Haarlems Dagblad iezoekaan Parijs Mijnramp in Gelsenkirchen kostte 71 mijnwerkers het leven ►Ie Jaargang No. 19555 Hoofdkantoor: Grote Houtstraat 93, Haarlem, Telefoon Directie, Hoofdredactie, Redactie en Administratie 15295 (zes lijnen). Bijkantoor Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Telefoon 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Telef. 15295. Hoofdredacteur: Robert Peereboom Maandag 22 Mei 1950 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 35 cent, per kwartaal 4.50. Franco per post 5.Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie ctt «Oprctfjtc tjaarlcmecttc «Courant (anno 165-6) Directie: P. W. Peereboom en Robert Peereboom PTIJ STAAN aan de vooravond van het V officiële bezoek, dat de Koningin en rins Bernhard aan Parijs zullen brengen, elang en betekenis van dit bezoek zijn uidelijk. Misschien moeten zij groter wor- en geacht dan dergelijke getuigenissen an vriendschap tussen de Franse en de cderlandse natie ooit tevoren zijn ge- eest. Immers, het besef dat Europa een- eid moet vinden is nimmer zo diep ge- eest als thans, en de drang om die nheid te verwezenlijken heeft zich nooit sterk doen gevoelen. In dit streven, aarbij een dozijn volken betrokken zijn, ien het Franse en het Nederlandse zich twee van de belangrijkste gelden. Dat elkaar waarlijk vriendschappelijke ge- elens toedragen zal daarbij van de groot- wellicht van beslissende waarde Er zullen officiële redevoeringen te Pa is worden uitgesproken, waarin over en eer in de hoffelijkste en zorgvuldigst-ge- «zen woorden waardering zal worden ge it Het Parijse publiek zal de Koningin haar gemaal met geestdrift ontvangen, volksliederen zullen vele malen weer- nken. Frankrijks schitterende hoofdstad opnieuw getuigen van haar schoonheid gratie, haar wonderen van vorm en naak. En menigeen (want menigeen is eptisch) zal zich vergissen als hij of zij eent dat dit alles slechts uiterlijkheden ildt. Want wezenlijk bestaat er een we- irzijdse sympathie tussen Fransen en Ne- rlanders, die vooral op gemeenschappe- k geloof in de vrijheid en in de waarden >r Europese cultuur is gegrond. Een sym- athie, die pas nog op aangrijpende wijze uiting is gekomen bij de onthulling van et monument te Kapelle (Zeeland) bij de onderden Franse oorlogsgraven van Mei 40. Het is goed dat zijook anderszins ting vindt. In het officiële Koninklijke ezoek aan de President der Franse Re- tibliek moet men meer zien dan een be- efdheids-ontmoeting op het hoogste plan. c denkt nu misschien aan de gesprekken, Ie de Franse minister van Buitenlandse aken Robert Schuman en zijn Neder- cdse ambtgenoot Stikker te dezer gele- nheid kunnen hebben. Maar voor zulke anisteriële gedachtenwisselingen, die zich jenwoordig zo veelvuldig voordoen, is en Koninklijk bezoek nodig; het biedt er aarschijnlijk, door zijn uitvoerig pro- ramma, ook maar weinig tijd voor. Van eer belang is dat wederzijds de aandacht 'elkafers landen en volken wordt toege- itst. dat dit zowel in kranten en tijd- hriften als in overheidskringen gebeurt, ii men zich tenvolle van de gedachte ver kerk wij kunnen gezamenlijk iets helpen it stand brengen, wij begrijpen elkaar in age mate, wij zien gezamenlijk in hoeveel op het spei staat en hoe groot werk in eze tijd zou kunnen worden gedaan. Het an-Schuman betreffende samenvoeging ider een centraal gezag van de Europese ilen- en staal-industrie heeft pas weer :n indrukwekkende" getuigenis afgelegd de scherpte van Frans inzicht in de «stand. Het zal velen extra hebben doen eseffen dat terzake van de Europese sa- lenwerking de Fransen geenszins alleen elangrijk zijn als een groot volk met een :hitterende historie, maar in niet minder late om de grote bijdragen tot welslagen wij van hun knappe mensen, hun durf hun brede blik mogen verwachten. I11 Nederland telt Frankrijk talloze rienden. Het heeft hen na de tweede we- eldoorlog in bezorgdheid doen verkeren oor de vaak ontstellende' verschijnselen an zijn binnenlandse politieke ontwikke- ng. Die bezorgdheid is nu aanmerkelijk ónder geworden, niet omdat het Franse ewind reeds in een toestand van ver- ïkerde ontwikkeling is gekomen, maar aidat andere verschijnselen hebben be- ezen dat Frankrijks innerlijke kracht als nmer groot is en in staat, zich aan een risis te ontworstelen. Dit heeft ons allen srheugd. Het Franse genie is voor Euro- ees welslagen volstrekt onontbeerlijk. De ranse levensvreugde geeft een aansporing, de Noorderling blij aanvaardt. De ranse charme kan niet falen, hem te be- oren. Er zijn verschillen in aanleg en ge- srdheid tussen de beide volken, die geens- ms beletten elkaar te verstaan die wel- ic'nt dat verstaan zelfs gemakkelijker doen ijn dan bij volken die groter gelijkheid «zitten. Want zij prikkelen de weder- ijdse belangstelling. Laat het ons graag irkennen: er leven eigenschappen iti het 'ranse volk die wij niet alleen bewonderen, aaar welker uitingen warmte cn harte- ijkheid in onze gevoelens wakker roepen. !n het is daarom zo verklaarbaar dat men inder de Hollanders, die er wonen, te allen jde die verknochtheid aan Frankrijk vindt lie zij niet behoeven te beredeneren, die ook nooit volledig kunnen toelichten als het beproeven en die haar beste ver- daring tenslotte vindt in: Nu ja ten- lotte: ik houd van dit land en dit volk. Het is de duidelijkste bevestiging van dat ude, merkwaardige, een beetje geheim- linnige woord: Iedereen heeft twee landen: iet zijne en Frankrijk. Het is vreemd maar »aar en men gevoelt dat het sterkst als in het land vertoeft. Niet alleen in 'arijs. Ik zou niet eens willen zeggen: vooral in Parijs. Het geldt gans Frankrijk. Het bezoek van onze Koningin en haar ;emaal zal Frankrijk een bevestiging irengen van gevoelens, die diep bij ons even. R- Twee ongelukken op onbewaakte overwegen Een 23-jarig meisje en een 15-jarige jongen gedood Op een onbewaakte overweg onder de gemeente Schagen is Zaterdagmiddag de 23-jarige mej. T. Baay uit Schagen over reden. Zij was op slag dood. Zij had, om zich naar haar ouders te 't Zand te bege ven, een rijwiel met hulpmotor geleend. Vermoedelijk is zij niet in staat geweest lijdig te remmen voor de naderende trein. Zondagmiddag is de 15-jarige S. v. Laar hoven uit Kaatsheuvel, toen hij met zijn fiets de onbewaakte overweg aan de Del- merweg te Tilburg wilde oversteken, door sen Diecel-electrische trein aangereden. Hij was op slag dood. De jongen wilde een bezoek brengen aan zijn vader, clie in het sanatorium „De Klokkenberg" te Tilburg wordt verpleegd. Ontploffing in mijngang op 925 meter diepte (Speciale berichtgeving) In Gelsenkirchen in het Ruhrgcbied, hangen de vlaggen half stok. Midden in de jubileumfeesten ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan vonden 71 mijnwerkers de dood in een 925 meter diepe mijngang. Enkele geredden verkeren in levensge vaar, een dertigtal heeft minder ernstige kwetsuren opgelopen. Zaterdagmorgen te ruim 10 uur ver breidde zich in het stadsdeel van Gelsen kirchen, dat Rotthausen heet, het gerucht, dat in de daar gelegen mijn „Dahlbusch", een ramp was gebeurd. Weldra werd de toegangspoort tot de mijn door familieleden van de mijnwerkers uit de vroege ploeg belegerd. Het duurde uren voor bekend was, dat 90 arbeiders, die op een diepte van circa 925 meter werkten door een mijn- gasontploffing waren getroffen en ingeslo ten. Hulpploegen wisten 35 mijnwerkers naar boven te brengen, maar velen van hen hadden verschrikkelijke brandwonden opgelopen en enkelen zijn inmiddels reeds overleden. Tal van gezinnen verkeren nog in het onzekere over het lot van man of zoon, omdat de identificatie der doden zeer moeilijk is daar de branwonden in sommige gevallen zo ernstig zijn, dat zij niet her kend kunnen worden. Over de oorzaak van de ramp hult de mijndirectie zich nog in zwijgen. De kans moet groot worden geacht, dat het mijngas is ontploft door vonken uit een motor, die in de betrokken schacht werd gebruikt. Deze motor is tenminste door de autoritei ten in beslag genomen. Een brand, die was uitgebroken, werd met moeite geblust en een tweede kleinere explosie op Zondagmiddag heeft gelukkig geen gevolgen gehad. De mijn Dahlbusch is reeds 99 jaar oud. Zij is grotendeels in Belgisch bezit. De mare van de ramp, die Zaterdagmor gen door Rotthausen liep, had vele tien tallen. vrouwen en kinderen naar de mijn ingang doen stromen. De wildste geruchten deden weldra de ronde en er werd van meer dan 100 doden gesproken. De vrou wen wier mannen vroege dienst hadden, werden door de angst naar de hoofdingang gedreven. Hartverscheurende tonelen speelden zich daar af, want de mijndirectie deed aanvankelijk geen enkele mededeling. Uren en uren duurde het voor de gepijnig de vrouwen van enkele geredden cn van personeel uit de mijn iets naders konden vernemen. Voor de poort zag men hoe zwaar ge wonden op baren in de ziekenauto's wer den geschoven. Tot eindelijk in de middag de poort werd geopend en de eerste, die gered was, naar buiten kwam. Hij had slechts lichte kwetsuren opgelopen. Spoe dig wisten allen, die bij de mijningang ston den, wat er was gebeurd. Een lichtgewonde vertelde nog aan de journalisten, hoe de steekvlam van de explosie langs hem heen ging en dat daarna het schreeuwen en steunen van de stervende en zwaar gewon- Telefoonnummers Haarjems Dagblad Zoals wij reeds eerder hebben be richt zijn voor ons hoofdkantoor en ons drukkerijbedrijf de telefoon nummers, door het in gebruik nemen van een nieuwe installatie, gewijzigd. Ten gerieve van andere aangeslote nen drukken wij hieronder onze thans geldende nummers af. precies op de maat, zoals de oude in de tele foongids vermeld staan. Wij zullen het op prijs stellen wanneer men de onderstaande opgave wil uitknippen en vervolgens op blz. 74 van de locale telefoongids, laatste uitgave (Maart 1949), over de daarin vermelde nu verouderde opgave wil plakken (s.v.p. niet teveel lijm of stijfsel ge bruiken, daar is het papier niet tegen bestand). - Dagblad, Gr. Houtstraat 93. 15295* 6 lyncn. Alle afdelingen en tevens drukkerij Zuider Bui ten Spaarne 12. 12230 Bijkant. Soendaplein 37. de kameraden al het andere overstemde. Urenlang moest hij daarna wachten voor de reddingsploeg hem bevrijdde. Deze ploegen hebben een grootse prestatie van opofferingszin geleverd, want onder de moeilijkste en gevaarlijkste omstandighe den daalden zij in de schacht af. Een gezin in Rotthausen is vreselijk ge troffen. Vier leden er van zijn bij de ramp om het leven gekomen. De teraardebestelling van de slachtoffers zal vermoedelijk Woensdag geschieden. Oneerbiedige vuilnisman Een vuilnisman te Liverpool is door het gemeentebestuur ontslagen omdat hij Ko ningin Elisabeth heeft nageaapt in het publiek. De straatveger, die 17 dienstjaren heeft, had op 3 Mei, toen de koningin door de straten van Liverpool naar de haven reed om aanwezig te zijn bij de tewater lating van het vliegdekschip Ark Royal, in zijn spiksplinternieuwe vuilnisauto de Ko ningin op haar rit door de stad op een af stand gevolgd en minzaam naar het publiek gewuifd en geknikt. Men had al plannen om op Buckingham clementie voor de ontslagen vuilnisman te vragen, maar dat schijnt niet nodig te zijn omdat het gemeentebestuur overweegt het ontslag ongedaan te maken, daar het aan neemt dat de man voldoende is gestraft door de schrik. (United Press). In een steenkoolmijn te Gelsenkirchen-Rotthausen in het Ruhrgebied heeft zich Zaterdagmorgen 'n hevige ontploffing voorgedaan, waardoor een ondergrondse brand ontstond. 71 Mijnwerkers kwamen om het leven. Een reddingsploeg draagt een der slachtoffers van de mijnramp weg. Politiële actie te Makassar aangekondigd MAKASSAR, (Aneta). Na de be- sprekingen van de chef-staf van de fede rale strijdkrachten der RIS, kolonel Nasoe- tion, en de sous-chef-staf van het KNIL, kolonel Pareu-a. te Makassar is overeen stemming bereikt inzake een ultimatieve aanmaning aan guerilla's op een bepaald tijdstip de stad te hebben verlaten. Indien daaraan geen gehoor wordt gegeven, zal een uïtkammingsactie van de Indonesische en de Nederlandse militaire politie worden begonnen. Zowel aan do zijde van de RIS en het KNIL als aan de zijde van de waar nemers der commissie van de UNO voor Indonesië is men vol goede hoop, dat de ontwikkelingen titans gunstig zullen ver lopen. De correspondent van Aneta deelt nog mede, dat ruim honderd burgers getroffen zouden zijn, van wie enkele tientallen ge dood werden. De hospitalen waren dag en nacht in de v/eer. De wijze, waarop Dins dag plotseling de onlusten zich over de gehele stad uitbreidden, maakte het voor velen onmogelijk hun woningen te berei ken. Velen keerden pas Donderdag in hun eigen woning terug. Het bedrijfs- cn zakenleven te Makassar werd enige dagen lamgelegd, vooral het havenbedrijf ondervond veel stagnatie. DJAKARTA, 22 Mei. (United Press). Volgens reizigers uit 3Iakassar zijn bijna 200 man van het federale Indonesische leger bij de gevechten in Makassar om het leven gekomen. De onlusten duurden een week en kon den Zaterdag pas beteugeld worden. In le- gerkringen te Djakarta was men niet in staat de rapporten der reizigers te bevesti gen. Volgens de hier gepubliceerde officiële berichten werden bij dc botsingen elf voor malige KXIL-soldaten gedood en ongeveer 200 federale soldaten en ruim 100 burgers gewond. Naar gemeld wordt zijn verschei dene gewonden overleden. Mededeling Van het feuilleton „De gril van een, kun stenaar" door Lily van Oven, waarvan wij slechts twee afleveringen hebben geplaatst, namelijk op Dinsdag 16 en Woensdag 17 Mei, zal de publicatie niet worden voort gezet. Binnenkort zullen wij met de publi catie van een ander feuilleton beginnen. Vele personen kwamen om het leven en ongeveer 400 werden gewond tenge volge van een geweldige explosie in de haven van het Amerikaanse stadje South Amboy in New Jersey. Bijna alle 1400 huizen der stad werden beschadigd. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse 'Zaken zal ook een onderzoek in stellen naar de ontploffing, om vast te stel len of de ontplofte springstoffen een nor male uitvoerliccntie hadden. De aanwezigheid in de haven van een schip van de Isbrandtsen lijn, die op het Verre Oosten vaart, zou er toe hebben bij gedragen, dat het departement van Buiten landse Zaken wil onderzoeken, of wapens die daarheen verscheept worden, niet uit eindelijk in handen der Chinese commu nisten vallen. Op de foto: In het door de politie afge zette havengebied zoeken manschappen naar personen, die no® vermist worden. Westerling naar Nederland? Volgens de Daily Telegraph zal Westerling, die nog steeds te Singapore in de gevangenis verblijft, niet aan de Indonesische regering worden uitgeleverd. Men veronderstelt dat hij naar Nederland zal worden uitgewezen. De gouverneur van Singapore zou de mening toegedaan zijn, dat de Indonesische autoriteiten niet hebben kunnen bewijzen dat Westerling misdaden heeft gepleegd, welke zijn uitlevering zouden rechtvaar digen. New York Times over de Indonesische eenheidsstaat „Iets minder dan oprecht" „Velen zullen ervan overtuigd zijn, dat de Indonesiërs „iets minder dan oprecht" waren toen zij de federale structuur aan vaardden en daarbij klaarblijkelijk niet de bedoeling hadden, haar in practijk te brengen", aldus de New York Times van heden in een hoofdartikel. In dit artikel wordt voorts gezegd, dat het afschaffen van de federale staatsvorm alvorens deze haar bestaansrecht heeft kunnen bewijzen, niet geschikt is om ver trouwen te wekken ten aanzien van in de toekomst door Indonesië aan te gane over eenkomsten, en zulks op een tijdstip, dat de Indonesiërs dit vertrouwen meer dan ooit dienen te vestigen. Er zijn in Indonesië factoren ten gunste van de unitaristische staatsvorm, „maar de goede uitwerking daarvan zou wel eens ongedaan kunnen worden gemaakt door een overhaaste han deling, die in de ogen van velen een? daad van willekeur is en een blijk van kwade trouw naar het gevoelen van anderen. In donesië heeft hulp nodig en vraagt daarom, maar het voert geen politiek, die het ver schaffen van meer hulp dan tot nu toe gemakkelijk maakt". Australische ambassadeur bij de R.I.S. naar Sydney ontboden Uit Sydney seint Reuter: De Australi sche minister van Buitenlandse Zaken heeft de Australische ambassadeur bij de regering der RIS teruggeroepen „voor een onmiddellijke raadpleging". Reuter beves tigt voorts, dat dit verband houdt met het geen president Soekarno in zijn radiorede van Zaterdag heeft gezegd over Nieuw Guinea. De heer Spender zeide, dat de vitale belangen van Australië bij het ge hele eiland Nieuw Guinea onder bescher ming staan van de federale (Australische) regering. „Eigen vliegtuigen" voor Joegoslavische luchtmacht Maarschalk Tito heeft Zondag een plech tigheid ter gelegenheid van de Joegoslavi sche luchtvaartdag bijgewoond op het mili taire vliegveld te Zemun, enige kilometers buiten Belgrado. Volgens een bericht van radio-Belgrado ontving de luchtmacht tij dens de plechtigheid nieuwe vliegtuigen, die in het land zelf zijn vervaardigd. Er werden geen verdere bijzonderheden be kend gemaakt. De luchtmacht vierde vandaag dc acht ste verjaardag van de eerste luchtaanval der patisanen op de Duitsers. Maarschalk Tito sprak zijn blijdschap uit over het feit dat de luchtmacht thans met eigen vliegtuigen werd uitgerust. Hij verklaarde verder: „Gij hebt geen andere missie dan te zorgen voor uw eigen land. Gij zult nooit opdracht krijgen de onafhankelijkheid van een ander land te bedreigen. Uw opdracht is altijd, boven uw eigen land te opereren". Maarschalk Tito verklaarde nog: „Ik hoop, dat spoedig de tijd zal komen, dat wij m staat zijn u met de modernste wa pens uit te rusten en wij materieel niet meer achter zijn bij de verstgevorderde landen". Dr Adenauer pleitte nogmaals voor een Verenigd Europa „De Duitsers moeten harder werken dan andere volken" In een toespraak tot een bijeenkomst van de West-Duitse christendemocratische partij heeft de West-Duitse bondskanselier dr. Adenauer opnieuw een pleidooi gehou den voor de vorming van een verenigd Europa, „als een derde macht, die sterk genoeg is om, tussen de twee grote blok ken in het Oosten en Westen, de weeg schaal naar het behoud van de vrede te doen doorslaan". Adenauer verklaarde verder nog dat West-Duitsland „zo spoedig mogelijk" tot de raad van Europa moet toetreden. Hij verklaarde, dat het plan-Scnuman staat of valt met het toetreden van West-Duits- land tot de Raad van Europa. „Dit plan", aldus de West-Duitse bondskanselier, ..is van de grootst mogelijke betekenis voor het tot stand komen van waarachtige en duurzame Frans-Duitse overeenstemming. Hij, die zich reeds bij voorbaat schimpend over dit Franse voorstel uitlaat, handelt niet zoals het een Duitser en zeker niet zoals het een Europeaan betaamt. Ik geef u mijn woord als bondskanselier, dat wij alles zullen doen, wat in ons vermogen ligt. om dit plan te doen slagen". Dr. Adenauer oefende vervolgens critiek uit op de leider der West-Duitse sociaal democraten, dr. Kurt Schumacher, die heeft verkaard dat het plan-Schuman „een onderonsje van profiteurs" is en die zich erover heeft beklaagd, dat de socialis ten niet is verzocht aan de besprekingen over het plan deel te nemen. De West-Duitse bondskanselier ver klaarde verder nog dat Italië, de Benelux- landen en Groot-Brittannië zal worden verzocht hun wensen kenbaar te maken, zodra een zeker stadium in de Frans-Duit se besprekingen is bereikt. Tenslotte sprak dr. Adenauer zich nog uit tegen het invoeren van de veertig- urige werkweek, zoals die in Groot-Brit tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten bestaat. „De Duitsers moeten, omdat hun land in de oorlog zo zwaar is beschadigd, har der werken dan andere volken", verklaar de hij. Aardbeving in Peru Volgens een bericht van een radiostation te New York is Cuzco, hoofdstad van de gelijknamige provincie in Peru, grotendeels door een aardbeving verwoest. De stad, 550 kilometer ten Zuid-Oosten van Lima, de hoofdstad van Peru, gelegen, telt 45.000 inwoners. Volgens de laatste berichten zijn 50 doden en 250 gewonden geteld, zo berichtten officiële zegslieden uit Lima, de hoofdstad van Peru. Zij berichtten verder dat twin tig procent van de huizen in Cuzco geheel of gedeeltelijk waren verwoest. Er werden vliegtuigen in Lima gereed gehouden om in allerijl doktoren en'verpleegsters als mede geneesmiddelen naar de getroffen stad te vervoeren. Cuzco ligt drie uren vliegen van Lima. Vermist Zwitsers vliegtuig gevonden; vier doden Een Zwitsers „Proctor"-vliegtuig, dat sinds Woensdag in de Zwitserse Alpen ver mist wordt, is thans gevonden. Het is ge heel vernield. Alle vier inzittenden drie passagiers en de piloot zijn om het leven gekomen. Het wrak werd gevonden door een spoor wegarbeider op ongeveer 2000 meter hoog te. Het lag half in de sneeuw begraven op vier km. afstand van het spoorwegsta tion van Gletsch bij de ingang van de Furka-tunnel. Het vliegtuig verongelukte op een vlucht van Bazel naar Milaan. Kinderen verdronken bij het instorten van brug Ten minste twaalf kinderen zijn Zondag bij het dorp Boscochiaro in de provincie Venetië verdronken tengevolge van het instorten van een brug tijdens een proces sie. Een priester en ongeveer vijftig kinde ren, van wie vele in witte kleding ter ge legenheid van hun communie, stortten -in de snelle stroom van de rivier de Garzone. Acht-en-dertig kinderen werden door hun ouders gered. Acht lijken zijn totnog toe geborgen. Tenminste vier kinderen worden vermist. Het weer in beeld De depressie ten Westen van de Britse Eilanden begint op te vullen. Er splitste zich een gedeelte van deze storing af, dat hedenmorgen boven het Zuidelijk gedeelte van de Noordzee lag en nu in Noordelijke richting verder trekt. Achter deze afsplitsing ontwikkelt zich boven Engeland een krachtigerug van hoge druk, die zich naar het Oosten toe tytbreidt* Het woord is aan Dean Swift: Klachten zijn de grootste schatting die de hemel ontvangt. Engeland zal kunnen deelnemen aan Europese betalingsunie LONDEN, (Reuter). Naar in verant woordelijke kringen te Londen werd ver klaard, koestert men goede hoop, dat de Marshall-landen op de bijeenkomst van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking, die Dinsdag te Parijs zal worden gehouden, overeenstemming zullen bereiken over een plan voor een Europese betalingsunie, waarvan Engeland volledig lid zou kunnen worden. Alle Europese valuta's zouden hierdoor vrij onderling ormvisselbaar worden voor alle lopende betalingen in het gehele ge bied van de Europese Marshall-landen, het sterling-gebied en de overzeese mone taire gebieden van de koloniale mogend heden van het Europese continent. De weg hiervoor is volgens de te Londen heersende mening geopend door een Belgisch voor stel, dat de landen van het Europese con tinent de keus zullen hebben om eventuele betalïngsoverschotten aan te houden, hetzij in ponden sterling, hetzij als vorderingen op de Europese betalingsunie. Men be schouwt dit te Londen, als een voldoende erkenning van de speciale positie van het pond sterling, zodat Engeland volledig lid zou kunnen worden. Engeland zou hierdoor niet alleen als geldschieter optreden, doch ook leningen bij de unie kunnen opnemen. Het oorspronkelijke denkbeeld, dat Enge land alleen als geldschieter aan de unie zou deelnemen, schijnt men te hebben laten varen. Men veronderstelt voorts te Londen, dat er in belangrijke mate overeenstemming is bereikt over het principe, dat het mecha nisme van de in te stellen betalingsunie automatisch zal moeten werken. Men be twijfelt het te Londen, of er nog Europese landen zijn die wensen, dat de unie ruime controlebevoegdheden zal hebben ten aan zien van de binnenlandse politiek der ver schillende landen. Poolse gezant in Canada ver zocht teruggeroepen te worden Van de Poolse legatie vernemen wij het volgende: „De Poolse gezant in Canada, de heer Eugeniusz Milnikiel, heeft aan zijn regering te Warschau verzocht ontheven te worden van zijn post, aangezien het hem bij het vervullen van zijn missie onmogelijk bleek ook maar een van de principiële strijd vragen tussen Polen en Canada op te lossen. De Poolse regering heeft het verzoek in gewilligd en hem van zijn post terugge roepen. De Poolse gezant bracht op 9 Mei een afscheidsbezoek op het Canadese mi nisterie van Buitenlandse Zaken en heeft Canada op 12 Mei verlaten. De diplomatieke correspondent van het Poolse persbureau brengt in herinnering, dat de Canadese regering een afwijzend standpunt inneemt ten aanzien van het teruggeven aan Polen van de gobelins en andere nationale kunstschatten, die on danks het feit, dat de oorlog reeds 5 jaar voorbij is, nog steeds worden vastgehouden. Zoals men weet, z:in deze historische Poolse kostbaarheden tijdens de oorlog terwille van de veiligheid in Canada on dergebracht. Van het standpunt der Cana dese regering tegenover Poolse aangelegen heden getuigt ook de recrutering van ar beidskrachten onder de P.oolse emigranten in West-Duitsland en andere landen zon der de Poolse regering er in te kennen. Ondanks de protesten van de Poolse rege ring worden ook minderjarige Poolse bur gers aangeworven". Indonesië vraagt het lidmaatschap der I.L.O De regering der RIS heeft een aanvraag ingediend voor het lidmaatschap van de 60 landen omvattende internationale ar beidsorganisatie. De behandeling van dit verzoek om toelating zal plaats hebben in. de jaarlijkse arbeias-conferentie, die op 7 Juni te Genève zal beginnen. EXPORT VAN BLOEMKOOL NAAR ENGELAND GESTAAKT Wegens het optreden van de Colorado kever heeft Nederland, op grond van een met Engeland getroffen afspraak de export van Nederlandse bloemkool tot nader order gestaakt. De export van bloemkool naar Engeland had in de laatste tijd een zeer geringe om vang. Expositie van leerboeken. Een door de regeringen van Frankrijk. België, Nederland en Engeland ingerichte tentoonstelling van leerboeken wordt op het ogenblik in Londen gehouden. De expositie laat zien hoe deze landen het onderwijs in Afrika en Zuid- Oost-Azië bevorderen. Samengebracht zijn boeken uit Indonesië, Indo-China. Brits West- en Oost-Afrika, Frans Afrika en de Belgische Congo. MINDER Ml ND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt te 10 uur: Matige, later tijdelijk zwakke wir.d tussen West en Zuid. In de nanacht hier en daar mist. overigens half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in dc Zuid-Oostelijke helft van het land enkele verspreide buien. Iets koelere nacht, overigens weinig verandering van temperatuur. 23 Mei: Zon op 4.36 uur onder 20 33 uur Maan op 9.52 uur onder 1 34 uur Hoog en laag water in IJmoiden Maandag 22 Mei: Hoog water: 6.50 en 19-16 uur. Laag water: 2.25 en 14.48 uur. Dinsdag 23 Mei: Hoog water: 7.37 en 20.08 uur. Laag water: 3.09 en 15.31 uur.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 1