't Is niet mis als Damiaans üw verhuizer is ILaat A.B.C. Uw goederen vervoeren, goed en voordelig 1 Amsterdamse Beurs CKort en Bondig Clowntje Rick De dood van dr. Leidekker Woensdag 10 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsclie Courant 4 Microfoon in de bus voldeed niet Bij wijze van proef werd de tot eenmans- wagen verbouwde Crossley van de N.Z.H die op lijn 3 dienst doet, met een micro fooninstallatie uitgerust, waardoor de chauffeur in staat was in de wagen de hal ten af te roepen. Het experiment heeft de technische dienst echter niet bevredigd. De installatie is gedemonteerd en men zal zien of zij op de een of andere wijze verbeterd kan worden. Wij vernamen nog, dat de N.Z.H. binnen kort de levering van zes bussen door de Nederlandse Autofabriek D.A.F. te Eind hoven verwacht. Deze wagens zijn reeds jaren geleden door de maatschappij be steld. Een exemplaar heeft korte tijd op de stadslijnen in Haarlem proef gereden, waarbij in het bijzonder de uitschuifbare motor opviel. Het is niet waarschijnlijk dat de N.Z.H. deze bussen ook zal gebrui ken, omdat zij uitgerust zyn met benzine motoren, waarmee een lonende exploitatie op het ogenblik niet mogelijk is. ADVERTENTIE LIKEUREN Omzet bij Boom-Ruygrok is sterk gestegen De directie van BoomRuygrok N.V. deelt in haar verslag over 1949 mede, dat de be- drijfsgang geen belemmeringen heeft ont moet. De omzet der drukkerij steeg aanzien lijk, ook voor kleurendrukwerk is een groot aantal orders geboekt. Door de uitbreiding van het machinepark kon aan de stijging van de omzet het hoofd worden geboden. De afdeling banderolles heeft haar omzet kun nen handhaven. De nieuwe afd. sierringen en kistverpakkingen voor de sigarenindustrie ontving een groot aantal opdrachten. De, materiaalpositie is weder normaal. De bouw van het nieuwe papiermagazijn is in 1950 gereed gekomen. Ter completering van het machinepark zijn nog enkele machines besteld, die in 1950 zullen worden geleverd. Niettegenstaande de prijsstijging meent de directie hiertoe te moeten overgaan, ten einde de capaciteit van het bedrijf te ver groten. Nadat intern alle voorzieningen getroffen zijn, vermeldt de verlies- en winstrekening een batig saldo aan van f265.090 (f222.263). Na afschrijvingen en reserveringen kan op de aandelen, die sinds Juni 1949 officieel geno teerd zijn ter beurze van Amsterdam, een onveranderd dividend van 8 pet. worden uitgekeerd. De nog uitstaande winstbewijzen (26 stuks) worden met f500 betaalbaar ge steld. Door onttrekking van f40.000 aan de stille reserves en een dotatie van f20.000 uit het batig saldo wordt een op de balans zichtbare reserve opgevoerd van f60.000. Afbraak van tramlijn naar Leiden vordert thans goed De afbraak van de tramlijn tussen Haarlem en Leiden, die nogal wat vertra ging ondervond door de schaarse aanvoer van straatklinkers, vordert thr.ns goed. Zaterdag is men in Sassenheim klaar ge komen en vandaag wordt begonnen met het slopen van de bovenleiding. De beurt is nu aan een stukje in Lisse en aan het traject van de steenfabriek „De Arnoud" tot de afvoerhaven bij de Glip- perweg in Heemstede. Men hoopt dit jaar in ieder geval met' het gehele werk gereed te komen. ADVERTENTIE Wij zouden een kilometers hoge toren kunnen bouwen van aJ het geleverde Perplex-parket, dat nog niets aan po pulariteit heeft ingeboet. Geen wonder, want het is een vloerbedekking, die een stootje kan verdragen, die goed koper is dan de gemiddelde vloerbe dekkingen en een smaakvol interieur geeft. Echt zo'n vloer om in Uw gehele huis te leggen. Perplex is gemakkelijk te onderhouden ea de prijs ligt onder ieders bereik. Perplex-parket, opneembaar gelegd, onder schriftelijke garantie reeds vanaf F 4.30 per m2. Houtparket vanaf F 9.75 p. m2 ADVERTENTIE BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TELEFOON 18428. NA 6 UUR 14810.14155 „Vrouwen in de VVD" Opgericht :s het district Kennemerland- Zuid van „Vrouwen in de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie". In het voorlopig bestuur hebben vier dames zitting cn op het ogenblik telt het district leden in Haarlem, Heemstede en Bloemendaal. Dinsdagmiddag is de eerste vergadering gehouden in restau rant Brinkmann. De presidente mevrouw mr J. M. StoffelsVan Haaften deelde in haar openingswoord mee. dat het doel is vrouwen meer in de gelegenheid te stellen zich in de politieke beginselen te verdiepen, opdat zij zich even ontwikkeld voelen als de mannen. Het district zal zich aansluiten bij de Plaat selijke raad van de Nationale Vrouwenraad De presidente vroeg de vergactfering he: voorlopig bestuur te machtigen de verdere voorbereidende maatregelen te treffen. In het najaar zal het definitieve bestuur gekozen worden. Mejuffrouw S Mallinckrodt uit Apeldoorn behandelde het onderwerp „.Ordening der massa's". Zij merkte in haar inleiding op, dat onder politiek verstaan wordt het behan delen van plotseling opgekomen problemen. Deze moeten opgelost worden door de staat, welke spreekster aanduidde als een onder neming van verschillende groepen van men sen. Een van de belangrijkste problemen van de tegenwoordige tijd is de bevolking. Tussen 1800 en 1900 is het aantal inwoners in ons land met 400 procent gestegen. In de loop der jaren hebben de industriën een belangrijk deel van de huisarbeid overgeno men. waardoor er voor de vrouwen minder werk is. Uitvoerig ging spreker na hoe er in het verleden getracht is ordening te ver krijgen in de massa. Door handel, uitbrei ding der industrieën enzovoort is getracht een oplossing te verkrijgen. Op het ogenblik zit men weer voor het vraagstuk. Van ieder een wordt verwacht, dat hij zal meewerken aan de oplossing van het probleem. Op de steun van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie kan worden gerekend, besloot spreekster. De „Cameronia" met burgers en militairen in Amsterdam Vanmorgen is in de Amsterdamse haven het s.s. „Cameronia" aangekomen. Aan boord bevonden zich 350 repatriërende militairen van het K.N.I.L., de marine en de landmacht, enkelen met gezinnen en voorts een aantal gepensionneerden. Ver der vervoerde het schip 1000 burgerpas sagiers naar Nederland. Tegen het middag uur was de ontscheping voltooid Bankbiljetten van f 10 en f 100 model 1945, worden ongeldig De Nederlandse Bank brengt in herin nering, dat de bankbiljetten van 10 (uit sluitend die, welke aan de voorzijde zyn bedrukt met de Nederlandse Leeuw, om geven door de dichtregels „Die tyranny verdrijven die mij mijn hert doorwondt") en van 100, beide model 1945, vóór 1 Juni ter verwisseling moeten worden aan geboden bij haar hoofdbank, haar agent schappen of haar correspondentschappen. De bankbiljetten zijn gedateerd 7 Mei 1945. Stoomvaart Mij. Nederland bestaat.tachtig jaar Op 12 Mei bestaat de stoomvaartmaat schappij „Nederland" tachtig jaar en wat tachtig jaar betekent, kan men het beste nagaan als men ziet, hoe de arbeidsverhou dingen op sociaal terrein zijn veranderd. B« de oprichting van de N.V. bedroeg de gage van een matroos f 35 per maand. Thans varieert deze gage tussen f 209 en f 220 per maand. De verhoudingen waren toen echter geheel anders en het reële loon is eigenlijk niet veel veranderd. De maatschappij heeft thans in totaal 6000 personen in dienst, waarbij niet inbegrepen de personeelsleden van de agentschappen. Deze mededelingen deed de heer A. F. Bronsing, directeur van de „Nederland", op een persconferentie, belegd ter gelegen heid van het 80-jarig bestaan der N.V. De directeur gaf een historisch overzicht van het werk der onderneming in deze tachtig jaren. Over de dienst op Indonesië kon de heer Bronsing niets definitiefs zeggen. Men weet niet hoe zich het passagiersver- keer van en naar Indonesië zal ontwikke len. Onder deze omstandigheden is het niet verantwoord een nieuw schip te bouwen. Een vracht-passagiersschip zou niet renda bel zijn. Een passagiersschip moet snel zijn en als de vracht snel vervoerd wordt, moet de vrachtprijs te hoog worden. Er bestaan op het ogenblik geen bepaal de plannen voor het openen van nieuwe lijnen, ook niet om tankschepen te laten bouwen, ten eerste omdat de Nederlandse olieconcerns een eigen vloot bezitten en ten tweede omdat voor Nederlanders het laten bouwen van schepen nog te duur is. ADVERTENTIE ZIJLVEST 41 TEL. 12454, 14155, 11141 Heemstede SERENADE AAN HET GOUDEN ECHTPAAR Dinsdagavond bi-acht de R*K. Harmonie „St. Michael" een serenade aan het gou den echtpaar De VriesKoomen, dat in restaurant „Groenendaal'', omringd door kinderen en kleinkinderen, feest vierde. Nadat het korps enige pittige marsen ten gehore had gebracht, sprak de voorzitter van „St. Michaël", de heer W, Luiten, het gouden echtpaar toe. Het zeer mooie weel was oorzaak dat er voor deze serenade veel belangstelling was. MUZIKALE RONDGANG Het fanfarecorps „Excelsior" zal in Augustus a.s. het 25-jarig bestaan herden ken en teneinde het corps door geheel Heemstede wat meer bekendheid te geven, houdt het bij tijd en wijle een muzikale rondgang. Ook Zaterdag 13 Mei vindt we derom een wandeling plaats, ditmaal in de woonwijk rond het station Heemstede- 'Aerdenhout. Het corps vertrekt te 19 uur van de garage Tromp aan de Zandvoortse- laan en marcheert dan eerst door de dich- tersbuurt, Fred. v. Eedenplein en omgeving daarna door de bloemenbuurt Orchi- deeënlaan etc. om ten slotte weer bij het beginpunt aan te komen. COÖPERATIEVE BOERENLEENBANK De Coöperatieve Boerenleenbank te Heemstede hield onder voorzitterschap van de heer J. H. M. Peeperlcorn, een ledenver gadering. In het jaarverslag van 1949 wordt herin nerd aan de daling van het spaartegoed, welke zich ook in de aanvang van dat jaar voortzette, doch zich aan het eind herstelde, zodat het spaartegoed per 31 December 4000.meer bedroeg dan per 1 Januari van dat jaar. De liquide middelen namen met bijna 90.000.af, doch de liquiditeit blijft nog ongeveer 60 pet. van alle verplichtingen der bank. De werkzaamheden van de bank namen in het afgelopen jaar zeer toe, ook op het gebied van de buitenlandse handel. Voorgesteld werd de winst van 2473.04 op de gewone reserve te brengen, waar door deze stijgt tot 48.184.07. Het aftredend bestuurslid, de heer N. H. M. Roozen, werd herkozen, evenals het af tredend lid van de Raad van Toezicht, de heer H. J. Akkermans. Ds. W. M. MAAS NAAR VLISSINGEN Dr. W. M. Maas, Ned. Herv. predikant alhier, heeft het beroep naar Vüssingen aangenomen en gaat dus binnenkort Ben- nebroek verlaten. Onlangs vond een slagerszoon te Roo sendaal, die een kuil groef in een steegje naast zijn vaders winkel een schedel, enige beenderen, resten van kledingstukken en een stuk van een bril. Deskundigen hebben vastgesteld, dat de gevonden menselijke resten die van de winkelier Driessen zijn, die kort na de bevrijding werd vermist. Slotkoers Openings Gisteren koersen Koninklijke Olie 278>a 283% 20_&% 204 227% 168% 167% 115 Nederlandse Ford 283 Nederlandse Kabel 263% v. Berkel's Patent 113 Scheepvaart-Unie 125% 126% Holl.Amerika Lijn 151 Deli Maatschappij 116 117 H. V A 123 123% A'dam Rubber 127% Ned. Handel Mij. 145 N.-l. Handelsbank 87% Billiton Mij II 223 Voor de kinderen De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr, dr. J. in 't Veld, is per vliegtuig naar de Verenigde Staten vertrok ken waar hij zal spreken op de United States Conference of Mayors, die van 11 tot 13 Mei in New York wordt gehouden. Minis ter In 't Veld is uitgenodigd om op dit congres iets te vertellen over de weder opbouw en volkshuisvesting in Nederland. De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank heeft zeven jaar gevangenisstraf geëist tegen de kruidenier E. R. uit Benne- kom, aan wie ten laste was gelegd te hebben getracht zijn 13 jaar oudere vrouv om het leven te brengen door haar een bonbon te geven, waarin hij arsenicum en kopersul- phaat had verwerkt, en door arsenicum in haar thee en koffie te mengen. De -poging was niet gelukt. Dc Koningin heeft Dinsdagmiddag met de prinsesjes Beatrix en Irene in het rijks museum te Amsterdam de tentoonstelling „Koning Stadhouder" bezocht. De Koningin en de prinsesjes vertoefden anderhalf uur in de tentoonstellingszalen. Aan de Lloydkade te Rotterdam begon Dinsdag om half twee de ontscheping van het troepentransportschip „Zuiderkruis", waarmee 1530 militairen uit Indonesië in het vaderland terugkeerden. Oorspronkelijk was men van plan de militairen om elf uur te ontschepen, doch door de mist kwam de „Zuiderkruis" enkele uren later dan ver<- wacht was in Rotterdam aan. Het hoofdbestuur van de Antl-Trek- hondenbond heeft zich met een uitvoerig request tot regering en volksvertegenwoor diging gewend om het gebruik van de hond als trekdier in Nederland bij de wet te ver bieden Daar er nog slechts 2030 trekhonden in ons land zijn, meent het hoofdbestuur, dat nu het ogenblik gekomen is een verbod voor het gebruik van de hond als trekdier uit te vaardigen. Een verschijnsel, dat misschien een unicum in den lande is, is thans in het Gooise dorp Laren te zien. Bij een villa'tje aan de Oude Naarderweg heeft de eigenaar een bordje geplaatst met de aankondiging „te huur". Geformeerd is het ..Western Union Examining Squadron", dat per 1 Juni in werking zal treden. De taak van het squa dron zal zijn de supervisie over de vlieger training bij alle bij de Westelijke Unie aangesloten landen. Het squadron wordt gevormd door twee Engelse, twee Franse, twee Belgische cn twee Nederlandse lucht machtofficieren. Naar aanleiding van geruchten, als zou den zij, die na 1 Mei uit Indonesië naar Nederland vertrekken, hun meubilair en boeken moeten achterlaten, wordt van be voegde zijde medegedeeld, dat te Djakarta op geen enkel ministerie en bij geen van de diensten, die met uitvoer van goederen of met vertrek naar Nederland te maken hebben, iets over het nemen van een der gelijke maatregel bekend is. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Praag is Dinsdag de Indonesische delegatie voor de diplomatieke besprekingen in Moskou onder leiding van de heer Palar in ons land terug gekeerd. De heer Palar en zijn mede delegatieleden waren zeer tevreden over de resultaten, die de besprekingen met Wisjinsky hebben opgeleverd. Rusland en Indonesië zullen ambassadeurs uitwisselen. Van de drie Liberty-schepen, die de Koninklijke Rotterdamse Lloyd sinds 1947 voor drie jaar in huur heeft van de Neder landse regering, heeft de maaischapij de „Kamerlingh Onnes" gekocht. Het tweede Libertyschip, de „Zeeman" zal aan de rege ring worden teruggegeven. Over het derde zal nader worden beslist. De Banco Oriental del Uruguay zal op grond van het indertijd tussen Nederland en Uruguay gesloten handelsverdrag invoer vergunningen veilenen voor import uit Nederland tot een totaalbedrag van circa 2.000000 dollars. Bij ruilverkavelingswerken tussen Baarn en Bunschoten zijn schedels en been deren van mensen, benevens een groot aantal scherven van aardewerk gevonden. Op de plek van deze vondsten heeft het kasteel „Huis ter Eem" gestaan, waar in de tijd van de Hoekse en Kabeljauwse twisten vaak om gevochten is. Tegen een winkelier uit Maastricht is zes maanden gevangenisstraf, een jaar in trekking van het rijbewijs en verbeurd verklaring van zijn nieuwe auto geëist. Hem was ten laste gelegd dat hij in de nacht van 23 Januari onder Susteren een wachtmeester der rijkspolitie heeft doodgereden. Vast gesteld was dat de winkelier met een snel heid van 100 km. per uur had gereden en dat hij kort tevoren negen glazen jenever had gedronken. De productie der Nederlandse kolen mijnen bedroeg in April 955.700 ton tegen 1.103.100 ton in Maart. Uit het buitenland werd 336,000 ton ingevoerd tegen 374,200 ton in Maart. De maquette van „Radio Anno Santo", het geschenk van Katholiek Nederland aan dc Paus zal 15 Mei naar Rome gevlogen wor den. Behalve de leden van het werk-comité zullen dc ministers mr. J. R. H. van Schaik en prof. dr. J. R. M. van den Brink de vlucht meemaken. De Koningin heeft aan het onderzee- bootdetectie- en beproevingsvaartuig „HE 1" dat op 1 Juli 1949 in dienst werd gesteld, de naam „Paets van Troostwijck" verleend. Het is een voormalige Duitse walvisvangboot (catcher), die na de oorlog als herstelbeta ling aan Nederland werd toegewezen. Adriaan Paets van Troostwijck (17521837) was een bekend natuurkundige. HAARLEM EN OMGEVING In de Grote of St. Bavo Kerk zal op Donderdag 11 Mei des middags van 2—3 uur door Dolf Hendrikse een orgelconcert wor den gegeven. Het programma luidt: 1. Toccata in d. Joh. Jacob Froberger; 2. orgelkoraal: „Allein Gott in der Höh' sei Ehr". Samuel Scheidt: 3. Fantasie op de ma nier van een echo in a. Vier variaties over Psalm 116, Jan Pietersz Sweelinck; 4. Pas- sacaglia in d moll; Orgelkoraal „Komm heiliger Geist. Herre Gott"; Toccata en Fuga F Dur, Dietrich Buxtehude; 5. Drie koraal bewerkingen, Maarten W. Kooy; 6. Toccata för orgel A-moll, Valdemar Söderholm. Dc eerstvolgende audiëntie van de Com missaris der Koningin zal op 15 Juni zijn. De directeuren van Teylers Stichting te Haarlem en de leden van Teylers tweede genootschap hebben de gouden medaille van het genootschap toegekend aan dr. H. W. van Tricht, rector van het Lorentzlyceum in Eindhoven, voor zijn beschrijving van het leven van P. C. Hooft tot het einde van zijn eerste huwelijk. De uitreiking der medaille zal geschieden in de aula van Teylers Museum op Zaterdagmiddag 3 Juni. De toneelgroep „Comedia" geeft mor genavond in dc Haarlemse Stadsschouwburg een volksvoorstelling van het blijspel „Nachtrepetitie", door P. G. Wodehouse be werkt naar F. Molnar. Medewerkenden zijn Ellen de Thouars, Hari Bentz van den Berg, John Soer, Henk Rigters, Ton Lutz, Jos Liesting en Jef de Groot. De regie is van Johan de Meester. Op 63-jarige leeftijd is te Hilversum overleden ds. G. R. Kuyper, emeritus predi kant der Gereformeerde Kerk. Ds. Kuyper werd in 1912 predikant te Schoondijke en stond achtereenvolgens te Albiasserdam, Haarlem, 's Gravenhage en sedert 1928 te Kralingen. Op 1 Januari 1948 verkreeg hü emeritaat. Voetbal B. J. Zwang overleden In Amsterdam is na een korte ongesteld heid overleden de heer B. J. Zwang, direc teur van de N.V. Substantia, fabriek van pharmaceutische producten aan de Lijn baansgracht aldaar. De heer Zwang heeft als linksbuiten van HFC meegewerkt aan de successen van de voetbalclub in de jaren 1921 tot en met 1924. Toen is HFC kampioen van de tweede klas geworden en in de eerste klas teruggekeerd. Hij heeft acht en twintig maal in het eerste elftal gespeeld. De teraardebestelling is bepaald op Don derdag 11 Mei om twaalf uur op de begraaf plaats „Zorgvlied" aan de Amsteldijk. Schaken Schaakclub „Het oude Slot" De wedstrijden om het clubkampioenschap van de schaakclub Haarlem heeft „Het Oude Slot" goed ingezet met een overwinning op de Schaakclub 't Schouwtje; de voorlopige uitslag is 1111'—2%, één afgebroken partij biedt remisekansen. Voor het clubkampioenschap 1950 bracht de tweekamp tussen ir. Lantzius en Boot nog geen beslissing, aangezien beide spelers een winstpunt scoorden. De match zal nu met twee partijen worden aangevuld. Ook bij de bekerwedstrijden zijn alle deel nemers aan de halve finale nog niet bekend. Na ir. Lantzius en Veenboer plaatste nu ook Rothert zich door na een aanvankelijke remise thans een winstpunt tegen Kluen Jr. te behalen. Tussen Westra en Keune werd echter voor de vierde maal een remise be haald. zodat hier met gongpartijen een be slissing zal moeten worden geforceerd. De voorzitter van „Het Oude Slot", de heer J. T. Keune heeft het plan zijn functie neer te leggen, daar hij de laatste tijd meer malen om gezondheidsredenen op de club avonden heeft moeten ontbreken. Toen het jongetje weg was, keek Rick eens om zich heen. Zijn schuilplaats was een muurtje, dat op een plein stond. En toen zag Rick een hoge kerktoren, aan de overkant van het plein. Er was een deur in die toren en Clowntje Rick zag, dat die deur open stond. Toen kwam er opeens een idee in z'n bolletje op. „Als ik een eind in die toren kon klimmen", dacht hij, „zou ik misschien ver weg kunnen zien. over alie huizen heenEn misschien zou ik dan het huis van Bunkie ontdekken'. Dan wist ik tenminste, welke weg ik moet gaan om daar weer te komen." Toen Rick dat overdacht, was zijn plan gelijk gemaakt: Hij keek eens om zich heen, er was geen mens te zien. En toen rende hij op 'n drafje naar de toren. Niemand had hem betrapt SCHEEPVAART Andijk. 9 te Houston v. Mobile. Aalsdhk. pass. 8 Scilly Algenib. 9 te Rio Grande v Porto Alegre. Alblasserdijk. 3 120 m. W. Ouessant. Alcyone. 11 verw. Rio de Janeiro Alderamin, 9 verw Calcutta v. R dam. Alnati, 11 verw. R'dam Alwaki. 3 270 in. O t.N. Kp. Oranje. Alhena. pass. 9 Madeira. Amsteldijk. 8 v. Bremen n. Hamburg Amstelstad. 8 300 m. W. Scilly. Arnedijk. 8 v. Londen n. Bremen. Axeldtjk, 8 720 m. O. Kp. Race. Ardea, 6 te Kingston. Agamemnon, 8 v. Parmarlb.o n. Trinidad. Abbedijk, 9 v, New York n. Philadelphia. Algorab. 9 v. Cabodelo n. Antwerpen. Alchiba. 9 v. R'dam n. Porto Alegre. Alphacca. 9 v. Santos. Appingednm, 10 te A'dam v. Valencia. Alcor, 10 te Antwerpen. Alkaid. 9 v. Rio de Janeiro n. Santos. Ahndijk. 9 v. Tampico n. Mobile. Alphard. 10 v. Las Palmas. Amsteldïep. 9 v Bona n. Newport. Amstelland. 9 v. Las Palmas. Bonaire. 8 v. Paramaribo n. Ponta del Gada. Bloemfontein. 8 v. Kaapstad n. Tenernfe. Britsum. 8 v. Bathurst n. Freetown Baud, 8 v. Sorong n Birk. Blommersdijk. 8 op de Thames v. Margate. Boskoop, 8 80 m. Zw. Flores. Blitar, 8 pass Point de Galle. Bacchus, 9 V Houston n. New Orleans. Bantam. 9 te Djakarta n. R'dam. Borneo, 9 v. Makassar n. Semarang, Breda. 10 te Arica. Ceram, 8 te Suez. Cistula (t), 8 v Le Havre n. Rouaan Congostroom. 8 anker I-ome v. Manoea. Cottica. 8 1580 m. O.NO. Barbados. Celebes. pass. 8 Guardafui. Castor. 8 v. Carupano n. Santiago de Cuba. Clavella. 8 v. Wellington n. Miri. Cumulus (weerschipi 10 te R'dam v, Atlan tische Oceaan station. Cameronia (tr.l. 10 te A'dam v. Djakarta. Coryda, 8 te Colombo v. Abadan. Delft, 8 v. Puna n. Bilbao. Drente, 4 v. Portland n. Pudgetsound. Duivcndrecht (t), pass. 9 St. Paulsrooks. Danae, 9 v. Livorno n. Napels, Eendracht, 8 te Oranu v. Constanza Enggano. 8 nog te Basrah. Erinna (t), 9 te Balikpapan v. Pladju. Esso Amsterdam it), 8 500 m. N.NO Flores Eemland, 3 te Rosari v. Buenos Aires Esso Rotterdam (tl, 9 te R'dam v. Amuay. Ena ft), pass- 9 Perim Friesland. 10 te Menado v. Bitung. General M B. Stewart, 8 380 m. Z Ceylon. Grootebeer (tr.l. pass. 9 Guardafui. General S. D. Sturgis (tr i. 8 400 m Z. Ceylon Gaasterkerk, 9 te Port Elisabeth v. Kaapstad. Garoet, 9 v Proholinggo n. Makassar. Gooiland, 9 te Las Palmas. Grootekerk, pass. 8 Dakar. Ganymedes, 9 v. Kingston n. Cuba. Gordias, 9 v Piraeus n. Izmir. Hilversum, pass 8 Kp. Roca. Hestia. 8 375 mijl W.NW. Finisterre. Heelsum, 6 te Ciudad Trujillo v. San Juan. Hermes. 6 v. Paraiso n Curagao. Hydra, 8 200 m O Bermuda. Hoogkerk, 9 v, Aden n. Suez. Hector. 9 v. A'dam n. Istanboel Helena. 10 te Georgetown v. Demerara. Helder, 9 v. Bahia n. Trinidad. Haarlem, pass. 9 Cartagena. Hera. 9 v. Puerto Cabello. Hercules, 9 v. Nemours n. Gibraltar. Hersilia. 9 v. Barbados n Trinidad. Indrapoera. 8 23 u. v. Suez. Ilos, 9 v Messina n. Lipari. Jagersfontein. 8 dwars Mozambique. Joost v d. Vondel. 8 480 m. N.t O. Faval. Japara L„ 9 v. Cheribon n. Djakarta. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 9 Kp Bon. Katwijk, 9 t.e R'dam v Swansea Kamerlingh Onnes, 8 v Southampton n Pt. Said Kasimbar, 8 te Semarang v Soerabaja. Klipfontein. 8 200 m W NW Freetown Kedoe. 9 v. Tj Pandan n Pangkalpinang. Kelbergen. pass. 9 Hyeres Kota Agoeng, 10 te Djakarta v Padang Kota Gede. 9 v. Pointe Noire te MutadL Kota In ten, pass 9 Str. Saleier. Lawak. 8 v Calcutta n. Penang Leersum. 8 v Lome n Takoradi. Linge, 8 v. Port Gcntll n Freetown Langkoeas. 9 verw te Halifax v. Java. Lucita (t), 8 v. Stanley n Avonmoufh. Leerdam, 8 te New York n. Norfolk. Leersum, 9 verw. Takoradi v. Lome. Leopoldskerk, 8 te Bushire v. R'dam, Lindekerk, 8 te Hamburg v. Antwerpen. Laagkerk. 9 dwars Lissabon. Larenberg. 9 dwars Burlings Laurenskerk, 9 v. Aden n. Port Said. Lissekerk, 9 v. Port Said n. Genua. Loenerkerk. 9 v. Bombay n. Colombo. Limburg. 10 verm, v Buenos Aires. Laertes. 10 te Port Said. LoosdrccM. 9 te Karachi Luna, 9 v. Alexanarië n. Izmir. Maaskerlt, 9 te Douala verw. v. Port Harcourt. Madoera. 8 170 rn N.t.O. Finisterre. Macoma (t), 7 v, Singapore n. Sydney. Malvlna (t), pass. 8 Adan. Mapia, 8 pass. Perim Mitra (t), 10 verw Balikpapan v. Singapore. Molenkerk, 9 nog anker baai Melbourne. Madoera, pass. 9 Oporto. Mentor. S v. Malta n Antwerpen. Merwede. 9 v. Lt Havre n. Antwerpen. Murena (t), 10 te Durban v. Singapore. Marken. 9 v Bombay n Karachi. Mataram. pass. 9 Morotai. Melampus, 7 v. Belawan n. Colombo. Midas. 10 v. A'dam n. Piraeus. Myonia (t). 9 v. Singapore n. Colombo. MuWerkerk, 10 v. Port Said n. Genua. Mijdrecht, 10 pass. Fernando Noronlia. Niéuw Amsterdam, vertr. 9 16 u. v. R'dam naar New York. Nestor. 8 v. R'dam. Nieuw Holland, 8 v. Makassar n. Semarang. Nigerstroom, 9 verw v. Matadi n.- Loanda. Noordam, 8 te New York v. R'dam. Oranje, 9 v Suez n. Belawan. Ondina (t), 9 pass. Kp St. Vincent. Overijsel, 10 te Port Said. Parkhaven. 9 verw R'dam. Phrontis. 6 v. Makassar n. Balikpapan. Papendrecht (t). 9 v Port Said Prins Joh. W. Friso pass. 9 Wight. Prins Willem II. 10 te New Orleans v. Puerto Padre. Prins Willem V. pass 10 Fame Point. Roeblah, 8 v Djakarta n Belawan Roepat. 9 te R'dam v. Sydney Rijnland, 9 bij Fernando Noronha. Rotti, 9 v. Belawan n. Singapore. Sommelsdijk, 8 v Corpus Christ! n Lake Charles Stad Arnhem, pass. 9 Finisterre. Stad Alkmaar. 9 te Tanga. Stad Dordrecht, pass. 8 Gibraltar. Stad Haarlem, 8 te Vlaardingen v. Huelva. Sumatra, pass 8 Kp Guardafui. Siberoet. 8 anker Singapore Soestdijk. 8 800 m. W. Flores. Straat Malakka. 7 v. Hongkong n Singapore. Sibajak. 8 300 m. W Sabang. Sarpedon. 9 te Puerto Plata v. Trujillo. Salawatt. 10 te Halifax v. Boston. Stad Breda. 9 v Antwerpen te R'dam. Stentor, pass. 9 Gibraltar. Schiedijk, pass. 9 Socotra. Stad Leiden. 6 te Dunedin v. Lyttleton. Slamat, 10 te Madras v Bombay. Tjibadak, 5 v Manilla n. Sandakan. Tabinta (tr.l, pass. 8 Malta. Tjikampek, 9 v Rio de Janeiro n. Kaapstad. Trajanus, 6 v Port au Prince n. New York. Tegelberg, 8 v. Singapore n. Hongkong. Tankhaven I (t), 8 bij loodsschip Mond Musi v. Sungeigerong. Tankhaven III (t). 8 v. Penang n. Telokanson. Ti ba. 3 270 m O.NO St Vincent. Tiberius, 8 200 m. NW. Aruba. Tabinta. pass 9 Kp. Bon. Tosari. 10 7 u. Dover pass. Tero, 10 pass. Kp. Frio n. Rio Grande. Veendam. 8 300 m. VV Scilly. Wieldrecht. 8 v Tandjong Uban n Melbourne. Waiwerang. 8 v Djakar'a n. Pontianak. 9 verw. Waterman. 10 te Palembang v. Djakarta. Westland, 9 anker Dungeness. Wïnsum, 9 Beachyhead. Willemstad, pass. 9 Kp. Vela. IJsel, 9 v. Houston n. New Orleans. Zuiderkruis (tr.), 9 8.30 u. H. v. Holland in de mist. Zijpenberg, pass. 9 Gibraltar. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel 34) Zopan je is geheel en al ontdaan. Mis schien gooit hij het juist daarom op het goede ogenblik over een heel andere boeg. Och zegt hij luchtig, laten we dat juffrouw en inspecteur nu maar achter wege laten. We kenn«i elkaar al zolang. Ik heet Tom. Ik ben Ella, zegt zij, maar dat wist je blijkbaar al. Dan geven ze elkaar een hand. Op dat ogenblik fietst commissaris Vink aan de overkant voorbij. Hij zag zijn in specteur al vanaf de hoek van de straat met een dame praten. Nu ziet hij, dat ze elkaar ene hand geven. Op zichzelf steekt daar niets achter. Maar commissaris Vink vindt wel dat ze eikaars hand veel langer dan nodig is vasthouden. Zal hij naar hen toerijden? Opeens gaat de commissaris een licht op. Zo'n vrijgezel toch! Nog geen drie dagen in Doorne en nu al in de netten van een schone Doornse gezwommen. Toch blijft het raadselachtig. Zopanje zou Stroo- mer immers arresteren. Eindelijk laat Zopanje Ella's hand los. Ella, smeekt hij, doe me een plezier en vertel me eerst waar je Stroomer zag. Voor de H.B.S. Nog geen kwartier geleden. Van Brussel staat weer voor het raam. Peinzend kijkt hij naar buiten Anders doet hij dat nooit. Hij is in het geheel geen dromerig man. Alleen in de pauze betrekt hij zijn post voor het raam. Dan rekent hij het tot zijn plicht toe te zien of er geen ongelukken gebeuren. Maar 't is allang half elf geweest de pauze behoort alweer tot het verleden. De concierge denkt aan de opwindende gebeurtenissen der afgelopen dagen. Het begon met de open deur. Hij ziet Esman weer voor zich. Vlo, zei hij. Van Brussel knarsetandt. Hij heeft nog steeds geen wraak kunnen nemen, want de belediging is door de daaraanvolgende gebeurtenissen geheel op de achtergrond geraakt. Toch wil hij er Esman nog eens voor laten be zuren, of anders die malle inspecteur. Die twee spelen kennelijk onder één hoedje. Dat heeft hij vanmorgen wel gemerkt, toen de amanuensis zich kwam melden. Hij maakte meteen rechtsomkeert, omdat zyn zuster vandaag trouwt. Van Brussel prut telt wat in zichzelf. Dat is wat moois: twee dagen achter elkander neemt hij vrij. En hij, Van Brussel, kan maar werken. Aan hem wordt niet gedacht, 't Is wat moois. Onder Leidekker zou zoiets nooit gebeurd zijn. Maar dr. Leidekker is dood. Morgen zal hij begraven worden. Zijn moordenaar heeft men echter nog niet gevonden. Van Brussel lacht schamper. Die inspecteur Zopanje is geen knip voor de neus waard. Als hij inspecteur was, zou hij het heel anders aanpakken. Peinzend kijkt Van Brussel naar buiten. Om te beginnen zou hij die straatluiwammes eens oppakken en aan het werk zetten. Bij de muziektent staat Stroomer nog. Hij loopt onrustig heen en weer. Het is alsof hij moeite heeft tot een goed besluit te komen. Als Van Brus sel goed kijkt, ziet hij dat de man gympjes aan heeft. Dat is merkwaardig. De hele stad weet, dat hij geld genoeg heeft om tien paar schoenen te kopen. En hij loopt met een paar gympjes aan zijn voeten! Wat een unfaire benadeling van de schoe nenverkopers. Opeens wordt het lanterfanten van Stroomer de concierge te machtig, 't Is om zenuwachtig van te worden. Steeds loopt die man een paar pasjes heen en weer. Als Van Brussel hem roept, komt Stroo mer langzaam naar de school toe. Wat doe je daar? vraagt de concierge streng, als hij de deur heeft dicht gedaan. Ze staan in de vestibule; niemand kan hen vanuit de leslokalen horen. Ik wacht op iemand, liegt Stroomer. Hm. Zeker op Esman? vraagt de con cierge met een bepaald doel. Nee. Op jou! Op .mij?! Ja/op jou, ik wist wel dat je naar buiten zou komen om Nou, om wat? Om iets tegen me te zeggen. Ja, dat heb je dan heel goed gewe ten. Het wordt hoog tijd, dat ik dit eens tegen je zeg, begint Van Brussel een breed sprakig betoog. Ik vind het een schande dat iemand van jouw leeftijd en afkomst op zo'n manier zijn tijd naar de maan helpt. Jij zwerft maar over straat of er niets beters te doen is. In de school is 't stiL Van veraf klinken slechts enige stemmen van een leraar en een leerling. Wel maakt Van Brussel in zijn opwinding veel gerucht doch het ver mag de stilte, die Stroomer om zich heen denkt niet te verbreken. Bovendien spreekt de concierge slechts voor zichzelf. Hij let volstrekt niet meer op de man voor hem. Hij ziet slechts zichzelf (in de ruit van de deur) en is er geheel van onder de indruk. Dan hoort hij het geluid van een motor fiets in de verte. Zou het Zopanje zijn? 't Is bijna niet mogelijk en toch.... Stom van hem dat hij die motorfiets niet in de plomp gegooid heeft. Maar 't leek hem nu eenmaal onmogelijk, dat Zopanje zou ont snappen. Onderwijl komt het geluid van de motorfiets steeds dichter bij. Snel over weegt Stroomer wat hem te doen staat. Een geluk dat hij niet meer op straat is. Van hieruit heeft hij nog een kans te ont snappen. Even kijkt hij naar Van Brussel. De man is nog volkomen in zichzelf verdiept. Hij praat maar. Als ik dat nu eens met mezelf ver gelijk, Stroomer, clan moet ik jc zeggen, dat ik me er heel best bij voel. Wreken is een gezonde bezigheid. En ik zal niet zeggen, dat ik het hier op school gemak kelijk heb, maar 't bevalt me toch best... Whh. Ontijdig breekt Stroomer het eenzijdig gesprek af. Als een zoutzak valt Van Brus sel op de granieten vloer neer. Zo vindt Zopanje hem. Nee maar. Wat heb jij daar. Van Brus sel? vraagt hij verbaasd. Je ziet er uit alsof ze je een klap op je hoofd verkocht hebben. De concierge is al over de bewusteloos heid heen. Voorzichtig tracht hij overeind te komen. In zijn hoofd klopt en bonst het echter nog. Een val van een trap zou niet erger geweest kunnen zijn. Stroomer moet een gemeen stuk ijzer gebruikt hebben. Niettemin is hij nog te dof in zijn hoofd om er zich kwaad over te maken, hoewel hij de tegenwoordigheid van geest heeft om tegen Zopanje te zeggen: 't Is niets. Ik ben gevallen. Dat inspccteurtje zal ik de ware toe dracht niet vertellen, denkt hij schamper. Dat zoekt hij zelf maar uit. Je liegt, zegt Zopanje echter kalm, dat was een tik van Stroomer. Ja man, met zulke lui moet je voor zichtig zijn. Ach, stik vent, mompelt de concierge kwaad. Maar Zopanje hoort hem al niet meer. Er is weinig phantasie voor nodig om te begrijpen waar Stroomer zich verschuilt. In de directeurskamer echter merkt hij niets bijzonders op. De reiger staart nog steeds onbewogen naar links en naar rechts Binnen zijn gezichtsveld liggen de boeken kast, de divan, de stoelen en de kast.... Zopanje heeft iets van een tijger, die zijn prooi bespringt. Want de deur van de kast staat op een kier. In de kelder wordt Zopanje echter te leurgesteld. Als hij met zijn zaklantaarn de muren beschijnt, ziet hij slechts grote stapels oud papier. Stroomer is hier niet. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 6