Levert&Schude! •ntoonstelling „Modelhuis 1950" geopend Met Pinksteren: Stadsbesteldienst A.B.C Na zeventien jaar staat Bloemendaal opnieuw voor raadhuisprobleem Kort en Bondig aandag 22 Mei 1950 Haarlems Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant Prijswinnaar prof. Holt: „Een woonhuis moet de neerslag in steen zijn van onze levensstijl". aterdagmiddag is in de Kunstzalen ans Heerkens Thijssen" op het Plein Haarlem de tentoonstelling van ont- ien voor het „Modelhuis 1950" een svraag, uitgeschreven door de Stich- Haarlems Bloei". geopend. Daar .oorzitter van Haarlems Bloei, wet- !er D. J. A. Geluk, verhinderd was, d de officiële opening verricht door voorzitter der Modelhuis-commissie, heer W. M. L. Oosten Beekman. In korte toespraak releveerde deze hoe prijsvraag-idee tot stand gekomen en a-ezenlijkt is. Toen het plan tot het jppen van een modelhuis, waarbij zo- met de noodzakelijke versobering als de moderne wooneïsen rekening te iden was, geoppei-d werd, ontving men alle zijden medewerking en steun om plan tot uitvoering te brengen. Voor ;.-ze hulp, en speciaal voor die van het ivinciaal- en gemeentebestuur, van de i, Vereniging voor Huisvrouwen (wel- Haifrlemse leden zich door middel een enquête uitspraken over de eisen wensen die er van de zijde der huis wen met betrekking tot een model s-intérieur bestaan) betuigde spreker jens Haarlems Bloei zijn bizondere entelijkheid. Tevens bracht hij dank de vijf deelnemende architecten, de en prof. G. H. Holt, M. J. Muylaert, K. Aanstoot, C. Brakel en ir. W. Ph. van rreveld voor hun waardevolle ontwer- en aan de jury voor haar arbeid bij beoordelen van deze ontwerpen, fadat de heer Oosten Beekman prof. gelukgewenst had met het winnen de prijsvraag lichtte de heer H. W. Kempen als rapporteur van de jury welke overwegingen ertoe geleid heb- professor Holts ontwerp te bekronen, in de vier andere inzendingen viel veel te waarderen, soms in een goede ributie van de ruimte of in een aan- dcelijke groepering der vertrekken als bij motto „Bloemhof"), soms, met :e in het ontwerp „Bella" in een aar afsluiting van het complex door mid- an een pergola aan het einde van de en een grappige onderbouw in de m van een botenhuisje. rof. Holts ontwerp had, behalve een kke, eerlijke architectuur zonder ver- seltjes, vooral deze grote verdienste, er „spanning" in het complex was: .huis is gedacht in de rooilijn van het iadende huis aan de Prins Mauritslaan, ardoor de achtertuin niet in stukjes roken wordt, maar één fraai, aaneen- loten complex blijft, dat op natuur wijze wordt begrensd en waarop het bizonder gelukkig aansluit. Ook over afwijkende en aantrekkelijke groepe- I der wcfon- en dienstvertrekken in dit werp had de jury niets dan lof. 'enslotte zeide professor Holt, zeer er- itelijk te zijn voor de hem verleende i> en voor de manier waarop deze wraag georganiseerd was. Met dat al het toch wel een vreemde situatie dat in deze verlichte eeuw nog door een raag moet trachten uit te maken, een doodgewoon woonhuis voor een rsnee-gezin er nu eigenlijk behoort te zien en aan welke wooneisen het ADVERTENTIE ZEER OUDE JENEVER JONGE JENEVER CITROEN BITTER LIKEUREN Ruime sortering Franse likeuren en Cognac Grote keuze in voortreffelijke Wijnen DIJKSTRAAT 8 - HAARLEM TEL. 10080 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 20 Mei 1950 BEVALLEN van een zoon: 90 Mei. G. van tftenWagemaker; J. M. Hoogkamer as; E. T. KomenVerheijde; 20 Mei, C. M. ilippovan der Poel; W. van Werkhoven Sieverts. BEVALLEN van een dochter: 17 Mei, W. Dordmundtvan Lammeren; 18 Mei, J. E. "jderVisser; 19 Mei, A. C. van der Neut 'e Prie; A. JVT. A. BakkerSmit; A. henkBoumans. OVERLEDEN: 18 Mei, F. A. Sorel, 76 j., rspronckweg; A. van der HulstSchoon- nvoerd, 79 j., Heussensstraat; A. C. Ver luienvan Veldhoven, 79 j., Deckerstraat; H. Poelman, 76 j., Westerhoutpark; 19 Mei, G. van Oers—van der Pot, 82 j., Leidse- irt; J. P, Metselaar—-Luijendijk, 63 j., idsevaart. Van prof. Holl bekroonde ontwerp is ter expositie deze maquette te zien, waaruit duidelijk blijkt, hoe fraai de achtertuin op het geprojecteerde modelhuisaansluit. Rechts de Crayenestervaart; achter het huis de Prins Mauritslaan. heeft te voldoen. Het wordt dan ook hoog tijd dat de bouwkunde zich gaat bezin nen op mogelijkheden, om in onze wo ningbouw een waardige afspiegéling te geven van onze modenie levensstijl. Zo gezien kan deze prijsvraag als inspirerend voorbeeld veel meer dan locale betekenis hebben. Professor Holt waarschuwde er echter voor, om zijn ontwerp niet als „hèt modelhuis" te zien; men kan het hier ge stelde probleem: een woning die de neer- slag-in-steen is van onze levensstijl, van vele kanten benaderen. Hii, prof. Holt, had één aspect -daarvan naar voren ge haald, zijn mede-inzenders een andere facet van het dilemma leven-wonen op de voorgrond gesteld en zo zijn stellig nog talloze andere oplossingen voor een „mo delhuis" mogelijk, die alle op hun eigen wijze even goed en aanvaardbaar zouden zijn. Heemsteedse Dreef en Heren weg zijn geen racebanen Vorige week 54 bekeuringen In de afgelopen week heeft de motor brigade der Heemsteedse politie tegen 54 bestuurders van motorvoertuigen proces verbaal opgemaakt wegens het overschrij den van de maximum-snelheid op de Heemsteedse Dreef en de Herenweg. De overtreders reden met snelheden, welke variëerden van 60 tot 95 kilometer per uur. De politie wil trachten een eind te ma ken aan het vaak roekeloos snel rijden op deze wegen binnen de bebouwde kom, dat door de vele zijwegen, die er op uitkomen zeer gevaarlijk is en reeds vele ernstige ongelukken ten gevolge heeft gehad. Ongeluk met dodelijke afloop te Heemstede Zondagmiddag om kwart over twaalf is het 2'/2 jarig meisje H. H. uit de Rijn straat te Heemstede, toen het plotseling uit het wandelbos Groenendaal kwam en de Herenweg wilde oversteken, tegen een motorfiets gelopen. Het kind werd ernstig gewond en is met een ziekenauto naar de Maria-stichting in Haarlem overgebracht, waar het later is overleden. Telefoonverkeer Haarlem—Deventer P.T.T. deelt mede, dat er in haar bericht over de invoering van 22 Mei af van het zg. A.Z.Z.-verkeer in het telefoonverkeer van het district Haarlem Daar het district Deventer een onjuistheid is geslopen. De tijd, waarop de Haarlemse abonnés zonder tussenkomst van een telefoniste de Deven- terse abonnés kunnen bellen is gelegen tussen 17 uur 's avonds en de volgende morgen 9 uur. Des Zaterdags is dit ver keer mogelijk van 13 uur af tot de volgende Maandagmorgen 9 uur. Het sportpark „Noord-Akendam" Twee velden voor „Schoten" B. en W. van Haarlem stellen aan de Raad voor over te gaan tot aanleg van twee terreinen aan de Vondelweg, die een onderdeel zullen vormen van het sport park „Noord-Akendam". De kosten daar van zijn f 50.000. De twee velden zullen in gebruik gege ven worden aan de voetbalvereniging „Schoten". ADVERTENTIE vervoert al Uw goederen goed en goedkoop BARREVOETESTRAAT 2, HAARLEM TEL. 18428. NA 6 UUR 14810-14155 Eerste openbare concert van Haarlems AAandoline Ensemble In September 1948 werd Haarlems Man doline Ensemble opgericht. Na de oprich ting heeft het enige tijd geduurd, voordat een vaste ledenkern gevormd was, waar mede men aan de voorbereiding van het eerste openbaar concert kon gaan beginnen. Zaterdag, kon dit de"buut in de Begijn hofkapel onder leiding van de dirigent George Blok plaats hebben. Tezamen met het als onder-afdeling gevormde jeugd orkest zétte Haarlems Mandoline Ensemble de avond in met drie liefelijk klinkende werkjes van Th. Henricchi en Joh. B. Kok. Deze muziek stelt geen hoge eisen maar wel vraagt zij om een mooi genuanceerde klank en deze heeft dit gezelschap in alle opzichten kunnen geven. Toch moet ge waarschuwd worden tegen de al te vrije melodie-verbredingen, die deden denken aan een bedenkelijke concertorgel-stijl. Een tweede optreden van H. M. E. (nu zonder het jeugdorkest) betrof een nogal tamme Spaanse dans van Th. Ritter, een wat langdradig „Verhaal van grootmoe der" van dezelfde componist en een lief tallige ouverture „Mignonette" van J. Bau- man. Hiermede bleef het ensemble in het eenvoudige genre en ook hier werd ge voelige klank met succes toegepast. De werken, waarmede H.M.E. voor gro tere moeilijkheden geplaatst werd en waar mede het een meer volledige indruk, kon geven van zijn technische ontwikkeling, kwamen na de pauze. Met „Vineta-klok- ken" werd in behoorlijk samenspel een goede climax verkregen, al konden enkele oneffenheden niet vermeden worden. Wat dit betreft is mandoline-spel toch maar een gevaarlijke bezigheid vanwege het sterke doordringingsvermogen van de tin kelende klank. „Joska", van Joh. B. Kok, een goed klin kend stuk met Hongaarse inslag, verkreeg een bijzonder geslaagde uitvoering en ten slotte kan ook met waardering gesproken worden over de vertolking van de Blijspel ouverture van Kelef Bela. Er was een dankbaar publiek, dat na de warme bij valsbetuigingen een toegift werd geschon ken: de bekende cither-melodie uit „The third man". Aan het concert werd medewerking verleend door Haarlems Solo-kwartet, zo als H.M.E.een nog jong ensemble, dat eveneens zijn eerste openbare uitvoering gaf, naar men ons mededeelde. Het kwar- tot staat onder leiding van de heer Henk Arisz, die voor deze avond wel een zeer eenzijdig, hyper-gevoelig programma had voorbereid. Het kwartet bleek volkomen vertrouwd te zijn met de vertolkingsstijl, die als een erfenis van de negentiende eeuw door tal van zangers nog teder ge koesterd wordt. „Vale carissima" stond daar weer als een symbool van deze men taliteit temidden van bewerkte volkslied jes: „Abendlied" van Abt, „Abendstand- chen" van Mendelssohn Bartholdy, „Un- treue" van Gluck, „In der Ferne" van Sïl- chen en „Düftet die Lindenblut". Maar at reeds zovele malen bij andere uitvoe ringen werd geconstateerd: het beroven van de vrijheid van goede, ja zelfs voor treffelijke mannenstemmen, bleek ook nu weer duidelijk. Ook nu zaten deze bekneld in het keurslijf van opgelegde gevoelsuit drukking, met de sterk wisselende dyna miek en spanningloze melodievorming. Wij hopen, dat Haarlems Solokwartet zich zal weten te bevrijden van de beknelling en dat frisse, stabiele klank en sterke rhyth- miek kenmerkend gaan worden voor het optreden van deze zangers, wier goede stemmen daarvoor reeds een waarborg zijn. Een aardig intermezzo was het ongekun stelde geluid van de jongens-sopraan Jan Beenders, die met klare zuivere stem twee couplet-liedjes zong,daarbij terzijde gestaan door het begeleidende mandoline-orkest. P. ZWAANSWIJK. Verbreding weg langs de Leidsevaart Tussen Wester- en Emmabrug Indertijd is door de Raad een crediet van f 18.000 beschikbaar gesteld voor de vernieuwing van een deel der walbe- schoeiïng der Leidsevaart tussen Wester- brug en Emmabrug. B. en W. willen nu tevens het trottoir langs de waterkant omhoogbrengen en versmallen tot twee meter, waardoor de rijweg een breedte van 8 meter kan krijgen. Het urinoir moet ook verplaatst worden. Wegens dit extra werk moest het crediet tot f 22.700 ver hoogd worden. Dr. C. Spoelder blijft tot 1 Januari 1951 Eerst was het de bedoeling dat dr. C. Spoelder, de rector van het Gymnasium te Haarlem, die de pensioengerechtigde leeftijd bereikt, met 1 September (de aanvang van de nieuwe cursus) zou af treden. Wij vernemen thans dat hij, op verzoek van B. en W., wegens onvoorziene omstandigheden tot 1 Januari 1951 in functie zal blijven. Het geschenk en de loonbelasting De minister van Financiën heeft be paald, dat geen loonbelasting verschuldigd is voor geschenken in geld, die werkne mers bij bijzondere gelegenheden (zoals jubilea, huwelijk, het verlaten van de dienstbetrekking) ontvangen mits deze ge schenken een bepaald gedeelte van het loon niet te boven gaan. Bij een 12^-jarig jubileum is een bedrag gelijk aan een week loon of een kwart van het maandsalaris vrij van loonbelasting, bij een 25-jarig jubileum twee weken loon of de helft van het maandsalaris, bij een 40-jarig jubi leum vier weken of een maand loon en bij een 50-jarig jubileum acht weken of twee maanden loon. Bij geschenken in natura dient voor de vrijstelling der loonbelasting rekening te worden gehouden met de geldswaarde van het geschenk. Geschenken met een ideële waarde, zoals bijvoorbeeld een legpenning, een portret en dergelijke behoeven hierbij niet in aanmerking te worden genomen. Deze faciliteit is op 1 Mei 1950 van kracht geworden. Dilettanten-uitvoering van „De Zigeuner-Baron De Haarlemse Stadsschouwburg was Zondagavond stampvol met belangstellen den voor de opvoering van „De Zigeuner- Baron", door de operettevereniging „Johann Strauss". Ely Huyboom had als regisseur de leiding op de planken en Joh. van t Vlie dirigeerde met vaste en geroutineerde hand het resultaat van zijn inspanning om de executanten het muzikale gedeelte van het stuk bij te brengen. Beiden konden zü met succes hun kwaliteiten volop demon streren. Want ..De Zigeuner-Baron" is niet alleen als speelstuk een behoorlijke kluif, niet het minst om het rijke aandeel van koor en figuratie, maar ook om zijn muzi kale inhoud, die de komische opera zeer na ligt, een geduchte opgave voor dilettan tanten, zodat men respect moet hebben voor de muzikale leider, die er dat bij de uitvoerenden allemaal in moet heien. Maar het werd zoals gezegd, voor beiden een succes. Te wensen blijft er natuurlijk nog altijd wel het «en en ander, vooral wat betreft de klankvorming bij het zingen. Over het algemeen zingt men te open in de hoogte, en dan wordt het schreeuwen. Ook door te hoog op de borststem te zingen met de bedoeling klank genoeg te ontwikkelen om boven het orkest uit te komen wordt veel van het stemgehalte bedorven. In het begin was het koor ook wat te sterk, met het gevolg dat platte dialectklanken het nog meer bedierven. Later, toen men zowat over de eerste zenuwspanningen heen was, begon het grote ensemble, met een be scheidener klank, veel beschaafder te zin gen. Zodra deze ijverige dilettanten tot het besef van de stelregel zullen komen, dat alles wat geforceerd uit de keel komt uit den boze is, zullen zij op de goede weg zijn om hun prestaties een voornamer cachet te geven. Sommige leden van het gezelschap voelen die verhoudingen intuïtief aan; Bep Rijn- ders bijvoorbeeld, die als de Zigeunerin een paar goede muzikale scènes op haar actief had; ook Piet Franse, die in de rol van Carnero, de koninklijke commissaris, bij vlot spel een uitstekende spreekstem en vrij goede zang liet horen. Joop Rijnders als Ottokar was heel goed en als Jules van de Veldt zingt dan mag dat er wezen. Paul Steenbakker speelde rolvast de Zigeunerbaron. Tiny van Zut- hem veraste met een paar aardige colo ratuurnoten en met haar muzikale voor dracht in de laatste acte. Stien Tanger man had, als Mirabella, enkele goede scènes; er zit een verdienstelijke kern in die stem. Dit is ook het geval met Dien Hofman (Saffi), die als verschijning en door haar spel wel voldeed. De kleine rol van de heraut werd door Fien Meter in alle opzichten goed verzorgd. Tenslotte was er ook Ely Huybo'>m, die als Zsupan een van zijn glansrollen uit te beelden had en daarmee als altijd ver diende bijval verwierf. Aan koor, figuratie, costumering, toneel schikking requisieten en belichting was de uiterste zorg besteed. Ook de balletten, onder leiding van Henny Mïjers, mochten voortreffelijk heten, evenals het orkest, dat een fraaie klank ontwikkelde en lenig, reageerde op de directie van Joh. van 't Vlie. Als geheel een opvoering met heel veel goede kwaliteiten en beloften. JOS. DE KLERK A. IJzerman overleden In de ouderdom van 83 jaar is te Bloe- mendaal overleden de heer A. IJzerman, die aldaar een groot aantal jaren hoofd van een openbare school is geweest en het onder wijs in de gemeente tot grote bloei heeft ge bracht. De heer IJzerman is op 6 December 1866 i:i Leerdam geboren, bezocht de HBS te Rotterdam en later te Amsterdam. Na het eindexamen afgelegd te hebben werd hij leerling van de Rijksnormaallessen té Kat wijk en slaagde in 1886 voor de akte van on derwijzer. Enige jaren was üe heer IJzer man onderwijzer in Amsterdam, vertrok op 1 Mei 1891 naar Diemen. om daar als hoofd op te treden en werd met ingang van 1 Oc tober 1896 benoemd tot hoofd van de school te Bloemendaal. welke destijds op het Kerk plein was gevestigd. In 1903 werd een nieuwe school met drie lokalen geopend aan de Genestetweg, welke school in de loop der jaren is vergroot. Hoe het werk van de heer IJzerman door de autoriteiten op prijs werd gesteld bleek uit zijn overplaatsing in 1914 naar de MULO-school aan de Vijverweg (thans Hartenlustschool). Met ingang van 1 September 1932 heeft hij zijn functie neer gelegd. De heer IJzerman heeft zich een uitmuntend paedagoog getoond. Hij wist in zijn school een prettige sfeer te scheppen Zijn geliefkoosde vakken waren geschiedenis en aardrijkskunde. Bij zijn zilveren jubi leum als hoofd der school en ter gelegen heid van het feit. dat hij veertig jaar bij het onderwijs werkzaam was. heeft hij vele blijken van belangstelling ontvangen. Ook op maatschappelijk terrein heeft de heer IJzerman zich bewogen. Hij was vroe ger secretaris van de afdeling Bloemendaal van het Witte Kruis, bestuurslid van Ko ninginnedag en secretaris van het leesge zelschap Kennemerland. De begrafenis is bepaald op Woensdag om halftwaalf op de begraafplaats aan de Berg weg te Bloemendaal. Officieren van Leger des Heils namen afscheid In een Zondag gehouden samenkomst na men de majoors Bosveld-Kolk als bevelvoe rende officieren en de luitenants Manme en Visser als maatschappelijke officieren van het Kindertehuis afscheid van het kovps Haarlem-Centrum van het Leger des Heils. Kapitein Schaap, directeur van het Kin dertehuis te Haarlem, wenste luitenante Mannie, die naar Amersfoort en luitenante Visser, die naar Arnhem is overgeplaatst, veel zegen in hun nieuwe werkkringen en dankte hun voor de bewezen toewijding. Het plaatselijk muziekkorps speelde ten afscheid de mars „Steunend op U". Soldaat Piet Wijngaarden bood namens de jeugd ter herinnering aan de scheidende majoors een fraaie siervaas aan, Zuster Legger sprak namens de Gezinsbond en ook zangbrigade-leider Bon gaf het naar Den Haag vertrekkende echtpaar de beste wen sen mede. Majoor Bosveld sprak tenslotte een woord van afscheid naar aanleiding van Deuteronomium 33 vers 27 en herdacht de gedurende zijn bevel in Haarlem-Centrum overledenen. Collectieve paspoorten voor Frankrijk Tussen de Franse en de Nederlandse regering is een regeling getroffen betref fende de afgifte van collectieve paspoor ten. In gezelschap reizende personen kun nen voortaan zonder in het bezit te zijn van een individueel paspoort naar Frank rijk reizen. Op een collectief paspoort moe ten ten minste 5 of ten hoogste 50 perso nen reizen. Van „De Nagtegaal" naar Bloemenheuvel" Uitgave van bijna zeven ton no'dig voor betere huisvesting Sinds Bloemendaal op 17 Juli 1933 de villa „De Nagtegaal" als raadhuis in ge bruik nam, nadat door de crisis het mo numentale plan van wijlen de Haarlemse architect Blaauw voor een groots gemeen telijk centrum onuitgevoerd moest blijven liggen, is het zo gegroeid en zijn de ge meentelijke bemoeienissen zo uitgebreid, dat het landelijke gebouw aan de Bloe- mendaalse weg reeds lang geen voldoende huisvesting voor de secretarie meer biedt. De afdelingen Sociale Zaken en Huis vesting werden reeds elders ondergebracht, doch ook de andere afdelingen moeten zich steeds meer behelpen, terwijl de raadzaal voor representatieve doeleinden te klein is, de drie wethouders samen met een kamer moeten doen en het iedere keer passen en meten wordt wanneer een raadscommissie wil vergaderen. Zolder en souterrain vormen geen ideale werkruimte en het publiek moet in een gang staan wachten, die tevens toe gang moet verschaffen tot de trouwzaal. Sedert de bevrijding hebben Burge meester en Wethouders dan ook uitgezien naar een mogelijkheid om een nieuw raadhuis te betrekken. Het college heeft thans het oog geslagen op de bekende buitenplaats „Bloemenheuvel", een villa met koetshuis en tuinmanswoning en bij behorende terreinen, waarop zich ook een waterpartij bevindt, gelegen aan de Bloe- mendaalse weg. B. en W. vinden dit complex voor het liet doel zeer geschikt. Bovendien heeft huize „Bloemenheuvel" een zekere architectonische waarde en is Het buiten „Bloemenheuvel" dat door zijn riante ligging de bewondering van vele wandelaars gaande maakt. waard behouden te blijven. Zij zijn daar bij van de gedachte uitgegaan, dat dit ge bouw na enige verbouwingen zou kunnen dienen voor representatieve doeleinden. Voor het onderbrengen van de plaatselijke secretarie is de villa ook door een ingrij pende verbouwing niet geschikt te maken. Aan de eisen van doelmatigheid en effi ciency, aan een modern kantoorgebouw te stellen, kan men door het verbouwen van een villa niet voldoen. Achter huize „Bloe menheuvel" is echter voldoende ruimte om daarop in passende trant een met het oude gebouw verbonden nieuw gebouw te stichten, waarin de raadzaal en de secre tarie-afdelingen zouden kunnen worden ondergebracht. Na onderhandeling is de eigenaar van de buitenplaats, ir. W. Burdet, bereid ge vonden „Bloemenheuvel" met opstallen en overtuin met waterpartij aan de gemeente te verkopen voor 110.000. B. en W. vinden dat bedrag redelijk en ook de financiële commissie en de Wo ningwetcommissie konden zich in principe met de aankoop accoord verklaren. De Bloemendaalse raad zal zich in de verga dering van aanstaande Donderdagmiddag over het voorstel uitspreken. Over de totale kosten van de stichting van een nieuw raadhuis kan het college nog maar een zeer globale raming geven. De kosten van de restauratie en de inrich ting van het bestaande huis en die voor een nieuw administratiegebouw zijn een keer volkomen afhankelijk van het tijdstip waarop met de werkzaamheden kan worden begonnen. De kosten van aankoop, restauratie inrichting van het bestaande huis worden op 159.000 geschat, die van stichting en inrichting van een nieuw administratie gebouw op ƒ497.000, tezamen dus ƒ656.000, Daartegenover staat natuurlijk, dat „De Nagtegaal" voor de verkoop beschikbaar komt en dat de vaste post voor de huur van het huis waarin nu Sociale Zaken en Huisvesting zijn ondergebracht, zal komen te vervallen. Zeewegplan van de baan Mocht de Bloemendaalse raad Donder dag tot aankoop van „Bloemenheuvel" be sluiten dan zal daarvan het gevolg zijn, dat de in 1929 van de Erven van der Vliet aangekochte twee hectaren duinterrein aan de Noordzijde van de Zeeweg, ter hoogte van de schietbanen, weer aan de oorspronkelijke eigenaars te koop zullen worden aangeboden. Indertijd had men die plek uitgekozen voor het nieuwe raadhuis. In het koopcontract werd toen bepaald, dat, zo de bouwplannen niet binnen twin tig jaren werden verwezenlijkt of de ge meenteraad binnen die termijn mocht be sluiten elders een raadhuis te bouwen, de grond weer voor dezelfde som, tweedui zend gulden, aan de Erven Van der Vliet behoort te worden aangeboden. Bloemendaals aankoop van „Bloemen heuvel" wil dus voorshands alleen maar zeggen, dat het nieuwe raadhuis niet aan de Zeeweg komt. Over de vorm, die voor de nieuwe vleugel achter het buiten zal worden gekozen, kan op dit ogenblik nog niets worden gezegd. BINNENLAND Met de „Nieuw Amsterdam" zal 30 Mei de heer G. H. Hoek. programmaleider van de Ned. Cbr. Radio Vereniging, naar Ame rika vertrekken. Hij zal een studiereis van enkele maanden maken om de mogelijk heden te onderzoeken, welke voor de N. C. R, V. aanwezig zijn, wanneer de televisie ook in Nederland haar intrede zal hebben gedaan. Een veertienjarige jongen is uit het ziekenhuis aan het Westeinde in Den Haag. waar hij was opgenomen tot het ondergaan van een breukoperatie, weggelopen, omdat hem verboden was op de ziekenzaal te roken. Op de nieuwe begraafplaats te Baarn is Zaterdagmiddag op het graf van ds. J. Hoekendijk een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis van deze voorganger van de Vrije Evangelische Gemeente. De gelden voor deze steen waren bijeengebracht door alle Vrije Evangelische Gemeenten in ons land. Door blikseminslag ontstond Zaterdag avond brand in de landbouwschuur van de heer C. Serrarens te Graauw in Zeeuws- Vlaanderen. De schuur brandde geheel af. Een varken kwam in de vlammen om. Te Heinenoord heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, een monument voor de gevallenen in de Hoekse Waard onthuld. Toen de weduwe S. in Werkhorst bij Staphorst van de markt terugkeerde ont dekte zij dat inbrekers haar spaargeld (f2600) hadden gestolen. De N.V. Nederlandse Aardolie Maat schappij heeft f 50.000 voor sociale, culturele en religieuze instellingen in het gebied dat door haar bestreken wordt beschikbaar gesteld. Aan de stichting Opbouw Drente is verzocht het bedrag te verdelen. In de oliefabriek „De Engel" te Wor- merveer heeft zich vanmorgen een ongeval voorgedaan, waarbij de 59-jarige J. Stok uit Zaandam om het leven is gekomen. Doordat een afsluiter van een sfcoomleiding defect raakte kreeg S. een straal stoom van 300 graden Celsius met een druk van 200 atmosfeer tegen zijn lichaam. Zondagavond is de negentienjarige mej. A. Korver uit de Wateringsestraat te Den Haag door een tram aangereden. Zij werd naar een ziekenhuis gebracht, waar zij kort na aankomst overleed. De Haagse politie heeft de 46-jarige H. N., gevangenbewaarder in" de strafgevange nis te Scheveningen aangehouden. Hij wordt ervan verdacht f 160 te hebben aangenomen voor het clandestien overbrengen van brieven. Bij de massale doorlichting van de be volking van Huizen (12.000 inwoners) zijn 20 gevallen met uitgebreide littekens, 4 met hartafwijkingen, 17 gevallen van andere longziekten en 17 gevallen van actieve t.b.c. gevonden. In Nederland is in April 58.645.000 kg. ruwe aardolie geproduceerd tegen 65.602 000 kg. in Maart en 50.536.000 kg. in April 1949. Het maandgemiddelde in 1949 bedroeg 51.745.000 kg.. 41.295.000 kg. in 1948 cn 17.724.000 kg. in 1947. zo deelt het Centraal Bureau voor de Statistiek mede. De totale hoeveelheid vrij geld in Nederland per eind Maart bedroeg £7.255 millioen. waarvan 3.057 millioen chartaal en 4.193 millioen giraal geld. In Februari was dit bedrag £7309 millioen. waarvan 3068 millioen chartaal en 4241 millioen giraal. HAARLEM EN OMGEVING Het orgelconcert in de Grote Kerk te geven door ae stadsorganist George Robert, zal Dinsdagavond een halfuur vroeger dan gewoonlijk, dus om half acht beginnen. De leraar H. 11. Ensing willen B. en W„ naar zij aan de raad mededelen, overplaatsen van do KBS A naar het Lorentzlyceum. De heer J. Sandtke te Dordrecht be velen B. en W. aan voor leraar in de han delswetenschappen aan de HBS A. In de vacature van lid der commissie van toezicht op de scholen voor M.O., ont staan door het aftreden van ir. A. G. de Koningh. worden door B. en W. bij de raad aanbevolen: 1. ir. G. A. Rosenthal en 2. ir. H. F, Ott ae Vries, de eerste chef en de tweede oud-chef der Centrale Werkplaats der Ned. Spoorwegen te Haarlem. Het Haarlemse Christelijke Fanfare corps „Arti et Religionc" behaalde op het concours te Slootdorp de eerste prijs in de concertwedstrijden met 291 punten en in de tamboerwedstrijd eveneens met 32 punten, het hoogste aantal dat behaald kon worden. (Verbeterde opgave van een ons verstrekte onjuiste mededeling). De percelen Vogelkoopsteeg 4, 6 en 8 kan de gemeente kopen voor f 3600. B. en W. stellen de Raad voor daartoe te besluiten. - Op het Tevlerplein willen B. en W. een zandbak met speelwerktuigen voor de jeugd laten maken. Met dit soort speelplaatsen is in Amsterdam- een gunstige ervaring op gedaan. Een schilderij van wijlen Herman Moer kerk, voorstellende een atelier-interieur, willen B. en W. aankopen voor de moderne afdeling van het Frans Halsmuseum. De prijs is f550. Het perceel Rijksstraatweg 289, een onderdeel van een uitbreidingsplan, kan de gemeente voor £5500 aankopen. B. en W. stellen de Raad voor daartoe te besluiten. De Commissaris van de Haarlemse poli tie, chef van de justitiële dienst, verzoekt de dame, die op Vrijdag 19 Mei omstreeks elf uur tijdens een rit met een van de autobus sen van lijn 6, komende van het De Ruyter- plein. aan de bestuurder van deze bus een portemonnaie van een dame die reeds uitge stapt was heeft gegeven en die zij in de wa gen had gevonden, zich zo spoedig mogelijk bij de afdeling recherche, bureau Smede- straat, te melden. Mr. J. A. Oosterbaan te Barsingerhorn heeft het beroep naar de Doopsgezinde ge meente van Haarlem aangenomen. De heer F. Poelgeest, Harmenjansstraat 65. zal 24 Mei 25 jaar in dienst zijn van de N.V. Droste's Cacao en Chocoladefabriek. Speeltuinvereniging „Te Zaanen" heeft een clubgebouw Voor de speeltuinvereniging „Te Zaanen" gevestigd aan de Anthony Fokkerlaan was het Zaterdag een bijzondere dag. Het club huis werd in gebruik genomen en het be stuur hield ter gelegenheid van het vijftien jarig beslaan een receptie in het nieuwe ge bouw. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door de heer A. J. M. Angenent, die de beste wensen uitsprak. Verder warer. aan wezig mevrouw G. van Eykelen-Bestenbreur ere-voorzitster der vereniging, de heren Schuitemaker, namens de Nederlandse Unie van Speeltuinorganisaties. W Klaren, admi nistrateur der N. U. S. O.. J. Blauw, voor zitter van het Verbond van Haarlemse Speel tuinverenigingen. afgevaardigden van vele verenigingen, ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken en een vertegenwoordiger van de Hoofdcommissaris van Politie. De voorzitter der jubilerende speeltuin vereniging, de heer J. L. Hijink. richtte zich met woorden van dank tot de sprekers. In de loop van de middag speelden de kin deren in de tuin. Mocht het in de toekomst slecht weer zijn, dan kunnen zij zich in het gebouw vermaken. Ook worden daar de wintercursussen gehouden. Des avonds was het feest voor de ouderen Het amateurgezelschap Jac. de Boer ver zorgde op goede wijze het programma. Ook was er gelegenheid een dansje te maken.

Haarlem's Dagblad | 1950 | | pagina 7