»rf§ Belastingherziening aangenomen Talrijke bezwaren tegen garantiewet voor burgerlijke ambtenaren in Indonesië van JLmm Woensdag 10 Mei 1950 3 TWEEDE KAMER Vandaag wordt gestemd over het amendement-Hofstra over gedeeltelijke handhaving der Ondernemingsbelasting (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de vorige week de stemmen had den gestaakt over een amendement van Dr. Lucas (K.V.P.) om op een bepaald punt te komen tot een nog wat concreter omschrijving van het winstbegrip, slaag den de K.V.P.Christelijk-Historische en V.V.D.-fracties er thans in, dit wijzigings voorstel met 4643 stemmen aangenomen te krijgen. Een amendement-Hofstra (Arbeid) om de vervroegde afschrijving op de bedrijfs middelen, verworven, verbeterd, besteld of aanbesteed na 31 December 1949 doch vóór 1 Januari 1953, niet toe te kennen voor onroerend goed, zag men eerst door een vergissing over het hoofd. Minister Lieftinck toonde zich op nieuw een ijverig bewaker van de belan gen van de schatkist. Toen bleek dat zijn beroep 'daarop bij een der amendementen de Kamer nog niet voldoende had over tuigd, zag hij zich genoodzaakt het „on aanvaardbaar" uit te spreken. Hierna werd het amendement ingetrokken, Vervolgens dook het tijdelijk onder de tafel geraakte wijzigingsvoorstel-Hofstra weer op, maar behalve de fracties van de Partij van de Arbeid en die der •Communisten stemden de andere tegen, zodat het met 2961 stemmen sneefde. Een poging van de heer Van den Heuvel (A.R.) om het vaste tarief van 20 procent op stille reserves geldend inge val van afwikkeling van een zaak bij over lijden, ook te doen gelden bij afwikkeling van andere aard, bijvoorbeeld bij vei'koop van een onderneming, kon de minister niet juist vinden. Wederom liet hij, wegens de financiële bezwaren die uit zulk een tegemoetkoming zouden voortvloeien, het „onaanvaardbaar" horen. Resultaat: in trekking van dit wijzigingsvoorstel. Onver murwbaar was.de bewindsman echter toch nie't. Zo bleek hij ten aanzien van een zijns inziens wat al te vergaand amendement van de heer Van de Wetering (C.H.) bereid een regeling voor hen, die materiële oor logsschade hebben geleden-, nog iets soepe ler te maken wat betreft vervroegde af schrijving voor nieuwe investeringen. Dit deed de minister op voorwaarde dat de heer Van de Wetering zijn amendement zou intrekken, tot welke „ruilhandel" deze bereid bleek. Tot dusverre gold bij de Inkomstenbelas ting, dat iemand van zijn winst de verlie zen over de twee voorafgaande jaren mocht aftrekken. Het aanhangige ontwerp be oogt de verliezen van de laatste drie jaren te compenseren. De heer Van de Wetering (C.H.) wilde echter de compensatie-ter mijn op vijf jaar brengen. Hiertegen had de minister wel geen principieel bezwaar, maar bij de huidige achterstand met be lastingaanslagen vond hij, dat vijf jaar te veel was. Uit een oogpunt van algemeen belang moest men thans de belastingautori teiten niet nog meer werk opleggen. Intus sen bleek de minister bereid te beloven om, zodra de achterstand zou zijn inge haald, een voorstel in te dienen dat aan het door de heer Van de Wetering geuite verlangen tegemoet zou komen. Na een suggestie van de heer I-I of stra (Arbeid) om de compensatie-termijn op vier jaar te stellen, sloeg minister Lieftinck deze mid denweg in, waardoor de heer Van de Wete ring bevredigd was. Aan het eind van de middag nam de Kamer zonder hoofdelijke stemming, met slechts aantekening van het communistische „tegen" de Belastingher ziening 1950 aan, Ondanks een overvloe dige amendementen-regen wijst minister Lieftinck zijn ontwerp veilig op het droge te brengen. In de avondvergadering kwam het wets voorstel tot opheffing van de Onderne mingsbelasting en verhoging van de Ven nootschapsbelasting aan de orde. Uitvoerig verdedigde de heer Hofstra zijn amendement, beogende de Onderne mingsbelasting te handhaven voor zover betreft de bedrijfsopbrengst met vrijstel ling van de eerste 6000,Tot nu toe was dit 3000, De heer VandenHeuvel (A.R.) was tegen dit wijzigingsvoorstel, dat hij een Patik efi slank kan niet iedereen zijn, maar ook „gevulde" slankheid kan bekoren. Juist omdat WEX niet forceert, alleen maar overtollige vetaanzet- ting tegengaat en tot zul ke verrassende resul taten leidt, zonderover dreven dieet, kunt ge het regelmatig blijven gebruiken en zo Uw gewicht in evenwicht houden. Niet te zwaar, ook niet lelijk van magerte - juist dat charmante gevuld - slanke geeft U WEX - de frisse bruisende Grape Saline, die [XlJ. ge nu ook hier te lande weer kopen kunt. '1.65 p. flacon. Imp.: N.V. RownU Verkrijgbaar bij Apothekers en Agenda voor Haarlem WOENSDAG 10 MEI Luxor: „De gravin van Monte Christo", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De dokter kiest een vrouw", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarnc: „Spionnen in de scha duw" en ..Slaapwagen naar Triëst". 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De wreker", toegang 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De inspecteur generaal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace „Slave girl", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 11 MEI Grote Kerk: Orgelbespeling. 2 uur Stads schouwburg: Volksvoorstelling „Nachtrepe titie" (Comedia), 8 uur. Restaurant Brink- mann: Vereniging Nederland-Canada, film avond, 8 uur. Gem. Concertgebouw: Haar lems Chr. Mannenkoor, ontspanningsavond. 8 uur. Frans Halsmuseum: Akke de Vries (alt) en Richard Boer (piano), 8 uur, Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. extra-inkomstenbelasting ten koste van de ondernemers noemde. Ook de heren Van de Wetering (C.H.), Lucas (K.V.P.) en Ritmeester (V.V.D.) moesten niets hebben van het amendement, dat alleen nog de steun van de heer Hoogcarspel (Comm.) kreeg. Na tegenover de heer Van den Heuvel betoogd te hebben, dat hij de Onderne mingsbelasting niet alleen op economische gronden maar ook uit sociale overwegingen wil afschaffen, zei minister Lieftinck dat bij aanneming van het amendement-Hof stra het offer dat de schatkist thans gaat brengen en dat op 92 millioen gulden neer komt, 22 millioen minder zou bedragen. Een der argumenten, door de minister voor zijn ontwerp aangevoerd, was, dat het billijk is thans verlichting van de belas tingdruk op ondernemingen door natuur lijke personen gedreven te bevorderen. Na re- en dupliek werd de stemming over het amendement aangehouden tot hedenmiddag. Tegen middernacht werd de vergadering gesloten. ADVERTENTIE Een zéér grote keuze behang in alle prijzen vindt U bij BAKKER'S BEHANG Gen. Cronjcstraal 135 - Tel. 11657 - Haarlem Randjes afsnijden a 5 cent per rol Wielrennen Nederlandse ploegen voor de Ronde van Nederland De technische leiding van de Ronde van Nederland is gereed gekomen met de samen stelling van de vier Nederlandse ploegen van acht renners, die in de derde ronde welke van 24 tot 31 Mei gehouden wordt, zul len starten. Evenals in 1949 werd ook ditmaal een sterke „nationale ploeg" samengesteld, aan gevoerd door Theo Middelkamp. Wim van Est, Schellingerhoudt., De Hoog, Jef. Jans sen. Salvelsberg, de jongere Geerts (Breda) en Koot (Eindhoven) zijn de ploegmaten. De tweede Nederlandse équipe zal bestaan uit dc renners Van Beek, de man die in de beide voorgaande ronden van Nederland de laatste etappe won, Vooren, Van der Dungen. Van der Zande, Van Gelderen, Voorting. De Korver en Piet Evers. Henk Faanhof voert de b-ploeg aan en rijdt met Henk Lakeman, Loos, Harm, Smits, Bakker, Van der Kamp, De Groot en Frans Vos. Tenslotte start er nog een Brabants-Lim burgse équipe, bestaande uit. Francken, Joossen, Schoenmakers. Van As. Vinken, Sijen, Lambrichs en Willy Vroomen. Kennemer Golfclub In de maandelijkse wedstrijd van de Ken- nemer Golfclub heeft mevrouw D. Fokker- Brand (24) de eerste prijs bij de dames gewonnen met een netto score van 73. Bij de heren delen mr. H. J. Ferwerda (20) en J. M. André de la Porte (23) met een netto score van 73 de eerste en tweede prijs. De Van de Vliet-wisselbeker is gewonnen door J. M. André de la Porte (23) met een netto-score van 64; tweede werd J. H. C. Muller (16) met een netto-score van 68, Beide keren werd een 18 holes handicap strokeplay gespeeld. Het Engelse B-elftal, dat wedstrijden gaat spelen in ItaliëNederland en Luxemburg, oefent in het Wembley Stadion te Londen. Een fraaie safe van doelman Middleton. Boksen Overwinning van Bos De Nederlandse weltergewichtkampioen Harry Bos behaalde Dinsdagavond in Am sterdam in een ontmoeting Nederland Frankrijk een overwinning op de Parïjse welter Gilbert Stock. In het begin van de tweede ronde sloeg Bos de Fransman knock out. nadat deze reeds in de eerste ronde acht tellen in de ring had gelegen. Bos maakte na afloop van de partij be kend, dat hij onderhandelingen heeft aan geknoopt met Jean Stock, de broer van Gil bert. voor een gevecht, dat waarschijnlijk eind Juni of begin Juli in Nederland zal worden gehouden. In het weltergewicht won de Marokkaan Si Brahim door technische k.o. in de vijfde ronde van Jan Remie. Remie had een wonde aan het linkeroog en moest de strijd op medisch advies staken. De uitslagen van de partijen voor amateurs luiden: Weltergewicht: Moos Linneman w. o. p. van Lembmski. Halfzwaargewicht: Snoek wint door k. o. in de tweede ronde van Czaika. Middengewicht: Warussel wint door k. o. in de tweede ronde van Jan de Vries. Viieggewicht: Van der Zee wint door op geven in de tweede ronde van Margot. Duitsland toegelaten tot de Motorsportfederatie In de openingszitting van het congres van de Federation Internationale Molorcycliste in Madrid is besloten Duitsland als lid toe te laten. Aangezien de kalender voor 1950 reeds is vastgesteld zullen er dit jaar geen inter nationale wedstrijden in dat land kunnen worden gehouden, maar Duitse renners mo gen wel deelnemen aan wedstrijden in andere landen. De toegelaten bond zetelt in West-Duits- land en zal moeten trachten machtiging van de zusterorganisatie in Oost-Duitsland te verkrijgen om heel Duitsland te vertegen woordigen. Tennis Italië versloeg Engeland In het derde enkelspel van de Daviscup- ontmoeting EngelandItalië in de eerste ronde van de Europese zóne heeft Mottram (Engeland) de Italiaan R, Del Bello ver slagen met 63, 63, 86. Het laatste enkelspel is gewonnen dooi de Italiaan Cucelli die Geoff Paish in vijf sets sloeg: 16, 62, 46, 64. 86. De einduitslag is 32 voor Italië geworden, dat in de volgende ronde tegen Luxemburg uitkomt. Sport in 't kort JUBILEUM „DE RUISVOORN". Zater dag herdacht de hengelsportvereniging „De Ruisvoorn" de dag waarop zij 25 jaar geleden werd opgericht. Op de receptie, welke ge houden werd bij een van de oprichters van de vereniging de heer F. Moseman, boden gelukwensen aan afgevaardigden van de Haarlemse Hengelaarsbond. ,,'t Baarsje", „De Grundel", „Nooit Gedacht", „De Kemp haantjes", „Zwanenburg". V.Z.O.D., „Mor genstond" en H.N.D.O.V. De avond werd be sloten met een feestavond voor leden, dona teurs en genodigden. SOFTBALLDEMONSTRATIE. Donder dagavond speelt het eerste team van „Gym- nasion" in het Heemsteedse Sportpark een demonstratiewedstrijd tegen de dames studenten van de Academie voor Lichame lijke Opvoeding. ADVERTENTIE EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Dinsdagavond begon de Eerste Kamer aan het wetsontwerp tot vaststelling van zekere waarborgen jegens bepaalde groe pen van burgerlijke overheidsdienaren en van gewezen burgerlijke overheidsdienaren van Indonesië en hun nagelaten betrek kingen. De ministers Götzen, Van Maarseveen en Joekes zaten feitelijk op een straf- bankje. Mr. Jonkman (Arbeid) zette in een scherpe boetpredicatie, die mr. Weh- delaar (VVD) een door hem woord voor woord onderschreven magistrale rede noemde, uiteen, dat het uitgangspunt, ten grondslag liggend aan de Garantiewet niet meer houdbaar is. Er is geen sprake meer van handhaving van het oude ambtena renrecht in Indonesië. Djokja, dat sterker is dan Djakarta, wil zijn overwinning vol tooien. De ambtenaren mogen daarvan niet de dupe worden. De heer Jonkman had blijkbaar de neiging tegen te stem men als de regering niet bereid zou zijn aan zijn bezwaren tegemoet te komen. Dat klonk dreigend, maar zo vroeg de heer Jonkman zou dit doeltreffend zijn'? Beter scheen hij het toch te achten het wel heel scherp door hem gelaakte voorstel aan te nemen met het voorbehoud, dat men de zaak \un de ambtenaren-garantie dan straks nader zou bekijken bij de wet ter bekrachtiging van de algemene maatregel van bestuur tot verdere uitvoering van de Garantiewet. Mr. Jonkman was verbaasd dat de rege ring niet inzag, dat er van de beslissingen van de afvlo'eiingscbmmissies beroep op een onpartijdige instantie en niet op de mi nister mogelijk moet zijn, bijvoorbeeld de Centrale R#ad van Beroep. Als men aan de miuisterstafcl in dal opzicht niet wilde toegeven, zou hij met een motie komen. Geluk in het spel Het grote gebouw met de gouden let ters aan het Singel, waar sinds 1881 de Universiteits-bibliotheek is gevestigd, heeft zo'n merkwaardige geschiedenis dat wij er best een hele rubriek aan zou den kunnen wijden. Misschien doen wij dat ook wel eens, maar wij beloven u niets, want wij houden er niet van om schulden te maken die zwart op wit geboekstaafd worden. Eeuwen geleden vergaderden hier namelijk de Hand boogschutters onder het patronaat van Sint Sebastiaan, doch in 1733 werd het perceel verbouwd tot een logement, dat onder de niet bepaald alledaagse naam „Garnalen Doelen" op vermoeide en dorstige reizigers stond te wachten. Tegenwoordig is het meer een tehuis voor boekenwurmen, die zich verdiepen in het droge stof der wetenschap, dat wij nu maar op al die eindeloze planken laten liggen. Wij nemen u mee naar het zaaltje rechts van de marmeren vestibule, waar een tentoonstelling is ingericht ter her denking van de vorstelijke actrice Theo Mann-Bouwmeester, die honderd jaar geleden werd geboren. Men kan daar nog gedurende de rest van deze week gratis herinneringen ophalen aan een periode, waarin volgens onbewijsbare, maar daarom des te hardnekkiger volge houden uitspraken van de oudere ge neratie qjles beter en rooskleuriger was dan heden ten dage. Wij zijn allerminst van plan om hier een opsomming te geven van hetgeen er te zien is aan programma's of foto's en prenten, aan accessoires of verkreukelde corsages, aan albums met handtekeningen van vereerders of armbanden en colliers. De ware liefhebbers van het toneel zijn er immers allang zelf geweest. Liever ves tigen wij de aandacht op een paar veel betekenende kleinigheden, welke het gemis van een lyrisch beredeneerde ca talogus moeten vergoeden. De vitaliteit van mevrouw Mann- Bouwmeester was in zekere zin spreek woordelijk. Een treffend voorbeeld ,van haar onblusbare uithoudingsvermogen kan men lezen in een brief, die zij op meer dan tachtig-jarige leeftijd schreef aan een vriendin en waarin deze pas sage voorkomt: „Ik voel me erg opge wekt, ga langzaam vooruit. Maar aan de bril moet ik nog wennen!" Even ver der, in een andere vitrine, ligt 'n blauw schoolschrift, waarop met grote, schotse letters staat gekrast, dwars over het etiket: „Vaarwel mijn laatste rol. Mijn hart doet pijn". Inderdaad moet het af scheid dat zij van haar publiek nam, omdat zij niet wilde dat het publiek af scheid van haar zou nemen, deze zeld zame vrouw bitter zwaar zijn gevallen. Want zij, die op haar levensweg veel verdriet heeft moeten bevechten, maakte aan het slot van haar in 1930 gepubliceerde mémoires de aanteke ning: „Ik ben altijd gelukkig in het spel geweest". De kwistig met borduursel overladen mantels, die zij daarbij heeft gedragen, laten wij rustig aan de kant staan, om vervolgens een blik te werpen in het contract dat zij in 1877, toen zij nog Doortje heette, met Judels en haar broer Louis sloot, om onder hun leiding op te treden „tegen een gage van zestig gulden per week doorloopend en in de reizende maanden, of zoolang de Di rectie zich op de Kermissen zal bevin den, een somma van twee gulden per spelende dag". Leerzaam Vermaak Aan de wanden hangen talrijke prenten van de theaters waarin zij des tijds haar triomfen heeft gevierd, doch die thans grotendeels zijn verdwenen en waarvan velen zelfs de namen niet weten, zoals Tivoli en Frascati, de ver schillende schouwburgen in de Plan tage. de Vereeniging in de Kalverstraat en De Ooievaar in de Anthoniebreestr., om nu alleen maar de minst bekende te noemen. In de vorige eeuw beston den- er trouwens nog wel meer zalen waar allerlei voorstellingen van toneel en opera werden gegeven, zoals het Huis ten Bosch, de Harmonie, de loka len Weddelooper op het. Roeterseiland en Leerzaam Vermaak in de Eland straat, de Grands Salons op het Rokin (waar thans het gebouw van Arti staat) en de Weteringschans. In 1864 was de hoofdstad op de hoek van de Kalverstraat en de Bagijnen- steeg een gebouw rijk, dat Diligentia heette. Op het podium speelde avond aan avond de muzikale familie Sauv- let, waarvan het hoofd als een voor loper van Anton Karas (daar is-ie weer) mag worden beschouwd, want hij tokkelde volgens een verslaggever uitdie dagen „verrukkelijk op de zither". Zijn zoons introduceerden een toen geheel nieuw „instrument van hout en stroo" dat deftig „xylophone" werd genoemd. Hun vrouw en moeder zong daarbij zo mooi coloratuur, aldus dezelfde zegsman, dat men haar gaarne haar minder bevallig figuur ze was klein, breedgeschouderd en brood mager en haar geweldig uitpuilende ogen en brede mond vergaf. Deze dame, die van zichzelf Pauline Zerr heette, heeft zonder het ook maar enigszins te weten of te willen een be langrijke rol in onze litteratuur ge speeld, want zij was er indirect de aanleiding toe, dat de schrijver Multa- tuli (volgens de burgerlijke stand: Eduard Douwes Dekker) in 1865 naar Duitsland uitweek. Maar dit is ver geef ons deze springer ij van de hak op de tak weer een geheel nieuwe historie. Kapitale klap Het gezelschap kreeg namelijk al spoedig een engagement in de eveneens verdwenen Salon des Variétés van Du- port in de Nes, waar Multatuli op de avond van de eerste December het op treden bijwoonde. De toegangsprijs be droeg „op elke rang 75 cents in ver tering", hetgeen wilde zeggen dat men behalve het artistieke genot ook nog een „glas of kop lavende drank" kreeg aangeboden. Welnu, Multatuli leverde hier, zoals één zijner levensbeschrij vers verklaart, een bewijs van zijn krachtig rechtsgevoel en hartstochte lijke aard. Het publiek vermaakte zich namelijk met schimpen op de bovengenoemde artiste, want enkele heren waren niet tevreden. Multatuli voelde zich bitter gestemd. „Dat ben ik trouwens altijd als ik veel Nederlanders bijeen zie!" noteerde hij later in Idee 538 (tweede bundel). Eerst hield hij een imaginaire redevoering, waarin onder zeer veel meer deze passage voorkwam: „Ze is niet mooi, zegt ge. Eilieve, ik vind haar teer bevallig. Maar mooi? Denkt ge dat gij mooi zijt, heren? Ik vind u zeer lelijk, vervloekt lelijk. Uw gehele uiter lijk kenschetst plompe domme zelfbe hagende ploerterijKomaan heren, schaamt u en leert zelf eens een versje van buiten en zegt dat dan eens op!" Maar Multatuli heeft dit alles niet ge zegd, alleen maar gedacht. Hij stond op en heeft die rumoerige heren doodeen voudig een paar oorvegen uitgedeeld. Dat hielp blijkbaar, want ze bedaarden onmiddellijk. „Gevoel en begrip schij nen bij het publiek te zetelen op de linkerwang. Is dat niet een kostelijke ontdekking?" Vervolgens ging hij heen met achterlating van zijn adres om „de heren desgewenst genoegdoening te verschaffen". Het gevolg van deze interventie, tot bescherming van de kunst, was het on derstaande vonnis, waaruit wij een ge deelte overnemen: „De Arrondisse- nents-Regtbank te Amsterdam, regt- doende in zaken van Correctionele Poli- cieverklaart voorschreven daad zaken wettig en overtuigend bewezen en dat zij daarstellen het moedwillig toebrengen van slagen aan twee per sonen, waardoor gene ziekte of leisel om te werken van langer dan twintig dagen is ontstaanveroordeelt Eduard Douwes Dekker tot een gevan genisstraf van vijftien dagen door hem in eenzame opsluiting te ondergaan, tot betaling van twee geldboeten van acht gulden enzovoorts, enzovoorts". Waar schijnlijk geprikkeld door de in dit do cument gebezigde germanismen zocht Multatuli zijn heil in Duitsland, mede om de hem opgelegde straffen te ont lopen. Hier verenigde hij zich met de vrouw, die wel voor altijd, zolang er geschiedenis der letterkunde wordt be oefend, als Mimi bekend zal blijven. Ten einde Raadt Nu wij al zoveel over de auteur van de „Max Havelaar" hebben geschreven, mag ook het verhaal niet ontbreken, dat de boekverkoper Rudolf Charles d'Ablaing van Giessenburg heeft opge tekend. Op zekere avond had Multatuli „behoefte aan muziek" en ging daarom met een stel vrienden naar de Nes, want illeen hier kon men omstreeks midder nacht nog terecht. De muzikanten wa ren echter reeds bezig hun instrumen ten in te pakken en het kostte veel moeite hen weer aan het spelen te krij gen. Naar plaatselijk gebruik ging één der vrouwelijke executanten na afloop met het bakje rond. De deftige heer Raadt van Oldenbarneveldt wierp er een dubbeltje in. „Geef mij je porte- mormaie", zei Multatuli, die naast hem zat, „want ik heb geen geld bij me." Raadt gaf hem argeloos de beurs, maar keek raar op toen hij zag, dat zijn vriend de gehele inhoud zeventien gulden en een paar dubbeltjes in het bakje uitstortte. Tamelijk bits voegde Multatuli aan deze handeling toe: „Ziezo. Jullie koop lui hebt geen gevoel voor kunst. Be denk toch, dat jij maar een ellendige tabakshandelaar bent en zij een artiste is". Raadt was door deze woorden zo beduusd, dat hij de repliek schuldig bleef. Maar niet de rekening want hij stapte schijnbaar kalm naar het buf fet en gaf zijn gouden horloge in onder- Dc Nederlandse Opera vertoont Vrij dagavond in de Stadsschouwburg de één-acicr I j Education Manquée," van Chabricr met Greet Koeman, Louise de Vries en Theo Baylè, ge volgd door „L'Heure Espagnole" van Ravel. 2'evens zal het ballet van de Nederlandse Opera onder leiding van Darju Collin een herhaling geven van de „Valses nobles et sentimen- tales" van dezelfde componist. Het Amsterdams Toneelgezelschap geeft Donderdagavond de tiende volksvoorstelling van „De wereld heeft geen wachtkamer" door Mau- rits Dekker. Hedenavond verzorgt het Rotterdams Toneel een reprise van „Vuile Handen" door Jean Paul Sartre. Hedenavond zijn er geen concerten. Vrijdagavond laat het Loudens Phil- harmohisch Orkest zich onder leiding van Eduard van Beinum horen in In de hoofdstad uit het Concertgebouw, met medewer king van de alt Kathleen Ferrier, die onder meer de „Kindertotenlieder" van Mahler zal zingen. Het program ma bestaat verder uit „Suite from the Water Music" van Handel in de bewerking van Harty, de zogenaam de Haffner-symphonie van Mozart, de Prélude a l'après-midi d'un Faune" van Debussy en de ouverture Cockaignevan Elgar. In de kleine zaal van het Concertge bouw speelt Donderdagavond de En gelse pianist Dudley Bridge werken van Franck, Chopin, Ravel en Liszt. In het StedelijkMuseum is lot 14 Mei een tentoonstelling van heden daagse Zwitserse schilders. In kunst handel J. Mak van Waay aan het Rokin exposeren tot 20 Mei de „Zon- dagsschildcrsSchilderijen van Edouard MacAvoy zijn te zien in de Moderne Boekhandel in de Leidse- straat, havengezichten van Maaike Braat in kunsthandel Santee Land weer. In liet antiquariaat Sothman aan de Nieuwe Zijds Voorburgwal zijn houtsneden in kleuren van Paul Gauguin ten toon gesteld. Bühr- mann's Papiergroothandel exposeert affiches van Jan Wijga. Schilderende en beeldhouwende art sen vieren het één-jarig bestaan van hun vereniging „Pincet; en penseel" met een flinke tentoonstelling, die twee zalen van de bovenverdieping van het gebouw Arli et Amicitiae in beslag neemt. Twintig van de hon derdvijftig inzendingen worden uit gekozen voor de internationale ex positie van de Salon Médical, die in Juni te Parijs ivordt gehouden. Even eens in Arli et Amicitiae is een over zichtstentoonstelling ingericht van werk van Kees Heynsius. pand om zijn vertering en die van Mul tatuli te betalen. Als deze heren elkander later op straat tegenkwamen dan groetten zij elkander niet. Men kan hieruit 2ien, aldus besloot d'Ablaing van Giessenburg zijn relaas, hoe roekeloos Multatuli om sprong met geld, niet alleen met dat van hemzelf, maar ook met dat van anderen. Welaan, vrienden, hiermede eindigt deze historische kroniek. BOEDA In dit opzicht bleken de andere sprekers het met hem eens te zijn. De heer A 1 g r a (AR) was over het betoog van mr. Jonk man, waaruit een warm gevoel voor de ambtenaren was gebleken goed te spre ken. Hij laakte de in de regeringsstukken tot uiting gekomen „onwil". Het aan hangige ontwerp past niet op de huidige omstandigheden. Ernstig vroeg de heer Algra zich af, of men er wel voor kon stemmen. Zou men tot verwerping over gaan, dan zou zulks betekenen dat hetzij dit, hetzij een ander kabinet gelegenheid gegeven zou worden om tot een voor de ambtenaren en voor het Nederlandse volk eervolle oplossing te komen. De R.I.S. stelt blijkbaar geen prijs op het overgrote deel van het ambtenarencorps. De ambtenaren hebben de moed opgegeven en de heer Algra met hen zij zijn door de optimis tische verklaringen van regeringszijde evenals door het resultaat van ministeri ele bezoeken aan Indonesië teleurgesteld. De heer Algra wilde echter het antwoord van de ministerstafel afwachten. Ofschoon hij ook wel een aantal be denkingen had, bleek de heer Van Lies hout (KVP) met zijn fractie te willen voorstemmen omdat de onrust en wan hoop onder de ambtenaren anders nog zouden toenemen. Vandaag zet de Senaat de behandeling van dit onderwerp voort. Nieuwe muntbiljetten van een gulden De minister van Financiën heeft beslo ten nieuwe biljetten van een gulden te doen uitgeven. De voorzijde is gedrukt in roodbruin op groene achtergrond. Ter linkerzijde is het portret van de Koningin aangebracht, dat aan de onderzijde wordt afgesloten door een ornament van oranjeappelen, waarbo ven de naam „Juliana" is aangebracht. Midden in het overige gedeelte van de voorzijde staat het waardecijfer „1" waar boven de woorden „Nederland" en „Munt biljet" zijn geplaatst. Links van het cijfer staat als tekst: „uitgegeven krachtens K. B. van 4 Februari 1943 en van 18 Mei 1945", rechts: „8 Augustus 1949", „de minister van Financiën" alsmede dc handtekening van de minister van Financiën. De ornamenten en rozetfiguren, die het middengedeelte van de achterzijde vor men, zijn gedrukt in donkerbruin en grijs blauw. Als centrale figuur is het waarde cijfer „1" geplaatst in het midden van een ruitvormig schild. De waarde-aanduiding wordt, in wit uitgespaarde cijfers, herhaald in de linkerboven- en rechterbenedenhoek. De donkerbruine band om het middendeel bevat, in van groot tot klein verlopende letters, de woorden: „Een gulden", .'.Munt biljet Nederland" en „Wettig betaalmiddel uitgegeven krachtens de Koninklijke Be sluiten van 4 Februari 1943 en van 18 Mei 1945. Op deze band is rechtsboven en links- beneden de nummering aangebracht. De afmetingen van het muntbiljet zijn 60 bij 114 mm. Het is vervaardigd van wit papier, waarin groene en paarse vezels zichtbaar zijn. ADVERTENTIE "T glans De zee licht De laatste dagen zijn reeds velen 's avonds naar het Zandvoortsc en Bloemendaalse strand gekomen om het lichten van de zee te zien. Als de weersomstandigheden niet veranderen en de Oostenwind aanhoudt zal, naar verwacht wordt, dit natuurver schijnsel ook de volgende avonden nog te bewonderen zijn. FAILLISSEMENTEN De rechtbank te Haarlem heeft in staat van faillissement verklaard: C. A. Geerts, fabrikant, wonende te Zaan dijk, Tuinkade 3. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. L. V. Hoog, advocaat en procureur. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst is geëindigd het. faillissement van: Cornelis Pieter IJff, chemisch fabri kant, zaakdoende onder de naam Cor IJff Handelsonderneming en Fabriek en hande lende onder de naam Handelsonderneming Kennemerland, wonende te Haarlem, Leidse- plein 28. Bij vonnis van de rechtbank te Haarlem is. na gedaan verzet, vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 25 April 1950, waarbij A, Knol. fabrikant van verlichtingsartikelen, wonende te Haarlem, Cornelissteeg 5, in staat van faillissement werd verklaard, met be noeming van mr. dr. A. F. H. Schreurs, advocaat en procureur te Haarlem, tot curator. Bij beschikking van de rechtbank te Haar lem is in de plaats van mr. E. J. Groenevelt benoemd tot curator in de faillissementen van: W. P. Wassenberg, wonende te Haarlem en J. F. H. Loor, wonende te Overveen, mr. O. H. van Wijk, advocaat en procureur te Heemstede. De officier van justitie bij de Bijzondere Strafkamer in Den Bosch heeft tegen de voormalige Haagse politiemannen Leemhuis, Victor en Pegels respectievelijk 18, 20 en 15 jaar gevangenisstraf geëist, ontzetting uit beide kiesrechten en uit het recht om amb ten te bekleden voor de tijd van het leven.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 5