeft voorge schreven, te ontgaan, voorzieningen, die van sociale, economische, fiscale en mone taire aard kunnen zijn. De huidige situatie het gaat hier ook tegen schepen, die niet bona-fide varen onder de vlag van Hon duras, Liberia of welk land dan ook heeft er toe geleid, dat schepen worden bemand met een-groot aantal ongeorgani seerde zeevaarders, die soms ergens ge strand zijn of gedeserteerd, in moeilijk heden zijn gekomen en daarna weer pro- Jonge Zionisten hebben in New York gedemonstreerd tegen een Duits voetbalelft.al dat een tournee door de Verenigde Staten gaat maken. De betogers bekogelden de Duitsers, toen zij voor een officiële ontvangst de New Yorkse City Hall betraden, met rotte tomaten, verbraken de politie-afzetting en probeerden de voetballers te lijf te gaan. Na een kort handgemeen gelukte het de politie de betogers te verspreiden. Op de foto: De demonstrerende Zionisten voor de City Hall. Drie doden en vier gewonden Dinsdagavond omstreeks kwart voor tien is op de rijksweg BoxtelEindhoven een ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Vier werden min of meer ernstig gewond. Het ongeluk is gebeurd onder de gemeen te Liempde. Een harmonie-gezelschap uit die plaats had een serenade gebracht aan een met de „Zuiderkruis" uit Indonesië teruggekeerde plaatsgenoot-militair. Het korps bevond zich op de terugweg en mar cheerde op de rijksweg. Er achter liepen vele jongelui, die mee waren geweest naar het huis van de gerepatrieerde militair. Een uit de richting Boxtel' komende per sonenauto is op de jongelui ingeredén. De 19-jarige monteur C. Sar is, de 18- jarige klompenmaker C. van Hastenberg en de 18-jarige molenaar Th. van Hal wer den op slag gedood. Gewond werden de 20-jarige Henrica van Mensvoort, de 19-jarige Henricus van der Velsen, de 17-jarige Maria van der Vleuten en haar 13-jarige broertje Hen ricus. De* eerste drie werden naar een zie- Winnipeg door het water bedreigd WINNIPEG, 9 Mei. (Reuter). De over stroomde Red River en de zijrivieren er van, die Winnipeg doorsnijden, dreigden heden de stad in een zestal geïsoleerde wijken te delen. De „Royal Canadian Air Force" is be gonnen met door de lucht zandzakken aan te voeren, om de bedreigde plaatsen der dijken zo spoedig mogelijk te versterken. Alle lagere gedeelten van Winnipeg wor den thans ontruimd. Twaalf eenheden van de legerreserve zijn onder de wapenen ge roepen om op de bedreigde punten dienst te doen. Dinsdagavond namen ruim 3100 militairen deel aan de strijd tegen het wassende water. Nieuwe arrestaties te Makassar DJAKARTA, 10 MEI (Aneta). Heden nacht zijn in Makassar wederom enige arrestaties verricht. De belangrijkste hier van betreft de voormalige minister van Sociale Zaken in het Oost-Indonesische kabinet, mr. Binol, die op het punt stond naar New Delhi te vertrekken als secre taris van de R.I.S.-ambassade aldaar. On der de arrestanten bevinden zich geen Ne derlanders. kenhuis te Eindhoven overgebracht. De personenauto, die op de achter de fanfare lopende jongelui inreed, werd be stuurd door de reiziger H. der K. uit Best. De politie heeft nog niet kunnen vaststel len hoe het komt dat hij op de groep jon gelui is ingereden. Vóór en achter het muziekkorps liepen personen met branden de fakkels. Het tveer in beeld Het weer in een groot deel van Europa staat nu onder invloed van het machtige hogedrukgebied voor de kust van Noor wegen dat nog verder in omvang is toe genomen. De droge lucht die gisteren reeds over Duitsland naar ons land onderweg was, heeft nu onze omgeving bereikt. De kansen op de vorming van bewolking overdag of mist des nachts zijn voor de komende dagen daarmede zeer klein ge worden. Aangezien de depressieactivileit op de Oceaan thans buitengewoon gering is en de veranderingen in de luchtdrukverdeling zich in een uiterst langzaam tempo vol trekken bestaat er een goede kans dat het huidige weertype nog verscheidene dagen zal aanhouden. beren emplooi te vinden. Bovendien, zo zei de heer De Vries, hebben wij sterke vermoedens, dat vele Russische schepen onder een andere vlag varen, evenals Ita liaanse schepen, onder wier bemanningen agents provocateurs schuil gaan, ten be hoeve van het communisme. Wat nu het protest aan de minister president betreft tegen het gebruiken van de schepen die onder Panamese vlag va ren ten behoeve van de repatriëring, zeide de heer De Vries, dat er besprekingen zijn gevoerd tussen het directoraat-generaal van Scheepvaart en de heer De Vries als lid van de I.T.F.-commissïe. Daarbij is ge zocht naar een mogelijkheid om de door de Nederlandse regering gecharterde Pana mese schepen, het ms. „Fairsea" en de „Nelly", in het repatriëringsplan te kunnen blijven gebruiken. De besprekingen hebben er toe geleid, dat met de reders van deze schepen die tot de zg. C 3-klasse behoren, in het laatst van de oorlog zijn gebouwd en werkelijk perfect ingericht zijn volledige overeen stemming kon worden bereikt over be paalde minimum-voorwaarden, ook voor de naaste toekomst en ook voor het over brengen van vluchtelingen van achter het IJzeren Gordijn naar Australië. Dat houdt volgens de heer De Vries in, dat deze schepen van de zyde der I.T.F. geen moei lijkheden meer zullen ondervinden en dat de Nederlandse regering daarover kan blijven beschikken. Britse conservatieven en liberalen onderhandelen niet LONDEN, 10 Mei (Reuter). Winston Churchill heeft heden verklaard, dat er geen onderhandelingen tussen de con servatieven en liberalen in Engeland wor den gevoerd, om tot een gemeenschappelijk front tegen de socialistische regering te komen. In een persoonlijke verklaring gaf hij te kennen dat hijzelf enige weken ge leden een conservatieve studie-groep had gevormd, om alle mogelijkheden te bestu deren voor het verbeteren van de betrek kingen tussen de Britse conservatieve en liberale partijen. Er is echter nog geen sprake geweest van onderhandelingen. Miilioenen-plannen der R.I.S.-regering DJAKARTA, 9 Mei (Aneta). Aan de ambassadeur der R.I.S. te Washington, dr. Ali Sastroamidjojo, is een elftal projecten toegezonden ter indiening bij de export- importbank, die werden opgesteld onder leiding van de minister van Welvaart ir. Djoeanda. Zij omvatten: auto's, vliegtui gen, wegenbouw, spoorwegen, havens, elec- trische energie, PTT, bos-exploitatie, rijst bouw, visnetten en een veeteeltinstituut. De uitwerking van het industrie- en scheepvaartproject is nog niet in zodanig stadium, dat zij reeds kan worden opge zonden. Het bedrag, dat met de uitvoering gemoeid is, beloopt 401,3 millioen gulden of 103 millioen dollar. Zodra ook de pro jecten voor de industrie en scheepvaart zijn ingediend, wordt het totaal: 521.8 mil lioen gulden of 137.3 millioen dollar. In een officiële mededeling wordt ge zegd, dat de ingezonden projecten door de regering der R.I.S. zouden kunnen worden gefinancierd met de gelden van de lening ten bedrage van 100 millioen dollar. De volledige uitvoering, die enkele jaren zou duren, zou voor de betreffende elf pro jecten 1258.2 millioen gulden en met inbe grip van de projectie voor industrie en scheepvaart 1437.2 millioen gulden bedra gen. De regering heeft verschillende tech nici aangewezen om toelichtingen aan de export-importbank te geven. Gemeenteraadsverkiezingen in Engeland De eerste uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen, die deze week in geheel Engeland worden gehouden, tonen niet veel verschil met de strekking van de al gemene verkiezingen in Februari. De La- bourpartij verloor de meerderheid in twee gemeenteraden en behaalde de meerder heid in een andere. Vier communisten verloren hun zetels evenals een liberaal lid. Donderdag wordt gestemd in de grote plattelandsgemeenten. Het gaat om de verkiezing van 3.310 leden van dc provin ciale gemeenteraden en 2.520 leden voor de stadsgemeenten. De stadsdistricten van Londen nemen aan de verkiezingen geen deel, omdat daar reeds in 1949 gestemd is. WEINIG BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt te 10 uur: Droog weer met weinig bewolking en meest matige Noord-Oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 11 Mei: Zon op 4.53 uur, onder 20.20 uur Maan op 3.15 uur. onder 14.27 uur Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 10 Mei: Hoog water: 10.58 en 23.39 uur. Laag water: 6.03 en 18.55 uur- Donderdag 11 Mei: Hoog water: 12.12 en 00.00 uur. Laag water: 7.19 en 20.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1