Haarlems Dagblad lot Bezorgdheid der ministers over het der krijgsgevangenen in Rusland Zaankanters gaan op zoek naar het goud van „Renate Leonhardt" Weerbericht 64e Jaargang No. 19549 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Zaterdag 13 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie ctt €>pccttjtc tjaaclctradjc «Courant (Ittno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom Twee communiqué's in Londen „Westelijke geallieerden zullen hun rechten in Berlijn handhaven" LONDEN, 12 Mei (Reuter) De drie overeen, dat zij geen positieve houding ten ministers van Buitenlandse Zaken van opzichte van het plan zullen innemen zo- Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten lang het nog niet concreter en meer ge- hebben heden na de tweede zitting van détailleerd is uitgewerkt. hun conferentie te Londen een communiqué uitgegeven, waarin zij verklaren, dat de drie Westelijke mogendheden hun rechten te Berlijn zullen handhaven. Zij zullen, aldus het communiqué, de democratische rechten van de Berlijners blijven beschermen en met de Duitse auto riteiten samenwerken om de economische positie van West-Berlijn zo veel mogelijk te verbeteren. Intussen zullen de drie regeringen blij ven streven naar de vereniging van de gehele stad door vrije verkiezingen. In een tweede communiqué dat de mi nisters heden uitgaven, verklaarden zij met „verrassing en diepe bezorgdheid" kennis te hebben genomen van de Sovjet-Russi sche verklaring, dat de repatriëring van Duitse krijgsgevangenen uit Rusland is ge ëindigd. Vernomen wordt, dat de ministers het over de grote lijnen van het beleid ten op zichte van Duitsland geheel eens zijn. Aan het slot van de conferentie van heden hebben zij nog korte tijd over Oos tenrijk gesproken. Uit officieuse bron wordt nog vernomen, dat de ministers besloten hebben een laatste beroep op Rusland te doen wat betreft het houden van verkiezingen in geheel Duits land onder omstandigheden die voor het Westen aanvaardbaar zijn. Bij het ter sprake brengen van zijn plan tot integratie van de steenkool- en staal industrie in Frankrijk en Duitsland heeft Schuman er de nadruk opgelegd, dat, wat de Franse regering betreft, er geen sprake van een kartel is. Naar vernomen wordt, hebben Bevin en Acheson te kennen ge geven, dat zij het belang van.het Franse Zij achten de Sovjet-Russische verkla- initiatief ten volle erkennen, maar hun ring in strijd met het feit, dat een zeer groot aantal Duitse gezinnen nog wachten op de terugkeer van bloedverwanten, van wie zij uit Sovjet-Russische krijgsge vangenschap bericht hadden ontvangen. De schaarse gegevens, die de Sovjet-Unie op verschillende tijden over het aantal, de verblijfplaats en het lot van Duitse krijgs gevangenen en gedeporteerde burgers heeft bekend gemaakt, noemen de ministers een blijk van ernstige veronachtzaming van de mensenrechten. Het communiqué gaat verder met te ver klaren, dat de Sovjet-Unie ook in gebreke gebleven is talrijke burgers van door de Duitsers bezette landen, die in de oorlog krijgsgevangen zijn gemaakt, alsmede meer dan 300.000 Japanse krijgsgevangenen, te repatriëren. De ministers zijn overeengekomen, aldus het communiqué, alles in het werk te stellen om inlichtingen te krijgen over het lot van de niet gerepatrieerde burgers en krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie en om in het grootst mogelijke aantal gevallen hun repatriëring te bewerkstelligen. Uit officieuze bron werd later vernomen, dat de ministers overeengekomen zijn een commissie in te stellen, die in September rapport zal uitbrengen over de herziening van het Duitse bezettingsstatuut. Critiek van Bevin Gemeld wordt dat Bevin een critische analyse van het plnn-Schuman heeft ge geven. Schuman daarop'zou duidelijk hebben verklaard, dat Frankrijk vastbeslo ten is met het plan voort te gaan. Volgens de diplomatieke medewerker van de (Conservatieve) ..Daiiy Telegraph" heeft minister Bevin tijdens de te Londen gehouden besprekingen scherpe critiek geoefend op het voorstel van minister Schuman, om de Franse en Duitse steen kool- en staalindustrieën onder een ge meenschappelijk beheer te plaatsen. De medewerker meldt verder, dat mi nister Schuman verrast scheen te zijn over de houding van Bevin en dat hij, toen de Britse minister van Buitenlandse Zaken uitgesproken was, spijtig opmerkte te ho pen dat de bijval, welke premier Attlee Donderdag in het Lagerhuis met betrekking tot zijn voorstel had betuigd, nog steeds kenmerkend zou zijn voor de houding der Britse regering. Ten einde de ontwikkeling van zijn plan te vergemakkelijken, zal Schuman het be spreken met de geallieerde deskundige in zake Duitsland, die eveneens te Londen zijn. In het algemeen kwamen de minister Voorstel tot Atlantische Fede ratie in Amerikaanse Senaat WASHINGTON, 12 Mei. (Reuter). De Amerikaanse democratische senator Estes Kefauver heeft bij de Senaat aangedron gen op het onverwijld aanvaarden van een resolutie, welke reeds in Juli 1949 aan het Congres is voorgelegd en die beoogt presi dent Truman te machtigen de politieke leiders van de staten-ondertekenaren van het Atlantische verdrag uit te nodigen bij een te komen, teneinde de beginselen voor het stichten van een „Noord-Atlantische Federale Unie" te bespreken. Senator Kefauver drong er tevens op aan, dat dit voorstel door minister Acheson tijdens de besprekingen te Londen der „Westelijke grote drie" ter sprake zal worden ge bracht. „De tot nu toe gevolgde diplomatie is onvoldoende gebleken. De methode, om te pogen het communisme nu eens hier en dan weer daar in beperkte mate tegen te houden, heeft het niet kunnen stoppen", verklaarde hij nog. Brand in opslagplaats van oud papier te Amsterdam Vrijdagmiddag even voor drie uur werd de Amsterdamse brandweer gealarmeerd voor een brand in het gebouwencomplex van de voormalige bierbrouwerij van Van Vollenhoven aan de Hoogte Kadïjk, waar in nu een groothandel in lompen en oud papier is gevestigd. De brand woedde in een aan het water gelegen vleugel van het hoofdgebouw. Grote hoeveelheden oud papier, in zakken en in balen geperst, wa> ren in deze ruimte opgeslagen. Arbeiders sleepten uit het onderstuk van de vleugel reeds gedeeltelijk door het vuur aangetaste balen en zakken oud pa pier weg en wierpen deze in het water. Uit voorzorg werden ook twee met papier geladen dekschuiten, die bij het brandende gebouw gemeerd lagen, verhaald. Om half- zes was de brandweer het vuur meester. In het gebouw was een voorraad van 1000 a 1200 ton oud papier opgeslagen. Op de tweede verdieping is een arbeider be zig geweest met een snijbrander. Aange nomen wordt, dat vonken op het papier gevallen zijn. Het gebouw en het er naast gelegen bijgebouw hebben aanzienlijke waterschade gekregen. standpunt niet kunnen definiëren zolang het plan niet in détails is uitgewerkt. Benelux spreekt mee De drie ministers van Buitenlandse Za ken van de Beneluxlanden zullen heden middag confereren met hun ambtgenoten van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten. Deze conferentie komt overeen met het eerder geschapen precedent, waarbij de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke grote mogendheden zich ver plichten de Beneluxleden van de Westelijke Alliantie op de hoogte te houden van alle ontwikkelingen der Duitse kwestie, be halve die welke uitsluitend bezettings vraagstukken betreffen. Men verwacht, dat ook het plan-Schuman en de resultaten van de besprekingen dei- grote mogendheden hierover ter sprake zullen komen. De grote drie zullen ook de Benelux- ministers raadplegen over alle verklarin gen, die zij over de Duitse kwestie willen publiceren. Bestuur Concertgebouw is „uitermate teleurgesteld" Naar aanleiding van berichten van de zijde van de National Concerts and Artists Corporation te New York, waaruit blijkt dat deze instelling de voorgenomen tour- née van het Concertgebouw-orkest door de Verenigde Staten en Canada als afgelast beschouwt en zelfs het nemen van juridi-. sche stappen overweegt, deelt het bestuur van het Concertgebouw thans mede, door deze gang van zaken bijzonder teleurge steld te zijn. Naarmate de besprekingen vorderden, zo wordt in de verklaring gezegd, bleek tevens dat de verschillen tussen de partijen te groot waren om tot definitieve overeen stemming te geraken. Het Concertgebouw was echter bereid bij de uitwerking van de plannen verplichtingen op zich te nemen die eigenlijk voor een dergelijke tournée te zwaar zouden zijn geweest. De resterende moeilijkheden hadden voornamelijk be trekking op het reisschema, de garantiesom en de verzorging der orkestleden. Toen de onderhandelingen in Maart 1950 waren vastgelopen heeft het bestuur van het Con certgebouw de vice-voorzitter mr. J. W. de Jong Schouwenburg naar New York af gevaardigd, teneinde te trachten de be sprekingen alsnog weer, op gang te bren gen, daar het gevoelen bestond dat de voor genomen tournée als culturele missie voor de goodwill van Nederland bijzonder be langrijk moest worden geacht. De verklaring eindigt met de zinsneden: „Dat een concertreis van een Europees or kest van enige vermaardheid door de Ver enigde Staten en Canada zeer hoge eisen van artistiek en organisatorisch beleid stelt, is na de deels droeve ervaringen die men sinds de oorlog op dit gebied ook daar heeft opgedaan, stellig voor de N.C.A.C. geen geheim. Het bestuur van het Con certgebouw is dan ook uitermate teleur gesteld dat de onderhandelingen, die uit sluitend de bevordering van een succes volle tournée ten doel hadden, thans zo abrupt van Amerikaanse zijde zijn afge broken". De „ïabinfca" Maandag in Amsterdam Het troepenschip „Tabinta" wordt Maandag 15 Mei des morgens omstreeks 9 uur voor de sluizen te IJmuiden verwacht. De ontscheping van de opvarenden begint des middags om drie uur te Amsterdam. Onlangs is medegedeeld dat enige Zaan kanters een poging willen 4oen> de lading goud te bergen, welke zich aan boord van de in 1917 bij Texel gezonken „Renate Leonhardt" zou bevinden, Zij hebben daar toe een naamloze vennootschap opgericht. Een der oprichters, de heer P. Visser uit Wijde Wormer, heeft verklaard, dat de N.V. thans nauwkeurig op de hoogte is van de plek, waar het schip is gezonken. Met een ijzeren staaf van 6 meter lengte zijn peilingen verricht en deze hebben aldus de heer Visser een gunstig resul taat opgeleverd, zo zelfs, dat thans nauw keurig bek'end zou zijn waar de houten luiken in het ijzeren dek zich bevinden. Het schip ligt op de Haaksgronden ten Westen van Texel. Het is gebleken, zo zeide de heer Visser, dat de „Renate Leonhardt" 3V2 meter in de zeebodem is weggezonken. Het schip is bedekt met een laag slib. De zware ijzeren stang, waarmede de peilingen werden verricht, drong gemakkelijk door de sliblaag heen en door nauwkeurig af tasten van de omgeving kon men tenslotte de juiste ligging van het schip vaststellen. Het is niet mogelijk voor een duiker, in het ruim van het schip te komen en zo Aanval op wapentrein in Frankrijk NANTES, 12 Mei. (Reuter). Twee a driehonderd jongelui in overalls hebben vandaag te Nantes een aanval gedaan op een trein met Amerikaanse wapens. Een stuk marinegeschut werd uit de trein ge worpen. De trein passeerde Nantes op weg naar Bordeaux en moest voor een onveilig sein stoppen. Het vertrek werd verhinderd door een wagen, die op een overweg dwars op de rails werd geplaatst. De treinbewaking 'kon niets tegen de jongelui uitrichten. Toen de politie per autobus ai-riveerde, trokken de aanvallers zich ordelijk terug. De trein had ruim twee uur vertraging. het goud te vinden. Op de plek waar het schip ligt is de zee 21 y2 meter diep, De duiker zou zich op die diepte door de 3V2 meter dikke sliblaag moeten heengraven voor hij op het dek zou stuiten. Pas dan zou hij een poging kunnen doen zich via het luik toegang te verschaffen tot het binnenste van het schip. Zelfs bij de gun stigste weersomstandigheden acht de heer Visser deze werkwijze uitgesloten. Er zijn andere methoden overwogen om de 454 kisten met elk 37J/2 kg. goud te winnen. Het zou theoretisch mogelijk zijn de 3]/2 meter, dikke sliblaag weg te bag geren of weg te zuigen, doch ook hiervoor zal het weer gedurende een lange reeks van dagen volkomen rustig moeten zijn. Bij enigszins ruwe zee zou namelijk de geul, die boven het schip in het slib werd uitgebaggerd of uitgezogen, weer vollopen en zou men opnieuw met het werk moeten beginnen. Geïnspireerd door het systeem, waar mede de Amerikanen in de Golf van Mexico olieboringen verrichten, is thans een ver plaatsbaar „eiland" geconstrueerd op een skelet met metalen buizen. Boven het schip laat men dit zinken, totdat het met zijn grondoppervlak van ongeveer 1000 vier kante meter op de sliblaag komt te rusten. De heer Visser zeide, dat de plaats waar het luik is, dat toegang geeft tot de ruim te waarin zich het goud bevindt, zo nauw keurig bekend is, dat het kunstmatige ei land juist hierboven kan worden neerge laten. Van de in de constructie gebouwde kamer uit kan men verder werken. De buisconstructie is 28 meter hoog en steekt, wanneer zij op de bodem van de zee rust, nog 6% meter boven de zeespiegel uit. De heer Visser gaf te kennen, dat het bouwen van dit verplaatsbare eiland zeer kostbaar is. Hij sprak van ongeveer 1 mil- lioen gulden, die nodig zou zijn voor het bergen van het goud. Het is echter nog niet zeker, zo zeide de heer Visser, dat het ont werp waarvan hier sprake was, ook zal worden uitgevoerd. Hij' acht het heel goed mogelijk, dat men tenslotte een andere be slissing zal nemen. Tengevolge van een explosie in de mijn Mariemont-Bascoup te Trazegnies in Belgie is een groot aantal re,i,nwerkerë om het leven gekomen. De echtgenote van een der slachtoffersoverstelpt door smart, wordt van de plaats des onheils weggeleid. (ANP-Telefoto). Café uitgebrand in Den Haag In de afgelopen nacht om twee uur wer den bewoners van de Lange Beestenmarkt en de Herderinnestraat in Den Haag op geschrikt door een ontploffing in het café „Albert" op de hoek van deze twee stra ten. Door onbekende oorzaak was in het café brand ontstaan en daardoor was een koolzuurcylinder, die voor de bierpomp gebruikt werd, geëxplodeerd. Het gevolg was, dat vrijwel alle ruiten van het café en van de er boven gelegen etage spron gen en de brand zich snel uitbreidde. In korte tijd was het café geheel uitgebrand De bewoners van de eerste verdieping, het echtpaar Van de Berg, dat er nog maar enige dagen woonde, moest met zijn twee kinderen in allerijl vluchten, evenals de familie Abspoel, man, vrouw en drie kin deren, die de tweede etage bewonen. Het café was een twee weken geleden heropend, nadat de inrichting geheel ver nieuwd was. Van de inventaris is zo goed als niets gered. West-Duits communist in Oost-Duitsland in arrest Kurt Müller, de voormalige plaatsver vangende leider van de West-Duitse com munistische partij is door de Oost-Duitse politie gearresteerd, zo is door het Oost- Duitse departement voor Staatsveiligheid bekend gemaakt. „Müller is gearresteerd omdat hij een agent was van een buitenlandse mogend heid en schuldig was aan andere misda dige handelingen", aldus de verklaring. Er werd niet bij gezegd waar Müller gear resteerd is. Gisteravond deden geruchten de ronde, dat Müller naar Oost-Duitsland was ont voerd. VREEMDELINGEN IN BELGIë België herbergt thans 420.000 vreemde lingen, hetgeen 5 procent der totale bevol king is. Volgens de resultaten van de recente volkstelling bevinden zich in Bel gië onder anderen 84.000 Italianen, 66.000 Fransen, 63.700 Nederlanders, 14.000 Duit sers, 1.994 Amerikanen, 10.000 Engelsen, 9.446 Luxemburgers en 9.173 Russen. De Nederlandse regering lieeft grote hoeveelheden broodgraan aangekocht om een buffervoorraadte vormen. Daar er echter een gebrek aan bergruimte is, heeft men de talrijke rijnaken, die door de malaise in de Rijnvaart waren opgelegd, als drijvende opslagplaats voor het graan gebruikt. De K.LM. maakte een luchtfoto van de 206 schepen, die thans met hun kostelijke lading in de Rotterdamse Waalhaven liggen. Gewapend optreden der R.I.S. tegen Ambon verwacht Republiek der Zuid-Molukken heeft een kabinet DJAKARTA. 12 Mei (Aneta). Van de zijde van het Nederlandse Hoge Commis sariaat werd hedenavond medegedeeld dat de ontwikkeling van de situatie op Ambon er toe heeft geleid, dat op initiatief van het Hoge Commissariaat maatregelen zijn ge nomen om de Nederlandse burgers, d'e daartoe de weils te kennen hebben gege ven, van het eiland te evacueren. Hiertoe is de „KotaJnten" naar Ambon gedirigeerd. Het schip zal dezer dagen van Ambon naar Djakarta vertrekken met 300. voornamelijk Nederlandse, burgers. Tevens bevinden zich san boord enige honderden Indonesische leden van het KNIL niet Ambonezen met hun gezinnen. Van zeer welingelichte zijde verneemt de speciale correspondent van het A.N.P. ver der dat dit betekent, dat de Ambonese leden van het KNIL hebben geweigerd, het bevel van kolonel Schotborch op te volgen, hetgeen dus de consequentie heeft, dat de verdere banden met het KNIL worden af gesneden en zij uit het KNIL zullen worden gestoten met het verlies van alle rechten. De verwachting bestaat dat het leger der R.I.S. ondersteund door de Indonesische marine, thans tegen Ambon gewapend zal optreden, ofschoon hieromtrent nog geen positief besluit is genomen. De vertegenwoordiger van de „Republiek Zuid-Molukken", dr. Nikijoeloew, deelt mede, dat hij de volgende „lijst van minis ters van de Republiek Zuid-Molukken" heeft ontvangen: Voorzitter Ministerraad' Manoehoetoe; vice-voorzitter: Waxrisa; minister van Bin nenlandse Zaken: Gaspers; minister van Buitenlandse Zaken: dr. Soumokil; minis ter van Welvaart: Norimarna; minister van Voedselvooi'ziening: Lokollo: xninister van Financiën: J. B. Patti Radja Wani; minister van Onderwijs: ir. Manoesarna; minister van Gezondheid: dr. T. H. Patti Radja Wani; minister van Sociale Zaken: Latoe- konsina; minister van Justitie: Taule (Ce- xam); minister van Verkeer en Watex-staat: Pleter (bxu-gemeester van Ambon): minis ter van Voox-lichting: P. Soewairisa en minister van Veiligheid: Nanlohi. Oost-Sumatra geeft toe De voorlopige vex'tegenwoordigende raad voor de Negara Oost-Sumatra heeft zich Donderdag accoord verklaard met de vor ming van een eenheidsstaat via de RIS. De raad heeft de regering van Oost-Sumatra machtiging verleend om ondex-handelingen te voeren over de omvorming van de RIS in een eenheidsstaat. Einduitslag Britse gemeenteraadsverkiezingen LONDEN, 12 Mei. (Rcutei*) De volledige uitslagen van de Britse gemeenteraadsver kiezingen zijn thans bekend. De conser vatieven wonnen 279 zetels en verloren er 69. Labour: verlies 207 en winst 128. On- .afhankelijken: verlies 167 en winst 58. De communisten yèrkrege.i geen enkele zetel. De vei'kiezinger, z;jn gehouden iix gx'ote steden, Londen uitgezonderd. Er werd ge stemd voor een derde deel van de gemeen teraden. LUXEMBURGSE KRIJGSGEVANGENEN IN DE SOVJET-UNIE In het groothertogdom Luxemburg is grote onrust over enkele duizenden land genoten die tijdens de Duitse bezetting bij de Wehrmacht ingelijfd en naar het Oost front gezonden werden. Vijfhondex-d van deze Luxemburgers zijn als vermist opge geven, ongeveer 1500 moeten zich nog in Russische kampen bevinden. Vier Luxem- bxn-gers die uit de kampen in Siberië zijn teruggekeerd verklaarden, dat nog tah-ijke krijgsgevangenen zich in Russische kam pen bevinden. Duitse scheépsbouw vrijer BONN (Reuter). Krachtens de nieuwe regeling voor de Duitse scheepsbouw, die door de geallieerde Hoge Commissie is ge publiceerd en die een aanvulling vormt van de verleden week uitgevaardigde wet om herbewapening van Duitsland mogelijk te maken, mag Duitsland zonder voor-afgaan de toestemming van de geallieerden een onbeperkt aantal schepen bouwen, die ech ter aan een aantal in zeven klassen ver deelde normen moeten beantwoorden. De door Duitsland te bouwen tankschepen en vrachtschepen mogen niet meer dan 7200 bruto register ton meten, kustvaartuigen mogen niet groter zijn dan 1700 bruto regis ter ton en vissersvaartuigen niet groter dan 650 bx-t. Verder mag Duitsland nog Rijn aken, sleepboten en diverse kleine motor boten bouwen. De snelheid van al deze scheper: mag niet groter zijn dan 12 knopen per uur. De nieuwe regeling laat de mogelijkheid open voor het bouwen van schepen, die in snelheid of grootte de vo Drschriften over treffen, krachtens een speciale vergunning van de geallieerden. Het onderzoeken van aanvragen voor het bouwen van dei-gelijke schepen is blijkens de nieuwe regeling de verantwoordelijkheid geworden van de Duitse autoriteiten, die zich zekerheid zul len moeten vei-schaffen. dat de conctructie der schepen niet in strijd is met de voor schriften. De nieuwe regeling bevat verscheidene wijzigingen van de beperkingen op de Duitse scheepsbouw in het voordeel van Duitsland, in het bijzonder wat betreft het onbeperkte aantal schepen, dat met inacht neming van de voorschriften mag worden gebouwd, doch er zal geen verandering worden gebracht in de productiecapaciteit der Duitse scheepswerven, die voldoende wordt geacht om in de behoefte van Duits land te voorzien. Het weer in beeld Het gebied van hoge liuchtdruk nabij Schotland neemt verder in betekenis af. In de omgeving van IJsland heeft zich nu een nieuw hoge drukgebied ontwikkeld, dat in Oostelijke richting trekt. De luchtcirculatie boven Europa blijft daardoor in grote trekken dezelfde. Wel drijven af en toe mistbanken of laag hangende wolkenvelden het Noorden van het land binnen, die in de kustgebieden een aanzienlijke afkoeling teweeg bren gen, maar afgezien daarvan blijft het weer zonnig en vrij warm. Hef woord is aan Just Havelaar: De volksmassa gaat niet vooraan in de ontdekkingen van de geest, het Volk bewaart en consolideert. Het is de persoonlijkheid die het nieuwe brengt, die het nieuwe ideaal gelooft. Maar onwillekeurig verlangt de persoonlijkheid de steun van het volk, de hereniging met het volk, daar zij anders, in haar verlatenheid, inboet aan volheid en breedte. Omgekomen piloof was leerling-vlieger De bij het ongeluk met het Firefly-toe- stel van de Marine Luchtvaartdienst op het weiland achter de Eindenhoutstraat te Haarlem omgekomen piloot is de matroos eerste klasse, leerliiig-onderofficicr-vlieger Jitze Kiemel uit Leeuwarden. HU werd op 27 Augustus 1929 te Leeuwarden geboren en was dus twintig jaar oud. In 1947 kwam de piloot bij de marine als telegx-afist derde klas. Sinds 1 October 1948 was hij leex-ling onderofficier-vlieger. Kiemel had zijn brevet, maar had zijn op leiding nog niet geheel voltooid. Het slachtoffer is om ongeveer twee uur uitgegraven en geborgen. Een uur tevoren was men er zeker van, dat het lichaam onder een der motoren lag, welke tot bijna drie meter in de grond was gedrongen. Met grote voorzichtigheid gingen de mili- taii-en bij het uitgraven te werk en toen de motor verwijderd was kon het lichaam worden uitgegraven. Het stoffelijk overschot is per zieken auto van de Koninklijke Marine naar het Militaire hospitaal te Overveen overge bracht. De teraardebestelling is bepaald op Dinsdagmiddag vermoedelijk om één uur op de Noox-derbegraafplaats te Leeuwar den. In de loop van de middag zijn de brok stukken van het vliegtuig, welke over het weiland en het opgespoten terrein ver spreid lagen verzameld voor een onder zoek. De militaii-e autoriteiten stellen een on derzoek naar de oorzaak in, dat enige dagen zal duren. Als vermoedelijke oox'zaak noemde de Haarlemse politie, die eveneens een on- dex-zoek heeft ingesteld, het feit, dat de piloot met moeilijkheden te kampen zou hebben gehad na een oefenvlucht op grote hoogte. Communiqué van het ministerie van Marine. Het ministerie van Marine deelt naar aanleiding van het vliegtuig-ongeluk te Haarlem mee, dat uit het nog lopende ondex-zoek en de gegevens van betrouw bare ooggetuigen reeds is komen vast te staan, dat de piloot, die opdracht had een hoogtevlucht te maken, waarschijnlijk op grote hoogte in een vrille is geraakt. Met zekerheid is komen vast te staan, aldus het ministerie, dat de vlieger niet heeft „ge stunt". Het is mogelijk dat hij door het uitbrengen van het landingsgestel heeft ge tracht uit de vrille te komen en het toestel weer onder controle te krijgen, waardoor de indruk kon worden gewekt, dat hij wil de landen. Amerika heeft ook atoombommetjes De Verenigde Staten hebben kleine atoombommen gemaakt, die klein genoeg zijn om door straalvliegtuigen te worden vex-voerd, zo hebben ambtenaren te Wash ington verklaard. Het kleinere formaat betekende echter niet, dat de uitwerking minder krachtig zou zijn dan van de ge wone atoombommen. Reuter. Het departement van Defensie heeft medegedeeld, dat het geen commen taar op deze onthulling had. De leden van het Amerikaanse Congres, zonder welks goedkeuring geen atoom wapens mogen worden uitgevoerd, ver klaarden verontrust te zijn over het be richt, dat men besprekingen gevoerd had, zelfs al wai-en het voorbereidende bespre kingen, over het bewapenen van landen van het Atlantische pact met atoomwapens. De enige, die dit denkbeeld steunde, was afgevaardigde Vinson, dé democratische voorzitter van de huiscommissie voor de strijdkrachten. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Matige wind tussen Noord en Oost. In de Noordelijke provincies cn in de kop van Noordholland koel weer met van zee bii.nendrljvende mist- of wolkenbanken. Elders in het land over dag zonnig en vrij warm weer. 14 Mei: Zon op 4.48 uur. onder 20.25 uur Maan op 3.43 uur. onder 18.00 uur 15 Mei: Zon op 4 47 uur, onder 20-26 uur Maan op 3.53 uur, onder 19.13 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 13 Mei: Hoog water- 1.39 en 14 04 uur Laag water: 9.25 en 21.59 uur. Zondag 14 Mei: Hoog water: 2.20 en 14.39 uur. Laag wateT: 10.08 en 22.35 uur. Maandag 15 Mei: Hoog water: 2.54 cn 15.13 uur. Laag water: 10.45 en 23.08 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1