Haarlems Dagblad Pretendenten Permanente organisatie van het Atlantisch pact op papier gereed „Trouw aan liet Handvest der UNO, vastbesloten de vrijheid te verdedigen" „Al mijn gesprekken, met wie dan ook, hadden de ondertoon „vrede" „De West-Europese eenheid een stap naar sterke Atlantische gemeenschap" 64e Jaargang No. 19553 Bureaux: Grote Houtstraat 93, Telefoon Adver tenties en Administratie 10724, 14825. Redactie: 10600. Directie 13082, Hoofdred. 15054. Bijkant. Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Z.B. Spaarne 12. Telefoon 12713, 10132. Vrijdag 19 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie Hoofdredacteur: Robert Peereboom rn <©prcttjte Courant (Anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom DE Franse Nationale Vergadering heeft een enigszins verrassend besluit ge nomen door de verbanning van de Franse (roon-pretendenten op te heffen. Er zijn er twee: de afstammeling van de koningen, Henri prins d'Orléans, die de titel graaf van Parijs voert en de keizerlijke preten dent, prins Napoleon Bonaparte. Het ver schil in hun origine is niet gering. De telg het koningsgeslacht beroept zich op afstamming in de rechte lijn van Lodewijk de Heilige en Henri IV van Navarre. De jeizerlijke prins stamt slechts af van jéróme, koning van Westfalen, met welk ietwat fantastisch en kortstondig koning schap hij door zijn broeder, de grote keizer, de eerste jaren der vorige eeuw begiftigd werd. Als ge dan bedenkt dat Lodewijk IX Heilige) koning van Frankrijk was in de dertiende eeuw Beide pretendenten, zowel de monarchis tische als de bonapartistische, hebben zich onderscheiden door hun verdiensten voor de Franse zaak in benarde jaren. Dat heeft blijkbaar de aansporing gegeven om hun verbanning op te heffen, al geldt die op heffing tevens voor hun nakomelingen, want het verbannings-statuut is in zijn ge heel afgeschaft. Van nakomelingen is voor al de afstammeling der koningen, ook voor een verre toekomst, reeds zozeer ver zekerd, als men dat naar menselijke be- tekening maar kan zijn. Want hij heeft j !elf kinderen. De laatste koning van Frankrijk, Louis Philippe, verliet bij de revolutie van 1848 zijn vaderland en werd toen onttroond. De laatste keizer van Frankrijk, die in feite 'pas de tweede was maar als Napoleon III 'regeerde, verdween van het toneel na de nederlaag bij Sedan, in de FransDuitse oorlog, in 1879. Het Franse koninkrijk is dus al meer dan een eeuw geleden ten einde gekomen, het keizerrijk precies tach- jaar. Men is ongetwijfeld in Franse politieke kringen van mening, dat herleving zowel van het een als van het ander uitge goten is. Er bestaat niettemin nog steeds zen royalistische beweging, die in het Zuidoosten des lands altijd veel aanhang behouden heeft en die vooral tijdens de Derde Republiek, onder aanvoering van Léon Daudet en Charles Maurras, zich twin tig jaar geleden nog zeer rumoerig deed gelden. Haar „Camelots du Roy", lieten niet na, vooral door stormachtige ver dring van. openbare vergaderingen van wie zij als hun tegenstanders beschouwden, steeds weer de aandacht te trekken. Maar ■an een grote politieke invloed in den lande kon men ook toen niet spreken en van een in hét volk veld-winnend royalisme even min. Van een bonapartistische beweging is in veel minder mate sprake. Het bonapar- iisme wortelt niet in een ver verleden; het heeft zijn blijvende invloed in de eerste helft der vorige eeuw niet aan een monar chale traditie ontleend, maar aan de won derlijke genialiteit en de romantische aantrekkingskracht van één enkele per soonlijkheid. De snelle en smadelijke neder- aag van het Tweede Keizerrijk (nadat het weliswaar langer geduurd had dan het ïerste, en Frankrijk een periode van grote welvaart doen beleven) heeft het bonapar- isme blijkbaar de genadeslag toegebracht. !n de laatste jaren van het keizerschap was hét overigens zijn eigen inzichten reeds on trouw geworden; gedwongen door de om standigheden en veranderde inzichten had vermoeide, door ziekte uitgeputte keizer reeks concessies gedaan, die onder de vlag wan „het liberale keizerrijk" wer den uitgevoerd. Noch zijn persoonlijkheid, nóch zijn régime beantwoordde meer aan hetgeen men als de Napoleon-legende ver eerde. Zijn jeugdige enige zoon sneuvelde 1879, als luitenant in een Engelse mili taire afdeling die in Afrika streed, tegen de Zoeloes. Het lijkt werkelijk wel heel onwaar schijnlijk dat Frankrijk ooit tot het ko ningschap zou terugkeren, nu het dat al meer dan een eeuw achter zich heeft. Het lijkt des te minder waarschijnlijk als men het streven naar Europese Federale Unie denkt. Als die verwezenlijkt mocht worden zouden de deelnemende staten zonder twijfel hun staatshoofden hand haven. Maar daarmee ook hun staatsvorm, zodat Frankrijk republiek zou blijven. Mén kan tegen die laatste gedachte hoog stens aanvoeren, dat de Fransen in hun staatkundige ontwikkeling iets hebben overgeslagen, namelijk het moderne con stitutionele koningschap. En aangezien hun trouw aan de republikeinse staats vorm niet zo indrukwekkend is, dat men a kan beweren dat zij door geestdrift bezield wordt, weet men het nooit hele maal zeker De afgevaardigde Chautard heeft in de Nationale Vergadering de opheffing van het verbanningsbesluit begeleid met de uitspraak der Franse revolutie: „Alle mensen zijn vrij geboren en gelijk voor de Zeer schoon. Men heeft zich daaraan sinds de revolutie evenwel weinig gestoord, toen men achtereenvolgens zowel tot ver banning van de keizerlijke als van de koninklijke pretendenten besloot. Men heeft het machtige woord nu weer eens doen géldén. Alleen de communisten heb ben tegengestemd. Er is een grand geste gemaakt, een groot gebaar, de Franse geest dierbaar. Wie van de Franse historie houdt en haar veel bestudeerd en overdacht heeft zal zich toch afvragen, zelfs bij de huidige stand van zaken: Zou dit besluit nog niet eens gevolgen kunnen hebben, waar nu niemand mee rekening houdt? Al. lijkt het nog zo onwaarschijnlijk. R. P. Zuivering In de hoge regionen der Poolse communistische partij ■Uit een te Londen ontvangen bericht van het Poolse nieuwsbureau valt op te maken, dat in de leiding van de Poolse communis tische partij een zuivering wordt gehouden. Verantwoordelijke leden der partij zijn officieel gelaakt om hun „luxueuze levens wijze". Generaal Juzwiak Witold, een van de zes voornaamste leiders der partij, oefent in een rapport scherpe critiek op de interne toestand van de partij en wekt op tot „ijzeren Bolsjewistische discipline" om gevallen tegen te gaan van „cynische bureaucratie" en „overdreven eerzucht". Hij geeft „verantwoordelijke leden, die zich van het volk afgescheiden hebben" een veeg uit de pan. Slotcommuniqué van de Londense conferentie der twaalf ministers LONDEN, 18 Mei. (AFP). Het com muniqué van de te Londen gehouden con ferentie van de Atlantische raad, dat na afloop van de bijeenkomst der twaalf mi nisters is bekend gemaakt, houdt onder meer het volgende in: „De Atlantische raad, tot stand gekomen door toepassing van artikel 9 van het pact, is tot dusver slechts tweemaal op ministe rieel niveau bijeen geweest. In twee an dere gevallen hadden de leden van de raad hun bevoegdheid overgedragen op de di plomatieke vertegenwoordigers van hun regeringen te Washington. Doch krachtens artikel 9 is de raad het hoofdorgaan van het Atlantisch pact. Het is dus voor de raad een gebiedende plicht zichzelf in de mogelijkheid te stellen zijn onontbeerlijke taak te vervullen als centrum van de di verse organisaties van het pact. Om het de raad mogelijk te maken zijn verantwoordelijke taak doeltreffend en doorlopend te kunnen volbrengen zal elke regering aan haar vertegenwoordiger in de raad een plaatsvervanger toevoegen. Elke plaatsvervanger zal aan die opdracht al de nodige tijd kunnen besteden om na te gaan, of de verantwoordelijke taak van de raad naar behoren wordt volbracht. De plaatsvervangers zullen een geschikt vast orgaan tot stand brengen, dat zal be staan uit bevoegde persoonlijkheden, be noemd door de regeringen van de staten leden. Bijgestaan door de op te richten organisatie zullen de plaatsvervangers in een zeer nabije toekomst in functie treden, zodat tastbare resultaten zullen kunnen bereikt worden voor de aanstaande bijeen komst van de ministers, waarop zal worden nagegaan wat reeds bereikt is. De plaats vervangers zullen te Londen vergaderen". Kabinet der Zuid-Molukken deed evacuerenden uitgeleide Het Wilhelmus en tranen ten afscheid DJAKARTA, 18 Mei (Aneta). De „Kota Inten", die, zoals bekend, met eva cués van Ambon was vertrokken, is heden te Soerabaja aangekomen, alwaar een grote groep militairen ontscheept werd. De pas sagiers deelden mede, dat zij van Ambon geëvacueerd waren, niet omdat de bevol king aldaar enige vijandigheid betrachtte. De Kota Inten werd op Ambon uitgeleide gedaan door de militaire kapel, die het Wilhelmus speelde. Het gehele door de „republiek Zuid-Molukken" benoemde ka binet was op de kade aanwezig en wuifde de vertrekkenden toe, terwijl vele tranen geplengd werden. De toekomst ziet men met vertrouwen tegemoet, zo deelden de passagiers mede. Ambon had in de oorlog 30.000 Japanners te voeden met sago en vis, dus als de nood aan de man komt, kan dit weer, aldus meent men. De evacués hadden voldoende hun zaken kunnen rege len voor de inscheping. Amerikaans superfort neer gestort; 16 doden Een Amerikaanse superfort, op weg van Bermuda naar Engeland, is neergestort. Elf leden der bemanning en vijf passagiers kwamen om het leven. Naar men meent waren de passagiers militairen. Het toestel was op een oefenvlucht. Er zijn geen overlevenden. Het toestel vloog in brand, nadat het bij het vliegveld Lagens op de Azoren was neergestort. Te voren had men een motorstoring opge merkt. Britse vliegboot door Israëlische jagers tot dalen gedwongen Israëlische jachtvliegtuigen hebben een Sunderlandvliegboot van de Britse lucht macht, die boven Israëlisch grondgebied vloog, tot dalen gedwongen, zo heeft een Israëlisch woordvoerder verklaard. De Sunderland, die van Bahrein aan de Perzische Golf naar Egypte vloog, ligt thans in de haven ;van Tel Aviv. De j agers losten waarschuwingsschoten toen de Britse vliegboot' niet op seinen reageerde. Na de schoten daalde de Sunderland op zee en wierp het anker uit. Later werd de machine door Israëlische marinevaartuigen naar de haven gesleept. Het communiqué zegt verder nog: Op militair gebied is de strategische opzet van het pact goedgekeurd, terwijl een verdedigingsplan is ontworpen. Er wordt een schatting van de dienovereen komstig noodzakelijke strijdkrachten ge maakt. De volgende fase zal bestaan in de uitvoering van de plannen door het nemen van nieuwe maatregelen met het oog op een doeltreffende gemeenschappelijke ver dediging, de verdeling van de financiële lasten en de aanpassing en ontwikkeling van de vereiste strijdkrachten. Voor-Unie der Benelux wordt eventueel verlengd BRUSSEL (ANP). Naar van bevoeg de zijde te Brussel wordt vernomen, zal, zodra in Juni een nieuwe Belgische rege ring is gevormd, deze in vergadering bij eenkomen om de conventie van de econo mische unie tussen België, Nederland en Luxemburg goed te keuren. De unie zou dan van kracht worden op de voorziene datum 1 Juli. Mocht nog geen nieuwe re gering gevormd zijn, dan zou de voor-unie met een maand worden verlengd. De Velser affaire In zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de rijksbegroting van Justitie heeft minister Wijers medegedeeld, dat hij met betrekking tot de z.g. Velser affaire het rapport van de ter zake inge stelde commissie binnen afzienbare tijd verwacht. De voorzitter van de commissie heeft medegedeeld dat het onderzoek niet is stopgezet. Beginselverklaring der Aflantiscke landen Collectieve strijdmacht onmisbaar voor eigen en onderlinge hulp99 LONDEN, 18 Mei. (Reuter). Naast een communiqué over de vorming van een permanent „oppercommando" heeft de Atlantische raad aan het eind van zijn driedaagse zitting een tweede communiqué uitgegeven, „een historisch document in krachtige, kernachtige bewoordingen, dat vrijwel zeker als „de verklaring Londen 1950" zal voortleven", aldus Reuter. Dit communiqué zegt onder meer: „De ministers van Buitenlandse Zaken der 12 landen van het Atlantisch verdrag bevestigden de trouw van hun regeringen aan de beginselen, die aan het Handvest der UNO ten grondslag liggen, en hun overtuiging, dat gemeenschappelijk optre den in het kader van het verdrag een in tegraal deel is van de moeite, die alle vrije landen zich geven om wereldvrede en het welzijn van de mens te verzekeren. Zij zijn vastbesloten, dat de vrijheid, die de gemeenschappelijke basis van hun instellingen is, verdedigd zal worden tegen elke dreiging van aggressie of ondermij ning, direct of indirect. Vrijheid houdt in de onafhankelijkheid der landen en de eerbied voor geestelijke waarden en voor de waardigheid van de mens. Alleen een vrije gemeenschap kan de mens de wel daden van economische en sociale verbe tering garanderen. Aan de geweldige hulpbronnen der vrije wereld en haar industriële en wetenschap pelijke ontwikkeling voegen de volken van de Atlantische gemeenschap de geest kracht toe, die voortspruit uit vrijheid. Vredeswil verstaan Daar de ministers zich de kracht en de wil tot vrede van hun landen bewust zijn, staan zij klaar om elke gelegenheid aan te grijpen voor het bereiken van een wer kelijke en blijvende oplossing van inter nationale vraagstukken. Doch zo lang som mige landen niet bereid zijn tot samen werking op basis van gelijkheid en weder zijds respect, geloven zij, dat het handha ven van vrede en de verdediging van de vrijheid de organisatie van een toereiken de militaire defensie vereist. Gedurende zijn beraadslagingen zag de raad in, dat dit doel alleen bereikt kan worden door gecoördineerde plannen en gemeenschappelijke inspanning. Het vraagstuk van een toereikende mi litaire macht en van de noodzakelijke on kosten moet als één geheel en niet als ver schillende vraagstukken beschouwd wor den. De raad ging er van uit, dat de hulp bronnen van de leden van het Atlantisch verdrag voldoende zijn, indien zij op de juiste wijze gecoördineerd worden en aan gewend voor de stelselmatige en snelle ontwikkeling van een toereikende militai re defensie zonder dat de sociale en econo- sche vooruitgang dezer landen geschaad wordt. De raad, erkennende de onmisbaarheid van eigen hulp en onderlinge' hulp der pact-mogendheden bij het streven naar een gesloten defensiestelsel, en ervan over tuigd dat verdere wederzijdse bijstand van essentieel belang is voor een snel bereiken van de sterkte, die de gemeenschappelijke veiligheid van het Atlantisch gebied ver eist, heeft aanbevolen dat elke partij ten volle zal bijdragen tot de beveiliging van het Atlantisch gebied door wederzijdse bijstand in alle uitvoerbare vormen. Als antwoord op de per radio verspreide vredesboodschap door de kinderen van Wales hebben honderdtwintig leerlingen van „De Werkplaats" van Kees Boeke in Bilthoven in een Nederlandse studio hun verlangen naar samenwerking in een aantal liederen uitgezongen. Men ziet op de foto Kees Boeke als dirigent en geheel links prinses Irenedie evenals haar zusje prinses Beatrix, aan deze manifestatie deelnam. De raad werd het er met algemene stem men over eens, dat, wil toereikende mili taire defensie van de leden-staten bereikt worden, dit moet geschieden door middel van het meest economische en doelmatige gebruik van de strijdkrachten, en het ma teriaal, die de Atlantische landen ter be schikking staan. Dienovereenkomstig dron gen zij er bij hun regeringen op aan, zich te concentreren op de vorming van een in evenwicht gebrachte collectieve strijd macht als onderdeel van de geleidelijke opbouw der defensie van liet Atlantisch gebied, daarbij tegelijkertijd ten volle in aanmerking nemende, welke verplichtin gen de strijdkrachten der verschillende landen hebben buiten het Atlantisch ge bied. De raad heeft verder een Atlantische raad voor de Oceaanscheepvaart opge richt, waarin vertegenwoordigers van de betrokken deelnemende landen zitting zul len hebben. Deze raad moet direct aan de Atlantische raad rapport uitbrengen en nauw samenwerken met andere organen van de Atlantische organisatie in alle aangelegenheden, die de handelsscheep vaart in verband met de defensie betref fen. De ministers zijn van mening, dat de te Londen genomen besluiten een duide. lijke stap vooruit betekenen op de weg naar de verwerkelijking van de doelstellin gen van het Atlantisch verdrag", aldus be sluit deze beginselverklaring. Minister Stikker te Londen Schietpartijen in Makassar houden aan; reeds 13 doden DJAKARTA. 19 Mei. (Aneta). De schiet partijen te Makassar, die Maandag begon nen, houden volgens te Djakarta ontvan gen berichten aan. Radio-Makassar is se dert drie dagen uit de lucht. Bij een van de vechtpartijen werd de Nederlandse controleur Drop ernstig gewond. Intussen zijn volgens voorlopige te Dja karta ontvangen berichten negen leden van het KNIL en drie leden van het RIS- leger bij de schietpartijen gedood. Het aantal gewonden beloop meer dan twin tig. Kolonel Nasution, de chef-staf van de RIS, en kolonel Pareira, de sous-chef-staf van het KNIL, zijn in verband met de toestand te Makassar naar deze stad ver trokken. Sedert drie dagen werden geen berichten uit Makassar ontvangen. Frankrijk en Engeland wensen de V.S. en Canada in de O.E.E.S. LONDEN, 18 Mei. (Reuter). Frankrijk en Engeland hebben de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking ver zocht de Verenigde Staten en Canada uit te nodigen zich zo spoedig mogelijk met haar werk te associëren, zo is vandaag of ficieel bekend gemaakt. Dit is een der belangrijkste concrete be sluiten, die voortgekomen zijn uit de hui dige serie conferenties van de ministers van Buitenlandse Zaken te Londen. Het besluit wordt in verband gebracht met een of andere vorm van voortzetting der financiële en economische hulp aan Europa na 1952, wanneer de Marshallhulp eindigt. Het woord is aan J oshua Billings: Niet zozeer de onwetendheid der mensen doet kwaad, maar dat ze zoveel verkeerd weten. Truman juicht over Schumans plan Aan het begin van zijn wekelijkse pers conferentie heeft president Truman het plan van de Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, voor een samensmelting van de Franse en Duitse zware industrie „een daad van opbouwend staatsmanschap" genoemd. Truman zei in zijn verklaring onder meer nog, dat dit voorstel de basis legt voor de vestiging van een geheel nieuwe verhou ding tussen Frankrijk en Duitsland en voor Europa nieuwe perspectieven opent. Veiligheidsraad streeft naar compromis De Veiligheidsraad van de UNO komt 24 Mei bijeen om de mogelijkheid te bespreken van bijlegging van politieke geschillen voordat zij op de openbare vergadering van de raad behandeld worden. De Algemene Vergadering heeft de Raad verzocht de mogelijkheid te bestuderen van benoeming van een zijner leden tot bemid delaar tussen partijen, die zijn betrokken bij aan de Raad voorgelegde geschillen. Volgens dit plan zou getracht moeten wor den door informele besprekingen een com promis te bereiken. Trygve Lie verlaat heden Moskou Nieuwe beraadslagingen in de West-Europese hoofdsteden op het programma Trygve Lie heeft in Moskou verklaard premier Mololof, minister van Buitenland dat hij geen reden heeft om ontevreden te zijn over de resultaten van zijn bezoek aan Moskou. De mededeling van Trygve Lie werd bekend gemaakt in een door de UNO gegeven overzicht van zijn perscon ferentie te Moskou. Hierin wordt ook medegedeeld dat Trygve Lie verder nog zeide: „Een definitief oordeel kan pas over twee of drie maanden, of mogelijk nog later, worden geveld". Trygve Lie verklaarde op de persconfe rentie te Moskou onder meer: „Ik ben op de vriendschappelijkste wijze ontvangen, er is op positieve wijze van gedachten ge wisseld. Ik heb generalissimus Stalin, vice- „Dit ogenblik kan heel goed historisch blijken te zijn LONDEN, 18 Mei (Reuter) Onder de ogen van 250 verslaggevers, 25 fotografen en 4 rijen ambassadeurs en deskundigen uit de 12 bij het Atlantisch verdrag aange sloten landen begaven de 12 ministers van Buitenlandse Zaken zich aan het eind van de zitting van de Atlantische raad om beur ten naar een ovale tafel in de muziekzaal van het Lancaster House om hun slottoe spraak te houden. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. D. U. Stikleer, hield de volgende rede: „Het komt mij voor, dat deze vierde bij eenkomst van onze raad een keerpunt kan betekenen in de ontwikkeling van de At lantische samenwerking. Moest gedurende het eerste jaar ons voornaamste streven zijn gericht op het doel van het verdrag: de collectieve ver dediging tegen een gewapende aanval, het geeft mijn regering bijzonder veel voldoe ning dat de Atlantische raad deze maal in de gelegenheid was onderwerpen van veel ruimei'e aard te behandelen. In andere hoedanigheid heb ik gelegen heid gehad er in het openbaar de nadruk op te leggen, dat de snelle ontwikkeling van de West-Europese eenheid een van de fundamentele voorwaarden is voor het be houd van onze democratische beschaving. Ik herhaal: Eén van de fundamentele voorwaarden, maar geenszins de enige. De eenmaking van West-Europa zal een nuttige en onmisbare stap zijn haar ons einddoel: de vestiging van een sterke At lantische gemeenschap een gemeenschap met eenheid van doel, eenheid van politiek en economisch streven en boven al de ge meenschappelijke wens om de vrede en stabiliteit te bewaren. Met andere woorden: een gemeenschap waarin de mens vrij van vrees zal zijn onverschillig of die vrees door binnenlandse of buitenlandse invloe den wordt veroorzaakt en waarin de sociale en economische zekerheid gewaar borgd is. Daarom moeten wij naar mijn mening de heer Bevin dankbaar zijn voor zijn initiatief om ons gezamenlijk streven samen te vatten in een verklaring van trouw, die is neer gelegd in de preambule van onze slotver klaring. Polen laat een veer Volgens een te Londen ontvangen be richt van het officiële Poolse persbureau heeft de Poolse regering in overeenstem ming met het Kremlin, besloten het totaal bedrag der herstelbetalingen,die de Oost- Duitse regering aan Polen moet doen, te verminderen. Betaling van het restant zal over een periode van vijftien jaar moetëh geschieden. De Poolse regering is, bij het nemen van dit besluit, „geleid door de stipte wijze, waarop de Oost-Duitse repu bliek haar herstelbetalingsverplichtingen is nagekomen en door de goede nabuur- schappelijke betrekkingen, die tussen. Polen en. de Oost-Duitse republiek bestaan". Maar al komt deze bevestiging van onze principes nog zo op het juiste ogenblik, wij hebben tevens duidelijk laten uitkomen, dat wij voornemens zijn onze plannen te verwerkelijken door de vorming van wat ik beschouw als een uniek stuk internatio nale machinerie. Ik spreek de oprechte hoop uit, dat het grote resultaten zal opleveren, die wij er van verwachten. Op deze twee conferentie op hoog minis terieel niveau hebben wij onze opvatting van een sterke Atlantische gemeenschap nieuwe stuwkracht gegeven. Het ogenblik kan heel goed historisch blijken te zijn, niet alleen voor de op deze conferentie vertegenwoordigde volken, maar voor de gehele wereld. Ik bid dat wij niet zullen falen." Op de Schelde ter hoogte van Vlissingen zijn twee Franse schepen met elkaar in botsing gekomen. Het zijn het stoomschip „Hadrumaete" komende van Antwerpen met de bestemming Rouen en de trawler „Vert- prairial". De „Hadrumaete" liep schade aan de voorsteven op en moest op de rede van Vlissingen voor anker gaan. Het andere vaartuig liep op eigen kracht de haven binnen. Het weer in beeld Het lage drukgébied, dat gisteren in ons land regen veroorzaakte, trekt nu over het Zuidelijk deel van de Oostzee naar het Noord-Oosten weg. De luchtdrukverschillen zijn boven geheel West-Europa nu zeer klein en de weersprocessen voltrekken zich dientengevolge erg langzaam. Onder in vloed van een stijging van de luchtdruk boven West-Europa zal het weer een tijde lijke verbetering ondergaan. se Zaken Wysjinski, diens plaatsvervanger Gromyko en Sobolef, voormalig assistent secretaris-generaal der UNO, gesproken. Wij hebben gesproken over de algemene internationale situatie, de vertegenwoordi ging van China in de UNO en de zoge naamde „koude oorlog". Ook is gesproken over de Veiligheidsraad en de atoomener gie. Ik kan u hier verder niets meer over mededelen. Uitwisselingen van meningen tussen leiders van staten en mijzelf moe ten een vertrouwelijk karakter dragen om tot resultaten te kunnen leiden bij de po gingen een oplossing te vinden voor de bestaande problemen en moeilijkheden". In antwoord op de vraag, of hij tevreden was met de resultaten van zijn besprekr - gen met de regeringsleiders in de vier door hem bezochte Europese hoofdsteden, ver klaarde Trygve Lie: „Ik zou er in dit ver band op willen wijzen dat de secretaris generaal der UNO niet tevreden kan zijn, voor dat de machinerie der UNO normaal werkt, de koude oorlog is beëindigd en vriendschappelijke betrekkingen tussen de staten-leden der organisatie tot stand zijn gebracht". Trygve Lie verklaarde verder nog te hopen opnieuw met president Truman, pre mier Attlee en minister-president Bidault te zullen beraadslagen. In antwoord op de vraag of dergelijke gesprekken het gevolg zouden zijn van zijn besprekingen met maarschalk Stalin en andere Sovjet-Russi sche leiders, verklaarde Trygve Lie: „Neen. Ik was dit al van plan, voor ik naar Mos kou kwam". Lie verklaarde verder nog dat de moei lijkheden der UNO opgelost moeten zijn voor de volgende bijeenkomst van de alge mene vergadering in September aanstaande De secretaris-generaal der UNQ deelde de vijftig vertegenwoordigers van Sovjet- Russische en buitenlandse bladen mede dat hij Vrijdag (heden) per vliegtuig uit Mos kou zal vertrekken. Volgens radio Moskou was Lie van me ning, dat „alle fatsoenlijke mensen in hun hart een eind wensen te zien aan de koude oorlog". Lie verklaarde verder, „dat vrede de ondertoon is geweest van alle gesprek ken, die ik met wie dan ook in Moskou heb gehad". Op zijn reis naar de vier hoofd steden had hij overal dezelfde stemming aangetroffen. Iedereen sprak over vrede. Pool omgekomen bij brand in Arnhem In de afgelopen nacht is in Arnhem in een uit drie verdiepingen bestaand huis in de Spijkerstraat brand uitgebroken op de bovenste verdieping. Toen de brandweer het vuur geblust had vond zij in een totaal uitgebrande kamer het verkoolde lijk van een man. Het slachtoffer bleek te zijn de 32-jarige ongehuwde Jozeph Pawlik, een fabrieksarbeider van Poolse nationaliteit. Vermoedelijk heeft de man, toen hij van nacht thuis kwam op bed liggen roken, waardoor brand is ontstaan. De schade is aanzienlijk. IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot. Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Zwakke tot matige wind draaiend naar Zuidelijke richtingen. Vannacht flinke opklaringen. Morgen overdag toene mende bewolking met later in het Zui den van het land plaatselijk enige regen. Iets zachter dan vandaag. 20 Mei: Zon op 4.40 uur, onder 20.34 uur Maan op 6.14 uur, onder uur Hoog en laag water in IJmuiden Vrfdag lfl Mei: Hoog water: 5.01 en 17.23 uur. Laag water: 0.46 en 13.05 uur. Zaterdag 20 Mei: Hoog water: 5.33 en 17.58 uur. Laag water: 1.18 en 13.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1