c Donkere toekomst voor de UNO Radio geeft Donderdag Een eeuw in dienst van het Diaconessenhuis Het woningtekort te Haarlem PANDA EN DE MEESTERXÏELEERDE Q Wereldnieuws Woensdag 10 Mei 19.TO 2 IN DE WERELDPOLITIEK De politieke bedrijvigheid in het Westen is in deze Meimaand tot koortsachtige hoogte gestegen. Morgen begint de confe rentie der drie ministers van Buitenlandse Zaken, doch hun besprekingen zijn voor afgegaan door zo intensieve contacten, dat de eigenlijke besluiten waarschijnlijk geformuleerd zijn, zodat zij weinig meer zullen hebben te doen dan deze formules te combineren tot een Westelijk politiek plan, dat in de komende maanden de situatie zal moeten beheersen. Het heeft iets van een tragische sym boliek, dat vandaag op de tiende Mei. de tiende verjaardag van de Duitse inval in West-Europa, de situatie in de wereld politiek zo weinig blijkt te verschillen van die, welke indertijd leidde tot een ver schrikkelijke uitbarsting. Het is als een naargeestige getuigenis van het opnieuw falen der politieke leiders, dat heden door velen een derde wereldoorlog niet alleen mogelijk wordt geacht, doch dat zulk een catastrophe zelfs nu en dan in bedekte termen wordt aangeprezen als een oplos sing van de bestaande problemen. Het is waar, degenen die zulké taal spreken wor den door de meerderheid nog steeds „on verantwoordelijke elementen" genoemd, doch men mag in deze kwestie niet teveel aandacht aan woorden besteden, daar de 'eiten vaak in tegenstelling zijn met de verontwaardigde afwijzing van een oorlog als oplossing voor de impasse en de ver warring, waarin de volken thans opnieuw releid zijn. De feiten dat zijn de toenemende nei ging der regeringen om, met voorbijzien van de weliswaar nog spaarzame moge lijkheden tot een vergelijk op wijdere oasis, de nadruk van haar activiteit te leggen op de tegenstellingen; de steeds slinkende belangstelling der regeringen vcor de indertijd met zoveel enthousiasme gegrondveste politieke organen van sa menwerking en ontmoeting, zoals de UNO; de steeds duidelijker wordende negatie van nog kortgeleden geuite voornemens en aangenomen richtlijnen; de trots aan alle zijden over militaire prestaties, voorlopig nog slechts bereikt in laboratoria en fa brieken; het veronachtzamen van de mede zeggenschap der kleine landen bij het be palen van een politieke koers, die niette min aan die kleine landen dwingend wordt opgelegd. Zo kan men verder gaan. Men kan daar bij herinneren aan de situatie die na 1918 aanleiding was tot een zo uitgebreid en gecompliceerd complex van politieke tegenstellingen, dat een oorlog niet meer te vermijden scheen. Ook toen hoopten velen dat deze oorlog zou werken als een ruimende wind, die de hemel zou verhel deren en de verhoudingen zou zuiveren. Dat een oorlog elke oorlog nieuwe spanningen en nieuwe problemen schept en nieuwe veten in het leven roept, is daarbij uit het oog verloren, doch thans zo duidelijk en overtuigend bewezen als maar iets te bewijzen valt. Het merkwaardige is wel, dat men vlak oa het beeindigen van de strijd die in 1939 begon, scheen overtuigd te zijn van de vol komen nutteloosheid van nieuwe avonturen met de wapenen. De UNO was het resul taat van deze overtuiging. Moet men thans, nu de UNO steeds meer genegeerd wordt en haar werk langzamerhand wordt tot a-politiek terrein, con cluderen dat indertijd die overtuiging toch niet zo zuiver is geweest als zij leek? Trygve Lie, die op weg is naar Moskou om daar* het mogelijke te doen en het on mogelijke te proberen dat tot herstel van de waardigheid der UlSfO kan leiden, heeft te Genève, waar hij de e^ste steen legde voor een uitbreiding van het voormalige Volkenbondsgebouw dat Europees hoofd kwartier van de UNO zal worden, iets der gelijks in die richting onthuld. Hij heeft gewezen op het feit dat nog steeds negen Europese landen op toelating tot de UNO wachten en dat Europa in de oude Volken bond veel krachtiger vertegenwoordigd was dan thans in de UNO. Lie voegde daaraan toe dat de situatie in de UNO thans zuiver een afspiegeling is van de veranderde machtsverhoudingen, waarvan de concen traties zich in Washington en Moskou be vinden. Lie noemde deze situatie kunst- ADVERTENTIE HILVERSUM I. 402 ML 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.15 Morgendienst. 10 45 Orgel. 11.00 Voor zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12 03 Vaude ville-orkest 12.30 Weerbericht. 12.33 Vaude ville-orkest.' 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Kamerorkest. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw 15.30 Piano. 16.00 Bij bellezing. 16.45 Platen 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Regeringsuitzending. 18.00 Koor 18.25 „De sociale verzekering in de branding". 18.40 Leger des Heilsmuzïek. 18.55 ..Een goed woord voor een goede zaak". 19.00 Nieuws. 19.15 Zang en piano. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22 05 Platen. 22.15 Bui tenlands overzicht. 22.35 Platen. 22.45 Over denking. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. HILVERSUM U. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 750 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 1 55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Platen. 10.50 Voor kinderen. "1.00 Platen. 1145 Indonesische kunst. 12.00 Internationale chansons. 12.30 Weerbericht. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonspel. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Platen. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Viool en piano. 15.00 Voor ••eken. 16 00 Gevarieerd programma. 17.00 Voor de jeugd 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- nraatje. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Pianoduo. 19.35 Volks muziekschool. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualitei ten. 20.15 Racjio-philharmonisch orkest. 21.15 Cabaret. 21 45 Meiliederen. 22,20 „Industria lisatie'". 22.35 Populair concert. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 Platen. matig en stelde de .noodzakelijkheid dat de negen candidaten zonder aanzien hunner politieke constellatie zouden worden toe gelaten. Wanneer men bedenkt dat op het ogen blik in Amerikaanse regeringskringen ge speeld wordt met het denkbeeld, een nieu we UNO op te richten die uitsluitend zou worden samengesteld uit Westelijk-georiën- teerde landen, dan kan men beseffen hoe zeer de UNO, tegen de oorspronkelijk ge proclameerde bedoelingen van deze orga nisatie in. misbruikt wordt als politiek instrument in de machtsstrijd op de wereld. Het is mogelijk dat sommige mogendheden van het begin af niets anders in deze UNO hebben willen zien. Doch dan zijn de be staanszekerheid en de veiligheidsgarantie, die de kleine landen van de UNO gehoopt hebben te verkrijgen, volkomen illusies geweest. Wanneer een instituut als de UNO slechts kan zijn een afspiegeling van de in hun eigen belangen verstrikte invloeds sferen der grote mogendheden, is er geen enkele reden zulk een instituut de waarde toe te kennen van een samenwerkings- en eenheidsfactor. Misschien is uit deze overweging de nei ging voortgekomen, de UNO vrijwel uit sluitend te gebruiken voor culturele, sociale en wetenschappelijke'werkzaamheden en haar politieke invloed te reduceren. Mocht dat zo zijn, dan ziet de toekomst er voor de UNO donker uit en dan zal de heer Trygve Lie. die altijd zo idealistisch, en op timistisch is geweest, wellicht na zijn rond reis langs de Europese regeringscentra. Moskou inbegrepen, met een bezwaard hart te Lake Success terugkeren. J. L. Iran wil handelsbetrekkingen met Nederland aanknopen Iran heeft het plan zes radio zenders te laten bouwen voor midden- en korte golf, van 50 tot 100 kilowatt elk. Dit zender- project, dat een bedrag van 400.000 tot 500.0000 pond zal vergen, zal voor de helft door ons land worden uitgevoerd. Dit deel de de heer J3ahram Sharokh, directeur- generaal van Pers en Propaganda mee in een persbijeenkomst op de legatie van Iran. De heer Bahram Sharokh vertoeft reeds enige tijd in ons land. De heer Sharokh deelde mee, dat er stappen worden ondernomen, om tot nau were commerciële relaties met ons land te komen. Er wordt in Iran een zevenjaren plan uitgevoerd, dat de landbouw en de industrie wil verbeterên en dat ook op het gebied van de volksgezondheid veel be looft. Na het uitbreken van de oorlog is de economische toestand van het land slech ter geworden. De handelsbalans vertoont op het ogenblik een deficit, dat door op brengsten uit de olie-leveringen wordt op gevangen. Voor het herstel vraagt het land investe ringen uit het buitenland. Maar voor alles wil mem tot een ruimere internationale goederen-uitwisseling komen. Zo zou het <and aan Nederland katoen, rijst en jute, "iunnen leveren. Iran heeft zelf veel tech nische hulpmiddelen nodig voor het in dustrieel herstel en voor de bouw-indu- strie. Ons land zou machines, motoren, schepen en allerlei technische hulpmid delen kunnen leveren. Ook heeft men veel belangstelling voor Nederlandse experts op de vele terreinen, welke het zevenjarenpan omvat. Het stoffelijk overschot van de chef instructeur van de Rijksluchtvaartschool, de heer J. F. A. Jansen, zal Zaterdag om 12 uur op de begraafplaats „Zorgvlied" te Amster dam worden begraven. ADVERTENTIE SCHEREN ZONDER SCHRIJNEN DOOR VERZACHTENDE LANOLINE Nieuwe Scheer Luxe voor U! Williams Luxury Shaving Cream door millioenen mannen over heel de wereld^ uitverkoren is nu ook hier verkrijgbaar. Goed nieuws voo' hen die zich dagelijks scheren want het rijke zachte Williams schuim betekent ook voor de ge voeligste huid een nooit gekend scheergemak. Williams vormt een beschermend laagje op Uw huid, laat het mesje over Uw gelaat glijden zonder tere weelsels te kwetsen. Williams verzacht terwijl U zich scheert omdat er Lanoline in zit. HET GEHEIM i LANOLINE De Lanoline In Williams ovedrell elk ander ingredient voor het versachten van een 'geïrriteerde huid. Zij helpt schraalheid genesen en voorkomen. Koop nog vandaag Uw tube Williams Eenmaal proberen en U lult nimmer meer andere jcheerereme gebruikeg. LUXURY SHAVING CREAM De lijsten van zeer urgente en onhoudbare gevallen stijgen thans minder snel Het Huisvestingsbureau te Haarlem heeft wachtlijsten aangelegd van zeer urgente en onhoudbare gevallen. Die zien er thans als vdlgt uit; 1 Mei '49 lJan. '50 1 Mei '50 zeer urgent onhoudbaar 929 113 Samen 1042 1372 140 1512 1413 136 1549 De statistiek toont aan dat het aantal zeer urgente en onhoudbare gevallen van 1 Mei 1949 tot 1 Januari 1950 (dus acht maanden) gestegen is van 1042 tot 1512. Een toeneming dus van 45.1 In 4 maan den van 1 Januari tot 1 Mei 1950 wareu de cijfers 1512 en 1549, dus een stijging van slechts 2.5 Daaruit blijkt dus dat de stijging thans vrijwel tot staan gekomen is. In de ko mende maanden komen er huizen klaar van Ons Belang en St. Bavo-Oost in het Am sterdamse kwartier. Daarvoor komen ook wat mensen in aanmerking die nu op bo venbedoelde wachtlijsten staan. Als dus uit andere hoofde er niet veel nieuwe zeer urgente en onhoudbare gevallen bijkomen, is het te verwachten, dat dan het aantal iets zal afnemen. Maar daarmee is dan nog geenszins ge zegd dat er aan de allerergste woningnood in Haarlem een einde gekomen is, want er zullen nog heel wat nieuwe huizen gezet moeten worden om te bereiken dat die 1549 zeer urgente en onhoudbare gevallen, die thans nog op de lijst staan, zijn wegge werkt! Men weet dat op 1 Januari volgens de officiële berekeningen van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting het acute woningtekort in Haarlem op 5000 werd gesteld. Daarbij is dan alleen reke ning gehouden met het aantal samenwo ningen waarbij gezinnen met kinderen be trokken zijn. Er is dus nog geen rekening gehouden met de echtparen zonder kin deren en de jongelui die hun huwelijk nog steeds hebben uitgesteld omdat zij geen kans zien woonruimte te krijgen. Gemiddeld worden er in Haarlem 1500 huwelijken per jaar gesloten. Dat wil dus zeggen na de oorlog 7500 huwelijken. Ge middeld hebben slechts 25 dezer jonge echtparen van het Huisvestingsbureau toe stemming ontvangen om woonruimte, die zij zelf gevonden hadden, te betrekken. Dit zijn dan natuurlijk kamers, want een jong echtpaar krijgt geen toewijzing voor een heel huis. De overige 75 zit dus nog bij ouders of heeft ergens een zolderka mertje gekregen dat zij niet hebben laten inschrijven. Rotterdam is thans begonnen kleine hui zen toe te wijzen aan jonge echtparen zonder kinderen en jongelui die gaan trouwen. De leider van het Huisvestings bureau te Haarlem verzekerde ons, dat Haarlem daaraan nog niet kan denken. Het zou ten koste gaan van zeer urgente en onhoudbare gevallen. Bovendien hebben de gedemobiliseerden nog voorrang, dus als er wat kleine huizen beschikbaar waren, zouden allereerst de gedemobiliseerden daarvoor in aanmerking komen. Uit cms artikel van jl. Zaterdag is ge bleken dat er in Haarlem-Noord woningen in aanbouw zijn die gekocht kunnen wor den. Deze vallen buiten het bouwvolume. Vandaar dat B. en W. toegestaan hebben dat deze huizen ook betrokken mogen worden door personen die anders niet voor een vestigingsvergunning in aanmerking zouden komen. Meermalen komen er klachten van wo ningzoekenden op het Huisvestingsbureau, dat grote huizen door één of twee personen bewoond worden. Bij onderzoek blijken die opgaven wel juist, maar er zijn (hans door de Geneeskundige Dienst te Haarlem een kleine 300 attesten afgegeven voor perso nen, die uit medische overwegingen niet in aanmerking kunnen komen voor het af staan van woonruimte. In vele gevallen heeft dit betrekking op grote huizen. Het Huisvestingsbureau moet zich bij de be slissingen van de Geneeskundige Dienst neerleggen. ADVERTENTIE 14 MEI MOEDERDAG! Maak Moeder ook blij met een tube Hamea- Gelei. Tube 75 ct. in welvoorziene zaken Vier jubilarissen op een rijtje: Van links naar rechts de zusters C. Vis, M. Koudijs B. Bonnes en A. Boterweg. Geheel rechts de secretaris van het Diaconessenhuis vit. J. 1. van Doorninck. De blauwe vlag van het Haarlemse Dia conessenhuis wapperde gisteren voor vier jubilerende zusters tegelijk. Het feest be reikte zijn hoogtepunt toen 's middags op een stampvolle receptie de secretaris van het bestuur van de ziekeninrichting, mr J. I. van Doorninck, de traditionele enve loppe met inhoud kwam overhandigen aan de zusters Bertha Bonnes van de Röntgen- kamer, Maartje Koudijs van de operatie zaal. Aaf Boterweg van de apotheek en Catrien Vis, wijkzïister voor Spaarndam. De heer Van Doorninck had voor ieder der jubilaressen een op hun 25-jarige acti viteit in de ziekenverpleging toepasselijk woord en sprak de wens uit dat zij nog geruime tijd aan het huis verbonden mpch- ten blijven. Ook ds. G. H. van der Woord, de predikant van Spaarndam-West, gaf van zijn belangstelling blijk. Theo van der Pas solist bij derde Beethoven-concert Het derde concert van de Beethoven- cyclus der H.O.V. was gewijd aan de Eerste Symphonie in C opus 21, het Eerste Pianoconcert in C opus 15 en aan de Zevende Symphonie in A opus 92. De eerste symphonie en het pianocon cert kwamen voor de pauze tot uitvoering en door deze groepering werd voor dit ge deelte van dit Beethoven-concert een mu zikale stijl-eenheid bewaard. Beide wer ken ontstonden als het ware in eenzelfde muzikaal klimaat: de symphonie is van het jaar 1797 en het pianoconcert werd onge veer tezelfdertijd voltooid.. Evenwel kon door een merkwaardig verschil van inter pretatie de genoemde stijleenheid niet in alle opzichten aan de dag treden. De diri gent, Toon Verhey, die het concert leidde, baseerde de uitvoering van de Eerste Sym phonie op het loffelijke principe: eerbied voor het werk en de intenties van de com ponist. Dit keer leek het of speciaal ten aanzien van de absolute metronoom tempo aanduidingen dit principe werd doorge voerd, niet zelden ten koste van dui delijkheid en accuratesse bij het ontwik kelen van de melodi#:he lijn en van de figuraties. De orkestklank bleef hard en stug en de symphonie verborg haar harte lijk, joviaal en geestig karakter achter een masker van koele gereserveerdheid en verstandelijkheid. Maar de kilte week bij de inzet van het Pianoconcert en de warmte der lyriek werd weldadig bij de voortzetting van de uit- -oering. Theo van der Pas speelde de solo partij met eenvoudige, eerlijke uitdruk king, welke in het Largo een hoogtepunt van poëtische kracht verkreeg. Maar tevens hield het technisch beheerste spel van de pianist de vaart, die de rhythmische stu wing van de muziek verlenen kan en waardoor het slot-rondo een voortreffe lijke bekroning van de vertolking kon worden. De orkestbegeleiding, die over het geheel genomen een prijzenswaardige eenheid vormde met het spel van de solist, viel op door de buigzame, expressieve klank. Voor de Zevende Symphonie, die na de pauze tot uitvoering kwam, vond Toon Verhey een uitnemend vertolkingseven- wicht. In dit meesterwerk der rhythmiek vond de dirigent enerzijds een uitdruk kingsmiddel voor zuivere muzikaliteit, an derzijds een reflex van innerlijke geladen heid. Dank zij voortreffelijke directie capaciteiten kon zowel muzikaliteit als geladenheid bij de uitvoering verwezen lijkt worden in een resultaat, waarvoor de toehoorders terecht hun grote waardering onomwonden getoond hebben. P. ZWAANSWIJK. Tijdens de avondmaaltijd heeft de direc teur van het Diaconessenhuis, dr. P. van Paassen, zijn medewerksters toegesproken en haai- dank gebracht voor het vele werk dat zij hebben verricht. Van de zijde der collega's in het zieken huis waren er natuurlijk ook veel bloemen en geschenken. De „Orgelmis" van Bach in de oude Bavo-kerk Zoals men weet wijdt de stadsorganist George Robert dit seizoen zijn bespelingen in de Grote Kerk te Haarlem aan het oeuvre van Bach. Hij verzorgt aldus een mooie bijdrage tot de algemene Bach-her- denking. 't Is trouwens niet meer dan natuurlijk, dat het beroemde Haarlemse orgel een ruim aandeel neemt in de her denking; immers van de oude Bavo uit is indertijd, onder de impulsen van de orga nist Bastiaans, de Nederlandse Bachcultus begonnen. Deze pionier ligt begraven aan de Schoterweg; op zijn grafsteen is de naam Bach gebeiteld. Een krans te leggen op deze laatste rustplaats zou in dit Bach- jaar een gerechtvaardigde geste van dank en hulde kunnen betekenen. Ik weet niet of men er al aan gedacht heeft. George Robert speelde Dinsdagavond de zogenaamde „Orgelmis", bestaande uit een aantal koraalbewerkingen uit het derde deel van de „Clavier-Uebung", met het Preludium en ae Drieëenheidsfuga in Es als inleiding en besluit, welke stukken in Bachs eigen uitgave ook als aanhef en slot voorkomen. De titel „Orgelmis" is echter niet van de componist. Deze bracht in zijn „Clavier-Uebung" een reeks van 22 koraal bewerkingen bijeen, welke hij rangschikte in de volgorde der leerstukken uit de Lu therse Catechismus, welke volgorde enigs zins overeenstemt met de delen van de mis-liturgie. Dit laatste heeft aanleiding gegeven om een selectie uit het complete werk als „Oi-gelmis" te betitelen. „Kyrie" en „Gloria",als aanroepingen lofprijzing van de Drieëenheid, gaan voor op. Dan volgen de Tien geboden, Geloofs belijdenis (Credo), het Onze Vader (Pater noster). Doop, Boetedoening en Avond maal (Communio). De Nederlandse Bach- vereniging voert deze selectie uit met af wisseling van de koralen waarop de orgel stukken geïnspireerd zijn. Op deze wijze heeft Albert Schweitzer, achttien jaar ge leden, met medewerking van de C.O.V. en Robert als dirigent, enige van deze „Cla- vier-Uebungen" voor het Haarlemse pu bliek gebracht. George Robert nu deed het zonder vocale afwisseling en verrichtte de zware taak, zonder onderbreking anderhalf uur lang het orgel aan het woord te laten met deze èn religieus èn artistiek diepzinnige Bach-muziek. Ieder stuk heeft zijn eigen problemen en vergt het uiterste aan con centratie. Op gebied der registratie wist de organist een uitstekend klankevenwicht tot stand te brengen. Het geheel maakte een diepe indruk en deed het respect voor Bachs on volprezen kunst groeien. Trouwens, men kan het eens zijn met de recensent van „Mizler's Musikalische Bibliothek" van 1743, die van de „Clavier-Uebung" schreef, dat wel niemand in deze soort muziek Bach zou kunnen overtreffen. Maar wat hij er aan toevoegde: „dit werk is een krachtige weerlegging van de mening van hen, die het aandurven de composities van deze hofcomponist te critiseren" leert ons, dat deze grootste onder de groten ook al wist wat weerstand betekent. Het zal waarschijnlijk wel zo moeten zijn. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 'e avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM XElu UUSt 30. Panda liet dus de detectiven van de Geheime Dienst maar aan hun lot over, en spoedde zich het grote fabrieksgebouw weer binnen. Deze keer paste hij wel op, dat hij niet op het valluik stapte, en zo kwam het dan, dat hij even later de grote hal van de fabriek bereikte, waar hij on gemerkt om een hoek kon kijken. Nu wat hij daar zag was niet zeer geruststel lend! Temidden van enkele zeer grote en geheimzinnige electrische apparaten stond daar de professor, die door Honnepon be dreigd werd met het machine-pistool. ,JJou jij maken praten, oudwijsman?" siste Chi F on inmiddels. Nou jij gauiv-gauw vertel doen alles! Mij willen weten alles-alle- maal!" „Ha, ha!" sprak professor Kalker (die natuurlijk weer niet meer wist hoe alles zat), „zijn de heren bijgeval geïnte resseerd in de wetenschap? „Wel, wel, het is altijd aardig om een belangstellend toe hoorder te ontmoeten, en ik zal u dan ook met genoegen enkele kleinigheden duide lijk maken. Opgelet! Wat gij hier boven u waarneemt is 'n zogenaamde electrocentra- perculator welke...." en zo vertelde hij nog meer geleerde dingen. Maar dat stond Panda helemaal niet aan! „Ik moet iets doen," dacht hij. „De professor zou die spionnen in zijn verstrooidheid alles kun nen vertellen. Maar wat moet ik doen? Tegen dat machinepistool kan ik niet op!" Terwijl h\j zo stond te overleggen, viel zijn blik op een zware electrische schakelaar, die daar vlak bij hem in de muur zat. „Hm," dacht hij. „Wanneer ik daar nu eens aan draai, zal er zeker iets gebeurenEn alles wat er gebeurt is beter dan niets." Zo gezegd, zo gedaan; hij draaide en het resultaat was verschrikkelijk! Uit de punten van de zogenaamde electrocentra- perculator begonnen plotseling violet- blauwe electrische schichten te flitsen en het leek net, of er een ontzettende blik- sem-storm was opgestoken. Geen wonder, dat Chi Fon en Honnepon radeloos waren van de schrik. Er gebeurde wel niets met hen, maar het was een eng gezicht. „Ikke veel spijt! Nooi-meer doen!" riep Chi Fon, en Honnepon kreet: „Nu wil ik naar huis! Ik wil naar me moessie!" „Kom, kóm, he ren toehoorders!" sprak de geleerde streng en onbewogen. „Ge laat toch door zo'n kleinigheid waaratje uw aandacht niet af leiden?" Wij gaan naar Rome. Op 16 Mei begint te Rome het derde congres van de inter nationale federatie van dagbladredac teuren. Hieraan zal worden deelgeno men door journalisten uit Groot-Brit- tannië, België, Finland, Frankrijk, Denemarken, Luxemburg, Nederland, de Verenigde Staten, Zwitserland, Zwe den, Noorwegen, Egypte, West-Duits- land, Oostenrijk en Italië. Goede dag. Volgens Heinz Karner, hoofd redacteur van het geïllustreerd blad „Tempo der Welt", zouden Hitier en Bormann beiden nog in leven zijn, Karner beweert, dat hij Bormann ver leden jaar Juli in Frans Marokko heeft gezien. Bormann zou hem gezegd hebben dat Hitier nog leeft en dat hij onderdak heeft gevonden in een kloos ter in Thibet. „Ik geloof dat de tijd is aangebroken om de wereld te zeggen dat wij nog in leven zijn", zo zou Bor mann aan de journalist hebben ver klaard. „Het is niet meer nodig voor de wereld te verbergen dat men ons op een goede dag terug zal zien". Een dag. De 7000 havenarbeiders van Sydney, die gisteren hun werk verlie ten om een prote'stvergadering tegen het regerings wetsontwerp, om de Australische communistische partij bui ten de wet te stellen, bij te wonen, zijn heden weer aan de arbeid gegaan. Op zestig in de haven van Sydney liggen de schepen kon gedurende de staking niet worden gewerkt. t Niet zuiver. Een vooraanstaande Duitse zuiveringsfunctionaris. Helmut Neu deck, lid van het hof van beroep in zake zuiveringsaangelegenheden in Württemberg-Baden, die 13 jaar in de V.S. heeft gewoond, heeft te Stuttgart een onderzoek geëist, dat het Ameri kaanse Congres zou moeten instellen naar de Amerikaanse zuiveringspolitiek in Duitsland. Neudeck kant zich scherp tegen de verklaring van generaal-majoor Hays, dat een onderzoek naar de zuivering en andere aspecten van de Amerikaan se politiek in Duitsland ,,op dit ogen blik niet gerechtvaardigd" is. Een on derzoek was. volgens Neudeck nodig, omdat „de zuivering is ontaard in een smerige knoeiboel, die het Amerikaanse volk onder de ogen moet worden ge bracht". Duidelijk. Op een persconferentie te Washington werd Sumner Pike, waar nemend voorzitter van de Amerikaanse Commissie voor de Atoomenergie, ge vraagd of hij in het algemeen kon zeg gen of er vorderingen werden gemaakt met het vervaardigen van de water stofbom. Sumner Pike antwoordde: „Er wordt aan de waterstofbom gewerkt. Of dit werk succes zal opleveren is een vraag, waarvan de beantwoording tus sen „mogelijk en waarschijnlijk" in ligt". Democratische salon. Een speciaal spoor- rijtuig, dat geheel van Tsjechoslowaaks materiaal is gebouwd en waarin zich de laatste technische nieuwigheden be vinden, is te Praag aangeboden aan V. A. Zorin, de Russische plaatsvervan gende minister van Buitenlandse Za ken, als een geschenk voor Stalin. Het saionrijtuig is uitgerust met een kleine bioscoop. Er is naar gestreefd alle in vloeden der „burgerlijke cultuur" bij de decoratie van het interieur te ver mijden. Eenmansleger. De eerste cursus van vijf weken voor militairen uit zeven der bij het Atlantisch pact aangesloten lan den is te Eschwege (Hessen) begonnen. 1600 man zullen door het Amerikaanse leger aldaar worden opgeleid in het omgaan met en onderhoud van de Amerikaanse wapens, die deze landen ontvangen. Bij de eerste cursisten be vindt zich één Nederlander. Voorzichtig vechten. Met het oog op de voorjaarsmanoeuvres van het Britse Rijnleger, die komend weekeinde in de streek van Uelzen (D.) beginnen, heb ben de boeren langs de wegen borden geplaatst met het verzoek aan de Britse soldaten de akkers niet te be schadigen. Veranderd. Het blad „Tokio Sjimboen" meldt, dat 30 Japanners zich, bijna vijf jaar na het eind van de oorlog, nog steeds schuil houden op een klein eiland in de buurt van Saipan (Maria- nen). Familieleden in Japan zouden de „verzetslieden" geschreven hebben, dat de toestand thans veranderd is en zij zich moeten overgeven. 1950. Een overzicht van de Japanse rege ring, dat door het blad „Nitsji Nitsji" wordt aangehaald, onthult, dat in de periode van 1945 tot April 1950 zich 289 gevallen van slavenhandel hebben voorgedaan. Volgens het blad werden in landbouwgebieden, waar vele gezin nen in grote armoede verkeerden, kin deren tussen 9 en 18 jaar verkocht voor ongeveer 12.000 yen. Eerste stap. De bond van havenarbeiders te Auckland (Nieuw-Zeeland) heeft besloten „als eerste stap tot wereld vrede" het laden van wapenen of het helpen inschepen van manschappen naar welk oorlogsgebied ook te weige ren. Oud lied. De afgevaardigde van de Sovjet- Unie heeft heden de vergadering van een subcommissie der commissie voor Azië en het verre Oosten der UNO (ECAFE) verlaten, toen een voorstel tot toelating van de communistische regering van China in plaats van de nationalistische werd verworpen. ADVERTENTIE KRIMPEN VAN PIJN door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist f 0-83, f 2.08, f 7.94. Sarandraad, een nieuw Nederlands product De Hollandse Draad- en Kabelfabriek heeft de fabricage van sarandraad ter hand genomen. De Draka zegt dat een weefsel van sarandraad immuun is voor schimmels en rottingsinvloeden. Vruchtensappen, inkt, bloed en lippenstift maken er geen vlek ken op. Vocht beïnvloedt noch de sterkte, noch de rek. De waterabsorptie is vrijwel nihil. Bovendien is de saranvezel onont vlambaar. De draad kan in alle kleuren worden gemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2