c kicspun Radio-sfad voor de Britse omroep 0LIEST00KINSTALLATIEN GROEN Co. AKKERTJES De radio geeft Dinsdag 10 „TEMPO PANDA EN DE MEESTER^GELEERDE 3 Wereldnieuws Maandag 22 Mei 1950 De Britse omroep zal binnenkort begin nen met de bouw van een eigen „radio- stad" op het ongeveer zes hectaren grote tentoonstellingsterrein White City in Lon den, dat zij heeft aangekocht. Het werk zal in twee gedeelten worden uitgevoerd De eerste studioruimten zullen tegen het einde van 1952 in gebruik worden genomen en in het bijzonder voor de televisie-uit zendingen bestemd zijn. Deze zijn gelegen in de cirkelvormige kern van het complex rond een binnenplein en bevatten zowel de studioruimten als de vertrekken voor de artisten, kleedkamers, afdelingen voor de technische dienst en bureaux voor de ad ministratie. De kosten van het gehele ge bouw worden op vierduizend tot vijfdui zend pond sterling geschat. Het tegen- „Professor" Pootjes voorlopig op vrije voeten gesteld Onder storting van een borgsom van f 10.000 heeft de 59-jarige „professor" J. W. Pootjes van de „Hogeschool der Cul- tusvrije Christusbelijders" te Hilversum na ruim negen maanden voorarrest zijn voor lopige vrijheid herkregen. Wegens ver- dachte's zwakke gezondheidstoestand had de verdediger, mr. Benno J. Stokvis, reeds geruime tijd geleden verzocht zijn cliënt in vrijheid te stellen. De voortgezette behandeling van de zaak tegen de „professor", die er van beschul digd wordt, dat hij dienstplichtige militai ren heeft aangespoord geen gevolg te geven aan het inschepingsbevel voor de reis naar Indonesië en voorts, dat hij in 1949 in zijn tijdschrift „De Vredestichter" het Konink lijk Huis heeft beledigd, is bepaald op 21 September. De schorsing van de voorlopige hechtenis werd gelast onder de navolgende voor waarden: Storting van een cautie ten be drage van f 10.000 (hetgeen inmiddels is geschied). De verdachte moet verblijf hou den in Blaricum en niet in Hilversum en mag Blaricum slechts veriaten na een op roeping van de psychiaters, die belast zijn met het tweede onderzoek naar zijn geest vermogens. Hij mag tijdens zijn voorlopige vrijheid niets publiceren noch zich schuldig maken aan hetgeen hem ten laste is gelegd. Vogelpest in Steenwijkerwold In de gemeente Steenwijkerwold zijn twee gevallen van vogelpest geconstateerd. De pluimveestapels van de beide betrokken pluimveehouders zijn vernietigd. Enige weken geleden kwam in Steen wijkerwold eveneens reeds een geval van vogelpest voor. Het optreden van pseudo-vogelpest in ons land blijft tot dusver gelocaliseerd, aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Uit breiding is vrijwel voorkomen. Daarom heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de beperkingen ten aanzien van het vervoeren van levend en dood pluimvee, broedeieren, pluimveemest en -verpakkingsmateriaal, naar en uit het Zuiden van het land verzacht. Het gebied, waarin deze beperkingen blij ven gelden tot nu toe het gebied ten Zuiden van de grote rivieren wordt in gekrompen tot een strook grondgebied van 51/2 kilometer breedte langs de Belgische grens. Het verbod tot het houden van pluimvee- markten. keuringen en tentoonstellingen in het gehele land blijft onverminderd van kracht. Een geval van pseudo-vogelpest is vorige week geconstateerd in Berkel-Rodenrijs. Zeshonderd stuks pluimvee werden afge maakt en vernietigd. De oorsprong van de besmetting ligt vermoedelijk in het gebruik van besmet verpakkingsmateriaal, afkom stig uit Rotterdam. woordige Broadcasting House kostte indertijd slechts duizend pond sterling. Het ontwerp voor de radiostad waarvan de plattegrond iets weg heeft van een sleutel werd gemaakt door de archi tecten Graham Dawbarn en M. T. Tuds- bery. De laatste is in vaste dienst bij de B. B. C. Boterexport naar West-Duitsland gestaakt Tengevolge van de gedaalde Duitse binnenlandse boterprijs was de Neder landse boter-import in West-Duitsland in de laatste weken reeds sterk ingekrom pen. Met ingang van heden heeft de Neder landse regering op verzoek van - de West- Duitse bondsstaat de export van boter naar West-Duitsland tot nader order st«-p gezet, zulks ter voorkoming van een ver storing op de Duitse binnenlandse markt. Deze maatregel was reeds getroffen ten aanzien van de Nederlandse invoer in West-Duitsland van gecondenseerde melk en melkpoeder. Het geschil over de kappers-vakexamens Zoals gemeld is. zijn er moeilijkheden ten aanzien van de kappersvakexamens. De Vakraad van het Kappersbedrijf heeft medegedeeld, dat er tussen de partijen een principiële overeenstemming bereikt is over een compromis, waardoor een fusie tussen de Nederlandse Kappersbond en een tweetal kleinere groeperingen ver wacht werd. Van de zijde van de stichting „Kappers- vakopleiding" wordt thans medegedeeld dat de opleiding tot kapper en 't afnemen van de examens geheel buiten het over- eengekomene staat. In het examen-reglement voor het vesti gingsexamen wordt gezegd dat alleen het gezellen-diploma, na een bepaalde datum door de Vakraad uitgereikt, recht geeft tot toelating voor dit examen. Deze bepaling is door het ministerie van Economische Zaken gesanctionneerd. De stichting „Kappersvakopleiding" is van mening, dat het ministerie van Econo mische Zaken deze bepaling als zijnde in strijd met de Grondwet, niet had mogen goedkeuren. Naar het oordeel der stichting is het geven van onderwijs grondwettelijk vrij. Zij meent dat thans, nu één examen organisatie uitsluitend bevoegd is tot het afnemen van het vakexamen, een mono poliepositie is geschapen. Daarmede stemt de stichting „Kappersvakopleiding" niet in. Verandering. De acteur Wim Hoddes. die tot dusver deel uitmaakte van de Haagse Comedie. is voor het volgende seizoen ge en gageerd door het Rotterdams toneel onder leiding van Ko Arnoldi. ADVERTENTIE BLOEMEND AAL TELEFOON 22143 Op het centrum „Buitenzorg" heeft Koningin Juliana Zaterdagavond in de kring van hoofdleidsters en commissarissen van het gehele land de padvindstersbelofte afgelegd. Met de linkerhand in die van de presidente van het N.P.G., mevrouw Van Nispen-van Wely en de rechterhand op de padvindsters-wereldvlag legt de Koningin de padvindstersbelofte af. Koningin legt padvindsters belofte af ADVERTENTIE Loop toch niet rond met tergende pijn. Neem een'AKKERTJE Wèg pijn, ook vannacht En natuurlijk/<^ zo gauw mogelijk naar de tandarts. helpen direct.' HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.35 Lichtbaken. 10.00 Voor kinderen. 10.15 Lichte muziek. 10.40 Schoolradio. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Ka merorkest. 11.50 Godsdienstige causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. <12.30 Weer bericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pianoduo. 13.40 Platen. 15.00 School radio. 15.30 Symphonette-orkest en vocaal kwartet. 16 00 Voor zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Amusementsorkest. 18.20 SDortpraatje. 18.30 Volksuniversiteit. 19.00 Nieuws 19.15 Reportage. 19.25 Dit is leven. 19.40 Platen. 19.45 Klankbeeld voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Passiespel. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkkwintet. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Dansorkest. 10.50 Voor kinderen 11.00 Volksuniversiteit. 11.30 Voor zieken. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Cowboyliedjes. 13,00 Nieuws. 13.15 Financieel weekover zicht. 13.25 Promenade-orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Over de Indonesische kerken. 17.40 Platen. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Voor de strijd krachten. 19.00 Voor kinderen. 19.05 Fanfare orkest. 19.30 Toneelbeschouwing. 19.45 „Paris vous parle". 19.50 Platen. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.30 Buitenlands overzicht. 21.45 Reportage. 22.30 Piano. 23.00 Nieuws, 23.15 Platen. Voor de ongeveer tachtig hoofdleidsters en commissar essen die het afgelopen weekend in „Buitenzorg", het centrum van het Nederlandse Padvindsters Gilde te Baarn, een conferentie hielden, was het een grote verrassing toen zij hoorden dat om half zeven Zaterdag haar Bescherm vrouwe, Koningin Juliana, in haar midd#n de Padvindsters-belofte zou afleggen. Na de ontvangst door het hoofdbestuur begaf de Koningin zich naar de kamp vuurplaats op het terrein, waar allen in een grote kring op haar wachtten. Nadat de presidente van het N.P.G., mevrouw J. van Nispen-Van Wely, de jConingin had toegesproken en haar vreugde had geuit over het feit dat door deze ceremonie, die op speciaal verzoek van H. M. plaats vond, weer een schakel werd toegevoegd aan de grote keten van padvindsters, niet alleen in Nederland, maar over de gehele wereld, legde de Koningin de overal gebruikelijke belofte af: „Ik zal ernstig trachten mijn plicht te doen tegenover God en mijn land, iedereen te helpen waar ik kan, en de Padvindsters-wet na te leven". Hierbij gaf de Koningin de linkerhand aan de presidente en legde haar rechter hand op de z.g. Trekkende Vlag, een vlag vart de Wereldbond, van Padvindsters, die in 1936 en 1937 langs alle plaatsen in Ne derland en koloniën, Oost en West, ge trokken was, vervoerd en ontvangen door enthousiaste padvindsters. Deze vlag is een dierbaar bezit van het N.P.G. en door de plechtigheid van Zaterdagavond nog kost baarder geworden. Zij is bovendien een der weinige bezittingen die tijdens de oor log uit de handen der bezetters kon wor den gehouden. Nadat de belofte was afgelegd spelde mevrouw Van Nispen het installatie-teken op de uniform van de Koningin. Na afloop der installatie bleef H. M„ die vergezeld was van Prinses Beatrix, nog enige tijd bij het kampvuur, waar veel oude en nieuwe liederen werden gezongen. Na ongeveer een uur was het bezoek ten einde. Aankomst troepenschepen De ontscheping van het troepenschip „Generaal M. B. Stewart" zal niet te Am sterdam maar te Rotterdam geschieden. De „General Stewart" wordt tegelijk met de „General S. D. Sturgis" omstreeks 26 Mei in de haven van Rotterdam verwacht. Daarentegen zal de ontscheping van het troepenschip „General M. L. Hersey", dat eveneens onderweg is naar Nederland, niet geschieden te Rotterdam doch te Amster dam. De „General Hersey" wordt reeds om streeks 31 Mei in ons land venvacht. BESTRIJDING VAN RUNDERTUBER- CULOSE IN GEHEEL NEDERLAND VERPLICHT. Op grond van een beschikking van de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening wordt met ingang van 1 Juni Noord-Brabant als laatste provincie aangewezen, waar voor veehouders de ver plichte aansluiting bij de Provinciale Ge zondheidsdienst voor dieren geldt. Dit betekent, dat ook in Noord-Brabant voortaan de veehouder-zijn vee regelmatig op tuberculose moet laten onderzoeken. Aangezien in de overige provincies een dergelijke regeling reeds geldt, is thans in geheel Nederland de bestrijding van de rundertuberculose verplicht. In Maart kwamen bijna 4000 woningen gereed Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek kwamen in Maart 1950 3893 nieuwe woningen gereed. Voor de overeenkomstige maand van de jaren 1946 tot en met 1949 zijn deze cijfers respectie velijk 58, 149, 2123 en 3455. In het eerste kwartaal van 1950 werden 10498 woningen voltooid (eerste kwartaal 1949: 9505). De in Maart gereedgekomen woningen zijn als volgt over de provincies en grote steden verdeeld: (tussen haakjes de cijfers van Maart 1949): Groningen 162 (148); Friesland 113 (143); Drente 157 (168); Overijsel 277 (108); Gelderland 502 (523); Utrecht 213 (174); Noordholland (zonder Amsterdam) 394 (253); Zuidholland (zonder 's Gravenhage en Rotterdam) 599 (483); Zeeland 164 (240); Noord-Brabant 297 (476); Limburg 379 (355); Amsterdam 231 (77); 'sGraven hage 215 (98); Rotterdam 152 (207); Noord- Oostpolder 38 (10). In Mgart werden 3911 woningen in uit voering genomen (in Maart 1949: 2498). Het aantal in aanbouw zijnde woningen bedroeg op 1 April 39562. Het aantal in uit voering zijnde woningen is het hoogst in Zuidholland, het laagst in de provincie Drente, namelijk respectievelijk 4905 en 667. ADVERTENTIE Heringa Wuthrich HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES ADVERTENTIE SLAAT ct rr<riv per r°* De grootste en de beste! Thans 20 jaar geëist tegen ex-politieman uit Velsen Langendijk ontkent mishande lingen te hebben gepleegd De procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie concludeerde in de zaak tegen de 38-jarige J. J. Langendijk uit Enk huizen, tot 20 jaar gevangenisstraf zonder aftrek. Het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam heeft L. indertijd tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, Aan L. was ten laste gelegd, dat hij te Velsen, Beverwijk, Zaandijk, Limmen en Amsterdam gedu rende de bezettingsjaren van 1943 tot 5 Mei 1945, als wachtmeester der politie te Velsen, tal van Joodse landgenoten, onder duikers en illegale werkers had gearres teerd en aan de Duitsers overgeleverd. Vele van zijn arrestanten zouden door hem zijn mishandeld. Ter zitting van de Bijzondere Raad ont kende L. met grote nadruk mishandelingen te hebben gepleegd. „Zulk soort feiten worden hier altijd ontkend" merkte de president op. De raadsvrouwe, mevrouw mr. G. Hart kamp-Donker Duyvis te Amsterdam, was van mening dat de door het Hof opgelegde levenslange gevangenisstraf veel te zwaar is, daar haar cliënt nimmer uit eigen initia tief gehandeld zou hebben. De procureur fiscaal was dit ten dele met haar eens en concludeerde tot 20 jaar. Uitspraak 17 Juni? Ook maatschappij-ziekenfondsen wensen één soort verzekerden In Utrecht heeft de Landelijke Raad van de Federatie Verenigde Maatschappij Zie kenfondsen, vertegenwoordigende circa zestig ziekenfondsen waarbij 3,25 millioen verzekerden ingeschreven zijn, vergaderd. Er werd een motie aangenomen, die ter kennis van de/minister van Sociale Zaken en van de Ziekenfondsraad zal worden ge bracht. In deze motie wordt de situatie, waarin het ziekenfondswezen is komen te ver keren, onhoudbaar genoemd en de in 1941 ingevoerde scheiding tussen verplicht- en vrijwillig verzekerden heilloos. De voort durende en snel toenemende financiële tekorten van de afdeling vrijwillig ver zekerden hebben als gevolg een toene mende bedreiging van de gezondheidszorg van een belangrijk deel van het Neder landse volk, aldus de motie. Eer. verdere verhoging van de ziekenfondspremie voor een zeer groot aantal vrijwillig verzekerden moet onverantwoordelijk en ontoelaatbaar worden geacht. Sociaal verantwoorde en medisch noodzakelijke verstrekkingen aan alle verzekerden, ongeacht tot welke groep zij behoren, dienen te worden gewaarborgd. Verder constateert men in de motie, dat een vernieuwing en vereenvoudiging van het ziekenfondswezen van groot belang is en de toepassing daarvan tot sanering kan leiden. Het federatiebestuur wordt opge dragen té blijven streven naar de totstand koming van één ziekenfonds per werk gebied en naar een zodanige organisatie en financiering van het ziekenfondswezen, dat slechts sprake kan zijn van één soort ver zekerden. ADVERTENTIE REPARATIE MATRASSEN 's morgens gehaald, 's avonds gebracht H. DE GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 HAARLEM TEL. 11485 Britse wetenschappelijke werkers protesteren tegen ontslag van Joliot Curie De 16.000 leden tellende Britse bond van wetenschappelijke werkers heeft op het jaarcongres van het bestuur van de bond met 89 tegen 29 stemmen bij 31 onthou dingen een protestresolutie goedgekeurd tegen het ontslag van professor Frédéric Joliot-Curie, hoge commissaris voor de atoomenergie in Frankrijk. De wereldfede ratie van wetenschappelijke werkers was op de vergadering vertegenwoordigd door dr. Pierre Biquard, Frans atoomgeleerde, en eerste assistent van professor Joliot- Curie. De resolutie zegt verder, dat geleerden in alle delen van de wereld met instemming hadden geconstateerd, dat de professor met goedvinden van de Franse regering, de onderzoekingen van de atoomcommissie uitsluitend had gericht op vredelievende doeleinden. Ook de kwestie van het communisme binnen de bond werd met de resolutie be sproken. Muziek Eerste culturele pelgrimage naar „De stompe Toren" Zaterdagavond begon het nieuwe seizoen der culturele pelgrimages naar de „Stom pe Toren" van Spaai'nwoude. De tocht er naar toe werd aan de pelgrims gemakke lijk gemaakt, want er reed evenals verle den jaar een speciale bus. Hieraan dank ten wij een veiliger thuiskomst dan de Haarlemse rederijker, die omstreeks 1640 in een liedje een relaas gaf van zijn be zoek aan de kermis te Spaarnwoude. Voor de terugtocht naar Haarlem vertrouw de hij zich namelijk toe aan een dronken voerman, die zijn paarden met bier gelaafd had, met het gevolg dat het span op hol sloeg, de boer van zijn kar tuimelde en de rest van de lading daarop zijn voorbeeld volgde, waarbij er een van het gezelschap zijn been ontwrichtte. Ter plaatse waar vóór drie eeuwen ker mis gehouden werd, vindt men heden nog slechts een paar woningen en een typisch kerkje met een toren uit de middeleeuwen, als merkwaardige resten van wat eens een dorpje was. De kikkers concerteren er in de sloten dat het een lieve lust is en de avondhemel lijkt er mooier dan waar ook. „De Stompe Toren" heeft veel overleefd. Jaar-in-jaar-uit heeft hij, als een baken der eenzaamheid, over het vlakke land ge staard, gewenkt als het ware om zijn een zaamheid te komen delen. Eindelijk zijn ze gekomen, de moderne pelgrims, om een paar uurtjes bij hem een geestelijke kermis te komen houden, even de rust der bezin ning te vinden en het geraas der bewoonde wereld te vergeten. De burgemeester van Haarlemmerliede, de heer L. H. Simons, opende de nieuwe reeks concerten van -het Cultuurcentrum „Stompe Toren" met een dankwoord aan de Nederlands Hervormde kerkeraad van Spaarndam, voor de betoonde bereidwil ligheid het buiten gebruik zijnde kerkje toe te vertrouwen aan de zorgen van de heer en mevrouw De Raaf uit Heemstede, die er nu een bestemming aan gegeven hebben welke doet denken aan een soort „Muiderkving". De mezzo-sopraan Didi Sanders en de pianist Anton Dresden waren deze avond de concertgevers. En waarlijk, het was alsof men bij de Drost van Muiden te gast was toen Didi Sanders met mooi getim- breerd geluid rustig en beheerst de fraaie canzone „Amavilli, mia bella" van Cesti zong, die zeker meermalen op het Muider- slot geklonken heeft uit de „lofrijke keel tjes" van Francisca Duarte of van Maria Tesselschade, met Hóófts tweede echtge note, Dirk Sweelinck of Joan Albert Ban aan het clavecimbel. Er zit zo in het korte bestek van een lied een sfeer die een hele cultuurperiode oproept; gelukkig hij of.zij die deze er weet uit te halen. Didi Sanders slaagde daarin volkomen. Ook aldus in het edele lied „L'amour de moi". dat beslist van oudqve, (Jatpm moet zijn dan uit de vijftiende eeuw, gezien het onderwerp en zijn behandeling en gezien ook de, als een hymne gebouwde melodie, die aan de bloeitijd der troubadours doet denken. Een heerlijk lied, waarvan men de obsessie als een lieve plaag met zich meedraagt, vooral wanneer men het dan in de ideale klank gehoord heeft die bij zo'n zuiver, platonisch lied past. Na de pauze, tijdens welke het publiek een kikker-intermezzo ging beluisteren en de zonsondergang bewonderen, werd het programma voortgezet met een reeks Schubert-liederen. waarvan ik als syn these het bijzónder delicaat gezongen „Ge- heimes" citeer. Tot slot kregen wij nog een serie Brahms-melodieën, waarvan het Komrn bald" om de melancholische kleur en „Der Jager" door de puntige voordracht bijzonder veel indruk maakten# In de liederen van Schubert en Brahms toonde Anton Dresden zich een eminent begeleider, die elke gevoelswaarde weet op te vangen om ze logisch te verwerken. Als solist gaf hij een gezond romantische ver tolking van Schuberts Impromptu in Bes. Ik ben er van overtuigd dat al de cultuur pelgrims voldaan en geestelijk verrijkt van hun tocht naar de „Stompe Toren" huis waarts zijn gekeerd. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE HET ADRES voor: VRACHTEN en VERHUIZINGEN - groot en klein. PIANO'S en VLEUGEL-TRANSPORTEN door geheel Nederland. Goederen zonder prijsverhoging verzekerd. ROZENSTRAAT 13 - Telefoon 20020 Wat professor Kalker voorspeld had, gebeurde: toen Honnepon's kogel de hoofd schakelaar raakte, kwam heel die geheim zinnige fabriek in werking. Terwijl hier en daar electrische ontladingen flitsten en sissend stoom ontsnapte, begonnen drijf riemen te suizen, vliegwielen draaiden flitsend rond, alles stampte en schuddeen vlak bij Panda en de professor ging een grote grijp-arm op en neer. „Zie je?" sprak de professor blij. „Welk een ingeniositeit beweegt zich hier om ons heen. als ik het zo eens mag zeggen! Hoe bijzonder vernuf- lig heb ik dit alles vervaardigd! Let op. „Laten we er liever op letten wat die boe ven intussen doen!" meende Panda. „Ik vertrouw hen niet, en we moeten nu toch eens zorgen, dat we ze kwijt raken!" Dat was heel .verstandig gezegd, en wel nodig ook, want Honnepon ging nu tot de aanval over. „Pak nou oudwijsman met de bloot hand!" riep Chi Fon. „Best, baas," ant woordde de huur-schurk, terwijl hij met grote stappen in de richting van de pro fessor en Panda liep, „maar nou die fa briek werkt zou ik wel eens een bedrijfs ongeval kunnen krijgen, en daarom moet u vanaf dit ogenblik twintig procent toe slag op mijn loon betalen. Dat is de regel van de Boevenbond!" En daar ging hij er welgemoed op af! Ja, ja, eigenlijk ziet het er voor Panda en de onhandige geleerde maar slecht uit.' En er is niemand die hen helptNiemand? Hm véél hulp zul len ze ook niet krijgen van de Geheime Agenten Nooitgedacht en Fijntjes, die nu intussen uit de griezelige fabriek ontsnapt zijn.... maar je kunt nóóit weten.... In ieder geval hebben deze vlijtige detectiven zich^naar de dichtstbijzijnde telefooncel gespoed, en daar staan zij nu hun hoofd kwartier op te bellen. „Hallo! Hallo! Groot alarm!" zo luidt hxin kreet. „Hallo Hoofd kwartier! Wij staken onze bezigheden! Ons onderzoek is onderbrokendoor spion nen! Over!" Tijdverdrijf. In Rijssel (Fr.) geeft een 40-jarige fakir, Burmah geheten, een „hongerséance". Hij ligt al 17 dagen in een gesloten glazen kast, in gezel schap van ruim honderd adders. Al die tijd heeft Burmah niets gegeten, even min als de adders, waarvan het groot ste deel reeds is overleden. Ontspoord. De sneltrein uit Rome, waarin zich talrijke bedevaartgangers, meren deels Belgen, bevonden, is Zaterdag nabij het station van Brunoy, op enkele kilometers van Parijs, ontspoord. De stoker en de machinist zijn ernstig gewond en werden, evenals drie passa giers, in het ziekenhuis te Villeneuve- Saint-Geovges opgenomep. Vier andere reizigers konden, na ter plaatse te zijn verzorgd, naar Parijs doorreizen. De oorzaak van het ongeval is niet bekend. Blaaskaak. Henri-Jean-Gastoij Galard de Bearn, een 19-jarige Franse student, die Vrijdagavond te Parijs is gearresteerd, omdat hij zou hebben willen trachten de Eiffeltoren op te blazen, is Zater dag in staat van beschuldiging gesteld. Galard de Bearn, een opgewekte blon de jongeman, beweerde, dat hij een „nutteloze" daad had willen verrich ten. Hij schijnt met philosophische theorieën te worstelen. Slim. In Russische technische publicaties, die te Stockholm ontvangen zijn, wor den détails gegeven van een „electri sche vispomp". waardoor op eenvou dige wijze grote vangsten te maken zouden zijn. Twee grote electroden. die aan voor en achtersteven van een trawler worden voortgetrokken, doen langs de kant het schip een electrisch veld ontstaan, waardoor de vissen zouden worden aangetrokken. In het midden van dit veld wordt van het schip een brede buis met een wijde opening neergelaten, waardoor het water met de in grote getale aangetrok ken vis in het scheepsruim wordt op- gepompt. Vandaar loopt het water door kleine buizen weg en de vis blijft ach ter. Nu het buskruit nog. Naar het officiële Sovjet-Russische persbureau Tass meldt, hebben de Russen volgens het tijdschrift „Sovjet-kunst" ook het fil men uitgevonden. In 1893 bouwden een professor aan de Moskouse universiteit en een mecha- nicien het eerste apparaat om films op te nemen en te projecteren. Dit was een jaar en een maand vóór de datum, waarop „naar de burgerlijke historici" beweren, de gebroeders Lumière de film uitvonden, aldus het tijdschrift. Vuur. Tengevolge van een brand in een vuurwerkfabriek te Gwalior (midden- India) zijn 15 personen om het leven gekomen. Weer. Midden- en Zuid-Oost-Engéland zijn Zaterdag door noodweer geteisterd. Hagel en onweer richtten vooral te Linslade (Buckinghamshire) veel scha de aan. Twee personen kwamen om het leven. Toenadering. Tussen Italië eri Joegoslavië is een luchtvaartovereenkomst geslo ten, doch nog niet ondertekend. De overeenkomst voorziet in een dienst Belgrado-Rome vice versa. Het presidium van de Joegoslavische Nationale Vergadering heeft Sjerif Sjehovilsj, thans zaakgelastigde te Athene, tot gezant aldaar benoemd. Steek eens op. Na een gevecht op zee, bij Genua is een smokkelschip met bui tenlandse sigaretten ter waarde van 25 millioen lire door de Italiaanse douane in beslag genomen. Het smok kelschip gaf zich over, nadat het in brand geraakt was. Ark. Volgens een Turks persbericht heeft de Amerikaan Smith, die het vorig jaar een expeditie voor het terugvinden van de ark van Noch leidde, van de Turkse autoriteiten toestemming gekregen om het onderzoek te hervatten. Volgens het bericht zal Smith medio Juni aan staande met een expeditie van twintig man naar Istanboel komen. Opzien. De 30 Russische trawlers en hun moederschip „Tambof", waarvan de verschijning in het Kanaal opzien heeft gewekt, hebben Zondagochtend "de golf van Falmouth verlaten. Zij vertrokken in Westelijke richting. De kapitein van de „Tambof" heeft Zaterdag verklaard dat de schepen, na het innemen van brandstof, naar de Zwarte Zee ter vis vangst zouden gaan. Steeds verder. President Soekarno heeft in een nationale radio-uitzending ter gelegenheid van de overeenstemming inzake de vorming van de eenheids staat een rede gehouden. Hij zeide „dat West-Nieuw Guinea moet, kan en zal terugkeren tot Indonesië. Ik roep mijn Indonesische broeders toe: laten wij voortgaan", aldus de president. Die Fedor. De tractor is niet uitgevonden door de Amerikaan Holt, maar door een Russische boer, Fedor Blinof ge naamd, aldus een door radio Moskou uitgezonden bericht van Tass. De eer ste tractor werd door Blinof gebouwd „dertig jaar voordat Holt ook maar op het idee kwam", aldus Tass. Een en ander werd „bewezen in een te Mos kou uitgegeven boek". De Provinciale Zeeuwse Electrlciteits- maatschappij heeft de eerste van vier 50.000 Volt-kabels door de Westerschelde gelegd. Met deze kabels zal Zeeuws-Vlaanderen via een 50.000 Volt-station te Goes van stroom worden voorzien. De lengte bedraagt 5750 meter. Agenda voor Haarlem MAANDAG 22 MEI Gemeentelijk Concertgebouw: Kamer orkest „Haerlemse Musyckkamer", Bach- herdenking, 8 uur. Frans Hals: „Song of India", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrand*: „Gewetensstrijd", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan en de luipaardkoningin", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gebrand merkt". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het onbekende eiland" 18 j.f 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Land zonder wet", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 23 MEI Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur, Grote Kerk. Orgelconcert 7.30 uur. Bioscopen: Mid dag- en avondvoorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 2